P. Trommelen en zonen vrachten verhuizingen. JAN VERAA DRUKWERK FEUILLETON. DE BROEDERS. antoon tielen |HHMn Singerkrachttafels en Snijtafels E. BRINCKMAN, 6edipl. Pédicure nniiciiTrrnrife Hvvcniccntn Advertentiën TE KOOP zinken werkbakjes E li 1 E s-ieet water apparaat. rzj° peTpu;tkti DE NEDERLANDSCHE UNIE. Géén „toevluchtsoord" voor mistevre denen, géén tijdelijke opslagplaats voor politieke partijen, géén aan elkaar lijmen van allerlei organisaties. In een Zaterdag te Den Haag gehou den persconferentie van de leiding der Nederlandsche Unie, heeft de heer Linthorst Homan nog eens een nadere toelichting omtrent doel en streven van de Nederlandsche Unie gegeven. Daarbij heeft hij eerst even afgere kend met degenen, die de Nederland sche Unie als vluchtheuvel willen ge bruiken „tot op later". Geen „toevluchtsoord". Ook al ware er geen oorlog geko men, ook dan zou het noodig zijn ge weest, dat eindelijk het moeilijke, maar onvermijdelijke werk werd ondernomen om het Nederlandsche volk tot grooter eenheid te brengen. Het zal en moet definitief uit zijn met de versplintering van het Nederland sche volk, aldus mr. Linthorst Homan. Er zijn reeds partijen die haar lidmaat schap hebben geblokkeerd. In de toe komst zullen de partijen ongetwijfeld moeten verdwijnen. Wie bij de Unie komt om veilig heidshalve twee ijzers te vure te heb ben, gaat er echter onherroepelijk bij ons uit, al vragen wij nu nog niet een opzegging bij voorbaat van zulk een lidmaatschap. len. Wie zich hier aanmeldt uit tegen zin tegen een andere strooming, doch zonder frissche gezindheid tot nieuw leven in Nederland, is aan het verkeer de adres. Waarschijnlijk zullen ver schillende adhaesiebetuigingen op deze wijze blijken hol en voos te zijn. Hier is inderdaad plaats voor een ernstige waarschuwing reeds in het begin. De wil tot verjonging in geheel het volk is reeds veel sterker dan de Ne derlandsche Unie aanvankelijk had durven hopen. De verdere uitbouw. Los van alle partijen. Een der voornaamste vraagstukken is het vraagstuk der adhaesiebetuigin gen en lidmaatschappen, aldus de heer Linthorst Homan. Het getal der adhae siebetuigingen is enorm, terwijl uit alle deelen des lands nog nadere adhaesie betuigingen op komst zijn. Het aantal is niet meer te schatten, doch getallen, als „n kasten tijd in de pers zijn genoemd zijn niet van de N. U. afkomstig. Aan ieder, die adhaesie betuigt, wordt sinds een paar dagen een aanmeldingskaart gezonden. De hierop gevolgde stroom van aanmeldingen loopt in toenemende snelheid door. Het is echter noodzake- hjk, dat hier openlijk wordt gezegd, dat de Nederlandsche Unie de adhaesie betuigingen wel als blijken van waar deering weet op prijs te stellen, doch dat zij zeer goed inziet, dat vooral col lectieve adhaesiebetuigingen zeer wei- n>g zeggen, omdat tenslotte de persoon lijke inzet voor het vaderlandsche ide aal het eenige waardevolle is. Het is gemakkelijk, uit deze of gene overwe ging adhaesie te betuigen, doch het is noodzakelijk, dat men overal in 't land inziet, dat de Nederlandsche Unie pas echte en ware beteekenis zal hebben, zoodra zij weet, dat zij bestaat uit le den die ieder voor zich bereid zijn tot werkehjken gemeenschapszin en wer kelijke offervaardigheid voor land en volk. Laat men overal goed bedenken, dat men hier niet te doen heeft met een verkapt behoud van het oude systeem doch met een werkelijk en aanstonds daadwerkelijk idealisme voor een beter en sterker Nederlanderschap voor al- Hoe heeft het driemanschap zich nu der verdere organisatie van de Unie en daarna den opbouw van de Nederland sche volksgemeenschap gedacht? De Unie wordt geleid door het drie manschap, bijgestaan door den raad van bijstand, welk lichaam -sociaal- economisch corporatief zal worden samengesteld. Aldus zal eer een vlot contact met alle takken van het be drijfsleven en de verdere maatschappe lijke samenleving mogelijk zijn. Het was prof. De Quay, die omtrent deze aangelegenheid nadere mede- deelingen heeft gedaan en die hierbij voorop stelde, dat eerst later zal kun nen blijken, of er eigen organisaties zullen moeten komen, dan wel of de Unie ook de totstandkoming van af zonderlijke organisaties kan bevorde ren om dan de reeds bestaande te coör- dineeren. Echter mag dan geen sprake zijn van een herleving van de federatieve gedachte, niet van een aan elkaar plak ken van allerlei organisaties. In een eenhoofdig leiderschap ziet de Unie geen heil voor ons land. De ont wikkeling in Duitschland en Italië moest wel heel anders zijn. Onder ge heel andere omstandigheden dan hier te lande zijn daar de groote figuren uit den nood der moeilijkheden geheel lo gisch naar voren gekomen. In Neder land echter zou het kunstmatig schep pen van een eenhoofdige leiding niet bevorderlijk zijn voor vruchtbaren ar beid. De jeugdbeweging. Iets anders is het misschien in som mige organisaties. Het driemanschap heeft hierbij 'allereerst gedacht aan de jeugdbeweging. Hierbij is zeer sterke eenheid en straffe leiding onontbeer lijk. Bij de sociale en economische or ganisatie is de corporatieve bouw het meest geëigend met vertegenwoordi ging dus van de hiervoor in aanmer king komende groepen, waarbij dan binnen de corporaties reeds door den overheidsinvloed gewaakt kan worden voor het algemeen belang waaronder dat van de consumenten. Bij deze corporaties met publiek rechtelijke bevoegdheid zou eenhoofdi ge leiding niet op haar plaats zijn, doch de onderscheidene groepen, met soms verschillende belangen, moeten in ge zonde samenwerking er in tot haar recht komen. aal-economisch gebied, nog tal van punten, welke ons met andere stroo mingen en bewegingen vereenigen. In het program der Nederlandsche Unie is het cultureele vooropgezet, omdat de versterking van het Nederlandsche ka rakter en 'van den Nederlandschen volksgeest, zeer noodzakelijk is, niet defensief, maar opbouwend. Wij moe ten, aldus drukte mr. Linthorst Homan het kort maar krachtig uit, als volk be ter en sterker uit den storm komen, ten einde dan, steunend op onze histori sche krachten en waarden, als gelijk gerechtigd partner ons deel te hebben aan den opbouw van Europa. Daarom heeft het -driemanschap, heeft de Unie, met zoo groote voldoe ning ook kennis genomen van de des betreffende verklaringen van den Rijkscommissaris. Nederlands internationale positie. De Unie wil zich ook, zoodra dit kan, bezighouden met Nederlands interna tionale positie. Ook op dit terrein, al dus mr. Linthorst Homan, willen wij geen opportunisten zijn. Te lang was het grievend voor de talrijke oprecht goede Nederlanders, dat zij, zoodra zij lof hadden voor het vele goede, dat in Duitschland sedert 1933 tot stand was gebracht, hier door landgenooten allersmadelijkst bejegend werden en eigenlijk als slechte Neder landers werden beschouwd. Hopelijk komt die oude sfeer nimmer terug en zal er voortaan tusschen Nederland en Duitschland een eerlijke samenwerking zijn met wederzijdsche hoogachting. Dit is in het waarachtig belang van beide landen. Daarom is het, ook met het oog op deze betere verstandhouding, zeer wen- schelijk, besloot mr. Linthorst Homan zijn beantwoording van de vele gestel de vragen, dat het spoedig mogelijk zal zijn vrede te sluiten. Men mag^im- mers niet verwachten, dat een over wonnene, reeds in oorlogstijd, hulde zal gaan brengen aan den overwinnaar. Zooiets verlangt zeker ook het Duit- sche Rijk niet van het Nederlandsche volk. C. H. UNIE AFWIJZEND TEGEN OVER NEDERL. UNIE. Het Christelijk-Historisch orgaan „De Nederlander", dat aanvankelijk de Ne derlandsche Unie met welwillendheid tegemoetgetreden is, adviseert thans zijn lezers de aanmelding voor het lid maatschap der Ned. Unie achterwege te laten, in afwachting van een nadere, duidelijke verklaring van de leiding dezer beweging. De aanleiding tot dit advies is de Za terdag j.l. vanwege den heer Linthorst Homan c.s. gedane mededeeling, dat 't lidmaatschap van de Nederlandsche Unie in principe onvereenigbaar is met dat van eenige politieke partij. Daar mee worden, aldus „De Nederlander", de christelijk-historischen, die aanvan kelijk sympathie voor de Nederland sche Unie gevoelden, gesteld voor de keuze tusschen de Nederlandsche Unie en de Chr. Historische Unie en die keuze kan niet twijfelachtig zijn. wegens overcompleet van Schoenfabriek pl.m, 150 zware met handgrepen (maten 55 x 30 cM.) Verders Brieven onder No. der adv. Bur. v. d. blad. 63489 Op karwei Hoekeinde 1 Waalwijk, bevelen zich aan voor het rijden van en Het cultureele voorop. Gelukkig zijn er, met name op soci- ANTI-REVOLUTIONAIRE. PARTIJ EN NEDERLANDSCHE UNIE. Van welingelichte zijde wordt aan De Tijd medegedeeld, dat het bericht, volgens hetwelk het hoofdbestuur van de Anti-Revolutionnaire Partij aan haar leden afwijzend heeft geadviseerd ten aanzien van aansluiting bij de Ne derlandsche Unie, een correctie be hoeft. Het bedoelde advies is n.l. niet ge geven door het hoofdbestuur, maar door dr. Colijn persoonlijk, hoewel de ze er met twee leden van het hoofd bestuur over gesproken had. Dr. Colijn komt in zijn advies tot de conclusie dat „voorshands" d.w.z. totdat omtrent doel en middelen der N. U. meer klaar heid aanwezig is, tot onthouding van deze beweging moet worden geadvi seerd. Jcbleriel Stadhuis 38 -Til. 4869 -1 BOSCH DES MAANDAGS ADRES Café-Rest. „MOLENVLIET" TEL. 242 WAALWIJK. MARKT - WAALWIJK. doet verk Oop e n Direct*1 4 *4 ECHN. BUR „MOBILIA" 's-H L.i OGEN BOSCH WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ „De Echo van het Zuiden' Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. 46) Ml Mrs. Broil uitte, niet tegen stmm- c ei haar wonden cn pijnen, een kreet, ie nisi de schreeuw van een gewon de i ooi vogel door den nacht klonk. li,- ,V-.])an is ,lct me no8 "iet ge- lukt! Hij zal... hij zal... Z(fkon fel 4 spreken en verloor weer het bewustzijn. - Wat heteekent dat in 's hemels naam? vroeg Bezkoff, terwijl hij Hal- Ion hielp om de vrouw naar de Manoi te dragen. i!k denl<' (,at ,let heteekent dat mrs. Broll meer van de hecle zaak af weet dan wij ooit hebben vermoed. zc is niij achterna gegaan zei de graaf geërgerd. Wat czelach- jg van me om niet voorzichtiger te Och, zei Percy, zooals het nu al emaal afgeloopen is, is het mis schien nog maar het beste. Langzaam week de nacht voor den dag en toen de zon opkwam kwamen er steeds meer menschen naar het tooneel van de verwoesting. De poli tie had het heele terrein afgezet, zoo dat er geen vreemden konden binnen komen. Er werd een onderzoek inge steld naar de ontploffing en naar de reden, waarom de anarchisten hun hooldkwartier hadden gevestigd in den toren. Dit was een officieel on derzoek en had later in het openbaar plaats, maar in de salon riep mr. Clair den morgen na de ramp zijn vrienden i) ij een cn stond erop dat hem een ver. klaring werd gegeven. Zelfs Julia Mint was aanwezig ze had ge waagd oi ze ook mocht komen, toen ze hoorde dat Sir John terug was. Eai daar zal ze en staarde den man, dien ze in stilte aanbad, met haar groote donkere oogen aan. Clair richtte zich hel eerst tot New- by. Ik zou graag willen weten, Sir John, begon hij, maar kwam niet ver der. - Die man,, zei Lady Panwin luid en scherp, is Richard Newby. Selina! zou ik mijn eigen oogen niet meer kunnen gelooven? Nee, snauwde zijn zuster. Dat is Richard, die John vermoord heelt en omdat ik altijd veel van John heb gehóuden, zal het me een voorrecht zijn om Richard aan dc galg te bren gen. Mr. Clair hief zijn hand op om stil te te verzoeken, verbluft door déze beschuldiging. Maar Newhy was hem voor. Staat u mij toe de zaak te ver klaren? vroeg hij rustig. Mijn uit eenzelling zal licht werpen op heel wat dingen, die nu onbegrijpelijk zijn. Ik hen niet Richard Newhy, hoewel ik dat op zekere hoogte wel voorge wend heb. Mijn naam is John. Het is een leugen,, hield Lady Panwin vol, je licht wel wat van John's prettige manier van doen over genomen, maar je hebt ook heel wat van Richard's gemeene gewoonten. W at u mijn prettige manier van doen noemt, is van mezelf, Lady Pan win, repliceerde hij kalm, —'en ik heb Richard's manieren Aangenomen om redenen, die ik alleen ken. Dan zou ik die redenen wel eens willen hooren, John. De rest van het gezelschap zat ademloos te luisteren terwijl John zijn verhaal deed. U weet al een groot deel van de geschiedenis, l>egori nij, hoe ik Ri chard naar Rusland gestuurd heb en hoe ik hem gevolgd hen naar liet Koe- koeksbosch. I oen ik daar even over zevenen kwam, vond ik zijn lijk hij liet hekje. Jules kwam kort daarna en uit wat hij zei maakte ik op, dat hij Richard kende. En ik zag ook, dat hij meende dal ik Richard was.' Hij dacht dat ik de moordenaar was en stond erop dat ik me uitgaf voor Sir John, dus voor mezelf om zijn genoot schap geld te kunnen bezorgen. An ders zou liij me van den moord be schuldigen. Ik moest wel toegeven, want ik had het mes gezien, dat hij het lijk lag en herkende het als het mes uit mijn bibliotheek. Het was be kend, dat ik niet op goeden voet met Richard stond, dus ik begreep dat de zaak wel eens slecht zou kunnen af- loopen. En Jules verklaarde boven dien pertinent dat hij had gezien dat ik den moord pleegde, wat natuurlijk een leugen was. Dus ik deed zijn zin en ging eerst mee naar den grafkel der en daarna naar het huis in Soho om het verhaal van mijn ontvoe ring aannemelijk te maken steeds in mijn rol van Richard. Toen dat lang genoeg geduurd had, ging ik naar huis terug. Jules en zijn genootschap waren nog steeds in den waan dat ik Richard was, die zich uitgaf voor Sit John. En om hen in dien waan te ver sterken want mijn veiligheid was daar voor een groot deel van afhan kelijk nam ik een paar van Ri chard's typische gewoonten over en dat licht u, lady Panwin, gemerkt. Het getuigt van een scherpzinnig waarne mingsvermogen, dat u dacht dat ik Richard was. Maar u zag toch niet zoo scherp als Martha Broil. Die her kende me dadelijk. Waarom zei ze dan dat u Richard was? Dat weet ik niet. Als ze heter is, zal ze dat wel vertellen. Maar u kunt nu ook begrijpen waarom ik direct toegal dat Amy Sanding mijn vrouw- was. Ze was hier naar toe gestuurd door de anarchisten ze was Ri chard's wettige vrouw met wie hij ge trouwd was en die hij had verlaten. J'oen ik met haar wegging, viel ze spoedig door de mand en bekende dat ze wist wie ik werkelijk was, n.l. John. Ik heb gezorgd dat mijn ban kiers haar een vast inkomen uitbeta len en ze is volkomen bereid te beves tigen dat ik haar echtgenoot niet, en zoo noodig, wie ik wél ben. Wat de anarchisten betreft, ik moest wel naai de vergadering gaan om de chèques te teekenen om Dorothy en Halion en mezelf te kunnen redden. Gelukkig is er alleen maar een van tweeduizend pond uitbetaald en dat geld is in de lucht gevlogen met de rest van de chèques, die in Jules' bezit waren. Ik heb met plezier twee duizend pond over voor dc bevrijding vanons drieën. Maar wie heeft Richai^l ver moord? vroeg mr. Clair angstig. Je zult niet veilig zijn zoolang dat niet uitgevonden is. Niemand kan mij ervan beschul digen, zei Sir John rustig nu Jules en zijn bende dood zijn. En ik bèn volkomen onschuldig. AI dien tijd had Julia Sir John zit ten aanstaren. Ze vroeg herhaaldelijk wat hij zei en Willy, die vaker met doofstommen gepraat had, had het haar uitgelegd. Toen ze de laatste op merking van den millionnair gehoord had, stond ze op. Ik kan bewijzen, dat Sir John onschuldig is, zei ze met haar toon- looze stem. Wacht u even! Ze ging de deur uit en kwam zóó vlug terug met de gramofoon dat liet duidelijk was, dat ze die van te voren in de hall had klaargezet. Ze zette hem cp tafel, haalde een plaat te voorschijn en maakte de ma chine aan den gang. Ze zaten haar al lemaal in sprakelooze verbazing aan te kijken, in spanning wachtend wat er gebeuren ging. Maar het audito rium was volkomen verbluft toen op eens mrs. E roll's schellen stem uit eht toestel klonk. ...Je moest niet naar Rusland gaan, zei de stem va., de huishuidster, voor dat je uitgevonden hebt, wie dien brief geschreven heeft. Als je dien man lot zwijgen kan brengen, wie dat ook is, is dat het allerbeste. En als ik het niet doe? vroeg een zware mannenstem, waarvan dc klank Sir John deed opspringen. Dat is de stem van Richard, riep hij en zweeg weer om ademloos ver der te luisteren. Maar een gedeelte, van het opgenomen gesprek was door zijn woorden verloren gegaan. ...in de gevangenis zetten. Het is veel beter, dat John verdwijnt. Ik denk er niet aan om John te vermoorden, zei Richard's stem. -Dan zal ik het doen snauwde mrs. Broll. Newby stond haastig op en vroeg in de doofstommentaal aan Julia: Beteekent dat, dat mrs. Broll mijn broer vermoord heeft? Ja, zei ze zonder eenige aandoe ning, hij vergissing, inplaats van u. De anderen deden het tweetal zwij gen en het instrument draaide door tot aan het slot van het gesprek. Toen zette Julia een andere plaat op en die bracht aan het licht dat mrs. Broll Richard verteld had dat ze van plan was Sir John naar het Koekoeksbosch le lokken door middel van een ano- nicmen brief en hem daar te dooden met het mes uit de bibliotheek. Ze hoopte, dat de schuld hij de anarchis ten gezocht zou worden. En wat het mes betreft, zei mrs. Broll, Graaf Bezkoff is dikwijls in de biblio theek geweest. We zullen zeggen dat hij het mes meegenomen heelt en er John mee heeft vermoord De plaat was afgeloopen. (Wordt vervolgd). kont U toch niet met een slob berig werkpak loopen. Draag de vlotte, keurige Jumbo Overall, de overall met de 10 groote voor- deelen. Stof en uitvoering bere kend op zeer langen levensduur! Zie de mooie, practische modellen by; Direct op ieder model kraan te b-vestigen. V.rkoop.pr,„1,2.76. VRAAGT NOG HEIV J DEMONSTRATIE. TPPUM DMDten .7J?Iaat8e cn om9eving raagd. ORTHENSTR. 53 ÖUbCH TEL. 3632. nnfn^F m Clk gCVal <|C miJ" 'ilten ontploffen.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 4