GEMENGD NIEUWS Gemeenteraad Vlijmen. UIT DE PERS. SPRANGCAPELLE. TERUGGAVE VAN JACHTGEWEREN VERDRONKEN. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. r- lnei zooveel, dat de volksvoorziening uaardoor gevaar loopt. liet is zeer moeilijk te zeggen in wel ke mate de rundveestapel moet worden ingekrompen. Daarom kan iedere boer slecnts voor zichzelf uitmaken, hoeveel koeien lnj weg, moet doen. Wanneer hij er dertig op stal heeit staan en hij ziet, dat hij er slechts 2voldoende kan voeden, moet hij verstandig zijn en er 4 weg doen, want houdt iiij er dertig aan dan hebben deze op 't eind van den winter een geringere gezamenlijke waarde en wat meer is, een veel geringere pro ductie, dan de 2ü, die hij na slachting van vier stuks, voldoende gevoed zou kunnen hebben. Globaal genomen, zal er dus uit den rundveestapel zooveel moeten worden uitgehaald als de voedselsituatie 1100- dig maakt. Men kan er gerust op zijn, dat van overheidswege niet wordt ge dacht aan een uitplundering van den rundveestapel. Wel zal overal aan de melkkoe voorrang moeten worden ge geven boven het jonge vee. Het dient tot niets, indien wij dezen winter trachten een te grooten veesta pel aan te houden, indien daarvan slechts'liel gevolg kan zijn, dat door de geringe voeding de melkproductie van de koeien ophoudt. Het is daarom be ter, dat de onproductieve dieren tijdig den weg van alle vleesch opgaan. Ir. A. H. Bocrma, afdeelingsehef van het Rijksbureau voor voedselvoorzie ning, deelde nog mede, dat de kalver- toewijzing met wat daarbij behoort, zooals de kalverschetsen, kan worden afgeschaft. De biggenmerken blijven gehandhaafd. I)r. Schoenbeck zeide ter nadere toe lichting van de mededeelingen van de heeren Siebers en Boerma, dat de ten opzichte van den veestapel genomen maatregelen daarom zoo ingrijpend zijn, omdat de overheid zich dekken wil op het ongunstigste geval van een lan gen duur van den oorlog. Maar dat niet alleen, niemand weet hoe na den oor log de wereldhandel zich zal ontwik kelen en of ook dan niet eenigen tijd noodregelingen noodig zullen zijn. Men kan in deze zaken heter in iets te lan gere periode denken dan in iets te kprte. INTREKKING STEUNUITKEERING OP KAAS EN MELKPRODUCTEN. Met ingang van 28 Juli 1940 zal de steunuitkeering op kaas en melkpro ducten komen te vervallen. Voor melkproducten zal ten aanzien van voorraden een overgangsmaatregel gelden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle administratieve verplichtingen welke tot dusver, wegens de steunuit keering op deze producten, op produ centen en handelaren rustten, gehand haafd blijven. In beperkte mate mogelijk. Blijkens een mededeeling van het de partement van justitie is in beperkte mate en onder zekere voorwaarden teruggave van jachtgeweren aan jacht aktehouders mogelijk. Belanghebbenden kunnen zich ter zake om inlichtingen en eventueel te ruggave wenden tot het hoofd van plaatselijke politie in de gemeente hunner inwoning. STAGNATIE IN DEN TERUG KEER DER BREDANAARS. De terugkomst der geevacueerde Bredanaars blijft nog steeds in een zeer langzaam tempo verloopen, aldus de Tel. correspondent te Breda. Zoo zijn de laatste dagen wel enkele personen op eigen gelegenheid teruggekeerd, doch autobussen met vluchtelingen zijn er sinds vijf dagen in het geheel niet ge komen. Wel is thans de verblijfplaats van een deel der vermiste Bredanaars bekend. Zoo verblijven er te Toulouse 45 uit Breda, benevens 47 uit Putte (N.B.) met den burgemeester van die plaats; te Montauban 16, te Montpellier de 74 Bouvigne meisjes met negen leidsters, te Millau 4, te Lourdes 18, te Cette 80, te Mont d'Or 2; voorts enkelingen in kleine plaatsjes rond Bordeaux. In ver houding tot het aantal vluchtelingen dat nog vermist wordt is dus slechts van een klein deel thans de verblijf plaats met zekerheid bekend. Niet alle in Frankrijk verblijvende vluchtelingen zijn evenwel bereid naar Nederland terug te keeren. Van de 80 vluchtelingen b.v., die te Cette verblij ven, geeft circa tweederde er de voor keur aan om in Frankrijk te blijven. Van de verblijfplaats van de officie ren en manschappen van de eerste di- visie der koninklijke marechaussee is nog steeds niets met zekerheid bekend. Wel is via het Internationale Roode Kruis bij enkele familieleden van offi cieren, onderofficieren en manschappen bericht ontvangen, dat dezen in goeden welstand verkeeren, doch voor het mee- rendeel werd ook via het Internationale Roode Kruis nog niets vernomen. Vooral voor de familieleden van de ze marechaussées, die nu reeds ruim 2 maanden in angstige onzekerheid ver keeren, ware het te wenschen, dat eenig bericht omtrent hun verblijfplaats kon worden verkregen. HET SUCCES VAN 'T LUCHTWAPEN. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend; In den oorlog ter zee tegen Enge land hebben onze duikbooten nieuwe successen behaald. Een onderzeeër onder commando van kapitein-luite nant Wilhelm Rollmano heeft, zoo als reeds in een speciaal communiqué is gemeld, uit een sterk beschermd Engelsch konvooi vijf bewapende groote koopvaardijschepen van in to taal 48.000 B.R.T. lot zinken gebracht. Onder deze schepen bevond zich een hulpkruiser van 18.000 B.R.T. Het konvooi werd uiteengejaagd. Deze duikboot heeft bovendien een bewa pend Britsch koopvaardijschip van 0000 B.R.T. getorpedeerd. Een andere duikboot heeft 18.750 B.R.T. aan vijandelijke koopvaardij- tonnage uit sterk beschermde kon vooien tot zinken gebracht. Een derde onderzeeër slaagde er in een ruim 0000 ton grooten bewapenden vijan- delijken koopvaarder voor de Britsche kunst in den grond te boren. In den loop der gewapende lucht- verkenningen is het op 28 Juli boven Het Kanaal op verscheiden punten tot luchtgevechten gekomen. Zes vij andelijke vliegtuigen en één eigen vliegtuig zijn daarbij neergeschoten. In den nacht van 28 op 29 Juli hebben Britsche vliegtuigen in Noord- en West-Duitschland slechts enkele hom men geworpen zonder schade aan te richten. Alleen in Hamburg kwam een hom in een woonwijk terecht. Door het ingrijpen van de luchtbescherming kon echter groote schade voorkomen worden. Bij vluchten naar Nederland zijn twee vijandelijke vliegtuigen door ja gers en een door luchtdoelgeschut neergeschoten. Zoowel in Noord- Frankrijk als in Noord-Duitschland is een vliegtuig door luehtdoelartille- ric vernield, zoodat de totale verlie zen van den vijand gisteren elf vlieg tuigen bedroegen. Twee eigen vlieg tuigen worden vermist. Het opperbevel der weermacht maakt hekend: Ondanks het aanhouden van de slechte weersomstandigheden is het aan het luchtwapen gelukt, in Het Ka naal en aan de Oostkust van Enge land een hulpkruiser van 7000 b.r.t., twee torpedoboot jagers en een koop vaardijschip van 5000 b.r.t., tot zinken te brengen. Verder werden nog een torpedobootjager en twee koopvaar dijschepen door inslaande bommen zoo zwaar beschadigd, dat zij verlo ren geacht kunnen worden. GHEZAN VEROVERD. Omtrent het optreden der Italiaan- sche troepen aan den invalspoort van den Blauwen Nijl naar den Engeisch- Egyptischen Soedan meldt een speci ale corespondent van Stefani uit Ad dis Abeba, dat Ghezan, aan de samen vloeiing van de rivieren Tumat en Du- rin, is ingenomen. Ghezan is een belangrijk punt, waarvan de Engelschen zich indertijd ten nadeele van Abessinië hadden meester gemaakt, aangezien het aan een der wegen uit het binnenland van Abessinië naar den Soedan ligt. Het veroverde Ghezan vormt een waarde vol punt van uitgang voor verdere ac ties van Italië, en is, naar Stefani meldt, door een sterk vijandelijk gar nizoen hardnekkig verdedigd. Ook de hoogten rondom de plaats waren door verdedigingswerken versterkt. Tegen over de heftige bestorming door de Ilaliaansche koloniale troepen moest de Engelschc verdediging na een kor ten tegenstand de vlucht nemen. Na dat de vijandelijke loopgraven met automatische wapens en handgrana ten „stormrijp" waren gemaakt, gin gen de Ilaliaansche koloniale troepen tot den stormaanval over en verdre ven de Engelschen, die zij nog ver op den weg naar Roseires achtervolgden. Toen op het fort van Ghezan de En gelschc vlag werd neergehaald en de Italiaansche werd geheschen, brak on- der de bevolking een luid gejuich los. Ter eere van den Italiaanschen com mandant organiseerden de inboorlin gen een prachtig ruiterspel. In enkele dagen, zoo besluit dit be richt, hebben de Italianen door de in neming van de belangrijke knooppun ten van Kassala, Galabat Britsch Mo- jale en Ghezan vier schitterende over winningen bevochten aan de fronten van den Soedan en van Kenya. ïïUITSCHE WAGEN RIJDT TE AMSTERDAM IN HET WATER. 4 personen verdronken.. In den afgeloopen nacht om tien mi nuten over half een is bij de pont Valken- weg in Amsterdam-Noord een zeer ern stig ongeluk gebeurd, dat aan vier Duit- sche militairen het leven heeft .gekost. Een gesloten personenauto van de Duitsche luchtmacht, waarin vijf militai ren zaten, is, komende van de Meeuwen laan te water gereden. Het was om dien tijd zeer duister en het regende. I)e bestuurder heeft waarschijnlijk niet gezien, dat hij reeds op den oprit van de pont reed. De pont was juist vertrok ken en halverwege het 1.1. De auto, die een vrij groote snelheid moet hebben ge had, sloeg over den kop en verdween on der water. Drie der inzittenden wisten een ruit te verbrijzelen en een deur te openen, waardoor zij uil de auto konden komen. Een van hen, een 28-jarige Obergefrei- ter, die verwondingen aan hand en hals had, wist zich zwemmende boven te hou den. Gelukkig meerde juist cie tweede pont die van de Ruyterkade kwam. Een 36-jarige varensgezel, Pieter Riedeman, wist de Obergefreiter met de hulp van den politieagent Schouwen op den wal te brengen. Den beiden anderen mi litairen, die de auto hadden weten te verlaten, kon echter geen hulp meer wor den geboden. Een van hen is nog gezien, doch waar schijnlijk door de strooming, veroorzaakt door het schroefwater van de meerende pont, onder de remmingsbalken van de pontfuik geraakt en verdronken. De geredde werd met een particuliere auto naar het zittingslokaal van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst ge bracht, alwaar hij is verbonden. Later is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd en aldaar opgenomen. De brandweer arriveerde met een kraanwagen. Om half twee kon de veron gelukte auto op den wal worden gebracht. De lijken van een vliegerluitenant en van een Gefreiter konden worden gebor gen. De beide andere slachtoffers waren eveneens een luitenant en een Gefreiter. DE HITTEGOLF IN AMERIKA. 2530 dooden. De nog steeds aanhoudende hittegolf heeft in de Vereenigde Staten nog meer slachtoffers geëischt. Tot dusverre zijn 2530 personen om het leven gekomen. NEGEN INBRAKEN IN DEN HAAG OPGELOST. Twee medeplichtigen in arrest. Eenige weken geleden zijn in Den Haag een aantal brutale inbraken in vitrines gepleegd, waarbij de daders een grooten voorraad bont, bontjassen, dames- en heerencostuums en kostbaarheden buit maakten tot een waarde van ruim 4000. De wijze, waarop deze inbraken plaats vonden, wees er op dat steeds dezelfde daders aan het werk waren, daar telkens een zelfde systeem gevolgd was. Het is nu gebleken, dat de schuldigen zijn de twee oplichters, die onlangs in Utrecht in goudsmidszaken verscheidene gouden ringen wisten te bemachtigen. Bij het verder onderzoek is aan het licht gekomen, dat zij zich ook aan inbraken en diefstallen te Hilversum, Bussum en Amsterdam hebben schuldig gemaakt. De twee inbrekers, de 23-jarige J. A. G. B., verkooper te Hilversum, hebben in Den Haag samengewerkt met een 27-jarige makelaar J. W. en edn 30-jarige schoon heidsspecialiste mej, P. H. 1)., die met den makelaar samenwoonde. DOODELIJKE AANRIJDING. Zaterdagmiddag werd de ruim 70-jari- ge J. Hendriks op Hushoven onder Weert, toen hij aan de overzijde van den auto snelweg aan een karretje melk wilde ha len, door een auto aangereden. De man vloog met het hoofd door de voorruit en werd daarna tegen het wegdek ge smakt. In deerniswekkenden toestand werd hij overgebracht naar het St. Jansgast- huis, alwaar hij na een paar uur aan de gevolgen overleed. DOODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. Zaterdag is de 42-jarige A. v. Pelt, ge woond hebbende te Heerjansdam, toen hij op zijn fiets in de Rosestraat reed, aangereden door een vrachtauto. De man kreeg een schedelbreuk, waaraan hij is overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Zuiderziekenhuis gebracht. TEGEN EEN AUTO OPGEREDEN Doodelijk ongeluk te Zuidscharwoude. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de voeger G. S. uit Broek op Langen- dijk, onder den invloed van sterken drank, met zijn fiets tegen een vrachtauto van den heer D. B. uit Noordscharwoude opgereden en zoodanig gewond, dat hij eenige oogenblikken later is overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind na. Gistermiddag omstreeks 6 uur is te Ammerzoden de 17-jarige zoon van de wed. van D. bij het zwemmen in de Maas verdronken. Pogingen om het stoffelijk overschot te bergen zijn tot nog toe zon der resultaat gebleven. De melk slijter v. V. uit de Oranjestraat te Utrecht deelde de politie mede dat zijn 6-jarig zoontje Vrijdagavond spoorloos verdwenen was. De politie, die vernam, dat het jongetje het laatst in de omgeving van den Weerdsingel gezien was, is daar gaan dreggen, met het gevolg, dat giste ren het lijkje is opgehaald. - Gistermiddag is de 6-jarige G. W. bij het spelen op de Houtmarkt te Haar lem in het Spaarne gevallen en verdron ken. Het lijkje, dat na anderhalf uur dreggen gevonden werd, is naar het SI. Elisabethgasthuis overgebracht. ONDER EEN TREIN GEKOMEN. Gistermiddag is in de Loonerstraat bfj Assen, juist naast den onbewaakten ove r weg, het bijna 2-jarig zoontje van de fa milie T. dat op de rails speelde, overre den door een trein. De machinist had van het ongeluk niets bemerkt en was doorgereden. Het kind werd op slag gedood. SCHIP IN HET HOLLANDSCH DIEP OP EEN MIJN GELOOPEN. Schipper met zijn gezin omgekomen. Zaterdagavond is op het Hollandsch Diep onder Numansdorp het motorschip „Janna Marina" afkomstig uil St. Filips- 'and op een mijn geloopen en gezonken. De schipper J. Vermeij met vrouw en vermoedelijk vijf kinderen zijn om het leven gekomen. De „N. Rolt. Ct." besluit een artikel „Grensbezwaar" als volgt: Wij bebben bet al éèn maal ge zegd, wij herhalen het en wij zullen er morgen op terugkomenomdat de Nederlandsche Unie in beginsel verklaring en programma en in de daarop gegeven toelichtingen nog altijd niet een groote conceptie heeft geopenbaard van den nieuwen tijd, op welks drempel wij staan. Omdat het niet een sterke politieke, staat kundige idee is, die in de samen stelling en verdeeling van het pro gramma doorstraalt, maar een vaag aanvoelen, dat niet dan onder de algemeene bewoordingen wordt gebracht. Omdat de „nationale samenbinding'' geen deel wordtge- steld, dat boven de in het programma voo gestelde middelen uitgaatom. dat deze nationale samenbinding geeischt wordt, ter verwezenlijking van een aantal programmapunten welke zonder samenvattend doel geen zin hebben en althans niet voldoende zin om alle bij elkaar de nationale samenbinding tot een ge biedenden eisch te maken. Dat klinkt hard, maar het moet gezegd, omdat inderdaad bij de totstandkoming van een „nationale samenbinding" en de daartoe ver- eischte concentratie de levensbelan gen van ons volk zijn gemoeid. Maai de omzetting van een concentratie gelijk deze thans door de Neder landsche Unie wordt beproefd, in een waarlijke nationale samenbin ding, vereischt een idee, veel grooter, klaarder en scherper omschreven dan in de beginselverklaring van de Unie, mitsgaders haar program, tot dusver te vinden is/' Het soc. Volksblad zegt onder den titel: „In nevelen gehuld" o.m. „Wij bouwen mede aan de betere toekomst voor ons land, in samen werking met iedereen, die van goede wille is, mits deze goede wil zich manifesteert in een kloek en duide lijk program van actie, waarin de wil tot maatschappelijke vernieuwing forsch tot uiting komt en zich paart aan het inzicht, dal wie het nu nog, terwille van een eenheid in schijn met algemeenheden wil probetren, gevaar loopt door den aanbruisen- den stroom van den tijd te worden weggespoeld, Nóch deze wil, noch dit inzicht hebben wij in het program der Ne derlandsche Unie aangetroffen." Niet op een afstand. Dr. B. D. E. Kraft schrijft in het „Utrechtsche Dagblad": „Diegenen die de capaciteiten om actief aan de geschiedenis van ons vaderland mee te werken en den stroom eenigszins richting kunnen geven, en die zich toch veilig op een afstand willen houden, mag men in den volsten zin van het woord land- en volksverraders noemen". Vrij verkozen gebondenheid Uit de „Nieuwe Tilb. Crt." Wij hebben het reeds eerder ge zegd de dooden moeten de dooden maar begraven, ons levend volk moet een nieuwen tijd tegemoet voor eigen werk met eigen krachten en eigen doeleinden, en op eigen wijze. Het zal daarbij geleid worden door algemeen te vertrouwen leiders, in vrij verkozen gebondenheid. Dat lijkt in de Nederlandsche Unie aan gewezen mogelijkheid. De voorzitter antwoordt dat de ge meente-huishouding thans veel geld kost. De luchtbeschermingsdienst wordt binnenkort overgenomen door den op- bouwdienst, zoodat hierdoor een bij zondere post uitgaven ontstaat. Ook in de oriderwijsbegrooting is nog een post die leelijk tegen valt. Daarom kan een meerdere subsidie er niet af. gaan met de voetbalvereeniging De heer v. d. Meerendonk vraagt hoe het zit met het zwembad in Vlij men. Kan daar ook nog worden ge zwommen? De voorzitter deelt hierop mede, dat dit afhangt van de kwestie met de vuil nisbelt. Deze zaak is kort voor den oor log aanhangig gemaakt bij den Raad van State en zal daar voorloopig wel blijven rusten. B. en W. hebben nu een nieuw plan aanhangig gemaakt bij de Nederlandsche Heide Maatschappij, dat beoogt een vergrooting van het zwembad en afsluiting daarvan van den Bosschen sloot. Vooral daar de Opbouwdienst nog zoekt naar werkobjecten, meent spr. dat dit plan kans van slagen heeft. Het zal in werkverschaffing worden uitge voerd. Z.h.st. besluit de raad hierna om aan de zwemvereeniging te Haarsteeg een subsidie te verleenen van 25. Een voorstel van B. en W. tot op zegging der huurovereenkomst, aange gaan met de voetbalvereeniging Olympia wordt aangenomen. Thans is er, aldus de voorzitter, voldoende ze kerheid, dat deze vereeniging niet meer bestaat. De heer v. d. Meerendonk informeert of de vereeniging het terrein tegen de bepalingen in onderverhuurd heeft. De voorzitter zegt, dat hij daar nog niet achter is kunnen komen. Wel zijn er personen, die hun vee er op weiden, doch wanneer men hierover met hen praat, zeggen ze dat ze daar niets voor behoeven te betalen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten tot opzegging van de regeling met de Lloyd's assura deurs omtrent verzekering van gemeen te-gelden tegen benadeeling. Hiertoe wordt een nieuwe overeenkomst aange gaan met de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten. Overeenkomstig den wensch van Ged. Staten wordt de algemeene politie verordening op enkele punten gewij zigd. Een wijziging van de begrooting voor 1940 gaat onder den hamer door. Hier bij is voor bijzonder onderwijs 1735.- meer uitgetrokken, dan aanvankelijk geraamd was. Het voorstel van B. en W. om dit jaar de kermis niet te laten doorgaan, wordt z.h.st. aangenomen. De heer v. Engelen vraagt of het niet mogelijk is om een paar dagen op beperkte mate te laten dansen. De kas teleins zitten op zware lasten en de menschen hebben ontspanning noodig. De voorzitter zegt dat de kermis er niet komt voor de kasteleins, doch voor het publiek. Toestemming te geven tot dansen, behoort tot de competentie van den burgemeester, doch onder dezen ernstigen toestand voelt spr. er niet veel voor. De heer v. d. Meerendonk kan zich hiermede geheel vereenigen. Hierna wordt de vergadering geslo ten. Geen kermis. De Vrijdagavond gehouden raads vergadering van Vlijmen werd door burgemeester v. d. Ven met het formu liergebed geopend. Afwezig was het lid Verschuren. De notulen werden zonder opmer kingen goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren eenige processen-verbaal van kasopna me, eenige berichten van Ged. Staten, betreffende goedkeuring van raadsbe sluiten en een schrijven van de zwem vereeniging te Haarsteeg, waarin werd gevraagd om subsidie. B. en W. stellen voor dit jaar 25 subsidie te verleenen. Het lid van Engelen geeft op deze aanvrage een toelichting. De vereeni ging heeft finantieelen steun in den rug noodig. Ook van overheidswege wordt veel gedaan om de lichaamscultuur zoo veel mogelijk te bevorderen. Spr. vindt het jammer, dat de gemeente in deze zoo weinig doet. Eerlijk gezegd valt het hem tegen. Het bestuur der vereeniging had meer subsidie vervracht. SPRANG. Het bestuur van den Chr. Bestu renbond Sprang-Capelle kwam Maan dagavond in de zaal van den Christel. Volksbond in vergadering bijeen. Na opening der vergadering met ge bed, sprak de waarnemend voorzitter, de heer W. M. Dalmaijer, er in zijn openingswoord zijn blijdschap over uit dat de voorzitter van den C.B.B., de heer C. Braspenning, na een afwezig heid van bijna een jaar, thans weer in het midden was en geen der leden van den C.B.B. Sprang-Capelle door den oorlog werd verloren. Hij wekte op tot trouw aan de beginselen en droeg het presidium over aan den heer C. Bras penning. De heer Braspennig dankte den wn.- voorzitter voor de tot hem gerichte v/oorden en voor het werk tijdens zijn afwezigheid voor den C.B.B. verricht en sprak de hoop uit dat de C.B.B. de beginselen uit Gods Woord voor het sociale leven zou kunnen blijven uit dragen. Na de notulen werden een aantal in gekomen stukken van het C.N.V. enz. behandeld, waarbij klachten in de werkverschaffing en een kwestie be treffende een mobilisatievergoeding breedvoerig werden besproken. Door den secretaris werd breedvoe rig verslag uitgebracht van een te Den Bosch bijgewoonde districts-vergade- ring van het C.N.V. Na een woord van dank en opwek king sloot de voorzitter de vergadering en ging voor in dankgebed.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3