UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING E SPRANG-CAPELLE. Britsche bommenwerper door Ned. Jager omlaag gehaald. KAATSHEUVEL. o,n n Mijnhardlje Ongerustheid over de »Saba« Naar wij vernemen, bestaat erin scheepvaartkringen ongerustheid over het Nederlandsche motorkust vaartuig »Saba«, dat ruim een week geleden hier te lande verwacht werd. Sinds het vertrek uit een buitenlandsche ha\en heeft men niets meer van het schip vernomen. De bemanning bestaat uit zeven koppen. Dit is hetzelfde sehip, dat op 3 Maart i.l. aan de Oostkust van Engeland door een vliegtuig be schoten werd waarbij het vrij ernstige schade opliep. Verraad van het vaderland De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde gisteren den Amster- damschen koopman C. V. die aan een Duitscher inlichtingen heeft verstrekt over onze landsverdedi ging, wegens spionnage tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Na het alarm op Waalhaven was de luitenant, naar wordt vernomen, di- Donderdagochtend vroeg is een Brit sche bommenwerper, welke zich in Westelijke richting over ons land be woog, boven "Pernis bij Rotterdam door het vuur van een Nederlandschen jager getroffen. Het toestel is in de nabijheid van Pernis geland. Vier der inzittenden verlieten het toestel, een hunner is licht gewond, een vijfde in zittende is, naar later bleek, uit het toestel gesprongen en dood gevallen. Het toestel is verbrand. De overleven den werden geïnterneerd. Nadere bijzonderheden over het luchtgevecht. Omtrent het neerkomen van den Britschen bommenwerper vernemen wij nog het volgende: Donderdagochtend omstreeks half zes werd op het vliegveld Waalhaven alarm gemaakt, dat een vreemd vlieg tuig in de nabijheid van Pernis vloog. Onmiddelijk stegen twee Nederland sche jachtvliegtuigen op, om te trach ten het vreemde vliegtuig tot landen te dwingen. Boven Pernis werd inder daad het vreemde toestel ontdekt. De Nederlandsche piloten gaven, naar wij later vernemen, bevel tot landen. Aan dit bevel werd echter niet voldaan, in tegendeel, het vreemde toestel tracht te, door op groote hoogte te vliegen, te ontsnappen. Maar de Nederlandsche jagers gaven geen kans en gedurende een kwartier werd toen op groote hoogte e.en achtervolging ingesteld In Pernis hadden verschillende in woners het vliegtuiggeronk gehoord, maar veel was er niet te zien, omdat de vliegtuigen boven de wolken bleven, wel hoorde men aan het nu eens ster ker wordende en dan weer afnemende motorgeronk, dat de toestellen regel matig optrokken en dan weer duik vluchten maakten. Nu en dan kwamen zij even uit de wolken te voorschijn en dan kon men waarnemen, dat de Ne derlandsche jagers probeerden het vreemde vliegtuig tusschen hen in te krijgen. Dit gelukte ten slotte en toen vloog een Nederlandsche jager voor 'l vreemde toestel, terwijl de tweede ja ger er achter vloog en met zijn ma chinegeweer vuurde. Plotseling zag men uit de wolken een vliegtuig om laag komen, waarvan het middenge deelte in brand was geraakt. Het bleek het vreemde toestel te zijn, dat door de Nederlandsche jagers in brand was geschoten. Het brandende toestel had den wind achter zich, waardoor de vlammen zich uitbreidden naar de ca bine. De piloot kreeg een steekvlam langs het gelaat en hierna zag men 't toestel draaien. Met den wind recht voor ging het, terwijl nu de staart fel brandde, omlaag, op zoek naar een landingsterrein. Tot groote bewondering van de Ne derlandsche vliegers en van allen die het zagen, gelukte het den piloot met het brandende toestel een normale lan ding te maken in een weiland langs den Vondelingenweg. Daar kwam het toestel tenslotte neer; het werd eenigs- zins beschadigd. De Nederlandsche jachttoestellen waren teruggevlogen naar Waalhaven om rapport uit te brengen. Het gevecht was ook opgemerkt door een groep militairen, die van een oefening terug keerden. Onder leiding van een luite nant spoedde men zich naar de plaats waar het toestel was neergekomen. Men trof vier van de vijf inzittenden, die zich uit het brandende wrak had den weten te redden, op de plaats van het ongeluk aan. Het waren vier En- gelschen. Twee van hen waren licht gewond: de piloot tengevolge van de vlammen en een die een mitrailleur schot had gekregen. De vijfde inzit tende was op geringe hogte uit het toestel gesprongen of eruit geslagen en op slag gedood. Het lijk werd op eenigen afstand van 't wrak gevonden. De mannen van de zoeklichtafdce- ling hebben de vier vreemde militai ren meegenomen naar Pernis, waar zij in een café gelegenheid kregen, zich wat van de belevenissen te herstellen. Hier werd om een dokter getelefoneerd en de mannen kwamen met koffie en cognac weer op hun verhaal. Zij wa ren nog diep onder den indruk van het gebeurde, vooral tengevolge het verlies van een hunner makkers. Toen de luitenant, die hen tot da ling had gedwongen, in het café ver scheen om kennis te maken met de buitenlandsche vliegers, was men spoedig in een gesprek en bleek er van eenige rancune geen sprake. reet uit zijn kooi gesprongen. Onder zijn vliegerspak droeg hij dan ook niets dan een pyama, daar hij geen tijd had gehad zich te kleeden. Intusschen behandelde de geneesheer de twee gewonden, waarbij bleek, dat geen van beiden ernstig gekwetst wa ren. De piloot had wat brandwonden aan het gelaat en de andere gewonde, een Schot, was door een kogel in het zitvlak getroffen. Het projectiel was dwars door het vliegtuig gegaan en via den stoel achter in het toestel in des mans lichaam terechtgekomen. Inmiddels arriveerden van Waalha ven per auto eenige officieren, die de vier vreemde vliegers meenamen naar de internecrings-autoriteiten, die over huil verdere verblijfplaats zullen he slissen. Bij het wrak van hel geheel uitge brande toestel werd een militaire wacht geplaatst, zoodat niemand ge legenheid kreeg hel toestel te naderen. Het stoffelijk overschot van den om gekomen vlieger is in beslag genomen. De rcserve-le Luitenant-vlieger P. Nooman, die deze kranige prestatie heeft geleverd, is 26 jaar oud en was 2e piloot op de Indië-lijn der K.L.M. Beide Nederlandsche jagers waren met 3 man bemand. NOG EEN TOESTEL BIJ AMSTER DAM VAN DEN GROND BESCHOTEN EN VERMOEDELIJK GERAAKT. De regeeringspersdienst meldde Don derdagavond Hedenmorgen vroeg werd bij Naar- den een uit het Noorden komend vlieg tuig van onbekend gebleven nationa liteit gesignaleerd. Naar aanleiding daarvan steeg een patrouille jacht vliegtuigen op. Eenigen tijd later is dit zelfde vliegtuig bij de grens van Am sterdam van den grond af onder vuur genomen. Bij deze beschieting werd 't vliegtuig vermoedelijk geraakt. Het verloor althans 3 a 400 m. hoogte en maakte onzekere bewegingen. Het vliegtuig verwijderde zich daarop in Westelijke richting buiten ons rechts gebied. Het Engelsche ministerie van lucht vaart deelt mee, dat de Britsche lucht macht in den nacht van Woensdag op Donderdag uitgebreide verkennings vluchten maakte over N.W. Duitsch- Iand. Twee van deze toestellen zijn niet teruggekeerd. Vermoedelijk zijn dit 4 toestel, in bovenstaand bericht bedoeld en het hij Rotterdam neergeschoten toestel. Reuter meldt, dat alle inzittenden van het hij Pernis neergekomen vlieg tuig Engelschen waren. Gemeld werd, dat de bestuurder een Franschman was, maar dit is een misverstand, ver oorzaakt door het feit, dat de man Fransch sprak, toen hij door de Neder landsche militairen werd meegenomen. Voorts meldt Reuter nog, dat de Britsche vliegers strenge orders heb ben, om niet terug te schieten, indien door neutrale vliegtuigen het vuur op hen wordt geopend, wanneer zij even tueel zonder het te weten, Ipoven neu traal gebied zijn geraakt. De Engelsche pers schrijft, dat de Nederlandsche actie volgens interna tionaal recht volkomen juist is. SPRANG. Predikbeurten Zondag 31 Maart: Ned. Herv. Kerk. v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. - Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. J. C. Hagen van Zwijn- drecht. Vanwege den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle zal a.s. Maandag, des avonds 8 uur, in de zaal van den Chr. Volksbond, eene vergadering worden gehouden ter bespreking van de mo gelijkheid om te komen tot stichting van een plaatselijke commissie van het Algemeen Prot.-Christelijk Comité voor de behartiging van de geestelijk-zede lijke belangen der gemobiliseerden. Een 18-tal personen zijn tot deze samen komst uitgenoodigd. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de gemeente Sprang-Capelle worden plannen overwogen om te ko men tot oprichting van een afdeeling Sprang-Capelle van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming. Woensdag 3 April a.s., des avonds half 8. zal daartoe in de bovenzaal van Café Van Dijk al hier een vergadering worden gehou den. waarin een en ander nader zal worden uiteengezet. Na de pauze zal tevens een filmvertooning plaats heb ben. (Gouden Kloosterfeest. In alle intimiteit is Dinsdag in het klooster Bethlehem het gouden feest gevierd van de Eerw. Zuster Anselma, die van deze halve eeuw bijna 48 jaren in de school doorbracht, waarvan de grootste tijd in Kaatsheuvel. De dag werd begonnen met een so- lemneele H. Mis in de kloosterkapel, opgedragen door den Hoogeerw. heer Deken A. j. v. d. Brekel, geassisteerd door de eerw. heeren kapelaans Ver- 1 hoeven en Tuerlings. Ofschoon er hee- lemaal geen officieel karakter aan het feest gegeven was, liet de burgerij zich tegenover de eenvoudige zuster, die zoo veel voor de opvoeding der vrou welijke jeugd van Kaatsheuvel deed, niet onbetuigd. Een schat van bloemen en vele andere blijken van sympathie kwamen den geheelen dag binnen, ter wijl ook velen, al werd er geen receptie gehouden, de jubilaresse persoonlijk kwamen feliciteeren. Propaganda-vergadering K.J.M.V. Op Dinsdagavond 2 April treedt de Zeereerw. Pater Borromeus de Greeve O.F.M. in de zaal van den heer Jan v. Dun op uitnoodiging van de K.J.M.V. alhier op in een ontwikkelings-avond voor iedereen toegankelijk. Deze be kende redenaar zal spreken over het onderwerp .Modern Heidendom". Reeds eenmaal, toen voor de Burger wacht hebben we Borromeus de Gree ve in Kaatsheuvel zien optreden, toen in Euphonia voor een uitverkocht te huis. We mogen met recht veronder stellen. dat ook thans groote belang stelling zal bestaan voor dezen avond, zoowel om den spreker zelf, als om het actueele onderwerp door hem gekozen. T. B. C.-Vereeniging. Dezèr dagen verscheen het jaarver slag van de T.B.C.-Vereeniging alhier, dat in inkomsten een bedrag van 1728.36 toont en in uitgaven 1790.34 zoodat er een nadeelig saldo is van 61.98. De groote uitgaven zijn de verplegingskosten in Sanatorium, die 1269.70 bedragen. Waar er men- schenlevens mee gemoeid zijn, kan hieraan niet ontkomen worden. Het ge volg hiervan is, zegt het verslag, dat de andere T.B.C.-gezinnen niet kun nen geholpen worden, zooals noodig is. Alleen een grootere bijdrage van de burgerij kan hierin redding brengen. BERKDIJK. Concert. De harmonie St. Jan geeft Zondag avond een concert in de zaal van den heer v. Dinteren. Het programma ver meldt o.m. de volgende nummers: Fantaisie Ballet, Diavolino, solo voor Es clarinet: Les Compagnards, polk i pour 2 pistons: Les trois Glands, ou verture; Les Chansons des Nids, polka pour 2 clarinets: Ganz Allerliebst, wals. Botsing. Op de Roei kwamen twee motorrij ders zoodanig met elkaar in botsing dat medische hulp noodzakelijk was. LOON-OP-ZAND. Onderscheidingen. Op het solistenconcours bij het Til- burgsch Gemengd koor A Capelle be haalden de volgende heeren leden van de Kon. Erk harmonie „Concordia" al hier de volgende prijzen: K. v. Breugel 2e afd., Ie prijs met lof 138 punten. C. v. d. Sanden le afd. Ie pr. met 120 punten. Duo K. v. Breugel—C. v. d. Sanden 2e afd. i prijs 129 punten. Quartet door de heeren H. v. Breu gel, P. v. Loon Lz. en C. v. Loon Lz. en A. v. Loon Mz. afdeeling uitmuntend le prijs met lof der jury. Van de Kon. Harmonie „Sophia's Vereeniging" behaalde in de Superi eure afdeeling le prijs met 150 punten met lof der jury, hoogste aantal punten van het concours, tevens den eersten prijs voor het hoogste aantal punten in de superieure afdeeling. Jubileum Jonge Werkman op 21 April. Zondag j.l. vergaderde de Commis sie tot viering van het 10-jarig bestaan van de W. Besloten werd een Dis trictdag te organiseeren. Aan dezen Districtdag zullen pl.m. 350 J.W.'ers deelnemen, 's Morgens zal de H. Mis van 8 uur worden opgedragen tot in tentie der vereeniging en haar leden. Om 3 uur zal onder een plechtig Lof de hernieuwing der aannemingsbelofte ge schieden. 's Avonds zal een bonte avond worden gegeven. De feestcom missie die thans met twee personen is uitgebreid bestaat uit de heeren: J. v. d. Velden Pz„ J. Monsieurs, P. v. Don gen. J. Maas, Z. v. d. Velden. Geestelijk adviseur. Een dezer dagen werd de WelEerw. heer Kapelaan van Vught benoemd tot geestelijk adviseur van den R. K. Drankbestrijdersbond voor onderwijze ressen in het bisdom■'s-Hertogenbosch. site bij Hilvarenbeek. Uno Animo blijft thuis en krygt het met SVG aan de stok. We zijn benieuwd wat er van terecht komt. I).: WVHBlauw Geel. ODC—HEG. Schyndel 2—HVC. Ylijmensche BoysSporters. WVH krijgt morgen in eigen huis slaag van Blauw Geel. HEC gaat bij OI)G op visite. We zijn bang, dat de puntjes in Boxtel blijven. HVC kan van de Schijndel-reserves win nen. De Ylijmensche Boys krijgen bezoek van de Drunensche Sporters. I)c gasthee- ren hebben de beste papieren. LOONOPZAND. Vanaf 17 tot en met 23 Maart. 1940. Geboren: Chistianus .1. zv. E. Kemmeren-Schel- lekens. Catharina Wa. dv. J. II. Hoe- venaar-van de Wouw. Petus .1. zv. 1'. S p ra n ge rs-D amen. Oveleden Hendrikus Petrus Antonius van Dort- mond, weduwnaar van Roclfina Geessina Tecla Kosters, oud 74 jaren. Ingekomen A. P. Vermeer van Waspik. H. P. A. v. d. Hout van Goirle. J. A. Brands van Oss. Ha. Persoons en kind van Oister- wijk. M. v. Emmerik van Tilburg. .1. H. Lammers en gezin van Waalwijk. A. G. Aerts van Druilen. A. Moonen en gezin van Drunen. B. A. Dingeinans en gezin van Dongen. Ma. Ga. v. Beers van Tilburg. J. K. Maaijmakers van Arcen c.a. Aa. Hceffcr van Tilburg. Ha. Pa. Ma. Pullens van Waalwijk. Ma. v. d. Schans van Waalwijk. Vetrokken L. J. Verdegem naar Biervliet. H. Hoevenaar en gezin naar Waspik. C. J. v. d. Vfldcn naar Groesbeek. A. dc Hooij en gezin naar Sprang-Capelle W. C. Janssen en gezin naar Tilburg. K. N. V. B. Afd. IV A.: NOADNAC. MVV—Willem II.' PSV—BW. HelmondJuliana. RoermondEindhoven. NAC dat morgen in Tilburg op visite gaat, komt zoo goed als zeker mei leege handen thuis. De Willem H'ers die den tocht naar het verre zuiden ondernemen, zullen liet in de Limburgsche hoofdstad zwaar te verduren hebben. Het Bossche RVV heelt morgen weer, een goede kans op een nederlaag. Helmond krijgt morgen in eigen huis klop. Eindhoven heeft een heel behoorlijke kans om van Roermond te winnen. D.: Wilhelmina— Helmondia TOP—De Valk. Nevelo—ESV. VVV—WSC. Helmondia brengt morgen buil mee. De Valkeniers zullen met TOP raad weten en we verwachten da gastheeren niets zullen overhouden. De zwakkere broeders Nevelo en ESV ontmoeten elkaar in 't schoonc Oister- wijk. Misschien werkt de schoone natuu" verbroederend en wordt het een draw. De Waalwijkers gaan den strijd aanbin den met VVV. We zijn bang dat de punt jes niet naar 't schoenenland komen. Ho pen doen we 't wel. de heele wel de Ongeluk bi] hetschoonmaken van revolver. Eeen dienstplichtige infanterist wilde gisteren in zijn kwartier te Hoogland z'n revolver schoonmaken Toen hij daarmee bezig was ging bij ongeluk het schot af en de 72- jarige alleenwonende van Hiesen, bij wien hij ingekwartierd was, werd doodelijk getroffen. De gemeente- en militaire politie hebben een onderzoek ingesteld. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is in beslag genomen en zal naar Utrecht vervoerd worden voor sectie. De infanterist is in hechtenis genomen. Schuitevoerder verdronken Gistermiddag is de 57-jarige schuitevoerder J. de Boer te Lem mer, werkzaam bij de Zuiderzee werken, van zijn schuit gevallen en verdronken. De zoon van den schuitevoerder, die in dezelfde schuit voer, slaagde er door het ruwe weer niet in zijn vader te redden. Motoragent verongelukt Op den hoek van de Gouverneur laan en de Van Zeggelenlaan in Den Haag zijn gistermiddag om half vijf een personenauto en een politiemotor tegen elkaar gebotst. De motoriijder, de 50-jarige agent van politie J. K, kreeg een schedel- basisfractuur. De geneeskundige oienst vervoerde hem naar het gemeente-ziekenhuis aan den Zuid- wal, w.:ar hij korten tijd later over leed. De auto werd bestuurd door de 32 jarige mej. J. S. M. van H. Deze kreeg geen leisel. De ooi zaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. 7 jarige jongen onder instorten den tuinmuur bedolven In de Soeijstraat te Tilburg heeft zich een ernstig ongeluk voorge daan, waarbij een 7-jarige jongen om het leven is gekomen. Vermoedelijk tengevolge van een plotselingen en zeer krachtigen ruk wind woei een Iwee meier hoogen tuinmuur om, juist op het moment dat het 7 jarige zoontje van de familie van der Wens te Tilburg hier passeerde. Het venlje werd onder het vallende steen bedolven. Viij spoedig kon men het lichaam onder hel puin vandaan halen,doch het jongetje bleek inmiddels te zijn overleden. K.: BaardwijkTonga RWB—Pazo. GudokOisterwijk. SET—NOAD 2. BoxtelWilhelmina. Baardwijk incasseert morgen naar al le waarschijnlijkheid haar zooveelste ne derlaag. RWB heeft een lastige thuiswedstrijd tegen Pazo die echter gewonnen kan worden door de Waalwijkers. Gudok zal 't moeten afleggen tegen hel sterke Oisterwijk en SET tegen de NOAD- reserves. *- Boxtel en Wilhelmina deden goed de puntjes te verdeelen maar er is echter van alles mogelijk. Als 't geen gelijkspel wordt eindigt deze match in een Boxtel- sche zege ofiri een overwinning van Wilhelmina. l.-V. C. B. le klasse. Z wa 1 u wWilhelmina. SVDSVB. Venlosche BoysRKTVV. Best VooruitSchijndel. Brabant iaKolping. De Zwaluwen kunnen het met Wilhel mina wel af. SVD heeft goede kansen te gen SVB. De Venlosche Boys kunnen al blij zijn als ze 't op eigen terrein tot een gelijk spel kunnen brengen. Best Vooruit krijgt in eigen huis een jas aangemeten door Schijndel. Zeer waarschijnlijk wint Kolping van Brabantia. Tweede klasse. MuloWocnsel. VSV—Sarto. STV—St. Michiels Gestel. Wit ZwartVeloc. DESK—ODI. DESK maakt tegen ODT een kansje. Wanneer 't spel van de Kaatsheuvel- sche menschen is zooals de vorige keer. hebben wij er vertrouwen in. Derde klasse C. HilvariaDesk 2. Uno AnimoSVG. WIKVelocitas. VoabOranje Wit. De Desk-reserves gaan morgen op vi- Duitsche lof voor Hollandsche redders. Aan de Hollandsche visschers van den molorkotter «Vier Gebroeders» IJM. 203, die verleden wetk op de Noordzee vier Duitsche vliegers ge red hebben, brengt de «Deutsche Allgemeine Zeitung» 'n woord van hulde. De schipper heeft, toen hij de noodsignalen van de Duitschers op merkte, geen oogenbbk geaarzeld zijn netten in le halen en koers le zetten r aar de gummiboot. De vier vliegers hebben aan boord het beste gekregen wat de kombuis kon verschaffen en zij kregen de beschikking over de kooien van de bemanning, die zelf op de harde planken ging slapen. In elk opzicht bleken de Hollandsche visschers menschen le zijn met groote gast vrijheid. De hulp op de «Vier Gebroeders» is niet genoeg te roemen. Hetzelfde kan gezegd wor den bij de komst op 't Nederlandsche kustwachtschip («Heemskerck»). «Vriendelijk zijn wij daar opge nomen,» vertelden de vliegers, en alle gastvrijheid ondervonden wij daar. Natuurlijk een kort verhoor, maar niet de geringste poging, om meer te vernemen dan dat wat den Nederlandschen autoriteiten kon interesseeren.'t Verhoor geschiedde met tact. Al het andere ging vlot, dank zij het inschakelen van het gezantschap. De rechtstoestand was duidelijk. De vier mannen waren als schipbreukelingen geborgen en had den dus het recht om dadelijk naar de Heimat terug te ketren. In de «Deutsche Allgemeine Zeiturg» too- nen zij hun dankbaarheid, jegens alle Hollanders, met wie zij tijdens dit kort intermezzo in hun vlieger loopbaan in contact zijn gekomen. Twee stuks 1 0 ct. - Twaalf stuks 50 ct. 2.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3