GEMEENTERAAD WAALWIJK Zorgt tijdig Kantongerecht Gemengd Nieuws. „DE ECHO" Haast ieder van ons heeft onder zijn nere plannen zijn in een vergevorderd naaste bloedverwanten, onder vrien- j stadium van voorbereiding. Drie- tot vierhonderd arbeiders, hebben verder thans werk aan de dijk verzwaring in den Volkerakspolder. In werkverschaffing is verder onder handen de aanleg van een aarden baan in den grooten weg Roosendaal- Zevenbergen. Deze aanleg geschiedt geheel in handenarbeid. Op het oogenblik zijn voorts be langrijke werken in uitvoering bij het waterschap. Het stroomgebied van de Aa, dat in het verleden reeds tal van groote werken heeft doen uitvoeren. Bij dit waterschap, dat zich over een gebied van ruim 81,000 ha. uitstrekt, is lusschen 1931 en Augustus 1933 voor niet minder dan 1,900,000 ver- loond en zooals gezegd zijn nog ande re werken in uitvoering. Zoodra men gereed is met de verbetering van de Aa onder Veghel en verdere omleiding dezer rivier onder Helmond, en naar verwacht wordt zal dit in October zijn, wordt een begin gemaakt met de verbetering van het traject Keidonk- Beek en Donk. De kosten daarvan zul len 978,000 bedragen; 635,000 daarvan zal vérloqnd worden. Hier zullen 460 arbeiders 100 werkweken vinden. Verdere werken staan boven dien nog op het program. De omlei ding der rivier de Aa bij Helmond heelt tot nu toe al een. som van 860,000 gevorderd Waterschappen spelen op het gebied van werkverschaffing en werk verruiming een belangrijke rol. Het waterschap De Maaskant heeft reeds vele tonnen besteed aan de watervrij- making van de Maasstreek en groote bedragen worden er nog steeds aan gespendeerd. den en bekenden, stads- of dorpsge- nooten, één of meer dooden te betreu ren. Bovendien zijn velen nog in groo te ongerustheid omtrent het lot van hun verwanten, die aan den oorlog deelnamen, dan wel hun woonplaats moesten verlaten. Ons volk rouwt om de eigen doo den; het rouwt ook om de duizen den andere menschenlevens, die de oorlog reeds vroeg. Aldus te deelen in het leed der we reld is Christenplicht. Met dien rouw in het hart moeten wij echter tevens den blik gericht hou den op de toekomst van ons land en ons volk; wij moeten ons bezinnen op de fundamenteele waarden van ons volksbestaan; wij moeten arbeiden aan geestelijken en malerieelen her bouw. Wat in positieven zin gedaan kan worden, is onder zóó duisteren hemel nog niet in bijzonderheden aan te ge ven. Slechts de richting worde duide lijk en scherp bepaald. Maar negatief dient een ieder zich er rekenschap van te geven, dat met dit samentreffen van rouw en ge spannen arbeid uiterlijk vreugdebe toon niet vcreenigbaar is. Het is dus noodig, dat, althans in de maanden van 1940, die ons nog wachten, ieder openlijk feestbetoon achterwege blijft, in het bijzonder, dat niet gevlagd wordt op de dagen, waar op hei tot dusverre gewoonte was van openbare gebouwen en particuliere woningen de vlaggen uit te steken. Zij die een püblieke verantwoorde lijkheid dragen, kunnen in dit opzicht een voorbeeld geven, en anderen op wekken desgelijks te doen. Het verdient alle aanbeveling, dat ook de aandacht van de schooljeugd, voor zoover van een leeftijd, die tot eenig begrip er van in staat stelt, van tijd tot tijd opzettelijk bepaald wordt bij den ernst van de tijden, die wij beleven. Daarnaast is het goed, als de jeugd volop gelegenheid krijgt om zichzelf te zijn. Schoolfeestjes dienen dus achterwege te blijvenschoolreis jes, schoolwandelingen, museumbe- zoek, dit alles dient, voor zoover de omstandigheden het toelaten en de noodige geldmiddelen beschikbaar zijn, door te gaan. Ook daarbij dient voor te groote uitbundigheid, die anderen kan kwet sen „te worden gewaakt". Uit 't bovenstaande blijkt dat niet gevlagd wordt op dagen waarop men gewoon was te vlaggen, en ook aan ander feestbetoon, als vlagjes, sjer pen enz. zoo min mogelijk wordt ge daan. In N.-BRABANT WORDEN VERSCHEIDENE GROOTE WERKEN UITGEVOERD. Verscheidene groote werken onder handen en uitvoering van andere staat op het programma. In Noord-Brabant waren in de af- geloopen week elfduizend werkloozen in werkverschaffing geplaatst. Dit aantal was lot nu toe nog niet be reikt. Tal van groote objecten zijn onderhanden, andere liggen gereed voor uitvoering. Rijkswerkverschaf fing, gemeenten, waterschappen en particulieren werken daarbij samen. Er wordt naar gestreefd zooveel mogelijk landbouwgronden in cultuur te brengen, wat van groot belang is mede met hel oog op de voedselvoor ziening. De rijksdienst voor de werk verschaffing richt zich daarbij op het in exploitatie nemen van tot dusver nog niet ontgonnen gronden en bevor dert daarnaast plannen tot herontgin ning van bestaande, minder goede cul tuurgronden. Van veel belang is ook de liquidatie van militaire werken. Zoodra dat geschied is wordt het bouwland weer ter beschikking ge steld van de eigenaars. Behalve werk loozen uit de betrokken streken zijn ook honderden arbeiders van buiten de provincie hier aan het werk gezet. Zij zullen er langen tijd arbeid vinden, want als het opruimingswerk achter den rug is, zal een aanvang gemaakt worden met werken tot ontwatering, ten doel hebbende verbetering van den grond. Tal van arbeiders uit meer dan 150 Brabantsche gemeenten vin den hier werk. Zoo 900 uit Eindho ven, 755 uit Helmond, 700 uit Oss en 500 uit Roosendaal. In ruim honderd Brabantsche gemeenten is dientenge volge niemand meer in de steunrege ling. In de naaste toekomst zal een be gin worden gemaakt met de ontgin ning van honderden hectaren woeste gronden, o.a. te Hooge en Lage Mier de, te Hilvarenbeek, te Diessen (te gelijk met ruilverkaveling), te Hooge- loon, te Deurne, te Uden, te Sprang- Capelle en onder Oss. Daarmede is een bedrag van 1,600,000 aan loo- nen gemoeid. Andere groote en klei- VERKEER.S VOORSCHRIFTEN GELDEN NOG STEEDS. Bij voortduring blijkt, dat een groot deel van het Nederlandsche publiek in de meening verkeert, dat met het wegvallen van bijna het geheele auto- Verkeer ook de plicht om de geldende verkeersvoorschriften op te volgen, verdwenen is. Fietsers rijden onbezorgd midden op straat, voetgangers steken kris en kras over. Er kan hun nu immers toch niets gebeuren. Dit is echter even onjuist als gevaarlijk. Ook voor het veranderde verkeer blijven alle be staande voorschriften van kracht. Fietsers hooren nog altijd thuis op 't fietspad of aan de rechterzijde van straat of weg en voetgangers op het trottoir of voetpad. De rijweg en zeer zeker het midden daarvan komt nog altijd toe aan 't „snelverkeer". Dit woord is meer dan ooit op zijn plaats. Datgene wat er van het auto- en motorverkeer rest is in deze dagen al een zeer snel verkeer, daar het hier vooral militair en poli- tieverkeer betreft. Deze twee hebben bijna altijd haast en daarmee dient het publiek voor eigen veiligheid en in het openbaar belang rekening te houden. Een druk autoverkeer dwingt fiet ser en voetganger automatisch tot voorzichtigheid, maar een enkele voortrazende wagen in een straat vol argeloozen, die meenen dat de baan voor hen en uitsluitend voor hen vrij is, kan de grootste gevaren opleveren. Er mag veel veranderd zijn in den laatsten tijd, de plicht tot verkeers- fatsoen en verkeers gehoorzaamheid blijft voor en na bestaan. Nog telkens komen Bredanaars aan. Aan de onzekerheid omtrent het lot der nog vermiste vluchtelingen uit Breda en de randgemeenten begint meer en meer een einde te komen. Nadat gedurende 10 dagen geen vluchteling meer teruggekeerd was, zijn de laatste drie dagen weer kleine groepjes uit Frankrijk per auto te Breda aangekomen. Zaterdagavond laat b.v. keerde weer een uit negen personen be staand gezin, dat Eersten Pinkster dag in een vierpersoonsauto ver trokken was, na zes weken in den zelfden auto uit St. Malo aan de Bretonsche kust te Breda terug. Te St. Malo heeft deze familie van den oorlog niets anders bemerkt dan dat Engelsche troepen het haven hoofd vernielden. Er is daar geen schot gelost en geen bom gevallen; ook heeft men vrijwel geen vlieg tuigen gezien. Etten-Leur werd zwaar doorden oorlog getroffen. Ruim 330.000 gulden schade aan 3k0 gebouwen. Bij de opname van de te Etten en Leur geleden schade als gevolg van de oorlogshandelingen tusschen 10 en 15 Mei j.l. bleek dat van de 541 gebouwen die min of meer van ex- plodeerende bommen hadden ge leden 31 panden geheel of zoodanig verwoest waren, dat zij verder on- Voor de tweede maal binnen betrekkelijk korten tijd brak brand uit in de fabriek der N. V. Handel Mij. Hollandsche Luter- ma aan de Piekstraat te Botterdam. Ditmaal wasde brand heviger en ging het geheel complex in vlammen op, waarbij groote voorraden hout verloren gingen Enorme hoeveelhe den water werd door de brandweer, die met groot materiaal werkte in de vlam menzeegespoten, niet in het minst door 't waterkanon van Rot- terdamsch drijvende brandspuit. Overzicht tijdens het blusschingswerk. bewoonbaar waren aan 56 ernstige schade was toegebracht en 18 stuks vee in de weiden waren gedood. De totale schade als direct gevolg van den oorlog beloopt f338.754. Gedood werden 41 burgers, en zwaar gewoond 23 inwoners, terwijl 8 militairen van verschillende na tionaliteiten te Etten op het R. K. Kerkhof zijn begraven en 10 ge wonde soldaten in het St. Elisabeths- gasthuis werden verpleegd. 's-HERTOGENBOSCH Uitspraken. De kantonrechter te 's-Hertogen- bosch wees o.m. de navolgende vonnissen C. D., Waalwijk, arbeidswet, 2 x f3.— boete. W. I., Waalwijk, arbeidswet 2 x f3.— boete. L. v. B., Vlijmen, inventarisatie- besluit, f 15 boete. C. H. v. d. W., Vlijmen, inven- tarisatiebesluit, 2 x f4.— boete. J. L. v. d. W., Vlijmen, inventa- risatiebesluit, 2 x f4.— boete, G. J. H., Eethen, inventarisatie- besluit f5.— boete. Th. M. B., Heusden,inventarisatie- besluit, f 15hoete. P. H., Vlijmen, geen achterlicht, f3.— boete. P. J. G., Sprang Capelle, rijtijden- wet, f4boete. R. R., Sprang-Capelle, rijtijdenwet, f4.— boete. Th. v. W., Vlijmen, rijtijdenwet, f4.— boete. Th. v. d. B., bakker te Elshout, gemeente Drunen; stond terecht wegens overtreding der arbeidswet. Op 26 Maart j.l. had hij, in zijn hoedanigheid van hoofd en bestuur der eener bakkerij, des namiddags te kwart voor vijf door een onder geschikte brood laten bezorgen terwijl volgens het arbeidsregister deze om half vijf ophield met werken. Tegen verdachte werd geëischt een geldboete van f 5.— te vervangen door 5 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f4.— boete of 4 dagen hechtenis. Poging tot doodslag te Andel. Door de gemeentepolitie uit Andel werd voor den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch geleid C. S., 39 jaar, koopman te Andel, als verdacht van poging tot doodslag, gepleegd te Andel op 21 Juni 1940. Na dooi den rechter-commissaris te zijn ge hoord werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring te 's-Hertogen bosch. Onder het puin bedolven. Een doode en een gewonde te Rotterdam. Dinsdagmiddag om kwart over een waren in het voormalige pand van de firma M, Knap aan het Groenen- daal te Rotterdam twee broers de 33-jarige H. Hemmers en de 30-jarige M. J. Hemmers, woonachtig op een woonschip aan de Rechter Rotte- kade, bezig met het verrichten van ruimingswerkzaamheden. Plotseling stortte een betonvloer in,tengevolge waarvan beiden onder vallend ge steente geraakten. H. Hemmers werd op slag gedood, en M. J. Hemmers kreeg verwon dingen aan het hoofd, benevens een hersenschudding. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer en de gewonde zijn per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. Verdronken. Bij het zwemmen in de zanderij- sloot langs den Gooweg te Noord- wijkerhout Is A. Duivenvoorden verdronken. Na een uur slaagde de politie er in het lijkje op te dreggen. voor Uw advertentie in voor a.s. Zaterdag. PRAE-ADVIEZEN. Prae-advies punt 3. Steun B. Ook voor het jaar 1940 zal aan on dersteunde en tewerkgestelde arbeiders en aan ondersteunde kleine boeren van de z.g. groep-B extra-hulp in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel kun nen worden verstrekt. In de kosten daarvan wordt door het rijk weder gesubsidieerd. Per gemeente mag ten hoogste wor den besteed een totaal bedrag, verkre gen door vermenigvuldiging van 7.90 met het aantal werklooze arbeiders, dat over de eerste 10 maanden van 1939 als werkzoekende bij het plaatselijk or gaan der arbeidsbemiddeling stond in geschreven vermeerderd met het ge middeld aantal tewerkgestelden over de maanden April tot en met October 1939. Van genoemd bedrag van ƒ7.90 komt 2.— ten laste van de gemeente en 5.90 ten laste van het Departe ment van Sociale Zaken. Voor de B-boeren stelt het Departe ment van Sociale Zaken per gemeente beschikbaar een bedrag, dat verkregen wordt door vermenigvuldiging van 2.95 met het gemiddeld aantal B-boe ren in de maand Februari 1940. Door de gemeente moet bovendien 1.- per B-boer worden bijgedragen, zoodat in totaal 3.95 per B-boer beschikbaar komt. Voor de berekening van vorenbe doeld beschikbaar te stellen bedrag voor de arbeiders is rekening te hou den met een aantal van 203 en voor dat van de B-boeren met een aantal van 7. Wij stellen U voor de aldus door de Minister van Sociale Zaken bij circu laire van 3 Mei j.l. ter kennis gebrach te regeling te aanvaarden. Alsdan krijgt het B-comité voor 1940 ter be schikking voor de groep arbeiders: 203 x 7.90 is 1603.70 en voor de groep B-boeren 7 x 5.95 is 27.65 Samen 1631.35 Ten laste der gemeente komt hier van: 203 x 2. —is 406.- plus 7 x 1.— is 7.— Samen 413. zoodat van het rijk wordt terugont vangen 1218.35. Een ontwerp-besluit bieden wij U ter vaststelling aan. Het op de begrooting 1940 hiervoor uitgetrokken crediet is meer dan toereikend. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies punt 4. Pachten van land te Ammerzoden en het maken van een uitweg. Onze gemeente bezit uit de erflating van Mr. van Cooth een perceel wei land, gelegen te Ammerzoden, dat aan alle zijden wordt ingesloten door rijks- grond. Het perceel van de gemeente is daardoor niet te verhuren, zonder dat tegelijk het rondom gelegen perceel van het rijk mede verhuurd kan wor den. Tot nog toe werd dan ook door de gemeente steeds laatstgenoemd per ceel van het rijk gehuurd en weder ver huurd te zamen met het perceel van de gemeente, genaamd ,,De Mauritsplaat". De huurovereenkomst met het rijk is laatst geëxpireerd op 31 December '39. Het rijk wil het perceel weder aan de gemeente verhuren voor 100.'per jaar. Laatstelijk bedroeg de pachtsom 90.— per jaar. Wij zijn echter voor nemens het perceel voortaan niet meer te verhuren, daar dan de bepalingen der Pachtwet van toepassing zijn, die o.a. in het algemeen voorschrijven pacht voor onbepaalden tijd te sluiten, doch het grasgewas tweemaal per jaar te verpachten, als voor- en nagras. Alsdan is ook op een hoogere op brengst te rekenen. Bedroeg de pacht som tot nog toe 220.per jaar, bij de gehouden openbare verpéchting, welke wij intusschen hebben laten hou den met het oog op het vergevorderd seizoen, bracht alleen het voorgras van het bewuste stuk weiland reeds 500 op. Vanzelfsprekend heeft de gemeen te alsdan voor de jaarlijksche bemes ting enz. te zorgen, doch de kosten daarvan wegen niet op tegen het voor deel van de hoogere opbrengst. Het rijk wil nu eenigszins mede deelachtig wor den in die hoogere landopbrengst en heeft daarom de huur verhoogd en wel tot 100.per jaar. Nog een andere moeilijkheid moest evenwel tot oplossing gebracht worden in verband met ons voornemen voor taan het grasgewas te verpachten. Voor het ophalen van het hooi moet met paard en wagen op het perceel gereden kunnen worden. Daarvoor bestaat gee- ne gelegenheid. Het is noodig daarvoor een rijdam aan te leggen op rijksgrond. Bij de tot heden aan ,,De Mauritsplaat" gegeven bestemming van weiland be hoefde slechts het vee daarheen geleid te worden, hetgeen door omliggende eigenaren en pachters werd toegestaan over hun land. Dit is evenwel niet mo gelijk voor een gespan. De kosten van bedoelden rijdam zullen beloopen pl.m. 300. Het rijk is bereid vergunning te verleenen tot het leggen, gebruiken, enz. van den bedoelden rijdam op rijks- grond- tegen een jaarlijksche vergoe ding van 15. uiterlijk tot 31 De cember 1950. Wij stellen U voor: 1. van het rijk te huren voor onbe paalden tijd (zulks ingevolge de Pacht wet) het vorenbedoeld perceel grond onder Ammerzoden voor 100.per jaar. 2. een crediet beschikbaar te stel len van 300.voor het aanbrengen van bovenbedoelden rijdam en in ver band daarmede een overeenkomst te sluiten met het rijk tot 31 December 1950 onder de voorwaarden van de ter inzage liggende ontwerp-vergunning van het rijk. Medegedeeld zij nog, dat door ons getracht zal worden het rijk te doen bijdragen in de kosten van het maken van den rijdam, omdat het om de Mau ritsplaat gelegen perceel rijksgrond eigenlijk mede gebaat is met den be- wusten rijdam. Ten slotte spreken wij het vertrou wen uit, dat Uwe vergadering zich ac-

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2