INGEZONDEN STUKKEN. „DE ECHO" Laatste Berichten. GEMEENTERAAD WAALWIJK. 1.25 p. kwartaal - f 0.10 p. week Advertentie-contracten Men heeft den opbouw van Rhenen met kracht en voortvarendheid aan gepakt. Men heeft een smalspoor aangelegd om het puin met lorries weg le voeren. Overzicht, met op den achtergrond de gespaard gebleven Curneratoren. Aan da gevolgen overleden Het 13 jarig zoontje van de wed. H. Vasters te Markelo, dat dezer dagen bij een val van zijn fiets een ernstige hersenschudding opliep is aan de gevolgen overleden. Veertig plunderaars te Nijkerk achter slot en grendel De politie van Nijkerk heeft tal rijke successen geboekt bij het op sporen van plunderaars. Tot nu toe zijn veertig personen achter slot en grendel geborgen. Een aantal gedu peerden kon weer in het bezit van hun rijwielen worden gesteld. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Na den oorlog, Door de Neerlands oorlogsdagen En door menig bombardement Zijn er dorpen en ook steden Voor 't oog nu onbekend. Vele burgers en directies Middenstanders in het land Hebben have en goed verloren Staan nu met een leege hand Er is nu komen opdagen »'t Nationale Comité Geeft daarom wat men kan missen Aan d'oorlogsslachtolTers gedwee Ouders en ook ecliigenootem Van iederen rang en iederen stand Verloren kinderen of hun vader Die streed voor T Vaderland. Door een gift kan men niet geven Wat voor hen niet meer bestaat. Troosthen mettroostvollewoorden En gebed dat ten Hemel gaat Zeg hen dat zij zijn gevallen Als man van plicht Op 't veld van eer En dat zij trots kunnen denken Ze sterven voor Vaderland en Heer God zal hen bijstaan in 't leven Heide h£.r\ door 't dagelijksch bestaan Vertrouw op Hem, Hij zal U sturen Op Uw moeilijke levensbaan. P. BROUWER. FRANKRIJK HOORT DE VOORWAARDEN VOOR WAPENSTILSTAND. Op de historische plaats in het bosch van Compiègne. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde gisteren uit het bosch van Compiègne: De Fiihrer en opperste bevelhebber heeft heden om 15 uur 30, in aanwezig heid van de opperbevelhebbers der weermachtonderdeelen, van den chef van het opperbevel der weermacht, van den rijksminister van buitenlandsche zaken en den plaatsvervanger van tien Fiihrer, de Fransche delegatie ontvan gen voor de overhandigng der wapen stilstandsvoorwaarden. De Fransche delegatie bestond uit ge neraal Huntziger, lid van den Franschen oppersten oorlogsraad, den generaal van het luchtwapen Bergeret, vice-admiraal Leluc en ambassadeur Noel. De Fiihrer verrichtte de* handeling der overhandiging van de voorwaarden in het bosch van Compiègne, in denzelfden salonwagen, waarin maarschalk Foch, op 11 November 1918 onder onteerende om standigheden den Duitschen onderhan delaars den wapenstilstand dicteerde. De gebeurtenis van beden in het bosch van Compiègne heeft gepleegd onrecht tegenover de Duitsche wapeneer uiige- wischt. De waardigheid der handeling tegenover den in eere verslagen tegen stander stond in tegenstelling tot de eeuwige haatzaaiende gedenkteckencn van deze plaats, waar eens Gallische laag heid het niet overwonnen Duitsche leger smaadde. In opdracht van den Fiihrer las de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-kolonel Keitel, de volgende preambule voor de wapenstilstandsvoor waarden voor: In opdracht van den Fiihrer en opper ste bevelhebber van de Duitsche weer macht heb ik u de volgende medcdeeling te doenIn vertrouwen op de door den Amerikaanschen presient Wilson aan het Duitsche rijk gegeven en door de geal lieerde mogendheden bevestigde toezeg gingen, heeft de Duitsche weermacht in November 1918 de wapens neergelegd. Daarmede vond een oorlog zijn einde, dien het Duitsche'volk en zijn re'geCring niet hadden gewild en waarin het, on danks ontzaglijke overmacht, den tegen standers niet gelukt was het Duitsche le ger, de marine of het Duitsche luchtwa pen op eenigerlei wijze beslissend te overwinnen. Reeds op het oogenblik dei- aankomst van de Duitsche wapenstil standscommissie echter begon het ver breken der plechtig gegeven belofte. Op 11 November 1918 begon daarmede in dezen trein de lijdenstijd van het Duit sche volk. Wat aan onteering en verne dering, aan menschelijk en materieel leed een volk kon worden toegevoegd, vond hier zijn begin .Woordbreuk en meineed hadden tegen een volk samengezworen, dat na een ruim vierjarigen heldhaftigen tegenstand slechts vervallen was in de eenige zwakheid van geloof te slaan aan de beloften van de democratische staats lieden. Op 3 September 1939, vijf en twintig jaar ha het uitbreken van den wereld oorlog, hebben Engeland en Frankrijk, wederom zonder eenigen grond, Düitsch- land den oorlog verklaard. Thans is de beslissing der wapenen gevallen. Frank rijk is overwonnen. De Fransche regee ring heeft de rijksregeering verzocht haar de Duitsche voorwaarden voor een wapenstilstand bekend te maken. Wanneer voor het in ontvangst nemen van deze voorwaarden het historische bosch van Compiègne werd aangewezen, dan geschiedde zulks om door deze han dling van een weer goedmakende gerech tigheid eens en voor al een herin nering uit te wisschen, die voor Frank rijk geen roemrijk blad in zijn geschie denis was, maar die door het Duitsche volk gevoeld werd als de diepste schan de van alle tijden. Frankrijk is na een heroïeken tegen stand in een enkele reeks bloedige slagen overwonnen en ineengestort. Duitsch- land heeft derhalve niet het voornemen aan de wapenstilstandsonderhandelingen de karaktertrekken te geven van be schimpingen tegenover een zoo dappe ren tegenstander. Het doel der Duitsche eischen is: 1. Hervatting van den strijd te ver hinderen. 2. Duitschland alle waarborgen te bieden voor de hem opgedrongen voortzetting van den oorlog tegen Engeland. 3. De voorwaarden in het leven te roepen voor de vorming van een nieuwen vrede, welks belangrijkste inhoud zal zijn het herstel van het aan het Duitsche rijk zelf, met ge weld aangedane onrecht. Na het voorlezen der preambule verliet de Fiihrer, onder de tonen van het Dcutschlandlied de plaats* der onderhan delingen. DE „NATIONALE INZAMELING". Thans vastgesteld op 6 Juli. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van bin- nenlandsche zaken, deelt mede, dat bij de voorbereiding van de inzameling ten behoeve van de getroffen gebieden, waarvoor het hulpcomité 1940 werd opgericht, is gebleken, dat het wen- schelijk is aan deze inzameling een meer nationaal karakter te geven en haar in provinciaal verband te regelen. De secretaris-generaal heeft den commissarissen der Koningin in de 'provinciën verzocht, hem in deze aan gelegenheid ter zijde te staan. Het Hulpcomité 1940 heeft in ver hand met dezen nieuwen opzet zijn werkzaamheden geëindigd. De nationale inzameling zal hu plaats vinden op Zaterdag 6 Juli, wel ke datum het mogelijk maakt de voor bereiding behoorlijk tot haar recht te doen l^omen. Voor de besteding der gelden, door deze Nationale inzameling bijeenge bracht zü worden uitsluitend be stemd voor de getroffen gebieden zal gebruik gemaakt worden van be staande nationale instellingen. In Utrecht gaat de collecte heden door, daar de voorbereiding vóór 15 Juni geheel gereed was; zoo is het ook hier en daarom wordt de collecte te Waalwijk ook vandaag gehouden; geeft allen flink! HULP AAN ROTTERDAM EN DE NED. KINDEREN. De rijkscommissaris Seys Inquarl bezocht gisteren Rotterdam. Hij hield daar een redevoering, waarin hij allen steun aan Rotterdam toezegde. Hij zeidc o.m.: Het beeld van deze vernielingen geelt echter ook aanleiding er over ra te denken waar de laatste oorzaken gezocht moeten worden voor het ont staan en het verloop van deze gebeur tenissen. Ik wil daar aanleiding hier van en o]) deze plaats niet de redenen herhalen, die den Fiihrer gedwongen hebben in dit land te komen. Het is voor ^nij aan geen twijfel onderhevig, dat evenals thans reeds vele Ne derlanders, die met open blik de vor ming der toekohist zagen over eenigen lijd alle toonaangevende krin gen van het Nedérlandsche volk zul len inzien, dat Nederland niet dooi den grooten loop der historische ge beurtenissen gegrepen werd, om duur zame schade te lijden, of beperkt te worden in de krachten van zijn volks aard en in de vrijheid van zijn han delen. Wanneer ik echter inga op de vooi Rotterdam tragische gebeurtenis, zou ik uitdrukkelijk willen vaststellen, dat de Duitsche legerleiding, voor zij de hevelen lot het beslissende oplrc* den voor haar hier ingesloten kame raden gaf, de Nederlandsehe bevel voerders er van in kennis had ge steld, dat binnen drie uur de aanval zou geschieden wanneer Rotterdam" niet intuss^hen tot een open stad werd door het wegtrekken van de Ne- derlandsche troepen. Door het dralen der Nederlandsehe bevelvoerders is deze termijn zoozeer overschreden, dat tenslotte nog slechts de troepen op den beganen grond en slechts een deel van tie luchteskaders op de hoog te konden worden gebracht valt de overgave, die op het laatste oogenblik was geschied. Ook de ontruiming der door een aanval bedreigde stadsdeelen, waar voor met drie uren tijd genoeg was gegeven, werd niet geheel ten uitvoer gelegd. Ik heb voorts beschikt, dat 'n bedrag van tien millioen gulden terstond wordt uitgetrokken, dat in gevallen, die in sociaal opzicht waard zijn dat er rekening mee gehouden wordt, ter beschikking wordt gesteld voor de on middellijke leniging van den nood en de verzekering van het bestaan der betrokkenen, zonder verplichting tot terugbetaling en wel op rekening van de schadeloosstellingsbedragen uit 't wederopbouwfonds. Wij noodigen voorts Nederlandsehe kinderen uit, vooral die uit getroffen gebieden, hun vacantie in Tirol en Stiermarken door te brengen, mede als dank voor 't geen Nederland voor deze landen heeft gedaan. DE VELDPOST. Het ligt in de bedoeling de veldpost met ingang van 1 Juli geheel op te heffen. DE MOORD TE LEIDSCHENDAM. Ook in hooger beroep levenslang geëischt. Bij de behandeling in hooger beroep van de Leidschendamsche moordzaak voor hel Haagsche gerechtshof, heeft de advocaat-generaal, jhr. inr. dr. Van Asch van Wijck, tegen den verdachte R. A. levenslange gevangenisstraf ge- eischt. Zoo luidde ook het vonnis van de rechtbank. „Op de bon". De eerste dag van de broodrantsoeneering gaf bygaand beeld. DE BROODDISTRIBUTIE, De volgende week; bon 31 toten met40. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat ge durende de week van 24 t.m. 30 J uni de met „31" tot en met „40" ge nummerde bonnen van het brood- bonboekje recht geven op 'tkoopen van 2000 gram brood, met dien verstande, dat deze bonnen ook t.m. 4 Juli voor het koopen van brood kunnen worden gebruikt. Elk dezer bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. lOOO geëvacueerde Bredanaars terecht Een van de vele uit Breda ge- ëvacueerden is gisteravond terug gekeerd en bracht de blijde tijding mee dat een groot deel van de geëvacueerden, omtrent wier lot men nog in het onzekere verkeerde, binnen enkele weken terug kan worden verwacht. Zij bevonden zich in Frankrijk en hadden reeds getracht naar Spanje of Italië te komen hetgeen hen niet gelukte. In tegenstelling met Noord-Frank rijk waren zij in Zuid Frankrijk goed behandeld. Behoudens een kleine groep Bredanaars die vanuit Frankrijk naar Engeland is overgestoken zijn thans de meeste vermiste geëvacu eerden lerecht. Schuldenaar kan uitstel krijgen, Gemachtigd door een verordening van Rijkscommissaris,Rijksminister Seyss Inquart, heeft de secretaris generaal van het departement van Justitie een aantal voorschriften uit gevaardigd, ter bescherming van schuldenaren en betreffende de burgerlijke stralrechtpleging alsmede het administratieve recht, met het ocg op de sinds 10 Mei 1940 inge treden bijzondere omstandigheden. In deze voorschriften is bepaald, dat de rechter een schuldenaar,die tengevolge van de bijzondere om standigheden, welke sinds sedert 10 Mei 1940 hebben voorgedaan, niet tijdig aan zijn vóór dien datum aan gegane verplichtingen kan voldoen, een uitstel van ten hoogste 6 maan. den kan verleenen, indien zulks redelijkerwijze vandenschuldeischer kan worden verlarfgd. Openbare vergadering, te houden op Donderdag 27 Juni 1940, om 19 uur, ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken, a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Koninklijk goedgekeurde ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 19401941, vastgesteld bij raadsbesluit van 28 Maart 1940. 2. Goedgekeurde raadsbesluiten van 25 April 1940 tot wijzi ging der begrootingen 1939 en 1940. 3. Goedgekeurde raadsbesluiten van 25 April 1940 tot aankoop van grond tusschen de Sta tionsstraat en de Putstraat van de N. H. Gemeente van Waalwijk, de N.V. Lederfa- briek P. van Loon Gzn. te Waalwijk, J. van Baal te Waalwijk en H. M. L. M. Schreurs te Drunen. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 April -1940 tot aankoop van bouwterrein aan de Bur gemeester van der Klokken- laan te Besoijen. 5. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 April 1940 tot onderhand- sche verpachting van .land aan den Roestelberg aan de weduwe P. van Helvoirt. b. Van het Centraal Bureau voor Ve rificatie en Finantieele Adviezen der Vereeniging van Nederland sehe Gemeenten, 's-Gravenhage. Proces-verbaal van kasopneming bij den ontvanger, gehouden 31 Mei 1940. c.Van de Woningbouwvereeniging Baardwijk". Verslag en balans/rekening van verlies en winst over 1939. d. Van het Middenstandsborgstel- lingsfonds voor de Langstraat. Verslag over 1939. 2. Voorstel inzake de kermis 1940. 3. Voorstel tot vaststelling van het crediet voor extrahulp aan werk- loozen voor 1940. 4. Voorstel inzake het pachten van land onder Ammerzoden en tot het maken van een uitweg voor de ge- meentelanderijen aldaar. 5. Voorstel tot toekenning van schad evergoeding aan een pachter van te onteigenen grond tusschen de Stationsstraat en de Putstraat. 6. Voorstel tot vaststelling van de huursom voor een te huren klasse lokaal der RK. bewaarschool aan de Sint Crispijnstraat en tot in- bruikleen-geving daarvan als schoollokaal voor de le klasse der R.K. meisjesschool aan de Sint Crispijnstraat. 7. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1939 en 1940. 8. Vaststelling armenrekeningen '39. Prae-adviezen ontvingen wij te laat voor dit nummer, ze volgen a.s. Woens dag: een laten we hier volgen: KERMIS 1940. De Commissaris der Koningin in de ze provincie heeft te kennen gegeven, dat het hem gewenscht voorkomt de kermissen dit jaar niet te doen door gaan. Afgezien nog van de praktische bezwaren tegen het houden der ker mis, is deze wenk van den Commissa ris der Koningin voor ons voldoende aanleiding om U voor te stellen daar aan gevolg te geven door te besluiten de kermis niet te doen houden. De in verband daarmede noodige maatregelen om de gemeente-begroo ting kloppend, te krijgen, vindt U ver vat in het voor de leden ter inzage lig gend ontwerp-besluit tot wijziging der begrooting van 1940. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Abonneert U op U is en blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd weten moei betreffende distributie luchtbescherming, enz. enz. Wij herinneren de houders van advertentie contracten eraan, dat zij gehouden zijn hun advertentie-regels door te plaatsen. Wij kunnen anders hun lage regelprijzen niet continueeren. tmSktsMk:

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7