GOUDEN JUBILEUM VEIWIEL-VAN LOON. PROVINCIAAL NIEUWS. De Duitsché Overheid heeft groote hoeveelheden kaas bij de Nederlandsche Zuivelfabrieken opgekocht. Een vrachtauto wordt te Opmeer met onze onvolprezen „Edammertjes" geladen. van den arbeid er de aandacht van be langhebbenden op, dat alle ambtenaren van de arbeidsinspectie, die met het een of ander onderzoek zijn belast, voorzien zijn van een legitimatiebewijs dat op verlangen moet worden getoond. GROOTE SLAG TUSSCHEN KANAAL EN MAAS NOG IN VOLLEN GANG. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: De groote slag tusschen de Kanaal- kust en de Maas is nog steeds in vol len gang. Op den rechtervleugel en in het centrum wordt de achtervolging der verslagen Fransche legers onver moeid voortgezet. Tusschen Reims en de Argonnen wordt nog verbitterd, maar met succes gestreden. Op verscheiden punten zijn sterke vijandelijke strijdkrachten ver strooid en omsingeld. Zij gaan haar vernietiging tegemoet. Ten gevolge van de zware bloedige verliezen en het groote verlies aan ge vangenen en materiaal van allerlei soort, verdwijnt het vijandelijk weer standsvermogen zienderoogen. Afdeelingen gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers vielen wederom de havens en kadewerken van Le Ha vre aan, vernielden de sluizen, brach ten een torpedojager tot zinken en be schadigden andere schepen, waaron der een torpedojager en twee transport schepen van 10.000 ton door zware bomtreffers. Behalve op dichte colonnes van den terugwijkenden vijand, transportcon centraties, batterijstellingen, waarop bommen geworpen werden, slaagde het luchtwapen er ook in verscheiden bruggen over de Marne en de Beneden Oise te treffen en gedeeltelijk te ver nielen, waardoor de vijandelijke terug tocht gevoelig belemmerd werd. Den 9en Juni werden in de Noord zee een kruiser en vier transportsche pen met bommen aangevallen en zoo zwaar getroffen, dat het meerendeel dezer schepen uitbrandde. VRIJWILLIGE VACCINATIE TEGEN TYPHUS EN PARATYPHUS. I)e bijzondere tijdsomstandigheden vereischen een bijzondere waakzaam heid om verspreiding van besmette lijke ziekten te voorkomen. De ervaring leert toch, dat tijdens mobilisatie en oorlog het aantal be smettelijke ziekten snel toeneemt ten gevolge van het ophoopen van vele personen, het tijdelijk evacuceren en weer terugkeeren van gedeelten van een bevolking, het contact met vele andere personen, waaronder mogelijk „bacillen-dragers" zich bevinden, de lijdelijk minder goede hygiënische toe standen door gebrek aan zuiver water en zeep enz. enz. Dit geldt vooral voor typhus en pa- ratyphus. Daar in onze gemeente sedert jaren slechts zeer sporadisch typhus- gevallen voorkwamen en deze gemeen te zeer weinig onder den oorlogstoe stand heeft geleden, zal voor Waal wijk geen verplichte vaccinatie worden voorgeschreven. Wel echter hebben de beide plaatselijke geneesheeren zich bereid verklaard hun medewerking te verleenen voor hen, die vrijwillig zich willen laten vaccineeren tegen typhus en parathyphus. Deze vaccinatie bestaat uit 't geven van 3 injecties met een week tusschen- ruimte. De Gemeente verleent hierbij haar bemiddeling bij de organisatie van deze vrijwillige vaccinatie, omdat deze valt binnen het gebied van de Volks gezondheid. Vijandelijke vliegtuigen wierpen we der onder bescherming van de duister nis enkele bommen boven Noord- en West-Duitschland. Werkelijke mate- rieele schade werd niet aangericht. „GEEN AFZONDERLIJKE VREDE", VERKLAART BERLIJN. Troepen op 60 K.M. van Parijs. In verscheiden buitenlandsche bla den zijn in artikelen van hun Berlijn- sche correspondenten meeningen ver kondigd over de vermoedelijke oor logsdoeleinden van Duitschland. O.a. is de meening geuit, dat Duitschland be reid zou zijn met Frankrijk een afzon derlijken vrede te sluiten. Daar deze meeningen geenszins het Duitsche standpunt weergeven, is er van bevoegde Duitsche zijde opnieuw op gewezen, dat Duitschland voorloo- pig slechts één doel heeft en wel den oorlog tegen Engeland en Frankrijk te winnen. Van een afzonderlijken vrede kan beslist geen sprake zijn. De „vol komen onpathetische oorlogvoering" is een waarborg, dat pas na beëindiging der gevechtshandelingen over vrede en vredesdoeleinden gesproken kan wor den. Voordien is het volkomen doelloos en misplaatst, gissingen te uiten over de Duitsche oorlogsdoeleind'en. Op den rechtervleugel. Op den Duitschen rechtervleugel en in het midden van het Duitsche aan valsfront is het Fransche leger reeds verslagen en wordt het bij zijn terug tocht rusteloos achtervolgd, zoo wordt van bevoegde militaire zijde aan het D.N.B. medegedeeld. Reeds staan Duitsche troepen op rond 60 km ten Noordwesten en ten Noordoosten van Parijs: zij snijden daar de toegangswegen af. Op den linker aanvalsvleugel der Duitschers wordt tusschen Reims en de Argonnen nog verbitterd gestreden. Verwacht moet worden, dat de sterke Duitsche druk ook op deze plaats in de eerstvolgende dagen zijn vruchten zal afwerpen. Wij verwijzen daarom ieder, die zich vrijwillig wil laten vaccineeren naar de desbetreffende advertentie in dit nummer. De Gemeente-Arts M. H. C. KOLSTER. VERVOER-CENTRALES. In dc gecombineerde vergadering van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in de Provincie Noord-Bra bant is besloten op te richten Vervoer- centrale's in de voornaamste plaatsen van dit gewest. De bedoeling van de Vervoercentra- le's is haar medewerking te verleenen, dal het noodzakelijk vervoer met de aanwezige benzine-voorraden nog zoo veel mogelijk kan geschieden. Daartoe zal slechts dat vervoer per auto plaats hebben, dat van werkelijk belang is voor de volkshuishouding. Het rijden van leege of gedeeltelijk beladen vrachtauto's moet voorkomen worden. Voorts komen voor vervoer per vrachtauto in de eerste plaats die tra jecten in aanmerking, waar geen spoor- of waterverbindingen aanwezig zijn. Locaal verkeer, ook van levens middelen alsmede het huis aan huis venten van goederen per vrachtauto, is verboden. Door de gemeentebesturen van Bre da, Tilburg en Oss zijn reeds Vervoer- centrale's opgericht. Deze centrale's zullen in dit grooter verband worden opgenomen. Te 's-Hertogenbosch, Waalwijk en Eindhoven traden de Vervoercentrale's Maandag 10 Juni 1940 in werking. Deze Vervoercentrale's werken on der toezicht van de Rijksverkeersin spectie en de Kamers van Koophandel. Teneinde het den belanghebbenden in bet district der Kamer van Koop handel voor de Langstraat intusschen zoo gemakkelijk mogelijk te maken, heeft de V.C. le Waalwijk in het dis trict nog een aantal steunpunten ge vestigd en wel: te DONGEN (voor Dongen en 's-Gra- vcmocr) ten huize van den heer A. D. C. Snels, Hoogeham 105, tel. 134; te KAATSHEUVEL (voor Loonop- •and. Kaatsheuvel en Sprang-Capelle) ton huize van den heer J. C. F rederiks, Hoofdstraat. 229, lel 28; tc RAAMSDONKSVEER (voor Was pik, Raamsdonk, Raamsdonksveer, Geertruidenbcrg en Dussen) ten huize van den heer P. A. van Dongen, Hoofd straat J 5, tel. 13; te MADE (voor Made en Hooge en Lage Zwaluwe) ten huize van den heer W. .L van den Noort, A 66, tel. 27; te HEUSDEN (voor Heusden, Eethcn en Wij k-A al burg) ten gemeentehuize, tel. 16. De belanghebbenden uit de gemeen ten Waalwijk en Drunen kunnen zich rechtstreeks ten kantore van de V.C. (in de Bureaux der Kamer van Koop handel) vervoegen. PLECHTIGE MIS UIT DANKBAARHEID. Zooals we reeds hebben aangekon digd is Zondag in de kerk van St. Jan Baptist de plechtige Hoogmis opge dragen als dankzegging voor de be houden terugkomst der Waal wij kschc Luchtwachters. In hun eigen parochiekerk hadden de luchtwachters allen gecommuni ceerd en daarna hebben zij de Hoog mis bijgewoond in de St. Janskerk, tijdens welke zij vurige gebeden heb ben gestort als dankzegging voor hun behouden terugkeer. De intentie voor deze Hoogmis was een fijn en uiterst gelukkig gekozen uiting van diep Christelijke mensche- lijkheid, welke vooral in deze bewogen dagen zoo weldadig aandoet. PLECHTIGE H. MIS. A.s. Zondag zal de Wel Eer w. Heer C. Zigenhorn in de parochiekerk van St. Jan Baptist zijn plechtige H. Mis opdragen. In tegenstelling met vroegere derge lijke gelegenbpden, zal deze bijzondere gebeurtenis thans beperkt blijven tot uitsluitend kerkelijke plechtigheden. De H. Mis vangt aan om 10 uur. Pastoor Heezemans zal de feest- predicatie houden. HET BESTELLEN VAN SCHOENEN. Het Centraal Distributie-Bureau deelt mede, dat winkeliers hun bestel lingen voor zomerschoeisel en leerloos schoeisel, niet op bestelbonnen voor schoenen behoeven te verrichten, Zij kunnen dc bestellingen van deze soor ten schoeisel derhalve rechtstreeks aan hun gebruikelijke leveranciers op geven. Op het formulier MD 248 moet hij alleen de bestelling doen van die schoenen, die alleen tegen inlevering van schoenenbonnen mogen worden verkocht. Het bestellen van leerloos schoeisel geschiedt zonder meer aan de leveran ciers. Nabestellingen van zomerschoei sel eveneens aan de leveranciers, die dan de vervoer-vergunning moeten vragen aan het R.H.L. LEIDINGWATER BEHOEFT NIET GEKOOKT TE WORDEN. Van bevoegde zijde vernemen wij 't volgende: Bij velen heerscht de gedachte, dat evenals melk ook leidingwater gekookt moet worden voor het gebruik. Dit is echter absoluut niet noodig. Nog eenige dagen geleden heeft er opnieuw een water-onderzoek plaats gehad, waarbij onomstootelijk kwam vast te staan, dat het leidingwater vol komen zuiver is en geen enkel gevaar oplevert voor de gezondheid. FABRIEKSONGEVAL. Een jong arbeider van de Hollandia schoenfabrieken alhier, zekere V. uit Vlijmen, had het ongeluk om met zijn hand tusschen een machine welke hij bediende te geraken, tengevolge waar van een zijner vingers bijna werd af geklemd. Dr. Kolster, die de eerste hulp ver leende, achtte overbrenging naar het Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch nood zakelijk. Aldaar is de vinger geampu teerd. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. Tevens opening De firma Verwicl-van Loon, leder- import. welke sedert 1889 in onze ge meente is gevestigd, opgericht door wijlen den heer Louis Verwiel, die werd opgevolgd door zijn zoon den lieer Jan Verwiel, die in 1931 overleed, herdacht Maandag haar gouden jubi leum, terwijl tevens het nieuwe ge bouw in gebruik werd genomen. Reeds in September 1939 bestond de zaak een halve eeuw, doch helaas kon er toen in verband met den inge treden mobilisatie-toestand van een feestelijke herdenking geen sprake zijn. Doordat inmiddels het pand, waar in de zaak gevestigd was, een verbou wing onderging, heeft men met de herdenking van den 50sten geboorte dag gewacht, totdat het uiterst mo derne, doelmatige ingerichte pand, dat thans is verrezen, gereed was gekomen. Het gebouw. Het gebouw is, zooals we reeds aan stipten zeer modern. Geen enkele over bodige lijn is aan het exterieur aan wezig, terwijl de beide zijmuren als 't ware vooroverbuigen, hetgeen aan het geheel een apart en zeer modern ca chet geeft. De voorgevel bestaal uit een aan eenschakeling van ramen, slechts ge scheiden door stalen paneelen. Hyp- per-modern, vooral in deze omgeving wel erg contrasteerend. Indien men door den ingang, die links in den inrij in den dam is ge legen. binnentreedt, bevindt men zich allereerst in een ruime lichte hall, waarvan het interieur evenals overi gens in kantoor en magazijn, stem mingsvol harmonieert met het exte rieur. Hier is in de wand een fraaie plaquette aangebracht, voorstellende symbolen van de schoen- en leder industrie. Achter deze hall ligt een ver bindingsruimte, waarop de diverse kantoren uitkomen. Achter dc kan toorlokalen en boven treft men de ei genlijke magazijnen aan. De beschildering is overal in zeer lichte tinten gehouden, hetgeen nog beter de zee-van licht, welke door den voorgevel stroomt, uit doet komen. De architect is de heer Holtz uit Haarlem. Uitvoerder de heer Kolste- ren uit Kaatsheuvel. Het metselwerk werd verricht door de firma den Teurling, eveneens uit Kaatsheuvel en het schilderwerk door P. v. Loon alhier. De centrale verwarming werd ver zorgd door de firma Wed. Verhulst Zn. alhier, terwijl voor de clectriciëns- werkzaamheden werd zorg gedragen door den heer J. v. Dongen alhier. Al deze ondernemers komt een ge past woord van dank toe voor de wij ze, waarop zij ieder voor hun onderdeel hebben zorg gedragen en waardoor het interieur er schitterend verzorgd in elk opzicht uitziet. De toespraken. Nadat de talrijke aanwezigen, waar onder burgemeester Moonen, wet houder Eibers en vele bekenden uit de schoen- en lederbranche uit Nijmegen, Loonopzand, Dongen, Gilze, Waalwijk en verder belangstellenden uit deze en andere gemeenten in de hall hadden plaats genomen, sprak de heer P. Klerkx, de boekhouder van de firma, namens het personeel. Hij zette uiteen, hoe er in September van het vorige jaar door de afgekon digde mobilisatie niets is kunnen ko men van een officieele herdenking van het gouden jubileum; hij wees erop dat thans, nu men voor een dubbel feit staat, n.l. de herdenking van het 50- jarig bestaan en de opening van het nieuwe gebouw, de algemeene omstan digheden moeilijker zijn dan ooit. Op dezen dag, nu dan de officieele gebeurtenis plaats vindt, gaan sprekers gedachten en met hem de gedachten van het geheele personeel uit naar den oprichter van de zaak en diens opvol ger, wier eerbiedige nagedachtenis steeds bij allen in eere zal blijven. Hij wendde zich vervolgens met har- telijken dank tot den directeur voor de aangename wijze van samenwerken die op aller arbeid een bijzonder stem pel heeft geplaatst. Het personeel heeft gemeend bij deze bijzondere gelegenheid een aandenken te moeten overhandigen van practisch blijvende waarde, dat nog over vele jaren zal getuigen van het gouden ju- nieuwe gebouw. bileum, de opening van het nieuwe ge bouw en de hechte samenwerking tus schen firmanten en personeel. Allen, van hoog tot laag hebben aan dit ge schenk bijgedragen. Hij verzocht Mevr. Verwiel- de Greeff dc fraaie plaquette, die naar ontwerp van den heer Berg mans is vervaardigd door den heer J. v. d. Poll te Haarsteeg, te willen onthullen. De heer Klerkx eindigde zijn toe spraak met de hoop uit te spreken, dat onder Gods hulp dc zaak steeds zal mogen groeien en bloeien. De heer Jac. Bergmans, dc directeur van de zaak, dankte den vorigen spre ker allereerst voor diens mooie en waardeerende woorden. Hij beschouwde dit nieuwe gebouw als de bekroning van den arbeid van en kele jaren. Persoonlijk is hij met het pand zeer ingenomen, want het is zeer modern van opzet, practisch en doel matig. Het is een genot om het tc be wonen. Bovendien vormt hel een reclame voor de moderne architectuur. Hij dankte dhr. Holtz, den archi tect, den uitvoerder, den heer Kolste- ren en dc overige medewerkenden. Spreker hoopte van harte, dat het op den duur te klein zal blijken tc zijn. Dc firma Verwiel-van Loon heeft als alle bedrijven up en downs gekend. Gelukkig mag hij zeggen dat de firma thans weer staat op Je plaats waarop zij thuis behoort. Het doel van de tentoonstelling is om de klanten te laten zien welke pro ducten de firma voert. Jammer genoeg is deze expositie in verband met de beperkte transportmogelijkheden op internationaal gebied nietgeworden wat zij had kunnen zijn. Verder dankte spreker dc klanten voor de betoonde sympathie en hoopt dat deze ook in de toekomst zal mogen blijven bestaan. De firma harerzijds zal al het mogelijke doen om de cliën- tèle zooveel mogelijk van al het noo- dige te voorzien. De heer G. Verwiel dankte namens de familie Verwiel den directeur en de verdere medewerkers voor hun zegen rijken arbeid, die ten volle getuigt van werkkracht en werklust. Hij bracht dank voor de hulde, ge bracht aan zijn overleden vader en broeder en de overige leden van de familie. Spreker hoopt, dat het geheele per soneel nog vele lange jaren zijn beste krachten aan de zaak mag schenken. De expositie. Hierna bezocht '1 gezelschap de ten toonstelling, welke boven in eenige vertrekken was ingericht en welke werd gehouden onder 't motto „Schoe nen en Leer voor morgen". Het arran gement was zeer kunstvol, doelmatig en getuigde van fijne smaak. Voor „schoenen" was één vertrek ingericht dat een keurcollectie toonde van het meest moderne schoeisel, voor al damesschoeisel, dat de binnen- en buitenlandsche markt brengen kan. Alles naar ontwerp van den heer Berg mans zagen we hier gedistingeerde avondschoenen, vroolijke sportschoe nen, heel gemakkelijke wandelschoe nen en chique balschoentjes. Ook kin derschoenen waren vertegenwoordigd. Alles was op zeer origineele en smaak volle wijze in afzonderlijke shows ge ëxposeerd. Onder deze producten waren er, die van de fijnste soorten leder vervaar digd waren en een intense belangstel ling genoten. In de beide andere vertrekken, die voor de leder-expositie waren inge richt, lagen vele soorten binnen- en buitenlandsche croupous. Alle merken welke de firma voert, waren hier ver tegenwoordigd. O.a. was er leer uit Amerika, Engeland, Frankrijk, Duitsch land, Zweden en Denemarken. De fijn ste en de duurste producten waren ge- exposeerd. Bijzonder veel interesse bestond er voor O.K. Calf, elastisch leder en Libo- chromc. Tijdens deze uitstekend geslaagde show werden ververschingen geser veerd. Het was een zeer interessante en ge slaagde middag, een sobere en keurige herdenking van dit gouden jubileum en van de ingebruikname van de nieu we kantoren en magazijnen, waarmee wij de firma en den tlirecteur op onze beurt van harte gelukwenschen. -jry«r

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2