BINNENLAND BUITENLAND 'gemengd nieuws TIJDELIJK LEEILIMID lijdelijk leerllflusid Antimotzak FOTO-ZAAK „P aramot" DE MEEST BEKENDE FOTO-ATELIER OUDKERK, SPORT. Advertenties. OPROEP1 N G Dina Dumoulin Voor deze fabricage zullen vijf fabrieken in verschillende deelen van bet land worden opgericht. Om da grondstoffen bijeen te krij gen zal o.a. de medewerking van de huisvrouwen-vereenigingtn en den Bond van schillenboeren wor den gezocht. (Tel.) Om beveiligd te zijn tegen de mitrailleurkogels die door een aanvallend vliegtuig op de schepen kunnen worden afgevuurd, laten de eigenaren van tal van kustvaarders het dak van den stuurhut van hun vaartuig verster ken, hetzij door dit te beleggen met tegels, hetzij door een versterking aan te brengen van gewapend beton. DAMVEREENIGING DE LINDEBOOM. De damvereeniging De Lindeboom speelde Vrijdagavond een wedstrijd tegen YV.D.V. De uitslag was: 1 A. SchildersF. v. d. Gouw 02 2 A. v. CromvoirtDr. Hollemans 11 3 HarteveldFl. Hollcmans 11 4 J. BonmanA. van Tuijl 02 5 N. RekkersJ. v. d. Gouw 02 O A. RijkersFr. v: d. Gouw II 02 7 J. SchuwerJ. Hollemans 02 8 A. SchuwerA. Damen 11 9 Fr. SchuürmansW. H. Damen 20 10 Boumande Werd 20 Binnenkort wordt de tweede wed strijd gespeeld voor het nederlaaglour- nooi, waarop we nader hopen terug te komen. Katholieke illustratie. Men zou haast gaan zeggen, dat de redactie van K. I. een vooruit ziende geest heeft: Dinsdagavond lazen wij in de couranten, dat kar dinaal Verdier in den ochtend van dien dag overleden was en ziet: toen wij het K, I. nummer van deze week opensloegen, was het eerste wat wij zagen een foto serie, getiteld: „Een dag bij kardinaal Verdier. De foto's laten ons dezen grooten, zoo een- voudigen man zien in zijn leven van allen dag. Zij zullen zeker met bij zondere belangstelling bekeken wor den. Wie weet vandaag niet wat „Reuter'' is? Maar het zal niet zoo algemeen zijn waar ditgeweldige nieuwsbureau gevestigd is en hoe het georganiseerd is. In de K.I. vinden we een uitge breide reportage, die veel vertelt over deze belangrijke instelling. Hoe de soldaten in de kortst mogelijke tijd een stevige brug weten te bouwen laat ons een volgende foto serie zien. Het bijbehoorend artikel is zeer bevattelijk, maar tevens zeerdeskundig geschreven en bevat vele interessante bijzonderheden. Een serie,, die vooral voor de huisvrouwen van veel belang is, treffen wij op de middenpagina's aan;zij geeft namelijk een kijkje in het proefstation voor de waschin- dustrie te Delft. Behalvede beide vervolgverhalen: „De sterke man" en „Monica en de liefde", treffen wij nog twee kortere vertellingen aan: „De be slissende stem", door René Calderon en „O, heerlijk land", door Robert E. Pinkerton; de Narrenkap bevat bovendien nog een humoristisch schets van Carla Friso. minister bereid, een den overweldiger vriendelijk-gezinde regeering te vor men. 't Is op het verbijsterende af, en klaarder dan ooit bleek, hoe de echt Nederlandsche, de fier-nationale geest eenvoudig wordt vergiftigd door blind- eenzijdige, het goede in eigen land en volk nauwelijks ziende verheerlijking van het „buitenland". Dat de Nederlandsche regeering meer dan ooit waakzaam is, zal ons volk tot een geruststelling zijn. INWENDIGE VEILIGHEID. De Maasbode driestart: Officieus is tot de Nederlandsche bevolking een geruststellend woord ge richt, waardoor de geest speelde van den Voorzitter van den Ministerraad. Bijzonder viel het op, dat met zoo veel nadruk werd verklaard, dat ook aan inwendige veiligheid de noodige aandacht werd besteed. Dat is even geruststellend als begrij pelijk. Wat in Noorwegen geschiedde, is wederom bijzonder leerzaam. Nazi-vrienden stonden daar gereed om den overweldiger de hand te reiken. Een Noorsche autoriteit met nazi neigingen pleegde in het Noorden, bij Narvik, eenvoudig landverraad en maakte de Duitsche landing mogelijk of vergemakkelijkte haar. Hij is thans in arrest. Zijn opvolger organiseert thans met succes den door hem ver waarloosden tegenstand. In Oslo bleek onmiddellijk een oud- ZONDAG WEER DE NORMALE DIENSTREGELING. Ingaande Zondag a.s. wordt de nor male dienstregeling van 15 October voor de reizigerstreinen over het ge- heele net der Nederlandsche Spoorwe gen hersteld. De normale dienstregeling der goe derentreinen wordt in den nacht van Zondag op Maandag hervat. Het tweede Oranjeboek verschenen Een trouwe weerspiegeling van de evenwichtige Nederlandsche neutraliteitspolitiek wordt geleverd door het zoo juist verschenen tweede Oranjeboek, waarin het de partementvan buitenlandschezaken ue voornaamste aangelegenheden, in de periode November—April behandeld, voor zoover zij voor openbaarmaking geschikt waren, heeft vervat. Een groot deel van dit nieuwe oranjeboek, dat, dikker dan het voorgaande, 53 folio-pagina's bevat, wordt ingenomen door de gedach- tenwisseling onzer diplomatieke vertegenwoordigers met belligerente regeeringen over gevallen, waarin onzerzijds tegen rechtsschending moest worden geprotesteerd. Dat de Nederlandsche regeering naar beide zijden voor de handhaving der neutraliteit is opgekomen, blijkt overal uit het Oranjeboek, waarin zoowel een aantal gevallen is opge nomen, waarin Nederland zich ge noopt heeft gezien zich tegen handelingen van geallieerde zijde te keeren, als gevallen zijn gemeld, waarin dit tegen optreden van Duitsche zijde is geschied. Naar uit den inhoud der ge wisselde nota's blijkt, heeft de Nederlandsche regeering ieder geval gewogen op zijn eigen beteekenis. Zoo is dan ook in de formuleering van de verschillende protesten rekening gehouden met den ernst van de betrokken inbreuk op onze rechten. De vorm en bewoordingen van elke nota is telkens afgewogen naar den aard der gepleegde han deling. Van keukenafval tot veevoeder. Vijf fabrieken worden opgericht. Tijdens den vorigen oorlog is hier te lande met veel succes veevoeder bereid uit keukenafval, als aard appelschillen,groente-afval en brood- resten. Uit rapporten is gebleken, dat op deze wijze per jaar 75 85.000 ton gereed product verkregen kan worden. Hoewel dit in vergelij king met de jaarlijksche behoefte aan veevoeder niet groot is, is de bereiding er van toch de moeite waard. De minister van Economische Zaken heeft vergunning verleend aan de heeren A. Brauns, te Apel doorn, en J. Bierman, te Zaandam tot hel verzamelen van dit keuken afval, het drogen, verwerken en verkoopen ervan. Zonder beperkende bepalingen zal dit voeder verkrijgbaar zijn als extra aanvulling van het toegewezen gewone veevoeder. Britsche vliegers in actie! Op het Scandinavische gevechts terrein van den Europeeschen oor log is Vrijdag de Britsche lucht macht bijzonder actief geweest. Zoowel aan de Noorsche kust als in de Deensche wateren vielen de vliegers aan. Deluchteskaders boek ten successen, maar moesten ook vrij zware offers brengen. Volgens de berichten uit Londen werd in de Groote Belt een Duitsch munitieschip vernietigd, een ravitail- leeringsschip vermoedellijk zwaar gehavend en eenige andere schepen wellicht getroffen. Voorts werden bij Kristiansand twee Duitsche vlieg tuigen vernield en andere zwaar beschadigd. De Engelschen erken nen het verlies van vijf hunner toe. stellen. De berichten zwijgen over de luchtaanvallen boven de Groote Belt, maar melden, dat bij de Noor sche kust acht Britsche vliegtuigen in een luchtgevecht werden neerge haald. Dinsdag en Woensdag zijn, vol gens mededeeling van Reynaud 18 Duitsche en 4 Engelsche oorlog schepen vernield en sinds Zondag 17 Duitsche vliegtuigen. Mijnenveld van 50.000 vierkante mijlen. De mededeeling van de Britsche admiraliteit, betreffende het nieuwe Britsche mijnenveld, dat langs de Zweedsche en Nederlandsche territo riale wateren is aangelegd, beteekent dat in een uitgestrekt gebied in het Skagerrak, het Kattegat en de Noord zee van een punt nabij de Neder landsche kust tot de Noorsche kustlijn, mijnen zijn gelegd. Het is het grootste mijnenveld, dat ooit door een oorlogvoerende mogend heid gevormd is, want het beslaat een oppervlakte van circa 50.000 vierkante mijlen, dat is viermaal zoo groot als het mijnenveld, dat er tot nu toe be stond. Het is driemaal grooter dan het mijnenveld in den vorigen Europee schen oorlog. De Noorsche mobilisatie. Volgens berichten van een radiosta tion, dat zegt de zender van de Noor sche regeering te zijn en dat in het binnenland van Noorwegen gevestigd moet zijn. beheerschen de Duitschers de gebieden rond Oslofjord, Christian- sand, Stavanger, Bergen en Narvik. Verder zijn er volgens dit radiostation geen Duitsche troepen in Noorwegen. Elverum. Frederiksstad en andere steden welke zich in Noorsche handen bevinden, zijn gisteren gebombardeerd. Volgens visschers wappert de Noorsche vlag nog van het fort Frederiksstad. Halden is eveneens zwaar gebombar deerd, de stad is geheel ontruimd. Voorts zouden er gevechten geleverd worden bij Fossum en de Langenes brug, Noordelijk van Oslo. De bruggen over de Glomma en de Vormen zijn opgeblazen. ZWEDEN WENSCHT GEEN DER MOGENDHEDEN TE BEGUNSTIGEN. Zwedens premier, Hansson, heeft gisteravond voor de raido tot zijn volk gesproken. Hij verklaarde dat Zweden zal weigeren vreemde troepen door te laten, dat het geen doeleinden van welke mogendheid dan ook zal begun stigen en dat het een strikte neutrali teit in acht zal nemen, die het in ge val van nood gewapenderhand zal verdedigen. Naar hij zeide waren er nog geen cischen aan Zweden gesteld die niet in overeenstemming waren met een strikte neutraliteitspolitiek. HET VERRAAD VAN SUNDLO. Narvik was te verdedigen, maar Sundlo gelastte zijn troepen, geen tegenstand te bieden. Zaterdag hadden naar de United Press-correspondent verneemt d« Noorsche schepen, blijkens een mede- dcdeeling van den commandant van de „Norge", instructie gekregen in geval van een aanval samen te wer ken met de landstrijdkrachten te Nar vik. Maandagvond hadden zij naar de Ofat-fjord moeten opstooinen om de Duitsche schepen op te vangen. Zij kregen echter van den commandant van Narvik, Sundlo, bevel gemeerd te blijven. Het is een gelukkig feit, dat de marine-commandant te Tromsö twee onderzeeërs, die ook te Narvik gestationneerd waren, bevel had ge geven met onbekende besteming te vertrekken, anders zouden ook deze schepen tot zinken zijn gebracht of' veroverd zijn. De andere Noorsche schepen zaten gevangen als ratten in de val en wer den zij door granaten getroffen, voor dat zij nog met vechten hadden kun nen beginnen. Nadat zijn schip was gezonken, is commandant Askim uit het water ge haald en thans wordt hij door een Duitschen dokter in een hospitaal verpleegd. Men hoopt hem in leven te kunnen houden. Toen de Duitschers de stad binnen kwamen hadden de Noorsche troepen onder goede leiding en met goed ge richt artillerievuur de stad kunnen houden. De troepen kregen echter be vel geen weerstand te bieden en toen eenmaal het centrum van de stad, de hoofdweg, de spoorbrug en het sta tion in Duitsche handen waren, was verder verzet nutteloos. Wie is Sundlo? Hambro's mededeeling, dat de Noor sche regeering de arrestatie van kolo nel Sundlo heeft bevolen, geeft mij de vrijheid, aldus de correspondent van United Press, deze bijzonderheden te vertellen over de rol, die Sundlo te Narvik heeft gespeeld. Sundlo, die een persoonlijk vriend was van Quisling en van den gewe zen Duitschen opperbevelhebber, ge neraal von Blomberg, is een bekende Noorsche nationalist. In 1935 is von Blomberg de gast van Sundlo geweest. Ik herinner me levendig, vertelt de correspondent, hoe verbaasd de neu trale journalisten en ook vele Noren waren, toen de radio Maandagavond om 10 uur mededeelde, dat een Duit sche vloot opvoer naar de kust en dat zelfs troepen transportschepen ontdekt waren, maar hij geen orders gaf om de stad te verdedigen. Het verlies van twee Noorsche oorlogsschepen met meer dan 350 menschenlevens kan in direct aan den Deutsch-freundliche Noor Sundlo worden toegeschreven. Schildwacht arresteert twee man nen verdacht van spionnage. Dank zij het energieke optreden van een schildwacht zijn dezer dagen bij in aanleg zijnde verdedigings werken in het Oosten van het land wederom twee personen op ver moeden van spionnage gearresteerd. De beide mannen waren meteen personenauto gekomen, die ergens in de buurt van de militaire werken laDgs den weg geparkeerd werd. Een hunner bleef in den auto, waarvan de motor op gang gehouden werd. De andere begaf zich naar de in aanbouw zijnde stellingen, maakte vrijwel onopgemerkt eenige foto's en keerde toen haastig naar den wachtenden auto terug. Alleen een militair, die op grooten afstand sur veilleerde, zag wat er gebeurde. Hij rende terstond op den auto af en bereikte dezen op het moment, dat beide mannen wilden wegryden. De schildwacht bedacht zich geen oogenblikhij gooide het geweer aan den schouder en sommeerde den bestuurder te stoppen. De auto mobilist, die zag dat helden soldaat ernst was, voldeed aan het bevel. Hierop gelastte den schildwacht den beiden inzittenden hem te vol gen naar de wacht, waar de arres tanten na onderzoek werden opge sloten. Nadat de militaire autoriteiten waren gewaarschuwd, zijn de beide mannen later naar elders overge bracht en achter slot en grendel gezet. Wegens zijn krachtig optreden is de schildwacht, de soldaat H. L.Jaarsma, intusschen bevorderd tot korporaal. Bovendien ontving hij veertien dagen extra verlof en een belooning van 40 gulden. Van zijn kranig gedrag is vol gens dienstorder op drie achtereen volgende middagappèls melding ge maakt. R. W. B. Longa 2R.W.B. Zondag a.s. moeten de RWB'ers op be zoek bij de Longa-reserves. De volgelin gen van Pelikaan staan nog steeds op de 2e plaats. I)e RWB'ers zullen goed doen zich niet door de laatste resultaten der Tilburgers in den waan te laten bren gen, dat het a.s. Zondag wel los zal loo- pen. Wij kunnen hun dan ook niet ge noeg aanraden op hun hoede te zijn. Ze ker nu er met enkele invallers gespeeld zal moeten worden, zal het dubbel op passen worden. Komaan jongens laat zien dat gij daardoor niet uit het veld geslagen zijt. Doet allen eens extra je best, speelt voor wat gij waard zijt, en nu onze reserves a.s. Zondag vrij zijn ver trouwen wij dat zij allen in Tilburg aan wezig zullen zijn om hun clubmakkers aan te moedigen in den ongetwijfeld zwa-. ren strijd. Voor de goede orde deelen wij nog even mede dat de wedstrijd om 12 uur aanvangt vanwege de ontmoeting Lon ga 1Limburgia. bij het Gemeentelijk Gasbedrijf. Burgemeester en Wethouders van LOONOPZAND roepen sollicitanten op naar de be trekking van een,' bij het gemeentelijk gasbedrijf te Kaatsheuvel, tegen een nader overeen te komen vergoeding. Aanstelling geschiedt op ar beidsovereenkomst. Eventueele gegadigden kun nen zich vóór 1 Mei 1940 schriftelijk bij den burgemees. ter aanmelden. Zij die reeds eerder hun sollicitatie voor deze betrekking inzonden, behoeven dit thans niet opnieuw te doen. Persoonlijke kennismaking, alleen na oproeping. Kaatsheuvel, 12 April 1940. Burgemeesteren Wethouders van Loonopzand, J. A. FRANS MALLENS, De Secrelaris, M. A. VAN DER WEE. met buiten- en binnen- haak en zijsluiting, zeer practisch, geen beter bewaarplaats voor uw bontjas en andere winterkleeren. Verkrijgbaar in verschillende maten bij: Grote straat 327 Telefoon 246. in W a a 1 w ij k en Omgeving TELEFOON 134.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 10