BINNENLAND. Uil ttt LANGS I KAAI tN UMGtVINÜ RECHTZAKEN KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. SPORT. Nederland paraat Bon 16 voor suiker Bon 20 voor boonen Ie duur verkocht aan het Kijk. De poging tot doodslag te Sprang-Capelle, der Sovjet-Unie neutraal te blijven, aanzienlijke troepenconcentraties plaats vinden. De Russische vloot voor het Poolgebied zou onder stoom liggen. CHURCHILL'S BALANS. Uit de mededeelingen, welke Chur chill Donderdagmiddag in 't Lagerhuis heeft gedaan, blijkt wel, dat er op de Noordzee en in de Noorsche wateren hevige gevechten zijn geleverd tus- schen de vlooteenheden van Duitsch- land en die der geallieerden. Aan zijn mededeelingen zij het vol gende ontleend: Maandag verspeelden de Engelschen den torpedobootjager „Glowworm", die door twee Duitsche schepen was aangevallen. Dinsdag werden de Brit- sche oorlogsschepen bij,Bergen aange vallen door vliegtuigen en twee krui sers werden licht beschadigd. Het slag schip „Rodney werd door een zware bom getroffen, maar het dek bood weerstand. De kruiser „Aurora werd vijfmaal aangevallen, doch tevergeefs; maar de torpedobootjager Gurkha' die de „Aurora"' vergezelde, werd ge troffen en zonk. De bemanning werd gered. De jager „Zulu" bracht bij de Orkaden een U-boot tot zinken. De slagkruiser „Renown"" werd in een gevecht gewikkeld met den Duit- schen slagkruiser „Scharnhorst" en een Duitschen kruiser. De „Scharnhorst"' werd zwaar gehavend en verdween toen in een door den kruiser gelegd rookgordijn. De Duitschers verloren in totaal 18 schepen, waaronder 4 kruisers. Van de troepen-transportschepen zijn verschil lende in den grond geboord met dui zenden militairen. Na herinnerd te hebben aan de ge vechten in de Narvik-fjord zeide Chur chill, dat de luchtmacht de Duitsche kruisers in de Bergen-fjord heeft aan gevallen. Eén daarvan was daarna niet meer te zien, een ander werd ver moedelijk bij een tweeden raid vernie tigd. Donderdag vroeg werden de Duit sche schepen in de haven van Dront- heim door vliegers aangevallen. Een torpedobootjager werd door een lucht- torpedo getroffen. Churchill onthulde, dat de Britsche vloot vijf weken geleden naar Scapa Flow teruggekeerd was. In totaal zijn er vijf Duitsche luchtraids op Scapa Flow geweest, en alleen bij den eersten werd een kruiser getroffen. Daarna werd geen enkel schip meer geraakt. In het vervolg van zijn rede deelde de minister mede, dat de geallieerden de Deensche Faröer-eilanden tusschen de Shetland-eilanden en IJsland heb ben bezet. Wat er met IJsland zal ge beuren, wordt nader overwogen. Churchill zegde den Noren toe, dat de geallieerden met hen zullen strijden tot hun vrijheid en onafhankelijkheid hersteld zijn. Hij vertrouwde, dat de Noren in hun bergen tot langdurigen krachtigen tegenstand in staat zullen zijn. Hij ontkende, dat Noorsche havens reeds door de Engelschen heroverd zijn. Maar, zoo zeide hij, de geallieer den zullen van de Noorsche kust be zetten wat zij willen en de blokkade zal daardoor veel doeltreffender wor den. Hitier, zoo betoogde hij ten slotte, heeft een even groote strategische fout gemaakt nis Napoleon toen hij Spanje binnenviel. Groote voordeelen zullen er voor de geallieerden uit voortsprui ten als zij met toenemende en nimmer aflatende kracht handelen. DE DUITSCHERS ZOUDEN TROEPEN GELAND HEBBEN TE OSLO, BERGEN EN STA VANGER De actie ter zee schijnt een krachtige voortzet ting te vinden. Te Oslo, Bergen en Stavanger zijn volgens het Duitsche Nieuwsbureau Donderdag in den loop van den dag nieuwe, sterke Duitsche troepenafdee- lingen aan land gezet. Volgens berichten uit Stockholm zijn deze troepen geland door transport schepen, die uit een zeegevecht in het Skagerrak zijn ontkomen. De Noorsche regeering te Elverum heeft medegedeeld, dat de mobilisatie in Noorwegen in vollen gang is en dat het Noorsche verzet zal plaats vinden naar gelang van het aantal troepen, dat beschikbaar komt. De Noren zeg gen een Duitschen aanval in de richting van Elverum bij Eidsvold te hebben afgeslagen. Zij verklaren voorts, dat de Duitsche operaties te land zich op het oogenblik beperken tot het gebied rondom Oslo. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat Duitsche vliegtuigen gister avond op 200 km. ten Noordwesten van Drontheim met succes Britsche zeestrijdkrachten hebben aangevallen, waarbij een Engelsch vliegkampschip door een bom van zwaar kaliber op vernietigende wijze werd getroffen. Over het optreden van de geallieerde vloten zijn gisteravond geen berichten bekend geworden. De radio te Aale- sund heeft gisteren alleen medegedeeld dat voor Drontheim zeegevechten wor den geleverd en dat Britsche vliegtui gen aanvallen deden op Duitsche oor logsschepen in de fjord, doch nauw keurige berichten zijn niet bekend ge maakt. MOBILISATIE IN ITALIË? Vijf nieuwe lichtingen zou den worden opgeroepen. Naar van betrouwbare zijde gemeld wordt, heeft Mussolini besloten, nog vijf lichtingen onder de wapenen te roepen, in verband met het mogelijke lente-offensief. Uitwendige en inwendige veiiigneid verzekerd Ufiicieus verluidt: Veirassende geueut lenissen, als die der laatste dagen veroorzaken begrijpelijkerwijze ook ouder de Neuerlaudsche nevoikiug sterke re acties. De centrale ligging van ons land doet ooveudien üet gerucüt welig tieren, in tweeeriei vorm: liet gerucüt, geüoren uit verklaar bare, maar vaak ondoordacuie pogingen tot hel door- en voorzien van de gebeurtenissen, maar ook het gerucüt, met kwaadwillige be doeling en zells zonder leiteiijken grondslag door onvaderlandslie vende elementeu rondgestrooid. Dergelijke geruchten vinden dan veelal in den vorm van positieve berichten hun weg naar de wereld pers. Wie dit bedenkt, moet be seften, dat eenieder, die oncoutro leerbare, om niet te spreken van kwaadwillige, geruchten helpt ver spreiden, mede verantwoordelijk wordt voor buiteniandsche berich ten over ons land, welke ouder bepaalde omstandigheden hoogst nadeelig voor ons kunnen zijn. Van bevoegde zijde wordt daarom nog eens met grootefi ernst gewaar- scnuwd tegen 't helpen verbreiden van geruchten. Dat het de plicht van een ieder, en in het bijzonder van militairen is, gesprekken achterwege te laten over onderwerpen van militair be lang, die door onbekenden kunnen worden opgevangen, kan, naar de ervaring leert, niet krachtig genoeg worden herhaald. Wat voor ue Nederlandsche be volking in de eerste plaats van belang moet zijn, is, op te merken, dat de regecring ten volle waak zaam is en zonder verwijl ue maat regelen neemt,noodig om de grootst mogelijkt veiligheid aan ons land te waarborgen. Ook Nederland ligt in den stormhoek van Europa, daarom zal het steeds de sterkst mogelijke veiligheidsmaatregelen moeten toepassen en het kan zich, gegeven deze ligging, niet de weelde veroorloven, om welk risico ook te nemen. Hiervan is onze regeering ten volle doordrongen en zij nande.t daarnaar. Men kan ervan verzekerd zijn, dat het hier niet gaat enkel om de zorg voor de uitwendige veiligheid, maar de inwendige veiligheid daar- -bij evenzeer ouder de oogen wordt gezien. Het spreekt vanzelf, dat de regeering niet te koop kan loopen met de maatregelen, welke zij dien aangaande neemt en heelt voorbe reid. Men behoelt er echter niet aan te twijfelen, dat zij zich vol komen bewust is van gevaar, dat ook van binnen uit kan dreigen. In deze onzekere dagen moet niet alleen de regeering sterk zijn, maar ook de bevolking. Deze hoede er zich daarom voor, in extra verdedi gingsmaatregelen naar buiten en naar binnen reden voor ongerust heid te zien. Uit zulke maatregelen immers blijkt dat alles gedaan wordt om ons land zoo krachtig mogelijk te maken. Convoyeering onzer koopvaardij vloot Er worden drie trei Iers in dienst gesteld In de gistermiddag gehouden ver gadering te Den Haag van de Ned reedersvereeniging is metalgemeene stemmen besloten'n patrouilledienst in te stellen ter convoyeering van de Nederlandsche koopvaardijvloot. De reeders wenscben niet langer officieren en bemaningen der koop vaardij bloot te stellen aan de ge varen, welke zich momenteel ter zee voordoen in verband met aller lei oorlogsmanoeuvres. Men heeft, volgens de Msb., be sloten drie treilers in dienst te stellen welke volkomen zullen worden uitgerust om eventueeleschipbreuke- lingen en gewonden te hulp te komen. Gedurende 't tijdvak van Vrijdag 12 April a s. tot en met Donderdag 2 Mei a.s. geeft de met 16 ge nummerde bon der Rijksdistributie kaart recht op het koopen van een kilogram suiker, Gedurende het tijdvaK van Viij- dag 12 April a.s. tot en met Don derdag 9 Mei a.s. geeft de met 20 genummerde bon der Rijksdistri butiekaart recht op het koopen van een kwart kilogram bruine boonen, witte boonen of andere gekleurde boonen, tuinboonen, capucijners of grauwe erwten. Gilde St. Jan. De herdenking van het 100-jarig be staan der schuttersgilde St. Jan, ge vestigd bij den heer E. van Bcrkel, zal plaats hebben met Pinksteren a.s. Missiehuis. Hel zilveren jubileum van het Mis siehuis zal, zooals bekend, herdacht worden op 28 April a.s., waar o.m. tegenwoordig zullen zijn de oud-rec toren Pater Groen en Pater Vriens. Als feestgave is de belangrijke som van 948 bijeengegaard, terwijl de parochie Berkdijk nog 104 afzonder lijk aanbiedt. Van de feestgave zal het priester koor in de kapel artistiek geschilderd worden door den kunstschilder Jan Everts. Voor het bedrag uit Berkdijk werden prachtige kandelaars voor de zij-alta ren in de kapel gekocht. Op het feestprogramma komen we nader terug. BERKDIJK. Uitvoeringen. Aangespoord door het succes dat K. M. D. met de opvoering van het drama Theo Schrader wist te behalen, hebben de K. M. D.'ers het aangedurfd nog een tweede maal dit seizoen op te treden. Op 13, 14 en 21 April wordt een drietal uitvoeringen gegeven in het parochiehuis. Het drama in 3 bedrijven „Pastor Bonus" van Henri 't Sas en de klucht in 3 bedrijven „Hal lo met Mars", worden voor het voet licht gebracht. Onder ijverige studie van regisseur Bos zijn we ook nu over tuigd dat deze opvoeringen zullen sla- gen. Onder de K. M. D.'ers schuilen uit stekende krachten die goed tooneel waarborgen. We zijn er van overtuigd dat allen de K. M. D.'ers, na de geslaag de uitvoering in Januari, weer aan 'l werk willen zien. Het beloven fijne tooneelavonden te worden waar echt te genieten valt en waarbij de K. M. D.'ers rekenen op volle zalen. Harmonie St. Jan. Op het Festival van het Breda's Po litie harmonie gezelschap dat gehouden wordt op Zondag 30 Juni, heeft de harmonie St. Jan ingeschreven met de nummers: II Centinaio, ouverture van Jacobs en La Fiancée du Gladiateur, fantai- sie van Marsal. LOONOPZAND. Geboren Johannes zv. L. Koenen-Kops. Adri- ana Hendrika dv. H. Klis-Brok. Elisa beth Wilhelmina Maria dv. J. P. v. Beek- v. Dongen. Overleden Lanibertus van der Lee, weduwnaar van M. v. Bladel, oud 80 jr. Huwelijksaangiften Johannes H. Jansen, 34 j. en Cornelia A. van Beek, 38 j. Ingekomen: H. J. Stevens van Dongen. Vertrokken G. M. Brood naar Leiden. A. I)inge- mans en gezin naar Dongen. Th. J. M. de Jong naar Eindhoven. Ds. A. Sirag, herdachten j.l. Dinsdag avond in de zaal van den Chr. Volks bond alhier de Ned. Herv. Jongelings- vereeniging op Geref. Grondslag Timo- theus en de Ned. Herv. meisjesvereeni- ging op Geref. Grondslag Persis, resp. hun 35- en 9-jarig bestaan. Na opening der bijeenkomst met het zingen van Psalm 103 9 en gebed, las Ds. Sirag Daniël I. Ds. Sirag riep vervolgens een harte lijk welkom toe aan de verschillende afgevaardigden, daarbij zijn waardee ring uitsprekende voor de belangstel ling, en sprak naar aanleiding van het gelezen schriftgedeelte een openings woord. Aan de orde kwamen dan de jaarver slagen resp. door Mej. J. Janson en den heer D. Smits. Hieruit bleek dat het ledental der Meisjesvereeniging sterk vooruit gegaan was; dat der J.V. bleef stationair, terwijl niet minder dan 7 leden zijn gemobiliseerd. Mej. J. Spuijbroek behandelde een onderwerp: „Christus' Opstanding de heer C. van Caem: Art. 37 Ned. Gel. Belijdenis, waarop een goede en leerzame bespreking volgde. Door mej. C. Bouman werd ingeluid: „De predi king en door Stef. Kuijsten: „Vrede op aarde". Het programma werd afgewis seld met zang door de Meisjesveree niging en gedichten enz. door de J.V. De afgevaardigden brachten de beste wenschen over der door hen vertegen woordigde vereenigingen. Namens den Kerkeraad werd het woord gevoerd door ouderling Jac. Timmermans. In de pauze werden de aanwezigen ruimschoots onthaald op chocolademelk en gebak. Aan het einde der feestvergadering te circa 11.15 uur, sprak Ds. Sirag een slotwoord, waarin Z.Eerw. aan allen dank bracht voor de medewerking. Namens de gezamenlijke besturen richtte de heer W. Spuijbroek enkele woorden van dank tot Ds. Sirag voor de uitnemende leiding van dezen avond. Na het zingen van Ps. 72 11 ging Ds. Sirag in dankgebed voor. CAPELLE. De in ons blad per advertentie aangekondigde Rookwedstrijd nadert zijn einde. De Commissie mag tevreden zijn met het resultaat. Vele rooklief- hebbers hebben hun hart kunnen op halen. De laatste week wordt de wedstrijd gehouden bij den heer P. Pruissers i. h. Stationskoffiehuis, op Woensdag 17 April en Zaterdag 20 April. Velen kun nen ook daar nog profiteeren van een gezelligen avond. De uitdeeling der prijzen (tevens laatste rookavond) zal plaats hebben in de week van 22 27 April e.k. in een nader te bepalen lokaal. SPRANG. Predikbeurten Zondag 14 April: Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. In een gezamenlijke bijeenkomst onder leiding van den WelEerw. heer Voor de Ncd. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des middags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. De gemengde zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" heeft besloten deel te nemen aan het met Hemelvaartsdag te Wijk te houden festival. Ook in het naburige Vrijhoeve- Capelle is het ooievaarspaar, dat vorig jaar genesteld heeft in een boom in den tuin van den heer den Hartogh aan de Hoogevaart, deze week terug gekeerd. De postduivenvereniging „De Luchtvaart", aangesloten bij den Zui- derbond van Postduivenliefhebbcrs zal volgende week Zondag het vlucht- programma openen met een vlucht vanaf Gcldermalsen. Alle vluchten ge schieden dit jaar, in verband met den toestand, vanaf Nederlandsche plaat sen. A.s. Zondag 's morgens half tien en 's namiddags twee uur hoopt voor do Ned. Herv. gemeente aan den Loon- schendijk op te treden Ds. Vroeg in dc Wey. De Coöp. Aankoopvereeniging „Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang' c.a. houdt a.s. Vrijdag 19 dezer des avonds 7 uur bij den heer Ant. van Dijk aan liet Bruggetje een algemecne ledenvergadering. Dc agenda vermeldt 1. Aanschaffen van hulpmeststof fen; 2. Aanschaffen slakkenmeel en kolen voor het a.s. najaar. I. V. C. B. lste klasse 2. SchijndelKolping. BrabantiaZwaluw. SVBSVD. WilhelminaRKTVV. Venlosche BoysBest Vooruit. De meest interessante ontmoeting in deze afdeeling is natuurlijk de wedstrijd tusschen de beide candidaten. Wie hier de sterkste zal blijken te zijn durven we niet te voorspellen. Weliswaar staat Schijndel enkele plaatsen lager op de be roemde lijst, doch in een dergelijke ont moeting zegt dit weinig. Afwachten is daarom de boodschap. Brabantia en de Zwaluwen zouden wei eens gelijk kunnen spelen, doch ook hier is van alles mogelijk. Uit de lettercombinatie S.V.B.S.V.D. komt waarschijnlijk een overwinning voort voor de gasten. De Venlosche Boys krijgen op eigen terrein den strijd te strijden met de men- schen uit Best. Dc Brabanders geven we de beste papieren. 2de klasse B. VelocMulo. SartoSt. Mich. Gestel. VSV—ODI. STV—DESK. GW—Woensel. Veloc heeft het er tot op heden iets minder goed afgebracht dan Mulo, doch van een noemenswaardig krachtsverschil tusschen heide partijen is geen sprake. Hoewel St. Mich. Gestel nog weinig klaar gemaakt heeft vreezen we toch dat Sarto morgen haar tiende nederlaag te incasseeren krijgt. VSV en ODI deden wijs als ze de punljes deelden. Woensel wint morgen met groote cij fers van GW. De kranige jongens uit Kaatsheuvel, die vereenigd zyn onder den naam DESK hebben morgen een lastige wedstrijd voor den boeg. Toch lykt het ons niet on waarschijnlijk, datde heele buit, of min stens een gedeelte er van naar huis komt. 3de klasse C. VelocitasDONGEN 2. WIKUno Animo. SVGOranje Wit. RKTVV 2—Voab. DESK 2Hieronymus. De Dongen-resrves zullen genoodzaakt zijn zich morgen door de leiders te ia- ten inmaken. De mannen uit het Loon- sche zand gaan op.visite by de Wikkers, waarvan de puntjes worden meegebracht. SVG zal het aan den stok krygen met Oranje Wit. De gastheeren zullen hard moeten tobben om het tot een gelijkspel te kunnen brengen. Voab dat te gast is by de Tilburg-reserves kan met ecnige moei te den buit binnen halen. DESK 2 heeft een mooie kans om te laten zien wat het kan. Weten de jongens uit de Kets morgen te winnen, dan kun nen ze zich by de leiders gaan rekenen. K. N. V. B. Afdeeling 1 A.: EindhovenPSV. Willem liHelmond. BW—NAC. JulianaNOAD. MVVRoermond. LONG ALimhurgia. By den Eindhovenschen derby zal het er gaan spannen, dat is zeker. Wie wint, is onzeker. De Tilbhrgsche koningsciub zal weinig moeite hebben om de hek kensluiters onder de knie te houden. RVV heeft morgen op eigen terrein een kansje om eindeiyk weer eens iets klaar te maken. Toch zuilen de Bossche jon gens er hard voor moeten vechten en we zijn er zekr van, dat ze met een ge lijkspel in hun nopjes zyn. Ook NAC wil het daar bepaald voor doen. in het Limburgsche ontmoeten de lei ders elkaar. Wie de baas zal blijven is niet te zeggen. Maastricht zou natuurlijk gaarne hebben,, dat de Tilburgers Juli ana van den troon zouden stooien, want indien MVV dan morgen nog van Roer mond won, waarop alle kans bestaat, zou de zuidelijkste stad van Nederland weer als eerste pryken. Limhurgia, dat de reis maakt naar Til burg komt met leege handen thuis. D.: Helmond iaESV. De ValkWilhelmina. WSC—VVV. liet ligt voor de hand dat Helraondia morgen twee puntjes bij gaat schryvcn. Wilhelmina, dat er de laatste weken wat beter in is gekomen, achten wij niet in staat van de Valkenieren te winnen. Het leidende VVV komt naar Waalwijk om het tegen WSC te probeeren. Naar alle waarschijnlijkheid zal het hun hier wel lukken, maar toch is de kans niet uitgesloten, dat de Waalwykers, die met ernstige revanche-plannen romiioopen het tot een draw weten te brengen. Ren Langstraatschc overwinning is te mooi om waar te zyn. K.: Wilhelmina 2Baardwijk. BoxtelGister wijk. SETWillem 11 2. NOAD 2—GL'DOK. LONGA 2RWB. Voor de heide Waalwyksche clubs is het morgen een lastige dag. Baardwijk heeft een kansje tegen de Wiihelniina- reserves, doen gezien de laatste weclstry- den van Baardwijk waaruit zy er niet in slaagden om punten naar de Lang straat te brengen gelooven we niet dat de Overlaters de kans zullen benutten! De buit zal wel in den Bosch blijven. RWB onderneemt liet uitstapje naar Tilburg, waar liet niet de Longa-reserves alle moeite zal hebben. Een kleine Waal wyksche overwinning behoort tot de mo gelijkheden, maar een gelijkspel lijkt ons waarschijnlijker. Boxtel krygt natuurlijk klop van üis- terwijk en SET maakt tegen Willem il 2 een aardig kansje. De NOAD-nienschen zullen het met Gudok wel klaar spelen. Hel gerechtshol te 's Hertogen- bosch heeft ïu hooger beroep beuan. deitl de stralzaak tegen D., rijwiel handelaar te bt. Geertruidenberg, aan wien was ten laste gelegd, dat bij op 31 Augustus j.l. te bt. Geer- ti uidenberg bij den verkoop van 306 rijwielen aan den Slaat der Neder landen den prijs had opgedreven door den normalen verkoopsprijs van 18035 gulden te brengen op 18383gulden. Hij was deswege door de rechtbank te Breda veroordeeld tot 5UÜ gulden boele te vervangen door 100 dagen hechtenis. De advocaat generaal Mr. Nassink wees er na getuigenvei hoor op, dat verdachte moest veikoopen tegen factuurwaarde. Zijn provisie is con tractueel vastgesteld dus zijn beroep op de vervangingswaarde Kan hier niet gelden. Spr. eischte 25 gulden boete met bevestiging van het von nis. De verdediger bepleitte ohtslag van rechtsvervolging of vrijspraak. Het gerechtshof zal arrest wijzen op 22 April a,s. Naar wij vernemen zal op Don derdag 25 April a.s. des voormiddags te tien uur voor de arrondissements rechtbank te 's Hertogenbosch wor den behandeld de strafzaak tegen A H.,31 jaar, schoenmaker te Waal wijk—Besoyen, thans gedetineerd, als verdacht van poging tot dood slag gepleegd le Sprang Capelle op 22 November j.l. op A. van T., huisvronwN. T. Vanwege het O.M. zijn zes getuigen gedagvaard. Als verdediger treedt op Mr. Nyst te Eindhoven.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3