PROVINCIAAL NIEUWS Inkoop Oud Goud Tennis-Sport- Artikelen NAAR SPEET. De Echo van het Zuiden. Tweede Blad VOROL De Nederlandsche Tandpasta J. TAUSCH Voor UIT DE PERS. In een artikel „Op weg naar de een heid" schrijft de N. Tilb. Crt. o.m.: Intusschen wordt de zaak er niet gemakkelijker op voor ons volk om dat, al streeft men naar eenheid en nationale samenwerking, men nog geen zeker uitsluitsel heeft omtrent datgene wat aan het hoofd van de samenwerking zal staan. Er is wel de eenheid der Duitsche bezettingsoverheid, welke weer staat onder den Führer van het groote Duit sche Rijk en van deze overheid is be kend, dat zij wenscht dat ons volk zelf den inwendigen toestand regelt, ons land opbouwt volgens de eischen van den nieuwen tijd en op echt nationale, volksche wijze. Dit is ook voorwaarde voor de zeke re mate van onafhankelijkheid in ei gen huis welke de overwinnaar die ons wel als onderdeel der groote gcr- maansche volksgemeenschap wenscht maar niet ons eigen volkskarakter on derdrukken wil, ons toedenkt. Maar nu treft het geenszins geluk kig dat ons volk het zelf nog niet eens is geworden wie de leiding nu nemen zal of aan wie men die op zal dragen. In het „Nederlandsch Dagblad" (Na tionaal Front) schrijft inr. van Dal dat wij op den „driesprong" staan, wat een goede kwalificatie is voor het feit, dat er drie belangrijke groepen zijn die de macht wenschen. Er zijn er nog wel meer, doch drie slechts hebben ernstige aanspraken en kans, Nationaal Front (leider-Arn. Meijer), de N.S.R. (leider Mussert) en de nieu we komende organisatie, die streeft naar een groepeering van alle krach ten in het land. l)e een noemt dit een nationale con centratie, de ander spreekt van Natio naal Blok onder een hier en daar met name genoemd driemanschap en waarbij reeds vele invloedrijke perso nen uit de voornaamste oude partijen en organisaties zich tot medewerking hebben aangeboden. Uit deze drie zal het Nederlandschc volk voorloopig hebben te kiezen. Wij zeggen voorloopig. Want indien het ideaïtl van groot-dietschland door den Führer wordt verwezenlijkt, zullen zeker uit het zuidelijk deel van de eindelijk vereenigde volksgemeenschap ook gegadigden en mogelijkheden op komen. Tusschen de drie van den Driesprong is thans een openlijke en stille strijd aan den gang. Het is duidelijk, dat men van het Nederlandschc volk moeilijk kan ver wachten, dat het spontaan een keuze doet, voordat het ten minste de be- doelens en verlangens van de drie groepeeringen kent. Van twee mag men ze als bekend veronderstellen. De derde moet (en zal spoedig, waar schijnlijk) met haar plannen of pro gram voor den dag komen. Eerst dan is partij kiezen volkomen bewust mogelijk partij kiezen dan niet in den zin van stemmen of ver kiezen, maar in dien van zich scharen bij of achter. Er is echter haast bij het geval, want de menschen willen welen hoe en waaraan, gezwegen nog van de ver langens der Duitsche overheid. En deze houdt van „tempo". Onder den titel „Niet verlegen om een keus" zegt 't Huisgezin o.m.: Terecht zegt Brabantia Nostra dat er maar één keus openstaat, één rede lijk verantwoorde, één juiste keuze: die van de partij der wezenlijke natio nale eenheid, de partij van het Neder- larudsche volk. Nu behoeft men niet zeer scherp zinnig te zijn, oln voor zich uit te ma ken, dat noch N.S.B., noch Nationaal Front die partij zal zijn. Er is indertijd gezegd, dat ons volk zonder Mussert geen toekomst meer had; zoo als de volksgeest thans is, zou men met meer recht kunnen staande houden, dat Mussert zonder het Nederlandsche volk, wat zich zeer resoluut van hem afwendt, in ons land geen toekomst meer heeft. En wat het Nationale Front betreft, dat mist een zoodanig gezaghebbende leiding, dat het er niet in slagen kan, wat zijn zich uitslovende propagan disten ook mogen beweren, een wer kelijke nationale, alle geledingen van hel volk omvattende eenheid achter zich te krijgen. Er is van gezaghebbende Duitsche zijde de vorige week niet zonder na druk verzekerd, dat de concentratie van krachten op binnenlandsch poli tiek terrein een Nederlandsch vraag stuk is, dat het Nederlandsche volk voor zich zelf en op zich zelf moet oplossen en dat de Duitsche autoritei ten geen voorkeur aan den dag zullen leggen voor eenigerlei richting. Men bedenke dus, dat men volko men vrij is in zijn keuze en dat in den wedloop der leiders deze eerder om volgelingen verlegen zijn, dan wij ons zouden moeten haasten 0111 een poii- liek onderdak te vinden. Dit wil niet zeggen, dat de zaak der nationale eenheid mag traineeren: lie ver vandaag dan morgen behoort ze gestalte aan te nemen opdat het Ne derlandsche volk duidelijk kunne doen blijken, wie zijn vertrouwensman is. Het Dgbl. v. N. en Z. schrijft onder den titel „Jeugdorganisatie" in een polemiek met het Nat. Dagblad der N.S.B. o.m.: In den boezem der katholieke jeugd beweging wordt thans sterk de behoef te gevoeld aan een nationale concen tratie onder één topleiding, één doel stelling en één program, doch men meent dat binnen het nationale ka der de interne organisatie op de basis van het godsdienstig beginsel kan plaats vinden. En in dezen zin wil de katholieke jeugdbeweging van harte meewerken in een te vormen natio naal jeugdfront. Ziehier het gelaat van een uit het volk gegroeide en rijk geschakeerde organisatie en tevens haar inzicht in den nieuwen tijd. Wij meenen goed te doen met daarop de aandacht te ves tigen, niet alleen 0111 recht te doen aan wat uit het katholieke volksdeel is opgebouwd, maar tevens om in krin gen waar dit nog niet voldoende wordt ingezien een beter begrip te vestigen. Waarom zou „Het Nationale Dagblad" niet de gelukkige woorden van den lei der der N.S.B. op 11 Juli in Den Haag tot de zijne kunnen maken: „Het pro- testantsche karakter van ons volk vindt men algemeen in het Noorden, het katholieke in het Zuiden. Die ver scheidenheid is er, maar ik voel mij geen reformator en ik zal nooit daar- aaan met een vinger kunnen en willen raken. Respecteert elkander, verdraagt elkander, hebt eerbied voor elkanders godsdienst, laat nooit meer godsdienst twisten de mogelijkheid scheppen tot uiteenslaan van ons volk, dat ons zoo lief is". Aldus ir. Mussert letter lijk volgens het verslag van zijn Gul den Sporen-rede in „Het Nationale Dag blad" zelf. Laten wij indachtig zijn hij den op bouw niet straffeloos te kunnen sloö- pen, wat in het verleden zijn nuttigheid voor de nieuwe orde in Nederland reeds bewezen heeft. Geen onrust, noch ongeduld. Uit de „Eindh. en Meierijsche Crt.": Het valt niet te ontkennen, dat het publiek eenigszins onder een angst psychose wacht; een angst-psychose welke het gesuggereerd wordt door een paar partij-leiders, die graag de voor stelling wekken, dat het hij deze aan gelegenheid ook bij de Duitsche in stanties gaat over het alternatief: óf Nationaal Front van Arnold Meijer óf N.S.B. van Mussert. Niets is intusschen minder waar dan dit. Het gaat hier heelemaal niet over: óf Nationaal Front óf N.S.B. Als de voormannen of propagandis ten dezer beide groepen deze suggestie onder het publiek wekken, dan doet zij dat enkel om speculatieve motie ven, niet op grond van een gemotiveer de veronderstelling van meest-begun- stiging van dc zijde der Duitsche in stanties, bij wie zulk een meest-begun- stigings-neiging beslist niet bestaat. Over het gezond verstand en juist in zicht der Duitsche instanties op dit stuk behoeft men zich geen zorgen te maken. Hel eenige, waarover het goed willend publiek van Nederland bezorgd zou kunnen zijn, is de overweging, dat het uitblijven van positief nieuws over een komende concentratie de kansen van roerige partij-groepeeringen ver groot, ook door toetreding van per sonen, die zich liever bij een rustiger en orderlijker groepeering zouden aan sluiten Welnu, dat positiefs nieuws zal, hopen we, weldra kunnen worden ver strekt. Lang kan het niet meer uit blijven, want het is kort dag. Intus schen is het periculum in mora niet zóó nabij, dat men daarover zich erg ongerust behoeft te maken, mits de ongeduldigen maar geen onberaden stap doen en zich tevoren ergens aan sluiten. Ook deze ongeduldigen wachten dus kalm af, wel bedenkend, dat hier spij kers met koppen moeten geslagen worden en dat half-fabrikaat beslist uit den booze is. In het „Nederlandsch Dagblad" (Na tionaal Front) heeft Drs. van Dal een drietal artikelen geschreven „Op den Driesprong". Aan het slot-artikel onl- leenen wij een gedeelte: Volgen wij de groote lijn, dan dient vastgesteld, dat de wil tot een omwen teling bij de N.S.B., zoo goed als bij dc onzen aanwezig is. Wat ons echter van de N.S.B. scheidt, is: de geest, de mentaliteit, waarin en als uitvloeisel daarvan de methode, waarop zij deze omwenteling tot stand wil brengen en die in wezen en doel stelling on-Nederlandsch zijn. Ik durf dan ook ten stelligste ont kennen, dat de N.S.B. een Nederland sche omwenteling zou beoogen, een omwenteling in Nederlandschen zin, in Nederlandschen geest. Wat wij tot nu toe van haar open bare uitingen konden waarnemen de jongste Hagespraak in Lunteren en het brutal iseerende optreden van vele barer volgelingen in het dagelijksche leven zijn hiervan de meest-sprekende /oorbeelden geeft ons het recht te zeggen, dat de N.S.B. door hare gees- tesinstelling een onoverbrugbare kloof schept tusschen zichzelf en vrijwel het geheelc Nederlandsche volk, geeft ons ook ten volle het recht te betwijfelen, of de nieuwe staats- en maatschappe lijke orde, welke zij wenscht, met de tradities en den sterk-uitgesproken wezensaard van dit volk voldoende zal rekening houden. Nergens dieper dan in dc rijen van .Nationaal Front" leeft het besef, dat wanneer een overwinnend Duitsch- land aan de Europeesche statenorde- ning een nieuwe gestalte geeft, onze plaats in een Germaanschen Staten bond naast Duitschland, onze politiek een vriendschapspolitick met Duitsch land zal zijn, maar nergens beter dan hier wordt ook begrepen, dat vriend schap slechts mogelijk is tusschen mannen, niet tusschen een heer en een slaaf, die van den heer de voeten likt. Kan dus eenerzijds de N.S.B. den toets van het „Nederlanderschap" niet met vrucht doorstaan, anderzijds kan het „Nationale Blok", dc „Nationale Con centratie", de „Nederlandsche Unie" of hoe zij dan ook te heeten komt, dit water- en melkachtige monster-ver- bond er moeilijk aanspraak op maken in Nederland door een omwenteling een nieuwen, gezonden geest, nieuwe gezondere verhoudingen te willen scheppen. Wij zijn er trotsch op te kunnen zeggen, dat „Nationaal Front" voor radicaliteit, tempo en durf niet terug schrikt, zoo goed als wij er trotsch op zijn te kunnen zeggen, dat „Natio naal Front" op een rasecht Nederlan derschap vóór alles prijs stelt. Uit on derhandelingen en compromissen is nog nimmer een omwenteling geboren, wel uit de dynamiek der jeugd, die van compromissen een afkeer heeft. Uit een slaafsche navolging van bui- tenlandsche voorheelden heeft nog nimmer een land grootheid gewonnen: wel uit den moed en het doorzettings vermogen onzer groote zeevaarders en kolonisators een weg, door anderen gewezen, met eigen middelen en op eigen kracht ten einde toe te gaan. staatsvorm en staatsbestel is te ver kiezen boven een mislukking van con centratie-pogingen, die zich van de instemming der overgroote meerder heid van ons volk verzekerd mogen houden. Vertrouwd mag worden, dat nieuw beraad de initiatiefnemers zal brengen tot de overtuiging, dat nu niet in alle deelen kan worden verkregen hetgeen zij wenschen, genoegen moet worden genomen met hetgeen bereikbaar is. NATIONAAL FRONT. In een spreekbeurt te Breda zeide de heer Arnold Meijer o.m. volgens 't verslag in 't D. v. N. Z.\ Men zal nu zeggen, aldus de heer Meyer, dat ik mijn oud programma ontwikkel. Dat is ook zoo. Maar juist daarin bestaan onze geloofsbrieven, dat wij een program hebben voor dezen tijd, dat wij in het verleden reeds aan hingen. Dit programma is ook dringend op 3ndere punten, met name ten aanzien van een planmatige economie, ten aan zien van de instelling van corporaties of bedrijfsschappen die noodig zijn voor een rechtvaardige volkshuishouding. En dat nu nog te meer, nu we afgesne den zijn van onze Indische inkomsten bronnen en daardoor een bijzondere last komt te drukken op het geheele volk. De heer Meyer, ging dan na, hoe noch de oude regeering, noch de bu reaucratie, noch de vroegere partijlei ders thans met eenig recht tot het volk kunnen spreken of dat volk leiding kunnen geven. Hetzelfde geldt voor degenen die zich moe maken met het vormen van een blok, een unie of een concentratie, waarbij overigens goed- NATIONALE CONCENTRATIE. Dc „Volkskrant" dricstart onder bo- venstaanden titel: Waarop de concentratie-poging, die op den naam nationaal aanspraak mag maken, aanvankelijk is gestrand in dezen zin, dat de Duitsche overheid er zich niet geheel mee kon vereenigen? Blijkbaar niet op een sociaal en eco nomisch inzicht, dat aan de Duitsche opvattingen niet zou beantwoorden. Zooveel besef van den nieuwen tijd en den nieuwen toestand mag men de initiatiefnemers wel toekennen, dat zij er niet aan denken de wijzers van de klok achteruit te zetten. En men zou kunnen zeggen, dat het geen sociaal en economisch moet worden ondernomen volkomen strookt met hun eigen denkwijs en met het inzicht van de overgroote meerderheid van ons volk. Reactionnairen zijn er en zullen er blijven, maar zij vormen een kleine minderheid: invloed mogen zij in het verleden hebben gehad, voor het he den en de toekomst is die verdwenen. Het is klaarblijkelijk de nieuwe staatkundige ontwikkeling waarom trent men niet reeds aanstonds tot overeenstemming is kunnen komen. Van Duitsche zijde wenscht men niet dat iets wordt bepaald omtrent den toekomstigen staatsvorm en dc positie der monarchie. In de initiatiefnemers behoeft men het niet dadelijk te misprijzen dat zij hebben getracht wat onder ons volk zeer sterk heeft geleefd en tot traditie is geworden in hun program op te nemen. Nu blijkt, dat de Duitsche overheid uitingen daaromtrent niet kan aan vaarden, schrijft het gezond verstand voor, alles wat daarop betrekking heeft ter zijde te laten. Het belang van land en volk gaat voor, en met een vasthouden aan op zich zelf respectabele opvattingen zou het landsbelang niet zijn gediend. Een blanco artikel ten aanzien van willende menschen te vinden zijn, maar die of nooit hebben begrepen, dat de oude democratie niet deugde, ofwel nooit daarvoor uit hebben durven ko men. Ten aanzien van de andere autori taire strooming, de N.S.B., wees de heer Meyer er alleen op, dat zij voort durend is gezien als een niet-Neder- landsche beweging, wat haar uitingen betrof. Dit verwijt heeft men spreker zelf echter nimmer gedaan. De heer Meyer concludeerde dan, dat de toekomst alleen in Nationaal Front kon worden veilig gesteld. Het Nationaal Front staat voor het bouwen van den nieuwen staat, waarin niet het goud, maar de arbeid zal heer- schen, waarin een in God wortelend gezag leiding zal geven en de souve- reiniteit in eigen kring zal worden er kend, waarin gewetensvrijheid zal zijn gewaarborgd, waarin een evenwicht zal worden geschapen tusschen produc tie en verbruik, waarin het gezin be schermd zal worden ook in zijn rechten ten aanzien van het onderwijs, waarin voor allen arbeid zal wezen. Het gaat thans om zijn of niet zijn van ons volk in Europa. Duitschland zal onze onafhankelijkheid waarborgen als wij die waardig toonen. Wij kun nen ons haar slechts waardig toonen als wij één zijn. Laten wij dus een zijn in het Nationaal Front, blijven geloo- ven in Nederland en in het bewustzijn van onze verantwoordelijkheid bouwen aan de nieuwe toekomst. Leve Neder land! Na deze rede van den heer Arnold Meyer, welke herhaaldelijk door ap plaus onderbroken werd, was er nog gelegenheid om schriftelijk vragen te stellen. Hierop werd de vergadering gesloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. GESLAAGD. Op de Rijks H.B.S. te 's Bosch slaag den H. v. d. Waerden en J. v. Hees heen voor het overgangs-examen voor de vierde naar de vijfde klas; C. v. d. Waerden van de derde naar de vierde en C. Oudkerk van de eerste naar de tweede klas. De heer W. de Graaff Jr. alhier slaagde te Utrecht voor het diploma vanwege den Slagersdagcursus. NUTS ULO-SCHOOL WAALWIJK. Vrijdag 12 Juli vond aan de Nuts- U.L.O.-school alhier de uitreiking der rapporten en de overgang plaats. Bevorderd werden van: 1 naar 2: T. Benckhuijsen, A. van Boxel, H. Kuipéri en M. Schoep te Waalwijk: K. Both, H. van Dijk, G. Kerst, M. Nieuwenhuizen, H. Paans, G. de Roon, P. Ie Sage, G. Treffers te Sprang-Capelle; M. Verhoeven te Els- hout en H. Vlot te Genderen; niet be vorderd: drie. van 2 naar 3: M. Bakker, J. Biekart, C. Braspenning, E. Hofman, W. Polet en M. Treffers te Waalwijk: J. v. Beek, f. de Bie, J. Boeser, P. Michaël, J. van Oversteeg, W. Rijken, B. Werther te Sprang-Capelle; Chr. van Tilborg te Drongelen, D. Straver te Bab.-broek, J. Dekkers te Kaatsheuvel, B. de Graaff te Meeuwen; hiervan twee voorwaar delijk; niet bevorderd: één. van 3 naar 4: P. Buddingh, J. Muis Jzn., J. Muis Hzn., H. de Rooij en A. Schoep te Waalwijk: J. Mandemakers, H. Mouthaan, A. Timmermans en E. Kerst te Sprang-Capelle: J. Spoor, W. de Fijter te Eethen; N. v. d. Brugge, C. Dekker te Bab.broek: A. v. Ach terberg te Kaatsheuvel: hiervan één voorwaardelijk. Thans betalen wij de hoogste prijs. Laat het eens vrijblijvend taxeeren Grootestraat 231 - Telefoon 295. U.L.O.-school alhier. Dit mooie resultaat geeft vertrouwen voor de toekomst. Voor de nieuwe cursus, die 27 Au gustus aanvangt, (zie voor aanmelding de advertentie) is een vierde onderwij zer benoemd. Voortaan ontvangen alle leerlingen onderwijs in Handelsreke- nen, Boekhouden, Algebra en Meet kunde. Hierdoor is het allen mogelijk na het doorloopen der U.L.O.-school in een minimum van tijd het Midden standsdiploma te verwerven. Ook be hoeft de keuze Handels- of Wiskunde- richting niet meer te worden gedaan. Te Breda slaagden voor het Mulo- A-diploma: A. Vrij en F. de Wind te Waalwijk; A. van Beek te Kaatsheuvel; A. de Bruijn, J. Haverhals, A. van Nieuwen- huijzen en C. van Bee\ te Sprang-Ca pelle; J. Lankhaar te Drongelen, G. Kik te Heusden. Voor het B-diploma slaagden: H. Scholt, T. Polet, A. de Rooij te Waalwijk en R. Spoor te Eethen. Allen waren leerlingen der Nuts- SPELDJESDAG TEN BATE DER „BLINDEN". Gedenkt allen de collecte welke he den-Zaterdag en Zondag zal gehouden worden ten bate der R.K. Blindenzorg- V ereeniging. Het vorig jaar heeft de speldjesdag in Waalwijk buitengewoon veel opge bracht; moge deze dit jaar ook schitte rend slagen. V/eest allen edelmoedig en geeft met gulle hand en koopt allen een speldje ten bate der arme blinden. Dank aan allen die dit schoone werk steunen! „DE STICHT". Het bestuur der buurtvereeniging „de Sticht" heeft z'n leden en. speciaal hun kinderen Donderdag in Thalia een prettige middag bereid. De heer de Bont had een prima pas send en amusant filmprogramma sa mengesteld; het orgel van den heer Ko de Nijs, welwillend beschikbaar ge steld, zorgde voor de noodige muzikale afwisseling en illustratie; gratis ijs, cho colade enz. deden de rest. 't Was voor allen een mooie middag. BEDRIJFSONGEVAL. In de meubelfabriek D.V.O. in de Zeine alhier, kwam een leerling, ze kere A.. uit de Pastoor Kuypersstraat, te vallen. Hij kwam hierbij zoo ongelukkig te recht, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vermoedelijk heeft A. een sleutel been gebroken.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5