BOEKBESPREKING fflioDEnsfAiiDSEHainEn H11EMIS SCHflARVERKOOriBG DRUKWER [kermisdagen JOH. VAN DEN DUNGENi FEUILLETON. DE BROEDERS, ncucimn uiutu/e Nette Dienstbode UIT DE PERS. Advertentiën. Te koop gevraagd: WINKELHUIS HUIS B. VAN LIER E.BRINCKMAN, Gedipt. Pédicure Advcrteeren doet verkoopen* Notaris Schreurs publiek verpachten: Waa Iwijksche Sioomdrukkerij f Anioon UW ADRES voor Cacao, Wijnen, Likeuren, I SIGAREN - SIGARETTEN - TABAK. ^VOLKSGEMEENSCHAP EN PERSOONLIJKHEID. In een artikel van Prof. Dr. F. A. Weve O.P. over „Volksgemeenschap en persoonlijkheid", in de laatste afle vering van „Brabantia Nostra" lezen wiJ o.m.: „in diepste wezen is het streven naar een herwekking der nationale volksgemeenschap een sprong in de werkelijkheid des levens". Nader op de waarde van de volks gemeenschap ingaande, schrijft prof. vVeve: „De volksgemeenschap is afge zien van de bovennatuurlijke orde het beste en volmaaktste wat er ter wereld bestaat. Daar vinden alle menschelijke gaven haar volle en veelzijdige ontplooiing; het volk als geheel omvat de menigvuldige krin gen en levensactiviteit, die elk voor zich een prefectie zijn voor ons ge slacht; het omvat bovendien de tal- looze goederen van allerlei soort, die er zich van oudsher in ontwikkelden en waarvan het de voedster en be waarster is voor elke opvolgende ge neratie. Het volk is daarom ook de groote weldoenster; 't is de moeder, die uit haar schoot de geslachten doet uit gaan, toegerust met alles wat in haar door vele tijden heen gevormd werd en tot rijpheid kwam. Zonder die le venwekkende, voedende kracht zou er in de eenlingen-menschen ternau wernood iets kunnen groeien. Zij zouden arm en onmachtig zijn en wel haast verzinken tot den staat van 't redelooze dier." Aan het artikel van prof. Weve ont- leenen we tenslotte nog: „Het is een bijzonder kenmerk van dezen sterk-strevenden tijd, dat we derom moreele, ideëele doeleinden gesteld worden aan het volk als ge heel en aan het leven der natie. Lang hadden een laag utilarisme en een plat genotsstreven gegolden als de hoogste we( voor het werkende volk. Niet meer de materieele behoeften- bevrediging, niet meer het profijtelijk genieten van een zooveel mogelijk verzorgd bestaan zijn de doeleinden van de thans zich ontwikkelende nieuwe bewegingen, maar de ware kracht en moreele verheffing van een volk, dat leeft in de nobele gezonde tradities van zijn voorgeslacht, door geloof en offerzin gestaald. GEEN KLEINE MIDDELEN. De Prov. Bossche Crt. drie\tart: Eenige nieuwe verordeningen zijn weer verschenen en, naar de Neder- landsche traditie wil, hebben ook deze stof gegeven tot vele beschouwingen. Dit is niets bijzonders, want het ligt in den Nederlandschen volksaard om nieuwe en andere bepalingen en voor schriften breedvoerig te bespreken en aan critiek te onderwerpen. Dit deden wij altijd en het zal nog heel wat tijd vorderen, vooraleer we ons bij alles wat de overheid neerschrijft, zonder meër neerleggen. Wie zich de critiek herin nert, welke volgde op de verkeersvoor- schriften, op belastingwetten, op de iietsplaatjeswet en tal van andere wet ten, begrijpt dat de Nederlander, die eenmaal vrij was om hardop te denken zooals het hem goed dacht, zich bij de nieuwe atmosfeer zeer spoedig zal heb ben aan te passen, wil hij het zichzelf en ons allen niet zeer lastig gaan ma ken. In Duitschland zijn wetten en ver ordeningen strenger en harder dan ten onzent vroeger het geval was. De om standigheden hebben daartoe geleid. Men heeft dat bij onze Oosterburen aanvaard en nu ook Nederland door Duitschland is bezet, hebben wij de ver ordeningen zonder meer te aanvaarden en loyaal uit te voeren. Men late na wat verboden is. Wie een verstandig en tac tisch Nederlander wil zijn, legge zich bij alles neer wat van hoogerhand wordt gedecreteerd. Men houde zijn tong in bedwang en ook naar buiten uit neme men de hou ding aan, welke een beschaafd en ont wikkeld mensch betaamt. Kleine plage rijen, speldeprikjes, ironische gezegden en opmerkingen late men na, omdat de ze de gemoederen prikkelen en verhit ten en geen enkel effect sorteeren. Men bereikt er niets meer mee dan dat er een vijandschap en een averechtsche mentaliteit groeit, welke er slechts toe kan leiden dat de strengheid der ver ordeningen er door kan toenemen. Het Nederland van nü is niet meer het Nederland van vóór 10 Mei. Men vergete dat geen moment en men han- dele daarnaar. Wij zijn bezet gebied! Bommen in Zuid-Holiand. Negen dooden te Sliedrecht. Het A. N. P. meldde: Maandagmiddag even na twee uur hebben Engelsche vliegtuigen een aantal bommen geworpen op Slie drecht. De vliegtuigen vlogen op groote hoogte en waren in de zware onweerswolken af en toe zichtbaar. Door de bommen werd een aantal huizen geheel of gedeeltelijk vernield. Zeven personen zijn om het leven gekomen, verscheidene anderen werden meer ol minder ernstig ge wond. Ook doktoren van buiten Sliedrecht hebben geneeskundige hulp verleend. Te negen uur 's avonds was het aantal dooden te Sliedrecht gestegen tot negen. Van de gewonden bevind zich nog een aantal in levensgevaar. Alle personen, die om het leven zijn ge komen, onder welke een echtpaar, bevonden zich buitenshuis, niettegen staande de sirenes voor lucht-alarm waarschuwden. Maandagmiddag heeft een vliegtuig op het terrein van een scheepswerf te Slikkerveer(gemeente Ridderkerk) waar thans een centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen isgevestigd een drietal bommen geworpen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Alleen werd materieele schade aangericht. Van een school welke in de nabijheid staat, sprongen de ruiten. De gasslang was losgeraakt. Zondagnacht is te Lcersum een tragisch ongeluk gebeurd, waarvan het echtpaar v. d. B. het slachtoffer is geworden. Toen de melkboer Maandagmorgen op zijn bellen aan de woning van het echtpaar v d. B. geen antwoord kreeg, verschafte hij zich met geweld toegang tot het huis. Hij trof den man en de vrouw bedwelmd in de slaapkamer aan. Bij onderzoek bleek dat een gasslang van de leiding was losgeraakt, waardoor bet gas tot in de slaapkamer was doorgedrongen. De melkboer paste onmiddellijk kunstmatigeademhaling toe, hetgeen alleen bij de 67-jarige vrouw nog baatte. De 69-jarige man was reeds over leden. De vrouw verkeert in levens gevaar. Officier van Gezondheid doodelijk gewond. In een nacht van Zondag om half één is op den Noorderweg van het Kurbaus te Zandvoort een ernstig ongeluk gebeurd. Op gemeld tijdstip reed daar de 28 jarige Nederlandsche officier van gezondheid v. d. Wijn op zijn motor met groote snelheid in de richting Zeeweg. Aangezien de weg was opgebroken en men verzuimd had roode lichten te plaatsen, reed hij tegen de afzetting op en verwondde zich dermate, dat hij op slag werd gedood. Dr. van Straassen was spoedig ter plaatse, maar behoefde geen hulp te verleenen. Het lijk is naar het lijkenhuisje vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. De druiven der gramschap. Bij N.V. Holkema en Warendorff te Amsterdam verscheen "De drui ven der gramschap", een goede roman van kloek formaat en boei end geschreven door.Iohn Steinbeck. Dit werk behandelt de trek naar het westen, naar Californie, het beloofde land, van alle arme zwer vers, die eens welvarend pachter waren, doch door machlmisbruik van enkele grootgrondbezitters alles werd ontnomen. Meesterlijk be schrijft Steinbeck de groote moei lijkheden van deze tochten en nog meesterlijker is de teekening, welke hij van zijn verschillende personen geeft. De Moeder-figuur, is, zonder aan de overigen iets af te doen, het best geslaagd; in al haar eenvoud is zijeen grootsche en onvergetelijk figuur. Zooals eens Homerus het menschengeslacht vergeleek met in den Herfst afvallende bladeren en in de Lente weer ontluikende knop pen,zooo weet deze vrouw, dat het leven niet ophoudt met den dood doch dat het leven verder gaat, dat het volk blijft bestaan. P T.T. Bedrijfsbeelden. landsche Bell telefoon maatschappij tot op heden. Beide werkjes zijn verlucht met tal van foto's. Bij de Bijksuitgeverij te Den Haag verschenen een tweetal handige en keurig uitgevoerde brochures van de serie P.T.T. Bedrijfsbeelden. Het eene geeft een interessant jaarover zicht over 1939, waarbij de duide lijke statistieken een juistbeeldgeven van den grooten vooruitgang, die 't P.T.T. bedrijf ieder jaar maakt. Het andere werkje behandelt het telefoonverkeer vanaf het ontstaan van het Centraal Bureau der Neder- GEVRAAGD in klein gezin: voor dag of dag en nacht,goed kunnende werken en koken. Adres: WIESMAN,Grootestr. 249, Waalwijk. 63382 of GESCHIKT DAARVOOR IN TE RICHTEN. Adres: CHB. J. KLEBKX, Beëedigd Makelaar, Grootestr. 192 A Waalwijk. MAANDAG 15 JULI begint onze Privaat-Leeraar Boekhouden Kerkstr. 76 WAALWIJK. Achter bel Stadhuis 30 - Tel. 4869 - '8 BOSCB DES MAANDAGS ADBES Café-Rest. „MOLENVLIET" TEL. 242 WAALWIJK. T E D R U N E N. te Drunen, zal op Maandag 15 Juli 1940 des nam. 7 uur precies ter herberge van H. PULLES- de Wit te Drunen, Voor den Heer Jac. Kuijs te Drunen: Twee koopen rogge, op de Braken, elk groot ong. 14 aren, nr. 1 achter zijn huis; nr. 2 achter het huis van Thom. Kuijs. Voor den Heer Willem Smits Antzn. te Drunen 1 koop haver op de Braken, groot ong 21 aren, achter zijn tvoonhuisc 1 koop rogge aldaar,groot ong. 14 pren, ten Noorden van den Pad. 1 koop rogge aldaar, groot ong. 7 aren, ten Zuiden van den Pad. Voor de Gemeente Drunen: Strooisel in den Donkschen Wiel. Strooisel in den Dekkers Wiel. Voor den Heer Mich, van Huiten te Haarsteeg. 1 koop rogge, staande op het Hoog, nabij Schapensteeg, groot ong. 30 aren. Voor Mej de Wed. Th v.jL/Wd te Nieuwkuijk 1 koop haver, achtehaar woonhuis, groot ongj. aren. Voor den Heer Leon v. B^wijk te Haarsteeg 2 koopen rogge, tegeno kin deren Hendr. var alier in de Hoeven, e'oroot ong. 35 aren. T 2 koopen'haver, op h.Jand' afk. van Adr. van \a, in het Herptsche Vt k groot ong. 40 aren. OP ELK GEBIED ZORGT VOORAL tijdens de steeds iets in huis te hebben. Comestibles, Bonbons, Choco- I lade en Suikerwerken moet zijn I I I B, GROOTESTRAAT 133-135 WAALWIJK. J „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. 38) Ik weet het niet, of het moet Hobson zijn, die op bevel van inspec teur Trusk iederen avond de ruïne inspecteert. Maar hij zou den weg naar den grafkelder niet kunnen vin den. Iemand moet gezien hebben dat ik het huis uitging en hier naar toe gekomen zijn, Percy. Maar wie kan liet zijn? Een van die menschen die mij gevangen genomen hebben. Wie zijn dat? Ik weet het niet. Ik heb niets dan vreemde gezichten gezien. Ik ben naar dat huis is Soho gegaan en toen hebben ze me van achteren aangeval len en neergeslagen. Toen ik weer bij kwam, in een kleine, kale kamer, ga ven ze me wijn, die ik gretig opdronk, want ik was nog flauw van den slag. Toen ik weer bijkwam, lag ik hier ge- honden en met een prop in mijn mond op tafel. Hoe lang ik hier geweest hen weet ik niet en ook niet hoe ik hier gekomen ben. Maar er is een paar keer iemand hier geweest met eten en wa ter. Ik denk dat we nu alle twee in de macht van de anarchisten zijn; ik weet alleen niet hoe ze er achter kwa men dat hier de grafkelder is. Hoe weet je dat je in den graf kelder bent?, vroeg Dorothy, je bent hier toch gebracht toen je be wusteloos was en je hebt al dien tijd in het donker gelegen? Ik wist dat ik op een steenen ta fel lag, zei Halion, en ik herinnerde mij, dat ik die tafel ook gezien had toen we het lijk van Richard Newby vonden. Graaf Bezkoff vertelde aan Wil ly, dat de bron van al deze ellende in den grafkelder te vinden was en toen ik niet kon slapen kwam het plan op eens bij me op om te gaan zien, wat hij bedoelde. Kom Dorothyhij trok haar mee naar de steenen tafel, kom naast me zitten en vertel me precies, wat- Bezkoff gezegd heeft. Ik geloof dat Bezkoff een wolf in schaapsklee- ren is. Dat vindt Willy niet, zei Dorothy en ze vertelde alles wat ze wist van haar vriendin en graaf Bezkoff. Halion luisterde aandachtig. Mis schien zal Bezkoff overloopen naar on zen kant en ons helpen om deze raad sels op te lossen, zei hij, al was 't alleen maar omdat hij van Willy houdt. O Percy, geloof je dat? Natuurlijk. Het is een geval van liefde op het eerste gezicht; van Wil ly's kant en van de zijne. Bezkoff wil nu van die anarchisten afkomen en trouwen. Maar zij zullen hem niet zoo gemakkelijk loslaten, behalve als dat hccle Klinkergenootschap in de lucht vliegt of opgehangen wordt. Zoolang er nog een lid van die bende in leven is. zal Bezkoff's leven in gevaar zijn. De duivels hebben Richard Newby ook vermoord. Percy, vroeg het meisje veelbe- teekenend, geloof je heusch dat Ri chard dood is? Wat? Maar, kind, we hebben zijn lijk op deze zelfde tafel gevonden! Dat was Sir John. Maar Dorothy?! Terwijl jij weg was hebben we de waarheid ontdekt. John is werkelijk dood, Richard moet het zilveren hor loge in zijn zak gestoken hebben om de menschen op een dwaalspoor te lei den en gaf zich daarna voor zijn broer uit. Weet je dat zeker?, vroeg I lal Ion verbaasd. Tante had er een vermoeden van en Mrs. Broil heeft bekend, dat het zoo is. Vertel me alles wat er gebeurd is, Dorothy voldeed aan zijn verlangen. Wat zouden ze met ons voor heb ben?, vroeg Percy. De vraag werd op een zeer onver wachte manier beantwoord. Er werd een sleutel in het slot gestoken en de deur ging langzaam open. Er kwam iemand binnen, die een lantaarn in de hand droeg. Hij was vergezeld door twee andere mannen met wijde mantels om en slappe hoeden op, die zij diep in hun oogen getrokken hadden. Maar de man, die het eerst was binnenge komen, droeg een gewoon pak en toen hij zijn lantaarn omhoog hief om naar de gezichten van zijn gevangenen te kijken, konden Dorothy en Percy zijn gelaatstrekken duidelijk onderschei den. Juist!, riep het meisje verheugd, terwijl ze zich van de tafel liet glijden. O!, nu zijn we Goddank gered! Het was werkelijk Jules, met de ge wone gedweeë uitdrukking op zijn ge zicht. Hoe hij den weg naar den graf kelder had gevonden, waarom hij er I in het holst van den nacht was bin- i nengegaan en waarom hij die twee mannen bij zich had, die zich voor de deur, die zij weer hadden gesloten, pos teerden, begreep noch Percy, noch Do rothy. U bent los, zie ik, zei Jules kalm en niettegenstaande haar verbazing drong het tot Dorothy door dat zijn Engelsch veel heter was dan gewoon lijk. Ja, ik heb hem losgemaakt, zei ze haastig, maar Jules, wat doe jij hier? Dat is een lange geschiedenis, miss Clair, die ik niet* kan vertellen, voordat alles weer veilig is. Mr. Ilal- lon mag niet ontsnappen. En hij gaf de twee mannen 'n wenk. Zonder eèn woord te zeggen wierpen ze zich op Percy en begonnen hem weer vast te binden. De jonge man trachtte zich te verweren, maar hij had zijn gewone krachten nog niet te rug. Dorothy vloog hem te hulp, maar Jules greep haar vast. Hoe durf je?, riep ze, terwijl ze trachtte zich los te rukken uit zijn greep. Wees rustig, zei hij fluisterend maar op beslisten toon, of ik zal hevel geven u ook te binden. Durf je...... Ja, miss Clair. Ik ben hel hoofd van het Klinkergenootschap, waarvan Sir John Newby hij lachte spottend toen hij dien naam noemde u wel verteld zal hebben. Ik heet Jules, miss Clair. zooals u weet, maar ik ben ook A, de eerste van de Klinkers. Begrijpt II dat? Jou schurk!, zei Dorothy, terwijl ze zich los worstelde en hem een slag in zijn gezicht gaf. Hij lachte alleen. Die slag doet me al uw vriendelijkheid in den tijd dat ik ziek ivas, vergeten, miss Clair. Nu beschouw ik 11 als iemand, die streng aangepakt moet worden. U en mr. Halion hebben mijn pad ons pad gekruist, het pad van het Klin kergenootschap. U zult alle twee uit den weg geruimd moeten worden, be halve ils Behalve als... riep Percy van de tafel a, waarop hij weer geheel hulpe loos lig vastgebonden. Bthalve als Sir John u vrijkoopt. Rchard, bedoel je. Jiies lachte en er was een vreem de, onheilspellende klank in zijn lach. Dat zult u niet kunnen bewijzen, zei hij; ik bedoel, als ik u de kans daartoe geef. Nee..., hij richtte zich tot zijn twee helpers, die nog met Percy bezig waren laat die prop maar. Jullie kunt gaan. Blijf buiten wachten! Ik heb die*twee aristocraten daar nog wat te zeggen en mr. Hallon moet me antwoord kunnen geven als hij wil. Als miss Clair liet me lastig maakt, zal ik jullie wel roepen 0111 haar te binden. Dit zei Jules op spottende toon. terwijl hij om zich heen keek, is ons vereenigingslokaal en een veilig ook. Ik heb mezelf altijd gelukge- wenscht met die ontdekking. O!, riep Dorothy, dus jij was het, die den plattegrond van de onder- grondsche gangen uit dat boek in de bibliotheek gestolen hebt. Juist. Maar als u wilt luisteren, zal ik 11 vertellen hoe ik daartoe kwam. U moet goed begrijpen welke opvat ting ik van deze zaak heb. Ik wil 11 geen van beiden kwaad doen; maar alles, zelfs het leven van 11 tweeën, moet opgeofferd worden aan de be langen van ons genootschap. - aé mJ spoedcursus.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 4