WINKELIER GEEF ACHT. Gemeenteraad Waalwijk IVÖROL -tó veMtukkeêljk! ROODE STER Zoo juist ontvangen Zaterdag 30 Maart 1940 No. 26 De Echo van het Zuiden Tweede Blad MODERN BLOEMEN MODERN MODERN DAMES-MANTELS SWAGGERS en MANTELPAKJES KOFA WAALWIJK. DE ADVERTENTIE. IX. Na de vorige week enkele voor beelden te hebben laten zien hoe U doelmatig kunt adverreeren, gaan wij thans verder. Een methode waaraan zoowel win keliers als zetters zich schuldig maken is het gebruik maken van een veel te zware rand, al zijn er dan ook velen onder U de meening toegedaan, dat juist een extra zwarte rand de adver tentie op doet vallen. Advertenties van mode-artikelen, luxe- en huishoudelijke voorwerpen, steekt men in een rouwrand alsof er een doodeliik ongeval had plaats ge vonden Dat een advertentie, om in het oog te springen, niet van een rouwrand voorzien behoeft te worden, kunt U hieronder opmerken. En om de tegenstelling goed uit te laten ko men, plaatsen wij de juist gevolgde methode er onder: Bloemen H MAISON Wat is Uw oordeel over deze twee voorbeelden Denkt gij dat de adver tentie met dien rouwrand het nu heusch zal winnen van haar lichte vroolijke partner? Bij het zien van het eerste voorbeeld wordt de lezerfes) al in een mineur-stemming gebracht en dat is de bedoeling toch niet. Laat die dood doener dus achterwege en schep licht en vreugde in Uwe advertentie. Een veel voorkomende fout is ook dat men op een kleine ruimte te veel tekst wil hebben Als U veel te ver tellen hebt, moet U ook een grootere ruimte gebruiken. ,,}a maar", redeneert men, iedere centimeter moet betaald worden, dus moet ik hem uitbuiten". Nou, goed dan, laat de tekst gedrongen op elkaar plaatsen, maar van duidelijke lees baarheid is geen sprake. Een adver tentie met veel wit zal vroolijker aan doen dan een waarbij de methode gevolgd werd van ,,Hoe meer erin hoe liever". De inhoud of tekst moet voor een ieder duidelijk zijn. Geen buitenissige woorden of zinnen bezigen. Zeg het op dezelfde manier waarop gij Uw klanten in den winkel zoudt toespre ken. Vertel iets vlot en krachtig en gij zult gehoor vinden. In een der voorbeelden van Maison Modern, wel ke wij U gaven, wendde het zich tot de moeders met den openingszin „Voor uwe kleine lieveling". Iedere moeder hoort gaarne dat haar kind of kinderen als lievelingen aangesproken worden en het is in ieder geval beter dan Kinderjurkjes Broekjes Truitjes Jurkjes MAISON Elegantstr. 74 Want iets dergelijks heeft men al jaren gelezen en dit maakt geen indruk meer. Nu het voorjaar opkomst is, zullen er weer vele artikelen zijn waarnaar vraag komt. De een steekt zich in een nieuw costuum, een ander ziet uit naar een nieuwe fiets, een derde wil bij zijn nieuw costuum een passende kleur hoed of de tuin moet bewerkt wor den en er is dus gereedschap of zaad noodig en zoo verder. Want vooral het voorjaar leent zich uitstekend voor iets nieuws. Bepaal bij Uzelf wat het publiek binnenkort noodig zal hebben en maak het tijdig bekend. Wij leggen hier den nadruk op het woordje wat. Nog vele winkeliers ad- verteeren niet wat het publiek bin nenkort noodig heeft, maar wat ZI] gaarne kwijt zouden zijn. Men komt bij U niet binnen om te vragen wat U het liefst verkoopt*, maar men ziet uit naar datgene wat men noodig heeft De heeren adverteerders mogen' hier aan wel eens de aandacht schenken. ,,Een goede raad is geld waard", zegt een bekend spreekwoord. De goede raad bij het adverteeren ver schaften wij U en aan U is de taak dezen raad in geld om te zetten. Tot volgende week. S. N. M. Opcenten gemeente-fonds-be lasting met vijf verlaagd. Wederom discussies over het R.K. karakter van de nijver heidsschool. In de vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, welke Donder dagavond werd gehouden, was de secretaris door ziekte verhinderd. Waarnemend secretaris was de heer J. Thijssen. Na de opening met gebed, werd op verzoek van den heer v. d. Waerden een kleine redactioneele wijziging aan gebracht in de notulen, welke hierna werden vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Koninkl. goedgekeurde ver ordening op de heffing van precariorechten, vastgesteld bij raadsbesluit van 25 No vember 1938. 2. Ontvangstbericht verorde ning tot wijziging der alge- meene politie-verordening, vastgesteld bij raadsbesluit van 29 Febr. 1940. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Febr. 1940 tot aan koop van terreinen bij het voormalig raadhuis van Be- soijen. 4. Goedgekeurde raadsbeslui ten van 29 Febr. 1940 tot wijziging der begrootingen 1939 en 1940. 5. Goedgekeurde gemeente- en bedrijfsbegrootingen voor 1940. b. Van de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onder wijs. Alhier. Verslag over 1939. c. Van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Alhier. Verslag over 1939. d. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Finantieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, 's-Gra- venhage. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den ontvanger, gehou den 24 Febr. 1940. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot vaststelling voorschot op de vergoeding ingevolge arti kel 101 der lager onderwijswet over 1940 voor de bijzondere scho len voor l.o. en u.l.o. (Zie praeadvies in ons blad van Zaterdag j.l.) Wordt z.h.st. goedgekeurd. 3. Aanwijzing vertegenwoordigers der gemeente in het bestuur der stichting ,,R. K. Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken". De voorzitter merkt op, dat de raad volkomen vrij is bij deze aanwijzing, doch in verband met de discussies in de voorlaatste vergadering en de binnen gekomen adressen wil spr. de aandacht vestigen op een der heeren van Driel en Verdoorn. Daarmee zou eenigszins tegemoet gekomen worden aan den wensch van de predikanten. De heer van der Waerden heeft te gen afhandeling van dit punt overwe gende bezwaren. Het is toch bekend, dat in deze zaak onder de streekbevol- king, waarvoor de school bestemd is. diepgaand verschil van meening be staat. De minderheid der streekbeVol- king gevoelt zich hierin in haar rechten tekort gedaan. Deze bezwaren, die ook zijn bezwa ren zijn, raken het rechtsgevoel, dat de zenuw is van een democratisch gere geerde rechtsstaat, waarin ook wij nog het voorrecht hebben te leven. Of die bezwaren nu gegrond of ongegrond •zijn, behoeven wij niet uit te maken. Dat is de taak van een hoogere instan tie geworden. De minister zal hierin tenslotte moeten beslissen en die heeft nog geen uitspraak gedaan. Hoe die uitspraak zal zijn, dient dus door ons afgewacht te worden. Zij zal voor allen bindend zijn en het rechts gevoel moeten bevredigen. Nu past het ons, waar deze zaak bij den minister aanhangig gemaakt is, als gemeentelij ke overheid niet, om met volkomen ne gatie van de gevoelens en kenbaar ge maakte bezwaren der minderheid, die toch van principieelen aard zijn, net te doen, of wij geen enkele burgerlijke autoriteit boven ons hebben. Wij heb ben af te wachten totdat de ministri- eele beslissing in deze zaak gevallen is. Hij kan dan ook niet anders dan zijn teleurstelling er over uitspreken, dat de voorzitter gemeend heeft dit punt als de doodgewoonste zaak op de agenda te kunnen plaatsen. Als Voorzitter van den Raad en burgerlijk Hoofd van de Een fraaie geheel nieuwe collectie in de nieuwste lichte voorjaarstinten. Ook voor Bakvisch en kinderen een leuke sorteering MANTELTJES met bijpassende HOEDJES. Collectie VOORJAARSHOEDEN is gereed Zeldzaam zacht en licht in de pijp! Gemeente, is hij het toch juist, die, krachtens zijn ambt boven de partijen staande, er voor dient te waken, dat de minderheid met hare bezwaren, die van principieelen aard zijn, door de meerderheid niet in een hoek gedrukt wordt. De voorzitter stelt thans aan den Raad een handeling voor, die hij naar zijne meening in een land als het onze, waarvan de bevolking overal uit meer der- en minderheden bestaat, niet doen kan en doen mag en doet daarmede de gevoelens der minderheid noodeloos geweld aan. Als dit vermeden kan worden, heeft hij, naar zijne meening, de plicht ervoor te zorgen, datzulks ook vermeden wordt. Hij verzoekt dan ook dit punt van de agenda af te voeren en met de behan deling daarvan te wachten, totdat de Minister van Onderwijs zal gesproken hebben! De voorzitter merkt op dat het raads besluit volkomen wettelijk tot stand ge komen is. De minister heeft geen uit spraak meer te doen. Hij zou alleen zijn medewerking aan de uitvoering van het besluit kunnen onthouden. Het aan hangige agendapunt is een logisch ge volg van de gevallen beslissing. B. en W. zijn verplicht aan dat besluit uit voering te geven. Het zou onlogisch zijn te wachten op een beslissing van den minister die niet komt. De heer v. d. Waerden merkt op dat de raad de wenschelijkheid heeft uit gesproken van de stichting eener lage re nijverheidsschool. Er was in het adres niet gevraagd een noodzakelijk heidsverklaring voor een R.K. school af te geven. Spr. heeft daar uit afge leid dat het een lagere school zonder meer betrof, anders was hij er direct al tegen geweest. De voorzitter zegt dat geen enkel ander raadslid het anders zal begre pen hebben dan dat het hier een r. k. terug, lil 1893 giiig iiij weer naar Azië. n oor de eerste keer trok liij over hei ,,uaK van ae wereld", het plateau, van waar het Himaiayagebergte uitgaat. /il üeze reizen waren niet ongevaar lijk. Sven Tiedin heelt dat ook in zijn verschillende reisbeschrijvingen ge zegd. Vooral heelt hij vaak gebrek aan water gehad. Maar Sven Heciin was in hart en nieren een ontdekkingsreizi ger, hij was voor geen kleintje ver vaard en niets was hem te veel. Hij was tevreden als hij iets kon doen voor de wetenschap. In zijn boek „Van Pool tot Pool", be schrijft hij een reis om de wereld. Op deze tocht heeft hij niet minder dan 70.000 kilometer afgelegd. Hij bezocht Duitschland, Oostenrijk, Turkije, Per- zië, Indië, Oost-Turkestan, China, Ja pan, Australië en de Soendaeilanden. Een van de meest interessante rei zen die hij gemaakt heeft, was zijn tocht door de Gobi-woestijn. In zijn boek spreekt bij van „I)e raadselen van de Gobi-woestijn". Op deze tocht werd Sven Hedin vergezeld van nog twee Zweden. i I Het avontuur op het „wande lende meer". Een meer dat wandelt? Het is het Lop-Nor meer, het meer waarin de ge weldige rivier de Tarim-van Midden- Azië uitmondt en dat omgeven is dooi de grootste woestijnen. Het is ongeveer 600 jaar geleden dat Europa door toe doen van Marco Polo voor het eerst van dit meer hoorde. Dit meer ver plaatste zich van tijd tot tijd. Niet zo maar ineens natuurlijk, maar in de loop der eeuwen. Sven Hedin beeft vanaf zijn jeugd dit raadsel al op wil len lossen. En op zijn oude dag is het hem gelukt. Hij heeft op zijn laatste tochten heel wat beleefd. Hij vertelt daarover het volgende: 16 Mei konden we eindelijk, toen we uit onze tent kropen, een interessant en eigenaardig lanuscnap zien. in het uesieii lag nei ixooruenjK ueel van i nei oeniue meer, ais een naai. zr vlogen krijsend een paar meeuwen over onze leni; ze waren doos en verscnriKi over ue komst van mensen. Er was in ue omtrek geen plantengroei te beKen- uen1 Alles was kaai en ooods. We nau- uen het plan om met onze kano's liei meer op te gaan. Onze mensen dacn- ten dat we bij rustig weer aü kilometer perdag zouden kunnen roeien. Ais we maar niet door een storm werden over- vailan! Dan waren we verloren! Ik wilde te weten komen, of de vorm van het meer in drie jaar veranderd was. 's Middags ging de wind liggen en gingen we met onze kano's op weg. Er heerste een sprookjesachtige stem ming over het meer. De oppervlakte van het meer was zo glad als een spie gel. Ei* zwommen een paar eenden en we hoorden een paar meeuwen en an dere zeevogels krijsen. Hoe verder we naar 't Zuiden kwamen, hoe ondieper het meer werd. Op het laatste gingen een paar van mijn mannen te voet door het meer en trokken de kano's achter zich aan. We zagen ook heel vreemde vissen. Die sliepen rechtop in de zon. Eén was wel een meter lang. Na enige tijd veranderden we onze koers en voeren nu in Noordelijke richting. Het meer werd weer dieper, zodat de lopers weer in hun kano's konden stappen. Bij een eilandje aan gekomen, stopten we, trokken de ka no's aan land en maakten het ons ge makkelijk voor de nacht. Eerst legden we planken op de grond, daar over heen zeildoek en dekens. Een vis, die we gevangen hadden, werd gebakken en een van ons zette koffie. De volgende dag gingen we weer op stap, d.w.z. met de kano's het meer op. Langzamerhand werd het weer heel ondiep. Op verschillende plaatsen on derzochten we het slib van de bodem, 's Avonds konden we genieten van een prachtige zonsondergang. De dag daar op voeren we nog ronü op liet meer. iNadat we ons ervan overtuigd had den, dat er niets bijzonders meer te heieven was, gingen we naar het Noor den terug. Mijn droom, het bevaren van het „wandelende Meer", was in vervul ling gegaan. Nieuwe raadsels. 1. Hard als steen en glad als glas Raad eens, wat dit is of was. 2. Wie verdient hij klein en groot Slechts door draaierij het brood? 3. In elke kater zit een rat Gerust en wel. Zeg, hoe kan dat? 4. Met een n ben 'k er geen Zonder n ben ik er één. 5. Van ijzer of van hout Lig ik steeds in het nat; Maar van katoen of wol, Houd ik uw lijf omvat. 6. Wie kan soms verre reizen doen Zonder kous of zonder schoen? Ja, al sta je er van versteld, Zonder koffer, zonder geld, En het vreemdste komt nog aan. Zonder van zijn plaats te gaan? 7. Twee vangen al de kleur, Eén pakt er al de geur. Eén neemt door de open deur Brood en nog veel meer aan. Twee, die steeds open staan, Doen alles binnen gaan, Wat klinkt. Nu weet je wis Welk zestal dit toch is. 8. Raad, raad Wie is dubbel soldaat En ook altijd soldaat? gymnasium. Toen hij 16 jaar was, be gon hij al de verschillende sterren as tronomisch op te tekenen. Astronomie wil zeggen: sterrenkunde. Ais jongen droomde hij al over het ontdekken van de Noordpool. Toen hij afgestudeerd was, kon hij een betrekking krijgen als onderwijzer te Bakoe, aan de Kas pische Zee. Dat was een eindje uit de richting, hij wilde immers naar de NoordpoolMaar dat nam niet weg, dal de Kaspische Zee een eind weg was en het zou een lange reis zijn, waar hij veel te zien zou krijgen. Zo besloot hij de betrekking aan te ne men. Van zijn eerst-verdiende geld maakte Sven Hedin een tocht door Perzië. Dat was in het jaar 1886. Hij zag daar zoveel moois en interessants, dat hij dat land niet meer vergeten kon. Na deze avontuurlijke reis kon hij t in zijn geboortestad Stockholm niet meer uithouden. Gelukkig werd hij in 1880 uitgekozen om als tolk met een Zweeds gezantschap mee naar Perzië te gaan. Toen hij daar zijn werk voor het ge zantschap gedaan had, trok hij op z'n eentje verder het land in. Van de Zweedse regeering had hij geld gekre gen. In 1891 keerde hij van deze reis Ieder kind kent de naam van Sven Hedin. Als ze niet een van zijn boeken gelezen hebben, hebben ze toch wel eens over hem horen vertellen. Sven Hedin is een Zweed. Hij bezocht het DE GROTE ONTDEKKINGS REIZIGER SVEN HEDIN. VOOR 'T CORSAGE EN DIADEMEN Prachtcollectie uit Parijs ontvangen (39 ELEGANTSTRAAT 74 FgS Verkeerde methode :83 VOOR HET CORSAGE EN DIADEMEN PRACHT COLLECTIE UIT P A R IJ S ONTVANGEN MAISON Juiste ||j ELEGANTSTRAAT 74 methode v PAS ONTVANGEN: in alle maten. ZIE DE ETALAGE TANDPASTA Een vernuftige boer in De Lemmer Sprak „Geen koe is zoo wild, of ik tem 'r. Bij een pijp Roode Ster Schopt ze niets meer omver En ik vul rustig rookend mijn emmer". life i

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5