Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. PROVINCIAAL NIEUWS. NUMMER 50. ZATERDAG 22 JUNI 1940. TWEEDE BLAD. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38 Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. DE BUS-COLLECTE GAAT HEDEN ZATERDAG IN ONZE GEMEENTE DOOR. Het plaatselijk comité heeft besloten met het oog op de ver gevorderde voorbereiding der bus-collecte in onze gemeente en de groote toevloed der vaste bijdragen, die bij langer uitstel aanzienlijk zouden kunnen wor den geschaad, de collecte op a.s. Zaterdag te doen doorgaan. De collecte wordt in ieders steun ten zeerste aanbevolen. Examen Voor 't eindexamen gymnasium te Zeist, slaagde o.m. de heer Hans Schaap alhier. R. K. Hoogere Burgerschool A te Waalwijk Voor het toelatingsexamen tot de le klas van de R.K. H.B.S. A. alhier zijn geslaagd: J. van Beurden, A. Hoeben, G. Hoffmans, S. de Hoop, M. Hooy mayer, A. v. d. Hoven, N. Kooien, J. H. van der Mee, P. van der Mee, J. van den Meijdenberg, II. van der Meijs, F. van Oers, A. Pullens, A. Pulles, H. Bombouts, M.Teurlings, C. Veltman, A. Vermeer, J. Vermeer en Ch. Zigenhorn te Waalwijk; P. van Duren, J. Leijten, J. Stassar en M. Zijlmans te Baamsdonk W. van Gastel, H. van Mosselveld, J. Pulles, J. Beijnen, J. de Rooy en A. Trommelen te Kaatsheuvel en C. van den Hoven te Sprang. Afgewezen 3.» De uitslag der eind-examens der R.K. H.B.S. wordt hedenmiddag he kend en zal door ons worden gepu bliceerd. Collecte De algemeene bus-collecte wordt heden in onze gemeente gehouden tot steun der getroffenen door den oorlog. De bewijzen van sympathie met dit doel, die het Comité uit de burgerij van Waalwijk bij de in schrijving reeds mocht ontvangen zijn schitterend. We vertrouwen dat de algemeene bus-collecte heden de kroon op 't werk zal zettenen ieder overvloedig zal bijdragen. Waalwijk doe zijn goede naam op charitatief gebied ook thans weer eer aan Onze militairen Den laatsten tijd zijn nog ver schillende militairen, waarvan langen tijd niets was vernomen en waarover men in groote onrust verkeerde, naar hun haardsteden teruggekeerd. Vandaag zagen we de zoolang verhoopte en blijde thuiskomst van de dpi. André van Roessel en M. van Drongelen. Onze gemeente mag wel van geluk spreken in dit opzicht, al is alle leed niet geleden. A van der Wens toch sneuvelde, terwijl men van M van Dalen niets vernam, waarschijnlijk nog in Duitsche krijgsgevangenschap. Sergeant-vlieger Bank wordt nog steeds vermist en van hem heeft men nog geen enkele tijding.Vermoedelijk is hij mede naar Frankrijk uitge weken en zou hij thans in Bordeaux vertoeven. Naar Engeland is natuur lijk ook mogelijk. Kamer van Koophandel Bij de gehouden verkiezing van een lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat, afdeeling kleinbedrijf, werd bij enkele candidaatstellinggekozen de heer J. Simonis te Baarasdonks- veer. Ondernernersovereenkcmst in de schoenindustrie. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart heeft aan de vaste commissie uit den economischen iaad voor de ondernemersovereenkomsten ver zocht hem - van advies te willen dienen over een door de Federatie van Nederlandsche schoenfabri kanten ingediend verzoek tot her nieuwde algemeen-ver bindend ver klaring van 'n ondernemersovereen komst in de schoenindustrie. Deze overeenkomst is bestemd om in de plaats te treden van die, welke voor de periode van 10 Aug. 1939 toten met 1940 algemeen verbindend is verklaard. Het transport te water De vaart in het Oude Maasje en de Langstraatsche havens is nor maal gebleven. Op de Afgedamde Maas en het Heusdensche kanaal is de vaart zoo normaal mogelijk. De vaart van Heusden tot de militaire brug te Drongelen is gestremd; beneden Drongelen is de vaart zoo normaal mogelijk. Liedertafel „Oefening en Vermaak" J.l. Zondag hield de. Waalwijk- sche Liedertafcl een algemeene ver gadering, waarop alle leden aan wezig waren. Na een treffend openingswoord van den voorzitter, werd met alge meene stemmen besloten niet bij de pakken neer te zitten, noch de sinds 11 Mei stopgezette repetities a.s. Zondag wederom te beginnen. Den laatsten tijd hebben enkele nieuwe jeugdige krachten zich als lid aangemeld, zoodat wij mogen constateeren, dat «Oefening en Ver maak», dat volgende maand 80 jaar bestaat, wederom eenigszins tot hooger bloei komt. Kon. Marechaussee Van de brigade Besoijen der Kon. Marechaussee heeft men tot op heden nog weinig gehoord. De echtgenoote van wachtmeester Kooien heeft via het Boode Kruis te Geneve een telegram ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat wachtmeester Kooien in besten welstand verkeerde. Omtrent de overige leden van de brigade en opper-wachtmeester Booms is nog niets bekend. Men vermoedt, dat de manschap pen uiteen zijn gedreven.- Gezien evenwel den gang van zaken in Frankrijk is de hoop gewettigd, dat ook spoedig van deze menschen bericht zal komen. Meisje aangereden Donderdagavond werd le v.m. Baardwijk een meisje uit Drunen, de ongeveer 15-jarige L. aangereden door een personenauto. Zij kwam plolseling met- haar rijwiel achter een hooiwagen uitgefietst, tenge volge waarvan de aanrijding werd veroorzaakt Den chauffeur v. R. uit Helvoirt treft geen schuld. Met eenige hoofdwonden werd het meisje bij den heer v. d. Water aldaar binnen gedragen en door een lid van de E.H.B,O. verbonden. Korten tijd later kon zij met den wagen van d. R. naar haar woon plaats worden vervoerd. Het broodgewicht en de distri butie van brood De Directeur van den Keurings dienst voor Waren te 's Hertogen bosch schrijft ons: Bij de op 17 Juni 1.1. in werking getreden distributie van brood is bepaald, dat elke bon recht geeft op ongeveer 100 gram brood. Op dit woord »ongeveer« moet wel den nadruk worden gelegd. Verschillende consumenten toch meencn, dat zij voor 8 bonnen een brood van minstens 800 gram kunnen ver langen. Deze meening is foutief. Wat toch is het geval? Het gewicht van een brood wordt bepaald door: a. het gehalte aan z.g. droge stof (d.i datgene wat achterblijft wanneer door verhitting bij 105° alle vocht aan het brood is onttrokken b. hel watergehalte. Het watergehalte is voor ^ver schillende broodsoorten verschil lend het hangt af van het water gehalte van het deeg en van den ouderdom van het brood. Het ge halte aan «droge stof« van een brood is echter aan bepaalde waarden gebonden, welke vastge steld zijn in het Broodbesluit op grond van de Warenwet (Koninklijk Bes uit van 21 December 1925, Stbl. 478). Dit drooggewicht moet voor een wittebrood van ongeveer 800 gram schaalgewicht bedragen tenminste 480 gram, voor 'n bruin- brood tenminste 450 gram. Op dit drooggewicht wordt door den Keuringsdienst voor Waren regelmatig toezicht gehouden en tegen bakkers, wier brood minder droge stof bevat dan wettelijk is voorgeschreven, zal streng worden opgetreden. Veel meer dan die 480 resp 450 gram droge stof kunnen en mogen de bakkers ook niet meer leveren, omdat zij gebonden zijn aan het voorschrift van het Centraal Distributie-kantoor, dat voor elke 720 bonnen 50 K.G. bloem of meel wordt toegewezen, Aan dezen eisch voor de droge stof, waardoor tevens de voedings waarde van het brood wordt be paald, is dus elke bakker gebonden. Het staat hem echter vrij slappere of stijvere deegen te verwerken, zoodat het voor den vakman een klein kunstje is zijn brood zwaar der te doen schijnen. Dit is ook een kwestie van smaak. In sommige deelen van ons land heeft't publiek liever een los, waterrijk brood, in andere streken liever een vast brood, waarvan het vochtgehalte lager is. Het publiek moet er zich dus niet over verwonderen als het voor zijn bonnen niet het «volle pond« zebijnt te krijgen. Het ontvangt soor zijn 8 bonnen feitelijk 480 gram droge stof en krijgt het vocht op den koop toe. üf dit laatste nu wat meer of minder is, komt er feitelijk niet op aan. Hoofdzaak is dat het de voedingswaarde ontvangt, waarop het recht heeft. R.K. Huishoud- en Industrieschool te Waalwijk. Bijgaande foto's geven een kijkje op de keuken en de hal van de Waalwijk- se Huishoud- en Industrieschool. Vele meisjes en vrouwen uit Waal wijk en omgeving hebben nu al enige maanden de lessen in de „nieuwe" huis houdschool gevolgd en weten wat er geleerd wordt en op welke wijze dit ge beurt. Maar er zijn er nog velen, die niet weten, dat op deze school voor alle meisjes en vrouwen gelegenheid is te leren, wat zij dadelijk of later nodig hebben. Ter voldoening aan de Leerplicht wet mogen de meisjes, inplaats van het zevende leerjaar op de Lagere school de opleiding aan een huishoudschool volgen. Zij moeten dan 6 leerjaren van de Lagere school gevolgd hebben en minstens 12 jaar en 8 maanden oud zijn. Meisjes, die 7 klassen doorlopen heb ben, kunnen reeds toegelaten worden, als zij voor het begin van het school jaar 12 jaar oud zijn. Voor deze meisjes van 1217 jaar is de 2-jarige voorbereidende opleiding, de z.g. Meisjescursus. In deze 2 jaar wordt geleerd: Verstellen, stoppen, mazen, haken en breien: het zelf maken van patronen, het knippen en naaien van ondergoed en eenvoudige bovenkleding voor kinde ren- en volwassenen: de verzorging van de was en het schoonmaken en onderhouden van huis, huisraad en kleding: het koken van dagelijkse maaltijden en enkele extraatjes, restverwerkingen en inmaken; algemeen vormend onderwijs, vak kennis (en godsdienst). Na afloop wordt een examen afge nomen en kan een getuigschrift be haald worden. Het schoolgeld is volgens gezins inkomen. Oudere meisjes, die al enige tijd van de lagere school zijn, kunnen dit des avonds leren. Het schoolgeld (voor 3 lessen per week) is afhankelijk van het inkomen. Gemiddeld 30 cent. Ook hiervan kan na afloop een ge tuigschrift verworven worden. Het diploma Hulp in de Huishouding is te behalen door meisjes na Ulo- of middelbaar onderwijs. Haar leerprogramma omvat: Eenvoudige en meer uitgebreide keu ken en Jnmaak; Wassen, strijken, het opmaken van de was, verzorging van huis- en huis raad; Verstellen, stoppen, mazen, haken en breien; Patroontekenen, knippen en naaien van boven- en onderkleding; i De traphal der schoof Warenkennis, hygiëne, voedingsleer (en godsdienst). Verder zijn er cursussen in koken, wassen, strijken, huishoudkunde, in ta fel dekken en dienen; in patroonteke nen, knippen en naaien voor meisjes en vrouwen, overdag en 's avonds. De school, waarin dit alles te leren is, is door velen van U van binnen of van buiten bewonderd, maar nog te veel wordt ze beschouwd als een in richting voor een bepaalde groep, om dat volgens hen zeer weinig mensen thuis zich een dergelijke installatie zou den kunnen aanschaffen. Dit is verkeerd bezien, want er zijn opleidingen en cursussen voor alle leef tijden en standen. Oppervlakkig be schouwd lijkt het bij een bezoek aan de school of er een overvloed van mate riaal is, wat dan vele leerlingen in haar gezin ook niet hebben of kunnen kopen. Overvloed van materiaal is echter schijn, want in een gezin hoeft maai één vrouw het werk (koken, wassen, strijken) te doen, terwijl hier gelijktij dig 24 leerlingen dit moeten leren. Bij het huishoudonderwijs wordt steeds gedacht aan de behoeften van iedere groep leerlingen. Natuurlijk zal dit op een school wel eens afwijkend zijn van het gezin, b.v. zullen op de school klei ne porties gekookt worden; de was in een droogruimte op rekken die opge trokken kunnen worden, omdat deze was gauw weer verwerkt en meegeno men moet worden. Maar kan het bereiden niet evengoed met kleine hoeveelheden geleerd wor den? En zouden de leerlingen, die leerden ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. De keuken der school. De Echo van het Zuiden, Waalwykscfte en Langstraatsche Courant*

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5