Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Jj/Lojntelli FRAAIE „FRISÊ" MANTEL NOORD-BRABAND Croquetten en Bitterbollen Prima Brandewijn Jenever Cognac Bessen Jenever Frambozen op Brandewijn Wijnen en Likeuren m Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD D E NIEUWE LIJ N IN KOFA-MAGAZIJNEN K" ,843 WAALWIJK ,843 oss Automatiek PULLES-HEESBEEN Naar H.Kolsteren-Lagarde NUMMER 30. ZATERDAG 13 APRIL 1940. 63c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, iz. franco te zenden aan den Uitgever, abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uui in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. HET BLOEDIGE SCHAAKSPEL. Neutrale volken zijn de stuk ken, waarmee de grootmee sters elkaar mat pogen te zetten De verbijstering over het geweld en onrecht, dat in deze dagen opnieuw, thans weer anderen, neutralen volkeren wordt aangedaan, moeten we terug dringen, want we hebben ons rustig hoe zal het mogelijk zijn?! te bezin nen over wat er nu weer doende is. We moeten in meerderlei opzicht ons een oordeel vormen, al ware het maar uit eigenbelang. Dan kunnen we ons be dacht houden op de dingen, welke mo gelijk blijken. Van den oorlog in onze dagen schijnt gezegd te kunnen wor den, wat altijd ten aanzien van den Dood heeft gegolden: hodie tibi, gras mihi. Heden gij, morgen wij (ik). Laten we het wèl in het oog houden, dat de nieuwe feitenreeks begonnen is met het leggen van mijnen door ma rine-strijdkrachten der geallieerden in Noorsch territoriaal water. In Duitschland heeft men daar vree- selijk over getoornd, maar deze partij mist het recht om er over te oordeelen. Duitschland heeft herhaaldelijk, tevo ren, de rechten van andere volkeren met voeten getreden: we herinneren aan de overweldiging van Tsjechoslo- wakije en van Polen: we herinneren aan de wijze, waarop de Duitsche ma rine reeds maanden lang ter zee eigen dommen en levens van neutralen ver nietigt: we herinneren aan Duitsche schendingen van neutraal rechtsge bied, b.v. aan het beschieten van neu trale vliegtuigen boven het eigen neu trale land (België en Nederland) en aan het wegsleuren van Nederlanders en twee Engelschen van Nederlandsch grondgebied. Duitschland heeft, wat den eerbied betreft voor het internationale recht, niets te zedemeesteren over anderen. Er zijn voorts machtige „neutralen die óók beter doen om met hun bebo terd hoofd niet in het zonnetje van het internationale recht te gaan staan; we denken aan Rusland en aan Italië. Toen de geallieerden mijnen legden in de Noorsche territoriale wateren, deed men in Rome vreeselijk veront waardigd. De „Tribuna b.v. schreef, dat de Engelschen en Franschen, be halve dat zij het volkenrecht met voe ten treden, een zeer ernstigen aanslag op de belangen der neutrale landen doen. en is vlot en elegant. Onze met zorg samengestelde collectie brengt U tal van variaties, in alle modekleuren, van het eenvoudige genre tot het allerbeste toe. Prima pasvorm en afwerking. En de prijzenuiterst scherp gesteld als steeds. geheel op zijden gevoerd vanaf9."^ U SLAAGT ALTIJD BETER bij: Ziet: het tijdstip, waarop de Italia nen bemerken, dat er aanslagen wor den gepleegd op de rechten van' neu trale landen, disqualificeert het thans uitgesproken oordeel. Wie het geweld niet tellen, dat je gens Abessinië werd begaan en Alba nië, wie de Oostenrijkers bij hun over weldiging aan hun lot overlieten, wie slechts hoon en verachting over had den voor de Tsjechen, toen dezen zich hun onafhankelijk bestaan ontroofd za gen, wie hun politieke vriendschap met de Polen hebben verraden, toen dezer land verwoest werd, wie voor de zwakke aangevallen Baltische en Fin- sche volkeren nog geen partij durfden kiezen tegen de zoo verachte Russische communistische imperialisten, die moeten niet doen, alsof toen pas recht en vrijheid van neutrale volkeren op ernstige wijze werden bedreigd, toen Engeland en Frankrijk op duidelijk aangewezen plaatsen mijnen legden in Noorsche wateren! Neen, we willen de handelwijze der. geallieerden niet verontschuldigen, in tegendeel: we veroordeelen ze ten scherpste. Maar de eenigen, die ter za ke rechtvaardig oordeelen en recht van protest hebben, dat zijn de kleine neu trale staten van Europa, die sedert maanden worden bedreigd en niet slechts enkel van de zijde der geallieer den. We veroordeelen de geallieerden om wat ze deden, omdat we recht recht heeten. We veroordeelen, omdat het recht van anderen nooit mag worden opgeofferd aan het belang, dat men zelve heeft. Een schending van recht van anderen, hoe gering deze schen ding ook moge zijn en hoe groot het be lang van de andere partij daarbij ook weze, is en blijft onrecht. Het is niet onze bedoeling om te de zer plaatse de ontwikkeling te schet sen van de gebeurtenissen, welke heel Scandinavië in den oorlog hebben be trokken: men zie daarvoor onder de rubriek „buitenland". We willen hier slechts constateeren, hoe gevaarlijk een neutraliteitspositie is in het huidige conflict. Ook de onze. Het gaat er niet enkel om zelfs niet in de eerste plaats of een neutraal volk zijn neutraliteitsplichten onverlet nakomt, maar óók ja: vóóral ot zijn afzijdigheid al dan niet een belang der oorlogvoerende partijen is. De feiten hebben het uitgewezen: noch de eene, noch de andere partij zal onze rechten ontzien, wanneer het zich met een schending dier rechten gebaat acht. De Scandinavische rijken, in het bij zonder Denemarken en Noorwegen, missen een weermacht welke in staat is een onverwachten vijandelijken om En daarom veroordeelen we de eigen gerechtigde daad der geallieerden, die mijnen legden in de Noorsche territo riale wateren. WAALWIJK VEGHEL Het antwoord van Duitschland op de schending der Noorsche neutraliteit door de geallieerden, is een nieuwe in breuk geweest op de neutraliteitsrech- ten van volkomen ook in het nieuwe conflict onzijdige staten. Duitsch land laat systematisch de neutralen boeten, voor wat een machtige tegen stander het aandoet. De heele oorlog voering ter zee is er het bewijs van. En ook nu weer moest Denemarken, met wie het nog pas voor 10 jaar een non-agressiepact sloot, in de eerste plaats, weldra gevolgd door de andere Scandinavische rijken, den prijs beta len: het zijn landen, waarmee noch En geland of Frankrijk, noch Duitschland eenig geschil hadden. Een oorlog werd niet verklaard, onverwachts, in den donkeren nacht, togen Duitsche legers en marine-strijd krachten uit om het neutrale land te overweldigen. Duitschland heeft op elke daad zij ner tegenstanders zooals het zelf trotsch erkent een antwoord klaar. Maar het is steeds een antwoord, dat den machtigen tegenstander onverlet laat. maar kleine, onzijdige volkeren, doet sidderen en in de grootste ellen de dompelt. Met dapperheid en krijgs manseer heeft zulk antwoord niets ge meen. stoot op te vangen. Wat dat betreft, verkeeren wij in een andere en gunsti ger positie. Ónze weermacht moet van dag tot dag, van uur tot uur paraat blij ven. Een aanval, van welken kant hij ook worde ondernomen, moet kunnen worden opgehouden, tot de groote vreemde strijdmacht, welke door den loop der gebeurtenissen automatisch tot medestander wordt gemaakt, zich aan onze zijde kan hebben geschaard. Als onze eigen weermacht tot tijde- lijken weerstand aan een vijandelijken inval in staat is, vervalt daarmee elk voordeel, dat een schending van onze neutraliteit voor een der oorlogvoeren de partijen zou kunnen hebben. Slechts leger en* vloot kunnen ons buiten den oorlog houden op „rech ten" alleen kan geen vrij en onafhanke lijk bestaan meer steunen. Willen we buiten den oorlog blijven, dan moeten we er op bedacht zijn, dat we er elk oogenblik in kunnen worden betrokken. Oorlogsverklaringen worden niet meer gedaan. Als een oorlogvoerende er be lang bij heeft, verrast deze ons volk en onze weermacht op een onverwacht moment in den slaap. En daarom mogen we bij wijze van spreken geen oogenblik slapen, vóór de vrede is geteekend. HOOFDEN KOEL! De bijzondere maatregelen, waartoe de regeering meende te moeten beslui ten, hebben om hun ernstigen aard in druk gemaakt op eiken Nederlander. In de onberekenbare opeenvolging van gebeurtenissen op internationaal terrein, wil de regeering op alle gebeur lijkheden voorbereid zijn en tot dit doel nam zij de noodige maatregelen ter versterking van de paraatheid onzer weermacht. Daarnaast werden voorbe reidingen getroffen om ieder oogen blik te kunnen overgaan tot hetgeen verder noodzakelijk zou kunnen zijn. Een en ander heeft ook ditmaal we der hier en daar aanleiding gegeven tot het verspreiden van allerlei dolle geruchten, die onnoodige onrust onder de bevolking zouden kunnen brengen. Hiertegen kan niet ernstig genoeg worden gewaarschuwd. Men houde voor oogen, dat er geen enkele directe aanwijzing is van dreigend gevaar. Wat de regeering deed was niets an ders dan een zich dekken tegen even tualiteiten aan allen kant. Verdere maatregelen werden niet getroffen en zullen, naar te hopen valt, ook kunnen uitblijven. Laten we allen, mèt de regeering. het hoofd koel houden. KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwa liteit kalfsvteesch. zullen worden opgelost. Niemand kan voorspellen, of we bui ten den oorlog zullen blijven, maar als dat geluk ons deel mag zijn, zullen we het aan onze weermacht hebben te dan ken. Een klein land kan door een groo- ter worden bedwongen (Abessinië, Al banië, Tsjechoslowakije, Polen, de Bal tische Staten, Finland, Denemarken), maar als eenmaal de grootmachten der wereld elkaar in de haren zijn gevlo gen, kan de flinke weermacht van een klein land in staat zijn om het even wicht in de verhoudingen te bedreigen. Meer dan waarschijnlijk zijn we in 1914—1918 op grond van deze over weging buiten den oorlog gebleven. Zoo kan het thans weer zijn, als we paraat blijven. Waarom kan Duitsch land de Denen en Noren trotseeren? Omdat het weerlooze volkeren zijn, die niet anders kunnen doen dan zich schikken naar den willekeur der machtigen, die zich geroepen achten om ze tegen hun zin te„beschermen!" Denemarken is een gebied, slechts even zoo groot als Nederland, maar versnipperd over tal van eilandjes. De bevolking telt slechts V/2 millioen zie len, de militaire oefening duurt maar 5 maanden, de oorlogssterkte van de weermacht bedraagt 100.000 man, min der dan J/4 der volledige Nederland- sche oorlogssterkte. Toen de Duits- chers het land binnendrongen, kon de regeering niet anders doen dan zich schikken. Noorwegen telt nog geen drie mil lioen zielen de weermacht is er van geen enkele beteekenis; het land is bo vendien 10 maal zoo groot als het onze. voor Alias 100°|o kwaliteit SI VIS PACEM, PARABELLUM. Nog altijd is de oud-Romeinsche zegswijze van kracht: als ge den vrede wilt, bereidt u dan ten oorlog. En dat zal zoo blijven, zoolang de wapens be slissen, hoe internationale conflicten Toen de regeering moest kiezen tus- schen Engeland en Duitschland, koos het degenen, van wier „bescherming" het 't minst tevreezen had. Met Zweden zijn de strijdende par tijen anders omgesprongen. We voor zien, dat ook dit land in den oorlog zal worden betrokken, maar er is tegen over de Zweden meer aarzeling, niet tegenstaande daar het ijzererts in den bodem zit, dat door beide partijen zoo hevig wordt begeerd. Zweden heeft ten slotte nog 6]/2 millioen zielen en het leger kan daar op een totaalsterkte van 400.000 worden gebracht. Zweden heeft echter een ontzaglijk groote kustlijn en het is 13 maal zoo groot als Nederland. Nochtans aarzelen de oorlogvoeren den tegenover Zweden De Echo van het Zuiden, Waaiwpsciie en Langstniatscne Courant -vv. '.'*3rF-v e, y

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1