HEUMATIEK UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING (Ml hel weer een nederlaag voor Oraeie „DE ECHO" SPRANG—DAPELLE. SPORT. 1,25 p. kwartaal - f 0.10 p. week NEDERLAND VOERT ZELFSTANDIGHEIDS- POLITIEK. ENGELSCH MINISTER VRAAGT: „Wat moeten wij van Italië denken?" Abonneert U op Nederland. Dit is gebleken uit een of- l'icieele verklaring, welke Cordell Huil, dc Amerikaanschc minister van bui- tenlandsche zaken, heeft afgelegd. „Ken inmenging in de binnenland- sche aangelegenheden van Neder- landsch-Indië of eenige wijziging in den status-quo van deze archipel op een andere wijze dan langs vreedza- men weg, zou schadelijk zijn voor de stabiliteit, den vrede en de veiligheid, niet slechts in de zone van Neder- landsch-Indië, maar in het geheele ge bied van den Stillen Oceaan". Aldus verklaarde de minister, wiens betoog een antwoord was op de j.l. Maandag afgelegde verklaring van den Japanschen minister van buitenland- sche zaken Arita, dit uitdrukking gaf aan de bezorgdheid van dc Japansche regeering over het behoud van den status-quo in Nederlandsch-Indië. Dc verklaring van Cordell Huil luidt verder als volgt: „Elke wijziging in de status-quo van Nederlandsch-Indië zou rechtstreeks de belangen van vele landen raken. Nederlandsch-Indië is van zeer grootc beteekenis voor de internationale ver houdingen in den geheelen Stillen Oce aan en vormt tevens een belangrijke factor in den handel van de geheele wereld. Ik basseer mijn verklaring op 2 belangrijke overeenkomsten, waar van de een vervat was in de nota's, welke in November 1908 zijn uitge wisseld tusschen de Vereenigdc Staten en Japan, waarin elk der beide regee ringen verklaarde, dat haar politiek erop gericht was den bestaanden sta tus-quo in het gebied van den Stillen Oceaan te handhaven, de andere over eenkomst was vervat iji de nota's, welke de Vereenigdc Staten, Frank rijk, het Britsche Rijk en Japan in Fe bruari 1922 gezonden hebben aan de Nederlandsche regeering en waarin elk dezer vier regeeringen verklaarde, vast besloten te zijn de rechten van Neder land met betrekking tot diens eiland- bezittingen in het gebied van den Stil len Oceaan te eerbiedigen." Een afschrift van de verklaring van Cordell Huil zal aan het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken worden overhandigd bij wijze van hof felijkheid en ter informatie. Een verklaring aan de Japansche regeering. Naar aanleiding van het gepubliceer de aangaande het onderhoud, dat de Japansche minister van buitenland sche zaken, Arita, dezer dagen met den Nederlandschen gezant te Tokio heelt gehad, heeft, naar wij vernemen, de Nederlandsche regeering aan de Ja pansche regeering doen weten, dat zij niet voornemens is eenige vreemde mogendheid te vragen, in geval Neder land in Europa onverhoopt in een oorlog mocht worden gewikkeld, om bescherming van Nederlandsch-Indië, noch dergelijke bescherming, mocht zij worden aangeboden, te aanvaarden, onder opmerking, dat de regeering van Nederlandsch-Indië in het onderstelde geval, zoowel in feite als rechtens in staat is het bestuur over die gewesten in vollen omvang te verzekeren en de orde aldaar te handhaven. TEVENS VERONDERSTELT HIJ DUITSCHEN AANVAL OP ZWEDEN. De minister van economische oor logvoering, Cross, heeft te Sheffield een rede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd: Wij hebben geen reden om aan te nemen, dat Italië anders dan als een neutraal land wenscht behandeld te worden en wanneer dit zoo is, dan moet dit land Italië verzoeken zich ook als zoodanig te gedragen. In den laatsten tijd evenwel heeft de Italiaan- sche pers een toon tegen dit land aan geslagen, welke alleen vijandig ge noemd kan worden en dit doet ons na denken over de houding van Italië je gens ons. Wij hebben geen ruzie met Italië en we wenschen vrienden te zijn, doch wij zijn een volk, dat duidelijk spreekt en we zouden graag willen weten, wat we van Italië moeten den ken. Cross zeide verder te veronderstel len, dat Duitschland binnen een maand vermoedelijk Zweden aan zal vallen. In het westen staat Hitier voor een stalen wal en het is niet waarschijn lijk, dat hij zich hiertegen zal werpen. Het is waarschijnlijker dat hij de zwak ke neutralen op zal slokken om zich meester te maken van hun voorraden en met het doel dc Britsche scheep vaart aan te vallen. Hij heeft 't meest te vreezen van de latente krach* van de hulpbronnen van het Britsche im perium. Duitschland kan alleen ijzer erts krijgen uit Zweden en het kan niet over het hoofd zien. dat de Britsche De natuur vol beloften maar 't weertje wèl. Daar weten Rheumatiek- lijders over mee te praten. Die hebben drievoudige narigheid. Eerst de aan duidingen van scheuten en kramp, dan de ondragelijke pijnen zelf en daarna het geradbraakte gevoel, met vooruit zicht van nieuwe aanvallen, ja soms één aaneenschakeling van rampspoed en pijn. Die menschen brengt Kruschen Salts uitkomst, die helpt Kruschen om een nieuw leven te beginnen. Kru- schen s zes minerale zouten bestrijden Uw kwaal in de oorzaak. Zij stellen lever, nieren en ingewanden in staat hunne natuurlijke functies weer krach tig uit te oefenen. Zoodra deze, met verjongde energie, het bloed zuiveren van pijnverwekkend, schadelijk zuur, nemen d eRheumatische pijnen in he vigheid af. Het "weer krachtig stroo- mende bloed neemt alle opeengehoopte onzuiverheden in de circulatie op, die dan worden afgevoerd langs natuurlij ken weg. Geen wonder, dat Kru- schen's weldadige werking zich dan al gauw demonstreert, en de pijnen al lengs verminderen. Als Rheumatische pijnen u plagen en een steeds weerkee- rende zorg zijn voor Uzelf en Uw ge zin, begin dan liever vandaag dan mor gen met Kruschen Salts. Het kan niet missen, het moet U goed doen Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a ƒ0.40, 0.75 en 1.60 (ex tra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. troepen in Narvik zijn en er zullen blijven. Het is daarom zeer goed mo gelijk, dat Duitschland Zweden aan zal vallen om zelf de ijzermijnen te be zitten. „Ik zou zeggen, laat Zweden zorgen, dat het niet bij verrassing wordt ge nomen. Wij sympathisecren met het Zweedschc standpunt en we zijn be reid te helpen, wanneer hel wordt aan gevallen, doch we moeten het vragen alles te doen wat in haar vermogen is om zichzelf te helpen. Wc verwachten, dat het op bet gevaar zal letten en al les zal doen om het hoofd te bieden aan een aanval". VREEMD VLIEGTUIG OPENT HET VUUR BOVEN BELGISCH GEBIED. De persdienst van het Belgische mi nisterie van landsverdediging deelt me de: Een vreemd vliegtuig heeft Maan dag 15 April boven Belgisch gebied ge vlogen uit Oostelijke naar Zuid-Wes- telijke richting. Op zijn geheelen weg werd het toestel door luchtafweerbat- terijen en luchtafweermitrailleurs be schoten. In de streek van Huy zou het vliegtuig, volgens gedane, waarnemin gen, Tiet vuur beantwoord hebben door een tiental mitrailleurkogels af te schie ten. Terzelfdertijd schoot het twee roode vuurpijlen af. Een der manschap pen die onze mitrailleurs bedienden, werd gewond door een steensplinter, die door het vuren van het vreemde vliegtuig zou zijn weggesprongen. Zijn toestand is niet ernstig. Met een oog- wond is de soldaat in het ziekenhuis opgenomen. OPROEPING VAN BUITENGE WOON DIENSTPLICHTIGEN. De Italiaansche staatscourant heeft een decree. jpubliceerd, waarbij bui tengewoon dienstplichtigen van de drie lichtingen, die zijn goedgekeurd voor militairen dienst, voor opleiding onder de wapenen zijn geroepen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 21 Apri 1940 Ned. Herv. K<*-k v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. A >irag. Geref. Kerk v...i. 9.30 uur en nam. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. De vereeniging Christel. Volks bond alhier hield j.l. Dinsdagavond in een der zalen van haar gebouw de jaar- lijksche algemeene vergadering, onder leiding van haar voorzitter, de heer G. J. van Willigenburg. Na opening der vergadering met schriftlezing en gebed, heette de voor zitter de afgevaardigden en belangstel lenden welkom en wees vervolgens in zijn openingswoord op den ernst der tijden, daarbij met dank gewagende van den zegenrijken arbeid door de vereeniging in het afgeloopen jaar ver richt. Na de notulen bracht de secretaris der vereeniging, de heer J. de Jong een uitgebreid verslag uit over de werk zaamheden der vereeniging in het af geloopen jaar. De penningmeester, de heer Jac. Ophorst, bracht verslag uit omtrent den finantieelen toestand der vereeniging. waaruit bleek dat de ver eeniging op een gezonde finantieele ba sis rust. Nadat de commissie tot na zien van boeken en bescheiden van den penningmeester had medegedeeld, dat uit het onderzoek gebleken was dat al les in orde was bevonden, werden de functionarissen door den voorzitter dank gebracht voor den arbeid in het belang der vereeniging. Verschillende vereenigings-aangele- genheden kwamen hierna nog ter spra ke, waarna de voorzitter dankte voor de opkomst en de vergadering werd beëindigd. Onder leiding van haar voorzit ter, de heer W. M. Dalmaijer, kwam de afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" j.l. Woens dagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen. Na opening met gebed en het lezen der H. Schrift, heette de voorzitter de aanwezigen welkom, in het bijzonder het nieuwe lid, Ds. B. A. van Lummel. De notulen werden na lezing goed gekeurd. Op voorstel van het bestuur werd besloten 25.op te zenden voor noodlijdend Finland. Dankbaar werden door de afdeeling de geschonken schil derijen van den heer B..de Rooij te Lïtrecht aanvaard. De agenda voor de jaarvergadering der Gew. Organisatie Zuid-Holland op a.s. Zaterdag te Rotterdam, werd be handeld. Tot afgevaardigde werd be noemd de heer W. M. Dalmaijer. Tot afgevaardigde naar de Ver bondsvergadering op 29 en 30 April te Putten werd gekozen Ds. B. A. van Lummel. Na een opwekkend slotwoord door den voorzitter werd de vergadering gesloten met dankgebed door Ds. v. Lummel. Donderdagavond werd in de Ge ref. Kerk alhier een vergadering van gemeenteleden gehouden, die slecht bezocht was. Verslag werd uitgebracht omtrent den finantieelen toestand van kerk en diaconie. Ds. v. Lummel sprak over: „Doop, Belijdenis, Avondmaal", waarop een flinke bespreking volgde. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Geref. Kerk aan het Brug getje treedt a.s. Zondag, zoowel des voormiddags als des namiddags op Ds. E. J. v. Dijk. In het lokaal der Geref. gem. aan de Hoogevaart leesdienst. In verband met de groote slapte op de schoenfabrieken in de Langstraat wordt het aantal werkloozen in de ge- mente Sprang-Capelle steeds grooter. Door de afdeeling van het Groene Kruis wordt momenteel een actie ge voerd tot werving van nieuwe leden. Verschillende dames hebben zich voor dit belangrijk werk beschikbaar ge steld. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. De voetbalvereen. „Wit-Zwart" speelt a.s. Zaterdagnamiddag op het sportterrein aan de Willem van Gents vaart een wedstrijd tegen ,,S. D. O." uit Sprang. De postduivenvereniging „De Luchtvaart" houdt a.s. Zondag een wedvlucht met oude duiven vanaf Gel- dermalsen. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loon- schendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. De afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e. a. Platte landsvrouwen houdt a.s. Donderdag 25 dezer 's avonds half acht een algemee ne ledenvergadering in 't gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje. Als spreker hoopt op te treden de heer Els- man, die een lezing met lichtbeelden over het leven der bijen zal houden. Morgen wordt in Amsterdam de return- wedstrijd Hoiland-België gespeeld. Na de debacle in Antwerpen en Rot terdam was het vertrouwen in ons elf tal danig geschokt en aanvankelijk werd gedacht, aat de keuze cie., voor dezen wedstrijd niet een elftal zou komen, waarin men over het algemeen meer ver trouwen zou hebben. l)e opsteling is in derdaad gewijzigd, maar niet zoo ingrij pend als we het gewenscht hadden. Ne derlagen zooals we te slikken hebben ge kregen wijzen niet op enkele zwakke spe lers in de ploeg, doch op een algeheele middelmatigheid. Daarom is het noodig, dat de keuze cie. met een nieuw elftal op de proppen was gekomen een elftal, uat in zekeren zin aanspraak kon maken op den titel „Nederlandsch" en „natio naal", want het gaat toch niet aan, om een elftal, dat bestaat uit vyf Feyenoord- spelers en zes spelers van enkele andere Noordelijke clubs aan te merken als na tionaal. De pers, vooral de sportpers in het zui delijk deel van ons land heeft in de na beschouwing over den wedstrijd tegen Luxemburg van leer getrokken tegen de keuze cie. en allen zonder uitzondering hebben de noodzakelijkheid bepleit, om toch eindelijk eens wat meer aandacht te gaan besteden aan het voetballende Brabant en Limburg. Tevrgeefs. De heeren van de keuze cie. hebben harde ooren. Misschien dat hun trommelvlies een doeltreffende behandeling ondergaat door een derde nederlaag. Misschien, dat ze dan het „laatste redmiddel" ter hand nemen en spelers uit onze Zuidelijke eerste klus sers gaan opstellen. Niet alleen in Noord en Zuid-Holland heeft men goede spe lers, ook in het Zuiden zijn er die zeker aanwezig. Het verschijnsel, dat het zuidelijke deel van ons vaderland door de keuze cie. stiefmoederlijk werd behandeld is niet van vandaag of gister, doch het nestelt ai jaren. De K.N.V.B. maakt er zich niet sympathieker door. De opstelling van de beide elftallen is als volgt: laatsten wedstrijd, waarin v. Male min stens schuldig was aan drie doelpunten, doet dit „kans geven" van de keuze cie. zeer eigenaardig aan. We betreuren deze heropstelling, want duidelijk is bewezen, dat v. Male geen keeper is met interna tionale capaciteiten. Ook de andere spe lers weten dat en zeker is deze weten schap niet bevorderlijk voor het moreel van de ploeg. De herverkiezing van Wilders was te verwachten na het experiment van vo rige maal en we kunnen er ons volkomen mee vereenigen. V. d. Heyden hoewel geen overvlieger, zal allicht in staat zijn ons Choufoer te doen vergeten. De middenlinie vormt weer het vraag- teeken. Pauwe is nog steeds zijn plaats waard, maar of deze lijn door de opstelling van De Vroet en de Vries sterk genoeg wordt om naar behooren haar taak te vervul len staat nog te bezien. Zoowel de Vroet als de Vries zijn spelers van een middel matig gehalte. In de voorhoede heeft de Juliana-man Vroomcn het veld moeten ruimen. Dit zal ongetwijfeld velen tegen het elftal doen innemen, want de eerste wedstrijd die Vroomen in internationaal verband speel de voldeed hij geheel aan de gestelde ver wachtingen. Hij verdeelde het spel uit muntend en kon af en toe schieten dat het een lust was. Indien iemand voor dc tweede maal opgesteld had moeten wor den had het Vroomen moeten "zijn. Hij was in den wedstrijd tegen Luxemburg de beste man uit de voorhoede en niet alleen een groot deel van de Nederland sche pers, doch ook van andere zijde werd dit toegegeven. Het feit dat hy ge passeerd is moet betreurd worden, want het elftal is er nog zwakker door gewor den. Of Drok door v. Spaandonk vervangen kan worden staat nog te bezien. De Nep- tunus-man heeft reeds meer in interland wedstrijden gespeeld en een overweldi genden indruk heeft hij toen niet ge maakt. Nederland. De Vries (V.S.V.) Draeger v. Spaandonck (l).W.S.) (Neptunus) Ecckman (C. S. Brugge) Henry (Darling) V. Male (Feyenoord) Wilders v. d. Heyden (Blauw Wit) (Feyenoord) Pauwe De Vroet (Feyenoord) (Feyenoord) Vente Lenstra De Harder (Feyenoord) (Heerenveey) (V.U.C.) Nelis v. Craen Voorhoof v. d. Wouwer (Berghem) (Liersche S.K.) (Liersche S.K.) (Beerschot) Henriet v. d. Kerckhove (S. C. Charleroi) (White Star) v. Calenberg Paverick (Anderlecht) (Antwerp F. C. De Raedt (Gantoise) België. Het Belgisch elftal is niet gewijzigd, zoodat we weten waar aan we af zijn. Het Nederlandsche elftal heeft enkele minder belangrijke wijzigingen onder gaan. De doelman v. Male bleef ondanks zijn echec in den laatsten wedstrijd gehand haafd. De Keuze cie. wil den Feyenoord- man bepaald nogmaals een kans geven. Wanneer we echter terugdenken aan den De Harder staat gelukkig weer op dc linksbuitenplaats en zal ons Bergman ten volle doen vergeten. Neen, enthousiast kunnen we over dit Hollandsche elftal niet zijn, daarvoor is het teveel in elkaar gewrongen, en het kansje dat we tegen de Belgen morgen maken lijkt ons alles behalve groot. I. V. C. B. U is en blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie luchtbescherming, enz enz. le klasse Zuid II. WilhelminaSchijndcl. Best VooruitSVB. Z\ValuwR KTW. SVDBrabantia. KolpingVenlosche Boys. Hoewel er morgen nog geen beslissing kan vallen wordt de wedloop toch inte ressant. Sehijndel dat de strijd moet aanbin den met Wilhelmina zal wel een goed einde weten te behalen, doch tusschen SVD en Brabantia zal een harde noot worden gekraakt. Beide ploegen dienen onder de leiders te worden gerekend en beide zullen ze haar uiterste best doen dc andere van het lijf te schudden. RKTVV moet 't morgen afleggen tegen De Zwaluwen en Best Vooruit krijgt 'l heel moeilijk tegen den Bosch. De Venlosche Boys, die de laatste we ken graag voor verrassingen zorgden, konden SVD een dienst bewijzen door van Kolping te winnen. Dat ze daar in slagen is wel mogelijk, maar niet waar schijnlijk. 2e klasse B. St. M. Gestel—Mulo. SartoODÏ. GW—VSV. Woensel—Wit Zwart. VelocSTV. 3e klasse C. VOABSVG. Uno Animo—Hieronumys. DESK 2—WIK HilvariaVelocitas. Oranje WitOI)C. 3e klasse I). Schijndcl 2ODC. Vlijmensche BoysHEC. WVHJ. v. Arckel. HVCSporters. In de C.-afdeeling zullen de jongens uit Loonopzand trachten te winnen van de Hieronymus. Toch zullen ze met een draw ook wel tevreden zijn. De DESK-reserves kunnen WIK gemak kelijk aan. In de D-afd. krijgen de Schyndel-re- serves op eigen terrein klop van Boxtel. Het Waalwijksche WVH kan er met wat goodwill in slagen de puntjes thuis le houden. De HEC'ers gaan op bezoek by de Vly- mensche Boys. Indien er een puntje naar Waalwijk kómt, mag men tevreden zyn. Ook de Drunensche jongens zullen in hun handen klappen als ze de helft van den buit uit de Heesche klei weten te redden. R.K. W.V.H. Programma voor a.s. Zondag: WVH 1—Jan v. Arckel 1. WVII A—DES B. WVH BUno Animo A (Zaterdag). WVB B—WVH C. Het le elftal speelt a.s. Zondag een thuiswedstrijd tegen Jan v. Arckel. De vorige ontmoeting in Ammersoden, ein digde in een 4nederlaag voor dc on zen, zoodat zij a.s. Zondag nog wat goed te maken hebben. Het zal echter tegen de Jantjes niet mee vallen om revanche te nemen, daar deze ploeg gezien de re sultaten in de laatste wedstrijden er steeds beter in komt. Daarom willen wij onze spelers nogmaals aansporen a.s. Zondag van het begin tot het einde te spelen voor wat zij waard zyn dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat er eenige winst in Waalwijk blijft. Aanvang van den wedstrijd half 3. Het A-elftal der junioren speelt om half één tegen DES B uit Kaatsheuvel. Het B-elftal speelt hedenmiddag om half 4 tegen Uno Animo. De jongste garde speelt eveneens he denmiddag en wel op het WVB-terrein tegen WVB B. WIELERSPORT. Internationaal Wielercriterimn „De Warande" te Oosterhout. Voor Oosterhout en de wielersportlief- hebbers belooft het a.s. Zondag weer een grooten dag te worden. Dan immers zal voor de 5e maal het groot Wielercriteri- um „De Warande" worden verreden op de daarvoor aangelegde baan rond het ideale lustoord „De Warande". Kon dit criterium in September j.l. wegens de mobilisatie-narigheden geen doorgang vinden, thans staat het door gaan van deze wedstrijden onomstoote- lijk vast. De afstanden zijn zoowel voor de ama teurs als voor de profs aanzienlijk ver hoogd en voor de amateurs gebracht van 03 K.M. op 771 K.M. en voor de profs van 112 K.M. op 135 K.M.; het gevolg van deze wijzigingen zal stellig gunstig zyn voor de renners van klasse, die door hun routine en uithoudingsvermogen zich dc meerdere zullen toonen van hun zwak kere collega's. Als een bijzondere aantrekkelijkheid zal stellig ook gelden de door het Be stuur beschikbaar gestelde premie van 25,voor den renner, die zich tijdens de middagwedstryden het meest onder scheidt. De belangstelling voor dezen eersten wegwedstrijd in 1940 in Noordbrabant is enorm groot en kwamen reeds 180 in schrijvingen binnen, waaronder die van de ineestbekendc weg- en baanrenners o.a. deelnemers aan de „Tour de France" 1939 en vele andere bekende o.m. Boeyen, Lambrichs, de Korver, Syen, Gommers, van Amsterdam, Middelkamp, Hellemons, Motké, van Swelm, Gommans, Steenbakkers, Jooscn, Demmenie, G. Schulte, enz. enz. Winnaars van de vorige criteria wa ren achtereenvolgens Middelkamp, Wals, van Amsterdam, van Swelm. Wie thans? Het feit, dat hier gereden wordt om groote geldprijzen, zonder eenige start- gelduitkeering, garandeert een spannend verloop van den strijd en stellig zal de gemiddelde snelheid van 41 K.M. per uur, tijdens een vorig criterium behaald, thans nog worden verhoogd.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3