Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS DERDE BLAD NUMMER 30. ZATERDAG 13 APRIL 1940. 63e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, iz. franco te zenden aan den Uitgever, abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uifl in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. KYNOLOGEN-VEREENIGING WAALWIJK EN OMSTREKEN. Algemeene Vergadering der Kyno- logen-Vereeniging Waalwijk en Om streken op Maandag 15 April 1940 des namiddags ten 8.30 uur, in de zaal Ho tel De Twee Kolommen. Aan de orde: Bespreking bezoek Winner A dam. Bespreking clubmatch. Opkomst dringend verzocht. VERKOOPING BOUW- EN WEILAND. Door de Notarissen A. Schaap te Waalwijk en B. Kuipers te Dordrecht zijn Donderdag in Hotel Verwiel de perceelenBouw- en Weiland onder Besoijen. genaamd ,,de Hollandsche Akkers" bij toeslag verkocht aan: Den Heer H. Klerkx, Waalwijk, per ceelen 1 en 2 voor 4500. Den Heer C._ Klerkx, Waalwijk, perc. 3 en 4 voor 4115. Gemeente Waalwijk perc. 5 tot en met 12 voor 6745. Den Heer J. C. Maas, Tilburg, perc. 13 tot en met 24 voor 30710. WAALWIJK ANDERHALF UUR VERDUISTERD. De proef is goed geslaagd. De verduisteringsproef, die gister avond van 8V210 uur in onze ge meente is gehouden, is in alle op zichten volkomen geslaagd. Het geloei der sirenes werd door iedereen gehoord en in enkele oogen- hlikken lag de gemeente in een nach telijke duisternis gehuld. De voorzijde van de huizen was overal zeer goed afgeschermd; hij- na nergens scheen cenig licht door. Aan de achterzijde was hier en daar aan de afscherming niet vol doende zorg hesteed en sommige klei ne raampjes bleek men vergeten te hebben. De wielrijders hadden hun lampen eveneens behoorlijk afgeschermd en de auto's, die noodzakelijk door de gemeente moesten brachten ook geen licht in de duisternis. Op straat was niemand te zien. De proef stemt tol tevredenheid. Zooals overal, is het ook hier. Altijd blijven er nog mensehen die niet voldoende medewerking verlee- nen, al of niet opzettelijk. Tegen drie personen is daarom gis ter proces-verbaal opgemaakt. Het blijkt dat er nog vrij veel men- schen zijn, die bij den aanvang van de proef hun licht hchhen uitge draaid. Er dient opgemerkt te worden, dat dan het resultaat van den proef niet hereikt wordt, het is niet de bedoeling in 't donker te gaan zitten, maar 't licht af te schermen. Dat er verschil lende gezinnen waren die den heclen avond in het donker hebben gezeten bleek wel uit het feit, dat er nu en dan op sommige plaatsen enkele oogen- blikken een scherp licht scheen De politie behoefde slechts op wei nig plaatsen in te grijpen. MUSIS SACRUM. Ik heb den graaf vermoord. De film ,,Ik heb den graaf vermoord" heeft zoo'n goede pers gehad, dat hij reeds in breeden kring bekend is. Syd Walker, de bekende Londen- sche tooneel- en radio-acteur vervult in de City-film ,,Ik heb den Graaf ver moord" de rol van Inspecteur David son. Misschien, omdat hij deze rol ook maandenlang in het gelijknamige too- neelstuk vertolkte, heeft zijn spel in de ze rolprent een bijna ongeëvenaarde hoogte bereikt. Het verhaal toont ons het volgende: Inspecteur Davidson kent slechts minachting voor zijn jongeren collega Raines, die zijn speurderskennis heeft opgedaan op een politie-cursus. Vol gens Davidson kan men alleen een goed detective worden door ervaring. Als hij op den laatsten dag van zijn dienstbe trekking hij gaat met pensioen en hij verheugt er zich al op de rest van zijn leven te zullen slijten op zijn eigen kippenfokkerij belast wordt met het onderzoek naar den moord op Graaf Mattoni, neemt hij Raines mee om hem eens te laten zien hoe men zulke zaak jes opknapt. In een minimum van tijd heeft de in specteur een massa bewijsmateriaal ont dekt tegen een zekere Froy. Bij het verhoor bekent deze den graaf te heb ben vermoord. Terwijl Davidson de verklaringen van Froy met de feiten controleert, laat zich Lord Sorrington aandienen. Tot Davidson's groote verbazing be kent ook Lord Sorrington den Graaf, die zijn schoonzoon was, te hebben vermoord. Davidson redeneert zeer logisch, dat een van de twee een leugenaar moet zijn en acht het een kleinigheid om uit te maken wie van de twee dit is. In- tusschen bekent ook de nachtportier van het flatgebouw, een ontslagen ge vangene, den moord gepleegd te heb ben. De arme Davidson gaat de situa tie een beetje pijnlijk vinden. Drie man nen bekennen den moord gepleegd te hebben. Jammer genoeg is er maar één vermoorde Graaf, die niet driemaal vermoord kan zijn. Krankzinnig dreigt hij echter te wor den, wanneer ook Lord Sorrington's dochter de vrouw van den vermoor de bekent den Graaf vermoord te hebben en daarbij kan aantoonen, dat zij inderdaad den avond tevoren in diens kamer is geweest. Wat de oplossing van dit raadsel is? Als u de film gezien heeft, weet u die, doch Davidson komt er niet uit. Hij besluit daarom om alle vier de verdach ten naar Scotland Yard te laten bren gen en ze het daar verder uit te laten zoeken. Dan zorgt echter Raines voor den klap op den vuurpijl, door David son een paragraaf uit het wetboek voor te lezen: ,,Twee of meer personen kun nen niet aangeklaagd worden voor een misdaad, die slechts door één persoon kan zijn gepleegd". Davidson zal ze dus alle vier in vrijheid moeten stellen Dan pakt hij snel zijn hoed en jas en besluit zijn kuikens op te gaan zoeken, voordat hij volslagen waanzinnig wordt Op dat moment wordt in de flat een tweede moord gepleegd Een schitterende film met tal van goede komische nummers en spannend van het begin tot het einde. Verder een prima verzorgd bijpro gramma. DE OISTERWIJKSCHE OPENLUCHTSPELEN. Oisterwijk zou „Oisterwijk" niet meer zijn wanneer dezen zomer, ondanks den druk der tijden, de jarenlange tra ditie van de Oisterwijksche openlucht spelen niet zou worden voortgezet. God iMars mag aan onze grenzen zijn modernste wapentuig smeden, de schoone Muzen laten zich daardoor niet verontrusten, noch verjagen uit het Oisterwijksche Natuurtheatcr. Integendeel, zij willen door hare aanwezigheid aldaar vroolijkheid en opgewektheid brengen in het door bange zorgen geprangde mensehen- hart. Niet zoodra is dan ook de Natuur als een schoone slaapster uit haar lan gen winterslaap ontwaakt en tooien bosch en struweel zich te harer ver welkoming met het teerste lentegroen, of ook het Oisterwijksche openlucht theater komt zich alweer aandienen met het nieuwe stuk, dat dit jaar op een der mooiste plekjes van onzen vaderlandschen bodem, vroolijkheid en genotvolle ontspanning aan duizen den landgenooten wil brengen. De keuze van een voor onzen misère vollen tijd geschikt tooneèlstuk, is niet gemakkelijk geweest. De ervaringen in de laatste jaren met tooneelspelen van zoo geheel uit eenloopenden aard als; „De Paradijs vloek", het filmspel van „St. Francis- eus", „Pilatus" en „Don Quichotte" opgedaan, hebben daarbij wel als richt snoer gediend, doch daarnaast moest hij een uiterst beperkte keuze in spe len, geschikt voor de openlucht, meer dan ooit rekening worden gehouden met de mentaliteit van de te verwach ten bezoekers. Dat daaronder hij een voortduren van de mobilisatie talrijke militairen zullen zijn, ligt voor de hand en daarom is ook mede uit een prychologisch oogpunt de keuze ge vallen op een vroolijk vacantiespel: „In 't witte paard", een stuk dat geen litteraire pretenties heeft, doch dat nog steeds in staat blijkt den lever op te wekken, zelfs van den meest zwart- galligen pessimist. Van meerdere zijden zal mogelijk de opmerking gemaakt worden, dat met dit „Witte Paard" wel een heel oud beestje van stal is gehaald en dat de opvoering van een dergelijk stuk het cultureele peil, waarop juist de laatste jaren het Oisterwijksche openluchtspel was gekomen, zal schaden. Hiertegen kan echter worden inge bracht, dat bij gebrek aan goede stuk ken men vaak van den nood een deugd moet maken, wil men niet aan zijn principe ten gronde gaan. Van „goede spelen" gesproken: is hel Oisterwijksche initiatief van eeni- ge jaren geleden om door middel eéncr prijsvraag tot litterair hoogstaande openluchtspelen te komen, niet op een fiasco uitgeloopen bij laten wc dan maar zeggen gemis aan belangstel ling in schrijverskringen? Trouwens de wijze waarop men voor nemens is „In 't witte paard" in hel Oisterwijksche Natuurtheatcr te ver tolken, moge voorbarige criliek doen verstommen. Het ligt immers in de bedoeling dit kluchtige spel, dat nog steeds bij het publiek in den smaak blijkt te vallen, grootscheeps van opzet te maken, zoo dat het met het volledige behoud van zijn karakter als tooneelspel, daar naast een boeiend kijk- en hoorspel belooft te worden. De regie is daartoe in handen gelegd van Hendrik Caspeele, eerste regisseur der Kon. Vlaamsche Opera,, die in 1937 met „Het filmspel van St. Franciscus", geschreven door Felix Timmermans, in 't Oisterwijksche Natuurtheatcr groo te successen geoogst heeft. Dat deze kundige regisseur bij bepaalde onder deden van het tooneelspel een dank baar gebruik zal weten te maken van de muziek van de gelijknamige ope rette „In het witte Paard" is een ge- fWB Een auto met drie personen reed aan de Oostzijde van het kanaal Gent-Ter- f neuzen, nabij Sluitkil te water. Drie personen kwamen daarbij om het leven. De auto wordt boven water gehaald. j heim, dat wij thans hierbij wel even mogen verklappen. Reeds hebben de Oisterwijksche „Ghesellen van den Spele" de rollen onderling verdeeld en zijn de repeti ties in vollen gang. ErJeeft onder deze openluchtspelers wederom hetzelfde groote enthousiasme, dat in vorige ja ren tot zulke fraaie prestaties geleid heeft, zoodat wij ons gaarne aan de voorspelling wagen, dat op de komende zomer-Zondagen van Juli en Augustus „in het witte Paard" tot zulk een vroolijk vacantiespel gemaakt zal wor den, dat het een attractie zal vormen voor de vele duizenden, die enkele uren van verpoozing, genot en ont spanning komen zoeken in het schoo ne land van bosch en ven. TENTOONSTELLING VOOR BETER SCHOEISEL EN BETERE REPARATIE TE DEN BOSCH. Op 6. 7 en 8 April is er in een der zalen van Hotel „Noord-Brabant" te 's-Hertogenbosch een tentoonstelling gehouden ter propageering van beter schoeisel en betere reparatie, georga niseerd door de afd. Den Bosch van den R.K. Bond van schoenw. en schoenm.patr. De hr. v. d. Groenendaal. lid van 't uitvoerend comité gaf een uiteenzetting van het doel der tentoonstelling, n.l. meer waardeering van het publiek te vragen voor het goede schoenwerk, het maat- en orthopaedisch werk en de goede schoenreparatie, terwijl naast 't vele goede ook het slechte wordt ge toond. opdat allen het onderscheid zul len kunnen zien. te meer waar vaklie den gedurende de driedaagsche ten toonstelling van voorlichting bij de stands zullen dienen. Burgemeester van Lanschot opende^ daarna de tentoonstelling met een toe spraak waarin hij op geestige wijze zijn ervaringen met schoenen en leer aan haalde. Nadat vervolgens de heer Bergers namens het hoofdbestuur van den R.K. Bond en de heer F. H. Hoek namens de Rijksvoorlichtingsdienst hét woord hadden gevoerd, werd een rondgang over de tentoonstelling gemaakt. Er was een keurige opstelling ge maakt van nieuw schoenwerk en een aparte stand voor maat- .en orthopae disch werk, alsmede van het herstel- werk. O De achtergronden waren in rood-wit gehouden en het geheel maakte een prettigen indruk. Trapsgewijs opge bouwd, gaven de stands een schitte rend overzicht van het vele mooie werk dat daar was tentoongesteld. Wij zagen er verschillende goede fa brikaten confectieschoenwerk van bin- nenlandsch fabrikaat, terwijl ook en kele buitenlandsche merken waren ver tegenwoordigd. Het reparatiewerk had een goede plaats en liet in verscheidenheid zien hoe het wel. maar ook hoe het niet moet. De stand van het maat- en ortho- j paedisch werk was af. Zoowel luxe maatwerk als orthopaedische gevallen waren tentoongesteld in verschillende stadia en van verschillende maakwijze. Een mooie inzending van historisch schoeisel deed het heel goed en zal ook zeker de belangstelling getrokken heb ben. Zoo ook de stand van meer en be ter leder met de dokter die zegt: leeren zolen, gezonde zolen! Als sluitstuk de „Tana" artikelen. Deze firma brengt voor iedere kleur van schoenen een poetsartikel in de juiste kleur. Potjes cream zijn weer het nieuwste. De klant ziet terstond, of het wel de kleur is bij de schoenen. Dek verf en suède-verf, tubes, borsteldoo- zen en poetsdoeken, kortom alles wat noodig is voor het onderhoud van schoenwerk, bracht de Tana. Al met al een tentoonstelling welke er wezen mocht. De afd. Den Bosch heeft getoond haar tijd te begrijpen en niet tegen werk op te zien. V.v.d.S. ABONNEERT U OP DIT BLAD De Echo van het Zui „«ApPW» "ft. AD ■- V - Waalwpstlie en Langstraatsche Courant, if

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 9