Plaatselijke Berichten heumAtiek EdeBont-v*Hulten Heerenkleeding naar maat Liefdewerk „OUD PAPIER". I0NGEN. DRUNEN. HEUSDEN. ambachtsschool betrof. Het was im mers een r.k. stichting, die het verzoek deed voor een lagere ambachtsschool. De heer Verdoorn is van meening dat de heer v. d. Waerden de vorige keer de zaak niet goed begrepen heeft. Voor hem is het zoo logisch mogelijk dat een r.k. stichting geen school vraagt van s.d.a.p. of andere richting, maar een r.k. school. De heer de Brouwer weet zich te herinneren dat de raad bij de behande ling van dit punt te ver van het onder werp ging afdwalen, waarop de voor zitter opmerkte, dat de r.l$. grondslag en andere bijzonderheden kwesties wa ren van lateren datum. Wethouder Smolders vindt dat het logische nog te meer daaruit spreekt, dat de raad in beginsel besloot de grond voor een r.k. school gratis beschikbaar te stellen. De heer de Brouwer vraagt of de voorzitter zich al met de predikanten in verbinding heeft gesteld zooals hij had toegezegd. De voorzitter antwoordt dat hij over deze bespreking met de predikanten in een openbare vergadering geen mede- deeling kan doen. Wel wil hij hierop straks in geheime vergadering terug komen. Hierna doet de voorzitter voorlezing van de desbetreffende passages uit het adres van de stichting r.k. nijverheids school en van het genoemde raadsbe sluit, waaruit blijkt dat de raad als zijn meening heeft uitgesproken, dat de stichting van een ambachtsschool dooi de stichting r.k. nijverheidsschool voor Waalwijk e.o. noodig is. De heer v. d. Waerden zegt dat dit besluit later zoo geredigeerd is, doch in den raad is het zoo niet voorgelezen. De voorzitter merkt op, dat de heer v. d. Waerden toch het praeadvies heeft thuis gekregen en het besluit voor de vergadering ter inzage heeft gele gen. Wethouder Smolders komt op tegen de uitlating van den heer v. d. Waer den dat het besluit na de vergadering op een andere wijze geredigeerd zou zijn. Dit is wel een zeer ernstige uit drukking die genoemde heer zich durft permitteeren. Het besluit heeft als al tijd vooraf ter inzage gelegen en als de heer v. d. Waerden zich blijkt vecgist te hebben, is dat zijn zaak, maar hij moet niet trachten dat op een ander te schuiven. De heer v. d. Waerden komt nog even terug op het gezegde van den voorzitter, dat van den minister geen uitspraak meer te wachten is. Er is een adres aan den minister gericht, dat hij naar spr. meening niet naast zich neer zal leggen; de minister kan toch zekere voorwaarden stellen; waarom moet er zoo n haast gemaakt worden met de aanwijzing van vertegenwoordigers in het bestuur. Dat kan nog best een heele tijd wachten. De voorzitter zegt dat er geen kwes tie is van haast maken. Dit punt is een logisch gevolg op de gevallen beslis sing, welke overeenkomstig de wet is genomen. Hierna wordt tot stemming overge gaan. Na herstemmingen worden gekozen de heer Verdoorn en burgemeester Moonen, respectievelijk met 8 en 7 stemmen. De overige stemmen werden uitge bracht op de heeren v. Driel 3, Rokx 2. Smolders 1, Eibers 1, Buijkx 1, van Heeswijk 1 en 1 blanco. Beide gekozenen Verklaren hun be noeming te aanvaarden. 4. Vaststelling verordening op de heffing van opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1940-1941. Zie prae-advies in ons blad van Za terdag j.l. De heer v. Heeswijk zegt in enkele provinciale bladen ergens in Neder land dit bericht met de commentaren te hebben gelezen. Het voorstel werd een unicum genoemd en het dagelijksch bestuur onzer gemeente werd ten zeer ste geprezen. Spr. wil ook mede na mens zijn kiezers hulde brenqen aan B. en W. De voorzitter dankt den heer van Heeswijk, doch merkt op, dat B. en W. door zuinig beheer wel iets hebben kunnen bereiken, maar dat ze ook de wind in de zeilen hebben gehad. 5. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1939 en 1940. Wordt aangenomen. Hierna gaat de raad in geheime zit ting over. HET KRUISBEELD IN DE RAADSZAAL. Woensdagavond is in tegenwoordig heid van burgemeester Moonen en de beide wethouder Eibers en Smolders liet kruisbeeld voor de raadszaal in gezegend. Deze plechtigheid werd ver richt door pastoor van Erp, als zijnde de oudste pastoor der vier parochies. Voor de inzegening hield de pastoor een korte toespraak. DE BURGERWACHTERS OP DEN WANDEL. Zooals we hebben aangekondigd heeft de Waahvijksche burgerwacht 2en Paaschdag voor de eerste maal deel genomen aan de „Rond Den Haag Wandeling", uitgeschreven door de „Princevlag" te Den Haag. Met een gelijk aantal deelnemers als de afstand kilometers, bedroeg, n.l. 30, werd er door de Waahvijksche burger wachters deelgenomen, met het fraaie, succes, dat niemand is uitgevallen en allen zonder uitzondering de finish bereikt hebben. Iedere deelnemer ontving het „Deel- nemcrskruis", terwijl de groep een corpsprijs verwierf. Tevens werd nog een prijs gewonnen als zijnde de mooist binnenkomende groep. T. B. C. BESTRIJDING. ZIEKENKAS R.K.W.V. De Ziekenkas van de R.K.W.V. houdt morgen om kwart voor twaalf in de bovenzaal der R.K.W.V. haar jaarver gadering. t Naast de gebruikelijke verslagen staat op de agenda de verkiezing van een bestuurslid en de benoeming van een voorzitter. Een belangrijke vergadering dus. waarop aller opkomst gewenscht is. CAFé-RESTAURANT „DE ZWAAN". Zooals een advertentie in ons blad van 1.1. Woensdag reeds vermeldde, wordt 't Café-Restaurant „De Zwaan", van den heer M. van Bracht, na ver bouwing wederom heropend. In alle opzichten is deze transformatie een heele verfraaiing. Door het plaatsen van een paar flinke puien, zoowel langs de Stationsstraat als den nieuwen weg, heeft het pand een grootscher aanzien gekregen. Aan het interieur is alle zorg besteed en het is aanstonds te zien dat het met kennis van zaken is aangekleed. Het ziet er smaakvol, echt gezellig en ge rieflijk uit. Het buffet, een keurig hoekje op zich, is ingericht met de nieuwste koelinstallatie, waarin bie ren en de meest uitgezochte dranken en likeuren steeds op de vereischtc temperatuur gehouden worden. Daar de heer van Bracht in den korten tijd dat hij de zaak exploiteert reeds een goede naam heeft verworven, kan 't publiek zooals van ouds, steeds verze kerd zijn van prima kwaliteiten en voortreffelijke bediening. Ook op het Restaurantwerk zal de exploitant zich in de toekomst meer toeleggen. Diver se schotels, warme en koude hapjes zijn steeds verkrijgbaar. We kunnen concludeeren, dat onze gemeente weer een fraaie zaak rijker is geworden, die waard is de aandacht van het publiek te hebben. Rij gelegenheid van deze opening geeft de Veteranen-Gymnastiekvereen. „Ons Huis" Zondagavond om 7 uur in Thalia een extra-balavond in dezelfde bekende sfeer van gezelligheid, die deze bals steeds eigen is. Deze avond is een voorloopertje van de viering van het 10-jarig bestaan der Vetera- nenclub, hetgeen dezen zomer zal plaats vinden. Het wordt onder de aandacht van het publiek gebracht, meer speciaal van aanhangers van genoemde ver- eeniging, dat de bedoeling van dezen avond is, een financieele basis te vor men voor een luisterrijke viering van dit twee lustrum. ROMIVER. Hedenmorgen kreeg onze gemeente bezoek van de Romiver 2 (Rollende Militaire Vereeniging). Deze geweldige bus kan ingericht worden als kapel en als bioscoop-zaal. Alles is even practisch daargesteld, zoodat de wagen in een ommezien van doel kan worden veranderd. Een hou- len altaar met kruisbeeld, lusters en kaarsen, alle paramenten geven een gewijde en devote sfeer, terwijl de priester alles bij zich heeft in een z.g. missiekoffer. Op een ander oogenblik heeft men een uitstekende bioscoopzaal met ge makkelijke stoelen, kortom, met deze Romiver kan men de militairen lot in de verste rimboe geestelijke hulp en een gepast bioscoop-vermaak bezor gen. De majoor-aalmoezenier was dan ook terecht enthousiast over z'n wa gen, waarmee zooveel goeds kan wor den bereikt, daarin gesteund door z'n chauffeur, die tegelijk chauffeur, kos ter, misdienaar en film-operateur is. Pas op voor de vi van Maart roert zijn staart... Maar óók Uw Rheumatiek laat zich niet onbe tuigd. Hoe kan het anders, met dat on gestadige weer, dat Maart kenmerkt en dat juist deze maand zoo gevaarlijk maakt? Menschen met Rheumatiek onder hun leden en ook zij die er aanleg voor hebben, kunnen er in de komende we ken weer van lusten... Tenzij ze bij tijds hun maatregelen nemen: Kruschen Salts dat de bloedzuiverende orga nen aanspoort en die daardoor het bloed zuiveren van de scherpe schade lijke zuren, die de verwekkers zijn van Uw pijnen en smart. Een erkentelijk verbruiker schrijft ons: „Vorig jaar om dezen tijd leed ik aan hevige rheumati- sche pijnen in mijn rug. Ik kon zelfs niet opkomen in bed. Ik probeerde van alles, maar zonder resultaat. Tot mijn moeder mij schreef Kruschen Salts te probeeren. Ik liet een flesch halen en vóór ik de vijfde dosis had ingeno men, kon eik weer rechtop in mijn bed zitten. Ik ging er mee door en in min der dan twee weken was ik weer op de been...' Ook bij U kan Kruschen Salts dat wonder teweeg brengen; ook Uw pijnen zullen afnemen! Néém toch Kruschen Salts. Duizenden vóór U de den het en zijn dankbaar voor de won dere baat die het hun bracht. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. Vanzelfsprekend vond deze mooie en practische vinding heel veel belang stelling van geestelijke, militaire en burgerlijke autoriteiten en anderen*. De wagen was gisteren te Eethen gekomen, waar gisteravond bioscoop uitvoering was gegeven en hedenmor gen de H. Mis gelezen en werd thans te Waalwijk ter bezichtiging gesteld. Zooals bekend zijn er 2 dergelijke wagens, een voor 't Noorden en een voor 't Zuiden. HET ROODE ACHTERLICHTJE. De roodc achterlichtjes, vooral de duurdere soorten, zijn den laatsten tijd bij enkelen weer erg in trek. Er zijn ons verschillende gevallen be kend. dat dit jammer genoeg onmis bare gebruiksvoorwerp in de avond uren, als zijne hoogheid „het rijwiel" voor of naast een huis enkele uren rust geniet, door liefhebbers wordt ontvreemd. Opletten is dus de boodschap. ROSTEN VAN CORRESPONDENTIE AAN B.B.A.-BUSSEN. Met ingang van 1 April a.s. worden de aan de autobussen van de N.V. B.B.A. aangebrachte brievenbusjes op alle trajecten opengesteld voor verzen ding van correspondentie door het pu bliek. De busjes zullen, voor zoover het be treft de trajecten 's-Hertogenbosch Waalwijk v.v., 's-Hertogenbosch VughtBoxtel v.v., 's-Hertogenbosch —Rosmalen v.v., worden gelicht aan het eindpunt te 's-Hertogenbosch. PASTOOR E. P. BEEKMANS. Tot pastoor te Vessem is, naar wij vernemen, benoemd de Z.Eerw. heer Everardus Petrus Beekmans, geboren in 1895 te Oirscliot. Zijn studies voltooide hij aan beide seminaries vanaf 1909 tot 1921. Op 21 Mei 1921 ontving hij de H. Priester wijding. In hetzelfde jaar werd hij ka pelaan te Valkenswaard aan de laat stelijk aldaar opgerichte nieuwe pa rochie van St. Antonius. In 1925 volg de hij kapelaan J. J. C. A. Bijnen, be noemd tot kapelaan in St. Jacob, op als zoodanig te Waalwijk (St. Jan). In al die jaren heeft hij grootendeels doorgebracht onder pastoor N. H. J. van Riel (op 12 September 1934 wegens ziekte ontslagen) vandaar werd hij plaatsvervanger van kapelaan W. J. M. Bergmans te Helvoirt wegens diens overplaatsing als rector te Diessen. OPDRACHT. Aan 't technisch bureau J. Scheepers te Heerlen en Waalwijk, is opdracht ge geven tot aanleg van de centrale ver warming in de R.K. kerk te St. Mi- chiels-Gestel, een geschenk van de pa rochianen ter gelegenheid van het zil veren priesterjubileum van den zeer- eerw. heer pastoor aldaar. PROPAGANDA-UITVOERING J. W. De Jonge Werkman geeft Zondag in het Bondsgebouw des avonds om 8 uur een propaganda-uitvoering. Voor de pauze wordt de voortreffe lijke klucht opgevoerd „Minister Vage bond" en na de pauze „Het Kalf", even eens een klucht. O.m. zal hier het woord worden ge voerd door Jan Dubach, Diocesaan voorzitter van de Jonge Werkman. Gezien de uitstekende voorbereidin gen die zijn getroffen, twijfelen we niet, of deze uitvoering zal een groot succes worden. HOOG WATER. Tengevolge van den sterken Noord- Westen wind der laatste dagen is het water in de Maas aanmerkelijk geste gen, zelfs zoo, dat opnieuw de Waal wij ksche polder onder staat. Het woon wagenkamp moest reeds worden ont ruimd. De verbinding met 't Land van Heus- den en Altena, via den Zomerdijk is nog intact. De communicatie met het stoomge maal is via de Putsteeg verbroken. MARKTFLITSEN. Waalwijk heeft weer z'n jaarmarkt. De lucht is grauw en loodzwaar. Ze dreigt op onze hoofden te storten. Plotseling begint 't te hagelen, mooie, witte, ronde hagelsteenen. In een vijf minuten lang durenden stortvloed val len ze neer op de kostbare hoofden van de marktende boeren, burgers en buitenlieden. Allen vluchten onder de dichtsbijzijnde kraam, zuchten en ve gen zich 't gezicht af. De kleine kraampjes weerstaan het hagelbom- bardement, de menschen staan droog. Een dikke boerin uit den buiten met een genoeglijk blozend gelaat en een paar hei-wakkere oogen, die opgewekt en. een tikje brutaal de wergld in kij ken, blijkt om een praatje verlegen te zijn. Ze kiest haar slachtoffer uit. Het is een fijn oud heertje van ongeveer 70, in de puntjes gekleed, bepaald een ge- pensionneerd ambtenaar „Als de bommen niet harder waren dan zoo, gaaf 't niks al wer Wolluk gebombardeerd, hé meneer". „Nee, maar ik hoop dan toch niet onder een kraampje te moeten schui len", zegt 't fijne oude heertje. „Neie, en waroem nie?" „Omdat LI dan misschien weer op m'n teenen zou gaan staan en als het. dan een paar uur duurde, zouden m'n schoenen te groot worden". „Och menscli, stah op oew teenen? Daar wis ik niks van hoor, echt nie". „Nee, maar ik well" EEN ONPRETTIG AVONTUUR! Toen de heer LI. 1.1. Zaterdag des avonds een schoenmagazijn ter plaatse had bezocht, miste hij later in een ca fé z'n notitieboekje met portefeuille, waarin een aanzienlijk bedrag aan geld. Men kan zich z'n schrik voorstellen; alles werd afgezocht, informaties inge wonnen op die plaatsen waar hij dien avond geweest was, doch alles te ver geefs. Tenslotte toog hij, naar het schoenmagazijn, maar ook daar kon men hem niet gelukkig maken, nie mand had iets gezien of gevonden en men verwees hem nog naar een helper in het magazijn, die reeds huiswaarts was en mogelijk iets gezien had. Direct begaf hij er zich, ondanks hel late uur, heen en al spoedig bleek dat hij aan 't goede adres was en dat deze het boekje dat op de toonbank lag, voorloopig maar had meegenomen, natuurlijk niet vermoedende dat het zulk een aanzienlijk bedrag bevatte, dat nu spoedig te voorschijn kwam. Dat deze oplossing den gelukkigen eigenaar dankbaar stemde, behoeft niet gezegd. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast OPGEBRACHT. Een zekere R. uit Sprang-Capelle is door de Kon. Marechaussee opgebracht naar Den Bosch. R. had nog 3 weken in petto voor een fraude-geval. Nieuwe industrie te Dongen. Van bevoegde zijde wordt verno men, dat in Dongen binnenkort een nieuwe industrie zal worden gevestigd, n een gedeelte van de voormalige fa brieksgebouwen van de N.V. Holland —Amerika Schoenen Mij., aan de Kar dinaal van Rossumstraat aldaar, zal binnenkort een sigarenfabriek in wer king worden gesteld. In het bedrijf zul len voorloopig pl.m. tachtig arbeiders werk vinden. De nieuwe fabriek zal 1 Juli a.s. in werking moeten zijn. Het geschenk der inwoners voor het nieuwe raadhuis. De bijdragen voor het raam, dat de inwoners aan de gemeente zullen aanbieden zijn zoodanig geweest, dat het plan kan worden uitgevoerd, zooals men zich had voorgesteld. Drunens mooie omgeving, industrie en dorpsleven zijn door den kunste naar Nienaber van Eijben in het raam in beeld gebracht en in over eenstemming met den bouwstijl van 't raadhuis van architect Ed. Nijsten. Een en ander zal straks aan den raad worden aangeboden, waarna de ontwerper onmiddellijk met de uitvoering kan beginnen. Collecte. De collecte voor de noodlijdenden onzer parochie zal gehouden worden op Zondag 7 April a.s. Broeder Overste. Broeder Chrispinus, algemeen Overste van 't St.Franciscusgesticht alhier, is in zooverre hersteld, dat hij weer aan de diensten kan deel nemen. Broeder Leonardus.die in St. Joan de Deo te Den Bosch een operatie onderging is geheel genezen terug gekeerd. De Broeders uit Hatert terug. Donderdag zijn de Broeders, die verbleven in het succurzaalhuis van 't St. Franciscusgesticht te Hatert in Drunen teruggekeerd. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de opheffing van het succursaalhuis in Hatert is geschied omdat er voor de Broeders geen toekomst was. Cadeaux voor het Gemeentehuis. Dezer dagen brachten wij nog eens een bezoek aan ons fraaie raadhuis. De afwerking is met zorg ge— sehiedt en ook de aankleeding is keurig verzorgd. Daarbij verdient aparte vermelding het werk van den Drunenschen kunstsmid Jan v. Delft. Bewonderenswaardig zijn de door hem vervaardigde lichtkronen en vuurhaard. Daarnaast zijn vanuit de gemeente nog vele cadeaux aangeboden door particulieren en vereenigingen. Broeder Werenfridus, Broeder Werenfridus herdacht Vrijdag 29 Maart zijn zilveren kloosterjubileum in 't St Franciscus gesticht alhier. Hoewel het feest pas 4 April a.s. in het convent op bescheiden wijze herdacht zal wor den kwamen reeds vele gelukwen- schen binnen. Op 4 April zal in de kloosterkapel- een plechtige H. Mis worden opge dragen en zullen velen zeker den jubilaris komen feliciteeren meizijn jubileum. Op 21 Mei zal het feest door de familie van den jubilaris worden herdacht. Ged. Staten hadden den raad om bericht en advies toegezonden een schrijven inzake het adres van den burgemeester tot uitwoning buiten de gemeente. De voorzitter leest zijn tot de Kroon gericht schrijven voor, waarin hij met redenen om kleed toestemming vraagt zich bui ten de gemeente te mogen vestigen daarbij ontheffing vragend van art. 81 der gemeentewet. Hij releveert de moeilijkheden die hij ervaren heeft bij zijn streven om te Heusden te blijven wonen. De physieke toe stand zijner echtgenoote maakte vestiging eldeis urgent, nl.te Waal wijk. Hij verwacht dat gezien de omstandigheden, de raad een rid derlijk standpunt zal willen inne men. Het lid Vos meent dat een vader bij zijn kinderen hoort, al zijn er dan in dit geval moeilijkheden. De Voorzitter ziet in deze geen achterstelling van gemeentebelangen Dat de gemeente steeds terugliep, vond ook onder vorige burgemees, terplaats De gaat raad z,h.st. accoord met het adres van den burgemeester waarop de voorzitter den raad dankt voor het riddelijke standpunt. Aan de R.K. schoolbesturen werd als voorschot op de vergoeding 1940 toegekend f 7.50 per leerling. Mede werking werd verleend tot het be schikbaarstellen van gelden aan het R, K, Schoolbestuur tot verandering der inrichting. Op advies van den insp.der volksgezondheid werd het pand B 49 onbewoonbaar verklaard. De begrooting der Godshuizen 1939 werd zooals gewijzigd aange. boden, vastgesteld, waaruit o,m, bleek dat de landerijen (perceel De Waarden) f 1400 meer hadden op gebracht. Bewaart uw oud papier, kranten en tijdschriften voor ons. De opbrenqat komt geheel ten bate der plaatselijke Waalwijk's grootste modemagazijn

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6