Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ALGEMEENE BERICHTEN. ALS BABY'S v. DELFT S WAGEN. voor de fijnste Zomerd ranken. Ranja Soda Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. H.Kolsteren-Lagarde NUMMER 46. ZATERDAG 8 JUNI 1940. 63c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38 Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. REGELING VAN HET BESTUUR OVER NEDERLAND. Het eerste nummer van het offici- eele mededeelingenblad voor Neder land, waarin belangrijke bekendma kingen zullen worden gepubliceerd en dat in hoofdzaak de plaats zal in nemen van bet Nederlandsche Staats blad en de Nederlandsche Staatscou rant, is verschenen. Het heet „Veror deningenblad voor het bezette Neder landsche Gebied" en verschijnt jn de Nederlandsche en de Duitsche taal. Dit eerste nummer bevat in de eer ste plaats het decreet van den Fiihrer over de uitoefening van de regeerings- bevoegdheden in Nederland, van 18 Mei j.l., en den oproep van den Rijks commissaris Seyss-Inquart aan het Nederlandsche volk van 25 Mei j.l., beide reeds eerder in ons blad gepu bliceerd. Voorts is er in opgenomen een ver ordening van den Rijkscommissaris over de uitoefening van de regeerings- bevoegdheden in Nederland en een de creet betreffende den organisatori- schen opbouw van de dienstbureaux van het Rijkscommissariaat. In deze stukken wordt bepaald, dat de Rijkscommissaris, voor zoover noo- dig ter uitvoering van zijn taak, alle bevoegdheden heeft, welke volgens de grondwet en de wetten aan den Ko ning en de regeering toekwamen. Zijn verordeningen hebben kracht van wet. Het tot nu toe geldende Nederlandsche recht blijft van kracht voor zoover het vereenigbaar is met de bezetting. Alle rechtsvoorschriften moeten vóór de bekendmaking aan den Rijkscommis saris worden voorgelegd. De Rijkscommissaris bedient zich voor de uitvoering van zijn voorschrif ten van de Nederlandsche autoriteiten, voor zoover de aan hem ondergeschik te Duitsche diensten niet direct in wer king treden. De secretarissen-generaal van de departementen zijn hem ver antwoording verschuldigd. De Rijkscommissaris oefent zijn be voegdheden uit door middel van op zijn bureau werkzame commissaris sen-generaal. Voor de provinciën be noemt hij gevolmachtigden; zoo noo- dig benoemt hij bijzondere gevolmach tigden voor afzonderlijke gebieden of voor speciale werkzaamheden. Het bewaren van de openbare rust, orde en veiligheid wordt, voor zoover de Rijkscommissaris zich niet van Duitsche S.S.- en politietroepen be dient, opgedragen aan de Nederland sche politie die onder toezicht van de Duitsche politie staal en aan haar aan wijzingen gebonden is. De rechtspleging is onafhankelijk. De uitspraken worden in den naam van het recht gedaan. De Rijkscommis saris bepaalt bij verordening, welke strafbare feiten aan het oordeel van de bijzondere rechtbank moeten wor den onderworpen en in welke gevallen personen van Nederlandsche nationa liteit voor den krijgsraad of voor den Duitschen politierechter moeten ver schijnen. De in actieven dienst zijnde rech ters, openbare ambtenaren en beamb- tei\ alsmede alle leeraren aan onder- wijs-inrichtingen, moeten onder eede een verklaring afleggen, dat zij de ver ordeningen en voorschriften stipt zul len nakomen en dat zij zich zullen ont houden van elke handeling, gericht tegen het Duitsche Rijk of de Duitsche weermacht. Commissarissen-generaal. Er komen vier commissarissen-gene raal, te weten: 1. Voor Bestuur en Justitie. Onder dezen functionaris ressor- tearen de aangelegenheden betreffende de wetgeving, het binnenlandsch be stuur (toezicht op de gemeenten) de justitie, de cultuur (kunst, monumen tenzorg etc.) het onderwijs, de kerken, de volksgezondheid alsmede de cultu- reele en sociale zorg voor de jeugd. 2. Voor de Openbare Veiligheid (Hoogere S. S.- en Politieleider). Deze commissaris-generaal heeft het bevel over de S. S.- en Duitsche poli- tie-organen in Nederland en oefent levens het toezicht uit over de Neder landsche Rijks- en Gemeente-politic. 3. Voor Financiën en Econ. Zaken. Hieronder ressorleeren de aangele genheden van de departementen van Financiën, Econ. Zaken en Water staat, alsmede de Posterijen en een deel van Sociale Zaken. NAAR Hero Perl - Sinas - Cassis Citroen Limonade Victoria Water Ranja C. P. 25 cent per Literflesch. ,s4!les 100 °lo kwaliteit bepalingen der verordening wees dr. Rabl nog op par. 7, waarbij van rech ters, openbare ambtenaren etc., slechts een verklaring werd gevraagd, dat zij zich zullen onthouden van elke han deling, gericht tegen het Duitsche Rijk of de Duitsche weermacht. •Volgens het volkenrecht had men hier trouw kunnen eischen, doch zoo ver heeft men niet willen gaan. Dr. Rabl wees verder speciaal op par. 3 van de verordening, welke be paalt, dat de Rijkscommissaris zich voor de uitvoering van zijn voorschrif ten van de Nederlandsche autoriteiten zal bedienen. Dit, zoo zeide dr. Rabl, dient zoodanig te worden opgevat, dat ingrijpen van Duitsche autoriteiten uitzondering zal zijn. Het optreden van Nederlandsche ambtenaren en autori teiten zal steeds in de eerste plaats komen. Het is, zoowel voor het heden als voor de toekomst, het streven en de bedoeling van den Rijkscommis saris om Nederlandsche autoriteiten en Nederlandsche ambtenaren in hun volle bevoegdheid te laten en het is niet alleen zijn streven, maar het zal ook zijn eerzucht streelen, indien deze Nederlandsche ambtenaren ten volle aan de uitvoeringen der bepalingen medewerken. 4. Voor Bijzondere Gevallen. Onder de taak van dezen Rijkscom missaris vallen o.m. de vraagstukken betreffende de vorming van de open bare meening en niet-economische ver- èenigingen. De Rijkscommissarissen voor de af zonderlijke provinciën houden zich bezig met alle aangelegenheden van openbaar bestuur, van economie en van de vorming der openbare meening in het aan hen toegewezen gebied. Zij hebben hun zetel in dezelfde plaats als de commissaris der Koningin. De juridische adviseur, dr. Rabl, behoorende tol den staf van den Rijks commissaris, heeft het A.N.P. op de verordeningen de volgende toelichting gegeven Een nadere toelichting. In de verordeningen zijn de richt lijnen voor de bevoegdheid van den Rijkscommissaris vastgelegd. Het ge zag van den Rijkscommissaris is hier in bepaald, doch tevens blijkt uit de verordeningen, dat behouden zal blij ven wat hier bestond. De orde zal niet verstoord, doch eerder vergroot wor den. Voor den geest, welke spreekt uit de lk heb, zoo zeide dr. Rabl, ter be vrediging van eigen nieuwsgierigheid eens nagegaan of dit bij het bezetten van een gebied wel eens eerder was geschied, en ik kan u zeggen, dat ik lot de conclusie ben gekomen, dat, het geen ik zooeven uiteenzette, een om vang van „zelfbestemming" beteekent als nog nooit in een oorlog of bij het bezetten van een gebied is bereikt. Het is ons streven geweest in onze medewerking tot het uiterste te gaan wat wij doen konden. Men zou kun nen zeggen, dat wij een overeenkomst of een charter met u hebben aange gaan van volkenrechtelijken aard, dat het kader vormt waarin plaats is voor een zoo soepel mogelijke uitoefening van het gezag. Wij hebben ons daarbij laten be ïnvloeden door denkbeelden, die wij sinds 1933 in Duitschland gaandeweg vaarwel hebben gezegd, n.l. conserva- tief-politieke of, zoo gij wilt: liberale denkbeelden. Wij hebben ons inge dacht in de denkwijze van den Neder lander, toen wij tot het vastleggen van de verordeningsbepalingen kwamen. De overwegingen, welke hieraan dan ook ten grondslag liggen, zoo zeide dr. Rabl ons, zijn niet de onze, maar de uwe. Hierdoor is verkregen een volkomen gelijkrechtigheid tusschen Duitschers en Nederlanders, een gelijkrechtigheid, welke niet alleen gegrondvest is op 't volkenrecht, doch die tevens is vast gesteld in een sfeer en een streven om elkander het leven zoo gemakkelijk mogelijk te maken. De vier commissarissen-generaal. De vier commissarissen-generaal, met wier medewerking de rijkscom missaris Seyss-Inquart ingevolge pa ragraaf 4 van zijn decreet zijn bevoegd heden uitoefent, zijn, naar ons van be voegde zijde, is meegedeeld: le. voor het algemeene beheer en de justitie dr. Wimmer, oud-staats secretaris; 2e. voor de openbare veiligheid brigadeführer Rauter; 3e. voor financiën en oeconomische zaken minister Fischböck; 4e. als commissaris-generaal voor bijzondere opdrachten Hauptamtleiter Schmidt. Voorzoover hun bevoegdheden niet reeds in de verordening zijn neerge legd, zullen wij hieromtrent in een vol gende editie mededeelingen doen. DUITSCHERS TREKKEN OVER DE SOMME. Ook Oise-Aisne-kanaal overschreden. „Weygand-linie" op verscheiden plaatsen gevallen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Zooals reeds in een afzonderlijk be richt bekendgemaakt, is op 4 Juni de vesting Duinkerken na zwaren strijd veroverd. Drie generaals en ca. 40.000 man van verschillende Fransche een heden hebben zich aan onze zegevie rende troepen overgegeven. Bij Abbeville is een vijandelijke aan val, die met sterke artillerie- en pant sereenheden ondernomen werd, afge slagen. Eveneens is een aanval op onze gevcchtsvoorposten ten Zuiden van Longwy met zware verliezen voor den vijand mislukt. Met gevechtsvliegtui gen en Stuka's viel het luchtwapen vijandelijke concentraties ten Zuiden van Abbeville alsmede haven-instal laties van Le Havre met succes aan. In de vroege morgenuren zijn nieu we aanvalsoperaties vanuit het be staande verdedigingsfront in Frank rijk begonnen. Onze legers zijn Woensdagmorgen roeg over een breed front ten aanval getrokken tegen het leger van Frank rijk. Zij slaagden er in, de Somme tusschen de monding en Ham en het Oise-Aisne-kanaal te overschrijden en de daarachter in aanbouw zijnde zoo genaamde Weygand-linie op verschei den punten ten val te brengen. konden vergaderen dan kozen ze allen een echte Een keuze uit meer dan 60 modellen Tientallen kleuren. In prijzen vanaf 24.75 ALLÉÉN-VERKOOP W A A L W IJ K. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Op den dag na de verovering van Duinkerken, waarbij opmerkelijker- wijze slechts Franschen, maar geen Engclschen meer gevangen werden ge nomen, zijn volgens het legerbericht van 5 Juni nieuwe aanvals-operaties uit het tot dusver bestaande afweer- De aanval werd over een breed front aangevangen, front ondernomen en stuitte uitslui tend op Fransche formaties. Daar mede is het bewijs geleverd, dat het den Duitschen strijdkrachten binnen een tijdsbestek van vier weken gelukt De hoorn schalt, en dreunt lang na, weerkaatst door muur en bergen Het offensief staat voor de deur! Kr&cht goat men van ons vergen. Er klinkt: «Geeft acht!» en stram staan wij, Geen plooi siert onze kaken. Kom, vijand! Kom Geeft ook GIJ acht! Slecht zijn wij te genaken Het «voorwaarts» trilt nog door de lucht Ziet hoe wij beenen strekken, Schouder aan schouder; ééne pas, Naar 't slachtveld elders trekken. Het bloed bruischt door d'aderen heen Wellicht zal het spoedig drenken Den grond, die volgens Gods beleid Ons een heldendood zal schenken. 'Op het graf - (als het geen «massa» wordt) Staat schril een houten kruiske. Een naam er op. Het zegt ons niets. Maar vèr weg, in een huiske Schreit vrouw en kind, of ouderpaar Zij rouwen om U allen Het zegt hun niets, die eereterm «Voor 't Vaderland gevallen». Dochis Uw tijd nog niet bepaald, En komt Gij uit deez' hel op aarde Levend terug, dan is voorgoed Uw leven bijna zonder waarde. Gij hebt den dood zoo vaak gezien Slechts bloed en smart mocht ge aanschouwen Gij keert terugmaar kon misschien Men beter ook voor U niet rouwen «Een halve mensch» keert huiswaarts toe. Gered! Al suisden de granaten En floten kogels om zijn hoofd. Zoo menig vriend, achtergelaten... nog gróóter wonden in het hart Verstikkend was de bitt re smart En nooit wordt Gij «de oude» weer. Het front was een tè droeve leer! T. v. G. Wiilvykscie fi LaiKslrutsfke Courant*

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1