UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING FEUILLETON. DE BROEDERS. nnicPTccacn ÜEEHTRUIDENBERG. GEMEENTERAAD VLIJMEN. HVUtlt I Ct BIC II KAATSHEUVEL. DfiUNEN. sclien het Nederlandsche volk te ach ten als een Germaanse!) volk. Ook al moesten wij strijden voor ons recht, dan willen wij toch den Nederlanders hun levensrechten niet ontnemen. Er is in de krijgsgeschiedenis geen voor beeld aan te wijzen, waarhij 'n land en volk, dat bezet werd, zoo vrij aan eigen beheer en bewind werd overge laten als het Duitsche rijk in Neder land vrijheid en eigen beheer heeft laten bestaan. Wij doen dat hier in het volle bewustzijn, dat hel hier men- schen geldt van Germaanschen bloe de, die eens zullen begrijpen welke groote daad de Fuehrer heeft verricht door het Nederlandsche volk deel te laten hebben aan de bestemming van een nieuw lot voor toekomstige gene raties." De Rijkscommissaris zeide verder nog, met betrekking tot de overwin ning in Frankrijk: „Wij zullen niet meer naar de wa pens behoeven te grijpen, want de Franschen zullen tot het bewustzijn zijn gekomen, dat thans met wapens niets meer te hereiken valt. Deze openlijke bekentenis zal lei- den tot 'n opklaring in de verhoudin gen tusschen Frankrijk en Duitsch- land. Gij weet dat wij bijzondere plichten hebben. Wij zijn bereid, het Duitsche bloed te offeren als dat moet. Het gaat hier om het Duitsche rijk." De Rijkscommissaris beëindigde zijn rede, met er op te wijzen dat de drie-eenheid van het nationaal geloof is: het Duitsche volk, 't Duitsche rijk en de wil van den Fuehrer. HOE DE N.S.B. DE TOEKOMST ZIET. Voor de N.S.B. in Den Haag heeft de heer van Geelkerken een rede ge houden. Spr. constateerde dat het eigenaardig is, dat men zich in ons land in de laat ste weken aan het verzoenen is met de gedachte, dat er een nieuwe orde op komst is. Langzaam maar zeker wordt men zich bewust, dat met alle oude theoriën der democratie zal worden ge broken. Het is thans voor Nederland de laatste kans om als eigen vrij land in het nieuwe Europa te worden opge nomen. Maar dan moet Nederland heb ben afgerekend met de denkbeelden der democratie en met allerlei andere wanbegrippen. Spr. gaf de verzekering, dat er in Nederland veel zal veranderen en dat de oude bestuurders, die niet hebben kunnen denken in Nederlandsch na- tionalen zin te zijner tijd van hun ze tels zullen verdwijnen, om plaats te maken voor het nationaal-socialistisch bewind. Wanneer het Nederlandsche volk niet metterdaad en met overtuiging wil medewerken aan de nieuwe gemeen schap, dan zal het groote Duitschland ons land bij zijn rijk inlijven, want Duitschland kan niet dulden, dat er in het herboren Europa een open gat blijft, waar later misschien het Engel- sche gif weer zou kunnen binnendrin gen. De democraten, die vroeger steeds zich tegen het groeiende nationalisme hebben trachten te verzetten, die tij dens de oorlogsdagen 15.000 volksge- nooten hebben opgesloten en die thans nog steeds de hoop houden gevestigd op hun vier zuilen zullen ook hun rekening gepresenteerd krijgen. Zij zullen niet in concentratiekampen wor den opgesloten, doch hun straf zal zwaarder zijn, omdat zij zullen worden vergeten en buiten de volksgemeen schap worden geplaatst. Spr. is er echter van overtuigd, dat velen van hen alsnog de oogen zullen opengaan, dat zij hun fouten van het verleden zullen erkennen en dat zij met overtuiging met de N.S.B.'ers zij aan zij zullen bouwen aan den verde ren opbouw van het nationaal-socia- listische Nederland. Eerst dan zal ons volk zijn volk weer zijn, dat waardig is 0111 naast en in samenwerking met de groote machten zelfstandig een plaats te behouden in het nieuwe Europa. De Donderdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering van Vlijmen werd door den voorzitter, burgemees ter v. d. Ven geopend met het formu liergebed. Staande herdacht de raad met den voorzitter een gesneuvelde uit de ge meente. Hoewel ook een slachtoffer al teveel is, sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit, dat in deze gemeente slechts één persoon voor het vaderland is gevallen en van een nog niets is ge hoord. Hij dankte God, dat het mooie dorp Vlijmen voor de rampen van den gruwelijken oorlog is gespaard geble ven. Hierna werd een woning gelegen te Nieuwkuijk, Nr. 203, toebehoorende aan de kinderen Mart. Klerkx te Dru- nen, onbewoonbaar verklaard. Op voorstel van B. en W. werd aan M. Achten te Haarsteeg een bedrag van 50 ct. per week beschikbaar ge steld als vergoeding voor de reis- en verblijfkosten van zijn te 's-Hertogen- bosch schoolgaand kind. Een voorstel tot wijziging van de gemeente-begrooting 1940 werd door den raad z. h. st. aangenomen. Het voorstel tot intrekking van de verordening tot heffing en invordering van bestelgeld voor telegrammen, vast gesteld door den raad der voormalige gemeente Nieuwkuijk, ging onder den hamer door. Overeenkomstig de verzoeken van Gedeputeerde Staten wijzigde de raad de eischen van benoembaarheid en be zoldiging van den gemeente-veldwach ter. Hierbij werd o.m. de salaris-ver hooging van den chef-veldwachter, die de raad in een der vorige vergaderin gen had toegezegd weder te niet ge daan. De nieuwe algemeene politie-veror- dening werd z.h.st. aangenomen. Het ambtenaren-reglement en de re glementen regelende den rechtstoestand van gemeente-secretaris, gemeente-ont vanger en ambtenaren van den Bur gerlijken stand onderging de gebruike lijke wijziging in verband met het ver vullen van den militairen dienstplicht. Op voorstel van B. en W. vulde de raad de verordeningen op de heffing en invordering van het schoolgeld en de hondenbelasting met enkele punten van zuiver administratieven aard aan. Het bedrag dat voor 1940 aan B- steun ter beschikking zal worden ge steld bepaalde de raad overeenkomstig het voorstel van B. en W. op 1097.40 waarvan ongeveer 400.ten laste van de gemeente komt. Een verzoekschrift van J. van En gelen en andere pachters, waarin deze vragen om schadeloosstelling van land pacht over 1940 wegens geleden scha de aan hun van de gemeente gepachte landerijen tengevolge van den strengen winter en de daardoor veroorzaakte af wateringsmoeilijkheden wordt afgewe zen, daar blijkens den voorzitter het ri sico wettelijk voor de pachters is. Aan de orde komt hierna een voor stel van B. en W. om in beginsel te be sluiten tot het verstrekken van premies voor den bouw van arbeiderswoningen. De voorzitter stelt voor dit punt nog aan te houden tot er nieuwe voorschrif ten zijn gekomen van de regeering. Op een desbetreffende vraag van den heer v. d. Griendt antwoordt de voorzitter dat hij er in principe voor is. De heer v. d. Griendt spreekt er dan zijn vreugde over uit,- dat deze rege ling eindelijk tot stand zal kunnen ko men. Wel vindt hij het evenwel jam mer dat het zoo laat gebeurt, want an dere gemeenten profiteeren er reeds lang van. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besluit de raad verder tot in trekking van het raadsbesluit van 24 December 1939, waarbij aan het hoofd van den luchtbeschermingsdienst over het jaar 1940 een vergoeding van 200 werd toegekend. Enkele begrotingswijzigingen over de begrooting 1939 gaan onder den ha mer door. De voorstellen op de ingekomen re clames op de schoolgeldheffing en hon denbelasting werden aangenomen. Aan het slot van deze vergadering deelt de voorzitter mede, dat hij over de gemeente 1500 circulaires heeft la ten verspreiden ten einde de bewoners te polsen, hoe zij staan tegen een straat- vuilophaaldienst tegen een kleine ver goeding. Slechts 50 personen hebben hun biljet ingevuld teruggestuurd, waarin zij verklaarden, dat zij wilden medewerken. Hij acht dit getal veel te klein en stelt voor dit onderwerp niet meer te behandelen, De heer van Sprang denkt, dat op verschillende plaatsen, onder andere, de buitenwijken een dergelijken dienst ook niet noodig is. In het centrum ech ter wel en daar zullen de 50 biljetten die zijn ingekomen wel vandaan komen. Bovendien kan het zijn dat de meesten zijn afgeschrikt door de kleine vergoe ding, waarvan zij niet weten hoeveel deze zal bedragen. Hij zou het jammer vinden als dit punt nu niet meer in be handeling kon komen en verzoekt den voorzitter er later nog eens op terug te komen. De voorzitter antwoordt dat de vijf tig ingevulde formulieren niet slechts uit het centrum komen, doch vanuit heel de gemeente, ook de buitenwijken. Hierna sluiting. DOET VERKOOPEN „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. 33) IT In levenden lijve, meisje, zei La dy Panwin kalmpjes. Nadat jij weggegaan was, viel het me opeens in, dat het eigenlijk niet goed was dat je alleen naar Cainden Hill ging en daar Lady Newhy zou treffen, want ik was er zeker van dat die je zou beleedigen. Dus heb ik me op een holletje aangekleed en kwam, net voor de trein wegging hij het station. Ga nu maar mee naar Marklane Station, dan kunnen we naar Kensington gaan met de underground, dat is tenmin ste goedkoop, al is het stoffig. Lady Panwin zag er jonger en vriendelijker uit en Dorothy begreep niet hoe het kwam, dat ze plotseling zoo opgewekt was. U bent in een goed humeur, tan tetje, waagde ze op te merken, toen ze in Kensington High-Street uitstap ten. Zou ik mogen vragen waar om? Je moogt het gerust vragen, was het antwoord, maar ik weet niet of je veel zult hebben aan mijn ant woord. Ik zou het toch graag willen hoo- ren. Nu dan, ik geloof dat ik de op lossing van het raadsel te pakken heb. Wat dan? vroeg Dorothy opge wonden. Dat kan ik je nu niet zeggen, want ik weet niet of ik het bij het rechte eind heb, voordat ik Mrs. Broil gesproken heb. En toen kneep Lady Panwin haar lippen op elkaar ten teeken dat de discussie over dit onderwerp geslo ten was. Toen ze naar Sir John vroegen, bleek hij uit te zijn en op hun vraag naar Lady Newby staarde de knecht hen verbaasd aan en zei dat zijn meester niet getrouwd was. Dus liet Lady Panwin den bediende Mrs. Broil halen. De knecht kwam weer binnen met het verzoek of de dames zoo vriende. lijk wilden zijn Mrs. Broil de eer aan te doen haar in haar eigen kamer te bezoeken. Dorothy verwachtte niet an ders of haar lichtgeprikkelde tante zou deze aanmatiging van de huis houdster niet vriendelijk opnemen. Maao; Lady Panwin scheen eerder met hef verzoek in haar schik te zijn. Mrs. Broil's heiligdom was een niet bijzonder groote kamer achter in het huis en de inrichting was al even op zichtig als Mrs. Broil's kleeding. De meubels waren vuurrood bekleed en lagen vol met kussens, die gewrocht waren door Mrs. Broil's vlijtige vin gers. De muren waren behangen met foto's van de Newby's, op alle moge lijke leeftijden. Er waren wassen bloe men, wollen matjes, geverfde grassen en allerlei andere prullen. Wak een eer! zei Mrs. Broil met haar schelle stem. Gaat u astu- blieft zitt<;nMiss Clair, wilt u plaats nemen op de sofa? Julia en ik, myla dy,. he'oben gramofoonplaten voor de arme menschen gemaakt. Dat doen we om hun intellect te prikkelen, my- lady. Toen pas ontdekten de bezoeksters Julia Flint mooier en norscher dan ooit, die in een soort van alkoof zat, die omhangen was met kanten gordij nen, terwijl vóór haar een klein tafel tje stond met een groote gramofoon er op. Waarom maakt u gramofoon platen, mrs. Broll? vroeg Lady Pan win nieuwsgierig. De huishoudster begon een breed voerige uiteenzetting. Julia en ik zetten een schijf, waarop nog geen groeven zijn, op de machine. Dan maakt Julia het toestel aan de gang en ik reciteer een klein gedichtje of spreek een paar aanmoedigende woor den of zing een kort liedje. Alles wat ik zeg wordt vastgesteld door de ma chine en als we onze huurt bezoeken, zetten we de machin weer aan, zoo dat het de arme menschen wat zonne schijn brengt. Heel knap van u uitgedacht. Maar u kunt toch platen koopen Dwaze, lichtzinnige, luchtharti ge platen, mylady, zei Mrs. Broll, ter wijl ze haar schrale gestalte plechtig oprichtte. Cabaretliedjes en dolle muziek en ordinaire grappen. Die dingen, mylady, zouden de armen niet helpen. Nee. Ik koop nieuwe platen en beschrijf ze zelf met moreele poe zie. Het toestel draait nog, mylady, en alles wat u en ik nu gezegd heb ben, is vastgelegd. Ik dacht dat je vlak voor den mond van den ontvanger moest pra ten, zei Dorothy nieuwsgierig. Het klinkt beter, gaf Mrs. Broll toe. Beter en duidelijker. Maar de kamer is klein en onze stemmen zijn niet zoo heel zacht, dus alles wat we Herijk. De herijk van maten en gewichten zal voor onze gemeente op Donderdag 27 Juni in het R.K. Parochiehuis te Loonopzand plaats hebben van 1013 uur, voor Kaatsheuvel op Vrijdag 28 Juni a.s. in het Gymnastieklokaal der St. Jansschool van 102 uur en van 1315 uur voor hen wier naam aan vangt met de letters A t.m. J.; Maan dag 1 Juli a.s. letters K t.m. R en op Dinsdag 2 Juli a.s. letters S t.m. Z. Diefstal. Dinsdag werd door den heer W. al hier bij de gemeente-politie aangifte ge daan van diefstal van ongeveer 150. Met de aanwijzingen, die W. kon ge ven, was het de politie niet moeilijk zekere jongeman, die dien middag gro ve verteringen gemaakt had te arres teeren. De chef van politie nam de verdachte een verhoor af, doch eerst den volgenden ,dag kwam de bekente nis. Vrijdag werd het heerschap op transport naar Breda gesteld. Automatiseering Telefoon. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met den bouw van het lokaal, waarin de centrale voor de automatiseering van de Telefoon wordt ondergebracht. Het gebouw wordt opgetrokken in het Z.O. gedeelte van den tuin van den Directeur van het P.T.T.-kantoor al hier. LOON-OP-ZAND. Ongeval. Zondagmiddag had het ongeveer 3- jarig dochtertje van den heer J. Fr. al hier het ongeluk, spelende, met den duim van een der handen, tusschen de latten van een ligstoel beklemd te ra ken, ter oorzake waarvan geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Hoewel Dr. Smals spoedig ingreep, kon niet worden voorkomen, dat het bovenste lid moest worden geampu teerd. Van 10 t.m. 15 Juni 1940. zeggen, wordt op die schijf neerge schreven. Zegt u eens een van uw verzen op, Mrs. Broll, dan kunnen we het la ter op den gramofoon hooren. Zonder een oogenblik te aarzelen stapte de huishoudster op liet toestel af en schreeuwde er met zonderling pathos een kreupel rijm van eigen maaksel in, dat ze aanduidde als „een heel'eenvoudig versje dat ik zelf ge dicht heb om de werkende vrouwen tevredenheid met hun lot in te hoe- zemen". Nadat de schijf het gedicht had „op genomen", werd de machine opnieuw in werking gezet om de declamatie van inrs. Broll te reproduceeren. En wat de bezoeksters te hooren kregen was werkelijk buitengewoon. Ze kon den duidelijk hooren wat Mrs. Broll gezegd had tegen den knecht, toen hij hun komst aankondigde en daarna het heele gesprek, dat gevolgd was, nadat zij binnien gekomen waren. De woorden waren een beetje vaag, maar goed verstaanbaar. Maar toen de ma chine kwam bij de acht versregels, werden die luid uitgeroepen, want Mrs. Broll had dicht hij de opening van de ontvanger gestaan. En de voor stelling eindigde met Mrs. Broil's op merking over haar gedichten. Buitengewoonzei Lady Pan win- En nu, Mrs. Broll, wilt u de machine misschien stop zetten en luisteren, want ik wil niet dat alles, wat ik te zeggen heb, opgenomen wordt. Mrs. Broll deed wat haar gevraagd werd. Maar het is volkomen veilig, mylady, zei ze knikkend. Als er soms iets, dat anderen niet aangaat, bij toeval wordt opgenomen, gaat de schijf altijd in de kachel. We zijn zoo gewend aan het geluid van de machi- WELKE BONS? Brood. Bons 21 tot en met 30 (broodbon- boekje. Geldig tot en met Zondag 23 Juni (eventueel tot en met 27 juni), recht gevende op totaal 2000 gram brood. Thee of Koffie. Bon 69 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 5 Juli, recht gevende op x/2 pond koffie of x/2 ons thee. Bloem of bakmeel. Bon 75 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 12 Juli, recht geven de op 2x/2 ons tarwebloem of 2x/2 ons zelfrijzend bakmeel. Suiker. Algemeen Steuncomité. Ook Drunen zal zijn deel hebben in het medewerken aan het algemeen steuncomité. Door een aantal dames zal bij de in woners gecollecteerd worden. Boezemkanaal. Nadat de boezem gereed is gekomen werd een aanvang gemaakt met 't gra ven van het nieuwe boezemkanaal. Wat betreft de nieuwe machine wordt nog gewacht op de officieele goedkeuring. Mej. J. van Hal, onderwijzeres aan de R.K. jongensschool in deze ge meente, is in gelijke betrekking be noemd aan de R.K. meisjesschool te Raamsdonksveer. Doordat de heer P. Krols, onder wijzer aan de R.K. jongensschool al hier, met groot verlof uit den militairen dienst is teruggekeerd en weer zijn normale functie heeft aanvaard, is de heer Verpalen eervol ontslagen als on derwijzer aan genoemde school. Omdat de Ned. Herv. Gemeente alhier haar kerkgebouw in gebruik heeft afgestaan aan de Gereformeerde Gemeente te Raamsdonksveer, die zoo zwaar getroffen is en die gewoon was eiken Zondag een morgen- en avond dienst te houden, heeft de Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente alhier besloten haar eigen voormiddagdienst te beginnen om half elf. ne dat wil zeggen ik en iedereen die me van tijd tot tijd bezoekt, zooals Sir John en haar gezicht betrok en ze zuchtte zijn broer, dat we nooit weten of ze gaat of niet. Maar ik heb toch heel wat platen moeten verbranden. En het meisje? vroeg Lady Pan win. Dat hoort niets, mylady, ze is zoo doof als een kwartel. Ik ben hee- lemaal niet tevreden over Julia, zei Mrs. Broll met een strengen blik naai de zwijgende Miss Flint. Ik heb ontdekt dat ze een veel te groote sym pathie voor Sir John heeft en dat is iets heel onbehoorlijks voor iemand in haar positie. Bedoelt u, dat ze op hem ver liefd is ?vroeg Dorothy. Ja, zei Mrs. Broll vol afkeer. Ja, Juliaen toen vertelde Mrs. Broll het doove meisje met een han dig bewegen van haar vingers, wat ze de bezoeksters over haar gezegd had. jO, riep Julia, terwijl een donker- roode blos op haar gezicht kwam en haar stem klonk, zooals van alle doo ve menschen, toonloos en vlak. O. En het volgende oogenblik was ze de kamer uitgehold. Wat wenscht u mij te vragen, mylady?, vroeg mrs. Broll. Heb je Lady Newhy gezien?, vroeg de andere kort. Mrs. Broil's slimme oogen keken •verschrikt. Er is geen Lady Newby. Weet je dat zeker? Heel zeker, mylady. (Wordt vervolgd). Bon 70 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 27 Juni, recht geven de op één kg. suiker. Petroleum, Petroleum „Periode I", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid be schikken, dan met petroleum. Geldig tot en met 30 Juni, recht gevende op 2 liter. Burgerlijke Stand Loonopzand. Geboren: Johannes Josephus Franciscus z.v. A. H. van Wezel-Timmers. Maria Pieter- nella d.v. A. A. van Gorkum-Brabers Tjebbe Antonius z.v. G. H. G. Witteveen-de Ridder Arie z.v. H. Versteeg-Nieuwenhuizen. Hu- bertus Johannes z.v. H. van Campen-Nieuwen- huijzen Johannes Lambertus Maria z.v. A. J. Dirksen-van Gulik Ingrid Maria Johanna d.v. M. H. Valk-Brans Antonia Johanna Maria d.v. J. F. Damen-Laros. Overleden: Gerdina Maria Johanna Tolboom oud 1 maand d.v. A. G. Tolboom-v. Berkel VVilhelmina de Man, oud 10 maanden, d.v. W. de Man-van der Pas. Vertrokken personen: H. C. van Heijst naar Hindhoven H. H. Colen naar Margraten J. F. M. Herrewijn naar Rotterdam. P. G. A. Verhelst naar Oirschot. C. Snijders naar Sprang-Capelle W. van Assen wed. van J. van Ewijk met kinderen naar Waalwijk. Ingekomen personen: J. A. Coomans van Tilburg. J. Heesbeen van Tilburg H. M. de Kort van Ostende H. van Kempen van 1 ilburg A. J. van Kuijk van Roosen daal W. A. Heesbeen van Tilburg A. J. Heesbeen van Tilburg Tj. Witteveen en echtgen. van Zevenbergen W. P. J. v. d. Wiel van Utrecht. C. J. A. v. d. Heuvel van 's-Hertogenbosch S. P. M. Boons van Waspik D. M. J. v. d. Wee van Breda. J. Nannes en gezin van Utrecht A. F. M. Vloemans van Hilvarenbeek.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2