UIT DE LANGSTRAAT CM OMGEVING r VLIJMEN HEUSDEN. RAAMSDONK. SPRANG-CAPELLE. Gemengd Nieuws. richten in het belang van kleine zelf standigen die met zakelijke moeilijk heden te kampen hadden of in moei lijkheden dreigden te komen. Het grooter aantal aanvragen wijst er op dat er allengs in middenstands kringen beter begrip en waardeering gaan heerschen ten opzichte van ons fonds dat op zoo velerlei terrein den middenstander hulp kan bieden. Wij ondervinden het echter nog da gelijks dat nog lang niet alle belang hebbenden voldoende op de hoogte zijn van de mogelijkheden die er voor ons fonds zijn om iemand bij zijn za kelijke moeilijkheden bij te staan. Liever dan >zich daarvan even op de hoogte te stellen door ons inlichtingen te vragen en ons hun moeilijkheden bloot te leggen, blijven zij vaak door sukkelen tot hun zaak bijna ten gronde is. Ook voor ons fonds wordt het dan moeilijk er nog iets van te maken, terwijl, als men tijdig bij ons was gekomen, er mogelijk nog een op lossing te vinden ware geweest. Daarom kan niet genoeg er op aan gedrongen worden dat belanghebben den to.ch niet tè lang wachten met zich tot 't Middenstandsborgstellingsfonds te wenden. Bij tijdige aanvraag kan veel meer zorg hieraan worden besteed en is de kans op een afdoende hulp veel grooter. Nu is de nood vaak zoo hoog gestegen dat men liefst direct 't gevraagde credietbedrag zou willen ontvangen en zou men verlangen dat het bestuur direct stappen doet zonder in de gelegenheid te zijn geweest be hoorlijk de zaak te onderzoeken en voor te bereiden! - Geen gelegenheid laat liet bestuur voorbijgaan 0111 in middenstandskrin gen meer bekendheid te geven aan het bestaan, het doel en de werkwijze van ons foïjds. Door lezingen voor plaat selijke middenstandsvereenigingen, door publicaties in de pers en op ver schillende andere manieren wordt ge werkt aan de verbreiding van een juis ter inzicbt. E11 dat zulks niet zonder resultaat blijft blijkt wel uit. het toe nemend aantal en het betere gehalte van de j/anvragers, waardoor ook een veel joter percentage van hen kon woro geholpen. Zij iut trekkend uit de vele prac- tischl waringen in de afgeloopen pe riode pgedaan, zal het bestuur ook in de toeKomst gaarne zijn beste krach ten wijden aan dit belangrijk sociale werk. De wetenschap, dat het voor tal van kleine nijveren, die vaak zelf geen uitkomst meer zagen, het zelfstandig voortbestaan heeft mogelijk gemaakt, is de mooiste belooning voor het vele en tijdroovende werk dat belangloos hieraan wordt besteed. Het bestuur is erkentelijk voor de medewerking die het herhaaldelijk bij de uitvoering van zijn taak van ver schillende instanties, zakenlieden, ambtenaren en particulieren mocht ontvangen en hoopt hierop ook in de toekomst weer te mogen rekenen. Dan zal bet instituut der Borgstel lingsfondsen een steeds voornamere plaats gaan innemen in het complex van overheids-maatregelen die in het belang van den middenstand 111 het leven zijn geroepen. Het Bestuur. Waalwijk, Maart 1940. Burgemeester van de Ven 60 jaar. 12 Juli a.s. zal onze burgemeester, de edelachtb. heer G. R. van de Ven, zijn GOsten verjaardag vieren en bij dezen mijlpaal mogen wij nog wel eens in herinnering brengen wat deze verdienstelijke magistraat voor zijne gemeente en dit gewest is geweest. In 1904 werd hij benoemd tot gemeente-secretaris, waarop in 1907 zijn aanstelling als burgemeester volgde, een benoeming die iu plaats en streek zeer werd gewaardeerd. Ünder zijn bestuur is veel tot stand gekomen op hetterrein der volkshuis vesting, volksgezondheid, woning, bouw, politie, ontginning en culti veering van gronden enz In 1935 kwam de vereeniging van Vlijmen niet Nieuwkuik en Hedikhuizen. Op 't terrein der electrische voor ziening, van land- en tuinbouw, waterleiding, veiling enz. heeft hij zeer verdienstelijk werk gedaan en niet minder aan de vele water schappen waarvan hij deel uitmaakt. Noemen wij ten slotte nog zijn groote activiteit als Statenlid en de hulp en voorlichting die hij al die jaren aan z'n gemeentenaren heeft geschonken, dan mogen wij conclu deeren dat burgemeester v. d. Ven een goed magistraat en een echt burgervader is geweest, wat ook werd erkend door de regeering door zijn onderscheiding van ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Voor het examen E. H. B. O. slaagden al de tien cursisten der Ned. Ver. E. H B. O. afd. Heusden, n.l. de dames A. Bouman, Lem, v. d. Mooren, R. Roza. W. Schreuders en M. Sluijmers uit Heusden en de dames A. Luijben en L. Muijen uit Herpt en E. v. Wijk uit Genderen. De beide heeren G. Jonker uit Heusden en Jac, Buijs uit Herpt slaagden eveneens. Het examen werd afgenomen door Dr. van Erp uit Den Bosch. Opbrengst collecte oorlogsslachtoffers. De collecte ten bate van de oor logsslachtoffers heeft in deze ge meente (Raamsdonksveer en Raams- donk(dorp) opgebracht f1856 78. CAPELLE. Geslaagd Eind-examen Ge meentelijk gymnasium te 's-Bosch, diploma A, mej. Tini van der Waals te Capelle. De j 1. Zaterdag gehouden col lecte ten bate van het Nationaal Hulpcomité 1940 heett in totaal op gebracht f468.5072, waarvan in Sprang f 149.80, te Vrijh-Capelle f 101-57 en in Capelle f2 1 7.1372. In dit beurag is begrepen een gift van f 10,speciaal voor het geteisterde Zevenbergen. Vooraf was reeds op de giroreke ning van den secretaris-penningm., den heer M. F. de Visser te Vrijh.. Capelle gestort f295.— waarin een gift van f 100.— en van f59.— Per postwissel was reeds bij het comité binnen gekomen f 5.— en in contante f70.- Verder is nog toegezegd een bijdrage van f 250.zoodat de totale opbrengst f1088.5072 bedraagt. Een woord van dank aan allen, die tot het schitterend slagen dezer collecte hebben medegewerkt, in het bijzonder aan de ijverige collectrices, is bier zeker niet misplaatst. De sedert 15 Mei j 1. met groot verlof gezonden korporaals en sol daten dienen voor Vrijdag a.s. ter gemeente-seci etarie mede te deelen bij welken werkgever zij momenteel werken en voor hoe lang. Hieronder zijn mede begrepen studeerenden, die moeten vermelden de wijze waarop de studie plaats heeft. Zij, die voor Vrijdag a,s. geen opgave verstrekken, worden geacht thans werkloos te zijn. Naar men ons mededeelt be staat er thans weer gelegenheid om in het bezit te komen van een leger- paard teneinde het economisch leven normaal voortgang te doen vinden. Inlichtingen zullen ten gemeente secretarie worden verstrekt. De voetbalvereniging »Wit Zwarl« alhier speelde j 1. Zaterdag avond te Woudrichem een wedstrijd voor de competitie tegen «Storm- vogeIs« aldaar, welke wedstrijd met 0—3 door Woudrichem gewonnen werd. Als onder-afdeeling van de landelijke vereeniging «Voor den gewonden en zieken soldaat« is in de gemeente Sprang Capelle een plaatselijk comité gevormd, waarin zitting hebben burgemeester A. Smit, Ds. E. J. Dijk, Geref. predi kant te Vrijhoeve-Capelle, Ds. T. H. Oostenbrug, Ned. Herv. predikant te dezer plaatse, Ds. B. A. van Lummel, Geref. predikant en Ds. A. Sirag, Ned. Herv. predikant te Sprang, Dr. H. Winkelman te Sprang en Dr. A. Roos alhier. Namens het comité zal a.s. Zater dag 13 dezer een collecte worden gehouden, welke collecte wij ten zeerste in aller belangstelling willen aanbevelen. SPRANG. S. D. O. Het le elftal van SDO speelde jl. Zaterdag voor de Zaterdamiddagcom- petitie van den B.V.B. een thuiswed strijd tegen NOAD uit Wijk. Na een zeer spannenden strijd wist SDO niet 43 te zegevieren. Lijk van vermist meisje gevonden Het kind was gewurgd. Man, die het meelokte, sloeg de hand aan zich zelf. Gisteravond is naar de Crt. meldt in de Spijkemakerstraat bij de Prinsegracht in Den Haag een af schuwelijk misdrijf ontdekt. Het tienjarige meisje, dat onlangs aan de politie als vermist was opgegeven werd gewurgd op een bed aange troffen, terwijl in een ander ge deelte van het perceel een dertig jarige man dood werd aangetroflen, die door gasverstikking om 't leven was gekomen De eigenlijke bewoner van het bewuste perceel in de Spijker- makersstraat was sinds eenige dagen verhuisd, doch had nog wat goe deren in het huis achtergelaten. Gisteravond kwam hij er terug, om het restant weg te halen. De bewoner bad een sleutel bij zich, doch slaagde er niet in, de deur hiermede te openen, daar deze blijk baar aan den binnenkant op slot was gedaan. Hij vond dit zeer vreemd en verzocht aan de buren, via hel dak te mogen trachten het perceel binnen te komen. Toen hem dat na eenige moeite gelukt was, vond hij op de eerste étage op een bed, dat daar was blijven staan, het lijk van een jong meisje liggen, dat blijkbaar gewurgd was. Het gezicht vertoonde daar alle sporen van. Hem trof voorts een zware gas- lucht, zoodat hij zoo snel mogelijk het huis verliet, om de politie te waarschuwen. Toen de recherche't huis binnen, kwam, zag zij beneden in de gang. het lichaam van een man liggen dat later bleek het lijk van den 30' jarigen J. K. te zijn. Het onderzoek wees uit, dat de man een gaskraan had opengezet. Bij het verdere onderzoek kwam vast te staan, dat het meisje de sedert 4 Juli vermiste 10-jarige Johanna Onderwater was, wonende Lange Beestemarkt. Zij had op 4 Juli om halfvier de Dr. Pierson- school op de Prinsegracht verlaten en was sedert dien spoorloos ver dwenen. Naar vrijwel vaststaat, is 't kind toen door K. meegelokt. Juist Zater. dag was officieel door den commis saris van politie de opsporing van het meisje verzocht. De Haagsche recherche zet het onderzoek in deze zaak voort. Ongeluk op schip met krijgsge vangenen. 18 gewonden te Willemstad- Andermaal is Willemstad in he* getouw geroepen. Het was nu niet om hulp te bieden bij daverende mijn-explosies, doch om de krijgs gevangenen te verzorgen, die gewond waren geworden bij het inelkaar- zakken der luiken van de Rijnaak »Velasques«. Dit ongeluk gebeurde Zaterdagmiddag om ongeveer 2 uur. Het schip was op weg naar Dord recht en bezet met ongeveer 1400 Fransche en Engelsche krijgsge vangenen aldus hel «Dagbl. van Noord Brabant*. Het ongeluk is gebeurd bij het eten uitdeelen. De luiken bleken te zwak om het groote gedrang te kunnen doorstaan. In het midden schip begaven zij het en daardoor vielen vele krijgsgevangenen in het ruim. Aanvankelijk docht men, dat het aantal gewonden zeer groot was. Dit was ook de mededeeling, die dr. Schiphorst in Willemstad ontving. Achteraf bleek evenwel, dat er 18 vrij ernstig gewonden waren. Om hulpverleening mogelijk te maken heeft het schip aan den steiger aangelegd, waarna door dr. Schiphorst met zijn menschen van den geneeskundigen troep en van den luchtbeschermingsdienst voor treffelijk werk kon verricht worden. Met twee gerequireerde vracht auto's en drie personenauto's zijn de gewonden onder leiding van dr. Schiphorst, naar ziekenhuizen te Rotterdam en Den Haag gebracht. In het Zuiderziekenhuis te Rotter- ipliwl Op den Dam te Amsterdam hebben Duitsche werklieden talrijke luidspre kers aangebracht. Een luidspreker in den takel. dam werden 12 gewonden en in het ziekenhuis te Den Haag werden 6 gewonden ondergebracht. De Rijnaak «Velasques« metende 1398 ton en afkomstig uit Rotter dam, heeft de reis verder voort- gezet- Ongelukkige val Gisteravond is de 42-jarige tim merman H. Beuving.bij zijn woning aan de Molenstraat te Reilen, door de gladheid tengevolge van den regen, gevallen. Hij kwam daarbij terecht op een waschkuip en liep zoodanige inwendige verwondingen op, dat hij in den afgeloopen nacht aan de gevolgen is overleden. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Burentwist te Scbijndel Landarbeider ernstig met een schoffel gewond. Gisteravond heeft te Schijndel een burentwist plaats gehad, waarbij de 24-jarige landarbeider J. Hermes zoo ernstig met een schoffel werd gewond, dat men voor zijn leven vreest. Van gemeentewege had Hermes opdracht gekregen de sloot, welke de scheiding vormt lusschen zijn erf en dat van den landbouwer M. van Heeswijk uit te baggeren en schoon te maken. Gisteravond om 9 uur was Hermes daarmede bezig toen de 23 jarige zoon van zijn buurman naar buiten toe kwam en zeide, dat hij er mede op moest houden. Hermes ging echter rustig niet zijn werk voort en hierdoor werd de jonge van Heeswijk zoo woedend, dat hij zijn buurman met een schoffel, welke hij bij zich had, te lijf ging en hem een hevigen slag in den nek toebracht. Aangezien «le schoffel zeer scherp was veroor zaakte zij een levensgevaarlijke wond. Het slachtoffer zakte ineen en bleef bewusteloos liggen. Dokter van Oppenraay, die de eerste hulp verleende, achtte op neming in een ziekenhuis nood zakelijk en Ilei mes is in het Groot Ziekengasthuis te 's.Hertogenbosch opgenomen. De dader, die als zeer driftig bekend staat, is gearresteerd. Meisje onder wagen gekomen en gedood In de Tweede Nassaustraat te Amsterdam is gisteravond omstreeks kwart over zeven een ongeluk ge beurd, dat een tienjarig meisje het leven heeft gekost. Het kind trachtte op 'n rijdenden wagen, getrokken door 2 paarden, te klimmen. Het viel er echter af en wel zoo ongelukkig, dat het met het hoofd onder een der achter wielen kwam. Het kreeg'11 schedel- basisfractuur en een ingedrukte borstkas, waardoor het vrijwel op slag dood was. Het stoffelijk over schot* is per ambulance van den G.G. en G.D. naar de anatomische vafdeeling van het Wilhclminagast- huis vervoerd.. De voerman van den wagen had niets van het gebeurde gemerkt. Eenieder, wien het gemeente belang ter harte gaat,leest ge meenteraadsverslagen, plaat selijke berichten, officieele mededeelingen enz. Ons blad is hierop gespecialiseerd. Wij geven zoo uitvoerig mogelijk weer hetgeen in uw gemeente gebeurt. ABONNEERT U daarom op „DE ECHO VAN HET ZUIDEN'' I er week 10 cent. per kwartaal, franco p.p. f 1.40 In den Haag bood de Raad van Voorlichting der NederlandsChe Pers in Hotel du Vieux Doelen aan de vertegenwoordigers der Nederlandsche bladen een koffiemaaltijd aan, na afloop waarvan de voorzitter, Dr. T. Goedewaagen een uiteenzetting gaf van de taak van de Baad van Voor lichting der Nederlandsche Pers. i W WW"" mt

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3