Plaatselijke Berichten H*de BONT-van HULTEN Yf.Ut U HEERENKLEEDING NAAR MAAT ROODE STER mmJL Zaterdag 13 April 1940 No. 30 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DONZEN DEKBEDDEN levert en repareeit? EMMABLOEM-COLLECTE. Zaterdag 20 en zoo noodig Zondag 21 April zullen weder de zoo bekende Emmabloempjes worden aangeboden. De opbrengst daarvan is de laatste jaren tegen gevallen. We weten wel dat er steeds gevraagd wordt voor de T.B.C.-bestrijding, dat er veel gegeven wordt, maar er is zoo veel noodig dat onze commissie met bezwaard hart telkens uitkijkt of ze de onkosten kan bestrijden. Een ieder helpe dus ons deze collecte te doen slagen. Namens de T.B.C.-Commissie Schaap. Jaarvergadering R K. Huishoud en industrieschool In de Woensdagavond gehouden jaarvergadering van de R.K. Huis houd- en Industrieschool werden het jaarverslag, de begrooting en de rekening en verantwoording be handeld. De beide leden, toegewezen dooi de gemeente, wethouder Eibers en de heer C. Pullens werden door den voorzitter, pastoor Heezemans geïn stalleerd. Uit het jaarverslag halen we het volgende aan üp 31 December 1939 waren aan de school verbonden P. C. M. v. Slobbe, Directrice, Voe dingsleer, Warenkennis. WelEerw. Heer A. van Lierop, Godsdienstleeraar. A. M. A. A Diepen,Gezondheids leer—Warenkennis. M. A. Jongerius, Naaldvakken. P. B. A. M, van Gooi, Algemeen vormend onderwijs. A. M. J. Kamp, Naaldvakken. M. J* A. Teunissen, Naaidvakken. A. M.B. A. van Turnhout, Naald vakken. De dames Jongerius en Teunissen zijn benoemd met ingang van 1 Oct. en 1 September. Beide ziju boven dien werkzaam in schoenfabrieken in verband met de opleiding voor schoenstiksters. Leerlingen Dagopleiding. Het aantal leerlingen, dat zich opgaf voor de dagopleiding, was ook dit jaar nog niet groot genoeg om 2 parallelklassen te vormen. Ver moedelijk is de reden hiervan, dat nog geen volledig huishoud- onder- wijs gegeven wordt, daar de nieuwe schooi nog niet betrokken kon worden. In Januari waren 21 leerlingen in de dagopleiding ingeschreven. Hier bij werden 40 nieuwe leerlingen in geschreven. Losse cursussen. Voor de avondcursussen is de deelname zeer goed. Ook dit jaar was alleen het geven van naaien, verstellen, patroon- teekenen en knippen mogelijk. De nieuwe cursussen werden be gonnen met 108 leerlingen. Het aantal leerlingen voor oplei ding en losse cursussen was op 31 December 145. De leerlingen zijn afkomstig van Waalwijk en andere gemeenten Gedurende het jaar waren op school 115 leerlingen uit Waalwijk, 1 uit Dedemsvaart, 3 uit Drunen, 1 uit Heumen, 3 uit Kaatsheuvel, 1 uit Nieuwkuijk, 3 uit Raamsdonk, 43 uit Spiang Capelle. Hiervan zijn 124 Katholiek, 46 Protestant. Het jaar 1939 werd begonnen met de hoopvolle gedachte spoedig, maar toch zeker het nieuwe schooljaar in de eigen nieuwe school te beginnen. Deze hoop is niet vervuld, het ge- heele jaar moesten daarom de lessen in het K. J. G. gebouw gegeven worden evenais vorig jaar. De aanbesteding van den bouw had plaats 4 Februari, de gunning vijf weken later. Half Maart werd met het grondwerk begonnen en 19 Mei had de eerste steenlegging plaats door den Voorzitter Pastoor H. F. Heezemans. Door militaire plichten van den architect en de tijdsomstandigheden werd de bouw van de school zeer vertraagd, waardoor in September het nieuwe schooljaar nog in het K, J. G. gebouw begonnen werd en zelfs in 1919 de nieuwe school nog niet betrokken kon worden. Thans is de school volledig in 't nieuwe gebouw ondergebracht en begonnen. St. Josephs-feest. R.K. Werklieden-vereeniging. De R. K. Werkliedenvereniging houdt morgen haar St. Josephsfeest en zooals we gewend zijn is er ook nu weer een keurig programma samengesteld, 's Morgens wordt de dag begonnen met een H. Mis, waai in algemeene H. Gommunie. De leden worden verzocht gezamenlijk vanaf het Bondsgebouw naar de kerk te gaan. Om half acht 's avonds begint de feestvergadering. Hierin zal door de tooneelver- eeniging „D. V. S. V.' onder regie van den heer Jac. M. Didden worden opgevoerd het tooneelspel van Will, v. d. Berg „Schip in Nood." Gezien het groote succes dat deze vereeniging onder de kundige regie van den heer Didden reeds velen malen heeft behaald, twijfelen we niet of ook deze uitvoering zal weer af zijn en tot in de puntjes verzorgd. Tusschen de bedrijven spreken, de geestelijke adviseur en Mej.Stringa. JAARVERGADERING „ST. WÏLLIBRORDUS". Voor een matig bezette zaal hield de afdeeling Waalwijk van den Neder- sehen R.K. Fabrieksarbeiders(sters)- bond „St. Willibrordus" Woensdag avond in het Bondsgebouw haar alge meene jaarvergadering. Na een openings- en welkomstwoord van den vice-voorzitter, den heer Adr. Stokwielder, werden de notulen onver anderd goedgekeurd. Uit de beide keurig verzorgde ver slagen van den secretaris-penning- •pieester, den lieer N. van Gorkuin, stippen we aan dat het ledental in het afgeloopen jaar is toegenomen met 6 en thans staat op 464. In het jaaroverzicht werden tevens de voornaamste feiten van het afgeloo pen jaar gememoreerd. De inkomsten van de mannenafdee- ling bedroegen 11.112.98, van de meisjesafd. 133.68, totaal 11.246.66. De uilgaven aan den vakbond belie pen 10.745.82 en aan de afdeelings- kas 634.82, zoodat er een nadeelig saldo is van 133.98. Dit nadeelig saldo is voornamelijk te wijten aan de steun- actie van de afdeeling. De heer G. de Jong concludeerde na mens de controle-commissie, dat deze de boeken en bescheiden van den pen ningmeester keurig in orde had bevon den, waarna de vice-voorzitter dezen voor zijn accuraat beheer bedankte en dechargeerde. Met algemeene stemmen werd in de vacature Siegenthaler van de contro le-commissie benoemd de beer L. Roi ster. Bij de bestuursverkiezing waren aan de beurt van periodieke aftreding de heeren J. v. d. Griendt en Adr. Stok wielder. Van de leden was een candidaten- iiisl ingekomen voor J. B. Schalken. Met groote meerderheid van stemmen werden de beide aftredende bestuurs leden herkozen. Bij de rondvraag werd gevraagd, waarom er geen betere regeling was getroffen met het oog op den duurte- toeslag. Volgens de huidige regeling krijgt iemand die minder dan 34 uur werkt slechts 2/3 van den toeslag uit betaald en iemand die minder dan 24 GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 uur werkt de helft. Juist de menschen die geen volle week werken hebben den duurte-toeslag het meest noodig. De heer v. Gorcum antwoordde, dat het veel moeite had gekost om de duurte-toeslag regeling in den huidi- gen vorm vastgesteld te krijgen. De werkgevers willen in geen geval ge noegen nemen met een duurte-toeslag- rcgcling, volgens welke arbeiders die slechts een gedeelte van de normale werkweek arbeiden, den vollen toeslag zouden krijgen. Verder bracht het bestuur nog on- der de aandacht van de leden, dat bij 1 een week contributie-schuld geen wachtdagen gemaakt mogen worden, terwijl de contributie moet worden be taald naar het verdiende loon. De con tributie dient iedere week regelmatig te worden voldaan, daar anders de rechten op de werkloozenkas vervallen. On de gebruikelijke wijze werd de '«ijcenkomst gesloten. NEDERL. R.K. FABRIEKSARBEI DERS STERSBON D „ST. WILLIBRORDUS". De afdeelingen Waalwijk en Baard wijk van den Nederl. R.K. Fabrieks arbeidersisters) bond „St. Willibror dus" houden a.s. Woensdag om acht uur een algemeene propaganda-verga- dering in het bondsgebouw. Hier zullen mededeelingen worden gedaan betreffende de voorgestelde wijzigingen in het collectieve contract. HET GOUDEN HUWELIJKS FEEST. Het gouden huwelijksfeest van het echtpaar A. v. Helvoirt-v. Wijk zal a.s. Dinsdag op luisterrijke wijze worden gevierd. Het actieve feestcomité, hoe wel het eerst laat aan het werk toog, heeft alle zeilen bijgezet oin in den kortst mogelijken tijd een waardig pro gramma samen te stellen en hierin is het volkomen geslaagd. Inmiddels is een eere-comité be noemd, waarin zitting hebben pastoor Heezemans, de eerw. Moeder-Overste van het St. Theresia-gesticht, Dr. Lan- gemeijer en de heeren Theunissen en van Liempt. Het programma voor den feestdag vult den heelen dag. 's-Morgens om negen uur wordt in de St. Janskerk een plechtige H. Mis op gedragen door pastoor Heezemans, waarheen het gouden bruidspaar en fa milie door bruidjes zullen worden ge leid. Om tien uur wordt er bij de Eerw. Zusters in de naaischool een koffieta fel aangeboden. Van 11 tot 12 uur wordt er op de zelfde plaats een receptie gehouden, waar de voorzitter van het feestcomité, de heer B. Weijers het feestgeschenk zal overhandigen. 's-Middags om drie uur wordt er een middagfeest gegeven voor het gouden echtpaar en de oudjes uit het gesticht. Een dames-band uit de buurt zal hier Zeldzaam zacht en - licht in de. pijp! pi/ musiceeren. Nadat de harmonie St. Crispijn om half acht een serenade heeft gebracht, begint om half negen in Musis Sacrum het feest voor de buurt. Gezien het fraaie en veelbelovenden programma en de uitstekende voorbe reidingen die er zijn getroffen, twijfe len we niet of dit feest zal slagen en de oudjes een dag bezorgen, die zij nim mer zullen vergeten. POSTDUIVEN-CONVOOI. Morgenochtend om tien uur zullen op het Raadhuisplein alhier postdui ven worden losgelaten van de con cours-combinatie „De Pelikaan" te Breda. Ook op Vrijdag 26 April zal van deze concours-combinatie een convooi worden losgelaten op het Raadhuis plein. dal JAN VAN MIL Grootestr. 243 - Waalwijk. TRIDUÜM ST. ANTONIUS-PAROCHIE. Gisteravond om kwart over zeven is in de St. Antonius-kerk een plech tig triduum geopend voor de leden van de Maria-congregatie, hetwelk tevens een hernieuwing inhoudt van de des tijds gehouden vormingsweek. Zaterdagavond begint de oefening om half acht. Zondagmorgen vindt een algemeene EEN KLEERMAKER LEERT SCHERMEN. door Wil Bokhorst. Het was in het jaar 17 toen een elegante heer het „Molentje" binnen ging, een oude studentenkroeg die aan de buitenkant van de stad lag. De vreemdeling bestelde een potje bier en keek met een vergenoegd gezicht naar de uitgelaten studenten, die, met volle glazen voor zich, zo'n lawaai maakten, dat zelfs de waard zijn oren dicht hield. Plotseling ontmoette de blik van den vreemdeling die van een grote, breed gebouwde jongeman, die rijlaarzen met grote sporen aan had, een grote vilten hoed schuin op zijn hoofd droeg en een geweldige degen opzij had benge len. Zodra hij den gast in de gaten kreeg, riep hij uit: „Eruit burgerman!" De vreemdeling glimlachte en nam rustig een teug van zijn bier. In zijn stijgende woede greep de student een knuppel en sloeg daarmee het glas van den vreemdeling van de tafel. De scherven kletterden op de grond. Het werd ineens doodstil in de kroeg. Nieuwsgierig keken de jongens den gast aan. Zou hij de uitdaging van Go- verd Terduyne, de grootste vechters baas van alle studenten van de stad, den besten schermer van de club, aan nemen? De vreeijideling bleef kalm. „Hé waard! Nog een fles bier!" Nauwelijks stond de fles op tafel, of Goverd had hem er alweer afgeslagen. Toen stond de vreemdeling eindelijk OP- „Weg met alle burgers!" riep Go verd dreigend. „Ik hen een officier, jongeman", zei de vreemdeling. „Kiest Uw getuigen!" Dat wilde zoveel zeggen als: ik wil met je duelleren. Een half uur later stonden de twee mannen tegenover elkaar in het bos. Goverd keek spottend naar de sierlijke degen van zijn tegenstander. „Zoudt U niet liever een stootdegen nemen zei liij. „Het is zonde van dat mooie speelgoeddingetje. Ik sla t bin nen een paar minuten aan stukken, Misschien heeft U wel eens van Goverd Terduyne gehoord, ik ben de beste schermer van de stad!" Dc vreemdeling zweeg. Toen begon het duel. De studenten keken vol trots naar hun sterken vriend en dachten dat het gevecht wel binnen twee mi nuten afgelopen zou zijn. Maar de vreemdeling sloeg de onver wachtse aanvallen van Goverd licht en elegant af, week geen stap terug en dreef den jongen door handige schijn stoten zo in 't nauw, dat het zweet op zijn voorhoofd kwam. Nog één keer deed hij een woedende aanval, toen kletterde de dunne degen van den of- MaiSSJ#!a;_:!...L'! ficier tegen zijn geweldige rapier en rukte het wapen uit zijn hand, zodat het over zijn hoofd heenvloog en in hel mos bleef steken. Do lange jongen was doodsbleek ge worden. Het was zijn eerste nederlaag en hij zag de teleurstelling en spijt op de gezichlen van zijn kameraden. Tan denknarsend keerde hij zich om. ..Halt vriend!" zei de overwinnaar streng, „is hier te lande niet de ge woonte dat tegenstanders elkaar na 't duel de hand reiken?" De jongen keerde zich langzaam om, keek hem met een van haat verwron gen gezicht aan en greep zijn hand. Hij omklemde hem met al zijn kracht, om zijn overwinnaar toch nog in de knie- en te doen zinken. Maar plotseling klemde de vuist van den officier zich als een schroef om de zijne; hij probeerde zich los te wrin gen, het lukte niet, de druk werd steeds vaster, het bloed sprong al onder zijn nagelstoen braken twee vingers met een krakend geluidhalf be wusteloos van de pijn, zonk Goverd op zijn knieën. Op dit ogenblik kwam er een lakei met gouden tressen op zijn pak aange lopen, maakte een buiging voor den vreemdeling en zei: „Sire, het rijtuig staat voor!" De koning van het land, die was het, gooide zijn laffe tegenstander een zak goudstukken voor de voeten en riep hem toe: „Hier! Dat is voor de dok tersrekening". Niet lang na dit voorval hield de ko ning met zijn officieren en kamerheren van zijn hof, grote schermoefeningen in de wapenzaal van zijn paleis. De deur van de zaal was open; een paar nieuwsgierige lakeien en kamermeis jes stonden erbij te kijken. Op eens kwam er een krom, oud mannetje aangeslopen; een ouderwet se steek op zijn hoofd, snuif op zijn versleten pak, een bochel en onhandig voorkomen, stempelden hem tot kleer maker. Toevallig keek de koning die kant op en zag het ontstelde en verschrikte kleermakertje staan. Geamuseerd wenkte de koning hem. De merkwaar dige gast trad onhandig naar voren, de hovelingen begonnen te grinniken, het was dan ook zo'n potsierlijk man netje. De koning was in een goede bui, hij was zeker van plan een streek met dit ventje uit te halen. „Kun je ook Schermen?" vroeg de koning. De kleermaker keek dodelijk ver schrikt. „Ik kan alleen maar met de naald overweg, Sire", zei hij bedeesd. Het daverend gelach van de omstan ders sterkten (len koning in zijn be sluit. „Hoor eens, kleermaker, ik zal je schermen leren!" zei hij. Even later had het ontstelde mannetje een degen in zijn hand, die hij als een vork vast hield. „Let op!" zei de koning en deed zijn leerling een paar bliksemsnelle bewe gingen voor, „doe het eens na!" De kleermaker zette een van zijn lange benen naar voren, zijn bochel werd nog groter en toen stootte hij met de lange degen in de lucht, alsof hij er een aardappel mee op wou prikken. !T JKSKMIVr!?r Dc koning en zijn gevolg schudden van het lachen. Maar de koning gaf 't niet op, hij was een geduldige leermeester en gal den stijven kleermaker steeds nieuwe aanwijzingen. Maar op 't laatst begon het hem toch te vervelen, hij nam zijn eigen degen en begon den armen man met opeenvolgende stoten te bewer ken. Op dat ogenblik veranderde de ge stalte en de manieren van den kleer maker als bij toverslag. Het mannetje rekte zich uit, zijn bochel verdween, een brede borst deinde onder zijn ver sleten jak, met vast hand hield hij de degeneen schermer met een ge stalte die er wezen mocht. De toe schouwers wisten niet wat ze zagen. De koning stokte, toen zette hij zijn aanval voort. Maar zijn vlugge, bere kende stoten werden door stoten van hetzelfde soort beantwoord. De koning kreeg het warm, hij sprong heen en weer, probeerde den veranderden kleer maker in de val te lokkentever geefs. „Wel drommels!" riep de koning en sprong steeds meer vooruit en achter uit om zijn tegenstander te doen wij kenmaar deze bleef staan en ver zette geen voet. Steeds woedender werd de koning en liet een regen van stoten op-den kleermaker neer, die echter al le met dezelfde kracht en behendig heid werden afgeslagen. En toen raak te de degen van den laatste met een geweldige kracht die van den koning, waardoor diens wapen uit zijn vuist gerukt werd. Over de hoofden van de kijkers bleef het wapen in de muur steken De koning stond als verlamd en staar de zijn overwinnaar aan: „Jij bent of een tovenaar of de schermer Goverd Terduyne!" riep hij verbluft uit. „De laatste Sire", antwoordde Go verd en bekende eerlijk dat hij zijn eer had willen wreken. De koning kon tegen een grapje en vergaf hem zijn streek. Er was eens ccn jager in Stroe, Die op jacht liever lui was dan moe. Roode Ster en zijn rust Waren 's jagertjes lust En zoo kwam hij aan 't jagen niet toe. ''til'//; mm '"'IM^-11^

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5