UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Wat de Waalwijkscbe Luchtmacht belietde Ede BONT-van hulten nuTPTircagn hij ven i ccncii HEERENKLEEDING NAAR MAAT Uit het Dagboek van een der mannen. Advertentie-contracten SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL NEUSDEN. GEERTRUIDENBERG. DRUNEN. naar het St. Therisiaziekenhuis over gebracht. Deo chauffeur die vanzelfsprekend onder den indruk was van het ge beurde, treft geen schuld; hij gaat geheel vrij uit. De deelneming met de zwaar beproefde familie VV. was algemeen. Veertig Italiaansche kinderen gewond. Op de kruising Sittardscheweg te Heerlen heeft een botsing plaats ge. had tusschen een electrische tram en een autobus. Veertig Italiaansche schoolkinderen, die de bus vervoerde liepen min of meer ernstige verwon dingen op. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Bomaanval op Hamburg. Slachtoffers onder burgers. In den nacht van 5 op 6 Juni heelt '11 vrij groot aantal vijandelijke bombardementsvliegtuigen opnieuw Hamburg aangevallen. Het was de meest systeemlooze van alle aanvallen die tot dusverre tegen Hamburg ondernomen werden Drie dooden, tien zwaargewonden en elf lichtgewonden waren de slachtoffers onder de burgerlijke bevolking Dertien woonhuizen wer den deels verwoest deels beschadigd Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtafweergeschut neergehaald het stortte brandend in een modderig deel van de Elbe. Een lijk benevens wrakstukken van het vliegtuig konden geborgen worden. Luchtaanval op Gelsenkirchen. Naar de bladen melden, isGelsen. kirchen in den nacht van 3 op 4 Juni het slachtoffer geweest van vijandelijke luchtaanvallen op open Duitsche steden. De materieele schade is gering. Er werd echter een persoon gedood, twee personen zijn gewond. In Recklinghausen-Suderwich en Herten kwamen door de lukraak geworpen vijandelijke bommen, drie menschen om het leven. Verschil lende personen werden gewond. De Bommen werden geworpen op woon wijken in de omgeving waarvan zich geen militaire objecten bevin den. Meisje in brand geraakt. En daarna bijna verdronken. Woensdag wilde de 15-jarige doch ter van schipper te Z., die met zijn klipperschip in het Spaarne te Haar lem ligt, het fornuis aanmaken. Daar de schoorsteen onvoldoende trok, wierp het meisje een hoeveelheid petroleum in het fornuis, met het gevolg dat plotseling een steekvlam naar buiten sloeg, waardoor de kleeren en het haar van het meisje in brand geraakten. Op haar hulpgeroep snelde haar vader toe, die haar in het Spaarne wierp. Het meisje dreigde nu echter te verdrinken. De vader sprong zijn dochter achterna, doch inmiddels ^was een familielid meteen roeibootje naderbij gekomen. Hij wist beide drenkelingen uit het water te halen en naar de wal te brengen. Het meisje had ernstige brandwonden over het geheele lichaam gekregen en haar vader had brandwonden aan de handen opgeloopen. Beiden werden met een zieken auto naar de Maria-stichting over gebracht en daar opgenomen De toestand van het meisje is niet levensgevaarlijk. Vermiste Bredasche vluchtelin gen te Parijs, Volgens te Breda uit Brussel ont vangen inlichtingen zou een deel der nog vermiste Bredasche vluch telingen er reeds in den avond en nacht van den eersten Pinksterdag in geslaagd zijn per auto en rijwiel Brussel te bereiken. Deze groep vluchtelingen zou daar op tweeden Pinksterdag, toen het treinverkeer in België zij het dan ook met groote vertraging nog functioneerde, per spoor overge bracht zijn naar Parijs waar de uitgewekenen in het Julianahuis en Philipshuis ondergebracht zouden worden. Volgens berichten uit dezelfde bron zou een gedeelte van de eerste divisie van het wapen der Koninklijke Marechaussee, welk divisie nog in haargeheel vermist wordt, via Duin kerken en Calais Frankrijk bereikt hebben en daar belast zijn met de bewaking der Nederlandsche vluch telingen. Wij herinneren de houders van advertentie—contracten eraan, dat zij gehouden zijn hun advertentle-regels door te plaatsen. Wij kunnen anders hun lage regelprijzen niet continueeren. SPRANG. Predikbeurten Zondag 9 Juni '40: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en en n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m, 3 uur Ds. B. A. van Lummel. In de gehouden vergadering van de Hulpkas, verbonden->aan de afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium"' werd het bestuur als volgt samen gesteld: W. M. Dalmaijer, voorz.; J. Vos-Spuijbroek, secretaris; Jac. v. d. Schans Jzn., penningmeester; Joh.Schiedon, Alg.-Adj.; H.M,Zwart K. Spierings en G. v. d. Hoven. Aan het Hulppostkantooralhier werd gedurende de maand Mei '40 voorde Rijkspostspaarbank ingelegd f 1742.24 en terugbetaald f6035.47, CAPELLE. Gedurende de maand Mei 1940 werden ter gemeente-secretarie van Sprang Capelle ingevolge de Vleesch- keuringswet aangegeven 12 rundereD 40 varkens en '2 geiten. Op het hulppostkantoor te dezer plaatse werd gedurende de maand Mei 1940 in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1370.50 en terugbetaald f 13127.81. Het aantal inlagen bedroeg 9, dat der terugbetalingen 125. Tot controleur bij de bestrij ding van den Coloradokever is be noemd de heer J. L. van der Linde alhier. Ds. A. Vroeg in de Wey, pre dikant der Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk die een beroep ont vangen had naar de Ned. Herv.ge meente te Giessen Nieuwkerk, heeft inmiddels voor dit beroep bedankt. Dank zij de bemoeiingen van enkele dames konden uit deze ge meente een viertal zendingen goe- ren tot leniging van den nood in Rotterdam derwaarts worden ver voerd. Ons Priesterjubileum, o Nu het veertigjarigpriesterjubileum van onzen Hoogeerw. Heer Deken uitsluitend kerkelijk gevierd wordt, zal ongetwijfeld de deelname aan deze viering algemeen zijn. Reeds vanaf den kansel zijn Zondag j.l. alle parochianen uitgenoodigd zich Zondag 9 Juni aan te sluiten bij de algemeene H. Communie tot intentie van den jubilaris en tegen woordig te zijn bij de plechtige H. Mis van 10 uur, waaronder zal plaats hebben de aanbieding en aanvaar, ding van het cadeau der parochie, de electrische geluidsinstallatie van de parochiekerk: Het parochiale zangkoor zal bij deze gelegenheid de groote Mis voor gemengd koor van Lucinio Refice „Laudate Dominum Canticum No vum"' uit voeren, terwijl na de H. Mis de Tantum ergo van Joh. Win- nubst voor 4-stemmig gemengd koor en de 'Jubilate'' van Aiblingervoor 4 stemmig mannenkoor zal worden gezongen. Op uitdrukkelijk verlangen van den Hoogeerw. jubilaris worde elke huldiging door bloemen, receptie of anderszins achterwege gelaten. De kleine Schoenfabrikanten. De bond van kleine schoenfabri kanten, zooals die oorspronkelijk is opgericht onder voorzitterschap van den heer Jos. Vrinten houdt op Woensdag 12 Juni a.s. in de zaal van den heer J. van Dun een alge meene vergadering ter bespreking van de te nemen maatregelen in verband met de nieuwe bepalingen, die voor het bedrijf getroffen zijn. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat samenwerking in dezen van het grootste belang is om re sultaten te kunnen bereiken, /sen nieuw kegelhuis. N.O.P. heelt geen geluk met zijn nieuw kegelhuis .Eerst is het de lan ge, strenge winter geweest, die den bouw van het nieuwe kegelhuis ver traagde en thans zijn het de tijdsom standigheden, die de officieele inge bruikneming van het inmiddels klaar gekomen kegelhuis onmogelijk ma ken. Jammer voor het sportieve N.O.P., want we moeten bekennen, het ziet er keurig uit in het nieuw home achter de zaal van Euphonia. We waren dezer dagen in de gelegen heid eens een kijkje te nemen op de nieuwe hanen en we mogen onomwon den verklaren, dat N.O.P. er niet op achteruit gegaan is. De banen liggen aangebouwd achter aan de zaal van Euphonia en zijn voor den dam ten westen van het pand Euphonia en door de zaal te bereiken. De banen zijn geheel opnieuw gevlakt en ge legd volgens de eischen van de K.N.K.B. Voor en naast "de banen is een gezellig zitje, dat reeds bij den eersten oogopslag tot een rustje noodt. Het is nu wachten op een gelegenheid om de hanen officieel te openen. In- tusschen maakt N.O.P. zelf reeds weer druk gebruik van de banen. LOONOPZAND. Vanaf 27 Mei t/m. 1 Juni '40. Geboren Maria Wilhelmina Maria dv. A. J. v. Laarhoven-v. Es. Jacob Johannes Ma ria zv. E. H. II. Esch-de Gouw. Lam bert us Adrianus zv. H. v. d. Pas-Coonians. Geradus zv J. Brokken-v. Boxtel. Petronella Hendrika dv. M. de Wit-v. Boxtel. Huwelijken Hendrik us Antonie Schelle, 21) jr. cii Adrians Maria Verboven 34 jr., beiden te Vryhoeve-Capelle. Joannes Engel- berlus in 't Groen, 31 jr. en Johanna Ma ria van Beers, 20 jr., beiden alhier. Vertrokken: G. v. d. Sanden naar Druilen. P. A. y. Dongen-v. d. Velden en gezin naar Tilburg. A. J. Brabers naar Udenhout. A. J. v. d. Wouw naar Oisterwijk. P. A Michels naar Oisterwijk. H. W. M. Brands naar Rosmalen. J. 11. Ver meer naar Udenhout. A. C. Snoeren naar Tilburg. H. Swinkels-Persoons en gezin naar Oisterwijk. J. A. v. Eseli naar Berkel ca. C. C. van Loon naar Udenhout. A. H. P. Brabers naar Til burg. J. C. Pronk naar Amsterdam. J. VV. Maas naar Nuland. J. M. v. Laar hoven naar Dongen. J. A. M. v. Loos- drecht naar 's-Gravenhage. A. C. Ver boven naar Waalwijk. G. M. Hon dijk naar Geertruidenberg. M. A. Knoops naar Drunen. J. C. Teurlings naar Susteren. M. G. Teurlings naar Suste- ren. J. Kruyf naar Rotterdam. V. F. Renier naar Ganshoven,' België. C. J. Vugts naar Berkel ca. M. C. Zwaans naar Dongen. F. A. Remmeren naar Tilburg. C. M. Fiederich naar Tilburg. J. J. v. Drongelen-v. Oosterhout en gezin naar Sprang-Capelle. R. A. v. Oosterhout naar Sprang-Capelle. J. M. v. Rooij naar Waalwijk. J. Verhoofslad naar Waalwijk. H. P. M. Pullens naar Nijmegen. L. C. v. Wezenbeek-van Biel en gezin naar Sprang-Capelle. J. W. Snijders naar Sprang-Capelle. Het comité voor den gewonden en zieken soldaat alhier zal bestaan uit G. H. J. Steemers, burgemeester, voorzitter; A. van Delft, gemeente secretaris, secretarisA. de Haan, A. W. Verhoeven, wethouders, leden; mej. J. M. S. Kramer, penning- meesteresse. De heer J. v. d. Broek, onder wijzer aan de B.K. Bijz. Jongens school alhier is benoemd tot hoofd der school te Lithoyen. Door den Kerkeraad bij de Ned Herv. Kerk alhier is voor den te beroepen predikant een drietal op gemaakt nl. Ds. Hof te Besoijen, Ds. Smit te Dokkum en Ds. Vogel te Hilversum. De autobusdienst „N.V. Alad" en „Onderneming", heeft haar diens ten hervat zij het met beperkte dienstregeling. Van Heusden naar 's Bosch ver trekken de bussen om 8.05; 10. 13.— 17.05 uur. Van 's Bosch om 8.50; 12.— 16.15; 18.30 uur. Van Heusden over Aalburg naar Werkendam om 12.40 en 16.50 Van Heusden over Genderen naar Sleeuwijk om 9.25 en 19.05 uur. De passagiers worden aan de peil schaal gebracht en dan met roei- booten over de rivier gezet. Aan de draaibrug staat dan een bus voor verder vervoer gereed. Nu de brug van Keizersveer dooi de oorlogstoestand vernield is,is een pont ingeschakeld. De overzetting geschiedt kosteloos. Aanvankelijk geschiedde zulks perroeiboet hetgeen vele aldaar wonende visschers enkele weken een aardiginkomenopleverde. De veerboot vaart weer aan de oude aanlegplaats aan en af. De Coloradokever. De bespuitingen van de aard appelen tegen de coloradokever zullen eenige vertraging moeten ondervinden omdat 't loodarsenaat nog niet gearriveerd is. Belanghebbenden behoeven zich niet ongerust te maken, want 't komt in orde. Het is natuurlijk wel goed een en ander met den spuiter defi nitief af te spreken. Het Kampeerterrein. Thans wordt met volle kracht gewerkt aan de voltooiing van het kampeerterrein in het Klinkaert- bosch. Een 60 arbeiders uil Drunen en de centrale werkverschaffing zijn te werk gesteld. DOET VERKOOPEN II. (slot). We plaatsen thans het tweede en laatste artikel over de belevenissen van de Waalwijkscbe luchtwachters. In den nacht van Vrijdag op Zater dag kwam het bericht dat de lucht- wacht onmiddellijk moesten vertrek ken naar Eedc. Van Eede ging de tocht naar Westkapelle. Wegens auto- panne liepen we naar Dainme, waar we om ongeveer half acht Zaterdag morgen aankwamen. Om tien uur in denzelfden morgen vertrokken we vanuit Damme naar Oudenaerde. Deze tocht leidde over Brugge waar we ons van levensmidde len voorzagen. In een groote boeren schuur in Oudenaerde zochten de mannen logement en Zondagmorgen, dus den eersten Zondag na Pinkste ren gingen onze manschappen in al lerijl, zonder kans te hebben gehad zich behoorlijk te wasschen enz. ver der naar Panne. Vreeselijke tooneelen in La Panne. Nog meer dan in andere plaatsen, zijn we hier getuigen geweest van liet vreeselijke oorlogsleed. Vreeselijke tooneelen speelden zich af. In eindelooze lange rijen, trokken den tienduizenden vluchtelingen, mcc- iéndeels Belgen, die zich in Frankrijk in veiligheid wilden stellen door dil Belgische badplaatsje. Het zielige leed was niet om aan te zien. Van angst en smart waren de harten der velen die huis en haard hadden moeien verla ten ineengeschrompeld. Zoo zoetjesaan waren wc aan de aanhoudende bombardementen ge woon geraakt, doch de groote activi teit die het vijandelijke vuur hier ont- •wikkelde deed ons wederom het erg ste vreezen. Over de behandeling van de Belgen niets dan lof. Zij waren steeds zeer voorkomend en behulpzaam en begre pen maar al te goed, dat ook de Hol landers hun leed en smart hadden. Zondagmorgen hebben we H. Mis gehoord. In den nacht van Zondag op Maan dag hebben we geslapen in een kelder. Koningin Elisabeth. Hoewel aanvankelijk was bepaald, dat de luchtwachters naar Frankrijk zouden vertrekken kwam Maandag morgen het bericht dat wc niet naar Frankrijk zouden gaan. Voorloopig moesten we van de legerleiding nade re orders afwachten. Een ontmoeting waarvan we nooit of tenimmer zouden hebben durven droomen, kregen we nu. Op het strand maakten wc n.l. ken nis met de Belgische Koningin Eli sabeth, die zich eenigen tijd zeer min zaam met ons onderhield. Voor onze distinctieven had H. M. groote belang stelling. Zij bewoog zich hier geheel evenals iedere andere vrouw, gewoon tusschen liet volk, deelde lekkernijen uit aan de kinderen en had voor eenieder een opbeurend woord. Begrijpelijk waren we niet weinig onder den indruk van deze ontmoe ting. Engelsche vluchtelingen. Dinsdagmiddag zijn we naar St. Idesbald gegaan, een klein badplaats je iets ten noorden van La Panne ge legen. In Hotel Des Dunes hebben we ons heerlijk verfrischt en behoorlijk ge slapen. Den anderen dag kregen we inkwartiering in een onbewoonde vil la. In St. Isebald zijn de luchtwachters 7 dagen gebleven en hoewel de Waal wijkscbe afdeeling geen verliezen heeft geleden hebben we er lveel vee! medegemaakt. O.a. zagen we tal van Engelschen vluchten. Ver op zee waren n.l. duidelijk groote Engelsche zeebodems te onder, scheiden, die klaar gehouden bleken te worden voor vluchtelingen. Dich ter hij het strand lagen kleine motor bootjes om de vluchtelingen naar de drijvende kasteelen te vervoeren. De paniekstemming waarin de En gelschen evenwel vluchtten was ont zettend. Alles werd in de steek gelaten. Kof fers smeet men weg. Autos' stonden onbeheerd langs den weg. Meermalen vroegen vluchtelingen aan Belgen en Nederlanders of ze hen van dienst konden zijn met hun wagen, en hun schitterende soms gloednieuwe wa gens van de duurste prijsklasse wer- uen geschonken. elen moesten verder iol hun mid del door de zee baden om de motor bootjes te hereiken en indien men dan bedenkt onder welke omstandigheden dit gschiedde, kan men zich een klei ne voorstelling maken van de paniek stemming. Bombardement op St. Idesbald. In verband met de voor de kust lig gende Engelsche zeebodems vond op Dinsdag 28 Mei een hevig bombarde ment plaats, waarvan ook St. ides bald zijn deel kreeg. Nog nooit heb ben wc zoo iets vreeselijks medege maakt. Hei is ondoenlijk |alle ver schrikkingen, die hieruit zijn voortge vloeid te beslier ij ven. Genoeg zij te vermelden, dat verschillende lucht wachters, gelukkig geen Waalwij kers hier den dood vonden. Ook werden er velen gewond onder wie o.m. een verpleegster. 's Avonds vierden we allen tezamen den verjaardag van een onzer man schappen en hoewel de stemming op dit „feest" in verband met de ver schrikkingen, welke we nog den zelf den dag hadden meegemaakt niet hijs ter goed was, verhoogde een glaasje wijn, dat we hadden weten te be machtigen de sfeer van. onderlinge lotsverbondenheid. Naar huis. Intusschen was de Koning der Bel gen met zijn leger gecapituleerd en voor ons zat er niets anders op dan te wachten op de komst der Duit- schers, die den anderen morgen arri veerden. Het eerste contact met de Duit- schers was alleszins bevredigend en toen we de boodschap kregen dat we naar huis mochten, wisten wc niet wat te doen van blijdschap. Bij de gedachte binnen enkele da gen weer thuis- te zijn, in het oude vertrouwde Waalwijk en vrouw en kinderen te kunnen omhelzen was het geen schande te weenen van vreugde. Woensdagmorgen hebben wc eersi nog een kerkdienst bezocht voor de slachtoffers, die in ons midden wa ren gevallen en toen gingen wé naar huis. Hoewel we om zeer begrijpelijke re denen uiterst gelukkig gestemd wa ren, kwamen we toch ten zeerste on der den indruk van de vreeselijke verwoestingen en vernielingen, die we rond ons heen in alle dorpen en steden, die we doortrokken zagen. Doch het hoofd werd nu omhoog gehouden, want alles werd beheerschl door de gedachte aan „thuis". Dc sfeer'waarin onze gedachten en onze stemming precies verkeerden laat zich heel moeilijk beschrijven. Ben ding is echter zeker, n.l. dat we nog nooit in ons geheele leven zoo hebben verlangd naar hel centrum van de Nederlandsche Schoenindustrie. Doordat de autobus, die een gedeel te van de mannen vervoerde vlak voor Antwerpen defect raakte moesten de ze Waalwij kers naar de Sinjorenstad loopen. Hieraan is liet te wijten, dat niet allen gelijkertijd arriveerden. Geachte Iezer(es). Gij hebt een sober relaas gelezen van wat de luchtwacht ondervond en doormaakte. Bij sommigen uwer zaï het misschien een lichte ontgooche ling hebben nagelaten, omdat ge de zorg, die ge voor de Waalwijksche mannen voelde, niet in evenwicht ziel met hun belevenissen. Vergis U niet. Wat gij gelezen hebt was 't uiter lijke. Geen schrijver ter wereld zal ooit in staat zijn juist weer tc geven wat de soldaat doormaakt als het geweld van den oorlog over hem heen bruist. De duizenden indrukken in zijn ziel vervluchtigen echter zoodra het enorme gebeuren aan hem voorhij is gegaan en hem levend heeft achterge laten. Dat is goed, goddelijk goed zelfs. Geen mensch zou de geweldige impressies in zijn ziel kunnen mee dragen en mensch blijven. De soldaat leeft aan de oppervlakte, maar de vreugde dien wij voelden, toen we tenslotte door de oprukkende Duitsche troepen verlost werden en terugkeerden tot hen die ons dierbaar zijn, was onmetelijk. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELBF. 109

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3