VERBÜISTERINGS-OEFENING OPENBARE BEKENDMAKING. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS SPORT OP VRIJDAG 12 APRiL AS. M DE GEMEENTE WAALWIJK. Zaterdag 30 Maart 1940 No. 26 De Echo van het Zuiden Derde Blad DE BURGEMEESTER VAN WAALWIJK, gelet op art. 12 der wet betr. bescherming tegen luchtaanvallen, brengt ter kennis van de bevolking dat op VRIJDAG 12 APRIL a.s. een VERDUISTERINGS-OÉFENIMG in verband niet de luchtbescherming zal worden gehouden, waarvoor de volgende gedragsregels zijn vastgesteld: 1°. De straatverlichting moet worden gedoofd behoudens enkele richtlampen. die blauw moeten worden afgeschermd. 2°. Het uitstralen van licht uit woningen, winkels of andere gebouwen is verboden. 3°. Het verbod sub 2 betreft tevens van buitenaf zichtbare voorwerpen, als lichtreclames, automaten, benzinepompen, klokken enz., alsmede woon wagens en schepen. 4°. Bij het verlaten of betreden van huizen of gebouwen is men gehouden er tegen te waken, dat licht door de geopende deur naar buiten kan stralen. 5°. Het gebruik buitenshuis van lantaarns (behoudens in de sub 6 en 7 be doelde gevallen) of andere lichtgevende voorwerpen is verboden. 6°. Het verkeer zoowel te land als te water is verboden, tenzij de lichten zijn voorzien van een door de Inspectie voor de Bescherming der bevol king tegen luchtaanvallen goedgekeurde afscherming. De snelheid van het toegelaten verkeer moet zoodanig zijn. dat het rijden met afgeschermd licht geen gevaar kan opleveren. 7°. Het doorgaand verkeer zal worden omgeleid buiten de kom van de gemeente. 8°. Het is aan het publiek verboden om zich tijdens de oefening op straat te bevinden. Het bepaalde in de vorige alinea is niet van toepassing op personen die zich om dringende of noodzakelijke redenen, ter beoordee ling van de politie, op straat moeten begeven, terwijl bedoelde personen zich niet zonder noodzaak mogen bevinden op het voor het rijverkeer bestemde gedeelte van den weg. 9°. Een ieder is verplicht aan de, in het belang der oefening gegeven, be velen of aanwijzingen, van de politie of hulppolitie onmiddellijk gevolg te geven. De manschappen der hulppolitie zijn kenbaar aan een band met de let ters „LUCHTBESCHERMINGSDIENST - POLITIE" om den rech terarm. 10°. Geenerlei aansprakelijkheid wordt aanvaard voor schade, welke van bovenstaande bepalingen het gevolg kan zijn. Het begin van de oefening wordt aangekondigd door het loeien van fabrieks sirenes en fluiten, het einde wordt aangekondigd door het luiden der kerk klokken. Er wordt aan herinnerd dat opzettelijk niet voldoen aan bovenstaande voor schriften gestraft wordt met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Hij, aan wiens schuld te wijten is, dat aan bedoelde verplichtingen niet wordt voldaan, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of met een geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. De ambtenaren van de politie naar wier oordeel iemand een ^eit pleegt, waar door het welslagen der oefening in gevaar wordt gebracht, zijn bevoegd»na aanmaning, op kosten van den overtreder de noodige maatregelen te treffen of te doen treffen. Zij zijn in dat geval bevoegd zoo noodig te allen tijde een woning tegen den wil van den bewoner te betreden. (Wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen art. 12-16). WAALWIJK. 27 Maart 1940. De Burgemeester voornoemd. Wij willen speciaal de aandacht vestigen op het bepaalde onder 8°, waarbij het oponthoud op straat gedurende de oefening zonder dringende noodzaak verboden wordt. De aankondiging van het begin en het einde der verduistering door sirene- geloei resp. door klokgelui is slechts bedoeld als een herinnering aan de oefening. Bij werkelijk oorlogsgevaar zal de aanvang der verduistering worden bevolen door de openbare bekendmaking zonder meer en dat tijdstip moet worden gehandhaafd zoolang het oorlogsgevaar duurt. De sirenes en klokken zullen dan alleen worden gebruikt om de signalen „Luchtalarm" en „Luchtalarm geëindigd" door te geven. WERVINGSACTIE R.K.W.V. .De R.K.W.V. alhier is al meer dan een maand bezig niet de voorbereidin gen van een intense propaganda tot versterking der organisatie, gebecl in het raam van de grootsch opgezette landelijke propagnda van 't Roomsch Katholiek Werkliedenverbond. De propagnda-club Credo Pugno, versterkt voor dit speciale doel met afgevaardigden van allen vakafdeelin- gen en de bestuursleden der R.K.W.V. zullen de maand April geheel besle den aan huisbezoek. Gisterenavond kwam men hiervoor in algcmeene vergadering bijeen om een wapenschouw te houden voor den vreedzamen aanval. Morgen van 12 tot 2 uur maakt de harmonie St. Crispijn door Waalwijk en v.m. Besoijen een muzikale wan- deling waarmede deze leden-wervings actie wordt ingezet. VERGADERING NED. HERV. J.V. Donderdagavond hield de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging te v.m. Besoijen in het gebouw voor Chr. Belangen haar jaarvergadering, welke goed was bezocht. Na de opening met gebed, psalmge zang en een welkomstwoord van den voorzitter, den heer Treffers, werden de notulen der vorige vergadering on veranderd vastgesteld. Uit het financieel jaarverslag bleek, dat er een batig saldo was van 7.50, zoodat besloten werd om dit jaar, in tegenstelling met het vorige, een jaar feestje te houden. Uit het verslag van den secretaris, den heer Janson, kon geconstateerd worden dat het ledental met 1 was toe genomen en thans 15 bedroeg. De heer Bertus Buddingh leidde ver volgens een uiterst interessant onder werp in getiteld „Opstanding". Hierop volgde een geanimeerde bespreking. Het verdere deel van den avond werd doorgebracht met voordracht en declamatie. GEEN VOORRANG VERLEEND. Gistermiddag rond één uur heeft on der de gemeente Loon-op-Zand een ernstige autobotsing plaats gehad, die gelukkig betrekkelijk goed is afgeloo- pen. Toen de heer J. B. alhier met zijn luxe wagen, waarin ook gezeten was zijn vertegenwoordiger, de heer Tr. uit Kaatsheuvel, uit Tilburg kwam, reed een taxi uit Made, met vijf inzittenden, zonder signalen te geven vanuit een zijweg, ongeveer 500 M. voor het kas teel den voorrangsweg op. De heer B. deed al het mogelijke om een aanrijding te vermijden, doch het was niet mogelijk. Beide wagens kwa men met elkaar in botsing en werden hevig beschadigd. De heer Tr. bekwam een knieschijf fractuur. De heer B. en de vijf inzit tenden van den anderen wagen kwa men met den schrik vrij. Nadat door den dokter uit Loon-op- Zand de eerste hulp was verleend, werd Tr. overgebracht naar het Zie kenhuis te Waalwijk. De gemeente-politie van Kaatsheu vel maakte proces-verbaal op en nam de taxi in beslag. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Bij dc gemeente-politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden en verloren voor werpen Gevonden: Kinderhandschocn, handpomp, mo torhandschoen, vulpenhouder, para- pluie, sleutel, militaire overjas. Verloren: Sleutel, handschoen, sierspeld, step met luchtbanden, zilveren armband horloge. SCHOENENINVOER IN FEBRUARI 1940. Er werden in Febr. 1.1. niet minder dan 111.000 paar lederen schoenen in gevoerd, waarvan 79.300 paar uit het voormalige Tsjecho-Slowakije ter waarde van 152.000, m.a.w. nog geen 2 per paar In de twee eerste maan den van dit jaar werden er nu reeds 180.200 pr. lederen schoenen gezonden naar ons land (tegen 56.100 pr. in Jan./ Febr. 1939). Het is o.i. noodig, dat hiertegen maat regelen worden genomen door b.v. de contingenteering van schoeisel weer in werking te stellen. Behalve deze leeren schoenen (dc term luidt geheel of voor bet grootste deel van leder) kwamen er in Febr. nog binnen 79.400 pr. rubberschoenen, waarvan 50.200 pr. uit het protecto raat Boh., Moravië. in Jan./Febr. 1940 bedroeg het aantal paren 212.400 tegen 76.580 paren in Jan./Febr. '39. Hierbij komen nog 17.270 pr. stoffen schoenen met leeren zolen in Jan. 1940 (tegen 8860 pr, in Jan. 1939), 32.320 paar in Jan./Febr. 1940 (tegen 19.720 pr. in Jan./Febr. 1939). De totale invoer was in Febr. 207.650 paren, terwijl bet verbruik gemiddeld per maand 1.25 millioen paren in Ne derland bedraagt, m.a.w. 1/6 deel. Dit beteekent dus een handicap van be lang voor onze schoenfabrikanten. Dit valt nog te sterker op, wanneer men weet, dat de uitvoer zeer klein was in vergelijking met 1939. Er wer den geëxporteerd in Febr. 2340 pr. lee ren schoenen (17.900 pr. in Febr. '39), 1210 pr. rubber 467 pr. in Febr. 1939) en 91'pr. stoffen met leeren zolen (110 pr. in Febr. 1939). MUSIS SACRUM. „De Patriot". „De geheime agent". Musis komt deze week weer met een uitmuntend programma, met als eerste hoofdnummer „De Patriot", een ge schiedkundige film uit het Russische Czarenrijk. Harry Baur speelt hier de beste rol van zijn filmcarrière, maar Pierre Re noir weet zich naast hem volledig te handhaven, en grooter lof kan men hem eigenlijk niet geven. Het is echter vol strekt niet alleen het spel, waardoor deze film uitmunt. In de voortreffelijke bouw van het scenario, de uiterst be kwame regie, en technisch feillooze fo tografie heeft dit spel het kader gevon den, waarin het volledig tot zijn recht komt. Meesterlijk in zijn hoogtepunten. Tempo en spanning verslappen geen oogenblik en bereiken zelfs in de slot scènes een krachtige climax. Regie en fotografie staan de geheele film door op het hoogste peil. Dit werk is boeiend en kleurig en voortreffelijk getypeerd. Bijzonder ge slaagd is de ontwikkeling van de ver schillende hof-intriges. Suzy Prim geeft een interessante creatie van de zange res Anna Ostermann. Een voortreffelijk staal van de hedendaagsche Fransche filmkunst, die niemand zich mag laten ontgaan. Als tweede hoofdnummer draait een uiterst spannende spionnagefilm met den bekenden Peter Lorre in de hoofdrol. Spannend van hét begin tot het ein de. „'t Sal waerachtig wel gaen". Maandag 1 April wordt in Musis de Langstraatsche première gegeven van de film der Indische Marine: ,,'t Sal waerachtig wel gaen", die in opdracht van het departement van Marine in Nederlandsch-Indië door „Amafilm" is vervaardigd onder regie van Mannus Frapken. Deze heerlijk vaderlandsche film geeft ons een levendig en indrukwek kend beeld van onze Indische Marine en aan het einde kunnen we de woor den van den vlootvoogd de Ruyter: ,,'t Sal waerachtig wel gaen" volmon dig herhalen. Men volgt deze film met toenemend ontzag en eerbied voor onze marine in Indië. Deze fraaie rolprent, die aan het einde uit het beschikbare materiaal een indrukwekkende climax weet te berei ken, eindigt met het onvolprezen „Wil helmus". Musis heeft aan deze eerste uitvoe-n ring een officieel tintje gegeven doo ki tal van autoriteiten uit te noodigen. eg Bij 't begin en het einde van de fisjin zullen militaire signalen door de tfi(Jajj tonniers ten gehoore worden gebr.reven Deze film doet ieder rechtg' Nederlander goed. De Deensche vrijwilligers welke in Finland tegen de Russen hebben ge streden, zijn weder in hun vaderland teruggekeerd. Tijdens hun intocht in Kopenhagen. LUXOR BIOSCOOP. De hond van de Baskervilles. Deze film is vervaardigd naar het gelijknamige verbaal van Sherlock Holmes. Het is een „detective" van het goede soort, een echte thriller, vol gezonde spanning en meesleepend spel. Als Sherlock Holmes treedt op Basil Rathbone, die ons inderdaad doet den ken dat we inderdaad naar de onver getelijke creatie van Conan Dayse kij ken. Zijn spel is typeerend, Holmcs'- achtig en af tot in dc kleinste bijzon derheden. Verdere medespelenden zijn: Nigel Bruce, Richard Greene en Wendy Bar- rie, die allen tezamen een voortreffe lijke bezettipg vormen voor deze moei lijke speelfilm. Het verhaal gaan wc natuurlijk niet vertellen, anders zou er veel van dc bekoring weggenomen worden. IIet is echter begrijpelijk, dat de dingen zich in deze film ontwikkelen in een tra- gisch-dramatische richting. Op eens zien we het gruwelijke monster, waar van steeds sprake is, door dc nachte lijke stilte rennen. We hooren 't angst aanjagend geluid dat Sir H. Baskervil le achtervolgt enwe bespeuren dc hardvastheid en koelbloedigheid# van den besten redder in den nood, van den grooten, even dapperen als sluwen en onvergetelijken Sherlock Holmes. Kom je ook achter de tralies. „Kom je ook achter dc tralies" is een gezellige, komische gevangenis-film, cenig in haar soort. Het toont ons een zotte gevangenis gebeurtenis, die wel niet te veel met de werkelijkheid rekening houdt, doch daardoor het lachwekkende nog ver hoogd. In één gevangenis zitten vijfhonderd boeven en een lieftallig meisje. Het meisje wordt op eere-woord vrijgelaten en verlaat de gevangenis. Natuurlijk vinden de 500 achterblijvers dit feit diep treurig en dood jammer en ze trachten haar te houden. Dit gegeven is zoo komisch uitge werkt, dat het zeer de moeite waard is om er naar te gaan kijken. In de hoordrollen: Preston Forster, Tony Martin en Thillis Brooks. \Y. S. C. Het eerste elftal van WSC eaat mor gen de groote reis maken naar \cnlo, om aldaar bet bekende VVV partij te gaan geven. Na de eerste wedstrijd in Helmond te gen Helmondia verloren te hebben wist VVV zich daarna zoodanig schitterend ie herstellen, dat alle nadien gespeelde wed strijden in overwinningen werden omge zet en het resultaat is van dien aard dat VVV thans met eenzelfde aantal punten aan het hoofd der ranglijst gaat als Hel mondia en 'n ernstig favorite is voor den kampioenstitel. Na deze toelichting zou men al spoedig van gedachte zijn, dat WSC morgen in Venlo kansloos zou zijn. Gezien het goede herstel van WSC na de ijsperiode, deelen wij echter deze ge- gedachte geenszins. Zeer zeker is VVV op eigen terrein een niet te versmaden tegenstander en zelden weet ecne bezoekende verceniging aldaar zonder kleerscheuren weg te komen. Speelt WSC voor de volle 100 f'r en kan zij morgen ongeveer \olledig opkomen, dan hebben wjj er een klein voorgevoel van, dat een klein succes aldaar niet tot de onmogelijkheden zou behooren. Vorige week tegen de Valk lieten dc WSC-spe- lers zien, dat, niettegenstaande een groo te achterstand, een wedstrijd nimmer als verloren beschouwd behoeft te worden. Laten de spelers hiermede morgen even eens terdege rekening houden. R. W. B. R.W.B.Pazo. De wedstrijd van den dag voor Waalwijk. Zondag a.s. komen de Pazo-lui naar Waalwijk om te trachten revanche te ne men op de kleine nederlaag welke de RWB'ers hun destijds wisten te bezorgen. Door vier opeenvolgende overwinnin gen hebben zij zich opgewerkt tot een der grootste concurrenten voor de bovenste plaats, en zij zullen tr dar. ook alles op zetten om beide punten mee naar huis te nemen. Doch ook voor dc onzen staat er veel op het spel. De RWB'ers kunnen zich niet veel zijstapjes meer veroorloo- ven. En er zijn nog meer kapers op dc kust, die van de eerste de beste misstap der onzen zullen gebruik maken om hun plaats aan de kop over te nemen. RWB' ers past op uw zaak. Daar beide tegenstanders van gelijke kracht zijn en beiden kampioens-aspira ties hebben staat er a.s. Zondag voor het publiek een zeer spannende wedstrijd te wachten die een bezoek aan het RWB- terrein volkomen waard zal zijn. Het 2e elftal ontvangt om 12 uur WSC 3 op bezoek, dus een wedstrijd met een plaatselijk tintje. Jongens doet allen je best en om te winnen en om den wed strijd behoorlijk te doen slagen. BAARDWIJK. BaardwijkLonga 2. Nadat in de Overlaat de bal wederom enkele weken niet gerold heeft wacht ons dan morgen om half drie toch een zeer interessante ontmoeting, waarvan wij bij voorbaat kunnen zeggen dat deze het aan zien ten volle waard zal zijn. Immers niets minder dan het reserve-elftal van dc bekende Tilburgsche eerste klasser Longa komt dc Baardwijkers met een be zoek vereeren, hetgeen op zich zelf reeds voldoende zegt. Het is nog steeds een voldongen feit dat van dergelijke elfallcn een speltrant uitgaat die iedere al dan niet hartstochtelijke sportliefhebber in verrukking kan brengen en zekev kan dit gezegd worden van de gasten, die mor gen komen. In deze competitie behhon zij reeds meerdere malen overduidelijk bewezen over een prima ploeg te beschik ken en zeker zal dit Zondag het geval zijn nu men geen spelers behoeft af te staan voor het „eerste", dat vrijaf tmeft. Hoe zullen de Geel-Zwarten zich hiertegen verweren?? Met zekerheid is hierop geen antwoord Ie geven. Weliswaar ziin de resultaten der laatste weken niet erg fraai doch hierbij moet men niet uit het oog verliezen dat men toen telkens stond met een zeer gehavend elftal. Zondag zal dit danook weder vollediger binnen de lij nen kunnen verschijnen zoodat wij ge rust durven zeggen dat zij in staat ge acht kunnen worden de Wit-Zwartcn goed partij te geven en te zorgen dat een evcnlucele overwinning slechts op het allerlaatste moment zal worden bevoch ten, en dan alleen nog m.°\r na een uiter ste kachtsinspanning. Onder de gegeven omstandigheden lijkt ons danook eeni- ge voorspelling omlrent den uitslag zeer gewaagd en kunnen wij niets anders doen dan de liefhebbers aanraden zelf dezen* kamp tc gaan zien. Baardwijkers veel succes, laat voor Uw eigen publiek nog eens zien dat gij het voetballen nog niet verleerd bent en dat gij nog steeds behoort tot een tegenstan der, waarmede niet te spotten valt. Dit 'e bewijzen zal, wij weten het, niet ge makkelijk gaan doch is desniettemin goed mogelijk. R.K.V.V. H.E.C. Zondag a.s. staat voor onze verceni ging een uitwedstrijd op het programma. Z(j moeten namelijk ODC (Boxtel) in eigen huis gaan bekampen. ODC beschikt over een stevige hard werkende ploeg. En er zal dan ook het uiterste van onze spelers gevergd worden als zjj eenig succes wil len boeken. Doch '*s al' spelers bezield

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 9