ALGEMEENE TOESTAND FEUILLETON DE BROEDERS Onze defensieve positie is tegenover die der Scandinaviërs zeer gunstig. We hebben een bevolking van een gelijk zielental als Noorwegen en Zweden tezamen. Echter is ons gebied, dat we dus te verdedigen hebben, slechts ee* drie en twintigste deel van dat van Noorwegen en Zweden. Ons leger is groot en sterk, vergeleken bij het kleine territoir! Bovendien hebben we onze natuurlijke sterkten, de rivieren en de waterlinie. De ligging van ons land is tenslotte zóó, dat worden we van den eenen kant aangevallen aan den anderen kant de medestanders onmid dellijk kunnen worden toegelaten. Zoolang onze weermacht paraat blijft en ons volk zijn vertrouwen blijft schenken, behouden we een goede kans op den vrede. Uit de groote hoeveelheid be richten, die de redactie-bureaux thans binnen stroomen en die vaak met el kaar in tegenspraak zijn, blijkt, dat zoo wel ter land als ter zee de strijd in al zijn hevigheid is ontbrand. Op verschillende plaatsen, o.a. in 't Skagerrak, het Kattegat, de Oslofjord en bij Narvik, zijn de Britsche oorlogs bodems slaags geraakt met de Duit- schers en voor zoover thans op te ma ken is hebben beide partijen ernstige verliezen geleden. Volgens Londen is Duitschland het kind van de rekening, maar het ligt voor de hand dat de Duitsche lezingen een ander licht op de materie laten val len. Daar de meeste Noorsche radio stations in Duitsche handen zijn, is het zeer moeilijk eenigszins betrouwbare berichten te verkrijgen. Buiten de offi- cieele gegevens van de beide admirali teiten komen de berichten voorname lijk via Zweden binnen. Er zijn zeker een aantal kostbare Duitsche kruisers verloren gegaan, maar men moet zeggen dat hun opzet, althans in den aanvang, schitterend is geslaagd. De Duitschers durven bij hun plannen aan „wagen een groot deel te geven. Zij hebben gewaagd hun troe pen met transportschepen te vervoeren naar Denemarken en Noorwegen. Dat is een groot waagstuk, daar, al werden deze door Duitsche oorlogs schepen begeleid, de kans groot was dat sterkere Engelsche eenheden een aanval zouden doen op dit convooi, hetgeen de meest ernstige gevolgen met zich zou hebben kunnen brengen. De Engelschen zijn dus blijkbaar ook hierbij te laat geweest. Zij hebben de Duitsche actie schijnbaar niet geweten en dat mag men als een fout van den geallieerden inlichtingendienst beschou wen. Daarnaast wós het geenszins zeker, dat de Duitschers zóó snel succes zou den kunnen boeken, en dat zij de ge noemde havens zonder slag of stoot konden vermeesteren. Ware dit niet 't geval geweest en hadden de Duitschers hun troepen niet aan wal kunnen zet ten, dan zouden zij een prooi geworden zijn van een overmachtige Engelsche vloot. Maar nu de Duitsche troepen geland zijn en de havens bezet hebben, nu is het maar de vraag of de Noren hun op- marsch verder het land'in, kunnen be letten. Worden de Duitschers opgesloten in de bezette havens, dan zijn ze aange wezen op verbindingen met Duitsch land over zee en mag men aannemen, dat de Engelschen daar meester zijn. Is zulks juist, dan kunnen zij deze ver bindingen verbreken en is het lot van de Duitsche bezetting dier havens spoe dig beslist. De eerste slag was in deze weer voor Duitschland, maar of het resultaat dien overeenkomstig zal zijn, blijft nog een open vraag. VERWOEDE GEVECHTEN TUS- SCHEN BRITSCHE EN DUITSCHE OORLOGSBODEMS. Chamberlain over den strijd bij Narvik. Chamberlain heeft gistermiddag in 't Lagerhuis de Britsche vlootactie voor Narvik beschreven. Hij zei, dat vijf Britsche torpedobootjagers de fjord zijn binnengestoomd en den strijd heb ben aangebonden met zes Duitsche ja gers van het laatste en grootste type. De Duitschers werden gesteund door batterijen op de kust en kanonnen, die daar in stelling waren gebracht. De Engelsche jager Hunter werd tot zin ken gebracht en de Hardy liep op de kust en werd vernield. Voorts werd nog een jager ernstig beschadigd en de Hostile minder ernstig beschadigd. Na een krachtige actie tegen de sterke Duitsche krachten trokken de Britsche torpedobootjagers zich terug. Een Duitsche torpedobootjager werd vernietigd en drie andere bleven drij ven, doch waren in brand geschoten. Zes koopvaardijschepen met voorraden voor de Duitsche landingstroepen zijn tot zinken gebracht door een Britschen jager. Toen de Britsche jagers de Nar- vikfjord verlieten, kwamen zij een Duitsch koopvaardijschip met munitie tegen en hebben dit schip in de lucht laten vliegen. ZWARE VERLIEZEN VAN DE DUITSCHE VLOOT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „De landing der Duitsche troepen is op alle plaat sen van Oslo tot Narvik gelukt, een in de historie van den zee-oorlog tot dus ver unieke prestatie. Bij het binnenloopen in de havens werd door de marine de aanvankelijke tegenstand gebroken. Voor Oslo brachten onze scheepska- nonnen de zwaarste kustbatterijen tot zwijgen. Bij het bedwingen van een 28 cM. batterij, kreeg de kruiser „Blue- cher' zware beschadigingen. Hij liep bij verder opdringen op een door de Noren gelegde versperring en ging door verscheidene ontploffende mijnen verloren. De kruiser „Karlsruhe'' werd na het overwinnen van even sterken tegen stand in Kristiansand, nadat hij de lan ding der troepen beveiligd had, zwaar beschadigd en zonk. De bemanningen van beide schepen zijn voor het groot ste deel gered en aan land gebracht. De Duitsche kruiser „Karlsruhe' is in 1930 in dienst gesteld en meet 6000 ton. Hij heeft een lengte van 169 meter en een snelheid van 32 knoopen. De bewapening bestaat uit 9 stuk ken geschut van 150 m.M., 14 stukken luchtdoelgeschut, 8 luchtdoelmitrail leurs, 12 torpedolanceerbuizen en 1 ka tapultvliegtuig. De „Blücher" is in 1939 in dienst gesteld en meet 10.000 ton. Het schip heeft een snelheid van 32 knoopen en is bewapend met 8 stukken geschut van 203 m.M., 24 stukken luchtdoelgeschut en 12 torpedolanceerbuizen. Ook de kruiser „Emden" is later in den grond geboord, en een zelfde be richt kwam van de „Gneisenau". Het Duitsche s.s. „Antares" (4000 ton) is voor de westkust van Zweden gezonken. Te Lysekil zijn 34 overle venden aan land gebracht. De gered den, waarvan er verscheidene gewond waren, verklaarden dat de „Antares die als transportschip dienst deed, op een mijn is geloopen. Het totale aantal soldaten, dat zich aan boord bevond, is niet bekend. Volgens een nader bericht wordt het aantal slachtoffers op 10 geschat. On der de geredden bevinden zich ver scheidene cavalerie- en vlieger-offi cieren. De geredden zijn onder militaire be waking geplaatst. Uit Lysekil wordt gemeld, dat ter hoogte van Halloe, aan de westkust van Zweden een schip van onbekende nationaliteit getorpedeerd of op een mijn geloopen is. IVlen gelooft, dat alle opvarenden om het leven gekomen zijn. (Volgens een nader bericht, zou dit een Duitsch troepentransportschip zijn geweest). HOE OSLO WERD BEZET. Een speciale correspondent van Reu ter, die ooggetuige is geweest van den Duitschen intocht in de Noorsche hoofdstad, geeft daarvan het volgende verslag uit Stockholm: Ternauwernood ontkomend aan de waakzaamheid van de Duitsche wacht posten aan het station, is het mij ge lukt over de Noorsche grens naar Zwe den te ontsnappen. Op het trottoir staande temidden van een menigte No ren sloeg men de binnentrekkende Duitsche colonne, ter grootte van on geveer 1000 man, gade. Iedere soldaat was gewapend met een geweer of ma chinegeweer, dat er geweldig uitzag. De munitie voor de machinegeweren scheen gereed te worden gehouden voor onmiddellijke actie. De Duitschers ontmoetten geen tegenstand. De bewo ners waren uit het veld geslagen door den snellen loop der gebeurtenissen in de laatste 8 uur. Zij stonden slechts langs den weg om den intocht der Duitsche troepen gade te slaan. De stad had zich een paar uur eerder over gegeven, nadat gedurende den nacht en den morgen de Duitsche vliegtuigen alle militaire objecten in den omtrek gebombardeerd en met machinegewe ren bewerkt hadden. De Duitsche troepen hadden reeds alle vliegvelden in hun bezit met inbe grip van Fornebo even buiten Oslo, waar 50 Duitsche bommenwerpers wa ren geland. Tegen den middag was het Centraal Pwrn station te Oslo vol vluchtelingen, vrou- f¥L§\ ÖW LEVlKwAL OP wen, kinderen en ouden van dagen, die alle bezittingen, die zij konden dragen met zich mee trachtten te nemen. Er waren echter geen teekenen van vrees of paniek. Intusschen viogen voortdu rend vliegtuigen boven de stad. NOORWEGEN WENSCHT GEEN VAZALSTAAT VAN DUITSCH LAND TE ZIJN. Het Noorsche Telegraafagentschap meldt uit Elverum: Minister-president i^ygaarsvold heeft tot 't Noorsche volk de volgende proclamatie gericht: De Duitsche regeering heeft aan den koning verzocht een iNoorsche regee ring te benoemen, die het vertrouwen van Duitschland geniet en door den Eührer is aangewezen. De koning heeft geen gevolg gegeven aan dit verzoek, waarvan de aanvaarding Noorwegen tot een vazalstaat van Duitschland zou hebben gemaakt, in Noorwegen moet geen andere regeering aan de macht zijn dan de regeering, die het vertrou wen van het Noorsche volk geniet. De regeering Nygaarsvold, die sedert vijf jaar in samenwerking met het Storting het land bestuurt, is nog steeds de wet tige regeering. Zij heeft bij den Duit- sctien inval in Noorwegen haar ont slag aangeboden, doch het Storting was eenstemmig van oordeel, dat het kabinet aan het bewind moest blijven. Zij richt zich thans tot het geheele Noorsche volk en verzoekt het haar te steunen in haar pogingen het wettig bestuur te handhaven en de grondwet tige rechten, de vrijheid en de onaf hankelijkheid van Noorwegen te be houden. Duitschland heeft tegenover Noor wegen een gewelddaad gepleegd, zoo als de geschiedenis er maar al te veel kent. De Duitschers hebben het land overweldigd met bommen en andere vernietigingsmiddelen en zij hebben de rechten van een klein volk, dat in vre de met de geheele wereld wenscht te leven, met voeten getreden. Deze ge welddaad veroordeelt zichzelf. Het Noorsche volk zal toonen dat het be reid is al zijn pogingen te richten op herstel van de vrijheid en onafhanke lijkheid, welke door een vreemde mo gendheid onderdrukt zijn. De toekomst van Noorwegen ziet er voor het oogen- blik misschien somber uit en de inval lers kunnen stellig groote verwoestin gen aanrichten, doch de regeering is er van overtuigd, dat er voor het land een nieuwe en vrije toekomst zal dagen. Zij spoort derhalve het geheele Noorsche volk aan het erfdeel van de vrijheid des lands te bewaren en den strijd voor de vrijheid voort te zetten, getrouw aan de groote denkbeelden, die sedert eeuwen den grondslag hebben gevormd voor den vooruitgang van ons land. Leve het vaderland! Leve het vrije Noorwegen! De koning he,eft deze mededeeling in een proclamatie bevestigd. HALIFAX OVER DE NEUTRALEN. Denemarken is de eenige staat, die het Duitsche aanbod van een non agressie-pact heeft aangenomen. Het eerste artikel van dit pact verklaart, dat het koninkrijk Denemarken en het Duitsche rijk in geen enkele omstan- digheid tegen elkander oorlog zullen voeren of eenigerlei geweld tegen el kander gebruiken zullen. Dit pact gold voor lü jaar en is 10 maanden geieden gesloten, Noorwegen heeft er zorgvuldig voor gewaakt, ook maar iets te ondernemen, dat Duitschland zou kunnen kwetsen en er zijn er zelfs, die verklaren, dat Noorwegen zich te veel naar Duitsch land schikte. De gebeurtenissen in Scandinavië bewijzen, dat noch agres siepacten noch het afwezig zijn van provocatie ook maar iets helpen, in dien de Duitsche politiek andere eischen stelt. Ik meen, vervolgde de minister, dat in deze gebeurtenissen een moraal voor de neutrale staten ligt. Groot-Brittan- nië of Frankrijk kon elk oogenblik ge durende de laatste zes maanden elke haven of basis in Noorwegen, die wij zouden uitkiezen, bezetten. Iets derge lijks kan gebeuren, indien de neutrale staten niet bereid zijn tijdig om hulp te vragen, waarom zij dikwijls verzoeken, als het te laat is om deze doeltreffend te verleenen. Ik acht het moeilijk te gelooven, dat zelfs dr. Goebbels kan veronderstellen dat de openbare meening repressailles, welker onmiddellijk doel is de vernieti ging van de onafhankelijkheid van weer twee landen, als redelijk zal er kennen. De waarheid is, dat tegenover een dergelijk optreden, niemand, die niet in staat is zich te verdedigen, vei lig is. Het gedrag van Duitschland is als dat van een moorddadigen, dollen hond, die rond rent en bijt waar hij kan, aldus Halifax. Ten slotte zeide Churchill nog dat de Britsche vloot ook de Middelland- sche zee bewaakt en dat weldra op een ander punt van 't vasteland grootsche zaken te verwachten zijn. DE HOUDING VAN RUSLAND. De Poolvloot zou onder stoom liggen. Volgens door Zweedsche bladen ontvangen berichten zouden Russische leidende kringen ontdaan zijn over de bezetting van Narvik door de Duit schers. Duitschland zou gemeend heb ben Moskou niet te moeten verwitti gen. Moskou evenwel beschouwt het Noorden van Noorwegen als een Rus sische belangenzone. Overigens zouden Duitsche kringen van meening zijn, dat Rusland in Fin land voldoende voordeelen heeft ver kregen om op dat gebied geen aan spraken meer te hebben. De ambassadeur van Duitschland te Moskou heeft met Molotof een onder houd van vier uur gehad. Volgens Aftonbladet zouden in Noord-Rusland, ondanks het besluit van „De Echo van het Zuiden' Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 14) Hallon begreep het plotseling. O, dan was u bang, dat uw broer krank- zinnig geworden was, omdat hij dien avond zoo van streek was. U hebt geen recht dat te zeggen, absoluut geen recht. Lady Panwin, weest u eerlijk te gen me, zei Percy opgewonden. U weet dat ik van uw nichtje houd en dat ik een vriend van u allen hen. Als dat zoo is als dat zoo is, zeg dan niets. Zeg niets van wat ik u zoo even verteld heb. Nee, dat zal ik niet, zei Hallon kalmeerend. Maar wees eerlijk. Heeft Nee, hij zou het niet kunnen. Zijn hersens zijn zwak maar hij zou nooitoh!, waarom zou hij hij had toch geen reden om zoo'n laf fe misdaad te begaan? Er klonken stemmen in de hall en Lady Panwin wees met een smeekend gebaar naar het raam. Hallon vloog er naar toe, maakte het open en glip te op het terras. Het volgende oogen blik hoorde hij Clair's stem opgewon den iets roepen, terwijl hij de salon binnenkwam: Selina! Selina! Newby heeft- me tweeduizend pond per jaar nagelaten! HOOFDSTUK VIII Hallon liep vlug de laan af, terwijl de opgewonden woorden van Mr. Ciair nog in zijn ooren klonken. Lady Pan- win had gevraagd, welk motief haar broer zou kunnen gehad hebben om den millionnair te vermoorden en hij zelf had, zonder het te weten die vraag beantwoord. En Percy vroeg zichzelf af: Zou Mr. Clair zijn besten vriend hebben kunnen vermoorden om tweeduizend pond per jaar te krij gen? Hij wist er geen antwoord op te geven. De jongeman begreep nu duidelijk wat de reden van Lady Panwin's vrees was. Als het waar was, dat er krankzinnigheid in de familie was, dan zou die natuurlijk ook te voor schijn kunnen komen in het tegen woordige hoofd van de familie. Hij zou Newby vermoord kunnen bebben in een vlaag van waanzin; maar als dat zoo was, dan had dat niets met het geld te maken. Clair had óf den moord begaan in een oogenblik van krankzinnigheid, óf hij had de mis daad in koelen bloede voobereid en dat leek waarschijnlijker door het for tuin dat hij geërfd had. Tegen de eerste van deze verondei\ stellingen, dat als het gebeurd zou zijn in een vlaag van waanzin, pleitte dan het feit dat Clair het mes juist op dat oogenblik bij zich had. Wat het tweede geval betreft, Hallon over peinsde, dat, als Clair van plan was geweest Newby te vermoorden, hij hem gemakkelijk zou hebben kunnen meelokken naar den grafkelder om daar zijn plan uit te voeren. Dat zou verstandiger zijn geweest. Maar Sir John was in het Koekoeksbosch ver moord en zijn lichaam dat heel zwaar was, was naar den grafkelder ge sleept, zoodat het gevaar voor ontdek king heel groot was geweest. Iemand die den moord van te voren overlegd had, zou zeker niet zoo onvoorzichtig hebben gehandeld. En Mr. Clair was bovendien veel te zwak om het lijk zoo'n eind te kunnen dragen. Hallon verwierp tenslotte alle twee de ver onderstellingen. Hij kon niet gelooven dat Clair schuldig was en hij vond ook dat er geen enkel bewijs voor was Hallon had er zelf nooit aan ge dacht dat Clair krankzinnig zou kun nen zijn, al vond hij hem zwak en praalziek en kleinzielig. En Dorothy zelf was verstandig en beheerscht. Lady Panwin's theorie leek hem be spottelijk toe. Maar Hallon wist, dat krankzinnigheid dikwijls pas op late- ren leeftijd plotseling te voorschijn kwam en het scheen hem, ook voor zijn toekomstig huwelijk van belang het fijne van de zaak te weten. Toen schoot het hem te binnen dat Willy Minter er literaire en geschied kundige neigingen op na hield en dat ze dikwijls had beweerd dat ze van plan was een roman te schrijven over de legende van de familie Clair. Mr. Clair had het een aardig idee gevon den, omdat daardoor overal bekend zou worden hoe oud zijn familie was en daarom had hij Willy de beschik king over oude documenten, brieven, portretten en erfstukken gegeven. Hallon overlegde dat Willy bij die na sporingen waarschijnlijk ook het ge val van den krankzinnigen overgroot vader tegengekomen was, dus zou zij hem misschien wat wijzer kunnen maken. Maar hij kon ongelukkigerwij ze Willy niet ronduit er naar vragen, want hij had beloofd over die krank* zinnigheid met niemand te spreken. Maar hij bedacht dat hij met be hulp van een beetje diplomatie Willy wel aan het praten kon krijgen. Hij liet er geen gras over groeien en be gon direct na het diner, toen ze met een kopje koffie en een sigaret in de kleine salon zaten. En inderdaad be landdde hij in een diplomatiek geleid gesprek bij den bedoelden voorvader. Generaal Clair was krankzinnig, zei Willy en ze vertelde precies wat Percy hebben wou. Weet je wel, dat schilderij boven de piano in de sa lon die krijgsman? Hij was Gene raal in dienst van George III. Die op merking van jou vandaag, dal Lady Panwin naar dat schilderij keek, deed me aan hem denken. Ik zou wel eens willen weten, voegde Willy er peinzend bij, Lady Panwin soms dacht, dat Mr. Clair krankzinnig zou vorden, toen hij bijna flauw viel en zich toen herinnerde dat Generaal Clair ook krankzinnig was geweest. Misschien wel, zei Hallon, uitc»* lijk volkomen kalm, maar innerlijk trillend van opwinding. Misschien dacht ze dat die krankzinnigheid er felijk was. Willy stak haar kin vooruit. Wat een onzin! riep ze levendig. Gene raal Clair is nota bene krankzinnig geworden door dat hij in Indië een zonnesteek had gekregen. Hallon's hart bonsde van vreugde nu hij de oplossing gevonden had. Dus er is geen kans dat er krank zinnigheid in het bloed is? Absoluut niet. Het was alleen maar een toeval. Hij is in Bedlam ge storven, die arme ziel, ik heb het in brieven van zijn zoon gelezen. Lady Panwin is niet wijs om te denken dat Mr. Clair gevaar liep om krankzinnig te worden. HOOFDSTUK XI. Den volgenden morgen sloeg Hal lon de uitnoodiging van zijn gastheer en gastvrouw om mee te gaan op een autotochtje af en toen hij hen langs de Axlcighroad zag verdwijnen in een wolk van stof, wandelde hij langzaam naar de Manor. Het was een heerlijke zomermor gen, vol zonneschijn en geur en stra lend leven, echt een dag voor twee jonge menschen die elkaar lief had den. Hallon verheugde er zich al op samen met Dorothy in den aardigen ouderwetschen tuin bij den toren te zitten en over hun beider toekomst te praten. Maar toen hij het hek bin. nenkwam, ontdekte hij, dat iemand hem voor was geweest. Naast Doro thy, die langzaam het grasveld over liep, wandelde een jonge man. En een heel knappe jonge man ook lang, slank, met elegante bewegingen, le vendige blauwe oogen en golvend blond haar. Hel gezicht dat naar Hal lon toegewend was, was ovaal van vorm, blank gladgeschoren. Deze Apollo, waarvan Hallon al op het eer ste oogenblik jaloersch was, had een blauw serge pak aan, keurige bruine schoenen en een stroohoed op. Hij zag er echt Engelsch en bovendien heel aristocratisch uit; maar toen Hallon op hen toekwam, bleek hij een vreem deling te zijn. Graaf Bezkoff Mr. Hallon, stelde Dorothy blozend voor, toen ze de jaloersche uitdrukking in de don kere oogen van haar verloofde zag. Graaf Bezkoff sprak uitstekend En gelsch, met nauwelijks een spoor van een vreemd accent. Maar de manier waarop hij zijn hielen tegen elkaar sloeg een lichte buiging maakte, ver rieden den vreemdeling. (Wordt vervolgd). r en u zult 's morgens uit bed springen, f gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrU te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen 1im de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilietjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2