J Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen: MIDDELBAAR ONDERW11S. Bij KOFA CUNEN 13 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD „NOORD-BRApAND" H. Kolsteren-Lagarde voor de fijnste Zomerdranken. Ranja Soda in het tijdvak van 27 April t/m. 11 Mei 1940 KOOPT IEDER EN DAG IN DE KOFA-MAGAZIJNEN NUMMER 36. ZATERDAG 4 MEI 1940. 63e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38 Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. In ons vorig nummer hebben wij reeds medegedeeld, dat minister Bol- kensteijn een nieuw ontwerp heeft in gediend voor de regeling van 't Mid delbaar en Voorbereidend Hooger On derwijs. We laten hier wat meer bijzonderhe den van volgen: Drie schooltypen. De minister stelt in plaats van de b- afdeeling van het gymnasium en de H.B.S.-b. een ander schooltype voor: een met de wiskundige en natuurweten schappelijke vakken als onderwijskern, maar met Latijn als één der andere voorname vakken. Den minister heeft mede voor 't oog gestaan een bijdrage te leveren tot het versterken van het echt klassieke on derwijs, aldus de memorie van toelich ting. Daartoe denkt hij zich één onge splitste school: splitsing in twee afdee- lingen aan het einde werkt altijd in na- deeligen zin terug op een integraal ka rakter der geheele school. Dit echt-klassfeke onderwijs zal zich niet mogen bepalen tot taal en littera tuur. Kunstwijsbegeerte, wetenschap en godsdienst der oudheid behooren daar in betrokken te worden, voor zoover leeftijd en ontwikkeling der leerlingen dit mogelijk maken. Zulk een humanis tische vorming is vooral in de gemate rialiseerde en gemechaniseerde maat schappij van heden van onschatbare waarde. De minister wenscht ook de H.B.S.-a, 't derde school-type, in het kader van het voorbereidend hooger onderwijs 6- jarig. Lyceum. De minister stelt voor, voor elk der Avondlyceum. De minister meent in het ontwerp al thans een basis te moeten leggen voor het z.g. Avondlyceum". Hij verstaat daaronder een inrichting van voorbe reidend hooger onderwijs, bestemd' voor hen, die op den gewonen school leeftijd niet in de gelegenheid waren voorbereidend hooger onderwijs, te ontvangen, maar die op lateren leeftijd daarvoor lust en aanleg toonen. Deze onderwijsinstelling kan een groote so ciale beteekenis hebben. Zulk een avondlyceum zal een afzonderlijk leer plan vragen. Wat de vakken van onderwijs der drie ontworpen lycea betreft, bepaalt de minister zich tot enkele losse opmer kingen. Bedoeling bij het vaststellen der vakken was, hun aantal zooveel moge lijk te beperken. Algemeen vormend mid delbaar onderwijs. Tot het algemeen vormend middel baar dagonderwijs behooren heden o.m.: de hoogere burgerschool met drie jarigen cursus, de handelsdagscholen met drie-, vier- en vijfjarigen cursus en de middelbare school voor meisjes. De hoogere burgerschool met drieja rigen cursus komt nog slechts in klei nen getale voor, andere schooltypen kunnen het onderwijs dezer school ge makkelijk opvangen. Zij, voor wie deze school als voor bereiding dient voor verder onderwijs, bijv. de middelbaar technische school, zullen hun plaats vinden in de eerste drie klassen van het lyceum-B. De bestaande handelsdagscholen met vierjarigen cursus hebben haar voor treffelijke beteekenis bewezen, de mi nister denkt zich deze gaarne in groo- overgang. Het Rijk zal echter aan zijn in lycea om te zetten hoogere burgerscholen een jaar meer schoolgeld innen. De vier bijzondere handelsscholen met driejarigen cursus, die thans nog bestaan (openbare scholen van dat ty pe zijn er niet), zullen in algemeene middelbare scholen met vierjarigen cur sus kunnen worden omgezet. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 OM ÉÉN LEVEN. De oorlog verslindt menschenlevens. Terwijl de Duitschers weten, dat ze de zee niet beheerschen en elke ontmoe ting te water met den vijand de bedrei ging met het ergste beteekent voor tal rijken, worden er schepen volgepropt met jonge soldaten, die men in Noor wegen aan land hoopt te zetten. Van deze transportschepen zijn er reeds vele vernietigd, -het heet, dat er alleen in de eerste week van de Duitsche actie in Scandinavië drie dui zend lijken van Duitsche soldaten aan de Zuidkust van Noorwegen zijn aan gespoeld. Ook op de Britsche transportschepen moeten de samengepakte soldaten het aanzien, hoe Duitsche vliegtuigen na der en nader komen: ze weten, dat één ,,goed" geplaatste bom het einde voor hen allen kan beteekenen. Vreeselijke tragedies spelen zich op zee af. En daar vernemen we uit een offi cieel bericht, dat, toen een eskader En- gelsche kruisers en torpedojagers uit Noorwegen terugkeerde, op een der oorlogsbodems bij een zeeman zich een acute blindedarmontsteking openbaar de. Er werd geseind om een dokter zullen moeten wijken voor edeler ge voelens en dat men elkaar in vrede en vriendschap zal weten te hervinden. WAT WE NIET ZIEN. Een der verfoeilijkste dingen van den oorlog is de propaganda. De bladen worden vanuit het buitenland over stroomd met fotomateriaal, dat ons een indruk moet geven van de overweldi gende macht der oorlogvoerende,par tijen. Zoo konden we de laatste weken herhaaldelijk afbeeldingen zien van Duitsche transportschepen, volgeladen met goed gewapende en welgemoede strijders, die voor Noorwegen waren bestemd. Wat er van die menschen wordt, daarvan krijgt men niets meer te zien en de familieleden krijgen er zelfs, wan neer onverhoopte dingen zijn geschied, nauwelijks meer iets van te hooren. Zoo wordt van neutrale zijde uit Duitschland bericht, dat heel wat Duit sche families in de laatste dagen offi- cieele kennisgevingen ontvangen over het verscheiden van naaste familiele den, die naar Noorwegen waren ver trokken. Die berichtgevingen komen zonder meer en zonder eenige nadere aandui ding. Plaats, streek, stad of een geheele landsvermelding worden in de meeste gevallen vermeden. Men moet zich te vreden stellen met het bericht, dat op dien en dien datum de begrafenis heeft plaats gehad. Ook nu blijft van kracht, dat geen uiterlijke rouw mag worden gedragen en dat er geen algemeene bekendheid aan mag worden gegeven. Het wordt voorts in het algemeen niet gaarne ge zien, dat veel over degenen, die niet terugkomen, wordt gesproken. „Man sieht das nicht gern" is een waarschu wend zelfvermaan. Aan de bedoelde berichten is uiter mate sterk waarneembaar, dat in en rond de Scandinavische landen zich een front heeft gevormd en dat de strijd hevig woedt, al ervaart dan niemand VOOR F IJ NE VERSCH GEBAKKEN KOEKJES naar PULLES-HEESBEEN Zeer groote keuze vanaf 25 ct. per half pond. men wilde niet gestoord worden. In het einde van Maart kwamen de gasten van den graaf Marchant et d' Ansembourg in Amsterdam. Op 28 Maart arriveerde een heer, die zich als volgt in het vreemdelingenboek inschreef: Viskund Quisling, geboren: 18 Juli 1887. Staatsrat, woonplaats: Erling Skjalgsonsond 26. Oslo; geboorteplaats: Telemark. Doel van het verblijf: Intern, fase. conf. Van de andere gedelegeerden noe- NAAR Hero Perl - Sinas - Cassis Citroen Limonade Victoria Water Ranja C. P. 25 cent per Literflesch. Alles lOOIo kwaliteit en 11 behoort beslist bij de gelukkigen. LET OPl Bewaart Uw gestempelde Kassabons tot 18 Mei a s. WAALWIJK. drie typen van voorbereidend hooger onderwijs den naam lyceum te gebrui ken. Het lyceum-A of gymnasium, met 'n alzijdig klassiek onderwijs, toegang ge vend tot de examens van alle hooger onderwijs (gemiddeld aantal lesuren per klasse 32 per week). Het lyceum-B, met latijn, toegang gevende tot de examens in de B-facul teiten, de economische en de vereenig- de faculteiten der universiteiten, en tot die der hoogescholen. Het lyceum-C, toegang tot de exa mens in de economische, de vereenigde faculteiten der universiteiten (echter niet die in de physische aardrijkskun de) en tot die der economische hooge scholen. Deze lycea zullen een één- of meer jarigen onderbouw gelijk hebben en dragen dan den naam van ,,vereenigd lyceum" (AB, AC, BC, ABC). Het is de bedoeling, dat het gemid deld aantal lesuren per klasse per week bij de lycea B en C 30 zal bedra gen. Veel nadruk wenscht de minister te leggen op het voorstel, aan de eerste klasse van de genoemde schooltypen en aan die van de hierbeneden te behandelen scholen van algemeen vor mend middelbaar onderwijs het ka rakter te geven van brug- of voorberei dende klasse, die daardoor kan aanslui ten aan de zesde klasse eener school van gewoon lager onderwijs. ten getale over het land verspreid, ook ten bate van die leerlingen der tegen woordige H.B.S. met 5-jarigen cursus, voor wie het te sterk theoretisch on derwijs dezer school te zwaar blijkt; deze vierjarige school kan een vaste basis geven aan de voorbereiding voor de practijk van het leven, maar ook aan die levenspraktijk nog een deel van de vorming der leerlingen overlaten. Als naam dier school acht hij daarom niet handelsdagschool, maar algemeene middelbare school met vierjarigen cur sus te verkiezen. Voor den minister staat het vast, dat de middelbare school voor meisjes de school behoort te zijn voor alle meisjes, die naar een verdere ontwikkeling streven, maar die niet zeer bepaald later hooger onderwijs wenschen te volgen. Het algemeen vormend middelbaar dagonderwijs wenscht de minister dus tot slechts twee schooltypen te beper ken: de algemeene middelbare school met vierjarigen cursus en de middel bare school voor meisjes met vijfjari gen cursus. Ook hier heeft de eerste klasse het karakter van brug-, voorbereidings- en waarnemingsklasse, van waaruit over gang naar andere schoolsoorten moge lijk is, doordat de omvang van het on derwijs gelijksoortig is aan dien in de eerste klasse der lycea. Kosten voor 's Rijks schatkist zijn aan de voorgestelde wijzigingen niet verbonden, behalve in den tijd van voor een spoedoperatie. Van een der andere schepen kwam een geneesheer over en... het geheele eskader schaar de zich een uur lang om het schip, waarop de operatie plaats greep. Een Duitsche vliegboot naderde en wierp bommen uit, maar het toestel werd met geschutvuur verdreven. De operatie slaagde. Het is een der... schitterendste ope raties geweest der Britsche vloot, een operatie, waarbij geen verliezen werden toegebracht, geen vijanden gevangen werden genomen, geen schepen in den grond werden geboord, maar een ope ratie, waarmee het leven van één sim- pelen mensch werd gered. Het doet je deugd, te ervaren, dat de oorlog den geest nog niet zóózeer heeft afgestompt, en het gemoed niet zoodanig heeft verhard, dat het leven van den enkeling niet meer in tel zou zijn. De Britsche vloot heeft het leven van duizenden genomen, maar wie deel hadden aan deze taak, konden voor zich wellicht overtuigd zijn, dat het in de gegeven omstandigheden niet an ders kon. Toen het om de mogelijkheid van behoud van één leven ging, heeft de Britsche vloot óók alles gedaan, wat in haar macht stond. Zoolang het gevoel van menschelijk- heid nog kan opbloeien temidden der oorlogsverschrikking, blijft de mensch- heid de hoop, dat haat en vijandschap van de familie precies of bij benadering waar of onder welke omstandigheden de mannen en jongelieden vielen. Oorlog is een poel van wreedheid en haat jegens den vijand, een monster van bedrog tegenover het eigen volk. de quislings. Dat Je Nederlandsche Quislings niet ver af staan van... Quisling, onthult de „Arbeiderspers" met foto s en an dere documenten. We ontleenen er aan, dat in het begin van Maart 1935 bij de directie van een der voornaam ste Amsterdamsche hotels een heer verscheen: de graaf Marchant et d An sembourg. Hij kwam kamers reservee ren, veertien rustig gelegen kamers met zitkamer aaneen. Hij verwachtte n.l. evenzooveel gasten uit verschillende landen van Europa, die in datzelfde hotel een internationale conferentie wilden houden. De graaf bezichtigde persoonlijk de vertrekken, waar deze besprekingen zouden plaats vinden en gaf aanwijzing voor de schikking der stoelen rondom de conferentie-tafel. Negen personen zouden aan de conferentie deelnemen. In het eene vertrek, dat aan de confe rentiezaal grensde, aldus verordineerde de graaf, moesten tafels en stoelen en schrijfmachines worden geplaatst voor het „secretariaat" der conferentie, de andere kamer, die aan de conferentie zaal grensde, moest yrij blijven, want men we: Clausen, leider der nationaal- socialisten in Denemarken; Marcel Bu- card, voorman der Cagoulards in Frankrijk; Eug. Coselchi en Guido Ba- roni uit Rome, L. O Duffy uit Dublin, tegenwoordig leider der Iersche terro risten. Er werd een „commissie voor het universeele fascisme" gevormd: in deze commissie zetelt onze A. A. Mussert naast den Noorschen verrader Quisling en den Deenschen vriend van Hitier: Clausen. Men ziet het: de Quislings zijn inter nationaal georganiseerd en onze N. S. B. staat daar niet vreemd tegenover. MUSSERT'S „HOUDING". Iedere behoorlijke Nederlander zal 't toejuichen, dat er krachtig wordt opge treden tegen een „beweging of partij, van welke men in de ure Jes gevaars niet op aan kan. Het on-Nederlandsche karakter der N.S.B. is duidelijk geble ken uit wat dezer dagen werd gepubli ceerd over een interview door „leider" Mussert verleend aan een Amerikaan- sche radio-verslaggeefster. De authen ticiteit van dit interview staat vast, om dat de bewoordingen achteraf nog zijn gelezen en goedgekeurd door den heer Mussert. Deze volksleider verklaarde, dat zijn „houding" bij 'n eventueelen aanval van Duitschland op ons land zou zijn: gezeten in een stoel, met de armen over elkaar geslagen! Waaiwpstlie en Langstraatsehe Oonrant, Eén dag Gratis koepen

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1