UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING LAATSTE BERICHTEN SPRANG—CAPEllE. KAATSHEUVEL. bataljon geneeskundige troepen 2 Sept. 1940. luchtvaartregimenten (le ploeg) 1 Oct. 1940. compagnie intendancetroepen 2e regiment genietroepen 1 Oct. '40. korps pontonniers en torpedisten: pontonniers (lc ploeg) 1 Oct. 1940. torpedisten 1 Oct. 1940. 3e regiment genietroepen 4 Nov. '40. eskadrons pantserwagens (2c ploeg) 4 Nov. 1940. rcg. huzaren-motorrijder (2e ploeg) 4 Nov. 1940. regiment kustartillerie (le ploeg) 16 Dec. 1940. luchtvaartregimenten (2e ploeg) 3 Feb. 1941. le regiment genietroepen 3 Feb. '41. reg. huzaren (hieronder begrepen de paardcnverzorgers (niet die van het remontedepot) en de paardenoppas- sers) 3 Feb. 1941. remontedepot 3 Feb. 1941. korps pontonniers en torpedisten: pontonniers (2e ploeg) 3 Mrt. 1941. regimenten wielrijders 17 Mrt. 1941. luchtvaartregimenten (3e ploeg) 3 Juni 1941. regimenten veldartillerie, beredenen en onberedenen 16 Juni 1941. regiment kustartillerie (2e ploeg) 16 Juni 1941. VACANTIE MET BEHOUD VAN LOON. De Hooge Raad van Arbeid heeft zich uitgesproken over een voor-ont werp van wet tol regeling van de va- cantie met behoud van loon. Met 21 tegen 11 stemmen heeft de Raad zich met het stelsel van het voor-ontwerp vereenigd. Algemecne regel: een week vacantie voor alle arbeiders, waarbij in de col lectieve overeenkomst een andere va- eantic-regcling kan worden voorzien, mits deze niet ongunstiger is dan de wettelijke. Eerlang is dus een wetsontwerp be treffende deze materie te verwachten. HET INTERVIEUW MET DEN HEER MUSSERT. -Vragen aan de regeering. Het lid der Tweede Kamer, jhr. mr. M. van der Goes van Natcrs, heeft aan den voorzitter van den Raad van Mi nisters de volgende vragen gesteld: Is het de regeering bekend, dat een Amerikaansche correspondente via het Columbia Broadcasting System een vraaggesprek met ir. A. A. Mussert, verantwoordelijk leider van den N.S.B., blijkbaar met diens toestemming, heeft wereldkundig gemaakt? Is het de regeering bekend, dat in dat gesprek ir. Mussert op de vraag, of de Nederlandschc nationaal-socia- listen ingeval van een buitenlandschen inval al of niet voor hun Koningin zouden vechten, heeft doen weten, dat zij in dat geval absoluut niets zouden doen, alleen de armen over de borst kruisen? Heeft overweging van een en ander de regeering tot de conclusie geleid, dat door dit antwoord, waarbij de in militairen dienst zijnde leden van den N.S.B. niet werden uitgesloten en waarvan de geïntervieuwde wist, dat het in het buitenland zou worden ver spreid, de neutraliteit van den staat in gevaar wordt gebracht en dat voorts gezien het in deze beweging gehul digde leidersbeginsel hierin moet worden gezien een opruiing tot dienst weigering en desertie? Welke maatregelen heeft de regee ring bij geheel of ten deele bevestigen de beantwoording van de derde vraag genomen of beraamd? ONTWERP OORLOGSWINST. BELASTING INGEDIEND. De minister van financiën heeft ïhans bij de Tweede Kamer een ont werp van wet tot heffing van een oor logswinstbelasting ingediend. Het ta rief zal voor natuurlijke personen 25 procent en voor lichamen 40 pet. be dragen. Als aan vangstermijn wordt 1 Januari 1939 voorgesteld. Als vergelijkingsjaar zijn genomen '36, '37 en '38. SUIKERBON 19. Geldig van 3 Mei tot en met 23 Mei. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 3 Mei (gisteren) tot en met Donder dag 23 Mei aanstaande, geeft de met „19" genummerde bon der Rijksdistri- buliekaart recht op het koopen van één kilogram suiker. PRÏ.ISVERHOOGING VAN LEVENS MIDDELEN. Woensdag 1 Mei is de suikeraccijns met 2.25 per 100 K.G. verhoogd. In verband daarmee wordt de detailprijs van 3 Mei a.s. af met 1 cent per halve kilogram verhoogd, (lus gebracht op 26 cent per halve kilogram. Voorts werd boter 25 cent per K.G. duurder dan verleden jaar, margarine 8 cent per pond. Ook oliën en vetten zullen in de toekomst duurder worden. ABONNEERT U OP DIT BLAD AMSTERDAMS IJ-TUNNEL- PLANNEN. Plet lang verwachte uitvoerige tech nische rapport voor een tunnelverbin ding onder het IJ van den directeur van Publieke Werken, ir. W. A. de Graaf, is thans in het gemeenteblad verschenen te Amsterdam. Volgens de ontworpen plannen zou den twee tunnels aangelegd worden: één achter het Centraal Station voor het voetgangers- en rijwielverkeer en één tusschen de Meeuwenlaan en de Prins Hendrikkade nabij het Scheep- vaarthuis voor hel autoverkeer. In een bij het rapport gevoegde nota dealen B. en W. evenwel mede, dat het op grond van den ingetreden oorlogs toestand niet mogelijk zal zijn, het werk tot stand te brengen. Zoodra de omstandigheden in zoo verre zijn gewijzigd, dat zij, uit tech nisch oogpunt bezien, de uitvoering der tunnelplannen niet langer in den weg staan en zoodra door het nader te gelegener tijd te openen overleg met regeering en provinciaal bestuur een deugdelijke nieuwe financieele basis is gelegd, zullen B. en W. zoo spoedig mogelijk de noodige voorstellen hij den raad indienen. Zomersproeten SPRUTOL SPRANG. Predikbeurten Zondag 5 Mei '40: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. Het 6-jarig zoontje van v. Z. al hier kwam dezer dagen van een kar te vallen, met het gevolg dat het een arm brak. Dr. Winkelman verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna het ventje naar 't Ziekenhuis te WaaT- wijk werd overgebracht. De Sociale Studieclub van den Christelijke Besturenbond Sprang-Ca- pelle houd a.s. Maandagavond half 8, in de zaal van den Chr. Volksbond een vergadering. Aan de orde is een onder werp over: „Het toekomstideaal van Bellamy". Het aantal werklooze arbeiders in de schoenindustrie neemt steeds toe. Momenteel bedraagt het aantal werk looze leden van de afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders reeds 64, waar van 41 geheel en 23 gedeeltelijk werk loos zijn. ADVERTEERT IN DIT BLAD. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. Gemeente te dezer plaatse hoopt a s. Zondag des morgens half tien en des namiddags halt drie op te treden Ds Oostenbrug. Tot schatter der dranklokaliteiten in de gemeente Sprang-Capelle inge volge de Drankwet is benoemd de heer C. Haverhals. Het op initiatief van de afd Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e. a. Plattelandsvrouwen gevormde comité tot uitbreiding van het ledental van de plaatselijke afdee ling van het Groene Kruis, kan met genoegen op zijn werkzaamheden te rugzien, want niet minder dan 184 nieuwe leden konden voor 't Groene Kruis worden ingeschreven. De voetbalvereeniging Wit-Zwart speelt a s. Zaterdagnamiddag voor de competitie van den Brab. Voetbalbond een wedstrijd te Sprang tegenN.E.O. aldaar. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Neti. Herv. Gemeente a d. Loonschendijk op te treden Ds Vroeg in de Wey. In het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers wordt a.s. Donder dag 9 Mei des namiddags 3 uur de vergadering van stemgerechtigde inge landen van de waterschappen „De Groote Oude Straat", „Binnen de Oude Straat", „Ten Westen van de Vrijhoevensche Vaart" en „Ten Wes ten van den Nieuwendijk met de Aan wassen" gehouden. De agenda ver meldt o.m vaststelling der rekeningen over het dienstjaar, aangevangen 1 Juli 1938 en geëindigd 30 juni 1939. Gedurende de maand April 1940 werd op het hulppostkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f 1830,26 en terugbetaald f5943,73. Het aantal inlagen bedroeg 32, dat der terugbetalingen 62. De echtelieden H van Heijst- J. van Heijst, wonende aan de Zand- schel, vierden j.l. Maandag hun gouden huwelijksfeest. Niettegenstaande dit feit niet algemeen bekend was, moch ten de jubilarissen toch van verschil lende zijden blijken van belangstelling ontvangen. De postduivenver. „De Lucht vaart", gevestigd in het calé van de Wed. van der Haart aan de Nieuwe- vaart, hield met Hemelvaartsdag een wedvlucht vanat Eist (Gldwaarbij de eerste duif, welke vloog met een gemiddelde snelheid van 1604,94 M. per minuut, werd geconstateerd om 9,41,03 en de laatste prijswinnende duif, die een gemiddelde snelheid van 1406,27 M. per minuut bereikte, om 9,46,51. De prijzen werden behaald door: Gebr. van Onzenoort 1, 5, 18, 21, 28; J. Rosenbrand 2; P. Nieuwen- huizen 3; D. Verhagen 4, 7, 9, 16, 26, 27; St. van Peer 6; J. Vos 8, 19; J. de Jong 10, 24; M. Mesch 11,17; J. Versteeg 12; M. Verduijn 13; H. Vos 14, 20, 33; Ph. van Tilborgh 15, 22, 25. Aangetoonde duiven St. van Peer en M. Mesch. Met Hemelvaartsdag werden op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart door de korfbalvereeniging „K I.O.L." seriewedstrijden georgani seerd, waarbij de le prijs werd be haald door „Quick" Dordrecht, 2e pr. door „GK.V." Gorinchem en 3e pr. door „Oranje Wit" Tilburg. Biljartsport. De wedstrijden om het kampioen schap van Kaatsheuvel op de biljart zijn thans geëindigd. De eindstand in klasse A is: W. Kamp gesp. 11, gew. 11, gel. 0, Verl. 0, Car. 1650, Brt. 143, Gem. 11.53, Punten 22. J. v. d. Kaa 11. 9, 0, 2, 1587, 201, 7.89, 18. P. Vloemans 11, 8, 1, 2, 1477, 165, 9.55, 17. P. Netten 11, 8, 0, 3. 1446, 191, 7.57, 16. M. v. Boxtel 11. 7, 0, 4, 1450, 220, 6.59, 14. P. Kemmeren 11, 5, 1, 5, 1295, 193, 6.70, 11. J. de Bondt 11, 4, 0, 7, 1300, 235, 5.53, 8. M. Laros 11, 4, 0, 7, 1289, 255, 5.05, 8. Jos. Schalken 11. 3, 0, 8. 1253, 242, 5.17, 6. A. v. d. Dungen 11, 3, 0, 8, 1263, 256, 4.93, 6. B. v. Boxtel 11, 3, 0, 8, 1209, 258, 4.68, 6. S. Rombouts 11, 0, 0, 11, 1003, 273, 3.67, 0. Hoogste serie P. Vloemans 74; hoog ste gemiddelde in een partij W. Kamp 25. R. P. S. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en het daaronder behoorend ambtsgebied 'mMm Het Prinselijk Paar heeft met de beide prinsesjes een rijtoer gemaakt door de Residentie, in verband met de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Het Prinselijk Paar en de beide prinsesjes Beatrix en Irene tijdens de rijtoer op de Alkemadelaan te Den Haag. werd gedurende de maand April 1940 ingelegd 14897.96, terugbetaald 20295.16. Het laatste boekje droeg het nummer 9930. E. H. B. O. Deze week had het examen plaats voor de damescursisten van de E. H. B. O. Ver. Damiaan, gegeven door den Weled. Zeergel. heer Dr. Vercauteren. Het examen had plaats ten overstaan van Dr. Vercauteren alhier en Dr. Schöder te Oisterwijk. Aan alle cursis ten, iets wat bijna nog nooit voor kwam, kon het diploma worden uitge reikt. De namen der geslaagden zijn: de eerw. Zusters Albrica en Nazarea van het klooster Bethlehem: Mevr. Ver cauteren en de dames C. Beekmans, L. Beekmans, Zuster v. Boxtel, R. Dek kers, M. Eibers, N. Frederiks, J. van Gulik, C. v. d. Hoven, M. v. d. Hoven. R. v. d. Linden, T. v. d. Linden. Zus ter Mertens, M. Mosselveld, Th. Phen- ninkx, D. Schalken, A. Smit, A. Tuer- lings, C. Tuerlings en J. Vesters. Jeugdhulde. Het programma van de viering van de priesterjubilea te Kaatsheuvel op Zondag 9 Juni bevat o.m. een groot- sche jeugdhulde, die zal gehouden wor den in het R.K. Sport- en Wandelpark na het Lof. Door de afdeelingen van de georganiseerde mannelijke jeugd, zal worden opgevoerd „De Priester", de- clamadorium van Gabriël Smit. De heer Kamer, die met zooveel succes de lei ding had bij het Passiespel „Goeden Vrijdag" heeft zich bereid verklaard ook thans de regie op zich te nemen. Verder zullen ook de Zonnekinderen, de K.J.M. en de Jonge Wacht nog af zonderlijk eenige nummeTs verzorgen, terwijl ook de schoolkinderen niet ach ter willen blijven, die vermoedelijk in de daarop volgende week de jubilaris sen zullen huldigen. Voetbal. DES I-V.S.V. I, 6—2. Het is mogelijk de mooiste wedstrijd geweest van DÉS I in deze competitie, ondanks het feit, dat voor v. Nieuw- stadt en v. Boxtel twee invallers op traden, waarin van het sterke V.S.V. uit Valkenswaard met 6—2 gewonnen werd. Direct na aftrap was het V.S.V. die de leiding nam. Doch lang had Val kenswaard van dezen voorsprong geen plezier. In keurig samenspel, waarbij de voorhoede prachtig werk leverde, wisten de Dessers den stand nog voor de rust tot 31 op te voeren. Na de rust kreeg V.S.V. nog eens de kans, doch de Dessers completeerden een half dozijn, door de schotvaardigheid van de beide Toontjes (v. d. Ven en v. Gooi), die ieder resp. 4 en 2 puntjes voor hun rekening namen. De Missiewedstrijd in Kaatsheuvel. Heden ontving het Bestuur van DES het bericht, dat de groote Missie wedstrijd tusschen de diocesane elftal len van de Bisdommen 's-Bosch en Bre da te Kaatsheuvel zal gespeeld worden op 16 Juni a.s., den dag, waarop DES zijn 10-jarig bestaan hoopt te vieren. BERKDIJK. Biljarten. De biljartclub Krijt op Tijd speelde tegen Nooit Volleerd in het café van den heer W. van Berkel. De uitslag was: K.O.T.—N.V.: Sj. v. Boxtel—W. v. Berkel 50— 47 G. v. BoxtelW. v. Berkel Sr. 5037 M. LensveltJ. Zijlmans 5035 A. LensveltH. v. d. Broek 4250 M. OosterwaalJ. Robben 3150 A. SoeterboekM. Verharen 2750 Th. v. BoxtelJ. v. Berkel 4950 Totaal 299-319 De biljartclub Beatrix, gevestigd in het café van den heer H. Netten, speelde een wedstrijd tegen de biljart club gevestigd bij den heer Pruijssers. Beatrix behaalde 506 pnt. en won met 162 pnt. Zesdaagsche. In de Zondag gehouden ledenverga dering van Prins Hendrik werd o.m. besloten een zesdaagsche te organisee- ren. Hieraan nemen 11 koppels deel. De wedstrijden beginnen Zondag a.s. Eerste H. Communie. Donderdag deden 41 kinderen van de parochie van de H. H. Martelaren van Gorcum hun Eerste H. Communie. Onder de H. Mis van 7 uur vond deze altijd treffende plechtigheid plaats wat op allen een diepen indruk maakte. LOONOPZAND. Vanaf 22 t/m 27 April '40. Geboren: Wilhelmina Cornelia Maria dv. L. J. J. v. Loon-IJpelaar. Johanna Martina Ma ria dv. A. G. v. Gorkom-Kroot. Jeanne Marie Fran?oise dv. J. M. G. v. Kemenade- Kneepkens. Adrianus Gijsbertus zv. H. Nieuwkoop-v. d. Schans. Adriana Johanna Henrica Johanna dv. P. A. v. Laarhoven-v. Seters. Overleden Petrus Wilhelmus Dingemans, G jr. Johanna Jansen, weduwe van F. v. Best, 87 jr. Wilhelmus Gerardus Grootswa- gers, 12 dagen, zv. G. Grootswagers-van Dongen. Maria de Benis, weduwe van H. v. d. Linden, 81 jr. Huwelijksaangiften Petrus Cornelius van der Velden, 32 jr. en Maria Johanna Mateijsen, 25 jr. Simon Joseph Vrienten, 35 jr. en Maria Kroot, 31 jr. Huwelijken Johannes Huberlus Jansen, 34 jr. en Cornelia Adriana van Beek, 38 jr. Vertrokken: J. H. Heesbeen naar Tilburg. M. A. v. Gils naar Tilburg. N. Kokx naar Eersel. M. A. Thomas naar 's-Graven- liage. Th. Kufilen naar Nuenen. W. A. v. Broekhoven naar Waalwijk. DE TOESTAND IN NOORWEGEN. Bericht enuit Noorwegen melden dat de Duitschers Andalsnes hebben ingenomen en dat de Britsche troepen in deze streek zich hebben moeten te rugtrekken en ingescheept zijn. Chamberlain heeft eveneens in het Lagerhuis toegegeven dat het plan om Drontheim van 't Zuiden te nemen, is opgegeven en de troepen uit Andalsnes zijn teruggetrokken. De bevelhebber van de Noorsche af deeling heeft onder zekere voorwaar den overgave aangeboden, maar de Duitsche bevelhebber eischte overgave zonder meer. De Duitsche oorlogsvlag waait van Andalsnes. Geruchten loo- pen dat de Noorsche regeering en de koning naar Zweden zijn gevlucht, maar deze zijn niet bevestigd. Ook komen er tal van berichten om trent het tot zinken brengen van Brit sche schepen, o.a. een torpedo-jager, 2 duikbooten enz. verdwijnen spoedig door 'n pot Bij alle Drogisten S

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3