Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Zom er-Coupons FA- CUNEN COCOS ïers u „N00RD-BRABAND" Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD Duitsche propaganda-afdeeling vond Fransche plannen in een trein. WAALWIJK. te Waalwijk* Begin nieuwe cursussen 2 September. Fransch-Engelsch zeegevecht aan de Afrikaansche kust. NUMMER 54. ZATERDAG 6 JULI 1940. 63e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38 Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde cf.d. 3 Juli uit Berlijn: Naar van officieele zijde wordt me degedeeld heeft een Duitsche propa ganda-afdeeling in het kleine stadje L. Charité aan de Loire in een half verwoesten trein de geheime politieke documenten van den Franschen gene nden staf aangetroffen. De hier ge vonden documenten zijn volgens deze officieele mededeeling van zulk een groote beteckenis, dat alleen reeds de publicatie ervan beschouwd moet worden als de grootste sensatie van dezen aard. Zij onthullen met een dui delijkheid, welke zonder weerga is, de Engelsche en Fransche plannen tot uitbreiding van den oorlog. Ten gevol ge van de eigen zwakheid en uit ge brek aan offervaardigheid van Enge land en Frankrijk moesten de kleine volkeren van Europa systematisch naar de slachtbank worden gevoerd. Om Duitschland te onderwerpen. Men wilde Duitschland op twee ma nieren onderwerpen. Ten eerste door het afsnijden van de Zweedsche erts- mijnen of door de verwoesting hier van en vervolgens door de verwoesting van de Roeineensche en Russische olie velden van Bakoe en Batoem. Ten tweede door Scandinavië in den oorlog tegen Duitschland mee te sleuren. waardoor men over 10 divisies tegen Duitschland de beschikking zou krij gen en door ook Roemenië, Turkije, Griekenland en Joegoslavië in den oorlog te betrekken, waardoor men hoopte ongeveer 10 divisies tegen Duitschland op de been te brengen. Dit noemde men de strategie van het „front d'usure" (het uitputtingsfront) tegen het Duitsche leger. Reeds lang was deze strategie een uitgemaakte zaak. De onbekwaamheid en de besluiteloosheid van de vijande lijke leiding en 't bliksemsnelle toe slaan van het Duitsche leger heelt deze plannen verijdeld. Generaal Ga- melin heeft in een schrijven van 12 Mei, dat ook is gevonden, de strengste orders gegeven voor het geheim hou den van deze documenten. Want zoo schreef hij „indien een dezer documenten den vijand in handen zou dien. zou dat alleen al aan het Duit sche opperbevel een politiek wapen verschaffen, dat tegen de geallieerden zou worden gebruikt." De steun aan Finland. Het tweede document (van generaal Gamelin) behelst een plan voor geal lieerden steun aan Finland, waarbij eventueel Noorwegen en Zweden be trokken zouden worden. De opperste oorlogsraad der geallieerden wilde Alle Zomer Damesmantels Alle Zomer Mantelcostuums Alle Zomer Damesjaponnen Alle avondjaponnen en capes Alle Zomer Kindermantels Alle Zomer Kinderjurken Alle Bruidskleeding Alle Damesrokken, Blouses en Blazers voor de Zomer Alle Dames-, Heeren- en Kin der Gummi-regenkleeding Alle Heeren- en Jongens Sportcostuums Alle Heeren Zomerpantalons en Shirts. Alle Zomerstoffen Alle Dames- en Heeren- hoeden Alle Dames-modeartikelen Alle Polo-shirts voor Dames, Heeren en Kinderen Alle Corsetten, bustehouders etc. Alle Badartikelen Alle Baby-goederen Alle Kinderkleeding tot 2 jaar Alle Tafel-, Divan- en Schoorsteenkleeden Alle Cocos- en Chinamatten Alle Ligstoelen, Tuin parasols etc. w.o. de nieuwste dessins van dit seizoen, tegen uiterst lage prijzen, een prachtgelegenheid om nu nogeenleukZomerjaponnetje aan teschaffen tenslotte Finland helpen niet via Pet- samo, maar via Zweden, waarbij het dan voornamelijk om de ertsmijnen en de versterking der blokkade tegen Duitschland ging. In ditzelfde stuk is ook sprake van een actie in den Bal kan tegen Duitschland. Het derde document is een telegram -van Gamelin aan Weygand, waarin wordt medegedeeld, dat de operaties in het Midden-Oosten onder Engclsch he vel en die in den Kaukasus onder Turksch commando moesten plaats hebben. Het vierde document is een telegram van den Franschen ambassadeur in Turkije Massigli, waarin deze. mede deelt dat hij uit een onderhoud met den Turkschen minister van buiten- landsche zaken Saradjogloe, kon op maken, dat Turkije geen moeilijkheden aan een geallieerde actie tegen den Kaukasus in den weg zou leggen. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 den. Tot dit doel moest in Frankrijk en in Engeland een eerste groep strijd krachten gereed staan om naar Scan dinavië te worden getransporteerd, hetzij als slag terug, hetzij als preven tieve maatregel. Een zesde document is wederom een telegram van ambassadeur Massigli aan Parijs, waarin reserves worden be pleit ten aanzien van het inlichten van de Turksche regeering over de plannen om over Turksch gebied naar Bakoe en Batoem te vliegen ter bombardee ring Van de Russische olievelden. BRITSCH GARANTIE-AANBOD AAN IERLAND? Naar in leidende nationaal-Iersche kringen te New-York verluidt, heeft de Britsche regeering den Ierschen Vrijstaat een dezer dagen een garantie- aanbod gedaan voor het geval van een Duitschen inval, waartegenover Ierland zijn verdediging aan Engelsche leiding zou moeten toevertrouwen. Het Engel sche garantie-aanbod is in hoofdzaak gebaseerd op de belofte van hulpver leening door Poolsche en Tsjechische is tot nu nog steeds het beste artikel voor de keuken en huiskamers. Wij hebben zoo lang de voorraad strekt nog een prachtcolleclie in wel 100 dess en diverse breedtes. Komt U zonder eenige ver plichting eens een kijkje nemen en U zult vast en zeker slagen. ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE. K0FAMAGAZIJN WAALWIJK. troepen, voor zoover deze zich op het oogenblik op Engclsch grondgebied bevinden. Nederland en Beigië in verband met de plannen. Het vijfde document is een aantee- kening van Gamelin van 10 Maart 194U betreffende de verdieping der plannen tol het vormen van nieuwe fronten. Duitschland en Sovjet-Rusland moeten door het afsnijden van den ertstoevoer uit Zweden en den olietoevoer uit Roe menië economisch worden verzwakt. Men wil een strategie volgen van „af slijting der Duitsche strijdkrachten." Te land lijkt het op liet oogenblik zeer moeilijk, om buiten het onbezette gebied resultaten van belang te ver werven. Daarom moet Duitschland gedwongen worden uit zijn huidige af wachtende houding te komen. Het eerste wat noodig is, is een verscher ping der blokkade. Behalve de econo mische resultaten die daarvan te ver wachten zijn, moeten de volgende doel stellingen worden nagestreefd: Ten eerste: Kan het in het belang van Duitsch land zijn, Nederland en België te spa ren, want deze maken het Duitschland mogelijk de effecten der blokkade vér gaande te ontwijken. Een strenge con- tingenteering van den invoer .in Ne derland en België zou derhalve ge schikt kunnen zijn om Duitschland er toe te brengen dat het korte metten maakt en binnenvalt in Nederland en België, aangezien deze landen het dan in economisch opzicht nog slechts ma tig profijt zouden brengen. Ten tweede: België en Nederland dienen Duitsch- landhoofdzakelijk als tusschenhande- laars naar buiten, terwijl Zweden aan Duitschland een onontbeerlijke grond stof levert, n.l. het ijzer. Er moet naar gestreefd worden een dergelijke voor ziening te stuiten. Een eenvoudige procedure zou er in bestaan te verkla ren, dat de leverantie van zekere es- sentieele producten, zooals b.v. het ijzer, door neutrale landen die aan Duitschland grenzen een, in allen vorm verleenden bijstand beteekent en tot represailles zou leiden. Zweden zou dus nog slechts onder bedreiging met blokkade zijn erts kunnen leveren aan Duitschland. Evenzeer zou Noor wegen nog slechts onder het zelfde ri sico het transito kunnen bewerkstel ligen. In geval beide landen zich schik ken, is het doel bereikt. Anders zou hun zeehandel moeten worden stop gezet. Ten aanzien van een dergelijken toestand zou het kunnen zijn, dat Duitschland zou besluiten, daarop te reageeren en in Zweden gewapender hand in te grijpen. Het zou ons dan voor den afweer gereed moeten vin- Inlichtingen en aangifte bij den directeur. (Zie toelichting in dit blad.) In Clermont-Ferrand, den zetel van de Fransche regeering, is gisternacht 0111 drie uur liet volgende communi qué uitgegeven: „I11 den ochtend van 3 Juli' is een belangrijke Engelsche strijdmacht, vooral bestaande uit drie linieschepen, die van de Noordzee was gekomen, verschenen voor de reede van Mers el Tebir, de vlootbasis van Oran, waar zich een deel van de Fransche vloot, n.l. dc Dunkerque en de Strasbourg, volgens liet wapènstilstandsverdrag voor anker bevond. De Britsche admiraal richtte tot den Franschen eskader-admiraal, vice-ad- miraal Gensoul, den eisch zich over te geven dan wel zijn schepen tot zin ken te brengen. De Britsche admiraal stond een termijn van zes uur toe voor het nemen van een beslissing. Zonder te wachten op den afloop van dezen termijn sloten watervliegtuigen van de Engelsche marine door middel van magnetische mijnen de reede van Mers el Tebir af. Aangezien dc Fran sche admiraal weigerde te gehoorza men, opende de Britsche vloot 0111 17.40 uur het vuur op de Fransche oorlogsbodem^. Met het oog op dezen niet te quali- ficeeren aanval, aldus gaat het com muniqué verder, heeft de Fransche re geering aan de naast de Britsche vloot ter reede van Alexandrië voor anker liggende eenheden het hevel gegeven de ankers te lichten en naar open zee te varen, zoo noodig met geweld. Bovendien heeft aangezien deze aanval des te afschuwelijker is, daar hij gepleegd werd door onzen bondge noot van gisteren de Fransche ad miraliteit zonder verwijl aan alle oor logsschepen, die zich in volle zee be vinden, instructie gegeven om de Brit sche koopvaardijschepen, welke zij ontmoeten, aan te houden en op iede- ren nieuwen aanval met vuur te ant woorden". De Fransche schepen mogen zich tot zinken brengen, als er gevaar be staat voor verovering door de Engel- schen. „STRASBOURG" ONTSNAPT. „Dunkerque", „Provence" en „Mogador" in brand. „Bretagne" vliegt in de lucht. Berlijn, 4 Juli (D.N.B.). Betreffende den overval van de Brit sche vloot op de Fransche oorlogs schepen in dc oorlogshaven van Oran, vernemen wij nog, dat hij den plotse- lingen aanval der Engelschen, die gis teravond om 17.50 uur werd onderno men, dc Fransche schepen voor een deel niet onder stoom lagen en aldus in de haven lagen, dat zij hun zware artillerie niet in werking konden bren gen. Deze omstandigheden kenmerken het optreden van dc Engelschen. Zij openden van grooten afstand hij ver rassing het vuur. De slagschepen „Dunkerque" 'en „Provence" henevens de flottieJjeleiclcr „Mogador" werden in brand geschoten en liggen brandende in de haven van Oran. Het slagschip „Bretagne" is klaarblijkelijk hij het stooten op een door de Engelschen gelegde magneti sche mijn in de lucht gevlogen. Het slagschip „Strasbourg", vijf flottielje- leiders en een aantal torpedobooten en duikbooten zijn er in geslaagd al vechtende door den ring der Engelsche schepen heen te breken en de Middel- landsche Zee op te varen en Toulon te bereiken. VERKLARING VAN CHURCHILL. Churchil heeft in 't Engelsche La gerhuis de volgende verklaring afge legd „Maatregelen van geweid De beslissing van het Britsche ka binet over de actie tegen de Fransche W»l«|jksrkr en Langstraatscae Courant* KOFA

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1