Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Aangrijpende pleclghEid op den Grebben Tennis-Sport- Artikelen NAAR SPEET, R stc Voor NUMMER 46. WI ZATERDAG 8 JUNI 1940. TWEEDE BLAD. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38 Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. Waardige begrafenis der gesneuvelden. We lezen in De Tijd Hoog in de lucht ruischt in der boomenkruinen een Marche Funèbre over den doodenakker langs den weg. Ergens bij de Grebbe rijen zich de kruisjes op de versch omwoelde aarde aaneen als een lang en triest getuige nis van intens oorlogsleed en diep ingrijpende smart. Duitschers en N ederlanders, vijfda- gen lang eerlijke tegenstanders, liggen als slachtoffers van hun plicht, als broe- ders^bijeen in de stilte van den dood. Onzegbaar veel leed ging vanuit de zen doodenhof over Nederland, leed om den dood, die zoo fel en bruut was, leed ook omdat de scheiding zoo wreed en meedoogenloos was. Het zal mogelijk velen tot troost zijn deze re gelen te lezen, die wij met een boor devol gemoed schrijven, nadat wij in de rust van een pastoriekamer een on derhoud hadden met een der priesters, die aan een groot deel onzer katho lieke gesneuvelden een kerkelijke be grafenis bezorgde. Toen in den nacht van 15 op 16 Mei een Roode Kruis-colonne te Arn hem gevormd werd, om gewonden te gaan -.zoeken en dooden te begraven, heeft men aanstonds gedacht aan de mogelijke noodzakelijke hulp van pries ters. Gewonden zouden misschien naast lichamelijken ook, en waarschijnlijk eerder, geestelijken bijstand van noode hebben. Zoo voegden zich bij deze groep kapelaan J. L. Smulders en een Arnhemsche dominee. Met groote wa gens werd door het sombere, nog in oorlogsstemming levende land gereden naar de plaats waar de strijd zoo hevig woedde: de Grebbeberg.... Met tranen in de oogen vertelde ons kapelaan Smulders van dit gedeelte van ons land, waar de angstige stilte gluurde uit leeggebrande huizen en vanachter zwart geblakerde raamko zijnen. Niemand had er eenig idee van weik werk aangepakt moest worden. Duitsche officieren namen correct de leiding Duitsche manschappen groe ven reeds 'breede, langwerpige graf kuilen. jonge kerels met offervaardig- hei den van naastenliefde-bezeten-moea gingen met brancards de bosscheri in, waar de duistere dood onder het bla derdek zijn slachtoffer bij tientallen greep. De gevallenen werden op bran cards langs den weg gelegd en later met auto's naar de begraafplaatsen vervoerd. Daar waren de kapelaan en de dominee den geheelen dag bezig met de identificatie der slachtoffers. Het moet voor de nabestaanden een troost zijn te weten, dat een priester bij hun doode jongens geknield heeft, hen het plaatje van den hals heeft ge nomen, het zakboekje uit de tuniek, wellicht den rozenkrans uit den broek zak heeft gehaald. Maar grooter en heerlijker gedachte moet het hun zijn, te weten, dat hun jongen, hun zoon of verloofde, vader of man rust in gewijde aarde rust met den zegen der Moederkerk over het graf, dat zijn jong lichaam bewaart tot den dag der opstanding. Toen op den eersten dag der begra fenissen de beaardin'g bijna ten einde was, hebben kapelaan en dominee zich, doodmoe, even neergezet. Neen, niet om te rusten, maar om te overleggen op welke wijze zij de gesneuvelden een waardige begrafenis konden bezor gen. Toen is er een auto naar de stad gestuurd, die het ambtsgewaad van den dominee en toog met superplie voor den kapelaan ophaalde. Doodmoe hebben de Duitsche soldaten later in het gelid gestaan, doodmoe stonden de stoere werkers met schop en spade, doodmoe stonden de Arnhemsche ka tholieke voortrekkers en al de vele anderen, die hun tijd en energie gaven aan dit liefdewerk, dit werk van barm hartigheid: dooden begraven. Toen kwam de begrafenis in de open lucht onder den wijden hemel, die strak-blauw gespannen over de graven stond. In de tastbare stilte klonk eerst het kruisteeken, symbool van ons Ge loof. Kapelaan Smulders zegende de donkere aardehune tumulem be- nedicere dignare, eisque Angelum tuum députa custodemgewaardig U, dit graf te zegenen en plaats daarbij Uw heiligen Engel als wachter....-' Dan sprak de priester enkele woordenover den dood die wreed was en over den wederopstand, die glorievol en stralend zijn zal. In uniform kwam, aangedaan, een Duitsch officier naar voren. Een groot zilveren kruis versierde zijn borsthij was veldprediker. Enkele woorden moesten hem van het hart„Zeven dagen geleden lagen wij in bitteren strijd, Hollanders en Duitschers. Nu, na een week, staan we bijeen in de vredige rust van den dood." De do minee lichtte zijn baret en bad het Onze Vader, waarin het „Uw wil ge schiede" thans meer beteekenis had dan ooit te voren. 4 Gods wil te volgen is schoon en het is een troost voor hen, die geloo- ven dat Hij alles leidt en bestiert. Maar wellicht zal het ook een troost zijn voor hen, die van nabij het oor logsverlies voelen, dat anderen, vreem den, zich over hun dooden hebben ontfermd en hun datgene gegeven heb ben, wat velen graag zelf geschonken hadden een kerkelijke begrafenis. Bijna was de plechtigheid afgeloo- pen. Het vuurpeleton trad aan en liet een salvo daveren ver over het land. Duitsche soldaten stonden stram, maar plots klonk ontroerend en aangrijpend uit hun rijen Ich hatt einen Kamera den.. Drie coupletten zweefden over de graven, toen was het even stil heel stil Requiem aeternam dona eis Domine et lux perpetua luceat ei. PROVINCIE NOORD-BRABANT. AAN DE BEVOLKING VAN NOORD-BRABANT. VERORDENING. Betrif ft: Verkauf von bewirtschafteten waren. Mit sofortiger Wirkung wird den Geschaftsinhabern verboten, zwangs- bcwirtschaftete (distribuierte) Waren an Angehörige der Deutschen Wehr- inacht zu verkaufen. Von nun an dürfen solche Waren nur noch gegen Vorlage einer Bestii- tigung des betreffenden Wehrmacht- steiles abgegeben werden. An die Kominandanturen und Trup- jienteile ist cine entsprechendc Wei- sung ergangen. 5 Juni 1940. Der Feldkommandant Haefner Major. VERORDENING. Betreft: Het verkoopen van gedistribueerde waren. Met ingang van heden is het aan winkeliers verboden, gedistribueerde waren aan de leden der Duitsche Weer macht te verkoopen. Van nu af aan mogen zulke waren alléén tegen overlegging van een be wijs van het betreffende weermachts onderdeel worden afgegeven. Aan de Commandanturen en troe- pendeelen is een dienovereenkomstige instructie doorgegeven. 5 Juni 1940. Der Feldkommandant Haefner Major. Een ieder is verplicht deze verorde ning van den Feldkommandant, be voegd voor het gebied der provincie Noord-Brabant, nauwgezet na te leven. 's Hertogenbosch, den 5 Juni 1940. I)e Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant, A. VAN RIJCKEVORSEL. Aan de Gemeentebesturen in Noord- Brabant ter verdere bekendmaking. HOE DE VOGELVANGER GESTRAFT WERD. De vogels zijn onze vrienden. Wie zingen er zo mooi in het bos? Wie wekken ons met hun mooi gezang? En wat zou een bos stil en kaal zijn zon der vogels! Je begrijpt dus dat het verschrikkelijk lelijk is om vogels te vangen en te doden. Al vang je ze om in een kooi te zetten, is het vreselijk. Ze blijven toch niet lang leven in zo'n kooi. Ik had Arnold al zo vaak gezegd dat hij de vogels met rust moest laten. Maar hij luisterde niet naar me en deed toch, wat hij niet moest doen: hij ving vogels. En wel met een stokje, waarop lijm gestreken was. Zodoende kwelde hij de arme dieren onnodig ook. Steeds vloog er een arm vogeltje tegen de stok op, bleef aan de lijm kleven en hoe ineeï hij zich inspande om los te komen, hoe vaster het arme beest bleef kleven. Zo braken een heleboel vogels hun pootjes. Die maakte Arnold dan dood. „Arnold", zei ik steeds, „je zult er nog eens voor gestraft worden!" Maar Arnold lachte me uit en ging door met vogelvangen. Maar de straf kwam. Dat gebeurde zo. De landweg, die door het hos liep, was pas geteerd. De vracht auto's die langs kwamen, moesten dan weer naar links, dan weer naar rechts uitwijken om niet in de teer te komen. Arnold was aan een van die auto's gaan hangen, ook een slechte gewoonte van hem. Bij een scherpe bocht raakte hij los envloog naar de andere kant, midden in de teer! Hij had nog geboft, niets gebroken. Maar toen hij wilde opstaandat ging niet. Het leek wel of hij met duizend han den aan de teer werd vastgehouden. Hij kleefde aan de landweg alstot z'n grote schrik merkte Arnold het als een vogel aan de lijm! Er was geen mens in de omtrek te zien, de werklui waren al naar huis en zouden niet voor de volgende dag terugkomen. Het werd donker. at zou er gebeuren als er weer 'n vracht auto kwam die een beetje uitweek dan zouden de wielen over Arnold heen gaan. het angstzweet brak den jongen uit. Hij trok en trok en kreeg door die in spanning een hand vrijalleen ble ven een paar stukken vel aan de teer hangen. Hij gooide z'n pet oj> de grond. Daar kon hij nu tenminste z'n hand op zetten. Weer trok hij en trok hij... de andere hand, de elleboog, z'n schou der kwamen vrij. Z'n jas, vest en hemd werden in stukken gescheurd. Daar hoorde hij een vrachtwagen. Met de moed der wanhoop trok Arnold zich van de grond af, rolde eindelijk vrij in de sloot, juist toen de auto voorbij reed. Ik hoef jullie wel niet te vertellen hoe Arnold er uit zag, met teer be smeerd, bebloed en met gescheurde kleren en in zijn ogen nog grote angst. Het was een harde, maar heilzame les: hij heeft nooit meer vogels gevan gen. F r A fl OM ZELF TE MAKEN IETS GRAPPIGS. Voor dat we aan 't werk gaan, zul len we eerst het een en ander verkla ren. Als we door een gekleurd glas kijken, werkt het voor ons oog als een kleurenfilter. Van het witte licht dat op het voorwerp valt, filtreert het glas alle kleuren, behalve z'n eigen kleur. Als we dus op een wit vel een rode tekening hebben en daar een groen vel gelatine over leggen, dan zullen wc de tekening zonder moeite kunnen zien. Maar als we een rood vel nemen, zal de tekening voor onze ogen ver dwenen zijn. Met een groene tekening is het omgekeerd. Dit feit willen we nu bij ons spelletje gebruiken. We nemen een wit vel papier en tekenen het eerste voorbeeld over. De zwarte strepen op het voorbeeld, wor den rood, de grijze strepen, groen. Als we nu een stuk rood en een stuk groen gelatine kopen en dat over de tekening leggen, dan zien we eerst Frits en Frans zoals ze zoet uit school komen en later hoe ze aan het Indiaantje spe len zijn. Bij het twede voorbeeld werken we volgens een andere methode. De lange Klaas die aardappelen zit te eten is namelijk gedeeltelijk voor beide plaat jes te gebruiken. Voor onze truc heb ben we alleen de schotel met aardap- pelen, hand met de vork en de buik nodig. De tafel, stoel, Klaas z'n lichaam en de schotel tekenen we zwart, zodat ze zowel door het rode als door 't groene papier te zien zijn. Van de grijze delen, worden de aardappelen, de hand met de vork en de gewelfde buik met de hand er op, groen. En zo zien we onze Klaas vóór en na zijn maaltijd. Op deze manier kun je allerlei grap- jiige dingen te voorschijn toveren. Zij, die goed tekenen, hebben het al heel makkelijk. Maar ook zij, die niet zo'n bolleboos zijn, kunnen met een paar lijntjes iets leuks te voorschijn bren gen. Anders tekenen we onze ventjes maar zo mooi mogelijk. Als ze onder de verschillende kleuren veranderen, is het plezier nog groot genoeg. Vaiwijisrlf en Langstraatseie ('urait, *v. vx.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5