I REUMATIEK J-toffen Kranten en ander oud papier DRUNEN. WASPIK SPRANG—CAPELLE. NIET avn&nJ uv H. Communie plaats en Zondagmiddag doen in het H. Lof de nieuwe leden haar opdracht. Het triduum wordt gegeven door den Z.Eervv. heer G. Witlox, prof. aan 'l Seminarie Beekvliet. GANGSTER-METHODE. Een 13-jarig zoontje van zekeren S. alhier, had dezer dagen ruzie gehad met enkele kameraadjes. Deze laasten zochten zich op een voor Waalwijk unieke manier te wreken. Een van hen die waarschijnlijk te veel Lord Lister gelezen had kwam op het idee, om liet met een Amerikaansche gangster-me thode te probceren. Op een goeden avond ontvingen de ouders van S. een brief waarin werd medegedeeld, dat ze een bedrag van 25.moesten deponeercn bij de Hol- landia-schoenfabrieken. Zoo ze aan deze mededeeling geen gevolg gaven, zou er iets gebeuren met hun zoontje. De ouders waren begrijpelijk door dezen brief danig uit het veld geslagen en wisten aanvankelijk niet wat ze doen moesten. Gelukkig nam de vader een wijs besluit. Hij ging met den bripf naar zijn patroon, die adviseerde om oogenblikkelijk .de politie te waar schuwen. Op den tijd dal het bedrag bij de Hollandia-fabrieken gedeponeerd moest worden, hadden zich enkele agenten verdekt opgesteld en al spoe dig mochten zij er in slagen 0111 het complot van jeugdige fantasten te ont maskeren. Daar proces-verbaal werd opge maakt zullen de jongelui zich wel ern stig bedenken, alvorens wederom tot dergelijke maatregelen over te gaan. VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de gemeente-politie alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende verloren en gevonden voorwer pen: Verloren: portemonnaie met inhoud en gouden ring. Gevonden: dames-armband-horloge, gouden broche, handschoen, halve gul den. regencape. sleutel, paar heeren handschoenen. U BEWAART TOCH OOK voor Liefdewark „Oud Papier'* ten bate der T. B. C. bestrijding. LUXOR BIOSCOOP. De Luxor vergast ons deze week op een tweetal goede films, die ieder hun eigen karakter hebben en derhalve een aangenaam afwisselend programma vormen. Als eerste hoofdfilm draait Piloot X met John Carrol, Lona Andre en Wheeler Oakman. Dit is een zeer mysterieuse rolprent, waarin een geheimzinnige serie vlieg tuigongelukken het onderwerp vormt. Naar aanleiding van een geheimzin nige reeks vliegtuigongelukken zendt de Amerikaansche regeering inspecteur Gallagher naar de Goering-Gage fa brieken teneinde een en ander te on derzoeken. Al spoedig blijkt dat een geheimzinnig vliegtuig gemerkt met X in deze misdaden een voorname rol speelt. De inspecteur gaat verder en ontdekt dat X een oorlogsvlieger moet zijn. Hij noodigt daarom vijf ex-oor- logs-aviateurs bij zich uit en tracht den dader te vinden. Uiteindelijk weet hij hierin te slagen, maar hoe verklappen we niet. Een be zoek aan Luxor is deze rolprent ten volle waard. Alarm op de Zuidzee. „Alarm op de Zuidzee" is een film van een heel ander genre. Hier ver toeft de camera-man op zee tusschen bandieten, goede menschen en een beeldschoone jonge dame, die verliefd is op een jongen zeeman zonder geld. Het heeft heel wat voeten in de aarde voor dat de misdadiger ontmaskerd is, maar uiteindelijk slaagt men hierin toch met het gelukkige gevolg, dat de arme zeeman trouwt met de beeld schoone jonge dame. In de hoofdrollen George Houston, Marian Nixon en Mivita. De laatste ster is o.a. bekend uit de film „Muiterij op de Bounty". Een aar dige film, met voldoende spanning, ro mantiek en goed spel, die ieder mag gaan zien. Verbindend verklaring. Een aantal werkgevers in de lederindustrie, de Nederl R.K. Fa- brieksarb. Bond „St. Willibrordus", de Ned. Ver. van Fabr. arbeiders en den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders hebben bij den Minister van Sociale Zaken ingediend een verzoek tot verbindend verklaring van bepalin gen van een collectieve arbeidsover eenkomst afgesloten door vorenbe doelde werkgevers individueel eener- zijds en een of meer van de voren genoemde organisaties anderzijds. „O. O. G De gemengde Tooneelvereeniging „O. G." hoopt a.s. Zondag haar winterseizoen te sluiten met 't schit terende tooneelspel,Hun Kind", door J. v. Eekelen, 't welk alleen voor honoraire leden toegankelijkis. Dit werk, dat reeds in den vijfden druk is verschenen, en in geheel Nederland 'n uitstekende pers heeft gehad, is zeer pakkend van inhoud. De geheele handeling ontwikkelt zich volkomen logisch, terwijl alle figuren met zorg zijn geteekend. In de karakter-teekening is de schrijver volkomen geslaagd, het conflict wordt op de juiste wijze voorbereid terwijl de ontknooping van het stuk een diepen indruk op de toeschou wers zal maken. Wij hopen dat de O. O. G.'ers er Zondag a.s, in mogen slagen om er een succesvolle opvoering van te geven. Aan decor, meubileering en ver lichting, is ditmaal de grootste aan dacht besleed. De grime wordt verzorgd door den heer Chr. Scheefhals, de regie is in handen van den heer C. Dekkers. Jaarvergadering Christelijke Schoolvereeniging De Christelijke Schoolvereeniging hield 1.1. Woensdagavond haarjaar- lijksche ledenvergadering. Mogelijk in verband met de tijdsomstandig heden was de opkomst slap. De w.n. voorzitter de heer L. Both opent de vergadering met het laten zingen van psalm 08: 1 en 14, met gebed en schriftlezing. Hij roept allen een hartelijk welkom toe en spreekl de hoop uit dat het een nuttige avond mag worden. Hierop worden de notulen gelezen en volgen de verslagen van secre taris en penningmeester. Hieruit blijkt o.a. dat 3 leden door overlijden of verlrek aan de ver- eeniging ontvielen. I11 de plaats van den heer Wachtels-v. d. Bergh, die in mil. dienst is, werd tijdelijk de heer A. v. d. Vliet benoemd, voor dien aan de school als kweekeling met acte werkzaam. 5 nieuwe leden worden aan de vergadering voorge steld en met algenieene stemmen toegelaten. De heer L Both, die als bestuurs lid aan de beurt van aftreding was wordt met 15 van de 16 stemmen herkozen. Na een korte pauze is thans het woord aan den heer H. de Hoop ter behandeling van zijn onderwerp „School en Bijbel" waarvan de in leider zegt: „Voor de Fransche revolutie be- stond in ons land deze combinatie als kwestie niet. Ons volk was sedert eenige eeuwen bij den Bijbel op gegroeid en het was niet meer dan natuurlijk, dat het gezag van den Bijbel ook op de school gold. Ook de wetgeving was in deze positief. Toen de revolutiegeest ook in ons land al meer doordrong en velen zich van het gezag van Gods Woord losmaakten, werd de Bijbel allengs verlaagd, tot een nuttig leesboek, dat men voor zijn ontwikkeling be hoorde te kennen. Het gevolg was, dat praktisch op vele scholen een godsdienstloos onderwijs werd gegeven. Ook de wetgeving in deze werd steeds slapper. Er heerschte in de onderwijs- practijk groote verwarring. Geloovige Protestantsche ouders verzetten zich tegen behandeling van de Bijbelsche geschiedenis op de wijze zooals die door vele vrij zinnige onderwijzers werd gegeven. Zij wenschten den Bijbel als Gods Woord behandeld te zien. Anderszins wenschten Roomsch Katholieke en Joodsche ouders, eveneens een dergelijke behandeling, dat hun kinderen daaraan geen aan. stoot konden nemen. De moeilijkheid was niet op te lossen. Men probeerde het met vrijstelling van dit onderwijs, indien dit door de ouders werd gewenscht. Ook dat bevredigde niet. Toen de vrijheid van onderwijs werd toegestaan en oprichting van bizondere scholen mogelijk werd, kwam de kwestie in een ander sta dium. Wat er vart het Bijbelsch onderwijs op de openbare school was overgebleven is door het li be ralisme, het modermisme, door de Dageraad en het socialisme geheel van de school verwijderd. De laatste jaren is de kwestie „de openbare school en de Bijbel", weer urgent geworden. Religieuse naturen onder de voor standers van de openbare school achten het ontstellend, dat zooveel onkunde betreffende den Bijbel bij 'eerlingen van de openbare school aan het licht kwam. Toen evenwel eenige jaren geleden, betreffende de vraag, of'f wenschelijk was, behandeling van Bijbelsche ge schiedenis als gewoon leervak, weer Niet zonder reden wordt April Rheu- matiek-rnaand genoemd. Die overdaad aan vocht speelt Rheumatieklijders par ten, maar de ongestadigheid nog meer. Want iedere verandering meldt zich vooraf, door kwellende pijnen, steken en kramp. Neem toch maatregelen te gen dit lijden, dat U het leven vergalt en dat kan uitgroeien tot een ramp voor Uw gezin. Neem Kruschen Salts! Talloos zijn de lijders aan Rheumati- sche pijnen, die op, noch neer konden, die hun ledematen niet meer te hunner beschikkink hadden en nauwelijks nog hun dagelijksche bezigheden konden verrichten; voor wie ontspanning en sport heeiemaal tot de onbereikbare genoegens van het leven behoorden, maar die nu dank zij Kruschen weer gezond en opgewekt door het le ven gaan. De uitwerking van Kruschen lijkt wonderlijk, maar ze is heel natuur lijk! Kruschen's zes minerale zouten, regelmatig aan het gestel toegevoegd, oefenen een aansporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Die gaan daardoor krachtiger werken en zuiveren zoodoende het bloed van schadelijk overtollig zuur, dat wordt afgevoerd langs natuurlijken weg. Juist die zuren veroorzaken uw pijnen. Als die maar uit uw gestel verwijderd wor den, nemen de pijnen vanzelf af en ver dwijnen tenslotte heeiemaal. Dat kan Kruschen Salts voor u doen. Neem het óók, vóór het te laat is! Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. in te stellen een enquete werd ge houden onder de 60.00 leden van „Volksonderwijs" bleek dat slechts 4°/0 hieraan had deelgenomen. Van deze 4°/0 was slechts een kleine meerderh&id voor instelling van Bijbelsch onderwijs. Daarbij moet niet uit het oog worden verloren, dat men niet den Bijbel wenschte als OpenbaringGods als Evangelie, doch enkel als cul- tuurboek. Invoering door een wetswijziging zou evenwel op grond van deze gegevens niet passen voor een Over heid die de vrijheid van godsdienstige ontwikkeling wel zijn vrijen loop moet laten, doch in deze geen dwang mag opleggen. Overeenkomstig de wet wordt nu op vele openbare scholen, onder de les uren godsdienst onderwijs gegeven aan kinderen van ouders die dit wenschen. Moeten wij ons dan bij de ont kerstende openbare school neerleg gen en mag ons dit onverschillig maken Neen 1 Maar hel vraagstuk is zóó verkeerd gesteld. De openbare school moet niet Christelijk worden gemaakt. Het onderwijs is niet in de eerste plaats de taak van de overheid, de ouders hebben te bepalen, hoe hun kinderen worden onderwezen. De bizondere school is de eenige oplossing van het vraagstuk: „School en Bijbel." Op deze verhandeling volgde nog een geanimeerdebesprekingen wordt de vergadering na het zingen van Gezang 961 door den secretaris met dankzegging gesloten. "maar bij „KOFA" De grootste sorteering in WOLLEN ZIJDEN en KATOENEN Bij aankoop stof ftrafio Bciiers vJ i d 11 o Knippatroon U WAALWIJK Bondsavond Kon Ned. Toeristenbond A. N.W.B. Naar wij vernemen zal op 24 April a.s. de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. een Bondsavondorgani- seeren in Hotel van Iersel te Waspik, waarbij een interessante geluidsfilm zal worden vertoond. Eveneens zal een Bondsavond gehouden worden op 23 April, in het café van den heer A. van Dijk, B 80, te Vrijhoeve Capelle. Vrachtauto door trein vernield. Beids inzittenden kondenzich redden Woensdagavond rond half negen is alhier een ongeluk gebeurd, dat wonderlijk goed is afgeloopen. Een vrachtwagen van de Fa. C. Pot alhier is door de overweghekken aan de Besoijensche straat gereden en door de naderende trein vol komen vernield. Beide inzittenden wisten zich te redden. Het ongeval droeg zich als volgt toe Toen rond half negen de overweg hekken aan den spoorwegovergang bij de Besoijenschestraat waren ge sloten voor de trein uit de richting Lage-/.walu we, kwam van de richting Sprang-Capelle een vrachtwagen van de Fa. C. Pot alhier, bestuurd door L. v. H. In de cabine zat ook nog v. d. W. De wagen was geladen met manden waschgoed uit Loon op Zand. Door tot nog toe onbekende oor zaak heeft de vrachtwagen niet tijdig voor den overweg weten testoppen, met het noodlottige gevolg, dat bij door het eeiste hek heenreed en juist tegen het tweede hek, dus dwars over de rails tot stilstand kwam. Op ongeveer 150 M.afstand kwam de trein uit de richting Lage-Zwaluwe aanrijden. De beide inzittenden, ziende dat er geen andere oplossing mogelijk was sprongen uit de cabine en wisten zich zoodoende nog juist in veilig beid te stellen, De overwegwachier had detegen- wooidigheid van geest oogen blikkelijk een rood licht te grijpen en daarmede de trein tegemoet te loopen. Hierdoor begon de machnist te remmen, doch hij kon niet voorkomen, dat de locomotief met nog vrij groote vaart den vracht wagen greep en meesleurde, Ongeveer 75 M. verder kwam de trein tot stilstand. De auto was geheel vernield. Het spoorvervoer had ongeveer een half uur vertraging. De gemeente-politie die oogen- Llikkeliik ter plaatse was, maakte proces-verbaal op en zorgde voor de noodzakelijke maatregelen. Donderdagmorgen werd met de bergingswerkzaamheden begonnen. !i,Mj Hetoudstecafé wordtopgeheven. Met ingang van 1 Mei a.s. zal Drunen haar oudste café verliezen. De heer Pijnenburg, eigenaar van het bekende oude café «De Pomp» heeft besloten met ingang van 1 Mei a.s. geen vergunning meer aan te vragen. Hiermede zal Drunens oudste café verdwijnen. Wapen van Drunen. Donderdag is in den Westelijken gevel aan den buitenkditit van het raadhuis ter hoogte van de raadzaal het Wapen van Drunen aangebracht Het is een fraai uitgevoerd tegel tableau met blauwen achtergrond, waarop pijl en boog zijn aangebracht. Boven het wapen is een banderol met het woord «Drunen». De eerste ambtenaar ter secretarie. In Drunen loopt het gerucht, dat de heer In den Bosch zijn benoeming tot eersten ambtenaar ter secretarie alhier niet zou aannemen. Wij hebben ons in verbinding gesteld met den heer In den Bosch te Delfsen. Deze zeide ons niets te kunnen mededeelen omtrent zijn benoeming. Hij was 'n brief wach tende van het gemeentebestuur te Drunen. Op het gemeentehuis in Drunen wees men er ons op, dat men niet zou weten, waarom de heer In den Bosch zijn benoeming niet aan zou nemen. Men verwachtte daar iederen dag zijn bevestiging. Deze week is door de Eerwaarde Zusters van het gezelschap J.M.J. een naaicursus geopend voor aan komende meisjes. Reeds 13 leer lingen gaven zich op doch meerdere kunnen zich nog aanmelden. Gezien de resultaten die met reeds vroeger gegeven cursussen bereikt werden zal dit ook wel gebeuren daar men het als een maatschappelijk nut voor de toekomstige huisvrouwen kan beschouwen. Wel wat laat daar het seizoen reeds ver gevorderd is zal toch zoo mogelijk door de Jeugdvereeniging K.M.C. op 28 April een uitvoering gegeven worden in het Patronaat. In studie hiervoor is genomen de operette Elsje. Laai nu het publiek door flinke door flinke opkomst bewijzen dat men de Jeugdvereenigingen wil steunen. Predibeurten op Zondag 14 Ap;il 1940: Ned. Ilerv. Kerk alleen namiddag 2 uur Ds. R. de Bruin. CAPELLE. I11 de Christelijke school aan den Loon- schendijk werd j.l. Vrijdagavond een ouderavond gehouden, welke zeer druk bezocht was en een goed verloop had. Het hoofd der school, de heer M. de Kruis, opende, liet zingen Ps. 118 1 en 4 en ging voor in gebed, waarna 1 Petrus 1 gelezen werd. In een kort openings woord riep hij alle aanwezigen een har telijk welkom toe. In het bijzonder richt te hij zich tot de leden der kerkeraden van Loon op Zand en 's-Capelle. Hoewel de school aan de ouders moet blijven, is het toch van groot belang voor school en kerk, dat er wederzydschc belangstel ling bestaat. Spreker hoopt, dat allen eeh goeden avond zullen hebben en dat deze ouderavond zal meewerken tot heil van de school en van de kinderen. Het woord was daarna aan den heef P. J. de lvooij, die sprak over het onder werp „Jeugd en mobilisatie". He! is moei lijk de invloed van de mobilisatie op de jeugd te peilen. Wel is er een sterk meeleven, evenals hij de grooteren maar de jeugd heeft niet, zooals zij, de hijge dachten van vernieling, verwoesting en dood. Ze spelen staatsmannetje en de evacuatie, waarover de jeugd hoort spre ken, wekt allereerst de gedachte aan een prettig reisje per spoortrein of iets der gelijks. Het soldaatje spelen wijst reeds op den invloed van de mobilisatie op het spel. Nog andere symptonen wijzen hier op, b.v. in den sneouwtijd werden wallen van sneeuw opgeworpen; een be zemsteel diende als mitrailleur; de voor bijgangers waren de vijanden. Zeer sterk valt het partijkiezen van de jeugd op. l)c jongens leven met de Finnen mee en mee- nen heel goed Ie weten, wie de schuld van den oorlog heefl. Spreker signaleert den nadeeligen invloed van de mobilisa tie op het gezinsleven. Moeder staat nu alleen en in veel gevallen verslapt de tucht, hetgeen zich later wreken moet. Wellicht heeft hier dc kerk en heeft ieder persoonlijk een taak. De invloed van de mobilisatie zal nog ingrijpender worden, als door een onverhoopten langen duur de levensmiddelenschaarschte komt. Dil zal de physieke weerstand der jeugd ern stig benadeelen. Kn een moreele terugval zal zeker komen, als smokkelarij en knoei erij worden goedgekeurd. Vooral bij de rijpere jeugd zullen deze dingen diepe sporen nalaten. Het is het levensbelang van de kerk zich hierover te bezinnen. Spreker waarschuwt de ouders tegen het gevaar, dat een oppervlakkige bespre king van deze dingen met de jeugd met zich brengt. Op den bodem aller vragen ligt der wereld zondeschuld. Vanuit de zen gezichtshoek moeten de dingen ook met de jeugd bezien worden. Hun moei geleerd worden, dat geloofsrust en aan bidding in dezen tijd de eenig juiste hou ding is. Mejuffrouw D. voor de Poorte sprak over het onderwerp: Het handwerkon- derwijs. Eerst in 1878 werd in de wet op het \j. O. het handwerken verplicht gesteld. Voor dien tijd deed de school daar niets aan. Als de ouders hun meisjes loch wat wilden laten leeren, stuurden zij ze naai de z.g. naaiwinkels. Hoewel dit vaak sur rogaat was, leerden zij hier dan toch de eenvoudigste dingen. Om dit te verbe teren zag de Overheid in 1878 de nood zakelijkheid in, 0111 ook handwerken on der de verplichte vakken op te nemen. I11 de eerste jaren na deze invoering had men met groote moeilijkheden te kampen, maar langzamerhand zijn die van zelf verdwenen. Omdat elk meisje in het la tere leven beslist handwerken noodig heefl, is het voor haar een van de voor naamste vakken. Wanneer het meisje de school verlaat, heeft het dikwijls niet meer de gelegenheid zich hierin le be kwamen. Velen gaan naar dc fabriek, worden dienstbode of studeeren verder. Ieder meisje moet bedreven zijn in het zelf maken en onderhouden van haar kleeren. Daarom dringt spreekster er op aan, 0111 het schoolgaande kind zooveel mogelijk haar kleeren zelf te laten ma ken. De onderwijzeressen willen daarbij gaarne de behulpzame hand bieden. Bo vendien vindt ieder kind het prettig als 't zeggen kan: „Dit heb ik zelf gemaakt". Dit zal een stimulant zijn 0111 ook latei- zelf haar eigen kleeren te naaien. Met voorbeelden wordt aangetoond, wat de kinderen in de aanvangsklasse bereiken. Om er groote handigheid in te krijgen, wordt reeds vroeg begonnen met breien, haken en naaien. In alle klassen wordt getracht om zooveel mogelijk praktische voorwerpen te laten maken. In de Ge klasse wordt begonnen met de naaima chine. Omdat de oudere meisjes ook mee helpen aan de kleeren, die op hel Kerst feest uitgedeeld worden, krijgen zij daar groote bedrevenheid in. Verschillende dingen worden nog genoemd, wat gedaan wordt om de meisjes te leeren haar klee ren goed te onderhouden en ze Ie kunnen verstellen. Tenslotte wordt nog gewezen op de groote zedelijk en aesthetische waarde van hel handwerken voor de meisjes. Na dit onderwerp werd het door de meisjes gemaakte werk bekeken. Vooral de dames waren er niet vandaan te krij gen. De vele spreien, theemutsen, kleed jes, kleeren, enz. moesten ze extra goed bekijken. Omdat er zoo veel was, zagen ze telkens weer wat nieuws, dat ze niet wilden missen. Hoewel er een behoorlij ke tijd voor gegeven was, vonden velen het nog te kort. Maar de tijd verstreek en ook de schriften moesten nog ingezien worden. Hierna sprak de heer M. de Kruis over de vraag: „Kan ook een schoolmeester zalig worden?" Deze vraag is geen „rare" vraag. Er is reden om de vraag te stel len, of een schoolmeester zalig kan wor den. Zelfs de groote apostel Paulus ver onderstelde die mogelijkheid voor c( 11 apostel in 1 Cor. 9 27. Paulus worstelt 0111 de zekerheid des geloofs. Hij is geen voorstander van de theorie, dal men maar moet twijfelen tot het einde. Hij weet, dat twijfel ongeloof is, en zalig wor den geloof onderstelt. Beurtelings verge-

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6