Uit de Langstraat en Omgeving. NEUSDEN. WASPIK. KAATSHEUVEL. SPRANG-CAPELLE. SPORT DÓ».r1"l 5 Poeders pcr stuk 8 mm?: -u MÜ De Groot wint de Acht van Chaam Warmte Hoofdpijn. UY matan- Urker ViSSCherS bren9en ™1 weer verdreven of verhinderd hun hommen neer te werpen op de beoogde doelen. Eenige lukraak neergeworpen hommen richtten noch persoonlijke, noch materieele schade aan. Een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol-Blenheim werd in een luchtgevecht ten Noorden van Cher bourg neergeschoten, een eigen vlieg tuig is hoven het Kanaal neergestort. ITALIANEN IN ACTIE TEGEN HET BRITSCHE LEGER. Legerbericht No. 39 van 't Italiaan- sche opperbevel luidt: In Noord-Afrika zijn de bombarde menten in het gebied van Mersa Ma- troeh met succes hervat. Al onze vlieg tuigen zijn op hun bases teruggekeerd. In Oost-Afrika werd de vijand, die zich uit ,Mojale had teruggetrokken, naar Buna vervolgd door eenheden van de landmacht en van het lucht- wapen, die vluchtende auto-afdeelin- gen onder vuur hebben genomen en verspreid. Wapens, munitie en vracht wagens vielen in onze handen. Met veel succes hebben onze vlieg tuigen het vliegveld van Waijer ge bombardeerd. De vijand heeft het kamp hij Agor- dat gebombardeerd zonder schade aan te richten. Een Engelsche machine is door onze jagers neergehaald. DE TOEKOMST VAN EUROPA. Dr. Schacht werkt blijkbaar aan den opzet van een nieuw Europa, speciaal op economisch gebied. Wat het Duitsche nationaal-socia- lisine voor oogen heeft, is de vorming van een groote Europeesche economi sche ruimte, waarin alle afzonderlijke volken zelf hun economische gelijk- gerechtigheid zullen behouden, hun eigen sociale en maatschappelijke or de zullen moeten handhaven, doch waarin de nationale economische be langen voortaan ondergeschikt zullen moeten zijn aan het algemeen Euro- peesch belang. „Een continentaal Europeesch eco nomisch Rijk", aldus verzekert men. „zou voor de kleine rondom hel Rijk liggende volken geenszins een bedrei ging beteekenen, doch veeleer een ga rantie, dat ook hun bedrijfsleven aan deel zal hebben aan de Groot-Duitsche markt. En niet langer object voor uit buiting zouden de kleinere staten zijn, doch een zelfstandig partner, wiens welstand door Duitschland zooveel mogelijk zou worden bevorderd, al ware het alleen maar om zoodoende afzetgebied voor groote hoeveelheden Duitsche goederen te scheppen". I)E BERLIJNERS ONTVANGEN HUN SOLDATEN. schikkingen te treffen voor het staken van het vervoer van oorlogsmateriaal en bepaalde andere goederen naar China via Birma. Een soortgelijk ver zoek volgde voor Hongkong. Thans ie de volgende overeenkomst gesloten: „Sedert Januari 1939 was de uitvoer zoek volgde voor Hongkong. Thans is verboden. In feite is geen oorlogsma teriaal van het soort, waaraan de Ja pansche regeering betcckenis hecht, uitgevoerd. De regcering van Birma is bereid den doorvoer van wapens en m-unitie, benzine en spoorwegmateri aal voor een periode van drie maan den te staken. De voor het vervoer via Birma verboden artikelen en goederen zijn ook voor Hongkong verboden". JAPANNERS' BEZETTEN HAVEN STAD VAN NINGPO. Japansche marinestrijdkrachten heb ben Tsjinghai, de havenstad van Ning- po aan het Zuidelijke deel van de Hangtsjaubaai, bezet. Hierdoor heeft Japan de controle verkregen over den voor de Tsjoengking-regeering belang rijken verkeersweg van Sjanghai naar liet binnenland van China. Onderwijl zijn de operaties voor de moKkade van de Chineesche kust se dert W oensdag ook uitgebreid tot den secior van boekten, waar op bo iv.ivi. ten Noorden van Amoy Japansche eenneden aan land zijn gegaan en meer uan 20 ft.M. 't land binnengedrongen, tegelijkertijd zijn Japansclie troepen geiano op 32 K.M. ten Oosten van isjoeantsjau. Ook hier werden suc cessen behaald. ROOSEVELT CANDiDAAT. De democratische partijdag heelt mei een groote meerderheid van stem men Roosevelt aangewezen als candi- daat voor het presidentschap. - "het PROGRAM. iptcekking verkivikking Met muziek en onder het feestelijk gelui der klokken, is de eerste divisie Berlijnsche en Brandenburgsche troe pen met de lauwerkransen van hun glorierijke.overwinningen in Polen en Frankrijk dooi den Brandenburger Tor in de Rijkshoofdstad aangekomen. Op den fraai versierden Pariser Platz werden zij in naam van den Führcr, de Rijksregeering en de Ber lijnsche bevolking verwelkomd dooi den gouwleider van Berlijn, Rijksmi nister dr. Goebbels en namens de Duit sche weermacht door den bevelhebber van het vervangingsleger, den gene raal der artillerie Fromm. Onder het onbeschrijfelijk gejubel der bevolking marcheerden de troepen met bloemen overladen twee uur lang door de his torische straat van de Rijkshoofdstad, Unter den Linden. De generaal der artillerie, Fromm, zcide in zijn welkomstrede o.a. 't vol gende „Uw trotsche divisie heeft, als een der eerste reservedivisies opgesteld, de oude stelling bevestigd, dat de oude reservisten gelijkwaardig aan de jonge actieve troepen zijn. Gij hebt daarmede aangetoond, dat onze opperste bevel hebber op ieder oogenblik zooveek sol daten kan hebben als hij wil. Twee veldslagen rijzen omhoog uit uw rijke krijgsmanservaringen: de strijd op de Tucheler heide, waarmede gij Duitsch land heroverd hebt en bet overtrekken van den Boven-Rijn en de gevechten in don Boven-Elzas, die u wederom in oud-Duitsch gebied gebracht hebben. De oudsten van diegenen onder u, die in den wereldoorlog reeds vier jaar voor Duitschland hebben gestre den. zullen thans den grijzen wapen rok voor altijd uittrekken. Hun geldt onze bijzondere dank. I)e anderen zul len met verlof gaan, daarna terugko men en zich voorbereiden op nieuwe opdrachten, die de Fiihrer het leger gegeven heeft. Want nóg voeren wij oorlog. Gij blijft steeds bereid, de eind overwinning te bevechten voor Fiihrer, Volk en Vaderland". ENGELAND EN JAPAN. Churchill heeft in het Lagerhuis de volgende verklaring afgelegd: „Op 24 Juni verzocht de Japansche regeering de Engelsche regeering Het officieele program der demo craten wordt door United Press in de volgende zes punten samengevat. 1. Het Amerikaansche volk is vast besloten den oorlog, die in Europa, Azië en Afrika woedt, buiten Amerika ie houden. 2. Wij wenschen niet deel te nemen aan een buitenlandschen oorlog. 3. Wij zullen geen leger, vloot of luchtmacht naar het buitenland stu ren, behalve in geval van een aanval. 4. Wij zijn aanhangers van de Monroe-leer, die wij krachtig zullen versterken. 5. Onze buitenlandsche politiek is er o]) gericht en zal er op gericht blij ven de veiligheid van ons eigen land te verdedigen en zijn vrede te handha ven. 0. Wij zullen hulp verleenen aan de in gevaar verkeerende democratie, voor zoover de wet dat toelaat en voor zoover deze hulp niet in strijd komt met de bepaling, dat geen Amerikaan sche strijdkrachten buiten het Weste lijk halfrond gezonden zullen worden. De collecte ten bate van den zie ken en gewonden soldaat heeft in deze gemeente opgebracht 128.895. Predikbeurten Zondag 21 Juli: Alleen des namiddags om 2 uur de heer K. Asmus, Evangelist-Propagan dist voor den Bond van Inwendiqe Zen ding. De laatste eerbewijzing. De zon ging schuil achter een grau we wolkenhemel, als wilde ze haar me deleven betuigen in de droeve, indruk wekkende plechtigheid, die Woensdag morgen te Kaatsheuvel plaats greep. De eenige gevallen plaatsgenoot in de zen oorlog, de heer G. Janssen, werd door de piëteitsvolle zorgen der oud strijders van Horn, waar hij in moedi gen strijd sneuvelde, naar zijn geboor teplaats getransporteerd, om hier met alle mogelijk eer te worden bijgezet. Juist om 9 uur arriveerde het stoffe lijk overschot op den Provincialen weg, waar het werd overgenomen door de lijkkoets van de Begrafenisvereeniging St. Jan. Bij café L. van Berkel werd de gevallen strijdmakker afgehaald door al de wapenbroeders uit Kaatsheuvel. Bij het woonhuis zijner ouders sloten de officieele genoodigden en familiele den bij den stoet aan. Vooraf gingen een viertal kransen, van het personeel der firma de Gouw, van de Directie de zer firma, van de voetbalver. Des en de oud-strijders. Burgemeester Mallens met de leden van het Dag. Bestuur, de Gem.-Secre- taris en de meeste gemeenteraadsleden gaven acte de presence. De Hoogeerw. FA. TONNEMA CIE. SNEEK Fabrikanten van KING pepermunt en andere kwaliteitsartikelen heer Deken v. d. Brekel met verschil lende heeren kapelaans en Paters der H. Familie waren in de kerk present. De Weleerw. Kapelaan Rietra droeg het H. Misoffer ter zielerust op. Onder leiding van den heer Tuerlings, zongen de vereenigde zangkoren van de beide parochies op verdienstelijke wijze de Requiemmis van L. Perosi, terwijl de liturgische gezangen voor en na den dienst en op het kerkhof uitgevoerd werden onder leiding van den heer W. Berzeveld. Een enorme menschenmas- sa stond langs de straten en op het kerkplein opgesteld en de kerk kon bij lange niet alle geloovigen bevatten, die gekomen waren om den gevallenen de laatste eer te bewijzen. Het foto-bureau ,,Het Zuiden" nam verschillende opna men voor de pers. De oud-strijders van Kaatsheuvel hebben een mooi werk verricht met de ze schitterend geslaagde eerbetooning aan hun gesneuvelden medestrijder. 1 .B.C.-Vereeniging. De op Zondag gehouden bloemendag ten bate van de 1'.B.C.-bestrijding van het Provinciaal comité heeft 75.10 opgebracht. Een blijvend gedenkteeken. Op aansporen van verschillende bur gers, hebben de oud-strijders ertoe be sloten, om Zaterdag a.s. eene huis aan huis collecte te houden, om, als kroon op het nobele werk, dat deze week ver richt is, op het graf van den gesneu velde, een fraaie zerk te kunnen plaat sen, als blijvend gedenkteeken aan den heldendood van den plaatsgenoot Ger- rit Janssen. Kaatsheuvel geeft uit liefde, uit dankbaarheid en... uit eergevoel en verplichting. Werkloosheid. Aan het plaatselijk bureau voor ar beidsbemiddeling en werkloosheid ston den deze week als geheel of gedeelte lijk werkloos ingeschreven 184 perso nen, waarvan er 6 waren opgenomen in de steunverleening en 24 waren ge plaatst in de werkverschaffing. Boerenleenbank. In de gehouden jaarvergadering van de afd. Kaatsheuvel van de Boerenleen bank werden als bestuursleden herko zen de heeren Bart IJpelaar, Corn, van Rooij en Jan de Groot. In de vacature Bern. Verboven werd als lid van de Raad van Toezicht gekozen de heer Jozef Smulders. Uit de winst werd een bedrag van 10.uitgekeerd aan den Boerinnen- bond. K. G. V. De R.K. Gymnastiekvereeniging K. G. V. besloot in October a.s. deel te nemen aan de zaalwedstrijden van de R.K. Dioc. Gymnastiek en Atlethiek Bond St. Joseph te Breda. BERKDIJK. Fiets vermist. Toen de heer van G. Maandagmid dag zijn fiets tegen het huis van den heer W. plaatste om een boodschap te doen, kwam hij bij terugkomst tot de onaangename ontdekking dat de fiets verdwenen was en er een andere voor in de plaats stond. Aangifte is gedaan bij de politie, maar tot dusver had dit nog geen resultaat. Prins Hendrik. Bovengenoemde vereeniging hield in het café van den heer van Boxtel een ledenvergadering. Besloten werd o.m. de zesdaagsche wederom voort te zet ten op Zondag 28 Juli. De verschietin gen worden gehouden om 12 en 5 uur. De uitslagen van den eersten dag der zesdaagsche blijven geldig. LOON-OP-ZAND. Geslaagd. De heer J. v. Hert alhier slaagde voor het examen architect le gedeelte van de R.K. Leergangen te Tilburg. Mej. Wa. Wijtvliet slaagde voor het examen Hoofdacte. LOONOPZAND. Vanaf 8 t/m 13 Juli '40. Geboren Johannes Hendrikus zv. J. H. v. Ba- vel-KIijn. Cornelis Johannes Maria zv. J. A. Boelen-v. Iersel. Hendri kus Johannes zv. J. A. Zwart-Ver- duyn. Cornelia Mechelina Maria Gerarda dv. M. L. Zwaans-v. d. Heip den. Overleden Johannes Hubertus Mustert, 80 jr. Vertrokken C. A. Verhagen naar Sprang-Capel le. C. J. P. Laros, wed. van P. Pij nenburg en 2 kinderen naar Tilburg. J. P. Ivonings naar Waalwijk. J. A. Verharen naar Oosterhout. Ingekomen: J. M. Vrienten van Tilburg. C. W. v. d. Oetelaar van Helvoirt. O. v. d. Hoven van Budcl. P. Sterren burg van Sprang-Capelle. W. C. v. Oversteeg van Sprang-Capelle. A. C. Schollen van Tilburg. C. E. M. van Mosselveld en gezin van Don gen. «C. M. Emmen van Don gen. A. Voortman van Dongen. C. C. v. Boesschoten van Dongen. J. Bom van Nieuwerkerk. A. E. v. Huijgevoort van Princenhage. L. v. Berkel van Berkel. M. H. de Rooij van Tilburg. G. P. v. Boxtel van Nijmegen. A. H. v. Trier van Breda. H. de Jong van Rotterdam. H. W. Ilmer van Waspik. SPRANG. Predikbeurten Zondag 21 Juli: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 ur en n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. drie uur Ds. B. A. van Lummel Een kampeerder op Schiermonnikoog Sprak gelaten: „Het is nog niet droog. Maar hoe hard het ook giet, Dat ik lustig geniet Van „Roode Ster" - dat behoeft geen betoog!** 8 13- - 4 5 11- -13 3 9- -9 3 8- -10 1 6- -11 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Blauw WitHeracles 3—4 JulianaG.V.A.V. 22 Blauw Wit verloor met 34 van He racles en nu Juliana het slechls tot een gelijk spel bracht tegen GVAV komt Feij- enoord er wel bijzonder goed voor te staan. De stand is thans: Feijenoord 4 4 0 0 Juliana 4 2 11 Blauw Wit 4 112 Heracles 4 112 G.V.A.V. 4 0 13 SPRANG. S. D. O. Op het terrein van S.D.O. alhier had j.l. Zaterdagmiddag een ontmoeting voor de competitie plaats tusschen het eerste elftal van S.D.O. en Stormvogels uit Werkendam. Het was een wedstrijd waarin niet minder dan 14 maal de kepers werden gepasseerd. Onze club scoorde acht maal en behaalde alzoo de overwinning. R.K. W.V.H. W.V.H.A velm 6—G. Vrijdagavond j.l. vond er op het WVI1- terrein een wedstrijd plaats tusschen efen elftal van WVH en een elftal samenge steld uit het personeel van Aveha, waar van het eindresultaat was een gelijk spel. De belangstelling was zeer goed. Voor de rust was het vooral WVH die den toon aangaf, terwijl de Aveha-man- nen hun juisten vorm maar niet te pak ken konden krijgen. Vooral in de Aveha- verdediging rammelde het geweldig, te», wijl de doelman van Aveha wel het zwak ste deel van het elftal was. De WVH-man- nen wisten hun overwicht al spoedig uit te drukken in een vijftal doelpunten, waar tegenover Aveha slechts eenmaal kon scoren. De rust ging in met een 5—1 voor sprong voor WVH. Door de directie van Aveha waren de noodige ververschingen beschikbaar gesteld wat door de spelers natuurlijk op hoogen prys werd gesteld. Na de rust hadden de Aveha'ers suc ces, toen bij 'n misverstand in de WVH- verdediging zij hun achterstand konden verkleinen. Nu werd het vijandelijk doel bekogeld en doorboord en spoedig was de stahd gelijk. i'och moest de doelman op het laatste moment nog zwichten voor n kogel van Duqucsnoy die den stand op voor WVH wist te brengen. Een blunder in de \N VH-verdediging zorgde er echter voor, dat de stand spoedig weer gelijk was. Na den wedstrijd begon men weer aan de noodige consumpties te werken. Daar na trok men gezamenlijk naar het café van den heer M. Klijn waar de directie allen nogmaals op 'n glaasje tracteerde. De voorzitter van WVH sprak hierna nog even namens zijn vereeniging en dankte de directie en personeel van Aveha voor den prettigen wedstrijd en genoeglijken avond. De heer v. Hilst nam daarna nog even hei woord waarna de avond ver der nog gezellig bij elkaar werd doorge bracht. Valentijn op de 2de plaats. Onder groote belangstelling werd Zondag de Ronde van Chaam ver reden over een afstand van 132 K.M. Winnaar werd de renner C. de Groot uit Amsterdam in den tijd van 3 uur 39 minuten. Op een halve wiellengte volgde de renner Valentijn uit Wil- hbrord, terwijl deze werd gevolgd door een groep, bestaande uit de volgende rennersJos. de Meijer (Brasschaet), D. Joossen (Made), G. Saes (Weert), Th. Opstaken (Roosendaal), Arie Overheel (Mid- delharnis), Marinus Buurom (Ber gen op Zoom), W. Wijdens (Eind hoven), Joh. Braspenninx,(Prinsen- hage„ Jan Gommers (Dongen). Na 4'/2 minuut volgde wederom een groep renners, waaronder de veteraan Jan Braspenninx, die voor Veilig en vlug als geen ander helpen li., h'erb0 altijd een poeder of cachet van 45 ct- Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 15 ct. 'V I-—.''.' V De visch wordt weer betaald. - In vele jaren is het in de haven van Enk huizen niet zoo druk geweest; niet alleen is de aanvoer van visch qroot maar ook de vraag naar visch is buitengewoon groot, zoodat de visschers

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2