tabak Met IVOROL een super reiniging van mond en tanden, ALGEMEENE TOESTAND FEUILLETON OE BROEDERS _.oC tabakken va^ mst WJP£ afwachting van eventueele distributie maatregelen, hun identiteitsbewijs zeer zorgvuldig dienen te bewaren. VLAGGEN UIT OP 30 APRIL A.S. Het hoofdbestuur van de „Prince- vlag" heeft gemeend, ook in 't huidig tijdsgewricht niet te moeten nalaten, de bevolking van Nederland en de over- zeesche gebiedsdeelen op te wekken, om op den a.s. verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana 30 April a.s. al gemeen oranje te dragen en van huizen en schepen de nationale driekleur te doen wapperen. Waar uiterlijk vreugdebetoon in de ze tijden niet op zijn plaats zou zijn te achten, daar moge het dragen en ont plooien van de nationale kleuren meer nog dan tevoren gelden als een eensge zinde manifestatie van liefde en aan hankelijkheid jegens onze kroonprinses en ons Huis van Oranje. Het hoofdbestuur van ,,De Prince- vlag kan hieraan na informatie te be- voegder plaatse toevoegen, dat voren staande opwekking niet in strijd is met de opvattingen van H. K. H. terzake van de herdenking van haren geboorte dag. Het is logisch denkbaar, dat de Brit ten een stuk uit de buurt van de ver blijfplaatsen der Duitsche hoofdmacht eenigc steunpunten hebben ingericht, welke ze thans geleidelijk en systema tisch uitbreiden met nieuwe landings contingenten en inrichten tot operatie basis tegen het Zuiden. Maar: waar gebeurt dat? De Duit- schers zeggen: de Britten hebben Har- stadt bezet, gelegen op een Noorsch ei land, hemelsbreed 70 K.M. van Narvik. Narvik zelf, aldus de Duitschers, is nog stevig in onze handen en van daaruit hebben onze troepen zelfs geopereerd tot aan de Zweedsche grens. Als de Britten Narvik vermeesteren, aldus nog steeds Berlijn, zouden zij een belangrijk prestige-voordeel hebben behaald, maar in militair opzicht zou zulk voordeel van geen belang zijn, omdat tusschen Narvik en Drontheim (de eerste belangrijke plaats in zuide lijke richting) 000 K.M. ondoordring baar hooggebergte ligt, zonder spoor wegen, zonder belangrijke verkeers- mogelijkheden. Natuurlijk zou een bezetting van Narvik méér beteekenen dan de Duit schers willen toegeven. Ze zou den weg van hel Zweedsche ijzerertsgebied naar Engeland weer vrijmaken. Maar het is een feit, dat zoolang de geallieerden enkel in het Noorden van Noorwegen operceren, het verzet van het Noorschc volk en het Noorschc legertje in het Zuiden daardoor niet kan worden ge steund. Dit verzet zou betrekkelijk spoedig moeten ineenstorten onder Duitsche overmacht. Het gaat op het oogenblik langzaam maar zeker in d i e richting. De Duitschers, die van Oslo uit in Oostelijke richting oprukten hebben de stad Kongsvinger vermeesterd en zijn vervolgens tot de Zweedsche grens doorgedrongen. Ook op andere plaat sen in Zuiden- en Midden Noorwegen hebben zij Noorschc eenheden weten te DE UITVOER VAN EIEREN. Naar aanleiding van de berichten, welke over den uitvoer van eieren de zer dagen zijn gepubliceerd, wordt van officieele zijde het volgende bekend gemaakt. De uitvoer van eieren naar Duitsch- land is reeds sedert jaren gebonden aan de voor dezen uitvoer beschikbare betalingscontingenten. De op dezen grondslag te leveren hoeveelheden werden steeds regelmatig in tiendaag- sche of wekelijksche perioden inge deeld. Deze laatste regeling is sedert eenige weken achterwege gelaten. Waar inmiddels bleek, dat hierdoor moeilijkheden ontstonden, zijn met het oog op een regelmatige verdeeling van de bestaande export-mogelijkheden, thans wederom wekelijksche contingen ten bepaald. Van maatregelen van Duitsche zijde met het doel den invoer van eieren uit Nederland tegen te gaan, is niets ge bleken. Voortaan zijn met het oog op een zoo regelmatig mogelijken uitvoer ook we- kekelijksche contingenten voor den uit voer naar Engeland vastgesteld. isolceren en over de Zweedsche grens gedrongen. Deze Noorschc troepen werden in Zweden geïnterneerd. En thans zijn er reeds 60.000 Duit schers in Noorwegen. Zullen de geallieerden tijdig genoeg in het Zuiden kunnen intervenieeren Hel is niet aan te nemen, dal zij de met dikke woorden toegezegde hulp zullen beperken tot de verrichte lan dingen in het hooge Noorden. Hun prestige zou dan bijna onherstelbaar zijn geschaad. Wellicht staan ook de Britsche troepen aan de fjordenkust in Midden-Noorwegen op heel wat kor ter afstand van het Zuiden dan de 000 kilometer, welke Narvik daarvan scheidt. Niet onmogelijk ook zijn er an dere, meer directe interventieplannen in het beginstadium van uitvoering. Daarop kunnen de voortdurende hevi ge aanvallen met vliegtuigeskaders op Stavanger wijzen, aanvallen, welke volgens Londen een ruïneerende uit werking hebben gehad en zelfs ook volgens de Duitsche legprberichten niet zonder aanmerkelijk succes zijn uitgevoerd. Hoe dat ook zij: we zullen nog wat geduld moeten uitoefenen. Het spreekt tenslotte vanzelf, dat een legerleiding haar plannen niet vooraf kenbaar mag maken. Ook zonder directe Britsche tus- schenkoinst in het Zuiden van Noor wegen blijft de positie der Duitsche troepen aldaar precair, omdat de ver bindingen zoo onzeker zijn. Door mij nen. vliegtuigaanvallen en torpedo's van onderzeeërs worden alle trans porten van Duitschland of Denemar ken uit gedecimeerd. De Britten blij ven de zeeën behcerschen tot in het Skager Rak toe. waar Dinsdag en Woensdag weer een zeeslag heeft gc- i woed, welke in het voordeel der Brit ten eindigde, al was het zeker geen eclatant succes. Wat voorts nog de algemeene toe stand in Noorwegen" betreft, de o-gani- satie der verdediging wordt van dag tot dag verstevigd, al worden de moei lijkheden van den weerstand ook even geleidelijk vergroot. Het Noorschc volk reageerde vastbesloten op de ontroe rende oproepen van koning Haakon om de onafhankelijkheid va t het land zoo kiuchtig mogelijk te blijven voorstaan; de koning beloofde, dat hij tot leiding daarvan op Noorsch gebied zal blijven. Rome blijft een onzekere factor in de internationale situatie. Let men op hetgeen thans in Italië wordt gezegd en gedaan, dan zou men geneigd zijn om te concludeeren, dat Italië partij gekozen heeft in het conflict en zich in een der eerstkomende dagen aan Duitsche zijde zal scharen. Met de Ita- liaansche schepen in buitenlandsche havens wordt heel geheimzinnig ge daan. Ze keeren met spoed terug naar Italië en boeken geen ladingen meer en geen passagiers. Mussolini heeft plots afgezien van een spreekbeurt op Zaterdag a.s. in een conferentie van leiders der „wereldtentoonstelling '42". Een Duitsche militaire missie is in Rome aangekomen voor stafoverlcg. Studenten houden in verschillende steden betoogingen voor de Engelschc consulalen. In Londen maakt men zich echter niet ongerust over deze „teekenen". Deze werden reeds eerder gegeven, als de Duitsche asgenoot zich wat in moeilijkheden had gewerkt. De geal lieerden zeggen ongevoelig te zijn ge worden voor den psychologischen druk van Rome. Zeggen en doen zijn daar twee. NOORWEGEN DOOR VER RAAD OVERROMPELD. Dit is de geschiedenis van de in neming van Noorwegen in twaalf uur. Een geschiedenis niet alleen van mi litair optreden, maar vooral van ver- iraad. De Nazi-aanhangers in Noorwe gen maakten het mogelijk, dat in en kele uren door valsche orders en ver raderlijke berichten sterke punten in de stad in handen van den vijand vie len. Tusschen middernacht en negen uur waren de voornaamste zeehavens van Noorwegen en de sterkste kust verdedigingsbases van het land in de handen van de Duitschers. Het Noor schc volk was met verwondering ge slagen, zooals het Belgische volk dat was jn 1014 en de meeste Noren heb ben nog geen idee, hoe deze onver getelijke tragedie geschiedde. Noorwegens hoofdstad en Noorwe gens havens zijn niet genomen door een gewapende macht. Zij zijn met groote snelheid door een reusachtige, koelbloedige samenzwering in handen van den vijand gevallen, een samen zwering, die men tot een van de meest stoutmoedige en meest volmaakte po litieke conspiraties van de laatste eeuw moet rekenen. Er werd hier en daar nog gevochten, maar er waren Noorschc officieren, die met een witte vlag zwaaiden en de Noorschc matrozen dachten, dat dit op order van de regeering gebeurde. De Oslo-fjord is genomen, niet door een dappere militaire actie, maar door jammerlijk verraad. Majoor Quisling, dc leider van de Noorschc nationaal-socialisten, was in Berlijn en organiseerde de expeditie. Hij keerde Zaterdag 0 April in Oslo terug. Zondagnacht legden de Engelschen de mijnenvelden bij Narvik, 's Maan dags woedde er een storm in de Ber lijn sche pers over deze „provocatie". In de eerste uren van Dinsdag ging de Duitsche vloot aan het werk tezamen met de verraders. De Duitschers konden de Oslo-fjord niet binnen komen zonder de Noor schc marinebasis te Horten te passcc- ren. Om half twee in den nacht drie en een half uur voordat Berlijns ultimatum aan dr. Koht was overhan digd ontving dc commandant van drie Noorschc oorlogsschepen te Hor ten een dringende boodschap. Deze was geteekend door Koht zelften minste, dat dacht dc commandant, en hij nam dus aan, dat zij van de regee ring kwam. Er stond het bevel in, dat de Noorschc schepen niet moesten vechten tegen Duitsche oorlogssche pen die dc fjord binnen zouden varen en dat zij al hun bemanningen onmiddellijk zonder wapenen aan land moesten brengen. Er waren ongeveer vijftienhonderd Duitsche soldaten. Noorwegens hoofd stad met bijna driehonderdduizend in woners was dus bezet door een Duit sche strijdkracht van ongeveer vijf tienhonderd man. Als verwonderde kinderen stonden de Osloërs te kijken. Niemand deed iets. Iedereen was met verbazing geslagen. De gezichten ston den slrak. Het was of zij een vreemde parade zagen, iets wat niet te doen had met het werkelijke leven. Narvik is in gelijken geest in handen der Duitschers gespeeld, door verraad van eigen menschen, nog wel een ko lonel van het Noorsche leger. MEDEDEELING VAN HET NOORSCHE HOOFD KWARTIER. Het Noorsche hoofdkwartier, dat zich ergens in Noorwegen bevindt pu bliceert volgens het Zweedsche Tele- graafagcntschap het volgende commu niqué: In hot Zuidoosten zijn Noorsche troepen onder bevel van generaal Erichsen de Zweedsche grens overge trokken. Zij werden geïnterneerd. Kongsvinger is in handen van den vijand gevallen. Noorsche strijdkrachten trekken naar het Noorden terug. Onze troepen hebben aan beide zijden van het Mjös- meer hun positie gehandhaafd. Bij Ha- kadal hebben detachementen ski-troe pen den vijand groote verliezen toege bracht. Zij hebben ongeveer 150 ge vangenen gemaakt. Verscheidene Duitsche vliegtuigen werden omlaag geschoten. De positie der Noorsche troepen in andere deelen des lands is onveranderd. VERLIES VOOR BRITSCHE LUCHTMACHT. Het D.N.B. meldt: „Bij de luchtaanvallen langs dc Noorsche Westkust heeft de Britsche zeemacht opnieuw een zwaren slag ge kregen. Een Britsche kruiser kreeg een voltreffer van een bom van het zwaarste kaliber en zonk onmiddellijk. Twee andere kruisers werden door drie andere voltreffers van zwaar en zeer zwaar kaliber geraakt. De sche pen zijn door deze bommen zoodanig gehavend, dat zij waarschijnlijk den terugtocht over de Noordzee naar een Britsche haven niet kunnen overleven". Londen bericht, dat slechts één krui ser is beschadigd en op z'n basis te ruggekeerd. DE SCANDINAVISCHE SCHEEPVAART. In verband met den toestand in Noorwegen en Denemarken heeft het Britsche ministerie van economische oorlogvoering 30 schepen vastgehou den, die thans in de contrabande-con trole-bases van het Vereenigd Konink rijk liggen, waarvan veertien Noorsche, zeven Deensche en zes Zweedsche schepen. Dc Noorsche schepen zullen onder eigen vlag of onder Engelschc vlag in de vaart blijven. De Deensche schepen zullen als prijs verklaard worden en voorzoover het zich op het oogenblik laat aanzien, door Engeland in de vaart gebracht worden, met dien ver stande, dat deze schepen later weder aan Denemarken zullen worden terug gegeven. Tal van Noorsche schepen die in Amerikaansche havens lagen zijn naar Canada vertrokken en dc bemanning heeft zich aangemeld om voor Noor wegen te vechten. Noorschc schepen die te Antwerpen lagen gemeerd, zijn in allerijl vertrok ken. Men vermoedt naar Engeland. CORDELL HULL OVER NED.-INDIë. De Vereenigde Staten hebben een beroep gedaan op andere landen, in 't bijzonder op Japan, den status-quo van Nederlandsch-Indië te eerbiedigen, on geacht wat er gebeurt ten aanzien van van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 16) U zou misschien wel eens iemand noodig kunnen hebben als de mee ning ingang vond dat Mr. Clair iets van di enmoord afweet. -Hij weet niets, zei de oude dame tartend. J» Misschien hebt u gelijk. En toch was u bang dat hij er wel wat van wist. En uit de blik, die u op dat schilderij wierp, heb ik opgemaakt dat u bang was, dat hij Sir John vermoord had, in een oogenblik van waanzin. Lady Pan win viel op de bank neer. Hoe durft u?, riep ze woedend uit. Er is absoluut geen bewijs van dat mijn broer er iets mee te maken had. Maar u dacht Dat doet er niets toe. Waar zijn dc feiten, waarmee u die beschuldi ging staven wilt? Die heb ik niet, zei Hallon vlug; maar anderen zouden wel eens min der kunnen aarzelen. Die Graaf Bez- koff, bij voorbeeld. Ik wil u niet verbergen. Mr. Hal lon, zei Lady Panwin, terwijl ze trachtte haar zenuwachtigheid te be- heerschen, dat ik niet begrijp waar om mijn broer dien vreemdeling hier gebracht heeft. Hij ontmoette hem toevallig bij het openen van het tes tament en hij heeft hem op de Manor uitgenoodigd. Waarom weet ik niet. Misschien, zei Hallon veelbetee- kenend, moest hij wel. Lady Pan win. Ze zweeg even en keek toen met een bleek, vertrokken gezicht op. Wat wil die man?, vroeg ze on vast. Uit wat bij zooeven op het gras veld legen me zei, maak ik op dat hij geld van Mr. Clair hebben wil om hel een of andere revolutionnaire plan in Rusland uit te voeren. Maar Francis hééft geen geld. Hij heeft nu tweeduizend pond per jaar en. voegde Percy er bij, dat inkomen heeft hij van Sir John Newby gekregen. Het was verder nutteloos voor La dy Panwin om te verklaren dat ze hem niet begreep; want ze wist heel goed dat Hallon doelde op het feit, dat dc Rus misschien op de hoogte was van Clair's mogelijke schuld aan den moord. Er was even een stilte, Hallon wachtte en toen ze weer sprak was het op een vastbesloten toon. Ik neem u aan als vriend, Mr. Hallon, zei ze, terwijl ze haar magere hana uitstak, die hij greep; en ik zal eer lijk zijn en u alles vertellen. Mijn broer wilde geld leenen van Sir John Newbi en die wilde hel alleen geven als Dorothy zijn vrouw werd. Alleen Dorothy, ikzelf en mijn broer wisten den weg naar den grafkelder, waar die arme man verborgen was, en Francis heeft zelf verteld dat hij op den tijd van den moord in de buurt van het Koekocksbosch was. Ik geef toe, dat ik, toen Francis bovendien nog bijna flauw viel, toen u met hel nieuws binnenkwam, een oogenblik gedacht heb, dat Francis Sir John in een vlaag van waanzin vermoord had. Ik geloof niet dat u er over hoeft te tobben, zei Hallon rustig en kal meerend. Clair is onschuldig, daar verwed ik mijn leven onder! En toen legde hij uit waarom zijn twee theorieën over de misdaad niet steekhoudend waren. Toen Willy en haar broer terug kwamen, kondigde hij aan, dat Lady Panwin hem te dineeren had ge vraagd en hij werd buitengewoon be klaagd dat hij niet genoeg eten zou krijgen. Willy zorgde ervoor dat hij duchtig toetastte bij dc thee. Zoo ver sterkt, toog Hallon op weg naar de Manor. Graaf Bezkoff deed zich uiterst aan genaam voor en hij had een modieuze smoking van een chique kleermaker uit Bond Street aan. Hoewel Hallon vond dat hij een prettigen indruk maakte, dacht hij toch dat de man een schurk moest zijn; maar dc jonge Rus was zoo knap en zoo aantrekkelijk, dat zijn meening begon te wankelen. Alleen Lady Panwin was bestand te gen de charme die van den vreemde ling uitging en zat hem aldoor nijdig aan te staren met het gezicht van een Medusa. Bezkoff scheen nogal ver baasd over haar kwalijk .verborgen vijandigheid. Hallon zag Mr. Clair af en toe onderzoekend en bevreesd naar zijn gezelligen gast kijken. En na het diner, toen de drie heeren hun wijn zaten te genieten, gaf de gastheer Hal lon een vrij duidelijken wenk, dal hij wel de meer aantrekkelijke sfeer van de salon kon opzoeken. Den jongen man was dat wel naar den zin. Maa* toch was hij nieuwsgierig wat Mr. Clair met den Rus te verhandelen zon hebben. En toen hij een poosje met Dorothy had gepraat, kwam Mr. Clair ineens de kamer binnenstuiven, wit van woede. Hij kon bijna niet spre ken van boosheid en maakte hulpe- loozc gebaren. Achter hem kwam Bez koff dc kamer binnenwandelen, in te genstelling met hem, heel kalm en gc- noegelijk met het zelfverzekerde ge zicht van iemand, die weet dat hij de situatie beheerscht. Chantage, Selina!, stotterde Clair geagiteerd, terwijl ze allemaal verschrikt opsprongen. Hij wil me geld afpersen. Hij..., terwijl hij op den bedaarden Rus wees, hij zegt hij verklaart dat ik dat ik Sir John Newby vermoord heb, vulde Bezkoff aan. Ik kan het bewij zen. HOOFDSTUK XI. Toen ze haar eigen verdenking zoo onomwonden door Graaf Bezkoff on der woorden hoorde brengen, deed Lady Panwin een stap naar voren. De Bus was groot, maar zij was nog grooter en ze zag er zoo ongenaakbaar en grimmig uit als een bladerloozx boom in een strenge winter. Dorothy was te verschrikt om te spreken en Hallon oordeelde het wijzer om niets te zeggen, totdat hij wist welke bewij zen Bezkoff voor zijn beschuldiging had. Dat heerschap stond op zijn ge mak midden in de kamer, koel en met een vriendelijk gezicht, terwijl Mr. Clair hem opgewonden en woedend stond aan te kijken. U weet niet wat u zegt, sir, zei Lady Panwin tegen den Rus. Pardon, madame, ik weet het maar al te goed. Wat ik zooeven ge zegd heb, ben ik bereid voor een En- gelsche rechtbank te herhalen, be halve U wilt zeggen, viel Lady Panwin in, terwijl ze den jongen man strak aankeek, dat mijn broer van dat legaat afwist en Sir John Newby dood de om het te krijgen? Juist, dat bedoel ik, antwoordde Bezkoff koel. Het is een leugen, sir een in fame leugen! riep Mr. Clair woedend. Bezkoff haalde de schouders op. Natuurlijk, merkte hij te beleefd op, moet u zich verdedigen. Mr. Clair keek Hallon strak aan. U gelooft natuurlijk niet, mr. Hal lon. wat Graaf Bezkoff gezegd heeft? Absoluut niet, antwoordde Hal lon onmiddellijk en hij voelde, dat hij voor zichzelf aan de waarheid niets te kort deed. De beschuldigng is bespottelijk. Dat zeg ik ook, riep Dorothy. Geen van u allen, merkte Bez koff uitermate beleefd op, heeft nog de argumenten voor zijn beschul diging gehoord. Daar zijn we heel benieuwd naar, zei Lady Panwin sarcastisch. Francis, kom hier naast me zitten. Mr. Hallon, Dorothy, ga zitten. Graaf Bezkoff, er staat een stoel achter u, dus u hoeft niet te blijven staan. We verwachten een verklaring van u. Bezkoff ging gelaten zitten. (Wordt vervolgd). 1 want het actieve zelfreinigend schuim dringt dcor tot in de meest verborgen schuilhoekjes waar gewone tandpasta niet komt. Tube 60-40-25 ct

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2