Miiijksclie SlondrulM woon lielen. GEDENKBOEK DER NED.SCHOEN9NDUSTRIE KAATSHEUVEL. DRUNEN. HEUSDEN. SPRANG—GAPELLE. RAAMSDONK. Kantongerecht. Gemengd Nieuws. Advertentie-contracten DRUKTE AAN HET STATION. Hot Stationsplein biedt dc laatste dagen een zeer levendig beeld, s elen verwachten nog steeds verwanten, van wie al of niet bekend is dat zij zich in Duitsche krijgsgevangenschap be vonden. Het ligt voor de hand dat den jongens die arriveeren, een zeer har- lelijk ontvangst wordt bereid. Gisteren waren wc er getuigen van hoe een geheele familie met verloofde incluis stónd te wachten op de trein. Hoe innig was hierbij het wederzien. Druppelsgewijs komen er nog stcéds Waal wij ksche jongens, waarvan men tot op heden nog niets had gehoord. Laten we hopen dat de laatsten spoe dig zullen volgen, opdat ook voor de verwanten van dezen het zenmvslno pende wachten gedaan zal zijn. NIEUWE BURGEMEESTER VAN ANDEL, GIESSEN EN RIJSWIJK. Met ingang van 15 Juni a.s. is be noemd lot burgemeester van Andel, Giessen en Rijswijk mr. G. A. Bax. De heer Bax is thans reserve-eerste- 1 ui tenant bij de bereden artillerie en was voor zijn militairen diensttijd vo lontair ter gemeente-secretarie van Barendrecht. Hij is op 15 Maart 1910 in Zeven bergen geboren. VANUIT TILBURG NAAR VLISSINGEN PER N. S.-BUS. Ook bussen Tilburg—Gennep en EindhovenRoermond. Maandag zijn voor rekening van de Nederlandsche Spoorwegen busdien sten in beide richtingen op de trajec ten Tilburg—Boxtel—Gennep en Krui- ningenIersekeVlissingen ingesteld. Gisteren is er tevens een busdienst Eindhoven—Geldrop—Roermond bij gekomen. Reizigers kunnen van hun abonnementen en spoorkaartjes op deze trajecten gebruik maken. Ook voor onze plaats en omgeving kunnen deze nieuwe verbindingen vanuit Tilburg van belang zijn. Deken A. J. v. d. Brekel. Het 40-jarig priesterjubileum van den hoogeerw. heer A. J. van den Brekel, deken en pastoor van Kaats, heuvel is, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, met veel luister gevierd. En massa namen de parochianen 's morgens aan de al- gemeene H. Communie deel. Om 10 uur ving de plechtige Hoog mis aan. De deken droeg zelf het H. Misoffer op, geassisteerd door zijn heerneef Van den Brekel rector van het Blindeninstituut ,,De Wijngaard" te Grave als presb. assistens, den zeereerw. heer Susante, secretaris van ons bisdom als diaken, en ka pelaan Teulings als sub diaken, terwijl kapelaan Verhoeven als cere- moniaris fungeerde. Onder leiding van den heer Tuer- lings voerde het parochiaal zang koor met knapenkoor op zeer ver zorgde wijze de Missa ,.Laudate Dominum, Canticum Novum" van Lucinio Befice uit, terwijl na de Mis 4-stemmige Tantum Ergo van Joh. Winnifbst voor gemengd koor en daarna het Jubilate von Aiblinger voor 4-stemmig mannenkoor werd gezongen. Na het evangelie beklom kapelaan v. d. Heuvel, voorzitter van het jubileum-comité, den kansel om namens de parochie den jubilaris te feliciteeren. Hierna besteeg den jubilaris den predikstoel. Naar aanleiding van het woord van Paul us tot de Korinthiërs: „Wat ik ben, ben ik door Gods genade", sprak zijn hoogeerw. tot zijne parochianen, belangstellenden en familieleden om uiting te geven aan zijn dankbaarheid jegens God voor de vele genade hem in zijn veertigjarige loopbaan als priester geschonken. Met een plechtig Lof, door den jubilaris gecelebreerd, werd de dag, waaraan alle uiterlijk feestbetoon onthouden was, gesloten. Het zwembad Het natuurbad in „de Pleune Wiel zal Zaterdag 15 Juni a.s. geopend worden. Badmeester Poirters uit Den Bosch heeft wederom de leiding van deze mooie inrichting Aan het bad zelf zijn vele verbeteringen en ver fraaiingen aangebracht. Het Angelusklokje. Met de werkzaamheden aan het dak van de R. K. Kerk is wederom een aanvang gemaakt. Vorig jaar werd het kleine torentje weggenomen omdat het hersteld diende te worden. Met de herstellingswerkzaamheden van dit torentje is men nu deze week begon nen. Weer en wind dienende kan dit spoedig gereed zijn. De Veiling In verband met de tijdsomstandig heden is de verbouwing van het Veilingsgebouw alhier, die plaats zou hebben onder leiding van architect de Bont uit Nieuwkuik voorloopig stopgezet. Maatregelen zijn getroffen, dat 't gebouw normaal gebruikt kan worden en 't bedrijf geen ^tagnatie ondervind. Opdracht De verbouwing van het woonhuis van den heer J. v. d. Putten is opge dragen aan de fa. A. van Iersel alhier. De Eerw. Broeders De Congregatie van de Broeders van de Onbevlekte Maagd en Moeder Gods en van den H. Vader Franciscus alhier, is opgeheven en vereenigd met de Congregatie van de Broeders Penitenten van den H. Vader Fran ciscus, Huize Padua te Boekei. Droevig ongeval Vrijdagmiddag had alhier 'n droevig ongeval plaats. Het anderhalf-jarig zoontje Harrie van de familie Fortuin in de Schoolstraat kwam in aanraking met een spiritustoestel. De kleertjes vatten vlam en in een oogwenk was het ventje in vuur gehuld. Snel toegeschoten hulp kon het vuur doven. Dr. Akkermans was spoedig ter plaatse en verleende geneeskundige hulp. Dit heeft niet mogen baten, want Zondagmorgen overleed het knaapje aan de bekomen verwondingen. Visschen in de afgedamde Maas en het Heusdensche kanaal Van 10 Juni 1940 is tot weder opzegging, doch uiterlijk tot en met 31 Maart 1941, aan visschers, die in het bezit zijn van een daartoe strek kende vergunning van het districts hoofd, toegestaan te visschen met staande botnetten gedurende den nacht in de afgedamde Maas en het Heusdensche kanaal. SPRANG. Naar wij vernemen heeft de verpachting van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier welke jl. Donderdag werd gehouden, ruim 1 1500 opgehracht, wat ca. f300 hooger is dan vorig jaar. De voetbalvereeninging S.D.O. hield Maandagavond eenealgemeene vergadering ter bespreking van de toestand der vereeniging. Besloten werd de vereeniging te doen voort bestaan en bij genoegzame deelname aan de Zaterdagmiddag-competitie deel te nemen. Bij de bestuursver kiezing werd het bestuur als volgt samengesteld: S. Kuijsten, voorz.; P. B v. d.Seijde, secretaris-penning- meester; H. Spuijbroek, A. van Baardwijk, C. van Oosterhout, P. van Theelen en M. Kruijf commis sarissen. CAPELLE. Te Leiden promoveerde tot Doctor in de Rechten onze dorpsgenoote mej W. Rijken Wd. Tot kweekeling met akte aan de chr. school a. d, Loonschendijk is benoemd de heer A. C. Vos Hzn. te Vrijhoeve Capelle. Onze dorpgenoot, de heer J. C. Vos Czn., is geplaatst bij de op- leiding voor Kon. Marechaussee te Apeldoorn, Evenals vorige jaren zijn ook nu weer aan de leerlingen der O.L. school in de Kom bloemen en plan ten in potjes ter opkweeking uitge reikt. In de loop van September zullen dezen ter keuring moeten, worden ingeleverd. Zooals reeds bekend mag wor den verondersteld heeft zich in ons land onder voorzitterschap van dr. W de Vlugt, burgemeester van Am sterdam, in samenwerking met de vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis en het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden een Nationaal Hulpcomité 1940gevormd datzich ten doel stelt spoedige hulp te verleenen aan de slachtoffers van den oorlog hier te lande. Hiertoe zullen groote bedragen noodig zijn en bereids heelt zich in de gemeente Sprang Capelle op initiatief van burgemeester A Smit een plaatselijk hulpcomité gevormd, waarin zitting hebben burgemeester A. Smit, R. Middelkoop en G. J. Willigerberg, wethouders, Ds. E. J. Dijk, Geref. predikant te Vrijhoeve Capelle, Ds. B.A.van Lummel, Geref. predikant te Sprang, Ds. T. H. Oostenbrug, Ned. Herv. predikant te dezer plaatse Ds. A. Sirag, Ned. Herv. predikant te Sprang en M. F. de Visser ge meente secretaris. Op Zaterdag 15 dezer zal in de gemeente een collecte worden ge houden om de gaven der ingezetenen in ontvangst te nemen, terwijl zij, die al eerder hun bijdragen willen storten dit kunnen doen «»p giro No. 33660 van M. F. de Visser te Vrijho eve Capelle onder vermelding: Collectecommissie Hulpcomité 1940. Niettegenstaande de tijden vooi een ieder van ons moeilijk zijn, kunnen we deze collecte toch met de meeste vrijmoedigheid in ieders welwillende aandacht aanbevelen. RAAMSDONKSVEER. Dezer dagen zijn in deze gemeente verschillende personen bekeurd, we gens het niet nakomen van de ver- duisteringsvoorschriflen, b v.het niet of niet voldoende afschermen van ramen en vensters. Door de politie wordt een strenge controle hierop uitgeoefend, men zij dus gewaarschuwd Maandagavond werd alhier onder groote belangstelling van de zijde van onze bevolking op het R.K. Kerkhof ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den militair Adr. Nic. Kanters, die te Sterksel (N.Br.) gesneuveld is. Kaniers was een steunpilaar voor onze plaatselijke sociale beweging. O m. was hij besluurslid van de R.K. Werklieden vereeniging «Credo Pungo» en van de R.K. Tooneel- vereeniging «Kunst na Arbeid» als mede lid der R.K. Zangvereeniging «Amicitia» en van den R.K. Fabrieks- arbeidersbond. Door een deputatie van de ver schillende vereenigingen werd hem de laatste eer bewezen. Ook de Burgemeester Mr. Th. Heere en enkele leden van den Gemeenteraad waren vertegenwoordigd. Op de lijkbaar prijkte 'n prachtige krans van de R.K. Werkliedenvereniging en hare onderafdeelingen. Kanters blijve voor ons allen een voorbeeld van edelmoedige plichts betrachting en offervaardigheid. Dit moge ook een blijvende troost zijn voor zijn ouders broer en zuster. Tot onderwijzer aan de N.H. School, te Raamsdonksveer is be noemd de heer H. Molendijk en tot onderwijzeres aan de St. Theresia- school, te Raamsdonksveer Mej. J. H. W. van Hal. urn Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag werd het stoffelijk overschot van twee gesneuvelde Duitsche soldaten bijgezet. Overzicht tijdens de kranslegging door Generaal Christiaans, Opperbevel hebben van de bezette gebieden in Nederland en Reigië. De Jachtwet overtreden. Voor den Kantonrechter moest verschijnen J. v. G. uit Eethen.aan wien ten laste gelegd was overtre ding der Jachtwet en ongerechtigd oopen over andermans weiland. Verdachte was niet ter zitting ver schenen en zijn zaak werd bij ver stek behandeld. Als getuige werd tegen hem ge joord jachtopziener P. Brok uit Drunen,die verklaarde,te volharden bij het proces-verbaal door hem te samen met den rijksveldwachter v. d. Looij uit Waalwijk in deze zaak opgemaakt. Op 29 Maart des morgens te half zes was hij te Waalwijk met zijn collega op surveillance in de Man- nenbermd, gelegen in den builen- polder van Waalwijk. Daar be merkten zij een paar strikken In een van die strikken hing een haas. Getuige vatte post en wachtte. Na eenigen tijd kwam verdachte en nam de haas mee, De politiemannen gingen hem na maar toen zij hem vingen had hij de haas alweer weggeworpen, naar hun bleek. Zij namen hem terug naar de plaats waar de strikken stonden en zagen toen ook een haas tamelijk dichtbij liggen. Op 3 en 4 Mei is verdachten be keurd wegens het stroopen met de fuik. Conform den eisch heeft de kan tonrechter hem veroordeeld tot een geldboete van f 15.wegens het loopen over welland en nogmaals f 15boete wegens het vervoeren van den haas, met verbeurd ver klaring van dat beestje. Voertuig op voetpad. A. v. K., landbouwer te Drunen, stond voordenkantonrechter terecht ter zake, dat hij op 6 April j.l. te Drunen had gereden met een voer tuig, bespannen met een paard, over een voetpad. Hij zeide, niet meer dan noodzakelijk was om van zijn land te komen, op het pad te zijn geweest. De kantonrechter heeft hem veroordeeld tot een geldboete van f2.50 te vervangen door 2 dagen hechtenis Motor niet behoorlijk verlicht. J. A. v. H. uit Waalwijk had zich voor den kantonrechter te verant woorden ter zake van rijden zonder achterlicht en het niet verlicht heb ben van nummer en letter van zijn motor in deGrootestraal te Waalwijk. Verdachte gaf het ten laste gelegde toe, doch verklaarde, dat hij pas 800 meter van huis was en juist was weggereden. Hij had in dien korten tijd niet bemerkt, dat achter de verlichting niet in orde was. Conform den eisch heeft de kan tonrechter hem veroordeeld tol 2 x f2.50 boete ot 2 x 2 dagen hechtenis. Dronkenschap. H. v. L. te Nieuwkuijk en J. v. d. L. te Waalwijk, hadden zich te verantwoorden wegens openbare dronkenschap; de eerste kreeg f 15 of 15 d. h., tegenover den tweede zal de verbalisant alsnog door den kantonrechter als getuige gehoord worden, waar 3 getuigen decharge verklaarden.dat bij hem geen drank invloed was te bespeuren. ZIJN ZWAGER DOODGESTOKEN. Droevig gevolg van een twist. Zondagmiddag omstreeks kwart over zes is in de Brederodestraat te Rotterdam een 38-jarige perser uit een der randgemeenten, tengevolge van een woorden twist, door zijn zwa ger met een mes gestoken en kort daarna overleden. De chaufeur J. K., wonende in de Brederodestraat, ontving bezoek van zijn zwager. Na een gesprek, dat do gemoederen nog al opwond, verliet de zwager het huis. Even later keerde hij echter op zijn schreden terug en begon, woedend als hij was, tegen dc voordeur van K. te trappen. Deze werd door deze handelingen zoo kwaad, dat hij een broodmes greep, daarmede naar buiten liep en zijn zwager ernstig verwondde. Het slacht offer strompelde nog eenigc meters over de straat en zakte toen ineen. Toen hulp kwam opdagen, was het reeds te laat. Het slachtoffer was aan de bekomen verwondingen overleden. De dader kon onmiddellijk gearres teerd worden en is daarna op het po litiebureau aan een verhoor onder worpen. De plunderingen in Breda en omstreken. Hoe er in de eerste oorlogsdagen te Breda en randgemeenten geplun derd is, bewijzen wel de ons door de gemeente Ginneken verstrekte cijfers. Van de tot dusverre vastgestelde schade, bedragende f300.000, is f65.003 aan plunderingen te wijten. Gedurende de laatste dagen zijn 27 verdachten in het huis van be. waring opgesloten, n.l. 20 uit Breda en 7 uit Ginneken. Het zijn meest oude bekenden van de politie. Enkelen hunner waren, naar gebleken is, met een vracht auto op roof uitgegaan. 3000 paar schoenen in beslag genomen. Hel gevolg van een geval van prijsopdrijving te Haarlem. Het was de politie te Haarlem ter oore gekomen, dat een schoenen- verkooper aldaar zomerschoenen f2.50 duurder veikocht dan de prijs vóór 10 Mei j.l. was. In verband hier mee heefl zij 3000 paar zomer schoenen in beslag genomen en overgebiacht naar het Distributie kantoor. Daar zullen de schoenen verkocht worden en de opbrengst zal, na aftrek der kosten, aan den schoenenverkooper worden ter hand gesteld. Wij herinneren de houders van advertentie—contracten eraan, dat zij gehouden zijn hun advertentle-regels door te plaatsen. Wij kunnen anders hun lage regelprijzen niet continueeren. DOOR W. DONKER Pzn. Het GEDENKBOEK van onze Ned. Schoen industrie, verschenen ter gelegenheid der Inter nationale Tentoonstelling van Schoen- en Leder- Industrie te Waalwijk 1925 en 't 25-jarig bestaan van den Ned. Bond van Schoenfabrikanten, begint historische waarde te krijgen. Thans is voor particulieren, fabrikanten, vereeni gingen, scholen enz. nog gelegenheid zoo'n standaardwerk aan te schaffen. In prachtband f 2,50: Ingenaaid f 1.50. Bij grooter kwantum aanzienlijke reductie. I

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3