PROVINCIAAL NIEUWS Woensdag 7 Augustus 1940 No. 63 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend dat in den nacht van 7 op 8 Augustus 1940 in de omgeving van deze gemeente een ge vechtsoefening wordt gehouden, waar bij met scherp geschoten wordt (Ge- fechtsschiessen) In verband met het vorenstaande verbied ik het oponthoud buitenshuis van 7 Augustus 1940 23.00 uur tot 8 Augustus 1940 3.00 uur. De Burgemeester, E. MOONEN. WIE VOLGT? Voor overbrenging van en een graf steen voor den Waalwijkschen ge sneuvelden soldaat en ten bate van zijn gezin, werd ontvangen: N. N. te Waalwijk Wie volgt? EXAMENS. 150. Te 's-Gravenhage slaagden yoor het examen Handelskennis L.O. de heeren T. B. A. Meijer en J. A. v. Schelt, bei den alhier. R.K. ULO-SCHOOL ST. TERESIA WAALWIJK. Dit jaar stuurde de school voor de eerste keer leerlingen naar het R.K. Mulo-examen. Geslaagd zijn de jonge dames Fr. Bergmans, R. v. d. Dungen, N. Dupont, T. Kolen, A. v. d. Linden, C. v. d. Meijs, allen te Waalwijk en J. v. Boxtel en C. Jansen te Kaatsheuvel. RESTAURATIE NED. HERV. KERK. Naar wij vernemen zal de aanbeste ding der restauratie der Ned. Herv. Kerk in onze gemeente, waarvoor een aantal aannemers zijn uitgenoodigd, plaats vinden op Zaterdag 17 Aug. a.s. GROOTE AMBITIE VOOR BOUWGROND. Naar wij vernemen is het geheele perceel grond Oostzijde Kerkstraat, toebehoorende aan mevr. de Wed. Vaags, door bemiddeling vai>,, notaris A. Schaap, verkocht aan vers- jillende personen in- en buiten de gem -nte, tot het bouwen van woningen t <ildaar. Komen dus de bouwvergunningen af, dan zal deze geheele zijde dezer .nooie straat spoedig geheel bebouwd worden, wat tevens wil zeggen d r werk komt in de bouwvakken. KINDEREVACUATIE DER ROT- TERDAMMERTJES 14 DAGEN UITGESTELD. A Het Nederlandsch R.K. Huisvestings comité deelt mede dat het Centrale Evacuatie Bureau van de gemeente Rotterdam, gevestigd Molenj^aterweg 24, Rotterdam, wegens overdrukke werkzaamheden de Kinde&vacuatie gedurende 14 dagen heeft stopgezet. Gedurende deze periode zifllen dus ook in onze gemeente géén evacuatie- kinderen meer aankomen. E'xlhter kan na 20 Augustus een 2e transport Rot- terdammertjes worden tegemoet ge zien. CONCENTRATIE DER SCHOEN EN LEDERINDUSTRIE. Donderdag 1.1. vergaderde te Tilburg de Federatie van Nederlandsche Le derfabrikanten. Naar werd medegedeeld worden door de overheid maatregelen genomen om alle organisaties, die op de schoen-, leder- en huidenbranche betrekking hebben in een organisatie onder te brengen. Men stelt zich voor dat de leiding van dit nog te vormen instituut alsdan zal bestaan uit een zgn. contactcom missie, gekozen of benoemd uit be- stuurderen der op te heffen schoen-, leder- en huiden-organisaties, welke commissie dan adviezen en rapporten kan uitbrengen aan de desbetreffende regeeringsinstanties. Voorts werd ter vergadering nog medegedeeld dat ook de ongeorgani seerde lederfabrikanten en daarnaast nog de lederimporteurs het besluit heb ben genomen, om evenals de Federatie het bindend besluit vrijwillig voort te zetten. AANBESTEDING. Onder architectuur van den heer A. van Huiten Jr., werd aanbesteed het bouwen van een ledermagazijn voor rekening van de Fa. v. Oldenbeek en Smelt N.V. De uitslag was: A. Vermeer, Waalwijk 12985.— J. de Bont-v. Huiten, Nieuwkuik 12525.— Fa. Wed. Aarts, Waalwijk 12234.— J. v. d. Meijs, id. 11956.— R. Kooien, id. 11949. A. v. Huiten, id. 11947. H. Kramer, id. H. Boot, id. M. Kleijngeld, id. L. Fitters, Waspik H. Maas, Waalwijk H. v. Huiten, id. C. Timmermans, Sprang J. v. d. Broek, Waspik J. Nieuwenhuizen, Sprang Gegund aan den laagsten 11933.- 11800.— 11679.— 11648.— 11609. 11605. 11597. 11597. 11245. inschrijver. Het bouwen van een ketelhuis, machinekamer met bijbehoorende wer ken voor rekening van de Lederfabriek fa. L. Mombers, onder architectuur van den heer A. v. Huiten Jr., is onder hands opgedragen aan den heer G. v. Heesch, alhier, voor een bedrag van 6582.-. Aan denzelfden aannemer werd tevens opgedragen de bouw van een magazijn voor den heer Van Kempen- Hombergen, St. Antoniusstraat, tot een bedrag v^n 1000. COMITÉ OUDEN VAN DAGEN. Zooals reeds vorige week werd me degedeeld zal het Comité voor de Ou- v den van dagen dit jaar een amuse mentsmiddag organiseeren in Musis Sacrum. Het zal geen filmvoorstelling worden, zooals oorspronkelijk werd be richt, doch een gevarieerd programma, waaraan zullen medewerken de dich- ter-zanger Koos Speenhof met zijn vrouw Cesarine en de heer van Enge len, die vanzelfsprekend op het feest van de Ouden van dagen thuishoort. Allen bovén 65 jaar, dames en hee ren kunnen zich bij het Comité voor deelname aanmelden. Laten zij het zoo spoedig mogelijk doen. Hoe meer zie len, hoe meer vreugd! Er wordt een goed „bakske" gezet en daar zal nog wat bijkomen ook. De collecte voor het feest zal dezer dagen beginnen. Het Comité rekent weer op de spontane hulp van alle bur gers. R K WERKLIEDENVÈREENIGING. Algemeene vergadering van de R.K. Werkliedenvereeniging op Maandag 12 Augustus 1940, des avonds 8 uur, in het Bondsgebouw. Aan de orde: 1 Opening; 2 Notulen; 3 Spreekbeurt door den heer Fr. Hoo- gers, voorzitter van den Bosschen Dioc. Bond. Onderwerp: „Onze arbei dersbeweging vóór en na 10 Mei"; 4 Mededeelingen. Vragen voor de rondvraag of naar aanleiding van het gesprokene} moeten schriftelijk, onderteekend met naam en adres, vóór of tijdens de vergadering aan den Voorzitter worden ter hand gesteld, die zich het recht voorbehoudt, deze vragen al of niet te beantwoorden. 5 Sluiting. Deze vergadering is alleen toegan kelijk voor leden van de R.K. Werklie denvereeniging. Met het oog op de belangrijkheid van deze vergadering wordt aller opkomst dringend verzocht. CONCERT EN TURNDEMONSTRATIE. Door de Harmonie ,,St. Jan" zal a.s. Maandagavond op de Muzieknis te v.m. Baardwijk een concert worden ge geven. De Gymnastiekvereeniging „Kunst en Kracht" maakt te voren een turn- marsch door een deel der gemeente en zal tijdens de pauze van het concert van St. Jan een korte turndemonstratie geven. Op Zondag 18 Augustus zal de Harmonie ,,St. Jan" een avondconcert geven op de Muzieknis op het Raad huisplein alhier. BINNENBRANDJE. Bij de fam. P. in v.m. Baardwijk ont stond een klein binnenbrandje, dat waarschijnlijk veroorzaakt werd door dat spelende kinderen in een waschfor- nuis pookten, waardoor er vuur uitviel. Eenig in de nabijheid liggend wasch-« goed vatte vlam en deelde 't vuur nog mede aan andere voorwerpen. Met em mers water slaagde men er in 't brand je meester te worden. De schade is niet groot. HANDBOOGSPORT. Zondag j.l. had op de banen der R.K. Handboogschutterij „Eendracht maakt Macht", de 5de voortzetting plaats van den onderlingen Zesdaagsche. De lei ders van dezen Zesdaagsche, 't koppel L. v. BladelR. v. Loon, zijn ook he den weer goed op schot en weten reeds in de eerste serie een ronde op de overige koppels uit te loopen. Voor- loopig hebben zij dan ook onbedreigd de leiding. Doch in de 3de serie weten hun zwaarste concurrenten, het koppel J. KleijbergJ. Verhoeven, nog een ronde te bemachtigen en hiermede een goede kans te behouden. Onder den strijd werd door een toeschouwer nog een flinke premie uitgeloofd voor de winnaars van dezen Zesdaagsche, waarom dan ook a.s. Zondag, den laat- sten dag, fel gekampt zal worden. Stana na den 5den dag: L. v. BladelR. v. Loon 389 p. Op één ronde: J. Kleijberg—J. Verhoeven 372 p. Op twe? ronden: H. v. d. MeeJ. Verheijden 345 p. P. v. Bavel—R. Pulles 338 p. Op drie ronden: C. PullesH. Muskens 363 p. C. v. d. Hoven Pz.P. v. Dijk 315 p. C. v. d. HovenM. Beerens 306 p. W. Pulles—A. Brok 300 p. M. v. d. MeeJ. Leijtens 288 p. EEN RAKE SNIJBOON. Onze mooie boschrijke omgeving is een ideaal oord voor wandelaars en natuurliefhebbers. Gewoonlijk zal een wandelingetje door de schoone duinen, degenen die zich daaraan overgeven, verkwikken en terugbrengen in het evenwicht, dat door het onevenwich tige der benarde tijden dikwijls ver is zoekgeraakt. Soms kan zoo'n rust vreemdsoortig worden verstoord. i)it ervoer dezer dagen een dame die tusschen bergen en dalen wandelde, mogelijk om daar te bekomen van liet zenuwsloopende peinzen over 't feit hoe zij haar tcxtielkaart het rendabelst zou kunnen maken. Nauwelijks heeft zij eenigszins den weldadigen invloed harer omgeving ondergaan, of zij schrikt hevig op van een haar Hinde rende gedaante, dat er vreemde ma nieren op na scheen te houden. Te oor- deelen tenminste naar zijn gekke frat sen, hoorde hij eerder op een plaats thuis waar geen verstandige menschen komen dan in onze hei, hoewel ook zulke onevenwichtigen van ons na tuurschoon mogen genieten, zeker wanneer ze niemand kwaad doen. De dame echter wist niet wat er van te denken, stelde zich het ergste voor en zette het op een loopen onder hel uitstooten van allerlei hevige gil letjes. Bij deze onverwachte vertooning bleef de oorzaak harer vrees plotseling staan en mompelde hoofdschuddend: „wè loopen 'r tegeswoorig toch veul gekke meensen rond, het ies feitelijk ongeperrementeerd". Toen vervolgde de ongelukkige hoofd schuddend zijn weg. MUZIEKEXAMENS. Aan het Conservatorium der R. K. Leergangen te Tilburg, afdeeling Pro fane Muziek slaagden voor het theore tisch gedeelte van diploma Solozang L.O., zr. Leonie te Moerdijk, en voor het theoretisch gedeelte van diploma Piano L.O. mej. J. Buijs te Zundert, mej. B. van Grunsven te Oss, mej. D. Pijnenburg te 's-Bosch en de heer J. v. d. Wouw te Breda. Aan de afdeeling Kerkmuziek slaag den voor diploma A. Organist: J. van Beeck te Helmond, J. van Heeswijk te Schijndel, Ch. Kuijten te Waspik, W. van Maris te Eindhoven en fr. Rudol- fus, Ruwenberg, St. Michielsgestel. Verder slaagde voor diploma A. Koordirecteur: B. de Swart te Chaam. Als gedelegeerde van de Nederland sche St. Gregoriusvereeniging heeft pastoor F. Mannaerts aan deze ge slaagden van de afdeeling Kerkmuziek ook het getuigschrift der St. Gregorius vereeniging uitgereikt. OPBOUW VAN HET VERVOER LANGS DEN WEG. Taak der Vervoercentrales in de rege ling der motorbrandstof distributie. In een eerder artikel zegden wij toe de taak der Vervoercentrales in het hiervoor omschreven gebied nader toe te lichten. Door omstandigheden van organisatorischen aard was het niet mogelijk op deze aangelegenheid direct terug te komen. Thans is het echter in Brabant zoover. Voor geheel Noord-Brabant is mid dels de Vervoercentrales thans inge voerd voor het beroepsgoederenvervoer een controlekaart, welke kaart nauw keurig door den houder moet worden bijgehouden en waaruit te zijner tijd kan blijken, welk werk door hem is ver richt en hoeveel kilometers door hem zijn afgelegd. Het is met het oog op een zoo regel matig mogelijke en eerlijke benzine distributie dringend noodzakelijk en ook in het werkelijk belang van de be roepsvervoerders, dat zij de aan hen verstrekte kaart zoo nauwkeurig moge lijk invullen en deze te juister tijd bij de Vervoercentrale, welke de kaart heeft afgegeven, terug bezorgen. Immers gebeurt dit niet, dan loopt men kans, dat geen benzine meer kan worden verstrekt en men zich zelf uit schakelt uit het gilde der nijvere wer kers, dat zich expediteurs noemt. Mocht iemand moeilijkheden hebben met de invulling, hij wende zich tot de Vervoercentrale. Deze is ten allen tijd bereid de noodzakelijke inlichtingen te verschaffen. ANDELS JEUGD TREKT ER OP UIT. W ontleenen een en ander aan een beschrijving uit 't „Nieuwsblad van Heusden", getuigend van waardeering over hetgeen onze plaats en streek biedt. „Volgens gewoonte werd ook dit jaar weer zoo wat ultimo Juli, het handle in de wereld der Andclsche school jeugd met een ruk omgegooid en trok deze er in twee groepen op uit, thans naar de unieke blonde landduinen ten Zuiden van de Langstraat en gleden respectievelijk 120 en 50 „exemplaren" van het kleine grut met hun geleiders op schokgebroken wagens en fietsen, in de meest uiteenloopende uitvoerin gen, de stilte en eenzaamheid in van het natuurresservaatGiersbergen en Roestelberg. Daar, waar een slinger-zandpaadje, in honderd hochten voortschiet tus schen overneigende beukentakken en het wit der gulle uitspanning glim- mert achter een rijpen gersten-akker, schimt de boschrand van het hooge Giersbcrgcn-duin. Wat een klauterpartij in het mulle zand van den top! Menig zweetdrup peltje kraalde om de neuspunt. Wat zou dat? Verstoven waren de gasten in alle richtingen der windhoos, om een uurtje later de boterhammen naar binnen te werken in de rustige uit spanning aan den voet, die nu eens weer vol druk rumoer stond. Verlaten trekt het heipad Drunen- Roestelberg door dennenbosschen vol serene, suizelende stilte en langs ge cultiveerde gronden, waarover het snir-zoevend geluid der seizen trill. Hier... 't schoonste, het bekoorlijkste gedeelte van den tocht! Het einde: de steile klimpartij over den Roestelberg- rand. En dan wie kent de intieme roer selen van het kinderzieltje, den in druk, die het monumentale raadhuis en de hij uitstek-schoone R.K. Kerk te Waalwijk hebben gemaakt? De sub tiele nuanceering der gebrandschil derde ramen van het godshuis, die het religieus element moeten verhoogen, de vastgegrepen schoonheid van hel hoogaltaar, de rustige pracht der ge welven... het alle maakte de kleine be zoekers stil Toen voort! Naar de pont te Dron- gclen. Langzaam langzamer werd 't tempo van „den weg terug". Vermoei de spieren? Neen, het was het willen savoureeren van het intens genieten. Tc vlug werd het uitgangspunt der afreis bereikt. Men schrijft uit Vught aan de Prov, Bossche Crt.: De moed die in de schoenenzonk. Men herinnert zich dat enkele weken geleden in de velden tusschen Vlijmen en Cromvoirt een zware vliegtuigbom werd gevonden. Het kwam de politie al dadelijk verdacht voor dat het projectiel rustig langs den wegberm stond, niet tot ont ploffing was gekomen en zelfs geen gat in den grond had gemaakt. Toen zij bovendien vernam dat een auto, waarin een dame en twee heeren, verdacht moest worden de bom te hebben aangevoerd, werd een inten sief onderzoek ingesteld. Het resul taat daarvan was als volgt: De twee heeren in kwestie waren per auto ergens in Nederland, toen zij in een cafó langs den weg ver namen dat in de nabijheid een vliegtuig was gevallen. Nieuwsgierig als zoovelen gingen zij ook eens kijken en vonden bij het onbewaakte vliegtuig onder meer den bom. Stelden anderen zich tevreden met souvenirs van kleiner formaat, de beide heeren namen den bom mee als aandenken aan den oorlog 1940. Niemand der aanwezigen had daar tegen bezwaar en dies werd het vrachtje ingeladeh. Maar onderweg kwam men tot nadenken. Als dat rare ding nu eens door het schokken en slingeren van den wagen tol ontploffing kwam. Dan zouden beiden verleden tijd zijn, aldus overwogen zij. En met het verslinden der kilometers nam de angst toe. Dies beraamde men plannen om den bom kwijt te worden. Zoo maar op den weg stoppen en het ding neerleggen, dat was te gevaarlijk. Uit den wagen smijten stond gelijk met eigen en anderer doodvonnis te teekenen. In een rivier wippen zou ook maar niet zonder opgemerkt te worden kunnen geschieden. Enfin, de heeren kwamen in een Brabantsche stad, hun home aan, zonder kans te hebben gehad den bom veilig weg te werken. Men durfde er niet den nacht mee ingaan. Wie weet was het geen tijdbom en zou »de wekker« weldra in actie komen. Goede raad was duur. Tot iemand op het idee kwam tegen het vallen der nacht het projectiel ergens in een stil veld te deponeeren en %dan uit een telefooncel anoniem de politie te alarmeeren. En aldus is geschied. Maar, al brengen de kraaien het uil, de ver- horgen daad der automobilisten was opgemerkt en de heeren zijn» bij de politie bekend geworden. De auto riteiten zullen nu verder hebben te beslissen, liet projectiel werd dooi de weermacht onschadelijk gemaakt. De aanval op Engeland van dag tot dag te verwachten. Gissingen over de taak van de marine. De correspondent van de N.Rott. Gt. te Berlijn telefoneerde gister avond o.m. aan zijn blad De vliegers van het Duitsche luchtwapen hebben tijdens de offensieven in het Dosten, Noorden en Westen en bovenal tijdens den langen winter duidelijk geuoeg be wezen, dat zij zeer zeker geen »mooiweer-vliegers« zijn. In som mige gevallen kwamen weersom standigheden, die in het algemeen voor de vliegerij als ongunstig be schouwd moeten worden hun ook te hulp bij het uitvoeren hunner opdrachten. Dat was bijv. het geval waar een zware bewolking de stuka's in staat stelden zich vol komen onverwacht uil den donkeren hemel op hun prooi te storten om meteen daarna weer in de wolken te verdwijnen, nog voor het afweer geschut nauwkeurig gericht had kunnen worden. Voor een actie op groote schaal heelt ook de Duitsche luchtmacht en zij misschien zelfs in de eerste plaats behoefte aan helder zicht en dus aan goed weer. De geheele nieuwe strategie immers, welke de Duitsche strijdkrachteu iu het afge- loopen jaar op alle fronten de meest frappante overwinningen heeft doen behalen is immers ge- basseerd op een absolute en vol komen harmonische samenwerking der wapenen te laDd, ter zee of in de lucht, waarbij hot luchtwapen heelt opgehouden een afzonderlijk onderdeel te zijn en afwisselend de rol vervullend van veikennings patrouilles, gemotoriseerde voor hoede en ver-dragende artillerie. De expeditie tegen Noorwegen heeft het bewijs geleverd, hoezeer de strijdkrachten ter zee gehandicapt zijn, wanneer tengevolge van slecht zicht het contact met het lucht wapen gering is en voortdurend verbroken wordt. Vooral ten Zuiden en Zuid-Oosten van Noorwegen had de Duitsche marine met nevel banken en zware bewolking te kampen, waaraan deskundigen voor een goed deel de offers toeschrijven, die de Duitsche opmarsch tegen Noorwegen gekost heeft. De Duiische militaire leiding heeft Noorwegen de generale repetitie voor Engeland genoemd, zooals de veldtocht tegen Polen een generale repetitie voor een offensief in het Westen is geweest. De oorlog in Noorwegen heeft aangetoond, dat betrekkelijk zeer kleine eenheden zonder zware wapenen bij machte zijn om tegen een vrij sterke over macht de bruggehoofden te behou den, die ze in staat zijn geweest te vormen. De groote moeilijkheid schuilt in de lading van 't zwaarste materiaal. De Duitsche oorlogs- marine leed ernstige schade bij de bestorming der moderne, maar geenszins zoo geweldige Noordsche kustverslei kingen. Had er bij die bezetting geen verwarring bestaan, dan zou de schade nog grooler zijn geweest. Voor zoover het bij gebrek aan weerberichten valt na te gaan, vormen de weersomstandigheden geen beletsel meer voor den grooten, van dag tot dag te verwachten aan val op Engeland, De ervaring leert, dat het zeer twijfelachtig is of deze weersomstandigheden langen tijd zullen aanhouden Tenslotte wordt de datum van den eersten September nog steeds zoo al niet genoemd, dan toch ge propageerd als de dag dat de be zetting van Groot-Brittannië door de Duitsche strijdkrachten een feit zal zijn. aIn een persgesprek heeft ^rijks maarschalk Göring nog dezer dagen als zijn meening te kennen gegeven, dat het luchtwapen nog niet zoo ver ontwikkeld is, dat het massaal landen veroveren kan. Duitsche duikbomvliegtnigen zullen onge twijfeld de Engelsche kustbatterijen zwaar op de proef stellen, Duitsche bommenwerpers zullen de verbin dingen van den vijand trachten le vernietigen, Duitsche jagers zullen elke tegenactie in de war probeeren testuren parachutisten zullen hoogst waarschijnlijk allerlei strategische punten bezetten, maar ondanks alles v

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5