FEUILLETON, DE BROEDERS, Laatste Berichten. Van Gend Loos alhier ontslag aan gezegd. Dit ontslag is bedoeld als van tijde- lijken aard en zoodra de omstandig heden zich wijzigen, zullen de ontsla genen weer te werk worden gesteld. JUBILEUM. Piet van der Schans, die dezer dagen zijn 40-jarig jubileum vierde in dienst bij de firma Van Gend Loos, welk jubileum nader zal worden herdacht. UIT DE SCHOENINDUSTRIE. In een vergadering van Schoenfabri kanten, die Maandagavond alhier is gehouden, werd besloten om aan het Rijksbureau voor huiden en leder aan te vragen de af leve rings verboden voor schoenen niet te doen gelden voor zomerschoenen, die in bestelling zijn. Indien aan dit verzoek wordt vol daan, kunnen dus zomerschoenen die reeds in bestelling zijn nog worden af geleverd. Verder is men overeengekomen om de arbeiders voorloopig in geen geval te ontslaan en minstens 24 uren loon uit te betalen. De nieuwe verordening betreffende het korter werken en ontslag die elders in ons blad is opgenomen, zal hierin vermoedelijk wel weer wijziging bren gen. WATERSCHAP „DE BUITEN POLDER VAN BESOIJEN". Algemeene vergadering van Stem gerechtigde Ingelanden op Donderdag 13 Juni 1940, des namiddags om 2 uur bij J. v. d. Meijs te Waalwijk. Te behandelen: 1. Vaststelling rekening 19381939. 2. Vaststelling begrooling 1940—'41. 3. Vaststelling van den aanslag ad 3.per H.A. 4. Machtiging werken in eigen be heer. BINNEN- EN BUITENPOLDER VAN WAALWIJK. De destijds door ons aangekondigde vergadering vyn den Binnen- en Bui- lenpolder van Baardwijk, welke ge houden zou worden op 14 Mei, is thans bepaald op Dinsdag 4 Juni om 4 uur in café„Het Vosje" alhier. AANRIJDING. In verschillende bladen komt het bericht voor, dat een zoontje van den heer v. Peer uit Sprang-Capelle door een motorrijder van het Duitsche le ger is aangereden en zoodanig werd verwond, dat het slachoffer in zeer ernstigen toestand naar het Zieken huis alhier werd vervoerd. Bij informatie ter bevoegder plaatse deelde men ons evenwel mede, dat 'l jongetje slechts vrij onbeduidende verwondingen heeft opgeloopen en reeds Zaterdag uit het Ziekenhuis is ontslagen. MUSIS DRAAIT WEER. De Musis directie helpt mee om het gewone leven zooveel mogelijk door- gang te doen vinden en na een onder breking van vier weken wordt het film-programma voortgezet. A.s. Vrijdag, Zaterdag en Zondag draait de onvolprezen film „De laatste kus", met in de hoofdrol de onverge lijkelijke Bette Davis. AUTOBUSDIENSTEN IN ONZE PROVINCIE. Het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de lijst van autobusdiensten, waarvoor op 18 Mei j.l. ontheffing is verleend van het verbod tot het afle veren en verbruiken van motorbrand stof o.a. als volgt is gewijzigd en aan gevuld: In de opgave van Noord-Brabant toe te voegen: 1. A. Bouman te Wijk en Aalburg, 's-HertogenboschHeusdenWijk en AalburgWoudrichemWerken dam. 2. N.V. Altena's locale autodienst (A.L.A.D.) te Meeuwen. 's-HertogenboschHeusdenGen- deren EethenMeeuwenDussen Sleeuwijk. MAAS IN ONZE PROVINCIE WEER BEVAARBAAR. Doordat de stukken van de brug bij Heusden door duikers zijn verwij derd, kan de vaart van Rotterdam Gorinchem Heusden Den Bosch weer plaats vinden. CAPELLE. Adriaan van der Hoeven. In den ouderdom van 74 jaren overleed 1.1. Vrijdag in het Groot- zieken-gasthuis te 's Bosch, na eene operatie die aanvankelijk hoop op herstel gaf, de heer Adriaan van der Hoeven, een der vooraanstaande ingezetenen der gemeente Sprang- Capelle. De heer van der Hoeven was ruim 40 jaren lid van het dagelijksch bestuur van het wateischap „De Binnenpolder van 's-Grevelduin- Capelle« lid en later voorzitter van het waterschap »Ten Westen van den Nieuwendijk met de Aanwas sen», oud-secretaris en thans nog onder.voorzitter van de coöperatieve Aankoopvereeniging. vroeger Land- bouwvereeniging van Capelle c.a., lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, voorzitter van de commissie van toezicht op de Coöperatieve Boerenleenbank te Ca pelle, ruim dertig jaren commissa- is der coöp. stoomzuiveifabriek »De Toekomst» waarvan de overledene een der pioniers is geweest voor de oprichting dezer fabriek die zooveel welvaart in deze geheele streek heeft gebracht en die zich in ieder opzicht met elke fabriek in den verren omtrek kan meten. De heer van der Hoeven had op 't gebied van landbouw en veeteelt een zeer groote naam, daarom werd hij bij tentoonstellingen en keurin gen, premiemarkten zeer veel als jury-lid gezocht, wij herinneren ons nog de tentoonstellingen in 1903 b.v. en 1910 te Waalwijk, de jaarlijksche premiemarkten, de fokvee-dagen e. m. a. Hij had een gezond verstand en goed oordeel, zijn deskundige ad viezen werden dan ook steeds zeer gewaardeerd, wat al voldoende blijkt uit zijn staat van dienst voor de gemeenschap, waai uit wij hierboven een en ander aanhaalden. Wijlen de heer Verhoevenwas een steunpilaar en trouwe bezoeker der Waalwijksche makten, welke oude garde meer en meer uitsterft. Vergadering van de Coöp. Aan koopvereeniging »Capelle, Vrijh - Capelle en Sprang« U.A. op Vrijdag 31 Mei 1940, des avonds zeven uur bij Ant. van Dijk te Vrijh, Capelle. Aan de orde 1 Betaling van geleverdegoedeien. 2 Betaling van het bestelde slak- kenmeel voor het a.s. najaar. 3 Mededeeling. DONGEN Thans is bekend dat een zoon van van Dongen uit de Groenstraat, n.l. B. H. van Dongen Czn., onge huwd voor het vaderland is ge sneuveld. Tot dusverre is slechts van twee Dongensche mannen bekend, dat zij gevallen zijn. Koning Leopold capituleert met zijn leger. De Duitsche eisch tot onvoorwaar delijke overgave aanvaard. Minister-president Reynaud heeff Dinsdag een radio.rede gehouden. Hij verklaarde dat het Belgische leger, dat zich vanmorgen om 4 uur in den sector ten Noorden van de hoofdstad (Capitale. Het D.N.B. mirkt hierbij op, dat waarschijnlijk Duinkerken bedoeld is) bevond, den weg geopend heeft voor den inval der Duitsche pantser-divisies. De Koning der Belgen heeft de wapenen neergelegd. Reynaud verklaarde verderThans moeten wij vertrouwen op onze sol daten en leiders, die het totale blok van het front vormen. Wij zullen de Somme-liniehouden en eveneens de linie aan de Aisne. Uit het hoofdkwartier van den Führer meldt het D.N.B. Onder den indruk van de vernie tigende uitwerking der Duitsche wa penen, heeft de Koning der Belgen het besluit genomen den verderen zinloozen tegenstand te staken en om wapenstilstand te verzoeken. Hij heeft ingestemd met den Duitschen eisch tot onvoorwaardelijke capi tulatie. Het Belgische leger heeft daarmede op den dag van heden de wapens neergelegd en opgehou den te bestaan. Koning der Belgen naar Belgisch kasteel. Gecapituleerde legermacht op half millioen man geschat. De koning der Belgen heeft, om aan het verdere bloedvergieten en de volkomen doellooze verwoesting van zijn land een eind te maken, zijn besluit om de wapenen neer te leggen, genomen tegen den wensch van de meerder heid van zijp. mi nisterie. Dit mi nisterie, dat in hoofdzaak ver antwoordelijk is voor de catastro fe, welke over België is losge broken. schijnt ook thans bereid verder gevolg te geven aan zijn Engelsch-Fransche opdrachtgevers. De Führer heeft bepaald, dat te genover den koning der Belgen en zijn leger de houding moet worden bewaard, waarop de dapper strij dende soldaten aanspraak kunnen maken. Daatf- de koning der Belgen voor zich persoonlijk geen wensch staarde hem aan met oogen, die niet veel goeds voorspelden voor zijn hui- selijken vrede. Wel, zei Clair ongeduldig, daai Sir John bleef zwijgen, en hoe denk je je te verdedigen tegen mijn bewe- ring dat je je als een schurk gedra gen hebt? Ik vind, dat je erg gauw geneigd bent mij van iets slechts te verden ken, mr. Clair. Deze dame komt op eens te voorschijn en noemt me haar echtgenoot. Je gelooft haar zonder mij te vragen of het waar is. Kun je het ontkennen, John? vroeg de vreemdelinge. Newby ont stelde en keek haar strak aan, terwijl hij zijn gezicht nog verborgen hield in de schaduw van de gordijnen. Nee, zei hij na een korte stilte. Ik ontken het niet. Ik ben dolblij dat de zaak deze wending neemt, zei Dorothy opge wekt. Maar we hebben Miss San- ding's verhaal nog niet gehoord. Lady Newby alstublieft, zei de andere statig. Mijn verhaal, zooals u het behaagt te noemen, is heel korl en heel droevig. Ik ben actrice een actrice van groote en ik kan zeg' gen van verdiende reputatie. Mijn hu welijksakte is op het kantoor van mijn advocaten. Ik ben John's vrouw. Laat hij het ontkennen als hij kan! Ik heb het al toegegeven, zei Newby langzaam. Maar ik dacht dat je al lang dood was. Dood!, riep Miss Sanding. heeft geuit, wordt hem totToogen- blik, waarop zijn woonplaats defi nitief zal worden bepaald, een Bel gisch kasteel als verblijfplaats aan gewezen. Het totale aantal der onder de capitulatie vallende Belgische een heden zal omstreeks een half mil lioen man beloopen. De Duitsche legers zullen thans met verhoogde kracht de vernietiging der hoofd schuldigen nastreven. Churchill acht den toestand ernstig Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis een redevoering uitge sproken, waarin hij allereerst de capitulatie van het Belgische leger door koning Leopold mededeelde. Blijkens het D.N.B. verslag ver volgde Churchill hierna. De Brltsche en Fransche regeeringen hebben daartegenover hun generaals on middellijk bevolen zich verre te houden van dit optreden en de operaties voort te zetten. Het Duit sche opperbevel heeft toegestemd in de Belgische capitulatie. Het Belgische leger heeft sedert gisterochtend vier uur opgehouden den Duitschers tegenstand te bieden. De Belgische regeering heeft zich niet solidair verklaard met ueze handeling van koning Leopold en heeft in allen vorm bekend gemaakt, dat zij vastbesloten is den oorlog voort te zetten aan den kant van de geallieerden. De toestand der Britsche en Fransche legers, die in een der heftigste veldslagen gewikkeld zijn en van drie kanten, benevens uit de lucht ingesloten zijn, is kennelijk buitengewoon ernstig. De overgave van het Belgische leger vergroot het ernstige gevaar. De situatie in Frankrijk Alie avondbladen te Parijs, meldt het D.N.B., keeren zich met onge hoorde felheid tegen koning Leopold dien zij bedelven onder alle moge lijke beleedigingen en scheldwoor. den. De bladen verklaren, dat de afzetting van koning Leopold door de in Parijs zetelende, geëmigreerde Belgische regeering, nog slechts een kwestie van uren is. Zij eischeu de vorming van een voorloopige re geering. De Intransigeant zet als opschrift boven zijn commentaar op de gebeurtenissen»de ver rader». BEPERKING IN KLEEDING- VERKOOP TOT HET HOOGST- NOODIGE. Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dal het van 28 Mei af aan alle verkoopers verboden is aan particulieren textielpro ducten af te leveren anders dan op ver toon door den klant van distributie stamkaarten. Op één stamkaart mag slechts van elk artikel de kleinste hoe veelheid voor dagelijksch gebruik afge leverd worden, b.v. één paar kousen of sokken, één stel onderkleeding, één jas of costuum, voldoende stof voor één ja pon, enz. Voor deze leveringen moet de verkoo- per een bon in duplo uitschrijven, waar op de naam van den klant, nummer en serieletter van de stamkaart en gekoch te goederen vermeld staan. Het origineel van dezen bon moet aan den klant wor den afgegeven, die deze minstens drie maanden dient te bewaren. De klant mag in dezelfde kalenderweek gelijksoortige artikelen niet nogmaals aan hetzelfde adres of elders koopen. Wij herinneren er aan dat het ons verboden is advertenties onder num mer op te nemen, alsook ongeteekende Ingezonden Stukken. Wist je misschien niet dat ik in Australië was! Zeker, maar dat spoorwegonge luk, bracht Sir John haar in herin nering. Daar was ik bij, zeker. Maar ik ben er veilig aan ontkomen. Er werd een onjuist bericht van mijn dood naar Engeland gezonden en daarop, veronderstel ik, hegon je deze jonge dame het hof te maken. Maar als je om me gegeven had, John, dan zou je de zaak nader onderzocht hebben en je zou de waarheid gehoord heb ben. Ik ben een maand geleden naar mijn woning te Hampsted terugge keerd en hoorde van je dood en van je terugkeer uit het graf. Ik hoorde geruchten die zeiden, dat je verloofd was met Miss Clair en ben hier geko men om haar te redden. Newby knikte en wendde zich lot Mr. Clair. Wensch je nog iets meer te weten? vroeg hij droogjes. Ja, zei die heftig. Waarom heb je me nooit verteld dat je al ge trouwd was? Ik vond dat niet noodig, omdat ik in den waan verkeerde dat ik al drie jaar weduwnaar was. Maar het bericht van mijn vrouw's dood was blijkbaar onwaar en hier is ze in le vende lijve. Ik zie niet in waarom je me zoo boos aankijkt. Je had me de waarheid moeten vertellen, zei Mr. Clair koppig, maar hij begon te begrijpen dat Newby niet zooveel schuld had Ms in het begin HET BOMBARDEMENT TE MAASTRICHT. Zestien slachtoffers. Naar de „Limburger Koerier" meldt, zijn bij het luchtbombardment op de Maasbruggen te Maastricht die daarbij verwoest werden, in het ge heel 16 burgers om het leven geko men. 537 HUIZEN EN GEBOUWEN VERWOEST IN MIDDELBURG. Een nauwkeurige telling heeft uit gemaakt, dat in Middelburg niet min- der dan 537 huizen en gebouwen zijn verwoest. Middelburg is ontluisterd tevens, want het stadhuis is onherstelbaar beschadigd en van het Abdij-complex is niets meer overgebleven dan het rijksarchief en het kantoor van den rijksgebouwendienst. Ook het huis „In de steenrotse" brandde uit. De katholieke parochie is oneven redig zwaar getroffen. Kerk, pastorie, scholen en Zusterhuis gingen verlo ren. Kerk wordt nu gehouden in het St. Vincentiushuis. Vreeselijk ongeluk bij het opruimen van landmijnen Bij het opruimen van landmijnen bij Wessem aan de Maas, werden 4 militairen gedood en twee ernstig gewond. Res. le Luitenant Ir. Berben en soldaat Verwater beiden uit Breda terwijl 'de andere slachtoffers uit Limburg komen. Ontploffingsramp bij Polygoon. Een lading dynamiet ontijdig onploft waardoor 38 personen gedood en velen zwaar gewond werden. Gisterenmiddag heeft zich een vreeselijk ongeluk voorgedaan op den grooten straatweg naar Antwer pen tusschen Polygoon en Braschaet waar de weg nog steeds ondermijnd was met twee ton dynamiet. Onder leiding van Duitsche des kundigen waren hier, zoo vernamen wij ter plaatse, waar wij toevallig kort na het ongeluk passeerden, Belgisch krijgsgevangenen bezig met het onschadelijk maken van den ondermijnden weg nabij het oude fort in een bocht van den weg anderhalve kilometer voorbij het zwaar geteisterde garnizoensplaatsje Polygoon. Plotseling is de lading met een oorverdoovenden knal ont ploft en de gevolgen waren onbe schrijfelijk. Er ontstond dwars over den weg een ontzaglijke kuil, waarin het geheele douanekantoor van Wuest- wezel zou passen. De tramrails werden opgekruld als een serpetine- strook. Tenslotte kon men vast stellen, dat niet minder dan 38 per sonen op slag gedood waren, meerendeels Belgische en ook enkele soldaten doen tevens enkele vrouwen die zich in de nabijheid bevonden om hun krijgsgevangen familieleden op te zoeken en ook eenige kinderen die toevallig langs den weg naar school liepen. Er zijn voorts tientallen personen waarvan zeer velen ernstig gewond. KON* MARECHAUSSEé. Ook van de brigade Waalwijk der Kon. Marechausseé, die onder leiding van den commandant opperwacht meester Rooms in de eerste oorlogs dagen naar Zeeland is vertrokken, is thans nog niets bekend. Alle pogingen worden in het werk gesteld om zoo spoedig mogelijk de verblijfplaats van het corps te ont dekken. leek. Ik heb je jaren lang gekend en ik heb nooit gehoord dat je ge trouwd was. Staat u mij toe te verklaren, zei Miss Sanding, terwijl ze uil macht der gewoonte midden in de kamer ging staan. Ik was jaren geleden, toen de opkomende millionnair mij het hof maakte, een romantisch meisje en ik stemde toe in een geheim en roman tisch huwelijk. Maar mijn man toon de niet den eerbied en de toewijding, die een kunstenares van mijn betee- kenis verdient en ik ben naar Ameri ka gegaan. Ik moet toegeven dat mijn echtgenoot me een ruime toelage gal en ik had niet op de planken hoeven te gaan. Maar ik deed het uit roeping. Waarom zou ik mijn medemenschen beroofd hebben van mijn schitterende talenten? Maar nu... nu... Ze wierp een beeld op haar verlepte verschij ning in een spiegel vlak bij haar..., nu mijn eerzucht bevredigd is zal ik te- rugkeeren tot mijn echtgenoot, Lord Newby. Uitstekend, zei mr. Clair nijdig, dan kunt u meteen weggaan. New by, je moest mijn huis ook maar lie ver verlaten. Je hebt Bezkoff uit je huis ge zet en hij kwam terug, zei de milli onnair rustig. Misschien kom ik ook wel terug. De hypotheek zal betaald wor den, zei mr. Clair fier. (Wordt vervolgd). „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 26) Je zult een koningin worden, zei Sir John zachtjes. Koninginnen hebben tegenwoor dig heelemaal geen prettig leven, wierp Dorothy tegen. Dan zal je zoo gelukkig worden als een vlinder. En even nutteloos. Met de rijkdom, dien ik je ge ven zal, zal het niet noodig zijn dat je iets nuttigs doet, behalve van mij houden. Wat een vreemde manier om liefde te karakteriseeren, zei Dorothy met een krullende bovenlip. Ik moet heusch voor de eer bedanken. Nee! Nee! hield Sir John aan. Denk er nog eens over. En hij be gon weer uit te leggen hoe toegewijd hij kon en wilde zijn. Doch een poosje later kwam mr. Clair met een ontdaan gezicht en met een boozen glans in zijn oogen weer in de salon terug. Lady Panwin keek' hem vragend aan. Maar hij nam geen notitie van haar en liep recht op Newby af. Hoe durf je om de hand van mijn dochter te vragen, klonk het on verwacht. Sir John stond ontsteld op en Do rothy en haar tante deden het eyen- eens. Wat je? vroeg Newby verwonderd. Mr. Clair liep naar de deur en open de die weer om een lange, magere, verlepte dame binnen te »iten, zeer modieus gekleed en met een brutaal gezicht. Ze hier haar face-a-main op en keek den millionnair verontwaar digd aan. Sta me toe, zei Clair sarcastisch je voor te stellenaan je vrouw HOOFDSTUK XIX. Dorothy slaakte een uitroep van verbazing. Als dit de geheimzinnige gebeurtenis was, waarop Willy in haar brief had gezinspeeld, dan was dat wel het laatste wat ze verwacht had. Lady Panwin zei niets, maar sloot haar lippen vast op elkaar en keek grimmiger dan ooit. Sir John's gezicht bleef in de schaduw van de gordijnen en het was niet te zien, wat voor uitdrukking er op lag, maar Miss Sanding of liever Lady Newby m—j,n

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3