FEUILLETON. DE BROEDERS. Landbouw en Visscherij, maakt be kend, dat krachtens de „prijzenbe- schikking 194U no. 1" alle tot lieden van kracht zijnde beschikkingen, be treffende de prijzen van roerende goederen en diensten zijn vervallen. Krachten^ de „Prijzenbeschikking 1940 no. 1" is het thans verboden goe deren te koop aan te bieden, te ver- koopen, te huur aan te bieden of te verhuren en ten aanzien van diensten deze te" verrichten tegen prijzen, welke hooger zijn dan op 9 Mei berekende prijzen. Onder de bepalingen van de „Prij zenbeschikking 1940 No. 1" vallen niet: goederen, waarvoor op grond van de Landbouwcrisiswet 1933 prijzen zijn of worden vastgesteld, alsook goe deren uit hel buitenland afkomstig, voorzoover deze nog niet in den ei gendom van Nederlandsche afnemers zijn overgegaan. Tevens zijn van de voorschriften uitgezonderd: tarieven of prijzen voor het vervoer van per sonen of goederen en arbeidsloonen. Ten aanzien hiervan, alsmede voor alle andere prijzen gelden voorshands de door den opperbevelhebber van de Duitsche weermacht ter zake vastge stelde bepalingen. Bij de „Detailprijzenbeschikking" is voorts een algemeene dispensatie ver leend van het verbod tot prijsverhoo- ging der detailprijzen met dien ver stande, dat de detailhandelaar den prijs, welke hij op 9 Mei berekende, mag verhoogen met ten hoogste het bedrag, waarmede zijn inkoopsprijs als gevolg van een door een bevoegde in stantie goedgekeurde verhooging is toegenomen, althans voorzoover het goederen betreft, welke tegen dezen hoogeren prijs werden ingekocht. Het beginsel der vervangingswaarde wordt dus niet aanvaard, terwijl ook de win- kelicrsmarge, in geld uitgedrukt, niet mag toenemen. TERUGGAAF MOTORRIJTUIGEN BELASTING OVER JULI. De Bond voor Bedrijfsautoverkecr in Nederland (B.B.N.) bericht ons: Zooals destijds door hel Departe ment van Financiën is medegedeeld, zou teruggave van de motorrijtuigen belasting worden verleend in verhou ding van het aantal dagen, waarover de kaart loopt tot het aantal dagen, waarvan werd aangetoond, dat men niet met hel motorrijtuig op den open haren weg had kunnen rijden. Restitutie werd practisch slechts verleend, indien in eenig tijdvak de wagen had stilgestaan, omdat vergun ning door den Burgemeester was ge weigerd. Deze maatstaf kan over Juli niet worden aangelegd, omdat de ver gunningen sedert 1 Juli j.I. voor een maand worden verleend. Thans heeft het Departement van Financiën bepaald: „Indien het aantal dagen,, dat de wagen niet gereden heeft, voor de maand Juli niet nauwkeurig kan wor den bepaald, dient het zoo goed moge lijk te worden geschat, b.v. aan de hand van de verhouding tusschen de hoeveelheid motorbrandstof, die den houder is toegewezen en de hoeveel heid, die hij onder normale omstandig heden per maand verbruikte, doch met inachtname van de mogelijkheid, dat de houder nog benzine in voorraad had". ler verkrijging van restitutie van oe oelasting over Juli kan men zien met den Ontvanger der Direcie Be lastingen in verbinding stellen. n.en bijzondere regeling maakt net mogelijk, dat van 1 Augustus a.s. ai ieder, die in het bcziL is van een ver gunning tot het verbruiken van mo torbrandstof, desgewenseht de z.g. üü- dagenkaart kan kóopen, welke i jaar geldig is en waarvan de kosten gelijk zijn aan die van een gewone drie- ïnaandenkaart plus 3%. Voorheen werd per jaar slechts één (50-dagenkaart verstrekt; de B.B.N. heeft erop aangedrongen om in de huidige omstandigheden meer (iü-da- genkaarten per jaar voor denzeliden wagen beschikbaar te stellen. Hierom trent is nog een nadere regeling te verwachten. BE NEDERLANDSCHE STUDENTENFEDERATIE. Samenwerking op nationalen grondslag. De oorlog heelt binnen de grenzen van ons land veel veranderd. Ook de Nederlandsche studenten willen too- nen, dat zij de beleekenis van deze ver andering ten volle begrijpen en dat zij de gevolgen hiervan met zin voor de werkelijkheid zullen aanvaarden. In de overtuiging, dal de toestand van ons vaderland ook voor de Ne derlandsche studenten een nationale samenwerking eischt, voelen zij de noodzakelijkheid en mogelijkheid om deze samenwerking tot stand te bren gen in vaderlandschen zin, eerbiedi gende de traditioneele geestelijke vrij heid en verdraagzaamheid. Ter ver wezenlijking hiervan hebben de be sturen van die studentenorganisaties, welke tezamen geacht mogen worden alle Nederlandsche studenten te ver tegenwoordigen, een lichaam opge richt, genaamd de Nederlandsche Stu denten Federatie. Deze Nederlandsche sludentenfedcralie heeft thans haar richtlijnen aan alle Nederlandsche studenten toegezonden. DE BEPALINGEN IN VERBAND MET DEN DIENSTPLICHT. Het hoofd van het afwikkelings bureau van het departement van de fensie heeft aan de burgemeesters me degedeeld dat onder de tegenwoordige omstandigheden vaststelling van een contingent gewone dienstplichtigen voor de lichting 1941 niet plaats heeft. In verband hiermede zal de bestem- ining van de voor deze lichting inge schreven personen tot gewoon of tot buitengewoon dienstplichtige en het beslissen op aanvragen om vrijstelling wegens broederdienst eveneens achter wege moeten blijven., Het hoofd van het afwikkelingsbureau voornoemd noodigt de burgemeesters uit van dit laatste mededeeling aan belanghebben den te doen. Tevens wordt medegedeeld dat voor overgang naar de aanvullingsreserve tol nader order geen voorbereidende maatregelen moeten worden getroffen. De inschrijving van de daarvoor in aanmerking komende personen voor de lichting 1942 moet ingevolge be slissing van. de daartoe bevoegde Duit sche autoriteit op de gewone wijze geschieden. Daarom verzoekt 't hoofd van de burgemeesters er reeds thans rekening mee te houden, dat deze in schrijving, evenals in de laatste jaren, in October zal plaats hebben. Het ontslag van dienstplichtigen, hetwelk ingevolge art. 43, eerste lid van de Dienstplichtwet met ingang van 1 October 1940 moet plaats hebben, gaai ongewijzigd door. Hoe moet wor den gehandeld ten aanzien van hen, die naar de gewone regelen reeds met ingang van 1 October 1939 uit den dienst hadden moeten worden ontsla gen, doch wier ontslag krachtens het Kon. Besluit van 14 September 1939 (Stbl. no. 589A) werd uitgesteld, zal nader worden medegedeeld. VERBOD TOT HET VERKOOPEN, ENZ. VAN TURF. Met ingang van heden is de dis pensatie van hel verbod tot het ver- koopen, afleveren en vervoeren van alle soort turf ingetrokken, zoodat 't mitsdien verboden is turf te verkoo- pen, af te leveren en te vervoeren zon der schriftelijke vergunning van den directeur van het rijkskolenbureau, die bevoegd is ontheffing te verleenen van dit verbod. Voor het verkrijgen van een zooda nige vergunning dient men zich te wenden tot de N.V. Verkoopkantoor Fabrieksturf te Assen, welke deze ver gunning namens den directeur van 't rijkskolenbureau zal afgeven. Overtreding van dit verbod kan in gevolge art. 18 der Distribuliewet '39 gestraft worden met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren of geldboete van ten hoogste 10.000. AFSCHERMING VAN FIETsLiCHT. Van heden af voigens voorschritl. Met ingang van heden moeten rij- wieliicliien verduisterd worden voi gens de daarvoor gegeven voorschrif ten. De politie zal in het vervolg niet meer waarschuwen, wanneer wielrij ders zich niet aan de aanwijzingen houden, doch onmiddellijk proces-ver- baal opmaken. De voorschriften zijn, dat de lan tarens verduisterd moeten zijn, uitge zonderd een streep van 3 c.m. lang en ongeveer Vz c.m. breed, welke opening het licht in de benedenhelft van de lantaren moet doorlaten. Het achter licht moet branden, doch moet naar boven zijn afgeschermd. Het publiek wordt aangeraden al leen materiaal aan te schaffen, dat door de keuringscommissie is goedge keurd. Dit materiaal is gemerkt met een ingeponste rechthoek van 2U bij 15 m.m., waarin de letters J. L. B. met daaronder het keuringsnummer. VACANTIE EN DISTRIBUTIE. De vraag is gerezen, hoe in dezen vacantietijd menschen, die tijdelijk niet in hun woonplaats vertoeven aan nieuw uitgereikte distributiekaarten moeten komen, wanneer in hun va cantietijd juist valt de uitreiking van zulke nieuwe kaarten. Wanneer men maar zijn stamkaart meeneemt, kan men ook elders waar men tijdelijk ver toeft aan het distributiekantoor daar ter plaatse de desbetreffende nieuwe kaarten verkrijgen. DE VOEDSELVOORZIENING VAN NEDERLAND. Het graan mag niet worden opgeofferd aan het vleesch. De behoeften van den mensch heb ben (aldus werd op de persconferen tie te Den Haag medegedeeld), vanzelf sprekend voorrang. Nadat 'n splitsing was gemaakt tus schen hetgeen noodzakelijk geacht moest worden en hetgeen nuttig ofwel alleen maar aangenaam is, heeft men als grondslag aangenomen, dat 't eerst noodige voedsel het brood is. Daarna komen in afdalenden graad van on ontbeerlijkheid: aardappelen, dan melk, dan vet en dan pas vleesch. Hieruit volgt dus, dat het vleesch wel aan het graan, doch het graan niet aan het vleesch mag worden opgeof ferd. Van deze beginselen uitgaande heb ben degenen, die met de verzorging van de volksvoeding zijn belast, dan ook allereerst het koren voor de brood ver zorging afgezonderd, en daarna ook dat gedeelte van den aardappeloogst, dat voor den mensch benoodigd is. Wat er dan voor het vee overbleef was niet veel. Dit restant is allereerst bestemd voor de trekdieren, die in den landbouw onontbeerlijk zijn en die bij hel uitvallen van motortractie juist in dezen tijd zulk een groote rol spe len. Daarna is overwogen, welke dieren hel gemakkelijkst voor de volksvoe ding te ontberen zijn. Ons land had een zeer groote productie van eieren, welke in de gewone hoeveelheid slechts voor een klein deel aan de volksvoe ding ten goede kwam. De pluimvee- stapel kon dan ook sterk worden be knot. Zooals men weet wordt de pluim veestapel tot 30 procent teruggebracht, hetgeen voldoende is voor de eieren- verzorging in Nederland. De goede leg kippen zullen natuurlijk het langst be houden blijven. Deze maatregel zal voor 1 October ten uitvoer worden ge legd. De inkrimping van den pluimvee- stapel is inderdaad zeer radicaal, doch men bedenke, dat het zwaarste het zwaarste moet wegen. Bovendien is de pluimveestapel, als het moet, binnen zeer korten tijd weer op het normale peil te brengen. De vermindering van den varkens stapel zal dan het meest rationeel ge schieden indien de groote veelvraten en de minst productieve dieren worden weggenomen. Daarom wordt een prijs politiek gevolgd, die het slachten van de zwaarste varkens bevordert. Tot 1 October zullen de varkens met meer dan 130 kg. slachtgewicht betere prij zen maken, hetgeen de boeren er toe zal brengen dat hoopt men althans om hun zwaarste dieren van de hand te doen. Na 1 October zal de prijs politiek juist in omgekeerde richting gaan en dit is een prikkel te meer. Bij dit alles waakt de overheid er voor, dat dc varkensstapel niet meer dan noodig F, wordt verkleind. De aldus ontstane grootere voorraad van geslacht varkens vleesch zal voor cc'i deel worden geëxporteerd naar Duitschland, en voor een ander deel in de volksprovisiekast worden opgebor gen. Voor zoover koelhu.sruimtc aun- WELKE BON IN DEZE WEEK? Broodbons 81 tot en met 90 (brood- bonboekje) geldig van 29 Juli tot en met 4 Augustus a.s. (niet gebruikte tot en met 8 Augustus) recht gevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de niet ge bruikte bons van de serie 71 tot en met 80 nu nog geldig tot en met 1 Augustus. Bons 01 lot en met 04 (boterkaart) Op eiken bon V2 pond boter van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bons 01 en 02 (vetkaart): Op eiken bon een V2 pond margarine of ge smolten vet of boter van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bons 03 en 04 (vetkaart): Eiken bon een V2 pond boter met 10 cent re ductie per V2 pond van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bon 66: één kilo suiker tot en met 23 Augustus. Bon 85: x/z pond koffie of V2 ons thee tot en met 2 Augustus. Bon 90: pond tarwebloem, of tarwemeel, of boekweitineel of rogge meel, of roggebloem of zelfrijzend bak meel tot en met 29 Augustus. Bon 95: V2 pond rijst of rijstcmccl van 22 Juli tot en met 11 Augustus a.s. Bon 100: V2 pond havermout of havervlokken of gort of grutten van 22 Juli tot en met 11 Augustus. Bon 105: 1 ons maizena of gries- mcel of puddingpoeder van 22 Juli tot en met 11 September. (Puddingpoe ders, die niet vervaardigd zijn van of niet hoofdzakelijk bestaan uit produc ten bereid uit granen, rijst of tapioca zijn vrij van de distributieregeling). Bon 110: 1 ons marcaroni of vermi celli of spaghetti van 22 Juli tot en met 11 September. Petroleumzegel Periode 3. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 11 Augustus (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). De pe- troleumzegel periode 4 wordt niet gel dig verklaard en kan vernietigd wor den. Kolen, enz. Tot ,30 September kan men hij handelaren koopen 20% van het -verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. wezig is, zal het worden ingevroi :n en overigens ingeblikt, zoodat 't vleesch- verbruik in het voorjaar van 1941 daarmede voor een groot deel zal kun nen worden gedekt. Geen gevaar. Ondanks al deze voorzorgsmaatrege len blijft er voor het onderhoud van '1 rundvee toch nog slechts een fractie over van hetgeen als veevoeder benoo digd is. Daarom zal de rundveestapel aanzienlijk moeten worden ingekrom pen. Dit heeft natuurlijk ook zijn weer slag op de melkproductie. Doch, naar men ons verzekerde, ook „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch '-w.istim door RAYMOND PARSONS. 44) 0 ■-'- ijf Hij zal hem bevrijden-. En, riep Willy wanhopig uit begrijp je nu niet, dat als hij dat doet, dat de anarchisten hem zullen dooden, als ze niet gevan gen worden genomen. Daarom gaat Billy inspecteur Trusk alles vertellen. Dan kan de politic den toren omsin gelen en de anarchisten arresteeren als ze weg gaan. Maar de ontploffing? Er komt geen ontploffing. Juf es heeft het aan Graaf Bezkoff overgela ten 0111 dc mijn te laten ontploffen. Die doet het niet en Jules is dan al weg. Maar Bezkoff zal, in plaats dat hij de lont aansteekt, John- Newby be vrijden. Was het nu zoo-verkeerd van me 0111 de politie te laten halen? Nee, zei Percy dadelijk. Wat je daar zegt, verandert dc heele situ atie. Maar laten wc naar het tuin huisje gaan. Het was een warme, volkomen windstille nacht. Af en toe klonk he t gezang van een enkele late nachtegaal en in de verte bij tusschenpoozen het echo-geroep van een uil. Het was even over twaalven en Jules was ongetwij feld reeds zonder eenig onraad te ver moeden naar den toren gegaan. Juist toen het drietal bij het tuinhuisje kwam, 'gingen dc lichten in de biblio theek uit. Een moment later werden de vensters van de salon in duisternis gedompeld en het heele huis scheen uitgestorven te zijn. De anarchisten zouden niet vermoeden dat er iets bij zonders aan de hand was. Kort daar na kwamen Lady Panwin en haar broer over het grasveld naar het tuin huisje toe. Mr. Clair was in een toestand van de hoogste verbazing. Ik begrijp werkelijk niet, wat dit allemaal te beteekenen heeft, zei hij geïrriteerd. Waarom heb je de lich ten uitgedaan, Selina? Wat komt Wil ly hier doen? Waarom ligt Dorothy niet in bed? Wat 111 r. Halion betreft... Francis Lady Panwin greep hem krachtig bij den arm, wees stil. We zijn allemaal in groot gevaar. Ik zou dit alles voor je verzwegen hebbeny als ik kon, maar nu moet je je er goed rekenschap van geven, dat cr gevaar is. Wat... wat... wat is er?, stotter de mr. Clair. Ik kan je nu niets vertellen, fluisterde de oude dame ongeduldig. A.ls je niet wilt dat we allemaal in ban den van de anarchisten vallen, hou. dan alsjeblieft je mond. Oie vage, maar vrceselijke bedrei ging miste haar uitwerking op mr. Cl .air niet. Het gezelschap liep op het t' ainhuisje toe om binnen te wachten, "foen Percy de deur naderde, kwam er opeens een klein figuurtje te voor schijn dat met een lichte kreet weg glipte in het struikgewas. We zijn ontdekt, fluisterde Do rothy angstig. Nee, zei Hallon snel, dat was mrs. Broll. Ik ben benieuwd wat die hier op het oogenblik zoekt. Martha, midden in den nacht! riep .Lady Panwin verwonderd. Francis, ik geloof heusch dat ze ook met die anarchisten in het com plot is! Als dat zoo is, zal ze hun vertel len dat wc hier zijn, zij Willy ver schrikt. Die kans zullen we op den koop toe moeten nemen, zei Lady Panwin kalm. Niemand van het gezelschap kon begrijpen waarom mrs. Broll midden in den nacht naar hel tuinhuisje ge gaan was. Maar niemand wist ook wat ze dien middag had afgeluisterd en dat ze den brief was gaan zoeken, dien Bezkoff gezegd had te zullen achterlaten. Het was maar goed, dat hij ter elfder ure van plan veranderd was en een mondelinge boodschap ge geven had. Maar de zenuwen van het heele gezelschap waren zoo van streek, dat ze zich niet verder over mrs. Broil's zonderling gedrag ver diepten. Van de stalklok sloeg het één Uur. Nog wachtten ze in het halfduister en luisterden ademloos naar de vage ge luiden van den nacht, terwijl ze naai de zwarte massa van den toren tuur den. De anarchisten schenen allemaal langs het kronkelende pad den tuin aan den achterkant te zijn binnenge komen, want zij zagen niemand het grasveld oversteken. Ze hoorden geen geluid dat er op wees, dat de politie in aantocht was. Het was een nacht vol opwindende spanning en angst. Half twee klepte de stalklok. Ze zouden 1111 spoedig weten of de ontploffing zou doorgaan en of graaf Bezkoff Newby naar het tuinhuisje zou brengen. Willy was buiten zich zelf van spanning en vrees, ofschoon ze innerlijk overtuigd was dat hij zijn belofte zou houden. Eindelijk brak de spanning... ze za gen twee hocge gestalten vlug en voor zichtig het grasveld oversteken. Het volgende oogenblik was Bezkoff bij het gezelschap in het tuinhuisje, ter wijl Newby hem volgde. Ze waren hun ontroering nauwelijks meester en wenschten den bevrijden gevangene, die rakelings aan den dood ontsnapt was, geluk. Zelfs Lady Panwin vergat heelemaal ,dat ze Richard een schurk vond en schudde hem warm dc hand. Mr. Clair was tegelijkertijd verrukt en ontsteld. Hoe bent u ontsnapt?, vroeg Do rothy. Graaf Bezkoff gaf het antwoord. Ze droegen mij op 0111 Sir John naai den kelder te brengen, maar in plaats van hem op te sluiten lieb ik hem hier gebracht. Het genootschap is nog be neden. Ik wou dat jullie dat stel in de lucht konden laten vliegen, wenschte Lady Panwin uit den grond van haar hart. Alsjeblieft niet, zei Willy zenuw achtig; laat ze maar aan de politie over. Luister eens! Daar is Billy! Door de stille nachtlucht klonk het vroolijke getoeter van een claxon. Bill's wagen scheen in volle vaart de oprijlaan op te stuiven en de politie uit Axleigh zou binnen enkele minu ten de schurken, die zoo argeloos hun vergadering in den grafkelder voort zetten, kunnen arresteeren. Ik ben blij dat er geen ontplof fing komt, zei Dorothy huiverend. De woorden waren nog niet uit haar mond of de toren voor hen scheen door een mysterieuze hand veranderd in een zuil van laaiend vuur. Een oogenblik later dreunde en daverde een slag als een honderdvoudige don der en werden geweldige brokken steen en keien door de lucht geslin gerd. Laat u voorover vallen!, schreeuwde Bezkoff het doodelijk ver schrikte gezelschap toe en ze lieten zich op den grond vallen alsof ze door den bliksem getroffen waren. HOOFDSTUK XXXI. Wie kan in 's hemelsnaam de mijn aangestoken hehben? Het was Hallon, die het eerst over eind krabbelde en die vraag stamelde. Overal rondom was een sterke zwa vellucht en op de plek waar de toren gestaan had, hing een grijze wolk. Het was plotseling veel donkerder ge worden en Hallon wist niet of dc ge stalten, die naast hem op den grond lagen, nog in leven of dood waren. Overal 0111 hem heen lagen stukken puin en brokken steen. Het leek wel of er een aardbeving had plaats ge had. Uit alle ramen van dc Manor straal de licht en de heele, doodelijk ver schrikte groep bedienden kwam naar buiten gerend. Om den hoek van hel huis kwam Billy Minter aanloopen met Inspecteur Trusk achter zich aan. De jonge man droeg een van zijn auto lantaarns. Is iedereen veilig! Is iedereen... Goeie Hemel Hallon, je bent gewond! Er is bloed op je gezicht. Van een steen, denk ik, mompel de Percy vaag, terwijl een vreemd, misselijk gevoel hem bekroop. Toe Billy, kijk jij eens hoe het met de dames is. Goddank, dat we niet in huis zijn geweest. Terwijl hij die woorden sprak, kwam graaf Bezkoff, die cr in zijn havelooze vermomming niet bepaald aanlokkelijk uitzag, overeind. Trusk legde zijn hand dadelijk op Bezkoll's arm. Wie bent u?, vroeg hij nogal barsch. (Wordt vervolgd). 9 1 -•f

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2