UIT DE LANSSTRAAT EN OMGEVING. GEMENGD NIEUWS Hebt ge U doorgezeten op de fiets EEÏHEN. DUSSEN. HERPT. SPRANG—GAPELLE. Noodlottig spel. Maandagmiddag is in één der loodsen van de n.v. R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam een nood lottig ongeval gebeurd, waarbij een tweejarig jongetje om het leven is gekomen. Het ventje, Ewout Damsteeg was vergezeld van zijn moeder in de loods van Stokvis aan de Pelgrims laan. Terwijl de moeder in gesprek was met den ortier liep bet ventje spelenderwijs door de loods en bleef staan bij een electrische lorrie. Het ventje ging er vóór staan en haalde toen een handel over,waar door de lorrie plotseling in beweging kwam en over het kind heenreed. Het ventje werd op slag gedood; het stoffelijk overschot werd door den den G. G. D. naar het zieken huis Bergweg overgebracht. Graanzolder ingestort. Te Vreeswijk is de zolder van een graanpakhuis van den heer Sigmond ingestort. In het pakhuis bevonden zii h vier personen, die allen onder het graan bedolven werden. Onmid- delijk werd een aanvang gemaakt met de opruimingswerkzaamheden. De 60 jarige eigenaar, de heer Sig mond en de 47-jarige heer Visser werden beiden levenloos uit het graan gehaald. De zoon van den heer Visser was bewusteloos, doch kwam later weer bij kennis, terwijl het derde slachtoffer een beenbreuk opliep. UITKNIPPEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Eethen, te houden op Donderdag 8 Augustus 1940, des voormiddags om half elf. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvrage subsidie Provinciale afdeeling van „Het Groene Kruis". 3. Aanvrage subsidie geitenfokver- eeniging. 4. Aansluiting waterleiding. 5. Aanbieding gemeenterekening voor het dienstjaar 1939. Het 4-jarig dochtertje van dhr. S. Janson alhier had het ongeluk met het oog in een mes te vallen. Het kind moest direct in 't ziekenhuis te Utrecht worden opgenomen. WELKE BONS NU GELDIG ZIJN. Broodbons 91 tot en met 100 (brood- bonbockjc) geldig van 5 Aug. tot en met 11 Aug. a.s. (niet gebruikte tot en met 15 Augustus) rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de niet ge bruikte bons van de serie 81 tot en met 90 nu nog geldig tot en met 8 Augustus. Bons 01 tot en met 04 (boterkaart) Op eiken bon y2 pond boter van 29 Juli lot en met 23 Augustus. Bons 01 en 02 (vetkaart): Op eiken bon een y2 pond margarine óf ge smolten vet of boter van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bons 03 en 04 (vetkaart): eiken bon een l/2 pond boter met 10 cent re ductie per y2 pond van 29 Juli tot en met 23 Augustus. ALG. DISTRIBUTIEBONBOEKJE. Bon 66: één kilo suiker tot en met 30 Augustus. Bon 53: V2 pond koffie of y2 ons thee tot en met 30 Augustus. Bon 90: y2 pond tarwebloem, of tar wemeel, of boekweitmeel of rogge meel, of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 9 Augustus. Bon 95: y2 pond rijst of rijstemeel van 22 Juli tot en met 11 Augustus a.s. Bon 100: x/2 pond havermout of havervlokken of gort of grutten van 22 Juli tot en met 11 Augustus. Bon 105: 1 ons maizena of gries- mecl of puddingpoeder van 22 Juli tot en met 11 September. (Puddingpoe ders, die niet vervaardigd zijn van of niet hoofdzakelijk bestaan uit produc ten bereid uit granen, rijst of tapioca, zijn vrij van de distributie-regeling). Bon 110: 1 ons marcaronie of ver micelli of spaghetti van 22 Juli tot en met 11 September. Petroleumzegel Periode 3. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 11 Augustus (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). De pe troleumzegel Periode 4 wordt niet geldig verklaard en kan vernietigd worden. Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20% van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. tra rantsoen suiker voor den inmaak beschikbaar zal worden gesteld. In verband met het streven om de distributieperioden voor de verschillen de in distributie gebrachte goederen zooveel mogelijk te doen samenvallen, zal voorts de duur'van de loopende distributie met een week worden ver lengd, hetgeen dus beteekent, dat bon 66 in plaats van tot 24 Augustus tot 31 Augustus geldig blijft, en eerst met in gang van laatstgenoemden datum een nieuwe bon voor suiker zal worden aangewezen. Aangezien men'dus met het loopende rantsoen 5 weken in plaats van 4 we ken zal moeten toekomen, is besloten ter compensatie hiervan het extra rant soen voor den inmaak te stellen op 1 kilogram, in plaats van, zooals aanvan kelijk de bedoeling was, op 1 kilogram. Het nummer van de bon, welke recht geeft op het extra rantsoen van 1% kilogram, zal omstreeks 10 Augustus a.s. bekend worden gemaakt. DE VERDEELING VAN DE 10 MILLIOEN UIT HET HERSTELFONDS. De algemeene richtlijnen opgesteld door het dep. van sociale zaken. Gelijk bekend heeft de Rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche gebieden bepaald, dat van de inkom sten van het fonds voor den wederop bouw Herstelfonds 1940, een bedrag van 10.000.000 in het bijzonder naar sociale gezichtspunten zou worden be steed en dat de bestemming van dien post dan ook door het departement van sociale zaken zou worden bepaald. Ter uitvoering daarvan is aanstonds nagegaan, welke bestemming het best aan een dergelijk bedrag kon worden gegeven. In overeenstemming met het wnd. hoofd van het departement van financiën, onder wiens zorg overigens het beheer van het herstelfonds valt en met goedvinden van de Duitsche auto riteiten, is zoo deelt in een circulaire de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale zaken aan de gemeentebesturen mede besloten, het bedrag op de volgende wijze te be steden. Ie. Bijdrage ten behoeve van voor- loopige inrichting van een nieuwe wo ning door personen, die door oorlogs geweld daartoe zelf niet in staat zijn 6.000.000. 2e. Bijdrage, om kleine zelfstandi gen, die door oorlogsgeweld zijn getrof fen en hun zaak hebben heropend, of hun bedrijf hebben hervat, zoo noodig gedurende korten tijd in de kosten van levensonderhoud tegemoet te komen 500.000. 3e. Bijdrage, in daarvoor in aanmer king komende gevallen, aan de orga nen, die belast zijn met steun en andere hulp voor door oorlogsgeweld getroffe nen 1.500.000. 4e. Uitgaven, ter voorkoming dat het oorlogsgeweld lichamelijke of gees telijke gevolgen zal hebben voor de ge troffenen: a. subsidie en andere steun in het belang van personen, die door oorlogsgeweld invalide dreigen te wor den of zijn geworden 1.500.000; b. subsidie en andere steun in het belang van personen, die door tijdelijke maat regelen over de gevolgen van oorlogs geweld kunnen worden heengeholpen 500.000; tezamen 10.000.000. Tot de noodige uitvoeringsmaatrege len zal onverwijld worden overgegaan. Dan zal ook kunnen worden bepaald, welke gemeenten uit dezen post behoo- ren te worden geholpen. In het alge meen zullen het de zoodanige zijn, die in belangrijke mate door het oorlogs geweld zijn getroffen. Het geld zal echter daar worden be schikbaar gesteld,, waar het voor de aangegeven doeleinden het meest noo dig blijkt. FIETSEN TE HUUR AAN DE STATIONS. Een regeling van den A.N.W.B. I)aar het vervoer van rijwielen in de tegenwoordige omstandigheden voor de Ned. Spoorwegen groote moei lijkheden oplevert en als gevolg van de benzineschaarschte het aanbod van te vervoeren rijwielen steeds grooter wordt, heeft de A.N.W.B. een regeling ontworpen waardoor den spoorwegen tegemoet wordt gekomen. In gemeenschappelijk overleg is een organisatie tot stand gekomen waar door het mogelijk wordt aan de sta tions rijwielen te huren. Er bevinden zich aan 63 stations in de rijwielbe waarplaatsen huurfietsen, welke tegen billijken prijs ter beschikking worden gesteld. Zij, die in een andere plaats dan hun woonplaats hun werkzaam heden af willen doen per fiets, behoe ven dus niet meer hun eigen fiets per trein mee te nemen, maar kunnen op de plaats van bestemming een fiets huren. De vervoerkosten spaart men uit, zoodat het huren van een fiets niet veel duurder zal zijn dan het mede- nemen van het eigen rijwiel. GENOEG THEE VOOR BON 53. Naar aanleiding van loopende ge ruchten, als zou op bon 53 geen thee meer kunnen worden gekocht, verne men wij van bevoegde zijde, dat deze geruchten van allen grond ontbloot zijn en dat de verkoop van thee op de gewone wijze voortgaat. DE OPBOUWDIENST. De standplaatsen voor de districten. De standplaatsen voor de vier. dis- ENGELAND'S OPTREDEN TEGEN JAPANSCHE ONDERDANEN. Het aantal arrestaties tot negen gestegen. Domei meldt uit Tokio: Officieele hier ontvangen telegram men toonen, dat negen Japansche on derdanen, die verblijf houden in het Britsche Rijk, tot dusverre zijn gear resteerd door de Britsche autoriteiten als maatregel van weerwraak voor de aanhouding van Engelschen, die ver dacht worden van spionnage. Te Londen werden vier Japanners gearresteerd, te Rangoon drie, te Sin gapore één en te Hongkong één. Hoewel de Japansche ambassadeur te Londen in een onderhoud met Lord Halifax gepoogd heeft de onmiddel lijke vrijlating van de gearresteerde Japanneezen te verkrijgen om een ern stige wending te vermijden, is de vrij lating afgewezen met de motiveering dat het hier een gewone gerechtelijke aangelegenheid betreft. Bovendien zouden* er bewijzen tegen andere Japanneezen zijn met wier ar restatie men nog gewacht heeft. Alle voorbereidingen zijn echter getroffen voor verdere arrestaties, ook in de Britsche koloniën. Op de opmerking van den ambassadeur Sjigemitsoe dat alle pogingen voor een regeling der betrekkingen tusschen beide landen zouden kunnen mislukken, heeft Lord Halifax niet geantwoord. Het blad meldt voorts, dat Engeland in deze kwestie met de Vereenigde Staten sa menwerkt, om gemeenschappelijk de Japansche politiek in Oost-Azië te verstoren. De Tokio Nitsji Nitsji meldt verder, dat het departement van buitenland- sche zaken besloten heeft de onmid dellijke in vrijheid stelling te eischen van alle aangehouden Japanners. Te gelijkertijd eischt Japan garanties te gen een herhaling van het Engelsche optreden. Wordt aan deze eischen geen gevolg gegeven, dan zoo meent de Tokio Nitsji Nitsji zal Japan ge dwongen zijn tot het afbreken der di plomatieke betrekkingen. De pers gaat voort met haar aanvallen op Enge land en eischt van de regeering ook voor de scherpste maatregelen niet te rug te schrikken. Onder een wiel van een wagen gekomen. Maandagmorgen in de vroegte is de zestienjarigen H. Entjes, wonende te Scharmer, een ernstig ongeluk overkomen. De jongeman was in het land aan het werk met paard en wagen. Op een gegeven oogen- blik geraakte hij door tot nu toe onbekende oorzaak onder een wiel van den wagen. Hij bekwam zware verwondingen en moest naar het academisch ziekenhuis te Groningen worden overgebracht, waar hij aan zijn kwetsuren is overleden. Onder een puinauto geraakt Op Crooswijk te Rotterdam is de 2-jarige J. v d. Velde, gewoond hebbende in een woonschip aan de Linker Rottekade, onder een puin- auto geraakt, bestuurd door den 24-jarigen J. H. O. Met inwendige kneuzingen en een verbrijzeld linker been is de kleine naar het zieken huis aan den Bergweg gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden Twee auto'sen vijf motorrijwielen in beslag genomen. De politie te Voorburg ontdekte dat bij een garagehouder een auto was ondergebracht die destijds bij 't Nederlandsche leger was gebruikt. Bij nader onderzoek konden twee auto's, vijf motorrijwielen en ver schillende onderdeelen en gereed schappen in beslag wordengenomen. Alles was door vier onderofficieren meegenomen en vertegenwoordigde een waarde van circa f20.000. Als verdacht zijn door de politie aan gehouden de 28-jarige v. d. B. uit Voorburg, een 20-jarige jongeman uit Amsterdam, een onderofficier en een korporaal van den motordienst. tricten van den opbouwdienst zijn, naar wij vernemen: district 1 Den Haag, district 2 Amsterdam (in de toekomst Groningen) district 3 Utrecht (in de toekomst 's-Hertogenbosch) en district 4 Apeldoorn. HONDENKAART. Van 1 Augustus tot 31 Augustus wordt voedsel beschikbaar gesteld op bon 1 van de voedselkaart voor hon den. DE AMERIKAANSCHE SENAATSCOMMISSIE AANVAARDT DIENSTPLICHTWET. De Senaatscommissie voor militaire zaken heeft het wetsontwerp tot in voering van den militairen dienst plicht in de Vereenigde Staten met twaalf tegen drie stemmen aangeno men en aan den Senaat doorgezonden. Overeenkomstig den vorm waarin het ontwerp thans is vervat moeten ongeveer twaalf millioen mannen tus schen de 21 en 30 jaar zich voor den dienst aanmelden. In een aanvullende bepaling wordt toegestaan, dat vrij willigers tusschen de 18 en 34 jaar zich voor de opleiding van een jaar aan melden. Ofschoon in de militaire Senaats commissie slechts drie leden tegen stemden, wordt volgens Associated Press verwacht dat er in de plenaire zitting sterk verzet zal bestaan. In le- gerkringen hoopt men, dat, indien de wet van kracht wordt verklaard, de eerste vierhonderdduizend man in Oc tober zullen kunnen worden opge roepen. JAPAN EN NED.-INDIë. Generaal Koiso bij den Japanschen minister-president Konojo. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Naar Domei meldt, zal minister-pre sident Konojo met den vroegeren mi nister van koloniën, generaal Koiso, een onderhoud hebben over de betrek kingen tusschen Japan en Nederl.- Indië. Van het resultaat van dit onder houd zal de benoeming afhangen van Koiso tot buitengewoon gezant en lei der van een oeconomische missie naar Nederlandsch-Indië. Koiso zal de opdracht hiertoe al leen aannemen, indien zijn „program ma voor Nederlandsch-Indië, als een deel van de Japansche „Zuidzee-poli- tiek", zonder beperkingen wordt aan vaard. Koiso heeft de pers verklaard, dat Japan in de toekomst zijn be hoeften aan petroleum, tin, rubber, enz. in Nederlandsch-Indische oecono mische leven niet alleen een vraag van levensbelang is voor Japan, maar ook voor de geheele Oost-Aziatische le vensruimte. Allereerst moet over de betrekkingen met de mogendheden die hierbij belang hebben, volledig ophel dering worden verkregen. Allen zullen zij voor den officier van justitie worden geleid. Minderjarig meisje verdwenen. De commissaris van politie, chef van het bureau kinderpoltiie, te Amsterdam, verzoekt namens de ouders de opsporing en aanhouding van de minderjarige Frederika Nieuwenhuizen, geboren 8 Maart 1923, die sedert 1 Augustus 1.1. wordt vermist. Signalement: lang plm. 1.65 m. flink postuur, donkerblond baar en wenkbrauwen, rond gelaat, draagt bril zonder randen. Kleeding: rood geruite blouse met wit kraagje, donker blauwe rok, beige kousen, blauwe schoenen, grijs sportjasje, blootshoofd. Zij had een nieuwe damesfiets, merk Sportex en heeft vermoedelijk een klein bruin hondje bij zich. Op familiebezoek. Evenals in vele andere plaatsen, zijn ook in Zalt-Bommel een 40-tal Rotterdamsche kinderen bij diverse families voor enkele weken liefderijk opgenomen. Een dezer jongens kreeg jl. Woens dag bezoek van zijn 14-jarige broer, een slagersknechtje, ,.die hem eens op kwam zoeken." Ook hij mocht enkele dagen blijven logeeren. Thans blijkt echter dat deze 14- jarige knaap met f30i— van zijn Rotterdamsche baas op stap is ge gaan om zijn broertje te bezoeken. Hij had nog' f 6.— over. Voor de rest van het geld had hij een acte- tascb, een fototoestel, een horloge en een zakmes gekocht. De politie heeft hem weer naar Rotterdam teruggebracht. ABONNEERT U OP DIT BLAD Bij het in gebruik stellen van de veerpont aan het Keizersveer bleek dat vooral de Zuidelijke op- en afrit te stijl was, waardoor alleen auto's met zeer krachtige motoren konden overvaren. Dit zal nu worden verbeterd door het aanleggen van een nieuwen oprit. Het metselwerk voor de te bou wen woning van den heer Akkermans is opgedragen aan den heer A. van Dongen. Voetbal. Zondag hadden de eindwedstrijden plaats bij gelegenheid van het le lus trum van de Herptsche voetbalvereeni- ging de Herptsche Boys. Na afloop der wedstrijden, die een druk bezoek hadden, vereenigde men zich in het clublokaal va nTh. v. d. Ho ven, café de Ploeg, waar allereerst de geestelijk-adviseur der Herptsche Boys, pastoor Timmermans, de gelegenheid kreeg een aanmoedigend woord tot de sportlui te richten, daarbij enkele prac- tische raadgevingen naar voren bren gende die in goede aarde vielen. Vervolgens reikte hij den prijs uit, geschonken door het R.K. kerkbestuur, een prachtige beker, aan de vereeniging HEC uit Waalwijk. Burgemeester Steemers die met me vrouw Steemers aanwezig was, over handigde den door hem geschonken prijs aan de vereeniging uit Nieuw- kuijk. Ook burgemeester Steemers sprak bemoedigende woorden; zijne tegen woordigheid werd zeer op prijs gesteld. De prijs geschonken door Th. van Hoven werd gewonnen door Hintham; die van het Dagblad voor Noord-Bra bant en Zeeland door Haarsteeg. SPRANG. De heer K. Spierings alhier, die sinds de oprichting van de vereeniging Christelijke Volksbond de functie van concierge van het door genoemde ver eeniging geëxploiteerde verenigings gebouw heeft waargenomen, heeft thans als zoodanig bedankt. De heer Spierings heeft zich gedu rende al deze jaren in deze functie zeer verdienstelijk gemaakt. De jongeheer J. Hawé alhier is benoemd tot volontair ter gemeente secretarie der gemeente Sprang-Ca- pelle. I CAPELLE. Gedurende de maand Juli 1940 werden ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle voor den Vle'eschkeu- ringsdienst aangegeven: 17 runderen en 51 varkens. Het onderhoudswerk aan de ge meente-eigendommen zal op Vrijdag 9 Auq. a.s. worden aanbesteed. De verlofgangers der lichtingen 1924 tot en met 1940 van de landmacht in de gemeente Sprang-Capelle moeten de in hun bezit zijnde rijksgoederen in leveren te Geertruidenberg in het voor malig Weeshuis Markt 52, op 23 en 27 Augustus a.s. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte ten bate van de In wendige Zending heeft 48.53 opge bracht. De Kleine Meisjesvereeniging „Talitha Kumi" hield vorige week Woensdagavond onder --lewling van haar eere-voorzitter, Ds. T. H. Oosten- brug haar jaarvergadering. L)eze werd geopend met het zingen van Ps. 68 vs. 10 en gebed, waarna gelezen werd Handelingen 24 en een kort openings woord naar aanleiding van vers 25 van het voorgelezen gedeelte werd gespro ken. Door de leden werden verschillende voordrachten gehouden en onderwer pen ingeleid, afgewisseld met zang nummertjes. Na afhandeling der uitgebreide agen da richtte de eere-voorzitter woorden van waardeering voor het vele dat zij voor de vereeniging heeft gedaan tot mej. T. Rijkers, die in verband met haar aanstaand huwelijk als zoodanig ont slag nam, terwijl spr. een woord van welkom tot de nieuwe leidster, 'rtiej. J. de Poorter, richtte. i ot<- Met dankgebed en het zingen van Ps. 81 vers 12 werd deze goed geslaag- Uw huid of voeten stukgeloopen Purol verzacht en geneest. Tube 45 ct. Doos 60 en 30 ct ?.bn

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2