PROVINCIAAL NIEUWS* laat Uw tuin niet verdiogen DE BICO Nationaal Hulpcomité, Een sub-comité te Waalwijk. Aan de Ingezetenen van Waalwijk. Een schitterende collectie Tuinparasols prijzen van Fl. 4.50. Prima Grasmaaimachines vanaf Fl* 9*95* Fa. ANT. HOLTGREFE f/CDISMICIIMfO SPORT. In verschillende streken van ons land is door den oorlog ernstige schade toegebracht. De berichten over den toestand in gemeenten als Rotterdam, Riienen, Scherpenzeel, Middelburg, Alblasserdam, Zevenbergen, Etten, Roosendaal enz., spreken duidelijke taal. Talloozen zijn dakloos; duizenden hebben alle kleeding en huisraad, al wat zij niet arbeid en spaarzaamheid hadden vergaard, verloren. Het hart van alle Nederlanders, wier huis en gezin voor deze ramp bleet gespaard, gaat uit naar de getroffen landge- nooten. Directe hulp moet worden geboden. In vele gemeenten zijn Comité's voor vluchtelingen werkzaam, die onderdak, voeding en kleeding bieden. In de meest getroffen gebieden zijn hulporganen ingesteld, die maatregelen nemen 0111 het herstel zooveel mogelijk te bevorderen. Al deze instellingen heb ben behoefte aan geldmiddelen. Plannen voor den wederopbouw worden gemaakt; spoedig zal de over heid velen aan den arbeid zetten om het herstel te beginnen. Nadat de hui zen, werkplaatsen, kantoren en winkels zijn gebouwd, zal de individueele hulpverleening aan de slachtoffers van den oorlog ter hand genomen moeten )vorden. Velen zullen reeds thans geholpen moeten worden, door verstrek king van een gift voor handelsgeld, aanschaffing van voorraad, werkklee- ding of gereedschap. Zeer groote bedragen zullen noodigzijn om hulp in alle genoemde vormen te bieden. Een Nationaal Hulpcomité 1940, onder voorzitterschap van Dr. W. de Vlugt, Burgemeester van Amsterdam, heeft de inzameling van gel den voor onze getroffen landgenooten ter hand genomen. Op uitnoodiging van den Burgemeester van Waalwijk is in deze gemeen te een afdeeling gevormd en een Comité saamgesteld voor bovenbedoeld doel en ter voorbereiding eener geld-inzameling ter plaatse, dat bestaat uit de navolgende heeren: JAN TIELEN, W. TIMMERMANS, H. HOFFMANS, Cl. RAMING, N. VAN LOON, Ir. C. van den HOEVEN, C. PULLES ADR. I)E GRAAF, G. GOUTIEèRE, terwijl een eere-comité in wording is, waarvan de burgemees ter het voorzitterschap reeds heeft aanvaard. Waar onze gemeente op talrijk gebied zoo uitzonderlijk is gespaard ge bleven, mogen we vertrouwen dat men zijn dankbaarheid zal tooncn door royale bijdragen voor dit doel. DOCTORAAL EXAMEN RECHTEN. Tc Leiden is geslaagd voor docto raal examen rechten Mej. W. A. Rij ken Capelle (N.-Br.). MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL. A.s. Donderdag zal de uitreiking der diploma's aan de Middelbare Han delsschool plaats hebben als slot van den cursus en gehouden examens. H. MIS VAN DANKBAARHEID. Namens de leden der Waalwijksche Luchtwacht, die allen zoo gelukkig van hun gevaarlijken tocht door Bel gië en Frankrijk zijn teruggekeerd zal a.s. Zondag in de parochiekerk van St. Jan Baptist de plechtige Hoog mis worden opgedragen 0111 God te danken voor deze werkelijke bijzon dere redding. Des morgens zullen zij allen ter H. Tafel naderen. :„21 POLDER-VERGADERING TE WAALWIJK. Het Waterschap de Binnenpolder van Waalwijk houdt op Maandag 24 Juni een algemeene vergadering voor stemgerechtigde ingelanden. De bij eenkomst vangt aan om 7 uur in Ho tel Verwiel. De Buitenpolder van Waalwijk ver gadert op den zelfden dag eveneens in Hotel Verwiel. Deze vergadering be gint evenwel om 4 uur. 40-JARIG PRIESTERFEEST PASTOOR ADR. VAN ERP. Morgen, Zondag 9 Juni, viert de Zereecrw. Heer Adr. van Erp, pastooi der St. Clemensparochie zijn 40-jarig priesterfeest. Zooals wij in ons vorig nummer reeds meldden heeft het feest-coinité, mede op uitdrukkelijk verzoek van den jubilaris, met het oog op den ernst der tijden besloten van elk open haar feestvertoon af te zién Al is de herdenking van dit heuge lijk priesterjubileum beperkt tot een kerkelijke viering, dit neemt niet weg dat de beminde herder der St. Cle mensparochie zich overtuigd kan houden van een algemeen hartelijk medeleven, dat ongetwijfeld in een stroom van gelukwenschen en een druk bezoek aan de kerkelijke plech tigheden tot uiting zal komen. Maar meer nog dan door "deze uiter lijke blijken van belangstelling zullen zijn parochianen hun liefde en dank baarheid toonen door een vurig ge bed, 0111 God te danken voor de vele zegeningen in deze lange priesterlijke loopbaan door Zijn dienaar over de geloovigen uitgestort. Van deze 40 jaren toewijdingsvollen en zegenrijken priesterarbeid, waarop de jubilaris thans mag terugzien, heeft de St. Clemensparochie geduren de ruim 18 jaren mede de vruchten mogen plukken. Op 27 Januari 1922 werd zijneer- waarde, die toen rector was van het zusterklooster van O. L. Vrouw van Barmhartigheid te Tilburg, benoemd lot pastoor te Baardwijk. Als een ware herder heeft hij al die jaren gewerkt voor en medegeleefd met de hem toevertrouwde kudde. Op de eerste plaats tot hun geestelijk heil. Doch ook in hun stoffelijke nooden stond hij hen naar vermogen met raad en daad ter zijde. De resultaten van dezen priester arbeid treden uiteraard slechts zelden naar buiten. Van hetgeen echter in 't algemeen parochieel belang onder zijn pastoraat is tot stand gekomen noemen we o.a. de stichting der St. Clemens- school voor Jongens in de Baardwijk- schestraal, de in-crfpacht-verkrijging van de vroegere openbare school welke werd ingericht als R.K. Verenigings lokaal, de aanleg eener centrale ver warming in de St. Clemenskerk, de aankoop van het heerenhuis der fami lie Loeff waar het Vrouwelijk Jeugd werk zal worden gehuisvest en de op richting van de Spijskokerij 0111 de ar me kinderen in de wintermaanden een behoorlijk maal 'te verschaffen. Als directeur der H. Familie, als cere-voorzitter van Harmonie St. Jan, als geestelijk adviseur van Boeren leenbank, Boerenbond, R.K. Onderwij zersbond en in tal van andere functies op geestelijk, charitatief en sociaal terrein heeft pastoor van Erp steeds zeer verdienstelijk werk verricht. Voor dit alles zal hem morgen wel verdienden dank en hulde worden ge bracht, die, al gaan zij ook niet met openbaar feestvertoon gepaard, niet minder oprecht gemeend, spontaan en algemeen zullen zijn. Bij de vele gelukwenschen, die den beminden jubileerenden herder mor gen in allerlei vorm zullen worden overgebracht, willen wij gaarne de onze voegen en de hoop uitspreken dat hij nog lang, in goede gezondheid, zijn verheven bediening zal mogen blijven uitoefenen en zijn Gouden Priesterfeest herdenken moge onder gunstiger omstandigheden. Wij laten hier nog even het pro gramma der feestviering volgen: 7 uur: H. Mis, en algemeene H. Communie der parochianen tot intentie v. d. jubilaris. 8.15 uur: Kindermis, waaronder algemeene H. Communie der kin deren tot dezelfde intentie. 10 uur: Hoogmis waaronder feest- predicatie door den ZeerEerw. Pater Urbanus, Heerbocr van den Jubilaris rector Carmelieten- klooster Oss. (Voor de H. Mis zal de jubilaris door bruidjes aan de Pastorie worden afgehaald.) 12.30 uur: Aanbieden van het feest- cadcau op de pastorie waarna tot 14 uur gelegenheid tot felicitee- ren voor de parochianen en an dere belangstellenden. 16 uur: Plechtig Lof, waaronder dankwoord van den jubilaris. Na het Lof zal door het R.K. Zangkoor een feestcantate gezon gen worden getiteld Priestercan tate van Dobbelsteen. Vierstem mig met soli en kwartetten. MARKTBERICHT. Waalwijk, 7 Juni. Op de alhier gehouden markt werd voor biggen genoteerd 1822 gemerkt. Ongemerkt 1417. Eieren geen aanvoer. De aanvoer van en de belangstelling voor biggen was bevredigend. geleden flinke legers gevormd. Baard wijk beschikte over minstens dertig goed geoefende manschappen, waarvan de leeftijden varieerden tusschen vijf en veertien jaren. Een paar dagen geleden, toen zijn leger nog slechts een paar man sterk was, heeft in van de solda ten in blauwe overall in Baardwijk, toen hij voor Moeder melk ging halen, een flink pak slaag gekregen. Hij werd onthaald op geconcentreerd spervuur en met een buil op zijn hoofd was hij huilende aangekomen. Hij had nu wraakplannen. We zul len die lui met de groene petten wel eens even te pakken krijgen „Mannen voorwaarts". I11 snel tempo werd er toen verder gemarcheerd. Op eenigen afstand hield ik de grocj) jongens in de gaten. Toen ze ongeveer bij het station gekomen waren zagen ze in de verte een andere jongen aankomen op de fiets. Hij rende compleet. Hij droeg geen uni form. Bepaald een spion van de blauw- overalls. Duidelijk hoorde ik hem zeg gen: Op den Parallelweg, vlak bij den onbewaakten overweg ligt de vijand in hinderlaag. Langs dien weg kunnen we hem niet bereiken. WIJ HEBBEN GROOTE VOORRAAD IN: Zware gegalvaniseerde Gieters, Tuinslangen, Tuinkranen, Gazonsproeiers, enz. enz. Verder alle soorten Tuinbenoodigdheden. Waalwijk, Hoek Raadhuisplein, Tel. 72. Brood distributie In verschillende bladen circu leert het bericht, dat weldra Brood distributie zal worden ingevoerd. Er worden cijfers genoemd van 3 ons per dag en per persoon. 2 K.G. per persoon per week enz. Het A.N.P. meldt dat de distri butie wel in overweging is, maar officieel nog niets is vastgesteld. OORLOGVOERENDE JEUGD IN WAALWIJK. Nu de oorlog voor de groote men- schen is gedaan, begint de Waalwijk sche jeugd. De oorlogsstemming heeft haar aan gegrepen en hoewel er van georgani seerd optreden in den beginne geen sprake was, telt Waalwijk thans ver schillende jeugdlegercorpsen. Eerst verscheen er voor ons huis een jongen van ongeveer 10 jaar in een lange blauwe overall; hij was zwaar gewapend, n.l. met houten geweer, ca tapult en degen (ook van hout). Den anderen dag trokken er min stens tien voorbij en gisteren waren het er misschien wel twintig. In de troep heerschte een voorbeel dige discipline. Netjes marcheerden ze twee aan twee. Een kapitein, die drie nette witte knoopen op zijn pak had bevestigd, liep er naast. Ik hield ze aan en vroeg wat ze gingen doen. De kapitein in hoogst eigen persoon gaf me een korte explicatie van den toestand. Zijn betoog kwam neer op het vol gende: In verschillende deelen van de ge meente hadden zich al enkele dagen Wat er verder werd besproken kon ik niet precies verstaan. Ik ben maar burger en heb niet veel verstand van militaire uitdrukkingen. Na een korte beraadslaging echter ging de troep uit elkaar en in looppas vloog ieder naar huis. Tien minuten later waren allen weer vcreenigd, de eene met een fiets, de andere met een step. Sommigen had den geen vervoermiddel te pakken kunnen krijgen, doch die namen plaats op de bagagedragers. De dappere kapitein gaf weer zijn orders. De helft, waaronder al de step-sol- daten, zouden recht op den vijand af rennen, zijn stellingen bestormen en de andere helft, waaronder de meeste wielrijders, gemotoriseerde collon- nes noemde hij,het zouden via de Grootestraat en de Min. Loeffstraat den vijand in verrassing in den rug aanvallen. De twee groepen namen af scheid en in ijltempo gingen zij den vijand tegemoet. Hoe de slag is afgeloopen weet ik niet, doch naar alle waarschijnlijkheid zullen voorbijgangers, wel als vrede stichters zijn opgetreden. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de gemeente-politie zijn inlich tingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: Porteinonnaie met inhoud, zak met cambreurs, duimstok, regenkapje en zakdoek. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. Het be en verwerken van rubber. Hel departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 10 Juni a.s. alle verleende gewone en extra-vergun ningen tot het be- of verwerken van rubber worden ingetrokken. De directeur van het rijksbureau voor rubber is echter gemachtigd onder bepaalde voorwaarden, welke per circulaire aan de ingeschreven be- of verwerkers van rubber woi- den bekend gemaakt, aan dezen ver gunning te verleeuen tot het be of verwerken van rubber. STICHTING NOORD-BRABANT 1940. De Stichting Noord-Brabant 1940 brengt het volgende ter kennis: Met behulp van door het Rijk te ver- leenen voorschotten zal de Stichting in staat gesteld worden credieten te verleenen aan personen, die als ge volg van oorlogshandelingen in de on mogelijkheid verkeeren hun bedrijf wederom op gang te brengen. Deze cre dieten hebben ten doel daaruit te fi nancieren den aankoop van nieuwe machines, het herstellen van bescha digde installaties, het aanvullen van voorraden e.d. De credieten moeten in elk geval beperkt blijven tot het strikt noodzakelijke bedrag. Zij kunnen slechts verleend worden aan personen, wier bedrijf ook onder de nieuwe om standigheden levensvatbaarheid bezit. Personen, die voor een crediet in aanmerking wenschen te komen, Run nen zich met een desbetreffende aan vrage wenden tot de Stichting Noord- Brabant 1940, p./a. Economisch Tech nologisch Instituut voor Noord-Bra bant, Bosscheweg 343, te Tilburg. Het verdient aanbeveling de aan vrage vergezeld te doen gaan van een door een plaatselijke autoriteit of des kundige gestaafde opgave van de ge leden schade, alsmede van het bedrag, dat strikt noodzakelijk is om het be drijf wederom voort te zetten. Personen, woonachtig in de gemeen ten Breda, Ginneken, Teteringen, El- ten, Roosendaal, Nispen en Zevenber gen kunnen hunne opgave indienen bij den Burgemeester hunner woonplaats, die voor doorzending naar de Stichting zal zorg dragen. Pastoor Willems te Elshout 40-jaar Priester. Op Zondag 9 Juni a.s. herdenkt pastoor J. Willems O.Praem te Els- hout den dag waarop hij voor 40 jaren het H. Priesterschap mocht ontvangen. Vanwege de tijdsomstandigheden wordt, ook op verlangen van den jubilaris zelve, van uiterlijk feest betoon afgezien. Niettemin zal de jubilaris dien dag om 10 uur een solemneele H. Mis van dankbaarheid voor zijn pa rochianen opdragen. Allen zullen dien dag vol dankbaarheid voor zijn priesterwerk aan deze plechtigheid deelnemen. Na de Hoogmis is er van half 12 tot half een gelegenheid den jubilaris persoonlijk geluk te wenschen op de pastorie. Pastoor Willems verdient als de groote promotor der Maria-bede- vaart in Elshout aller erkentelijk heid. Hij is het die deze bedevaartplaats haar aanzienlijke plaats onder de Brabantsche pelgrimsoorden heeft doen innemen. En niemand beter dan de parochianen kan getuigenis afleggen van zijn onvermoeiden ijver voor 't parochiewerk en zijn buiten gewone dienstvaardigheid te behoeve van allen. Dat Gods rijkste zegen hem een belooning zij voor zijn jarenlange werkzaamheid, is aller wensch. R. W. B. H.W.B.—Willem 11 2. Wordt R.W.B. morgen kampioen. De RWB'ers ontvangen a.s. Zondag het sterke Willem II op bezoek .Deze wed strijd kan de beslissing brengen. Wan neer de RWB'ers uit deze ontmoeting één punt weten te bemachtigen kan de kampioensvlag geheschen worden. Wij vertrouwen dat onze jongens hun uiter ste best zullen doen 0111 dezen laatsten thuiswedstrijd tot een goed einde te brengen. De Willem Il'ers zullen onge twijfeld hun sportieve plicht doen tegen over hun stadgenooten SET, welke ook nog steeds een kans hebben. Er wacht den toeschouwers dus a.s. Zondag een wedstrijd die trotsch het vergevorderde seizoen nog spannend ge noeg, en het aanschouwen volkomen waard zal zijn. De ontvangst van dezen wedstrijd zal ten goede komen aan ons medelid J. Snels, welke in den te Tilburg gespeelden wedstrijd Willem II 2RWB het ongeluk had zijn been te breken. Laten de Waalwijksche sportliefheb- "'■tv£lkT*AW.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6