Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Noren staken den strijd Italië verklaart den oorlog aan Engeland en Frankrijk. „N00RD-BRABAND" De geallieerden geven Narvik op. Mussolini motiveert zijn besluit in rede op de Piazza Venezia. NUMMER 47. WOENSDAG 12 JUNI 1940. 63e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38 Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. Hel Zweedsche telegraafagentschap verspreidt hel volgende bericht van het Noorsche telegraafagentschap, uit Tromsö gedateerd: Het Noorsche opperbevel deelt me de: Het Noorsche opperbevel heeft he vel gegeven, dat de vijandelijkheden Zondagnacht om 24 uur gestaakt moe ten worden. Onderhandelaars zijn on derweg. De Koning, de Kroonprins en regee ring verklaren in een proclamatie, dat de harde noodzakelijkheid van den oorlog de geallieerde regeeringen ertoe gedwongen heeft al haar krach ten op andere fronten te concentree- ren, waar alle manschappen en al het materiaal noodig zijn. De Noorsche troepen, die in een strijd van twee maanden moed en dapperheid hebben getoond, bezitten niet voldoende munitie en jachtvlieg tuigen en kunnen den strijd legen de Duitsche overmacht niet voortzetten. Maar de Noren nemen aan den strijd op andere fronten deel. Om een ver dere verwoesting der nog ongeschon den gebleven landsdeelen te verhin deren, hebben de Koning en de re giering besloten den hiad van het op perbevel te volgen en voorloopig den strijd in het land op tc geven, en de zen naar buiten het land tc verplaat sen. Tevens zal de arbeid voor het herstel van de vrijheid en de rechten van het land worden voortgezet. De koning en de regeering zijn naar Engeland vertrokken. Maandagavond om 7 uur heeft Mu- solini aan de op de Piazza Venezia verzamelde menigte medegedeeld, dat Italië zich in staal van oorlog bevindt met Engeland en Frankrijk en dat de oorlogsverklaring reeds aan de Fran- sche en Engelsche ambassadeurs was overhandigd. Aan deze ambassadeurs, die resp. om 5.30 uur en 5.45 uur door den lla- liaanschen minister van Buitenland- sche Zaken, graaf Ciano, zijn ontvan gen, is medegedeeld, dat de oorlogs toestand met ingang van heden, 11 Juni, intreedt. Mussolini zeide in zijn rede, dat het niet in de bedoeling van Italië ligt, an dere volken, die aan Italië grenzen, in den oorlog mee te sleepen. De Duce sprak den wensch uit, dat Zwitser land, Joegoslavië, Turkije, Egypte en Griekenland van deze woorden akte zullen nemen. De toespraak van den Duce. Mussolini's rede, die herhaaldelijk door langdurige toejuichingen werd onderbroken, luidde als volgt: Strijders te land, ter zee en in de lucht, zwarthemden der revolutie en der legioenen. mannen en vrouwen van Italië, van het imperium en van het koninkrijk Albanië, luistert. Het uur dat door het noodlot werd bepaald, slaat aan den hemel van ons vaderland (geestdriftig gejuich). Het is het uur van onherroepelijke beslis singen (toejuichingen). De oorlogs verklaring ls reeds aan de ambassa deurs van Engeland en Frankrijk overhandigd (wederom ontzaglijk ge juich). Wij trekken ten oorlog tegen de plutocratische en reactionnaire demo cratieën van het Westen, die te allen tijde den opmarsch van het Italiaan- sehe volk hebben belemmerd en vaak zelfs zijn bestaan hebben bedreigd. De gebeurtenissen der allerjongste geschiedenis kunnen in deze w'oorden worden samengevat: halve beloften, steeds weer bedreigingen, chantage en ten slotte, als bekroning van dit ver achtelijke gebouw, den bondszetel van 52 staten. Ons geweten is volkomen rustig. Met u is de geheele wereld getuige, dat het Italië van het littorio alles ge- sleepen. Mogen Zwitserland, Joego slavië, Turkije Egypte en Griekenland van deze woorden akte nemen. Tijdens een heuglijke bijeenkomst die te Berlijn heb ik gezegd, dat men, wanneer men een vriend heeft, volgens de wet van de fascistische mo raal, met hem optrekt, tot het einde. (Toejuichingen van de menschenme- nigte voor Hitier). Wij hebben dat ge daan en zullen dat doen met Duitsch- land, met zijn volk en met zijn zege vierende strijdkrachten. Aan den vooravond van deze ge beurtenis van historische heteekenis gaan onze gedachten uit naar zijne majesteit den Koning-Keizer. (Gewel dig gejuich aan het adres van den vorst). Evenzeer groeten wij den lei der van het groote Duitschland (we derom toejuichingen voor den Füh- rer) Het proletarische en fascistische Italië staat voor de derde maal op? sterk, trotsch en vereenigd, zooals nooit te voren. Er is maar één wacht woord, categorisch en bindend voor iedereen. Dit wachtwoord doet reeds de ronde en zet de harten in vlam van de Alpen tot den Indischen Oceaan: overwinnen. (Toejuichingen). En wij zullen overwinnen om' eindelijk een lange periode van vrede met recht vaardigheid aan Italië, aan Europa, aan de wereld te schenken. Volk van Italië aldus eindigde de Duce te wapen. (Het volk roept: ja, ja). daan heeft, wat menschelijkerwijze maar mogelijk was, om den storm te voorkomen, die Europa omvèr- werpt. Maar alles was vergeefsch. Het zou voldoende geweest zijn, de Iraetaten te herzien om ze aan de le vensbehoeften van de naties aan te passen en ze niet als voor alle eeuwig heid onaantastbaar te beschouwen. Het zou voldoende geweest zijn, niet te volharden in de politiek van ga ranties, die vooral doodelijk zijn ge bleken voor hen, die deze garanties aanvaardden. Het was voldoende, niet het voor stel af te wijzen, dat de Fiihrer in Oc tober j.l. deed, toen de veldtocht in Poien een einde nam. Maar dit alles behoort nu tot hel verleden. Wij zijn thans vastbesloten het hoofd te bieden aan alle risico's en offers van een oorlog. Een volk is niet waarlijk groot, indien het zijn verplichtingen niet als heilig be schouwt en indien het zich onttrekt aan de grootste beproevingen, die over den loop der geschiedenis beslis sen (geweldige toejuichingen van de menigte) Vrije weg naar Oceaan. Wij nemen de wapenen op om, na het probleem der landsgrenzen te hebben opgelost, het probleem van onze maritieme grenzen te verdedi gen. Wij willen de territoriale en mili taire ketenen verbreken, die ons in onze zee verstikken, want een volk van 45 millioen inwoners is niet waar lijk vrij indien het geen vrijen weg heeft naar den Oceaan. Deze gigantische worsteling is slechts een logische phase van onze revolutie. Het is de worsteling van de arme volken ,die rijk zijn aan ar beidskracht, tegen de uitbuiters, die verwoed vasthouden aan het monopo lie over alle rijkdommen en alle goud van de aarde. Het is de strijd van de vruchtbare en jonge volken tegen de onvruchtbare volken, die het verval nabij zijn. Het is de worsteling tus- schen twee eeuwen en twee ideeën. Nu-de teerling is geworpen en ons wilsbesluit de bruggen achter ons heeft verbrand, verklaar ik plechtig, dat Italië niet voornemens is, andere volken, die ter zee en te land aan Ita lië grenzen, in het conflict mee tc LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 DUITSCH LEGERBERICHT VAN 10 JUNI: OPERATIES OVER FRONT VAN 350 K.M. nacht wederom Noord- en West- Duitschland binnen en veroorzaakten door het lukrake uitwerpen van bom men op sommige plaatsen schade aan terreinen en gebouwen. Een vijande lijk vliegtuig werd door het luchtdoel geschut neergehaald. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 91 vliegtuigen. Daarvan werden er in luchtgevechten 68 ei^ door luchtdoel geschut 14 neergehaald; de overige werden op den grond vernield. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. ROOSEVELT SPREEKT. De president der Vereenigde Staten, Roosevelt, heeft in de Virginia-Uni- versiteit te Washington een toespraak gehouden, die van te voren was aan gekondigd als een „uiterst belangrijke verklaring" over den internationalen toestand. Voor zoover via de radio tc beluis teren was, bevatte de rede geen aan wijzing voor deelnemen van Amerika aan den oorlog. Wel sprak Roosevelt zijn veront waardiging uit over de oorlogsverkla ring van Italië. Hij zinspeelde verder op toenemende economische en materieele hulp aan de geallieerden en op versterking der defensie van de Vereenigde Staten. AFSCHEID FELDKOMMANDANT MAJOR HAEFNER. Op Zaterdag 8 Juni j.l. heeft de Feldkommandant, bevoegd voor de provincie Noord-Brabant, majoor Haefner zijn ainbt als zoodanig ne- dergelegd. De Feldkommandant heeft den Commissaris der Koningin verzocht, de bevolking van Noord-Brabant en vooral de openbare besturen zijn bij zonderen dank te doen kennen voor hunne medewerking bij de vervulling van zijn taak. Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Onze over een breedte van circa 350 K.M. ingeleide operaties nemen in de richting van de Beneden-Seine en Marne, alsmede in Champagne het voorgestelde en verwachte verloop. Groote successen zijn reeds behaald en nog grootere zijn aanstaande. Alle vijandelijke tegenaanvallen, ook daar waar zij met pantsergevechtswagens ondernomen werden, zijn mislukt. Op verscheiden punten is de strijd in een achtervolging overgegaan. Duit sche vliegereenheden van alle wape nen ondersteunden het optreden van het leger met sterke strijdkrachten aan den benedenloop van de Seine en in Champagne. Om Reims werden stafkwartieren, barakkenkampen, troepenconcentra ties, veldstellingen, vestingwerken, batterijen en marschcolonnes, aan de Beneden-Seine verkeerswerken, we gen alsmede achterwaartsche troepen bewegingen met groot succes aange vallen. De haven- en kadenwerken van Cherbourg en Le Havre werden met hommen van elk kaliber bestookt en schepen in deze havens alsmede op de Beneden-Seine getrotfen, talrijke door bomtreffers beschadigd ,een transportschip van 5000 ton in brand gestoken- en vernietigd. Ten Noorden van Harstadt (Noor wegen) kreeg een koopvaardijschip van 8000 ton een zwaren bomtreffcr waarop een hevige ontploiling volgde. Een van een verre reis teruggekeer de duikboot onder bevel van den lui tenant-kapitein Oehrn meldt het tot zinken brengen van 43.000 bruto re- gisterton vijandelijke scheepsruimte. Vijandelijke vliegtuigen vlogen van VOORSCHRIFT VOOR FIETSLICHT. Er schijnt bij het publiek verwar ring te heerschen omtrent de voor schriften der verlichting van rijwie len. Vooral wat het achterlicht be treft, schijnt men nog niet goed te we ten, waaraan zich te houden. De politie heeft zich al verplicht gezien verschillende fietsers aan te houden, die nog steeds een hel schij nend rood achterlicht vertoonden. Dat nu is in strijd met de voorgeschreven verduistering. Ook een volkomen blauw achterlicht voldoet niet aan d& voorschriften, daar in dit geval ach teropkomende voertuigen niet weten of zij met een tegenligger of met een zich in dezelfde richting bewegend voertuig te maken hebben. De vóórlamp moet een goede blau we niet rood doorschijnende afscherming hebben met een klein spleetje. Wat de achterlamp betreft, deze moet half blauw van boven en half blauw beneden zijn. Tusschen deze twee blauwe vlakken moet een hoogstens 3 m.M. breed spleetje gor den vrijgelaten, dat rood licht ver toont. Wie op deze wijze zijn achter- lamp inricht rijdt èn safe èn voldoet aan de voorschriften. THANS 90 CENT PER DAG VOOR INKWARTIERING. Naar het Volksbl. verneemt, zal de schadeloosstelling, die wordt uitbe taald aan de betrokkenen bij inkwar tiering van militairen, worden ver hoogd. Het bedrag is thans bepaald op 0,90 per dag. Vroeger werd 0,60 uitgekeerd. Het besluit is 1 Mei 1940 van kracht geworden, zoodat dus reeds over de geheele maand Mei 0,90 zal worden uitbetaald. VOEDSEL VOOR KLEINE HUIS DIEREN. Distributieregeling in voorbereiding. Het zal den bezitters van kleine huisdieren, honden, katten en vogels genoegen doen te vernemen, dat, zoo. als de N.R.C. van de zijde van de Ne- derlandsche Vereeniging Dierenbe scherming heeft vernomen er een dis tributieregeling voor honden- en kat tenvoer in voorbereiding is en dat ook de voedselvoorziening voor vogels ge regeld zal worden. In verband met de eerstgenoemde regeling zal een regi stratie naar grootte en gewicht wor den gehouden. Bezitters van honden of/en katten krijgen een kaart, waar op zij bij hun gewone leveranciers voedsel voor hun dieren kunnen krij gen. Ten behoeve van honden zal ver moedelijk hondenbrood van speciale samenstelling worden verstrekt, dat echter in het geheel geen vleesch zal mogen bevatten, voor de katten zal vooreerst gebruik gemaakt worden van z.g. puf, d.z. kleine vischjes. LOOISTOFFEN. Het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden tot nader aankondigng verboden is ongeschild eikenhout van inlandschen oorsprong le vervoeren. Alle eikenhout, dat hier te lande wordt gekapt, moet dienten gevolge ter plaatse van den kap van den schors worden ontdaan. De eiken schors wordt beschouwd als looistof in den zin van looistoffenbcschikking 1939 no. 1 en dient te worden afgele verd aan bij hel Rijksbureau voor huiden en leder ingeschreven looi- stofhandelaren. Op grond van de re geling van looistoffen mogen slechts deze handelaren de schors op een vergunning van het Rijksbureau ver voeren. Indien om bepaalde technische re denen het schillen van het gevelda eikenhout ondoenlijk zou zijn, dient men zich te wenden tot de directie of de houtvesters van het Staatsbosehbe- heer voor het verkrijgen van de ver voer vergunning van ongeschild eiken hout. Ook bast van wilgenschilteen en -schilhout moet worden beschouwd als looistof in den zin van de looistof fenbcschikking 1939 no. 1. Voor deze soorten bast geldt dus evenals voor andere looistoffen het geval is, een al gemeen vervoerverbod. Het is derhalve aan niemand ge oorloofd den bast te vervoeren, te be- of verwerken of voor andere doelein den te ge- of verbruiken dan die, voor welke de directeur van het Rijksbu reau voor huiden en leder uitdrukke lijk vergunning heeft verleend. Zoo is dus het verbranden van wil- genbast ook verboden. Voorloopig dienen schillers van wil- genbast den bast op te slaan en ver volgens te verkoopen en af te leveren aan bij het Rijksbureau voor huiden en leder ingeschreven looistofhande laren. KLACHTEN OVER ONTSLAG. Kunnen schriftelyk ingediend worden. In verband met terzake ingediende vragen, deelt de directeur-generaal van den arbeid mede, dat klachten over plaats gehad hebbend ontslag, schrif telijk dus niet mondeling inge diend kunnen worden bij den direc teur-generaal van den arbeid. Nieuwe Uitleg 12, Den Haag. Deze klachten zullen allen worden onderzocht, doch, gezien het te ver wachten groote aantal, zal het niet mogelijk zijn, aan de klagers afzonder lijk mededeeling te doen van het resul taat van het onderzoek. Voorts vestigt de directeur-generaal n het Zuiden, en liinsslralseke Courant,

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1