MARKTBERICHTEN GEMENGD NIEUWS JE ECHO" VERVOLG LAATSTE BERICHTEN" SPRANG—GAPELLE. KAATSHEUVEL. WASPIK. ligste en het beeld van den H. Ber- nardus door de dorpsstraat zal trek ken. Inzameling van het Brabantsch Hulpcomité. In de komende dagen zal in onze gemeente een inzameling van klceren, meubels e.a. gehouden worden door het Brabantsch Hulpcomité, voor de geteisterde streken in Noord-Brabant. Ieder geve wat hij missen kan voor zijn eigen streekgenooten. Sporters. De Sporters speelden op het terrein nabij de Stecgerf een vricndschappe- lijken wedstrijd legen het sterke Ju liana uit Baardwijk. Terwijl de Dru- nenschc ploeg slechts met tien man op het veld verscheen, wist zij 't tegen dezen sterken tegenstander toch nog tot een 2—0 nederlaag te brengen. In derdaad een goede prestatie tegen dezen sterken derde klasser van den N.V.B. Blocveiling. De prijzen bij de gehouden blocveiling waren als volgt: snijboonen 10.50; spekboonen 10.50; stokprincessen 10.50 lot 15.80; dubb. princessen z. dr. 9.60 tot 10.40; pronkboonen 6.80 tot 7.30. BEKENDMAKING. Toeslagkaarten voor de distributie van Textielproducten. De Burgemeester van S rang- Capelle maakt bekend, dat toeslagkaarten voor textiel producten zullen worden uil- gereikt aan de hoofden van gezinnen, waarvan het ge zamenlijke jaarlijksche inko men berekend per lid van het gezin, beneden f350.— ligt. Om deze toeslagkaarten te verkrijgen moeten op het Distributiekantoor te Vrij hoeve- Cape) le aanvraagformulieren worden afgehaald. Daartoe bestaat gelegenheid voor Wijk A Dinsdagmorgen 27 Augustus 1940 v.m. tusschen 9 en 12'/2 uur. Wijk B en C Dinsdagmid dag 27 Augustus 1940 n.m. tusschen 2 en 5'/2 uur. Wijk D Woensdagmorgen 28 Augustus 1940 v.m. tusschen 9 en 127a uur ln een later af te kondigen bekendmaking zal worden medegedeeld, wanneer de toe slagkaarten kunnen worden afgehaald. Sprarg-Ca) elle, 22 Aug. 1940 De Burgemeester van Sprang-Capelle, (Adv.) A SMIT. CAPELLE. Maandag 26 Augustus, des avonds 7 uur hoopt D.V. alhier aan de Hoogevaart voor de Ger. Gem. op te treden Ds. van den Berg van Krabben- dijke. Voor de Ned. Herv. gemeente le de zer plaatse hoopt a.s. Zondag 's mor gens half tien en 's namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag 's morgens half tien en 's namiddags twee uur hoopt voor de Ncd. Herv. gemeente a. d. Loonschen- dijk op te treden Ds. Vroeg in de Weij. De deze week in de gemeente Sprang-Capelle door dc Nederlandsche Studentcnfedcratié gehouden inzame ling voor Rotterdam heeft, behalve een aantal bedden, meubels, kleeding, enz., bovendien nog 250 opgebracht. Een woord van dank aan alle ge vers en geefsters, alsmede aan de ijve rige collectanten mag zeker niet ont breken. Rectificatie. In 't bericht Athletiek-wedstrijden (zie le blad onder Kaatsheuvel), staat bij de totaal uitslag der zes beste deel nemers:. Jef v. Nieuwstadt, Desk, 3, 3, 12, 16, 1072: dit moet zijn: 3,-6, 12, 16, ioy2. Bloeddorstige roover. Voor de zooveelste maal is een half wilde hond op rooftocht geweest in on ze gemeente. Thans heeft hij in den nacht van Donderdag op Vrijdag een bezoek gebracht aan de konijnenhou ders in de Marktstraat. Bij de heeren Korthout, Meeren, Brekelmans, 'v. Dijk en Voogd, wist de roover de kooien te vernielen en een of meer langooren machtig te worden. In totaal werden een twintigtal pluimstaarten vermoord, 't Is hoog noodig, dat een klopjacht op het ondier, dat onlangs ook een kalf vermoordde, gehouden wordt. Werkloosheid. Bij het plaatselijk bureau voor Ar beidsbemiddeling en werkloosheid ston den deze week 132 personen als ge heel of gedeeltelijk werkloos ingeschre ven, waarvan er 9 waren opgenomen in de steunverieening en 33 waren ge plaatst in de werkverschaffing. -Zij het dan ook in beperkte mate, zal de kermis dit jaar toch doorgang vinden. A.s. Maandag zal door de Har monie Volksvlijt en Volksvermaak een matinee gegeven worden in de Harmo niezaal van den heer H. van Iersel. Medewerking aan dit matinée zal ge geven worden door het bekende Bre- dasche muziek- en cabaretgezelschap. Dinsdag zal in Hotel P. Roovers- Montens een matinée gegeven worden waaraan zal medewerken het bekende cabaret-ensemble van Jan van Ostade. Dit gezelschap zal voor een goed pro gramma zorg dragen. Wij kunnen daar om eenieder aanraden deze beide raa- tinée's bij te wonen. Voorts zal in het Patronaatsgebouw een Fancy-fair gehouden worden ten bate van de T.B.C.-patiënten in deze gemeente. Wij hopen dat eenieder er het zijne toe zal bijdragen om deze fan cy-fair in alle opzichten te doen slagen. Voorts zal er in verschillende café's muziek zijn.. De heer J. de Winter, ambtenaar ter secretarie te Gilze en Rijen, eertijds werkzaam op de gemeente-secretarie dezer gemeente, slaagde een dezer da gen bij het gehouden examen voor het diploma gemeente-administratie. Loonopzand. Loonopzand. Th. A. Schonis naar Diefstal en heling van rijwielen. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch verscheen C. D., 32 jaar, arbeider te Dos sen, aan wien ten laste was gelegd dat hij op 13 Mei j.l. te Dussen een rijwiel had weggenomen, eigendom van den Nc- derlandschen Staat en voorts dat hfj op 15 Mei daaraanvolgend te Haamsdonk een damesrijwiel had weggenomen. Ver dachte bekende het hem ten laste geleg de. Wat het eerste-Tywiel btereft vertel de hij, dat het met een heele serie ande re militaire rijwielen langs den weg stond. Verdachte was in gezelschap van een zestienjarigen jongen, zekere Pruy- sen, toen hij den diefstal pleegde. Hel damesrijwiel lag twee dagen later aan den waterkant, waar het mogelijk door militairen was achtergelaten. Verdachte had het cadeau gegeven aan de moeder van den jongen Pruysen. Nadat deze jon gen als getuige was gehoord eischte de Officier van Justitie een gevangenisstra! van drie maanden tegen verdachte. Deze vroeg een voorwaardelijke ver oordeeling. Hij zeide, zoo gul met het gè- stolene geweest te zijn omdat hij de fa milie Pruysen, die er niet le warm bijzat, wilde helpen. Verdediger mr. Gerrits te Vught wees erop, dat deze diefstallen moeten worden beschouwd in het licht van den lijd waarin ze gepleegd zijn, ook al z|jn ze daarmee niet geheel goed te praten. Hij wees erop dat verdachte nog niet eerder door ecnigen rechter gestraft is en pleitte een voorwaardelijke gevan genisstraf subs, een geldboete. De recht bank zal op 29 Augustus a.s. vonnis wij zen. Voorts werd behandeld de strafzaak tegen de vrouw, welke bet damesrijwiel van den eersien verdachte ten geschenke had aangenomen en die zich zoo schul dig gemaakt had aan heling. Tegen haar werd een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden geëischt met een proeftijd van drie jaren. Dc rechtbank zal ook in deze zaak op 29 Aug. a.s. vonnis wijzen. Diefstal van militaire goederen le Dussen. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft voor nadere behandeling geschorst de strafzaak tegen P. A. Th., 53 jaar, kapper te Dussen, gedetineerd, aan wien ten laste is gelegd dat hij op 14 Mei j.l. te Dussen heeft weggenomen stoelen, ta fels, kleeden, enz. enz., bchoorende tol een militaire cantine en alles eigendom van den Nederlandsehen Staat. WAALWIJK. Van 16 tot 23 Augustus 1940. Geboren Adriana Wilhelmina Maria, dv. J. Sie- gcnthaler-Leijtcns. Gerardus Aloysius Antonius, zv. W. G. E. van Dijk-Maas. Johanna Maria, dv. J .'II. Blok-de Vries. Adrianus Ilenricus Laurentius, zv. J. A. de Bont-Verhoeven. Johannes Nico- laas Petrus, zv. P. J. van Helvoirt-van Dongen. Gertruda Johanna, dv. G. J. Hamers-Knops. Maria Walthera, dv. A. J. Bakkers-van Huiten. Antoon Al- phonsus Maria, zv. Chr. C. G. Aarts-de Kort. Willem Hendrik Petrus, zv. G. M. van Helvoirt-van den Brandt. Jo hannes Franciscus, zv. F. J. Klerkx-Fran- sen. Overleden Cornelia de Kort, ëehtgenootc van J. H. Wijkmans. Maria J. van Meeuwen, we duwe van G. Maas. Huwelijksaangiften H. J. de Werd, oud 32 jaren en Pa. E. J. van Tilborg, oud 27 jaren. Huwelijken M. de Poot, oud 34 jaren, wonende te Tilburg en Ca. M. E. Laros, oud 27 jaren, wonende te Waalwijk. Ingekomen: C. J. Benckhuijscn van Velsen. Pa. J. M. Bossaerts van Aerle-Rixtel. J. H. van Baaien van Botterdam. Jac. van Overdijk van Vlijmen. M. Kuis van Loonopzand. A. J. van Weert van Venlo. Vertrokken: Fr. M. van Kessel naar Wamel. A. L. van den Broek naar Vlijmen. Ga. C. van den Broek naar 's Bosch. M. B. Damen naar 's Bosch. W. van Munster naar Loonopzand. Ca. M. E. Laros naar Tilburg. Ma. F. Jansen naar Waalwijk, 23 Aug 1940 Biggen ongemerkt f 6—f 9 Biggen gemerkt f 10f 13 Aanvoer tamelijk. Eieren 6 cent. f9400 gestolen. Brutale diefstal te Amsterdam In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft een dief kans gezien zich in een café op den hoek van de Nassaukade en de Bosboom Toussaintstraat een geldbedrag van ongeveer f9400 gulden toe te eigenen De eigenaars, die reeds te bed lagen, hadden dit geld in een geldkistje geborgen, dat in hun slaapkamer geborgen was. De dader heeft zich in het holst van de nacht dooreen tuimelraam toegang tot het perceel verschaft, is de slaapkamer binnen gedrongen en heeft zich in het bezit van het geldkistje gesteld. Op weg naar de voordeur heeft de manden inhoud geïnspecteerd en het geld eruit genomen. Het kistje werd leeg bij de voordeur teruggevonden. Anderhalf kilo thee voor f650. Zeshonderdvijftig gulden heefteen waterstoker te Botterdam neergeteld voor anderhalf kilo thee, maar hij meende dan ook, dat hij bij den smokelhandel tweehonderd kilo had gekocht. De waterstoker,die aan den Linker Maasoever woont, dacht, als hij maar een paitij thee op de kop kon tikken daar wel' wat aan te verdienen zou zijn. Via .een relatie te Alblasserdam kreeg hij het adres op van een scheepstimmerman te Botterdam, de 35-jarigen J. v. d. W., en deze zeide, dat hij zien zou wat hij voor den waterstoker kon doen, want vnrmoedelijk zou hij nog wel iemand kunnen bereiken, die een paar kisten met 100 kilo in zijn bezit had. Deu volgenden dag vervoegde zich bij den waterstoker een onbekende man, die zeide gehoord te hebben, dat de waterstoker thee wilde kcopen Hij moest dan op een afgesproken dag en uur maar met een vracht wagen verschijnen op een punt nabij den Walen burger weg. De waterstoker deed dit. Op de aangegeven plaats ontmoette hij den onbekende, die met hem naar een zijstraat van de Diergaardélaan ging. Daar stond 'n carrier met erop twee kisten en bij dezen carrier bevond zich een tweede onbekende man. Er zat in elk der kisten, zoo zeide de mannen, hon derd kilo thee en de waterstoker kon ze overnemen voor f650. Er werd betaald, de kislen werden op den vrachtwagen van den waterstoker geladen en de onbekende mannen verdwenen Thuis gekomen ontdekte de water stoker toen bij de kisten opende, dat er zich ouder een laagje thee waardelooze rommel bevond, meest houtkrullen, In beide kisten zat niet meer dan anderhalf kilo thee. De benadeelde heeft van 't bedrog aangifte bij de politie gedaan, welke den scheepstimmerman v. d. W. aanhield. Deze ontkent iets met de zaak uitstaande te hebben. Hij geeft toe, dat de waterstoker bij hem is geweest en dat hij gezegd heeft, dat hij moeite zou doen om voor hem een partij thee op te schommelen, maar dat hij daarin niet slaagde. De komst van den onbekenden man bij den w iterstoker en de daarop gevolgde leverantie met bedrog zou diets anders zijn dan een toevallige samenloop van omstandigheden. Ondanks de ontkenning is v. d. W. toch in het huis van bewaring op gesloten ;de politie speurt thans naar de onbekende mannen. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Den Bosch, waarschuwt nogmaals met klem tegen de handelingen van een bepaald soort reizigers, woonachtig in zijne ge meente, die het publiek bezoeken, voor namelijk heeren geestelijken, hoofden van scholen etc. en dan schoolbehoef- ten te koop aanbieden en daarna siga ren, welke laatste veelal van inferieure kwaliteit zijn. Zij opereeren den laatsten tijd in de buurt van Heusden en het Land van Maas en Waal. Abonneert U op U is en blijft dan steeds vol komen op de hoogte van het geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie, luchtbescherming, enz. enz. f 1.25 p. kwart. - 10 ct. p. week DE UNIE. Wij ontvingen het eerste nummer van de „Unie", orgaan van de Neder- landsche Unie. In een hoofdartikel „Aan ons Volk", schrijft het driemanschap o.m.: Na de capitulatie op den 14en Mei van dit jaar ontstond er een soort luchtledig tusschen den bezetter en feitelijken re geerder in Nederland ecnerzijds en het Nederlandsche volk anderzijds. Er vormde zich na eenigen tijd zelfs een be angstigende spanning. De organen, waar in de volksmeening zich te voren kon uiten, bleken lam gelegd en alleen enke le extreme groepen bleven hun activiteit ontwikkelen en verwekten daardoor wegens den afkeer van het grootste deel van het Nederlandsche publiek ern stige onrust. Velen zochten naar een hou vast en vroegen zich af, of zij ten slotte hun heil niet hij een ander zouden zoe ken. Tevens werd het duidelijk, dat na de enkele oorlogsdagen een groot gedeêlte van het Nederlandsche volk een open oog had gekregen voor den nieuwen tijd. Reeds in het verleden waren er vele symptomen waarneembaar, waaruit bleek, dat men langs de bestaande we gen geen uitweg uit dc moeilijkheden zag. Maar daar het Nederlandsche volk niet revolutionnair van aard is, zocht het een oplossing langs de banen der gelei delijkheid. Inmiddels- bleef het vacuum bestaan. Om aan deze behoefte tegemoet, te ko men, heeft het Driemanschap gemeend, zich in een eersten oproep tot het Neder landsche volk te moeten wenden. Was het eerste doel dus, 0111 dit luchtledige te vullen, daarnaast wilde men door de Nederlandsche Unie alle landgenootcn op wekken tot de grootst mogelijke eensge zindheid in deze moeilijke tijden. Met er kenning van het goede, dat er in het ver leden is tot stand gekomen, wilde men in de Nederlandsche Unie de verdeeld heid bestrijden, die helaas in liet verle den was ontstaan. Door grooten welstand, en door verregaande eigengereidheid welke nutige samenwerking op velerlei gebied onmogelijk maakten, was tiet ge meenschapsbesef verzwakt, en werd het individueele belang vaak geplaatst boven dat van het gemeenebest. Aldus woeker de de geest van compromis voort welke noodzakelijk ten gevolge had, dat over al concessies werden gedaan en ten slot te vele maatregelen en beslissingen liet karakter van halfheid droegen. Men mis te zekerheid en doortastendheid, en raak te telkens verstrikt in een onbeperkte detail-critiek. I11 tijden, waarin men zich in snel tempo moet aanpassen aan de nieuwe verhoudingen, is zulk een me thode niet gewenscht. Dan moet aller eerst overheerschen een intensieve wil van een ieder om samen te werken voor dc grootste algemeene belangen, welke op het spel staan. Ten slotte wenscht de Nederlandsche Unie een ieder'te overtuigen, dat ver nieuwing op velerlei gebied noodzakelijk is. Dit houdt niet in een afbrekende cri- tiek op lien, die in liet verleden de lei ding hadden, maar bovenal het wekken van het inzicht, dat door de gewijzigde omstandigheden en door de revolutie, die 0111 ons heen woedt, ook Nederland zich zelf moet leiden. Verder krijgen we o.m. „Die streden voor Land en Volk", „De noodzaak van eenheid„de Arbeidsgemeenschap der Nederlandsche Unie", „de Unie en 't Platteland", „de Arbeid", „Een woord van critiek en polemiek", „De eerste dagen der Unie" en ten slotte „'t Program". Een weekblad van 12 pagina's, kloek van inhoud en opzet, dat niet zal nala ten indruk te maken in den lande en een ruime verspreiding verdient. Wij wenschen het in handen en in overweging van velen onzer landge- nooten. De prijs is 2.25 p.p., 0.60 per kwartaal en 5 cent per nummer. Men kan het bestellen: Alexander- straat 11Den Haag. Een gemeenschap, die eerbied vordert. Over dit onderwerp schrijft Alph. L. in D e T ij d" onderzijn rubriek ,,Uit het Kasteelvenster". Hij wijst er op, dat ieder volk op den weer stand zijn karakter verovert. Duitsch- land werd sterk door zijn volhar dend verzet tegen Versailles, Wij groeiden uit een geheel ander verleden Wij in Nederland waren van veroveraars al lang burgers ge worden, wij dronken thee van onze overleveringen. Aan onzen Staat bouwen geheel andere krachten hoever kijken we terug naar den vrijheidsoorlog die ons de grondtrekken gaf. Ze groeien nog in onze wezen en terwijl Duitsch- land zijn ideeën tegen Versailles organiseerde, legden wij den af sluitdijk, vlogen naar Indië en vulden de stembiljetten in tegen de N.S. B. Wij hebben in onze boeken eigen deugden en gebreken, en nog in het eigengereide is iets van het vaderland. Onze ongelegen nationalen den ken de Rijnblauwe oogen te dienen door af te geven op ons vaderland en onze lieden, onze leiders en onze fouten. Maar de Duitschers zijn na hun binnenrukken open hartiger geweest in hun verrassing over den verzorgden houw en de welvaart van onze woningen, onze voorzieningen tegen de lotgevallen var het leven, onze goede zieken huizen, onze keuringswetten, melk en drinkwaterdiensten en zulk een samenwerking voor de volksge heid, dat de referendaris de Ranitz haar onlangs een voorbeeld voor de wereld noemde maar 3 per cent sterften onder de levendge borenen en in het moerasland de minste tuberculosen. Bij het eerste contact der Duitsche bezetting met onze werkgevers, boerenarbeiders en middenstanders, waardeerde ze, dat ze zoo maar met een millioen man kon spreken, ze was in het bijzonder geestdriftig over onze landbouw. Graaf Grothe zei, dat de Nederlandsche boer de beste van Europa is, zooals het bestuur van onze koloniën als het meest verzorgde over den aardbol wordt erkend. Het is dus niet noodig, het onder ons voortreffelijk geborene over te geven aan de proefne mingen door nagemodelleerde Germanen En de Rijkscommis saris die de wedergeboorte uit onze eigen waarden aanmoedigt, heeft een heter begrip van onze toekomst dan de uniform-propa gandist tegen den burger, Dinasco legen N.S.B. Mussert tegen Meyer, de Eenheid door Democratie tegen de Eenheid door de Natie—alles teveel overblijfsel van het oude, teveel ruzie en ik tegen gij en het ongelijk van allen tegen bet vaderland. Want hel vaderland heeft recht op de eenheid van het volk, het is een gemeenschap die eerbied vordert. Ned. Unie en Nationaal Front. Aan een artikel in het »Eind- hovensch Dagblad« is het volgende ontleend Het miserable van de huidige situatie is dit: er bestaat wel be. schouwd niet eens zoo'n wijde tegenstelling of kloof tusschen het streven van Nationaal Fronten dat der Nederlandsche Unie in geen geval zóó groot, dat de beide be wegingen in het beslissende uur tot heil van ons land elkaar niet zouden kunnen vinden en de hand reiken. Ieder, die de zaak, waar het om gaat, breed vermag te zien, moet de hoop koesteren, dat er een einde komt aan dezen tweespalt, die in een zoo ernstigen tijd onzen volks aard weer eens van zijn weinig gunsligen kant doet zien. COLLECTE „HELPT ROTTERDAM". Dc collecte door leden der Studen ten-Federatie alhier gehouden, heeft weer een groot succes gehad; niet minder dan pl.m. 500 en een zeer groot aantal goederen (klceren, bed dengoed, meubelen) is hijeen gebracht. Hulde aan de studenten, hulde opnieuw aan Waalwijk. Naar wij voorts vernemen zal het aandeel van Rotterdam in de opbrengst der nationale collecte onlangs te Waal wijk gehouden, wederom naar Waal wijk terugkeeren, in dier voege dat dit bedrag geheel bestemd zal worden voor den aankoop van schoenen hij de industrie ter plaatse, waar Rotterdam groote behoefte heeft aan schoenen. Onderhandelingen worden daarover reeds gevoerd door den burgemeester met het bureau Huiden en Leder. Men twijfelt er niet aan of deze zaak komt in orde. 't Zelfde zal vermoedelijk geschieden in andere schoenindustrie-plaatsen in deze omgeving. DE ACTIE VOOR DE NEDER LANDSCHE UNIE IN ONZE GEMEENTE. Wij verwijzen naar nevenstaande advertentie met nadere bijzonderheden over de actie voor de Ned. Unie in onze gemeente. Wij vernemen nog dat prof. dr. J. de Quay binnenkort een lezing over de Ned. Unie in onze gemeente zal houden. DE VERDUISTERING. I11 het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduistering: Zonsondergang 23 Aug. 8 u. 49 111. Zonsopgang 24 Aug. 6 u. 37 m. DWAZE GERUCHTEN. In Amsterdamsche beurskringen liepen gisteren, wellicht veroorzaakt door bepaalde zeer doorzichtige spe culatieve tendenzen, geruchten als zou een hooge Duitsche persoonlijkheid plotseling gestorven zijn of zelfs zelf moord hebben gepleegd. Van bevoegde Duitsche zijde wordt ons bij navraag geantwoord, dat de ze geruchten zoo belachelijk zijn, dat een eigenlijk dementi volkomen over bodig geacht werd. ENGELSCHE BOMMEN. Bom-aanvallen op Hengelo en Rotterdam. Ook in den afgeloopen nacht zijn Engelsche bommen op Nederlandsch gebied gevallen. Vooral Hengelo is hierdoor in den vroegen ochtend ge- Bi ES KJ EEÏ SS ca FB G2 EES H

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6