WtóPiK. ÏIASMSDONK. OÜSSEN. edelsteen gevormde opening van een cylinder geperst, en bij het uitgaan rolt het zich als een spiraal tot een. eindeloze streng op. Daarna wordt dit „pootloodtouw" op gladgeschuurdfc- planken gelegd, gedroogd en in stui4r- ken van de vereiste lengte gesneden:. De op deze wijze verkregen staat jes zijn heel teer en breekbaar,, eir. moeten hard gemaakt worden, om: aan het hen gestelde doel te voldoen.. Ze worden dus in luchtdichte, vuur vaste potten in de oven gezet en hij I een langzaam stijgende temperatuur j tot ongeveer 1200 graden verwarmd,, werk dat veel ervaring en nauwkeu righeid vereist. Nu is de kern van het potlood klaar voor het gehruik; als 't nodig is, volgt er nog een nabehandeling met vetten, parafine en stearine. Het omhulsel van het potlood, dat meestal uit Amerikaansch cederhout bestaat, wordt ondertussen in een an- dere afdeling van de potlood lab riek gemaakt. Hoe ontstaan er nu ontelbare pol- lüodomhulsels uit een stam? Met een grote zaag worden de houtblokken in planken, die de lengte van een pot lood hebben, gezaagd en in plankjes met een breedte van ongever 6 maal de breedte van een potlood verdeeld. Daarna stapelt men de plankjes in een grote zaal op en laat ze daar in de warme lucht drogen. In de gedroogde plankjes worden gaten gemaakt, waarin de kern, het potlood, gelijmd wordt. De plankjes met de ingelijinde ker« nen, verhuizen dan naar een andere z:aai en komen 11a verschillende ma chines doorlopen te hebben, als echte potioden bij vieren of vijven tegelijK uit een machine. Tenslotte worden de potloden door een speciale machine, gelakt, gepolijst en gemerkt, dat wil zeggen, de naam van de firma en het nummer van hel potlood wordt er op gestempeld. Dan zijn de potloden eindelijk hcle- nuial klaar en worden ze met de hand bij elkaar gebonden en verpakt. Een potlood, een klein, nietig din getje! En toch een ding, waar we in net dagelijks leven niet zonder zouden kunnen en waarvan men vergeet dat het 150 jaar ge-deden nog niet bestond. Tegenwoordig worden er in een grote fabriek per week, ongeveer 18.000 gros potloden gemaakt, of jaar lijks (afgerond) 130.000.000 stuks, die als je ze aan elkaar zou leggen, een lengte van 22750 kilometer zou den bedekken, dat is de afstand van Noord- tot de Zuidpool. Reken 't maar eeas na, of 't uitkomt! De omvang van onze aarde, gemeten over de heiden polen bedraagt 40.009.150 meter. eerste luuo jaren van zjjii leven, iceiue giooivauer i'eter geiUKiug en te v reuen, riij meld zicit unsiunenu uczag niet groeien. Maar enige uju ge- leuen geoeurue er iets, dat zijn rust verstoorde. Ja, dat was eigeniijit een 1 are gescniedenisEr kwam een stel letje opgesclioten jongens, die, zonder eciüied te liebDen voor grootvader Re- ter, liet oudje met messen te lyl gin gen. Grootvader had die knapen een uiuai 0111 hun oren moeten geven niet een van zijn lage palmbladeren. Maar neiaas! Zijn bladeren waren te hoog. ue Kwajongens konden beneden onge stoord nun gang gaan. Wat nu? Grootvader's enige kans wasverhuizen! Men besloot het oudje op zijn oude dag te verplanten. Daar kwam heel wat bij te pas. Met Dehulp van studenten slaagde men er 11a moeizame arbeid in, de boom uit de grond te krijgen. De poging is goed gelukt. Ze hopen den ouden baas nog lang te kunnen behouden. DE OUDSTE PALMBOOM GAAT... VERHUIZEN. Naar men zegt groeit in Australië de oudste palmboom, ja misschien wel het oudste wezen op aarde. Het volk heeft de palm de naam „grootvader Peter" gegeven. Grootvader heet 15.000 jaar oud te zijn. Tegen zijn palmburen kan hij met een verwaand gezicht zeg gen: „Jullie kleintjes, je komt pas kij ken!" Do bomen naast hem, worden namelijk pas op 3000 tot 8000 jaar ge schat. DE MOUNT EVEREST EN DE CHIMBORASSO. Als de hoogste berg ter wereld geldt gewoonlijk de Mount Everest in het Himalayagebergte. Dat is ook zo, als je de hoogte, zoals gewoonlijk vanaf de zeespiegel meet. Maar de aarde is een naar de polen afgeplatte bol. In de buurt van de pool is dus de afstand van de zeespiegel tot aan het middel punt der aarde, kleiner dan aan de equator. Als we nu de hoogte van de hergen vanaf het middelpunt der aarde zou den meten, dan zou de Chimborasso in de equator, de hoogste berg zijn. De top van deze berg reikt namelijk 4000 meter hoger boven het middelpunt dei- aarde. dan de Mount Everest. WIST JE DAT: de waterspin zowel naar voren als naar achteren kan kijken? Twee ogen zien alles wat er voor hem gebeurt, terwijl een derde oog naar achteren kijkt. I alhier, hoopt op Maandag 22 April a.s. i zijn nieuwe betrekking in 's Graven moer te aanvaarden. De algemeene ledenvergadering der Chr. Schoolvereeniging alhier, zal dit jaar plaats hebben op Woensdag 24 April a.s. Aan de beurt van aftre- j den is de heer J. Verduyn. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Raamsdonk, op Zaterdag 20 April 1940, des namiddags 0111 (i uur. Aan de orde is: 1. ingekomen stukken. 2. Voorstel tot het om niet aanvaar- den van enkele strooken grond in de Prins Hendrikstraat en in de Prins Bernhardstraat ten behoeve van den aanleg van trottoirs. 3. Voorstel tot het aankoopen van een strook grond in de Prins Hen drikstraat van A. P. van Besouw ten behoeve van den aanleg van een trottoir. 4. Voorstel tot het huren van een strook grond in de Prins Hendrik straat van Mr. H. C. J. Zaaijer, curator over mej. E. J. Zaaijer, ten behoeve van den aanleg van een trottoir. 5. Adres, dd. 27 Maart 1940, van het R.K. parochiaal Kerkbestuur van O. L. V. Hemelvaart, te Raams- donksveer, waarhij medewerking wordt verzocht om de noodige gel den beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een nieuwe rij schoolbanken voor de R.K. Jon gensschool op het Veer, met ont- werp-besluit, strekkende om die medewerking te verleenen. 0. Adres, dd. 12 April 1940, van het bestuur van de R.K. Jongensschool ;j te Raamsdonk (dorp), waarbij me dewerking wordt verzocht om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van 2 middenbanken, met ontwerp-be- sluit, strekkende om die mede werking te verleenen. 7. Voorstel tot wijziging en aanvul ling van de ambtenaren-verorde ning in de gemeente Raamsdonk, van de verordening, regelende de jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie en van de verorde ning tot regeling van de indienst neming van personeel op arbeids contract. 8. Vdorstel tot aanvulling van de Tapverordening in de gemeente Raamsdonk. 9. Voorstel tot het toetreden als lid van de Vereeniging „Wet-Risico" te Amsterdam en het deelnemen in de aansprakelijkheidsregeling Eenige jaren geieuen heeft de bekende aicftter-zanger Koos Speenhoff op een nacht ongevraagd bezoek in zyn woning gehad van een „bewonderaar", die liet meer op het stoffelijk bezit had gemunt dan op de geestelijke rijkdom van den zanger. De bewonderaar maakte zich meester van Speenhoff's kost bare snuisterijen, o.a. een uit ivoor gesneden doodskopje en zijn medail les, een ridderorde, voorwerpen, waaraan Speenhoff zeer gehecht was» Hoewel de politie indertijd alles in het werk stelde om het misdrijf op te lossen, is dit niet gelukt, tot voor eenige dagen de ontknooping van da diefstal volgde. „Oom Koos" kreeg n.l. zijn kostbare tropheeën teruggestuurd met het volgende briefje: „Ik kan ze niet kwijt, Oom Koos, en jij bent er op gesteld. Geluk er mee". Speenhoff met zijn kostbare herinneringen. dier Vereeniging. 10. Vaststelling van het kohier der straatbelasting voor het belasting jaar 1940. 11. Ontwerp-besluiten tot goedkeu ring van de wijzigingen der be- grooling van het Burgerlijk Arm bestuur, dienst 1939 en 1940. 12. Onlwerp-hesluiten tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1939 en 1940. 13. Benoeming van een lid in de com missie tot wering van schoolver zuim te Raamsdonk (dorp), wegens het nemen van ontslag als zooda nig door den heer J. M. Kieboom. De aanbeveling luidt: 1. Knaap, Gerrit Johannes, gebo ren 23 Mei 1891. 2. van Loon, Quirinus, geboren 2 Juni 1887. 14. Benoeming van een gemeente-se cretaris, ingaande 21 April 1940, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan den heer A. M. M. Kieboom, met ingang van lfi Maart 1940, verleende eervol ontslag. De aanbeveling luidt: 1. W. C. A. Willems, geboren 3 Januari 1903. 2. N. Vlaar, geboren 15 October 1911. 15. Benoeming van een len ambtenaar Nu zal ik jullie eens vertellen, hoe zo'n potlood ontstaat. Ieder potlood bestaat uit twee hoofdbestandelen het hout en de kern. De kern maakt het schrijven mogelijk en is dus het belangrijkste deel van het potlood. Deze kern is samengesteld uit een mengsel van graphiet, een zwarte koolstof en een soort klei. Deze klei moet heel zorgvuldig bewerkt worden, omdat de hardheid van het potlood de bres gestaan met een toewijding en iielde die aler bewondering afdwingt, hetgeen voor haar een reden te meer is, dien dag met een bijzonder gebed je te gedenken. In den nacht van Woensdag op Donderdag werden ten nadeele van L. de Goey 6 zakken kunstmest ont vreemd. De politie doet onderzoek. HANK. Het vorige jaar in de maand Octo ber viel een zevenjarig meisje van den landbouwer Wagemakers, wonende al hier Buitenkade, in de rivier de „Gan- tel". Het werd door den vader bewus teloos op het droge gebracht. Zijn knecht J. v. Daalen, wonende alhier, raste onmiddellijk kunstmatige adem haling toe en mocht het geluk smaKen de levensgeesten weer op te wekken. maandagmorgen j.l. werd hem liier- vue zilveren reddingsmedaille met uipioma van de „Maatschappij ter red ding van Drenkelingen" door den heer ouigemeester te Dussen uitgereikt. i/en kranigen jongen van harte gefe liciteerd. Predikbeurten Zondag 21 April 1940: Ned. Herv. Kerk v.m. half tien en des 11.111. twee uur Ds. R. de Bruin. Naar we vernemen zijn de hee- ren Ds. R. de Bruin, W. Boezer, J. Dubbelman, C. A. de Rooy en L. Ver- duijn alhier, uitgenoodigd 0111 zitting te nemen in het plaatselijk Alg. Prot. Chr. Comité te Sprang-Capelle, opge richt ter behartiging van de geestelijk- zedelijke belangen der gemobiliseerden. S De heer J. C. Pellicaan, kwee- kcling met akte aan de Chr. School HET POTLOOD. door T. P. In de broekzak van eiken echten jongen vind je een potlood, zij het slechts een klein stompje. Daar ligt het broederlijk naast een eindje touw, een stuk krijt, stenen, schelpen en wat niet al. Ook de griffelkoker of étui zou niet voltallig zijn zonder potlood. Als het weer slecht is, is het potlood je kame raad. Je vermaakt je dan met het te kenen op je nieuwe schefsblok of op een velletje uit je schrift. van de hoeveelheid klei afhangt. 111 Ue potloodlabriek wordt de gra phiet 111 speciale machines grondig ge reinigd. Zo'n behandeling ondergaai ook ue klei. Als deze reiniging acuter de rug is, worden van het graphiet en de Klei, „koekjes" geperst, die daarna gedroogd worden. Deze gedroogde Koekjes worden in bepaalde hoeveel heden gewogen en in machines met water, door elkaar gegooid. De op de ze manier ontstane massa komt in molens, waar hij grondig gemalen en vermengd wordt. Deze molens lopen dag in dag uit, zonder ophouden. De poiloodmassa's worden 6U, 80, ja, wel 100 keer gemalen, wat eenige weken in beslag neemt. Na het malen worden er weer koekjes geperst en deze wor den weer zo lang gedroogd, tot men ze tot deeg kneden kan. Deze decgmassa wordt nu in een door een rond- of zeshoekig geslepen Het Depot-bataljon heeft onder commando van den Majoor A. M. M. van A,aak het barakkenkamp aan de Leeu.verikkade te Alkmaar betrokken. Hier door komen de scholen, die door de militairen bezet waren, weer vrij. De bewoners doen hun intrede in het barakkenkamp.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6