UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. PROVINCIAAL NIEUWS DRUNEN GEERTRUIDENBERG leening (bouwcredieten) zijn mogelijk en wel tot een maximum van 9ó pCt. van de leening. VOORRADEN MOTORBRANDSTOF. Moeten vóór 22 Augustus opgegeven worden. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart, deelt mede: Ieder, die meer dan 100 liter motor brandstof (benzine of dieselgasolie voor automobiel) in voorraad heeft, wordt de verplichting opgelegd onver- TeHoorn werd de traditioneele „lapp doen bij den directeur van het Rijksbu reau voor aardolieproducten. De opgave moet geschieden hetzij per gefrankeerde briefkaart, hetzij per brief in gefrankeerde gesloten enveloppe, adresseering uitsluitend aan sectie IV van het Rijksbureau voor aardoliepro ducten, Zeestraat 100/104, 's-Graven- hage. Zoowel in de opgave als op de enve loppe moet duidelijk in den linker be nedenhoek het woord „Voorraadopga- ve geschreven worden. De opgave zelf dient slechts aan te geven: a. in liters, uitgedrukt in een enkel getal, de totale hoeveelheid motor brandstof, welke men in voorraad heeft ongeacht de wijze van opslag of ver pakking; b. het volledige adres of de volledige adressen, waar de voorraad zich bevindt; c. den naam van den in zender met eventueelen firmanaam; d. het volledige adres van den inzender; e. datum van inzending der opgave; f. de onderteekening door den inzender. De opgave moet uiterlijk 22 Augus tus in het bezit van het Rijksbureau zijn. VOORRADEN EIEREN EN EIPRODUCTEN. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt het vol gende bekend: Ten einde op elk oogenblik een over zicht te hebben van de opgeslagen koelhuis- en kalkeieren en van de ei- producten, is bepaald, dat ieder zijn voorraden moet opgeven aan de iNe- derlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Deze opgave moet geschieden uiterlijk 24 Augustus, naar den toestand van 21 Augustus. Deze opgave behoeft alleen verstrekt te worden door diegenen, die de koel huis- en kalkeieren en de eiproducten in voorraad hebben voor verkoop of om deze te gebruiken in het eigen be drijf. Daaronder vallen niet de eieren, die particulieren voor eigen consump tie hebben ingeslagen. DE POSITIE VAN DEN JOURNALIST. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, is het niet onwaarschijnlijk, dat binnenkort een verordening zal verschijnen, welke de positie van den journalist zal regelen. GEEN SCHOOLWEEK VAN DERTIG UREN. Zooals men weet bestond het plan de lesroosters voor het middelbaar on derwijs op dertig uren per week te brengen. Naar het Hdblad verneemt is dit plan echter niet doorgegaan. In het algemeen blijven de lesroosters on veranderd. HOOGERE BENZINEPRIJS. De benzineprijzen zijn met ingang van gisteren verhoogd. Voor levering in vaten of aan de pómp is de prijs thans 21 cent per liter. DE VOORRAAD AARDAPPELEN IN NEDERLAND. Naar de N.R.Crt. bij bevoegde in stanties verneemt, zijn de hoeveel heden aardappelen in ons land van dien aard, dat geen distributie daarvan noodig zal zijn. DE VERDUISTERING. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering: Zonsondergang 21 Aug.: 8 u. 5,3 m. Zonsopgang 22 Aug.: 6 u. 34 m. groot deel van de financieele middelen zal afhangen. Morgen, Donderdagavond is het bij eenkomst voor de kinderen in 't café van den heer A. van Berkel. VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. vergeten worden, maar steeds de volle aandacht hebben van het comité, 't welk daarvoor niet genoeg lof en waar deering kan worden toegezwaaid. OPBRENGST ST. VINCENTIUS-COLLECTE. Vervolgens deelde de voorzitter me de, dat reeds Woensdagavond (heden) de uitbetaling zal plaats hebben; de le den zullen hiervoor een uitnoodiging thuis krijgen. Daarna verleende de vergadering haar goedkeuring aan het voorstel van het bestuur om weer een bedrag be schikbaar te stellen voor de Kerstactie en het Kinder St. Nicolaasfeest van de R.K. Werkliedenvereniging. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de ver gadering met den Chr. groet sloot, na de leden bedankt te hebben voor hun buitengewone opkomst en de hoop uit sprekend, dat ook de volgende verga dering zoo'n druk bezoek zal hebben. 50 JAAR SCHOENFABRIKANT. Naar wij thans in „De Schoen" lezen, herdacht 10 Augustus 1.1. de heer Ant. Smits, directeur der N.V. G. L. Smits ét Co., de bekende schoenfabrieken te Dongen, voorzitter van de afd. Groot bedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, den dag waarop hij voor 50 jaren zijn intrede deed in de schoen industrie. „PARADIJSVLOEK" TE OISTERWIJK. Men schrijft ons uit Oisterwijk: Ruim 1400 bezoekers vulden Zondag bij de derde opvoering van De Para dijsvloek door de Ghesellen van den Spele Oisterwijks Natuurtheater. Er waren zitplaatsen te weinig, zoodat talrijke personen met een staanplaats genoegen namen, terwijl velen nog te leurgesteld moesten worden wegens plaatsgebrek. Jonge Wacht. Zondag werd in de parochiekerk van St. Lambertus weer een nieuwe Jonge Wachtgroep „St. Petrus Cani- sius" geïnstalleerd. De belangstelling van de zijde der ouders was zeer groot De plechtigheid werd verricht door den directeur van de Jonge Wacnt- afdeeling van Drunen, Deken Gcos- sens. In den namiddag werd in de ver- eenigingslokalen een feestelijke bij eenkomst gehouden, waarbij 't woord o.m. gevoerd werd door den hoofd leider Jan Dekkers. Met deze installatie van deze groep werd tevens het eerste lustrum van de Jonge Wacht-afdeeling van Drunen herdacht. Hoofdleider Dekkers memo reerde wat er in al die jaren tot stand was gekomen en bracht daar op zeer hartelijke wijze dank aan Deken Goos- sens, die de groote promotor is ge weest van de Jonge Wacht beweging in Drunen. De inwoners van Drunen weten wat Deken Goossens voor de jeugd heeft gedaan en het wordt ten zeerste gewaardeerd. Na deze plechtigheid werd voor de Jonge Wachters een sterrit op de fiets gehouden door Drunen, die bijzonder slaagde. Collecten. In afwijking van hetgeen reeds eer der bericht, blijkt ons thans dat de collecte voor het nationaal hulpcomité 1940 307.50 heeft opgebracht. De op brengst van de collecte voor den zie ken en gewonden Nederlandschen sol daat bedroeg ruim 200. Blocveiling. De prijzen van de laatste blocveiling waren als volgt: Snijboonen 11.tot 11.10; spek- boonen 11.dubbele princessen 9.50 tot 10.10; stokprinces z. dr. ƒ15.60 tot ƒ16.pronkboonen ƒ7. ales per 100 K.G. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Geertruidenberg, op Vrijdag 23 Augustus 1940 des namid dags twee uur, in het gemeentehuis aldaar. Te behandelen zaken: 1. Aanbieding gemeenterekening en bedrijfsrekeningen dienst 1939. 2. Benoeming van een commissie tot onderzoek der rekening 1939 en der begrooting dienst 1941. 3. Besluit tot verhaal crouponbe- lasting. 4. Voorloopige vaststelling uitga ven openbare lagere school 1939. 5. Ingekomen stukken. 6. Reclames. ABONNEERT U OP DIT BLAD GOUDEN BRUILOFT ECHTPAAR v. cl. HOEK. Een spontane en hartelijke huldiging. Zaterdag 17 Augustus 1.1. vierde het echtpaar v. d. Hoek-Yos in de Hooi- steeg alhier, zijn gouden huwelijks feest. I still Het zou niet goed geweest zijn, wan neer dit feit zonder meer zou zijn voorbij gegaan. De krasse jubilarissen hebben wel anders verdiend. Het ijve rige buurtcomité had dit ook ingezien en huldigde daarom op een spontane en hartelijke wijze hel gouden paar, daarin bijgestaan door vrijwel de ge- heele buurt en meerdere andere per sonen uit de gemeente. Het was daar om wel jammer dat de openbare- vie ling tot een receptie beperkt moest blijven, daar de tijdsomstandigheden veel uiterlijk feestvertoon niet toelie ten. Om ongeveer elf uur werd het gou den echtpaar in 'n versierden landauer van de woning gehaald en geëscorteerd door familieleden, comité, bruidjes en tal van buurtbewoners naar Hotel „De Twee Kolommen" gereden. Het werd hier verwelkomd met een jubelzang, door de kinderen uitgevoerd onder leiding van den heer Tom Bur- magne. Een liedje dat qua inhoud en wijs zeer aardig was en later nog meer malen werd ingezet. De heer Karei de Mol, als voorzitter van het buurtcomité, richtte zich hier na met een keurige toespraak tot de jubilarissen. Het is voor mij een voorrecht, zeide spreker, de opgedragen taak te mogen vervullen om hier als eerste 't woord tot U te kunnen richten en daarbij de tolk te zijn van allen die hier tegen woordig zijn. Gouden Jubilarissen, een halve eeuw is het nu geleden dat de huwelijks band tusschen U geklofiken werd. Het koperen en zilveren jubileum behoo- ren tot het verleden, maar thans, na zoovele jaren is de gouden kroon be reikt; de kroon, die zoo zeldzaam in het huwelijksleven voorkomt. Vijftig jaren vlogen voorbij, jaren van ge trouwe plichtsbetrachting, jaren ook van onvermoeid, streven en werken. Vijftig jaar hebt gij gestreden. Vijftig jaar samen geleefd. Vijftig jaren lief en leed met elkaar gedeeld in den maalstroom van het leven en al dien tijd bent Gij gebleven wat Gij waart. Laten wij hoopen dat gij ook in de toekomst van rampen en tegenspoeden verschoont moogt blijven en nog een maal de diamanten kroon Uw deel zal worden. Dat God's overvloedigen zegen U vergezelle op Uw verder levenspad. Hierna richtte spreker nog enkele woorden van gelukwenschen tot de kinderen van het gouden paar, waar na namens de buurt een fraaie oor konde en een geschenk onder couvert werden aangeboden. Tal van personen kwamen hierna van de gelegenheid gebruik maken om hunne felicitaties aan te bieden. Wij noemen o.m. de Edelachtb. Heer Bur gemeester, de ZeerEcrw. Heer Pastoor, de Inspecteur van Politie de heer Hou- ben en tal van particulieren. Voorts waren er vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen bin nengekomen en een schat van bloe men, te veel om hier op te noemen, maar even zoo vele getuigen van de groote waardeering en medeleven waarin het 1 echtpaar zich mag ver heugen. Bleef het feest verder tot den huise- lijken kring beperkt, 's avonds leeide het zich nog even naar buiten uit door een serenade, die de harmonie St. Cris- pijn de jubilarissen kwam brengen en die hen merkbaar verrastte. In intiemen kring heeft men onder familie en kennissen nog heel lang feest gevierd, onder zang en voor dracht enz., zoodat een groote gezel ligheid onder de talrijke lamilie heerschte. Alles tesamen was het zeker een on vergetelijke dag, die een steun en vreugde zal blijven voor immer. DIAMANTEN BRUILOFT. In het café van den heer Frans van Helvoirt werd Zaterdagavond een ver gadering gehouden voor de bespreking der feestelijke viering van den dia manten bruiloft van het echtpaar H. Maas-v. Broekhoven. De belangstelling voor deze verga dering was groot. Na ampele besprekingen werd een comité samengesteld waarin de vol gende heeren zitting hebben: A. Velt- man, voorzitter; L. Dumoulin-Posthu- mes, Secretaris; L. Dumoulin-Maas, Penningmeester; leden: J. Schelle- kens, C. v. d. Meijdenberg, Sj. v. d. Griendt, L. Kroot en de dames Cor v. Huiten en Jeanne van Oudheusden. Besloten werd de geheele Putstraat in de feestvreugde te laten deelen, ter wijl met de voorbereiding daarvan thans reeds een begin is gemaakt. Eenmaal per week zullen de leden van het comité collecteeren om de noodige gelden bijeen te krijgen. Ver wacht wordt dat allen daar ruim schoots in zullen bijdragen, daar het slagen der feestelijkheden voor een Een vroolijke middag. De Ouden van Dagen-dag 1940 be hoort weder tot het verleden, doch niet dan na op meer dan behoorlijke wijze zijn plicht te hebben gedaan, welke .bestond in het geven van vreugde en ontspanning aan onze Waal wij ksche Oudjes. Wij weten wel dat hun thans niet geboden kon worden, wat andere jaren zooveel succes had, een autotocht door ons mooie Brabant, maar daar aan was niets te doen en het is zeker wel een dankwoord voor het ijverige comité waard, dat het ditmaal op an dere wegen evenveel succes voor zijn liefdevol werk mocht oogsten. Want succes heeft het gehad. Men kon het merken aan de sfeer die Maan dagmiddag in versierde Musis-Sacrum hing; men* zag het aan de opge wonden blije gezichten der oudjes, aan de gulheid der tractaties, het enthou siaste optreden der medewerkenden en niet het minst de goede zorgen van het damescomité, dat het den gasten aan letterlijk niets liet ontbreken. Voor de fijnproevers een borreltje, voor de dorstigen een glas bier of li monade en die thuis koffie te weinig kregen, haalden nu hun schade ruim schoots in. Dan waren er nog sigaren voor het manvolk, versnaperingen voor de vrouwen, allen even welkome intermezzo's, wanneer de aandacht van het tooneel even moest worden afge leid. Om goed drie uur betrad de voor zitter van het comité, de heer A. van Gent, het podium en op de hem eigen enthousiaste wijze leidde hij den mid dag in. Daar zitten we nu, zegt spreker, an ders dan gewoon; maar de wereld van vandaag is ook een andere wereld dan die van gisteren. De tijden zijn ver anderd. De benzine is schaars. Doch hoe het ook zij, al hebben we vandaag geen benzine om een tocht door ons mooie land te maken, toch zal er vreugde en lol zijn. Aanvankelijk zag het er nog al somber uit, want men had reeds besloten dit jaar niets te doen, maar gelukkig is dat besluit niet uitgevoerd. Wij zullen thans de wereld maar nemen zooals God die ons ge geven heeft en iederen dag beschou wen als hem te hebben ontvangen uit God's hand. Dat wij goed geoor deeld hebben blijkt wel uit de groote goedgevendheid der burgerij van Waalwijk, zoodat wij het den Oudjes vandaag aan niets behoeven te laten ontbreken (applaus). Spreker hoopt dat deze schitterende traditie in eere mag worden gehouden. Een bijzonder woord van welkom richt spreker vervolgens tot de gasten van vandaag, den heer en mevrouw Speenhof, tot den heer H. v. Engelen, de muzikanten onder leiding van den heer Fr. v. Straten en tot de verdere aanwezigen die hij een genoeglijken middag toewenschte. Drik van Engelen kwam daarna op de planken en huldigde op komische wijze enkele gouden paren die aan wezig zijn, een gouden baker, een oudste inwoonster en een jong paar, ook iets wat uit de „Ouden van Dagen" is voortgekomen. Wat kan ons in zoo'n gezelschap nog gebeuren?, vraagt spr. Vervolgens vroeg spreker de aan dacht voor den nestor van onze klein kunst, den heer Koos Speenhof, die met zijn echtgenoote allen van harte zou laten genieten, onze Koos Speen hof, die zich z'n laatste optreden te Waalwijk vóór 25 jaar herinnerde, ter wijl onze herinnering gaat tot z'n eer ste optreden in Waalwijk, op een con cert van l'Esperance boven bij „de Krooi", dat toen nog met heel veel moeilijkheden gepaard ging! De „bard" is ouder geworden, maar z'n kunst heeft hij wonderlijk bewaard. En genoten hebben ze van het uit- gebreid-gevarieerd repertoire van dit echtpaar, dat op het gebied der klein kunst een haast ongeëvenaarde repu tatie 'geniet en deze reputatie weder alle eer aandeed, iets wat de heer van Gent aan het eind van het optreden naar de juiste waarde wist te schatten, door mevrouw Speenhof een bloemen hulde aan te bieden, waarvoor deze zeer erkentelijk was. Daarna was het bijna voortdurend „oonze Driek" die over de planken zwierf en de aanwezigen van de eene schaterbui in de andere liet sforten, met zijn dol-komische grappen en zet ten, doch ook met zijn levensliedjes, de ernstigere noot, veel succes oogstte. Te vroeg nog naar veler meening kwam het einde van dezen geslaagden dag, die de oudjes weer kracht en levensvreugde heeft gegeven en hen weer opnieuw het besef heeft bijge bracht dat zij niet alleen staan, niet In de parochie van St. Jan en H. An- tonius van Padua, werd in de H. Mis sen van Zondag 18 Augustus gecollec teerd ten bate der St. Vincentiusver- eeniging. De opbrengst was in de parochie St. Jan 365.781 en in de parochie van den H. Antonius 103.53\ totaal 409.32. De liefdadigheids-predicaties wer den gehouden door den weleerw. zeer geleerden heer Gerard Witlox, geeste lijk directeur van 't Klein-Seminarie te St. Michiels-Gestel en den ZeerEerw. Pater Adrianus Cap. uit Tilburg. ZIEKENKAS VAN DE R. K. WERKLIEDENVEREENIGING. Bovengenoemde instelling hield gis teren haar gewone halfjaarlijksche ver gadering. welke buitengewoon druk bezocht was. De voorzitter, dhr. A. Kerkhof, open de de vergadering met den Chr. groet, heette de aanwezigen welkom en sprak er zijn voldoening over uit, dat op de eerste vergadering die hij mocht leiden zoo'n overgroote opkomst te constatee- ren viel. Hij sprak de hoop uit, dat ook in de toekomst de vergaderingen zich in zoo'n bezoek zouden mogen verheu gen. Daarna bracht de secr.-penningm., dhr. N. van Hoof, het financieel ver slag uit over het le halfjaar 1940, waaraan wij het volgende ontleenen: Ziekenkas. Inkomsten 680.32 Uitgaven 545.55 Batig saldo 134.77 In kas op 1 Jan. 1940 7351.94 In kas op 1 Juli 1940 7486.71 Steunfonds. Inkomsten 214.70 Uitgaven 318.85 Nadeelig saldo 104.15 In kas op 1 Jan. 1940 2785.44 Nadeelig saldo 104.15 In kas op 1 Juli 1940 2681.29 De heer G. de Jong bracht namens de controleurs verslag uit en deelde de vergadering mede, de boeken en be scheiden van den penningmeester te hebben nagezien en in orde bevonden. De voorzitter bracht den penning meester dank voor zijn accuraat beheer, terwijl hij tevens de controleurs dankte voor hun bemoeiingen. Inplaats van dhr. G. de Jong, die af tredend was, werd als controleur be noemd dhr. C. Adriaanse. Daarna kwam aan de orde punt 6 van de agenda: Voorstel van het Bestuur om de le den, in verband met de moeilijke tijds omstandigheden een kleine ondersteu ning te geven. De voorzitter memoreerde dat, toen ook ons land in den oorlog betrokken werd, het bestuur meende iets te moe ten doen om de leden tegemoet te ko men. Het Bestuur besloot toen de le den een maand vrij te stellen van con tributie, welke maand inmiddels is ver lengd tot drie maanden, zoodat de le den tot en met de maand Augustus vrij zijn van contributie. Te beginnen met de le week van September is dus weer contributie verschuldigd. Het bestuur was van oordeel nog verder te moeten gaan en het meende goed te doen aan de vergadering voor te stellen aan alle leden een kleine on dersteuning te verstrekken. Daar het grootste gedeelte van het bezit der ver- eeniging door de oudere leden is bijeen gebracht, was het bestuur van meening dat die leden ook voor een hoogere ondersteuning in aanmerking moesten komen. Daarom was het voorstel van het bestuur om de leden in drie groe pen te splitsen, n.l. diegenen die tien of minder jaren lid zijn, zij die tusschen 10 en 20 jaar lid zijn en die leden, die meer dan 20 jaar lid zijn. Zoodoende wordt een goede verhouding gescha pen. De heer N. van Gorcum merkte op sympathiek tegenover het voorstel te staan, doch stelde de vraag welk be drag met dit voorstel gemoeid is en of door die uitgaven het bestaan van de Ziekenkas niet in gevaar wordt ge bracht. De voorzitter antwoordde hierop, dat voor de uitvoering van het bestuurs voorstel een kleine 2000.noodig is, doch dat, rekening houdend met het huidige aantal leden, de Ziekenkas er financieel nog goed voorstaat. De voorzitter merkt nog op, dat het in de bedoeling ligt, dat eventueel ach terstallige contributie van de ondersteu ning wordt ingehouden. Het voorstel van het bestuur werd daarna met algemeene stemmen aange nomen.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2