provinciaal nieuws Woensdag 31 Juli 1940 No. 61 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad DRUNEN. EETHEN. EXAMEN. Dezer dagen slaagde voor het Mulo diploma te Eindhoven de jongejuffrouw Paulo Bossaerts, alhier. Geslaagde genoot hare opleiding aan het pensionaat „Mariëngaarne te Aar- le-Rixtel. BENOEMING. De heer M. van den Broek, die ge durende 13^2 j®®^ ons blad werk zaam was ter vervanging van zijn ge- mobiliseerden collega, den heer J. v. d. Durigen, is met ingang van 1 Augustus benoemd bij 't Noordbr. Dagblad ,,Het Huisgezin", dat met dien datum alhier een kantoor opricht. Wij zeggen hem dank voor t geen hij voor ons blad heeft gedaan en wen- schen hem in zijn nieuwe functie t bes te succes. LUCHTBESCHERMING. In verband met de steeds korter wor dende dagen, komt het ons gewenscht voor, nog weer eens opnieuw de aan dacht te vestigen op enkele hoofdpun ten betreffende de verduistering. Ter bevoegder plaatse werd ons me degedeeld dat het resultaat betreffende de uitvoering der thans officieel vast gestelde verduisteringsvoorschriften, hier in Waalwijk in het algemeen niet onbevredigend wordt gevonden, doch dat nu en dan nog wel eens overtredin gen worden geconstateerd. Op het volgende zij daarom nog eens gewezen: 1. Huizen en gebouwen moeten zóó verduisterd worden, dat geen licht schijnsel naar buiten dringt. Dit gaat in op het óogenblik van zonsondergang en eindigt bij zonsopgang (de tijdstip pen hiervan worden in de meeste bla den vermeld). Uitdrukkelijk moge nog maals worden gewaarschuwd tegen 't inschakelen van licht (ook wanneer dit slechts een kort oogenblik betreft!) in vertrekken welke niet afdoende zijn afgeschermd. 2. Alle verkeersmiddelen, met inbe grip van fietsen, moeten als volgt van afgeschermde verlichting worden voor zien: a. De voorlampen van voertuigen moeten zóó worden afgeschermd, dat slechts een horizontale opening van 5 tot 8 cm. lengte en 1 cm. hoogte in het midden het licht naar buiten laat schij nen. b. De voorlampen van fietsen moe ten zoodanig worden afgeschermd, dat slechts een horizontale spleet van 3 tot 5 cm. lengte en 1 cm. hoogte in de on derste helft het licht naar buiten laat schijnen. c. De achter- en stoplichten moeten bij alle voertuigen, met inbegrip van fietsen, naar boven afgeschermd blij ven branden. Richtingwijzers moeten bij verande ren van richting gebruikt worden. Men schaffe zich slechts materiaal aan, dat officieel is goedgekeurd. Voor de voorverlichting van voet- tuigen met inbegrip van fietsen, mag alleen wit of geel licht gebruikt wor den; licht van andere kleur (blauw, rood, groen, enz.) is verboden. Als ach terlicht moet rood licht gebruikt blijven worden. Ten aanzien van de verlichting van voertuigen en fietsen blijft de alreeds voorheen geldende bepaling van kracht dat de verlichting pas x/l uur na zons ondergang moet ontstoken worden. Ned. Vereen, voor Luchtbescherming, Afd. Waalwijk. R.K. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. Ter kennismaking met het huishoud- onderwijs en bezichtiging van de school hebben vorige week de hoofden en onderwijzend personeel van scholen in de Langstraat een bezoek gebracht aan de R.K. Huishoudschool alhier. Pastoor Heezemans, de voorzitter van de school, gaf een uiteenzetting van het ontstaan van de school en de noodza kelijkheid van dit onderwijs voor alle meisjes van Waalwijk en omgeving. Met volle waardeering voor datgene, wat op dit gebied hier en in de Lang straat gebeurd is, wees Z.Eerw. erop, dat met hulp van Rijk en Gemeente een school tot stand is gekomen, tot nut van de streek, waar alle meisjes en vrouwen uit Waalwijk en Omgeving volle gelegenheid hebben te leren, wat ze nu en in hun later leven of beroep nodig hebben. Over het Nijverheids- en Huishoud- onderwijs, de opleidingen en cursussen, de verschillende vakken, die gegeven worden, de eisen van toelating en het behalen van getuigschrift en diploma gaf mej. van Slobbe, de directrice, een toelichting. Hierna werd werk van de leerlingen bezichtigd en volgde een rondgang door de school, waar in ieder lokaal enige leerlingen aan het werk waren, waardoor op het onderwijs in de in richting een kijkje werd gegeven. De Inspectrice van 't Nijverheids- Onderwijs, Mejuffrouw Michels uit Den Haag, heeft deze week de school bezocht en de leerlingen toegesproken. Zij wees op de ernst van de tijden, wekte de meisjes op om flink en ijverig te werken, zich te bekwamen tot vak mensen, om later hun plaats in de maat schappij te kunnen bezetten. Aan het einde van het tweede schooljaar werden door het Bestuur de getuigschriften en rapporten uitgereikt. De ouders werden opgewekt hun kin deren volledig vakonderwijs te laten volgen. Het getuigschrift van de 2-jarige voor-opleiding werd behaald door: C. van Heesbeen, T. Klerx, H. de Lange, v. d. Brandt, A. Schuurmans, M. Scheepers, M. Stokwielder, J. Veltmeij- er, W. Vugts, uit Waalwijk; A. v. d. Waals uit Capelle en M. Leijten uit Raamsdonk. Twee leerlingen hadden zich voor het examen teruggetrokken. Van de eerste tot de tweede klas werden 21 leerlingen bevorderd, waar van 8 voorwaardelijk. Vijf leerlingen werden niet bevorderd. WAALWIJKS BELANG. In de Maandag gehouden bestuurs vergadering van Waalwijks Belang, kon worden medegedeeld, dat de diplo ma s van den gehouden Etalage-wed strijd weldra aan de deelnemers zullen worden thuisbezorgd. Voorts bleek dat dit jaar de aanvra gen om Gidsen van Waalwijk en om geving en inlichtingen omtrent plaats en streek zeer groot waren, zoodat ook hier het feit dat men in eigen land moet blijven, van invloed is. Vele padvin ders maar ook anderen hebben hun verblijf hier opgeslagen. Ook werd de lijst der leden nage gaan nu het nieuwe vereenigingsjaar is ingetreden en de kwitanties gepresen teerd zijn. Gezien de tijdsomstandighe den viel het aantal bedankjes mee, te meer was 't echter opvallend dat deze juist betroffen winkeliers-middenstan ders, die steeds den mond vol hebben over, en 't meest profiteeren van de actie van W. B. Noemen we b.v. den grooten etalage-wedstrijd in den St. Nicolaas-tijd gehouden, die de ver- eeniging heel veel werk en geld heeft gekost. En dat voor een contributie van 2 per jaar! COMITÉ OUDEN VAN DAGEN. LHet is uitgesloten dat het „Comité Ouden van Dagen' de oudjes dit jaar het gewone jaarlijksche uitstapje kan bezorgen; de vervoermiddelen enz. ont breken. Nu stond het Comité voor de vraag: „Kan er dan mogelijk iets anders ge daan worden?" en het kwam in zijn vergadering van Maandagavond tot de conclusie dat die mogelijkheid wel be stond. En zoo zal aan de oudjes onzer ge meente een prettige middag worden bezorgd in Musis Sacrum op Maandag 19 Augustus. Er zullen een paar aardige films ge draaid worden, de medewerking van Driek van Engelen zal gevraagd wor den, er zullen verschillende tractaties vallen, kortom 't zal een fijne middag worden, waarvoor t Comité bij voor baat hulde en dank toekomt. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Actie te Waalwijk. Alhier is verleden week de plaatse lijke actie voor de Nederlandsche Unie ingeluid en 1.1. Zaterdag voortgezet. Ijverige colporteurs hebben van het nieuwe blad der Nederlandsche Unie in 2 dagen tijd niet minder dan 1350 exemplaren in alle deelen der gemeente verkocht, terwijl verschillende belang stellenden moesten worden teleurge steld, daar de voorraad uitverkocht was. Voorts deelt men ons mede, dat reeds talrijken uit eigen beweging zich heb ben opgegeven, terwijl daartoe nog steeds gelegenheid bestaat Grooteètraat 186. UIT DE LEDERINDUSTRIE. 60 pCt. productie voor de zoollederbedrij ven De zoollederfabrikanten, die eenigen tijd geleden aanzegging hadden gekre gen, dat zij hun productie tot 40 (/c moesten inkrimpen, hebben Zaterdag morgen bericht ontvangen van het Rijksbureau voor Huiden en Leder, dat over de periode van 1 Augustus tot en met 30 September a.s. vergunning wordt verleend tot het in bewerking nemen van een hoeveelheid huiden en looistoffen gelijk aan 60 van de ge middelde inwerking in de aan de in werkingtreding der Looistoffenbeschik- king 1939 No. 1 resp. Huidenbeschik king 1939 No. 1, voorafgaande zes maanden. In de overige voorschriften werd tot op heden nog geen wijziging gebracht. ST. PETRUSSCHOLEN. Sluiting van het zevende leerjaar. Vrijdag 26 Juli had in de St. Petrus- scholen de jaarlijkse uitreiking der diploma s plaats aan de leerlingen der 7e klas. Het was nu het tweede jaar, dat de jongens van dit leerjaar gedurende een week een eenvoudig maar degelijk schriftelijk examen deden in al de vak ken der lagere school als bekroning van deze leerperiode. Dit examen is voor al de scholen der Broeders in Nederland gelijk. De Waalwijkse leerlingen blijken zich volkomen te kunnen meten met die van de grotere plaatsen. Allen behaal den het diploma, meerderen met flinke cijfers. Voor goed gedrag, ijver, trouw kerk- en schoolbezoek werd een mooie prijs gegeven, terwijl de jongens, die er voor in aanmerking kwamen, voor ge drag en vlijt een getuigschrift ontvin gen. De plechtigheid, die enig officiéél karakter droeg, werd geopend door den Zeereerw. heer Pastoor H. Heeze mans, die de jongens aanspoorde tot dankbaarheid jegens de Priesters en hun andere oud-leermeesters en er op aandrong contact met hen te blijven houden door hun raad in te winnen. Nadat Mhr. Pastoor de ereblijken had uitgereikt, wees hij de jongens er op godsdienstig te blijven, waarvoor ze in de jeugdverenigingen grote steun vinden, en zich maatschappelijk een toekomst te verzekeren door een vak te leren. Hierna dankte Br. Overste den Zeer eerw. heer Heezemans voor zijn waar derende woorden aan het adres van het onderwijzend personeel, alsmede de an dere genodigden voor hun welwillend heid om deze schoolperiode zo waardig te sluiten. Mogen ook de werkgevers diploma en getuigschrift waarderen, door het te eisen van hen, die zich bij hen aanbie den. Dit zal hen zelf en de leerlingen tot voordeel strekken. TENTOONSTELLING ST. ANTONIUS-PAROCHIE. Ie van belang. Ter begroeting waren o.m. aanwezig burgemeester Moonen en Mevrouw v. Loon-de Jong. Het dames-comité, ge vormd uit het T.B.C.-comité, was de Rotterdammers tot Lage-Zwaluwe te gemoet gereisd. Direct 11a aankomst gingen de gas ten, omstuwd door de Waalwij ksche jeugd naar het K.J.C.-gebouw in de Stationsstraat, waar vaardige vrou wenhanden de groep verrasten op li monade en koek. Hierna gingen de kinderen met hun tijdelijke pleegouders naar huis, waar hen '11 prettige, onbezorgde tijd wacht te midden van het heerlijke natuur schoon van Waalwijk en omstreken. DE GESNEUVELDE •WAALWIJKSCHE MILITAIR. DE VERDUISTERING. Woensdag 31 Juli. Zonsondergang Zonsopgang 5.58; 21.33. ABONNEERT U OP DIT BLAD Zondag werd in de school in de St. Crispijnstraat een tentoonstelling ge houden van hand- en naaiwerken, ver vaardigd door de leerlingen van de la gere-, de naai- en de bewaarschool. In de ruime zaal was de overstelpen de hoeveelheid materiaal, die geëxpo seerd werd op rustige en overzichtelijke wijze opgesteld. Ook de gang en enkele zijvertrekken waren nog ingericht voor deze exposi tie. Het zeer talrijke publiek kreeg hier een duidelijk overzicht van hetgeen wordt vervaardigd en bewonderde vooral de vele mooie japonnen, de cor recte maakwijze en moderne coupe. Een keurig gegroepeerd standje van artikelen van Nederlandsch fabrikaat stond aan den ingang der zaal. Tal van aardige speelgoederen en andere snuisterijen, vervaardigd door de kinderen der bewaarschool uit boet- seerklei, papier of carton, waren ten toongesteld in een apart zaaltje en trok ken eveneens zeer veel belangstelling. Ook voor de vele fraaie handwer ken bestond veel interesse. Het geheel was een zeer geslaagde expositie. M ARIA-CONGREGATIE. Onder leiding van kapelaan v. d. Bult gingen de leden van de Maria- congregatie in de St. Antoniusparochie Ier bedevaart naar de kerk der H. Moeder Anna te Deuteren. De reis werd gemaakt per rijwiel. In verband met den feestdag der H. Moeder Anna op 26 Juli 1.1., werd hier een plechtig Lof bijgewoond. DE WAALWIJKSCHE JEUGD VERWELKOMDE DE ROTTERDAMSCHE KINDEREN. Een groote drukte aan het station. Dinsdagochtend met de trein, die alhier moest arriveeren om tien mi nuten over tien, zouden de zestig Rot- terdamsche kinderen, die hier een prettige vacantie kwamen doorbren gen, aankomen. Reeds vroeg hadden zich daarom de Waalwijksche jongens en meisjes aan het station opgesteld om hun vriend jes uit Rotterdam te verwelkomen en te toornen, dat er hier in het schoenen- land kameraadjes ge.noeg te vinden zijn. Helaas kwamen de gasten echter niet. Wel passeerde een trein met kin deren, maar dezen war<;n voor Tilburg bestemd. Van uitstel kwam evenwel geen afstel en om twee uur was het aan l station weer een drukt e van belang. Naar schatting stonden ongeveer twee honderd kinderen vol ongeduld te wachten. Even over drie stoomde de trein met de logeetjes binnen. Luid juichend en blij "met het heer lijk-rustige verblijf in vooruitzicht,, sprongen de kinderen uï t de coupé s en in een oogenblik was het een druk- Naar wij vernemen worden er plan nen overwogen om het stoffelijk over schot van den Waalwijkschen militair J. v. d. Wensch, die in den strijd voor zijn vaderland het hoogste goed gaf, dat hij geven kon, n.l. zijn leven, naar Waalwijk te vervoeren, alhier een plechtige begrafenis te bezorgen en een passend gedenkteeken op zijn laatste rustplaats aan te brengen. Blijkens een ingezonden stuk in dit nummer was door de Voetbalvereeni- ging Juliana reeds het initiatief hiertoe genomen. Ook door den Weleerw. heer Kape laan Mutsaerts waren, in overleg met enkele vooraanstaande ingezetenen, reeds stappen gedaan om deze plannen verwezenlijkt te krijgen. Na gehouden besprekingen tusschen de initiatiefnemers, die aanvankelijk, onbekend met eikaars plannen, ieder afzonderlijk aan de uitvoering van een zelfde nobele taak werkten, zijn -beide initiatieven thans vereenigd en zullen spoedig nadere publicaties hierover volgen. In het Patr^naatsgebouw te v.m. Baardwijk zal hedenavond een verga dering plaats hebben, waartoe de voor zitters van verschillende vereenigingen in de St. Clemensparochie zullen wor den uitgenoodigd en waar nader de plannen zullen worden besproken en uitgewerkt. Dit initiatief zal ongetwijfeld in de harten van duizenden Waalwijkers weerklank vinden en daarom verwach ten wij dat iedereen zal medehelpen om de plannen in alle opzichten te doen slagen. Te 6 uur kwam een lievig onweder vergezeld van een ontzaglijke regen bui opzetten, wat een groote stagnatie in dezen wedstrijd bracht. Ook de groote belangstelling zooals altijd, bleef ditmaal afzijdig. Toch gaf men den moed niet geheel op, zoodat, toen later de bui eenigszins verdween en het weer een weinig op klaarde de wedstrijd werd voortgezet, waarbij 't aan het clublid den heer v. Eeten gelukte als vanger van den grootsten visch, den eersten prijs te bemachtigen, terwijl het lid F. Leijten den 2den prijs verwierf. Reide heeren kwamen tevens in het bezit van dé wisselbekers-, die de heeren J. Trim- bach en A. Schilders zich zagen ont vallen. Na de prijsuitreiking bleef men nog geruimen tijd in het clublokaal bijeen. AANRIJDING. In de Grootestraat te v.m. Besoijen kwamen Maandagmiddag, twee auto s met elkaar in botsing. Het waren een vrachtwagen uit Rot terdam bestuurd door zekeren P. en een luxe wagen uit Kaatsheuvel. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Beide wagens bekwamen echter ma- terieele schade. Onderling werd de zaak geregeld, terwijl de Kon. Marechaussée alhier proces-verbaal opmaakte. SCHOORSTEENBRANDJE. Bij R. v. d. Lee in de Putstraat ont stond Zaterdagmorgen door onbeken de oorzaak een schoorsteenbrandje. De geineente-politie, die spoedig ter plaatse was, slaagde erin het vuur met zwavel te blusschen. DIEFSTAL VAN GEWICHTEN. Bij de gemeente-politic alhier werd aangifte gedaan, dat bij M. v. L. te v.m. Baardwijk eenige koperen ge wichten waren gestolen. De politie heeft de zaak in onder zoek. HANDBOOGSPORT. Zondag j.l. had op de banen van de R.K. Handboogschutterij .jEcndracht Maakt Macht", gevestigd in café W. Pulles ('t Vosje), de vierde voortzet ting plaats van den onderlingen Zes- daagsche. In de eerste, tweede en derde serie gaat de strijd vrijwel gelijk tegen el kander op en weet geen der koppels eenigen voorsprong te behalen. De 4de serie brengt meer spanning en hierin weet een tweetal koppels, n.l. P. van BavelG. Pullens en H. v. d. Mee J. Verheijden de noodigc punten te be machtigen om een ronde te winnen, terwijl de leiders zich aan den kop weten te handhaven. Stand na den vierden Zondag: 308 pnt. R.K. LEERGANGEN. Voor het examen Handenarbeid (akte R.) slaagden alle candidaten van de R.K. Leergangen, t.w.: mej. C. Bolsius, Schijndcl; Zr. Gijsberdine, 's-Bosch; Zr. Josepha O.S.U., Tilburg; mej. A. de Klerk, Boxtel; Zr. Martha Maria, Loon op Zand; mej. A. Ver hoeven, Schijndel en de heeren J. Ber- tens, Tilburg; A. v. d. Ouderaa, Uden- hout en Br. Tatianus, Tilburg. De nieuwe, cursus voor dit examen vangt aan in September a.s. DIRECTIE DER P.N.E.M. Aan den directeur der N.V. P. N. E. M.. de heer dipl. ing. D. Jonker, is in de vergadering van Aandeelhou ders, gehouden op 29 Juli, overeenkom stig zijn verzoek wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ont slag als directeur der vennootschap verleend. Als erkenning van zijn bij zondere verdiensten is den heer Jonker verzocht voorloopig de directie te blij ven waarnemen. VREEMDE GASTEN IN EEN HAVERTON. Toen gisteravond een knecht van den heer C. Donken te Drongelen een schep uit de haverton wilde doen, kwam hij tot z'n schrik tot de ont dekking, dat zich van dit prima voed sel een bunsing met zes volwassen jongen te goed zaten te doen. De dieren werden gevangen gemaakt en zullen naar Burgers' dierenpark worden opgezonden. L. v. BladelR. van Loon Op één ronde: ,T. KleijbergJ. Verhoeven 303 pnt. P. v. Bavel—G. Pullens 281 pnt. H. v. d. Mee—J. Verheijden 257 pnt. Op twee ronden: N. Pulles—H. Musters 286 pnt. Chr. v. d. HovenM. Bcerens 256 pnt. Chr. v. d. Hoven Pz.-P. v. Dijk 254 pnt. W. Pulles—A. Brok 240 pnt. M. v. d. Mee—J. Lcijtens 215 pnt. „MAAR GEDULD HEBBEN". Bovengenoemde vischclub hield een concours. Vanaf haar clublokaal, bij café v. Cromvoirt, werd om half zes afgemarcheerd om in het visch wat 01 van het Kanaal Drongelen—'s-Herto- genbosch den strijd aan te binden. Raadsvergadering. Openbare vergadering1 van den Raad der gemeente Drunen.tehou den op Woensdag 31 Juli a.s., des n.m. te 7.15 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasop name bij den gemeente-ontvanger d.d. 9 Mei 1940 b. Schrijven van Heeren Gede puteerde Staten houdendemach tiging tot het doen van uitgaven uit de begrooting 1940. 2. Wijziging gemeentebegrooting. 3. Verzoek om ontslag van M. J. Veltman als lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur en van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 4. Benoeming nieuw lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Door het armbestuur worden ter benoeming aanbevolen: 1, dhr A. P. van Lokkant, ge meente-secretaris 2. de heer H. Brok. directeur schoen ma kers vakschool. 5 Machtiging aan Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van vergunningen voor de jacht op de Heistukken. Eerste ambtenaar ter secretarie. De heer P. Elshout, gemeente ontvanger en tweede ambtenaar ter secretarie is bij besluit van B. en W. benoemd tot eersten ambtenaar ter secretarie in onze gemeente. In deze gemeente wordt door ver schillende vogels, veel schade aan de landbouwgewassen aangericht. Het is een verheugend feit, dat reeds aan enkele personen hun vuur wapen kon worden teruggegeven, zoodat met de bestrijding der on beschermde vogels een aanvang kan worden gemaakl. In het belang van de voedsel voorziening is het aanbevelenswaar dig, dat, voor zoover de eigenaars daarvoor in aanmerking komen.de vuurwapenen zooveel mogelijk wor den uitgereikt. ADVERTEERT IN DIT BLAD. i.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5