RECHTZAKEN FEUILLETON HET WAS IN AUSTRALIË.,.. NOG FELLER BESTOOKT HET LUCHTWAPEN HET BRITSCHE EILAND. Bommen op Londen. Zoo hevig als in het afgeloopen weekend en ook Maandag zijn de Duitsche luchtaanvallen op Engeland nog niet geweest. Neutrale waarne mers hebben den indruk, dat dit alles evenwel nog slechts een inleiding is, een voorbereiding en verkenning voor den eigenlijken grooten aanval. Maandag heeft boven Kent een felle luchtstrijd gewoed, waarbij de Duit- schers tegelijk vliegvelden bombar deerden. Een reeks Britsche machines is neergestort. Het verliescijfer van de Royal Air Force is nog ongunstiger geworden, verneemt het D.N.B. Maan dag stonden tegenover één verloren gegaan Duitsch toestel vijf neerge schoten Engelsche. Berichten van Engelsche zijde zelf: Reuter en het ministerie van Lucht vaart getuigen van de hevigheid der Duitsche aanvallen. Nöord-Engeland was in den nacht van Zondag op Maan dag het do,eiwit. Reuter verklaart, dat de Duitsche machines toen duizenden hommen hebben uitgeworpen en het officieele communiqué van het minis terie zegt, dat de aanval in talrijke industrieele bedrijven zeer groote scha de heeft aangericht. Tusschen de 60.000 en 70.000 kilo hommen zijn verder op de wapenfa brieken van Birmingham uitgeworpen. Van Zaterdag tot Maandagmorgen heeft de Duitsche luchtmacht aanhou dend aanvallen ondernomen op het Britsche eiland. Van welk een hevig heid deze aanvallen geweest zijn, blijkt uit een mededceling van het opperbe vel der Duitsche weermacht aan het D.N.B. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden circa 1500 bommen ge worpen met een gezamenlijk gewicht van 150.000 kg. Daarbij zijn, blijkens United Press- lelegrammen, ook bommen op Londen gevallen. Ooggetuigen berichten, vol gens Un. Press, dat tijdens de nachte lijke aanvallen verscheiden gebouwen in vlammen zijn opgegaan. De aanval lende vliegtuigen naderden de stad op groote hoogte. Zoeklichten veegden den nachtelijken hemel, heftig vuurde de luchtafweer. Desondanks zag men eensklaps een vliegtuig lichtkogels uitwerpen. Spoedig daarop hoorde' men de eerste bomexplosies. Un. Press bericht, dat men tot gistermorgen loc in de Londensche binnenstad 'l door dringende huilende geluid van neer vallende hommen kon hooren. AANVALLEN OP PORTSMOUTH. De aanval op Portsmouth, zoo meldt D.N.B.. geschiedde Zaterdagmiddag en was een volkomen verrassing voor de Engelsehen, Kaden, havenwerken, pak huizen en in de haven liggende sche pen werden door hommen getroffen. Voortdurend verschenen weer de Duit sche bommenwerpers en ook des nachts zetten zij hun vernielend werk voort. Ook boven Bristol. In beide ha vens ontstonden reusachtige branden, die de vliegtuigen, toen zij naar hun basis terugkeerden, nog van grooten afstand konden zien. Het luchtafweer geschut in de buurt van de havens werd met bommen, maar ook in scheervlucht met succes aangevallen. Twee schijnwerpers werden vernield en verscheiden stukken geschut tot zwijgen gebracht. STRIJD TEGEN ENGELAND GAAT HOOGTEPUNT TEGEMOET. In zijn militair weekoverzicht merkt de militaire medewerker van 't D.N.B., generaal dr. H. C. Glaise-Horstenau op, dat de afgeloopen week heeft aan getoond. dat de oorlog tegen Engeland zijn hoogtepunt te gemoet gaat. Hij wijst op drie feiten, t.w. den te rugtocht van Albion uit den sector van Sjanghai, de verovering van So- maliland door de Italianen en de af kondiging van de Duitsche blokkade van de Britsche kustwateren. De Engelsche pers, zoo schrijft hij, met het Reuter-bureau aan de spits, tracht in de overigens opvallend spaar zame commentaren, de zaken zoo voor te stellen, alsof de afkondiging van de blokkade door Duitschland in haar ge volgen nauwelijks iets aan de macht der feiten zou kunnen veranderen. De naaste toekomst zal toonen, in hoeverre het Britsche optimisme ge rechtvaardigd is. Dan zal blijken, in hoeverre er in de werkelijk of pseudo- ïieutrale staten nog scheepvaart-maat schappijen zijn, die na de indrukwek kende waarschuwing van Duitschland nog Britsche havens trachten aan te' loopen en of hij deze maatschappijen nog veel scheepsbemanningen zijn, die voor geld en goede woorden liet met den ondergang dreigende waagstuk op zich willen nemen. De blokkade van hel eilandenrijk wordt van dag tot dag nauwer aangehaald. Evenzeer heeft de Duitsche luchtmacht zich boven het Britsche grondgebied onbetwist de meerdere getoond, al mogen dan ver scheidene Britsche verklaringen, niet in de laatste plaats de rapporten der Royal - Air Force, dit door ongeloof waardige mededeelingen trachten te verdoezelen. JOEGOSLAVlë's VREDESPOLITIEK. Drie uur lang is de Joegoslavische regeering onder voorzitterschap van den premier Tswetkowitsj in het Ba- naatsgebouw te Zagreb bijeen geweest en heeft o.a. de buitenlandsche poli tiek besproken. Omtrent de besprekingen is het vol gende officieele communiqué uitge geven „De regeering der nationale overeen stemming heeft haar bijzondere aan dacht "gewijd aan de problemen der buitenlandsche politiek. Zij voert een politiek van behoud van den vrede voor ons volk en van oprechte en Vriendschappelijke politieke en eco nomische samenwerking met Mie na- huurlanden, vooral met onze groote naburen Duitschland en Italië. De regeering wenscht ook bij deze gelegenheid in het licht te stellen, dat de vriendschap met Duitschland en Italië in overeenstemming is met de levensbelangen van Joegoslavië". DE TAALWETTEN IN BELGIë. Florimond Grammens is benoemd tol commissaris voor de uitvoering der taalwetten in België. R. K. Huishoud- en Industrieschool te Waalwijk. Hier ziet U eenige huisvrouwen aan het werk in de Waalwijk- sche Huishoudschool, waar zij een cursus volgden in het berei den van een goede gezinsvoeding In verband met de distributie van -ver schillende artikelen en andere tijdsomstandig heden is het bereiden van geschikte maaltij den voor velen een groote moeilijkheid. Voor een juiste voor lichting en een goede bereiding van de maal tijden is er voor iedere vrouw gelegenheid een cursus van drie of vier lessen te volgen. In deze lessen wordt gewezen, hoe de vrouw, ondanks de moeilijkheden kan zorgen voor de juiste voeding, kunnen vragen gesteld en inlichtingen verkregen worden. Geleerd wordt, hoe het beste gekookt kan worden met de voorradige voedingsmiddelen, met zoo weinig mogelijk verlies van de voedingswaarde, zoodat de voeding doelmatig zal zijn. De kosten hiervan zijn voor de meeste leerlingen 10 cent per les. Inlichtingen over en aangifte voor deze cursussen schriftelijk, mondeling of telefonisch aan de R. K. Huishoudschool te Waalwijk. Telefoon 353 FUSIE VAN R.K. VOETBAL- VEREENIGINGEN IN ONZE GEMEENTE EEN FEIT. R.K.C. - naam van de combinatie. Er zijn reeds meermalen in onze ge meente pogingen gedaan om de R.K. Voetbalsport te combineeren en onder te brengen in eene vereeniging onder één bestuur. Telkens zijn deze pogin gen afgeketst, wel voornamelijk door het feit dat de noodzakelijkheid ervan niet werd ingezien, daar iedere club op zich voldoende levensvatbaarheid be zat om zich staande te houden. Een groote rem voor een fusie was. ook te vinden in de onderscheidene karak ters der vereenigingen, die ieder hoofd zakelijk bestonden uit leden eener be paalde buurt en zich daar begrijpelijk meer thuis voelden dan in één groot, maar algemeen geheel. Thans zijn deze bezwaren in een slag, maar niet dan na rijp beraad en gedegen overleg, uit den weg geruimd en is een fusie tot stand gekomen van de vereenigingen H.E.C., W.V.H. en W.V.B. onder den naam Roomsch- Katholieke Combinatie (R.K.C.) Zeker zijn het vooral de huidige om standigheden geweest die tol deze ver strekkende stap de aanleiding hebben gegeven. Immers nu ook de landelijke bonden in een grooten bond zijn ver- eenigd, de competities geheel anders zijn ingedeeld eh de krachtsverhou dingen over het algemeen tusschen 'l neutraal voetbal en het katholieke voetbal nog verschilden, kon er in de hoogere klassen van den nieuwen N.V.B. geen plaats voor de katholieke vereenigingen wórden ingeruimd. Het gevolg daarvan zou zijn dat deze clubs met hun eerste elftallen in een derge lijk lage klasse zouden worden inge deeld. dat de belangstelling voor zulke wedstrijden ontegenzeggelijk moest dalen en het bestaan van de vereeni ging in gevaar zou worden gebracht. De besturen der v.m. Waal wij ksthe I.V.C.B.'ers hebben dit gelukkig tijdig ingezien en zoo is 1.1. Maandagavond de combinatie een feit geworden, iets dat niet anders dan van harte kan worden toegejuicht, daar nu de basis gelegd is voor een krachtige sportver- eeniging, die in de toekomst zeer zeker van zich zal doen laten hooren. Daar in verschillende provinciale bladen aan den gang van zaken dezer combinatie een verkeerde voorstelling is gegeven en er zelfs een vereeniging in een minder gunstig daglicht werd gesteld, kunnen wij medcdeelen dat alle drie de clubs zonder financieele lasten verschijnen. Ook de praatjes over een sportpark, dat er nu wel zal moeten komen, zijn absoluut uit de lucht gegrepen en missen iederen grond. Teneinde definitief over de aaneen sluiting te besluiten werden Maandag avond in de respectieve clubgebouwen algcineene ledenvergaderingen gehou den, waarbij na diverse uiteenzettingen, met nagenoeg algemeene stemmen de bestuursvoorstellen werden goedge keurd. De volgende heeren werden daarbij aangewezen om voorloopig in het be stuur van R.K.C. zitting te nemen: Voor H.E.C.: N. Dekkers, F. Trom melen, A. v. Schaik. Voor W.V.H. H. v. d. Geld, M. v. Hooft en M. van Bokhoven. Voor W.V.B.C. de Jongh, P. Brekelmans (eventueel te vervan gen door L. Passier) en H. Pullens. Deze personen zullen dan morgen avond vergaderen voor den verderen gang van zaken. Het is begrijpelijk dat er nog veel geregeld zal moeten wor den. Daar is vooreerst de kwestie van het speelterrein. Voorloopig is de toe stand zoo, dat de oude terreinen nog in gebruik zullen worden gehouden, doch hoe de verdeeling der daarop te spelen wedstrijden zal zijn, is nog niet bekend. Wel heeft men reeds van ge dachten gewisseld over een nieuw speelveld, maar dit zal wel tot het vol gend seizoen verschoven worden, waarbij men van meening was dat geen der oude terreinen daarvoor in aanmerking mocht komen, om zoo doende iederen vorm van superioriteit uil te schakelen. Rest ons nog mede te deelen dat de drie vereenigingen ongeveer 270 leden lellen, waarbij verwacht mag worden dat er ruim 200 van de nieuwe ver eeniging deel zullen gaan uitmaken. Kantongerecht 's-Hertogenbosch Uitspraken. De kanlonrechter te 's Hertogen bosch wees o.m. de navolgende vonnissen A. R., Sprang-Capelle, geen rich ting aangeven, f4.boete. W. K. IJ., Waspik, ondeugdelijke remmen f4._ boete. M. P. M., Eethen, geen rijbewijs, f4.— boete. F. M. K., Eethen, geen achterlicht, f3.boete. Diefstal te Eethen. Voor den politierechter te's-Her- togenbosch verscheen F. N.,arbeider te Genderen, die zich op 12 Meij.l. te Eethen had schuldig gemaakt aan diefstal van een wiel met stang en Messing-plaatjes. Hij beweerde dit te hebben meegenomen, omdat het heele gebouw, waar zich deze dingen in bevonden, afbrandde en ieder wat meenam. Hij had het voor zich zelf niet noodig, beweerde hij de kinderen hadden er mee gehoepeld. Maar dit klonk wel zeer onwaar schijnlijk gezien het groote gewicht van het heele geval. Nadat de ge meenteveldwachter v. d. Poll uit Eethen als getuige was gehoord, eischte de Officier van Justitie een geldboete van vijftien gulden, te vervangen door vijftien dagen hech tenis. Verdachte werd veroordeeld tot een geldboete van zes gulden benevens een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaren. van „De Echo van het Zuiden". bewerkt door J. VAN DER SLUYS. - Nadruk verboden. 4) Nog in bed, mijnheer. Lathoms gelaat betrok, maar hij zei niets. Luitenant Willets voortdurende ongesteldheden begonnen zijn superi eur te vervelen, want deze veronder stelde en niet ten onrechte, dat zij ver oorzaakt werden door Willets luiheid en tegenzin in eenige beweging die niet in verband stond niet zijn mili taire plichten. Nu mag je gaan, Russ, zei Helen lol den hond, terwijl 'zij den kapitein nader zag komen. Hij liep langzaam en vermoeid, want hij had evenals z'n ondergeschikten den geheclen dag in de brandende zon gestaan. In groote kringen danste en sprong de hond blaffend om hem heen. Wel, Russ, oude jongen, hoe gaat het? Stil, stil, niet zoo woest, maak niet zoo'n leven! Hij zag Helen op. den weg staan: Ben jij dat, Helen? vroeg hij. Ja, mijnheer. Is mevrouw Lathom goed? Hij zei nooit ..je mevrouw" tot haar, wanneer hij van zijn vrouw sprak eb zij was hem dankbaar'voor die kieschheid. Zij heeft over de warmte ge klaagd, mijnheer en zegt, dat zij zich den geheélen dag niet prettig heeft ge voeld. Lathom knikte. Het is vandaag ook verschrikke lijk heet geweest. En na eenige oogen- blikken van stilte vervolgde hij: Wil jij niet naar de boot gaan, Helen? Neen, mijnbeer, tenzij ik iets voor mevrouw Lathom mee naar huis kan brengen. O, dat behoef je niet te doen, de oude Tim brengt vanavond alles wat noodig is. Ik dacht dat je nog wat met de kolonisten wilde spreken, zei hij vriendelijk. Neen, dank u, mijnheer. Zij ging eenige stappen achteruit, hij knikte haar goedig toe, liep den stoffigen weg af en trad eenige minu ten later het huis binnen. Zijn vrouw zat op de veranda te wachten. Het is zoo'n afschuwelijke dag geweest, Fred, sprak zij, terwijl bij haar een kus gaf ,ik ben zoo blij dat je terug bent. De hitte heeft mij half ziek gemaakt. Hij beklaagde haar en ging vermoeid zitten. Je ziet er zoo moe uit. Ik ben heel heel vermoeid, Ida. Heb ik nog tijd voor het eten een bad in de rivier te nemen? Mevr. Lathom glimlachte. Zeker, het eten is nog in geen hall' uur klaar. Lathom ging de slaapkamer binnen en nam zijn handdoeken en een dun pak kleeren en gevolgd door den nog steeds opgewonden Russ, ging hij bij het licht der sterren langs hetzelfde smalle kronkelende pad, dat eenige uren te voren genomen was door zijn vrouw en Helen. HOOFDSTUK III. Om negen uur 's morgens zat ka pitein Lathom alleen te ontbijten, daar mevr. Lathom nooit voor elf uur opstond. Russ zat naast den stoel van zijn meester geduldig te wachten tol deze hem toestond hem te vergezellen op zijn dagelijksche inspectie. Het gelaat van den kapitein stond niet opgeruimd en zoodra hij ontbe ten had, rees hij lusteloos op en ging op de veranda, waar hij een kwartier lang op en neer liep. Toen 'hij Helen in den' tuin aan het werk zag, ging hij naar haar toe. Goeden morgen, Helen. Zoo druk aan het werk? Wat ik zeggen wou, meisje, men heeft mij gezegd, dat jij je in den laatsten tijd niet gezond ge voelt. Verbaasd keek zij op. Ik voel mij heel wel, mijnheer, dank u. Ik ben nooit ziek. O, mijn vrouw vertelde mij gis teravond dat zij zeker was, dat je je volstrekt niet goed voelt, maar dat jij het niet wilde erkennen. Helen kreeg een kleur, maar ant woordde niet. Zie je, het is hier een vreemd kli maat en je moet oppassen, ofschoon ik geen oogenblik dacht, dat je iets scheelde. Zou je dr. Haldane ook eens willen spreken? Hij komt vadnaag hier. Neen, dank u, mijnheer, ik ben werkelijk volmaakt in orde. Ik voel niet zoo de warmte als mevr. Lathom. Zij heeft in den laatsten tijd erg ge klaagd. Zij vertelt mij, dat zij ver scheidene aanvallen van flauwte heeft gehad. Waarom heb je mij dat niet ver teld? Weer kleurde het meisje en gaarne had zij uitgeroepen: Omdat het een leugen is. Omdat zij je bedriegt en mij. gevraagd heeft je in dat bedrog te helpen. Maar zij zweeg. Het spijt mij, dat je mij dat niet hebt verteld, want ik heb nooit ge dacht, dat mevr. Lathom werkelijk ziek was. Nu zal ik haar eenige maan den naar Sidney zenden. Je zult haar natuurlijk vergezellen. Zij vertelde mij dat je graag wilt gaan. Ik zou gaarne de zee weer eens zien, mijnheer, ofschoon ik niet van Sidney houd. Ja, ik herinner mij nu, dat je zoo gaarne bij majoor Cartwright te Port Macquarie geplaatst wilde wor den. Waarom wilde je juist daar heen? Het is een heel mooi huis, maar het land er om heen is nog erg woest. Ken je majoor Cartwright's gezin? Neen, mijnheer, antwoordde zij, maar zoo gedwongen, dat hij ziende hoezeer zijn vragen haar hinderden, niet op het onderwerp doorging. Welnu, je moet maar goed voor mevr. Lathom zorgen. Helen. Ik stel veel vertrouwen in je,, dat weet je, nietwaar? Ik dank u, mijnheer, u maakt mij heel gelukkig. Arm kind, dacht hij, terwijl hij in de richting van de stallen wandel de. Ik zou wel haar eigenlijke geschie denis willen weten. Wat ter wereld kon haar ertoe leiden valsch geld in omloop te brengen? Zij is net zooveel misdadigster als ik. Een welopgevoed, beschaafd meisje als zij tot zulk een laagheid in staat! Bespottelijk! En toch was zij niet alleen schuldig ver klaard, maar zij zei zelf dat ze schul dig was. Ik laat me hangen als ik er iets van begrijp. Bij de stallen zag hij ouden Tim met een ruiter dien hij dadelijk als (lr. Haldane's bediende herkende. Waar is de dokter, Hawley? Hawley, een knappe flinke jonge man (vroeger dragonder in een regi ment) groette en reikte Lathom een briefje toe. Hij komt, mijnheer. Ik wilde juist dit briefje naar uw huis bren gen, mijnheer. Lathom las het briefje en een half gesmoorde vloek kwam over zijn lip pen. Zeer goed, Hawley, breng je paard naar den stal de dokter blij It vannacht hier. Toen wendde hij zich om en ging in de richting van luitenant Willes woning. Wat is er aan de hand? vroeg Tim. Op Haw ley's bruin gezicht kwam een glimlach. Heb je hem hooren vloeken Dat deed de dokter ook toen hij gister» avond een briefje ontving. Het was van den dominé. Hij had gehoord dat de dokter naar Waringa bij kapitein Lathom ging en hij zou met hem mee gaan. De vette oude kerel heeft bij ons gegeten en geslapen en de dokter >vas zoo nijdig als een spin. Hij gal mij gisteravond dat briefje en zei, dat ik het bij het aanbreken van dendag naar kapitein Lathom moest brengen. De kapitein houdt zeker niet van den dominé. (Wordt vervolgd). i

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2