PROVINCIAAL NIEUWS. RECHTZAKEN ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN, KAATSHEUVEL. SPRANGCflPELLE. WASPIK. Alles bleef rustig. Het schokkende nieuws, dat de oorlog was uitgebroken werd in onze gemeente kalm en met berus ting ontvangen. Reeds vroeg in den morgen voor dag en dauw waren velen gewekt door het ronken der vliegtuigen en het donderen van het luchtafweergeschut. Langzaam doch zeker brak het treurige nieuws door, dat ons vaderland in oorlog was. Nederland, een land met een regeering en een bevolking dat nimmer ook maar iets gedaan heeft dat de neutraliteit in het gedrang bracht, is dus in dezen gruwelijken krijg betrokken. Waalwijk evenals ons geheele vaderland bleef kalm en vol moed en vertrouwen in het krachtige bewind van onze regeering en de paraatheid van onze weermacht. Moge God ons vaderland bijslaan. Naar wij vernemeu is men in onze gemeente druk bezig van gemeentewege een 5-tal schuilloop- graven aan te leggen van pl.m. 100 M. lengte. Katholieke Arbeiders Vrouwen. De K.A.V. afdeeling Waalwijk houdt op 22, 23 en 24 Mei een trlduum, dat geleid zal worden door Pater Fa- bianus. De oefeningen vinden plaats in de kapel van het St. Teresiagesticht. Op Vrijdag 24 Mei wordt dit tri duüm gesloten met een algemeene H. Communie, 's Namiddags om vijf uur vangt een plechtig Lof aan, waarna een gemeenschappelijke koffietafel en een feestvergadering. Hier zal o. m. het woord worden gevoerd doorMej. Reijntjes uit Tilburg. Kindermiddag. De Katholieke Arbeiders Vrouwen organisatie heeft voor de kinderen van haar leden op Woensdag 22 Mei een gezellige middag vastgesteld. In het Bondsgebouw zal Mejuffr. Reijntjes voor de kinderen spreken over de Moederhulde van de kinderen. Naast een vroolijke film, zullen er nog eenige heerlijke tractaties plaats vinden. Speldjesdag. In de verschillende parochies van Waalwijk zal op den 2den Pinkster dag 13 Mei de jaarlijksche speldjes dag gehouden worden ten bate van de blinden, die door de Noord- Brabantsche R.K. Blindenzorgver- eeniging St. Antonius van Padua zijn tewerk gesteld, ieder in zijn eigen huis. Ofschoon een ziende op geen stukken na begrijpt wat blind zijn« eigenlijk beteekent, toch beseft een ieder er genoeg van om gaarne en met edelmoedigheid een speldje te aanvaarden, dat door de Dames voor 10 cent wordt aangeboden. De zienden willen wel bedenken dat zij aan God groote dankbaar heid verschuldigd zijn. voor het licht hunner oogen. Bovengenoemde blindenzorg zegt bij voorbaat dank aan alle koopers van de speldjes en aan de Dames die de speldjes aanbieden. Namens het Bestuur, P. ANDREAS, Geestelijk Adviseur. Een goede waatschuwing. Twee jongedames die Donderdag, middag blijkbaar een tochtje naar den Roestelberg wilden maken fiets ten op den Kloosterweg Druk pratend over alles en nog wat schenen zij weinig animo te hebben om voldoende uit te wijken voor een luxe auto, bestuurd door v. d. A. uitTilburg,die hen achterop reed. Op het laatste moment toen v. d. A. vlak achter de beide dames was claxoneerde hij zoo luid mogelijk en remde gelijkertijd zijn auto piepend tot stilstand. De beide wielrijdsters schrokken hiervan zoo hevig, dat ze scherp naar rechts stuurden, tengevolge waarvan de oudste in den langs den weg hggenden sloot terecht kwam en haar vriendin tegen een boom leed, waardoor het voorwiel van haar rijwiel 'n onbruikelijken vorm verkreeg. De een moest dus met een nat pak en de ander met een kapotte fiets haar onoplettendheid bekoopen, hetgeen bepaald een goede les is geweest. Aan allen die dit werk steunen, zeer hartelijk dank! Tegen winkelruit gevallen. Toen 't ongeveer 10-jarige zoontje van H. in de Stationsstraat Woens dagmiddag aan 't fietsen was, moest hij uitwijken voor een auto. Daar het ventje genoodzaakt was zoo spoedig mogelijk van richting te veranderen, kwam bij met 't voor wiel van z'n fiets vrij hard tegen den band van het trottoir terecht. Hierdoor viel hij tegen de winkel ruit aan van den heer Speekenbrink. H. bekwam hierdoor aan hals en hoofd eenige leelijke snijwonden. Nadat de wonden door den dok ter waren gehecht, kon hij zich evenwel weer naar huis begeven. MUSIS SACRUM. «Goodbye Mr. Chips», de beste film van het jaar, waarover de we reldpers vol lof is, draait deze week in Musis Sacrum. Dit werk vormt het beste van een programma dat een bioscoopdirectie zich kan indenken en 't stemt tot verheugenis, dat dit werk zoo spoe dig in Waalwijk draait. De grootste lof is Mr. Chips voorafgegaan en daarom is het eigenlijk onnoodig er nog iets aan toe te voegen, want Goodbye Mr. Chips, met den onvol prezen Robert Donat als Mr. Chips spreekt voor zichzelf en trekt overal stampvolle zalen. Zoo zal het ook hier zijn. Velen, niet alleen uit Waalwijk, doch uit de geheele om geving, zullen zich opmaken om dit meesterwerk van M. G. M. te gaan zien en op allen zal vooral de cre atie van Donat een onuitwischbaren indruk achter laten. Het succes van dit product is op de allereeste plaats te danken aan Robert Donat die zich in zijn uitstekend spel een film—acteur toont van groot formaat. Al wat goed en nobel is, al wat algemeen menschelijk ontroerend is in den levenstrijd van een kleinen man om zijn heter ik, legde Donat als over- sensitief en machtig beeldend acteur in deze rol. Het scenario is een fijn en be scheiden verteld verhaal, dat geheel harmonieert met het overige. Praktijk Examens. Het 43e Praktijk-Examen in Boek houden, Handelscorrespondentie en Stenografie, afgenomen vanwege de Vereeniging „Het Nederlandscbe Handels - Instituut" zal gehouden worden op 8, 9 en 10 Juli 1940 in de plaatsen in het prospectus ge noemd. Ook zullen op die data wor den afgenomen de LeeraarsExamens in Handelscorrespondentie en Ste nografie, alsmede de examens Pri vaat-Docent Boekhouden (Vakleer- aar), Fabriekr.- Boekhouden, Hoofd correspondent, Rekening -Courant- Boekhonden en Voorbereidend Prak tijk-Examen in Talen en Boekhou den. Het prospectus is gratis verkrijg baar bij de bekende boekhandelaren en aan het secretariaat te Haarlem Kleverparkweg 142. De inschrijving voor alle examens is geopend tot en met den 25ste Juni 1940. Onze Middenstand actief. De R.K. Middenstandsvereeniging besloot in hare laatste algemeene le denvergadering een plaatselijke actie te openen om het publiek meer be kendheid te geven met de organisatie en de daarbij aangesloten leden. Het idee door middel van een klein plaat je er de aandacht van de koopendt burgerij op te vestigen, wie aangeslo ten zijn bij den hond. vond algemee ne instemming en is dezer dagen uit gevoerd. Dezer dagen zijn de kleine ronde huisinsignes bevestigd aan of bij de deuren van de aangesloten win keliers en zakenmenschen. In een be- geleidende circulaire zijn de burgers op deze publicatie van het lidmaat schap attent gemaakt en het lijdt geen twijfel of' het zal velen hij het doen van hun inkoopen een richt snoer zijn. De circulaire bevat de na men van onderstaande aangesloten middenstanders. Voor het eerst weer op stap. Onze gereorganiseerde R.K. Gymna- stiekvereenigng K.G.V. laat zich op den 2den Pinksterdag voor het eerst weer eens in het openbaar zien. Met toestemming van het militair gezag zal op Maandag a.s. een Mei-uitstap je worden gemaakt. Gezamelijk gaan de K.G.V.'ers naar de Eerste Mis, om dan omstreeks acht uur hun marsch aan te vangen. Het ligt in de bedoe ling om een wandeling te maken van af het patronaat door de Mgr. Völker straat LeostraatGasthuisstraat T ramlaanProvinciale wegHooge Klagende gewrichten zijn als piepende scharnieren en die klachten ontstaan, als schadelijke zuren zich hebben vast gezet en opgehoopt. Dat komt ervan als de bloedzuiverende organen rust gaan nemep en het pijnverwekkend uri nezuur niet regelmatig en afdoende wordt afgevoerd. Zet ze weer aan tot jeugdige, krachtige werking! Voer ze nieuwe energie toe, met Kruschen Salts. Daarmee neemt ge de oorzaak van Uw ondragelijke Rheumatische pijnen afdoende weg. Als Uw lever, nieren en ingewanden weer op volle kracht wer ken, wéét ge van geen pijnen meer! In plaats van zich te kunnen vastzetten in Uw spieren en gewrichten, worden schadelijke zuren uit Uw gestel verwij derd. Dat doet het weer krachtig stroo- mende bloed. Een eenvoudiger remedie dan de Kruschenkuur is dan ook moei lijk denkbaar. Gemakkelijk in te ne men iederen morgen de kleine dosis in Uw eerste kopje thee. 't Gaat als van zelf zooals ge ook op een goeden dag ontdekt dat de pijnen die U het leven vergalden, als vanzelf verdwe nen zijn. 'n Wondermiddel lijkt Kruschen, een natuurlijk middel is 't, omdat de werking gebaseerd is op het weer op krachten brengen der natuur lijke functies van de bloedzuiverende organen. Neem óók Kruschen Salts en ondervind aan den lijve die weldaad en verlichting. Verkrijgbaar bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. SteenwegKerkstraatBergstraat St. Joachimsinoer-Berkdijksche straat HeulstraatMarktPeperstraat Hoofdstraat. De jongens zijn in hun nieuw tenue, dat bestaat uit: lange witte pantalon, witte blouse met groe ne das en K.G.V. insigne. Beslist zullen de sympathieke K.G. V.'ers veel bekijks hebben. Zoo het weer niet ten ongunste verandert, kan het een gezellig uitstapje worden voor de jongens. LOON OP ZAND. Fabrieksongeval. Bij het verrichten van werkzaam heden aan een zwikmachine, had de 20-jarige P. S. alhier Maandagnamid dag hel ongeluk met de hand op dus danige manier tusschen de machine te geraken, dat de pink van de rechter hand werd opengereten. Dokter Smals verleende eerste hulp, waarna de ge troffene naar het St. Elisabethsgast- huis te Tilburg werd vervoerd ter ver dere behandeling. Jonge Werkman. De J. W. hield Woensdagavond een algemeene vergadering. De ondervoor zitter hoopte in zijn openingswoord dat de periode na het 2e lustrum met denzelfden ijver zal worden ingezet. De heer R. Snoeren behandelde op inte ressante wijze de geschiedenis van de Stands- en Vakorganisatie in onze pa rochie. Hierna werd de brief van den Bis schop behandeld, die de vereeniging feliciteerde bij haar 10-jarig bestaan. De cursussen die zullen worden ge geven, werden druk besproken. SPRANG. Predikbeurten Zondag 12 Mei le Pinksterdag) Ned. Herv. Kerk, v.m. half tien Ds. A. Sirag en n.m. 2 uur Ds. A. Vroeg in de Wey. Geref. Kerk, v.m. half tien en nam. half drie Ds. B. A. van Lummel. Maandag (2e Pinksterdag): Ned. Herv. Kerk, v.m. half tien Ds. A. Sirag. Op a.s. Maandagmorgen (2en Pinksterdag) zullen de leden der Chr. Gymnastiekvereeniging ,,Pro Patria" een wandeling maken naar Roestel berg. SPRANG. S. D. O. Zaterdagmiddag heeft op het voet balterrein van S.D.O. alhier weer een belangrijke wedstrijd plaats. Dan ko men De Kozakken Boys uit Werken dam op bezoek, om een match te spe len tegen S.D.O. I voor de competitie van den B.V.B. Kozakken Boys is een sterke ploeg, zooals eenieder zich uit vorige competitie's zal herinneren. We verwachten dan ook een spannende wedstrijd, want onze club, die alle drie gespeelde wedstrijden in deze compe titie reeds wist te winnen, zal zich ook Zaterdag niet gemakkelijk gewonnen geven. CAPELLE. Onder zeer veel blijken van be langstelling vierde het echtpaar J. van Tilborgh-Werther, wonende aan de Nieuwevaart j.l. Woensdag zijn 40-ja- rig huwelijksfeest. Velen gaven per soonlijk van hun belangstelling blijk, terwijl verschillende schriftelijke geluk- wenschen de jubilarissen bereikten. A.s. Zondag v.m. half tien en n.m. half drie en Maandag (2en Pinkster dag) 's morgens half tien hoopt voor de Ned. Herv. gemeente alhier op te treden Ds. Oostenbrug. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des v.m. half tien op te treden Ds. Vroeg in de Wey en 's namiddags 2 uur Ds. Sirag uit Sprang en Maandag (2en Pinksterdag) 's morgens half tien Ds. Vroeg in de Wey. Op Vrijdag 17 Mei a.s. 's avonds half acht wordt in het café van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle de jaarlijksche vergadering van stemgerechtigde inge landen van het waterschap ,,De Bin- nenpolder van Vrijhoeven Cappel" ge houden. Aan de orde komt o.m. vast stelling rekening 19381939. De voetbalvereeniging „Wit Zwart" speelt a.s. Zaterdagnamiddag voor de competitie van den Brab. Voetbalbond een wedstrijd op het sportterrein aan de Willem van Gents vaart tegen de Aalburgsche voetbal vereeniging. In het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers werd j.l. Donderdag 9 dezer des namiddags 2 uur de verga dering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „Ten Westen der Capelsche Vaart en het Veerpad" ge houden. De rekening over het dienst jaar aangevangen 1 Juli 1938 en ge ëindigd 30 Juni 1939 werd voor de afd. „Het Voorland" vastgesteld in ont^. vangsten op 845.14 en in uitgaven op 419.72, saldo 425.42; voor de afd. „De Aanwassenontvangsten 544.78 en uitgaven 395.02, saldo 149.76 en voor de afd. „De Waardjes in komsten 183.01, uitgaven 106.87, batig saldo 76.14. Om half drie werd de vergadering gehouden van 't waterschap „De Oos- tensche en Westensche Buitendellen ter vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1 Juli 193830 Juni '39. Voor de afd. „De Oostensche Buiten dellen" werd deze vastgesteld in" ont vangsten op 602.93 en in uitgaven op 588.51, saldo 14.42 en voor de afd., ,De Westensche Buitendellen" in ontvangsten op 329.74 en in uitga ven op 210.07, saldo 119.67. Vervolgens werd om 3 uur de ver- gaderingv an stemgerechtigde ingelan den van de waterschappen „De Groote Oude Straat", „Binnen de Oude Straat„Ten Westen van de Vrijhoe- vensche Vaart" en „Ten Westen van den Nieuwendijk met de Aanwassen" gehouden, waarop eveneens de reke ningen over het dienstjaar, loopende van 1 Juli 1938 tot 30 Juni 1939 wer den vastgesteld en wel als volgt: Voor het waterschap „De Groote Oude Straatinkomsten 963.53, uit gaven 694.37, saldo 269.16; voor 't waterschap „Binnen de Oude Straat" inkomsten 935.70, uitgaven 813.54, saldo 119.67; voor het waterschap „Ten Westen van de Vrijhoevensche Vaart", ontvangsten 1331.65, uitga ven 1161.41, saldo 170.24 en voor het waterschap „Ten Westen van den Nieuwendijk met de Aanwassen" voor wat betreft de afd. „Ten Westen van den Nieuwendijk" ontv. 1232.26, uit gaven 1216.69, saldo 15.57, de afd. „De Aanwassen", inkomsten 193.62, uitgaven 134.98, saldo 58.64 en de afd. „Ten Zuid Oosten van den Meeu- wenschen Gantel" ontvangsten ƒ98.51, uitgaven 24.69, saldo 73.82. In al deze vergaderingen werd me- dedeeling gedaan van het proces-ver baal van kasopneming bij den penning meester, terwijl het Dagelijksch bestuur machtiging verleend werd tot uitvoe ring van voorkomende werken in eigen beheer. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het zevenjarig dochtertje van C. H. in de Nieuwstraat bekwam zul ke ernstige brandwonden, dat het naar het Ziekenhuis te Raamsdonkveer ver voerd moest worden. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag des v.m. half tien en des nam. half drie op te treden Ds. E. J. Dijk. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. De afdeeling van den Christel. Fabrieksarbeidersbond komt a.s. Don derdagavond in het gebouw voor Chr. Belangen in ledenvergadering bijeen ter bespreking van de C. A. O. Spreker is het Hoofdbestuurslid M. J. Kunst. ADVERTEERT IN DIT BLAD. LOONSCHENDIJK. Het A.P.C.-comité en de tijdelijke Militaire Tehuizen Met groote voortvarendheid wer den bij het uitbreken van demobi lisatie op een groot aantal plaatsen militaire tehuizen gesticht Bewon derenswaardig was de activiteit der protestantsch-christelijke bevolking op de plaatsen waar de soldaten gelegerd werden. Ook daar waar de protestantsche christenheid slechts in kleine groep aanwezig is, werden tehuizen gesticht. Terwijl in de streken, waar de bevolking vrijwel geheel roomsch-katholiek is, door de veldpredikers en de sol daten zelf, met inspanning van alle krachten en door het brengen van groote offers, ook tijdelijke militaire tehuizen werden opgericht. Op al deze plaatsen werden door de bevolking groote geldelijke be dragen bijeengebracht. Zij zijn be reid dit werk voort te zetten. Maar dal kan alleen als overal dit werk wordt gesteund met gebed en gelde- lijken bijstand. Bovendien moeten op een groot aantal plaatsen nog militaire tehui zen gesticht worden. Het A.P.C.- comité heeft al een vrij groot bedrag gegeven voor de oprichting en instandhouding dezer tehuizen. Maar op dit gebied moet nog meer gebeuren. Dat is noodig ten be hoeve van onze gemobiliseerden. Zij hebben behoefte aan een tehuis. Want zij hebben hun eigen huis verlaten om het vaderland te dienen. Gij kunt, nu ge uw gezellig tehuis nog hebt en door onze mannen wordt beschermd, iets doen om dit gemis eenigszins te vergoeden. Het A.P.C.-comité organiseert aan het eind van de maand Mei een nationale inzameling voor het op richten en instandhouden van tijde- lijke militaire tehuizen. Daarvoor hebben de Plaatselijke Commissies een groot aantal collec tanten noodig Op tweeërlei manier kunt u nu medewerken Collecteeren èn geven. Kunt ge niet geven dan kunt ge toch nog deelnemen aan de inzame ling. Hebt ge geen tijd om mede te werken aan de inzameling, dan kunt ge toch wel wat spandeeren voor onze gemobiliseerden bijvoor beeld door wat goede boeken be schikbaar te stellen. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk van Waspik Zondag 12 Mei (le Pinksterdag) half tien v.m. en twee uur n.m. Ds. R. de Bruin. Maandag 13 Mei (2e Pinksterdag) v.m. half tien Ds. De Heer van Babiloniënbroek. Zware mishandeling op vrouw te Sprang-Capelle. Verdachte krijgt vier jaren met aftrek. De rechtbank heeft vonnis gewezen tegen A. H., 31 jaar, schoenmaker te Waalwijk, tegen wien de Officier van Justitie vier jaren gevangenis straf had geëischt wegens poging tot doodslag Op 22 November j.l. had hij te Sprang-Capelle zekere vrouw Treffers, bij wie hij veel aan huis kwam, met een mes tweemaal in den rug gestoken waarbij o.m. een harer nieren doormidden werd ge sneden. Voor de rechtbank had hij alle schuld ontkend. Hij had wel toegegeven, op den bewusten morgen tot ongeveer het tijdstip, waarop de vrouw gestoken werd, bij haar in huis te hebben gezeten en heen te zijn gegaan naar aanleiding van een woordenwisseling over een kleinig heid. De vrouw verklaarde evenwel door den man gestoken te zijn en ook andere getuigenverklaringen gaven aanduidingen in de richting van schuldigheid van verdachte De verdediger Mr. Janssens uit Eind hoven had er o m. op gewezen, dat het bewijs betrekkelijk gering was. De rechtbank heeft thans ver dachte veroordeeld wegens zware mishandeling tot vier jaren gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Hofmeester Koorens veroordeeld tot 15 jaar en 6 maanden. De rechtbank heeft 9 Mei vonnis gewezen in de geruchtmakende straf zaak tegen den hofmeester P. L. Koorens te Amsterdam, tegen wien de officier van justitie, Mr. L. de Blécourt levenslange gevangenisstraf heeft geëischt wegens moord op zijn vrouw, gepleegd op 22 Juni van het vorige jaar in de woning in de Pijnackerstraat, De rechtbank veroordeelde Koo rens wegens doodslag, het subsidiair ten laste gelegde en wegens het

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6