I Gemengd Nieuws. nniigBTCCBcn Marktberichten Laatste Berichten. i mèr" WASPIK huuch 111 ut is keurig verzorgd boek van Carel Capek getiteld „Over Scandinavië". In dit werk, vol geestigen humor, helaas is het soms ook weemoedige humor beschrijft Capek zijn zwerf tochten door de Noorsche landen. In naïive, kinderlijke spontane taal, maar vaak aangrijpend en vol van kunstenaarschap weet hij de karak teristieke kenmerken der Scandinavi- ers en de sfeer, waarin zij leven, te schetsen. Denemarken ziet hij als een geze gende aarde Gods: landelijk, liefelijk, effen, ordelijk, welvarend en vredig; Zweden als een land van graniet, wei den, wouden, meren, eilandjes, rivie ren en veenpoclen, met statige plicht matige menschen. Noorwegen ziet de schrijver als een land met steile rots muren, die loodrecht nederdalen in de stille fjorden. Dit boek is geen reisbeschrijving, doch een boeiende, aangrijpende ka rakterschets. V De talrijke teekeningen, primitief en meesterlijk tegelijk zijn wcerspic- gelingei^yan Capek's origineele visie: geestig, gevoelig en humoristisch. Van Schoenen en Schoenmakers. Bij N.V. De Spieghel te Amsterdam, verscheen het boek „Vafi Schoenen en Schoenmakers" door mevr. E. Canter Creincrs-v. d. Does. De schrijfster is er in geslaagd een boek te schrijven over schoenen en schoenmakers van wetenschappelijke waarde, doch zoo vlot en prettig, dat men het boek in een rek uit leest. Zij begint met het schoeisel van de Egyptenaren en gaat over Assyrië, Babylonië, Perzië en Griekenland naai de Romeinen. Dan brengt zij ons via Middeleeuwen en Fransche revolutie naar den tegenwoordigen tijd. Mevr. Canter Cremers-v. d. Does vestigt de aandacht op de arheids- verdeeling der Egyptische en Griek- sche sandalenmakers. Zij ziet de schoenmakers als den kers, filosofen, natuuronderzoekers, teekent hen als eenzelvige figuren, wat betweterig en eigenwijs. Haar boek is voor iedereen die in de schoen- en lederbranche werkzaam is van groote beteekenis. Jammer, dat de schrijfster op de mentaliteit van den schoenmaker te ver is ingegaan. Haar gevolgtrekkingen zijn op dit punt zwak en te generaliseerend. Oorlogsboek door A. Geurts. Uitgave J. J. Romen en Zonen te Roermond. De leerares in koken en voedings leer, mej. A. Geurts, heeft een oorlogs kookboek samengesteld, dat onmis baar is voor ieder gezin dat er prijs op stelt ook in dezen moeilijken tijd gezonde en tevreden huisgenooten te behouden, 't Is in de laatste 25 jaar voor de huisvrouw nooit zoo moeilijk geweest haar maaltijden goed te ver zorgen als juist nu. Maar al die moei lijkheden worden voor haar opgelost in het Oorlogs-kookboek. Alle recep ten zijn voor den burgerpot en geheel aan de eischen van dezen tijd aange past. Waalwijk, 19 Juli 1940. Gemerkte biggen 18 21 gld. Eieren 4 /25 cent. REDE VAN HITLER VOOR DEN RIJKSDAG. EEN LAATSTE OPROEP OP HET ai n». VERSTAND. Het Duitsche leger sterker dan ooit. Gisternamiddag heeft Adolf Hitler voor den Rijksdag een rede uitgespro ken, waarin hij trad in het reeds in het program van de N.S.D.A.P. uitge- sproké# voornemen, revisie van het dictaat _^an Versailles te bereiken. Daarbij onderstreepte hij den wensch, dat zulks langs vreedzamen weg zou worden bereikt. Van het begin van den oorlog in het Westen af, zoo zeide de Führer, lag een doorbraak van de Maginot- lihië' iiV het voornemen. Eerst, toen zeker was, dat de tegenstanders een nival in het Ruhr-gebied wenschten uit te voeren door Nederland en Bel gië, volgde op 10 Mei een tegenaanval over de grenzen van beide staten. Hitier ontwikkelde de beginselen van de uitgevoerde operaties, loofde leiding en troep, om er vervolgens aan te herinneren, dat van het begin af aan twee punten op zijn buitenland- sche programma hadden gestaan. 1. De oprechte vriendschap met 2. Het streven om betrekkingen van gelijkheid met Engeland te bereiken. De Führer zeide het te betreuren, dal het hem niet gelukt was, om de ge wensen ie betrekKingen met Enge land te bereiken, voor beide landen zou du een zegen geweest zijn. Des ie grooter is de vreugde, dat de vriendschap met Italië wel tot stand is gekomen. Het genie van Mussolini heelt hier groote verdiensten gehad. De Führer wees vervolgens op de voor deden die het Rijk van de houding van Italië heeft gehad en hij maakte duidelijk, dat Italië's besluit om in den oorloig te gaan, geheel uit vrijen wil is genomen. Na dankbaarheid aan het adres van Italië tot uitdrukking te hebben gebracht, werd vastgesteld, dat de samenwerking tusschen de beide landen, politiek en militair totaal is. Hitier sprak zijn overtuiging uit, dat de overwinning het onrecht, dat de beide volken hebben ondergaan, zal herstellen. Van groote beteekenis waren Hit ler's uiteenzettingen, betrekking heb bend op de toekomst. Uit de rede blijkt dat de Duitsche weermacht na de over winningen sterker is dan ooit te voren sterker dan op den tienden Mei het geval was. Van den toestand der be voorrading van leger en volk kan het zelfde gezegd worden. De voeding van het volk is voor den duur van den oorlog verzekerd. De Führer sprak over de hoop, die de vijandige staatslieden koesterden no pens 'n verwijdering tusschen Duitsch- land en de Sovjet-Unie, zij maken ver keerde gevolgtrekkingen. Hitier "wees daarna nog eens op zijn op 0 October van het vorige jaar aan Engeland en Frankrijk gedaan aan bod; hij had toen blijk gegeven van t goede inzicht in de komende gebeurte nissen. Hoewel Fiij toen wist, hoe de verdere ontwikkeling zou zijn, had hij niet anders gevraagd dan den vrede. De lieden, die bij de wapenindustrie geïnteresseerd waren, wilden anders. Vervolgens kwam Hitier te spreken over hetgeen thans komen gaat. De lieden, die bij de wapenindustrie ge ïnteresseerd zijn, zullen naar Canada gaan, doch het volk blijft in Engeland. Hij bracht naar voren, dat het niet zijn bedoeling was oorlog te voeren, doch een nieuwen socialen staat op te bouwen met een hooge cultuur. Hitier wees in dit verband op een rede, wel ke Churchill onlangs gehouden heeft, waarin deze had gezegd, dat Hitier den oorlog wilde. De Führer zette uiteen wat de ge volgen zullen zijn. Hij zeide dat het Duitsche antwoord namelooze ellende over millioenen menschen zal brengen. Hierdoor zal een groot wereldrijk ver nield worden en het is nimmer zijn doel geweest dit rijk te vernietigen. Doch deze strijd kan slechts tot de volkomen vernietiging van een van de beide strijdenden leiden. Churchill mocht gelooven dat dit Duitschland zou zijn, hij, Hitier wist, dat het En geland zou zijn. In een nogmaals uitgesproken, laat ste beroep op het verstand zeide de Führer met nadruk dat hij geen reden zag waarom de oorlog verder gevoerd zou moeten worden. Het is mogelijk dat Churchill dat laatste beroep aan zich voorbij zal laten gaan, van Duit- schen kant is echter in ieder geval deze laatste gelegenheid geboden. DE FRANSCHE OORLOGS SCHEPEN IN ENGELSCHE HAVENS. In dienst van de Britsche marine. Het D.N.B. verneemt uit Londen: Volgens een officieele mededeeling zullen thans alle Fransche oorlogs schepen, die in Engelsche en Schotsche havens liggen, in dienst van de Brit sche marine worden gesteld. Den be manningen wordt toegestaan, onder Engelsche vlag te blijven vechten. - '^BELGISCHE KRIJGSGEVANGENEN WORDEN VRIJGELATEN. voor het grootste deel tot het koloniaal bestuur in betrekking staan, in hechte nis zijn genomen. Het zal van het in zicht van de beslissende machten in Nederlandsch-Indië afhangen, hoelang deze toestand gehandhaafd moet blij ven. De aanneming van postzendingen voor de Nederlandsche koloniën is tot nader order gestaakt. Plechtige begrafenis van onzen gesneuvelde. Onder overgroote blijken van deel neming werd alhier in de St. Theresia- kerk te Waspik-Boven de plechtige uitvaartdienst gehouden van den sol daat A. G. Verschuren, die op 10 Mei j.l. te Horn voor zijn vaderland sneu velde. De baar werd gedékt door een twee tal kransen, een van het gemeente-be stuur en een van de oud-militairen. Aan het in zwaren rouw gehulde hoogaltaar werd om 10 uur het H. Mis offer opgedragen door den Zeerecrw. Pater Rector Honorius met assistentie van de Zeerecrw. Paters Marcellinus als diaken en Avertanus als subdiaken. Het zangkoor der St. Theresia-kerk voerde niet versterking van het zang koor der parochiekerk op zeer ver dienstelijke wijze de meerstemmige Mis van Pcrosi uit. Behalve de fami lieleden en de te Waspik aanwezige gedemobiliseerden, woonden een zeer groot aantal parochianen de plechtig heid bij, die op allen een zeer diepen indruk maakte. Aan het graf werd het woord ge voerd door den Edelachtb. Heer Bur gemeester, die als volgt sprak: Geachte familie Verschuren, Eerwaarde Pater Rector, Ingezetenen. Ook zand is een belangrijke grondstof, noodig voor de wederopbouw. Uit de zanderij te Groet (Gem. Schoor) worden wederom dagelijks vele kubieke meters zand afgegraven. Onze duinen zijn daar zoo breed, dat inderdaad van een belangrijke zandvoorraad gesproken kan worden. nc bereid is in alles te helpen. Ik wil eindigen met de hoop, dat wij allen steeds in onze gebeden zullen gedenken, Arnold Verschuren de eenige inwoner dezer gemeente die voor zijn vaderland is gevallen. Hij ruste in vrede. Met uitzondering van officieren en onderofficieren. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Führer heeft bepaald, dat alle Belgische krijgsgevangenen, met uitzon dering van officieren en onderofficie ren, worden vrijgelaten. De terugkeer der vóór de capitulatie naar Duitsch land gebrachte krijgsgevangenen zal geschieden naar gelang van de be schikbare vervoermiddelen. Er is reeds een begin gemaakt. DE INTERNEERING VAN DUITSCHERS IN INDIË. Nederlanders bij wijze van represaille in hechtenis genomen. Zooals aangekondigd hebben de Duitsche autoriteiten besloten repre sailles te treffen naar aanleiding van de interneering van de Duitsehers in Ned. Oost- en West-Indië. In aanslui ting hierop kan worden gemeld, dat een aantal Nederlandsche onderdanen, die Wij staan dan heden toch nog om het graf van Arnold Verschuren, die op den tienden Mei van dit jaar al zoo vroeg in den morgen voor zijn vader land het leven liet. En wie onzer zal op dit oogenblik zijn gedachten niet wijden aan dien noodlottigen Vrijdagochtend, toen de oorlogsfakkel ook in ons land ont vlamde, toen zoo velen voor hun va derland vielen, toen nog meerderen werden gewond en totaal verminkt, toen overal in den lande de grootste verwoestingen werden aangericht. Wie beter dan U gedemobiliseerden, vrienden van Arnofd Verschuren, zult kunnen verklaren wat er in die oogen- hlikken bij. U omging; te moeten den ken, indien ook mij het ongeluk treft, wat zal er dan van mijn vrouw en kinderen, van mijn ouders en mijn naaste bloedverwanten geworden zijn en wie zal zich dan over hen ontfer men en voor hen zorgen. Nooit zal dit rampzalig uur door ons worden vergeten. Arnold Verschuren was een soldaat met een groot plichtsbesef, hij was den kostwinner zijner ouders, oppas send, godsdienstig, eerlijk en ten allen tijde gaarne bereid zijn naaste ver wanten te helpen. Hij gaf het kostbaarste wat hij be zat, n.l. zijn leven voor het vaderland. Tegenover hen die zulke offers wil len brengen past het ons met ontzag en eerbied op te zien. De naam van Arnold, die nog zoo kort behoorde tot de braafste inwo ners dezer gemeente zal ten eeuwigen dage gegrift blijven in de harten van hen, die tot de ingezetenen van Was pik blijven behooren. Ouders van Arnold en verdere huis genooten, ik besef Uw groot leed en diepe smart en ik weet dat er voor U moeilijk woorden van troost zijn te vinden, dat Hij, die over ons lot be schikt zeer zeker hem reeds het loon zal gegeven hebben, dat wordt weg gelegd voor diegenen die tot het uiter ste hun plicht deden. Geachte aanwezigen. De burgemees ter van Horn heeft het mogelijk ge maakt dat het stoffelijk overschot van Arnold Verschuren naar Waspik werd overgebracht. Wij allen zijn hem hiervoor zeer dankbaar. Niet minder groot is mijne waardeering voor de ge demobiliseerden onzer gemeente. Im mers door hun initiatief, door hun geldelijk offer, door hun spoedig be sluit werd de mogelijkheid geschapen, Arnold Verschuren, op Waspiks bo dem in zijn eigen parochie te doen be graven. Ik ben er dan ook vast van over tuigd de tolk te zijn niet alleen van de naaste bloedverwanten van Arnold Verschuren, doch ook van alle inwo ners van Waspik, indien ik op dit oogenhlik van deze plaats U gedemo biliseerden allen hiervoor hartelijk dank zeg. Ten slotte rest mij nog een woord van dank tot pater Rector die zooveel reeds voor den gevallene en zijn familie heeft gedaan en zoo gaar- Inbrekers op het pad. In één nacht drie winkels in dezelde straat bezocht. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben inbrekers in de Franschelaan te Botterdam een groote activiteit ontwikkeld. Het ter rein hunner operaties strekte zich uit over niet minder dan drie win kels waaruit zij een hoeveelheid levensmiddelen en kleedingstukken meenamen. Door inklimming via een tuimel raam is in de eerste plaats een be zoek gebracht aan den daar geves- tigden winkel van de lirma De Gruyter. Vermist worden eenige kilo koffie, 'n aantal pakjes thee en een partijtje magarineen vet. Vervolgens nebben de heeren zich door ver breking van een ruit aan de achter zijde toegang verschaft tot den ma nufacturenwinkel van den heer I\ H.F., waar zij 'n hoeveelheid sokken, slipovers, mitsgaders een kleinigheid aan geld meenamen. Tenslotte heb ben zij nog een poging tot inbraak gepleegd in den winkel van de firma Van der Meer Schoep, doch daar hebben zij blijkbaar niets van hun gading kunnen vinden of wellicht ook zijn zij in hun voornemens gestoord Er wordt in dezen laatsten winkel althans niets vermist. De meisjes van Bouvigne. Zij bevinden zich bij Montpellier Er thans tijding ontvangen over de meisjes yan den dienstbodencur sus „Bouvigne" te Ginneken, die zooals men weet gevlucht waren en van wie men meende dat zij in Barcelona waren. Via Joego-Slavië heeft men thans te Bouvigne bericht ontvangen, dat de meisjes zich bevinden te Tressant bij Montpellier in Frankrijk. Onder een wagen geraakt. Doodelijk ongeluk te Leeuwarden. Vanochtend is in de Starterstraat te Leeuwarden het l'/a-jarig zoontje van den heer J. Nijp onder een groote kar geraakt. Het ventje werd dermate aan hoofd en lichaam ge wond dat het bijna terstond overleed Ongelukken. Gistermiddag geraakte het paard vae den veehouder Sierdsma te Oudeschool dat naar Heerenveen werd gebracht voor hoefbeslag op hol. Bij het inslaan van een zijweg werd den zoon van den veehouder, die op het paard zat er af geslingerd. Hij kwam met het hoofd op de steenen terecht en werd zeer ernstig gewond. Doodelijk arbeidsongeluk. Gistermiddag is de 81-jarige J. van Ivelkem te Lexmond van een hooi wagen gevallen en daarbij zoo ongelukkig terecht gekomen dat hij vrijwel onmiddelijk is overleden. Ongeluk met een carrier Meisje doodgedrukt. Gistermiddag reed een trapcarrier van de firma de Gruyter ovei de Nijverheidsstraat te Capelle aan den IJssel. Doordat een spatscherm brak ging het wiel slepeD, waardoor de carrier plotseling omzwaaide. De laadbak trof hieybij het 3-jarig dochtertje var. de familie Noorlander uit Botterdam, die te Capelle aan Den IJssel als vluchtelinge verbleef. Het kind werd tegen den muur van de huizen doodgedrukt. Door een motorfiets overreden Het zes jarig zoontje van den heer J.Wapstra te Katwijk, die plotseling achter een wagen vandaan kwam. is gisteravond door een motorrijder aangereden. Zwaar gewond is het jongentje naar het ziekenhuis te Heereveen gebracht waar het gister avond aan de gevolgen is overleden Paratyphus te Orthen, Kostelooze inenting in Den Bosch De ziekten verschijnselen, die zoo als we reeds meldden bij een aantal kinderen in het dorp Orthen, onder 's Hertogenbosch, zijn geconstateerd, blijken gevallen te zijn van paraty phus. De geneesheer-directeur van hetGrootziekengasthuis te Den Bosch heeft thans maatregelen genomen, die er toe hebben geleid, dat men van na af aan iederen werkdag ge legenheid zal geven, om zich koste loos tegen paratyphus en typhus te laten inenten. Aanvankelijk was men van mee ning, dat de verschijnselen, die zich bij zestien kinderen, na het eten van ijs, hadden voorgedaan, die van diphterie waren. Kapelaan redt kind uit het water In een onbewaakt oogenblik ge raakte het vierjarig zoontje van de familie N., woonachtig onder de gemeente Maarsseveen, te water. Niemand had het onheil zien ge beuren, doch gelukkig kwam even later kapelaan G. uit Maarssen langs de plek. Hij bedacht zich geen oogenblik en sprong gekleed te waier. Hij mocht het jongetje, dat reeds in de diepte verdwenen was, van een zekeren dood redden. Eenieder, wien het gemeente belang ter harte gaat,leest ge meenteraadsverslagen, plaat selijke berichten, officieele mededeelingen enz. Ons blad is hierop gespecialiseerd. Wij geven zoo uitvoerig mogelijk weer hetgeen in uw gemeente gebeurt. ABONNEERT U daarom op „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" per week 10 cent. per kwartaal, franco p.p. f 1.40 DOET VERKOOPEN 'J a k; i t -

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7