SPORT PROVINCIAAL NIEUWS TILBURG. HEUSDEN. Abonneert U op dit Blad GEEFT U OP ALS ABONNÉ Niet verduisterd. De politierechter te 's-Hertogen- bosch heeft A. R., leerling te Waal wijk, bij verstek veroordeeld tot een geldboete van tien gulden, te ver vangen door tien dagen hechtenis, wegens het niet voldoen aan de vanwege de luchtbescherming ge geven voorschriften tot verduistering. Tegen hem was geëischt een geld boete van twintig gulden te vervan gen door twintig dagen hechtenis. ER BLIJVEN 52 EERSTE KI ASSE VOETBALCLUBS. Geen katholieke ploegen in de hoogste afdeeling. De conipetitie-indeeling Van den Ne- derlandschen Voetbal Bond is in het nf- geloopen weekeind gereed geko.-nen. Het resultaat van de langdurige overwegin gen en besprekingen is geworden, dat wat de eerste klasse betreft, deze za! be staan uit alle 52 oude K.N.V.B.-eerste klassers van 't afgcloopen seizoen. In de verschillende afdeelingen komen dus geen wijzigingen en in het Oosten, Noor den en Zuiden zullen dezelfde clubs in het nieuwe seizoen de competitie vor men als voor de nood-competitie. Hier uit blijkt dat er geen enkele katholieke vereeniging in de eerste klasse zal wor den ingedeeld, ook niet in de Zuidelijke afdeeling.' Deze regeling zal echter alleen door gang kunnen vinden, als er benzine wordt beschikbaar gesteld voor het rei zen naar. die wedstrijden, waarbij de clubs geen gebruik kunnen maken van den trein. Indien er geen benzine zou worden beschikbaar gesteld, komt deze indeeling wellicht in gevaar. Deze week zullen er besprekingen worden gevoerd met de betrokken autoriteiten, ten einde toestemming te verkrijgen voor bepaalde wedstrijden een rantsoen benzine te kun nen verkrijgen. BAARDWIJK. Baardwijk-B.V.V. II 54. Onze verwachtingen, Zaterdag j.l. uit gesproken, bleken juist te zijn. Geduren de de volle 90 minuten hebben beide partijen fair sportief en met den gehee- len inzet van hun kunnen elkaar bèKampt om de overwinning. Er werd zeer snel en goed spel vertoond, waarbij beide doelen om beurten in gevaar kwamen. De overwinning verdiende de thuis club volkomen. Spoedig na het begin kwamen de Overlaat-bewoners eenigs- zins fortuinlijk aan het eerste doelount door een misverstand in de BVV-achter- hoede, spoedig gevolgd door een tweede voltreffer door den centervoor na ccn goed aangegeven bal van den rechtsbui ten. De Bosschenaren waren door dezen achterstand niet ontmoedigd en wisten nog voor de rust den achterstand te ver kleinen tot 21. Na de thee hetzelfde spelbeeld dan daarvoor. Thans hadden de bezoekers het eerste succes doordat zij met een wel gemikt schot de goed spelende verdedi ging der thuisclub passeerden 22. Kort daarna hergaf de rechtsbinnen der thuis club zijn club met een fraai doelpunt weer de leiding, welke ev,en daarna nog vergroot werd tot 42. Nu was het weer BW dat doelpuntte 43. Er waren toen nog 10 minuten te spelen en alles was mogelijk totdat wederom de Geel-Zwarte rechtsbinnen aan alle onzekerheid een einde maakte 53. Dit was voor de re serve-eerste klassers toch te bar. Hard bleven zij doorwerken en werkelijk had den zij op het laatste moment nog succes 54, waarmede het einde kwam. Ook het tweede elftal stelde niet te leur en sloeg de dito's van HEC met 73. Jammer genoeg gebeurde er echter kort voor het einde van de ontmoeting BaardwijkBW 2 nog een ongeluk. De Geel-Zwarte midhalf Kuysten, die dezen middag zijn debuut maakte in het eerste elfal, kwam nadat hij tevergeefsch naar een bal gesprongen had zoo ongelukkig te vallen dat hij hierbij zijn linkerpols brak. Van eenig opzet of i.d. was geen sprake daar er op dit moment zelfs geen ander speler bij hem in de buurt was. Temeer treft dit nog daar betreffende eerst kort geleden van den militairen diens in het burgerlijk leven was terug gekeerd. Seriewedstrijden. Op de Zondagen 1 en 8 September woiden er op het Baardwijk-terrein in teressante serie-wedstrijden gespeeld, waarop wij a.s. Zaterdag nog terugko men. Gezien echter de inschrijvingen, die binnengekomen zijn kunnen wij thans reeds verzekerd zijn van een groot succes. Bovengenoemde wedstrijden zijn uitgeschreven door de v.v. Baardwijk. EXAMENS. Bij de te Tilburg gehouden Federatie examens slaagde voor het Mercurius- diploma voor Practijkboekhouden Wim van Boekei. GESLAAGD. Op de examens voor schoenmakers, welke op 20 en 21 Augustus door de Nationale Federatie voor de Vakoplei ding in de Schoenmakerij en den Schoenhandel te Utrecht zijn afgeno men, behaalden de heeren Th. v. d. Heuvel, Den Bosch en C. van Son te Drunen het predicaat Meester Schoen hersteller Diploma A. HELPT ROTTERDAM! Ondanks het feit dat de inzamelings- N.V. Schoenfabriek G. L. Smits Cie., Dongen. N.V. Robinson Schoenfabriek v.h. Frans Verschuur, Nijmegen. N.V. Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel, Waalwijk. Fa. H. B. Sterenborg, Lichtenvoorde. Fa. Timmermans van Turenhout, Waalwijk. N.V, Schoenfabriek Wellen Co., Nijmegen. DE KJMV RONDRIT. Een geslaagde tocht met groote deelname De tweede KJMV-rondrit door de schoone Brabantsche dreven is een actie van de Nederlandse Studenten 9^ot succes geworden, op de eerste Federatie in de gehele Langstraat niet geëindigd is, kan men gezien de resul taten van de gemeenten: Waalwijk, Loon-op-Zand en Sprang-Capelle con cluderen dat de actie geslaagd is. Zeer vele bruikbare en allernoodza kelijkste goederen ontvingen de studen ten van de bevolking van deze 3 ge meenten voor de absoluut niets meer bezittende getroffen bevolking van Rotterdam. Daarnaast kwam van verschillende personen geld binnen, n.l. uit de ge meente Waalwijk 538.20 Loon-op-Zand en Kaatsheuvel 253.35 Sprang-Capelle 250. 1041.55 Zij die tot nu toe niet konden beslui ten voor hun medemensen in Rotterdam iets af te staan en die thans toch geneigd zijn hun steentje bij te dragen tot de Wederopbouw van Rotterdam, kunnen tot Donderdag 4 September zich opgeven bij de verschillende stu denten-adressen. Beseft ook Gij dat de nood zo enorm hoog is dat ieder zijn plicht moet doen. SCHOENFABRIEKEN OP DE JAARBEURS. Naar wij vernemen, zullen in de schoenengroep op de komende Jaar beurs van 312 September de volgen de firma's exposeeren: N.V. Arch Shoe Cie., Tilburg. Fa. H. J. van Bladel, Waalwijk. Fa. Blok van Heijst, Waalwijk. Fa. Wed. J. P. van Bommel, Moer gestel. N.V. Schoenfabriek Cameleon, Waalwijk. N.V. Cowboy Schoenfabrieken, Dongen. N.V. Ant. v. Gils, Moergestel. Jagil Schoenfabrieken, Gilze. N.V. Schoenfabriek Knoek Ros, Bunschoten. Fa. A. J. de Kort, Waalwijk. N.V. Stoomschoenfabriek J. A. Lig- tenberg, Dongen. N.V. Gebr. A. M. Ligtenberg, Dongen. plaats voor de organiseerende vereeni ging en op de tweede plaats, maar niet het minst, voor de talrijke deelnemers en deelneemsters. Ging het aanvankelijk niet al te best met de inschrijvingen, al was er geen klagen, de nakomers lieten zich Zon dagmorgen door het goed uitziende weer vermurwen, en ter elfder ure stroomden de deelnemers in nog zeer grooten getale binnen, zoodat er druk gewerkt moest worden om iedereen zoo vlug mogelijk van zijn kaart te kunnen voorzien. Het gaf daarbij een groote drukte voor Hotel ,,De Twee Kolommen", waarbij een echte wielersfeer te be speuren was. Er zat bij de deelnemers een goede stemming in, terwijl het ver heugend was te zien dat de organisatie voortreffelijk was, waardoor alles vlot van stapel liep en de start mooi op tijd kon plaats vinden. Voorafgegaan door de voorrijders ging het als eene eere-ronde over 't Raadhuisplein en trok de lange stoet voorbij. Netjes twee aan twee. Ver schillende vereenigingen in uniform, de dames sportief gekleed en de heeren welgemoed er achter of er naast. Het waren er meer dan 200, tegen 120 in het vorige jaar, zoodat van een mooien vooruitgang kan worden ge sproken. Deze groote enthousiaste schare trok begrijpelijk langs de wegen veel belangstelling. Deze belangstelling was aan den anderen kant ook te be speuren bij de meeste fietslustigen, voor het rijke natuurschoon, dat overal waar men langs kwam in zoo'n ruime mate werd tentoongespreid en dat dezen tocht juist daardoor tot een zoo onver deeld genot maakte. In het schoone Oisterwijk werd on geveer een uur gerust en bestond in de Gemullehoeken de gelegenheid om de magen wat bij te vullen, want zoo'n tocht maakt hongerig en dorstig. Tegen zeven uur arriveerden allen welgemoed in Waalwijk, waar in Ho tel ,,De Twee Kolommen" de prijsuit reiking zou plaats vinden, terwijl ver der de avond genoegelijk kon worden doorgebracht, om zoodoende een waar dige apotheose te vormen voor dezen zoo bij uitstek geslaagden dag, niet het minst door de volle medewerking en groote deelname van de buurtvereeni- ging ,,De Sticht". Als ceremoniemeester fungeerde de heer Harry Vesters en het ging hem goed af, toen hij onder de bedrijven door de prijzen aan de gelukkigen kon uitreiken. Naast de herinneringsmedaille die iedereen ontving, waren er de volgende extra prijzen beschikbaar: een beker, beschikbaar gesteld door Waalwijks Belang, voor de Waalwijk- sche Dames - gymnastiekvereeniging „Orovaals grootste groep dames; een beker voor de sportvereeniging „St. Christoffel"'uit Tilburg, als groot ste groep heeren; een medaille voor den oudsten deel nemer, den heer A. Duquesnoij uit Waalwijk, als oudste deelnemer, 64 j.; een medaille voor den jongsten deel nemer den jongeheer J. v. d. Wijngaard uit Tilburg, als jongste deelnemer, 11 jaar. Voorts werden extra prijzen uitge reikt voor: eerste grootste gemengde groep: buurtvereeniging ,,de Sticht", Waal wijk; tweede grootste gemengde groep: „V.O.S." uit Tilburg; medaille voor verstkomende deel neemster: mej. E. Rosemeijer uit Bever wijk; medaille voor verstkomende deelne mer: de heer J. Vloemans uit Rotter dam. Het ging er bij deze prijsuitreiking vroolijk naar toe. De Rhythm Band zorgde voor opwekkende en vroolijke muziek, de heer Bart de Leur nam op buitengewoon komische wijze het hu moristische gedeelte voor zijn rekening, terwijl de heer Harry Vesters enkele songs er in liet gaan als koek. Tegen het einde was het de voorzit ter van de KJMV, de heer Kees van Huiten, die dankwoorden sprak tot al le deelnemers. In dien dank betrok hij ook Waalwijks Belang en de R.K. Mid- denstandsvereen., voor de loyale en volledige medewerking, niet het minst door het beschikbaar stellen van waar devolle prijzen; het Roode Kruis voor de belangeloos aangeboden hulp, die gelukkig niet noodig was, en verder allen die op eenigerlei wijze hebben bij gedragen om alles op zoo'n vlotte wij ze te kunnen doen verloopen. Naar veler opinie te vroeg, kwam het einde, maar gezegd dient dat allen uiterst voldaan waren en volgend jaar zeker weer van de partij zullen zijn. EEN BEDRIJFSORGAAN VOOR HUIDEN LEDER- EN SQHOEN- HANDEL. In een op 20 Augustus j.l. te Utrecht gehouden vergadering hebben de afge vaardigden van alle bestaande organi saties in de huiden-, leder-, schoen- en aanverwante branches besloten, door wijziging van het statuut van het sinds eenige jaren bestaande contactorgaan in dit bedrijf de samenwerking te ver sterken door aan de leiding van dit in stituut de bevoegdheid te verleenen voor gemeenschappelijke belangen der branches op te komen. Gevormd werden de navolgende vakgroepen: looistoffen, inlandsche hui- denhandel, exotische huidenhandel, le derindustrie, lederimporthandel, schoen industrie, schoenimport- en engroshan- del, lederhandel, schoenhandel, leder- warenindustrie, drijfriemenindustrie en schoenmakerij. Van al deze vakgroepen kan een ver tegenwoordiger zitting hebben in het bestuur: tot leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen de heeren P. F. Scheeren, voorzitter; L. J. Uyten- daal en A. W. Sabel Tzn.; mr. H. A. J. C. Muyser is belast met het secreta riaat, dat gevestigd is op de Leidsche- gracht 18 te Amsterdam. Een bedrijf van ongeveer 16.000 groote en kleine ondernemingen heeft hiermede de beschikking over een top- organisatie, welke gemeenschappelijke bedrijfsbelangen ten overstaan van de overheid en haar instellingen kan be hartigen. den-, leder-, schoenen- en aanverwante branches", verder aangeduid als Cen trale H.L.S.", waarvan ik in verloop van het bestaan dezer vereeniging. be stuurslid was van de groep schoenma kers. Deze gezamenlijke groepen om vatten destijds inderdaad ruim 16.000 leden. Ten gevolge eener mislukking van 't gestelde doel is deze vereeniging des tijds omgevormd in een contactorgaan, waarin niet meer de leden, doch de or ganisaties werden ingeschakeld. Dit waren voor de schoenmakers en schoen winkeliers de drie bestaande nationale bonden, de Ned., de R.K. en de Chris telijke. Dit contactorgaan heeft practisch de laatste jaren niets gedaan. Het doel van bovengenoemde verga dering was, door eenige wijzigingen in nieuwen vorm, dit contactorgaan weer actief te laten optreden, hetgeen maar gedeeltelijk gelukt is. aangezien de groote Nederlandsche Bond van schoen makerspatroons en schoenwinkeliers- vereenigingen, met een kleine 100 aan gesloten vereenigingen in Nederland, benevens de R.K. Bond van schoen- winkeliers en schoenmakers zich op de ze vergadering officieel hebben terug getrokken, en hun verbintenis hebben verbroken. Door den Nederlandschen bond is de officieele uittreding reeds verzonden. Alleen de Christelijke bond van schoenwinkeliers en schoenmakers, groot ongeveer 300 leden, werkt hierin mede. Ik moet daarbij nog mededeelen, dat het mij, uit persoonlijk contact met het nog overgroote deel der niet georgani seerde schoenmakers en schoenwinke liers bekend is, dat men ook in deze kringen niets meer wil weten van deze instelling. Aangezien destijds van de 16.000 aangeslotenen circa 12.000 schoenma kers en schoenwinkeliers waren, en men dit aantal, behoudens de 300 van den Christ, bond moet afschrijven, be staat er een aanmerkelijk verschil tus- schen de berichtgeving en de werke- ijkheid (Zie „Vervolg Provinciaal Nieuws' Tweede Blad). Half millioen oorlogsschade te Tilburg. De commissie tot schatting van oorlogsschade in Tilburg hebben hun rapporten uitgebracht aan B en W. - In totaal zijn 2400 panden door het oorlogsgeweld beschadigd. De totale schade wordt geraamd op f520.000, als volgt gespecificeerd: Eigendommen f263.000, inboedels en inventarissen 1130 000, voorraden f 30.000 en bedrijfsschade f90.000. Het A.N.P. ontvangt den volgenden brief van den heer W. Schmidt, secr. dep. Zuid-Holland van den Nederland schen Bond v. Schoenmakerspatroons- en schoenwinkeliersvereenigingen naar aanleiding van bovenstaand bericht: „Naar aanleiding van het bericht in de bladen betreffende: „Een bedrijfs orgaan voor huiden, leder en schoen handel", moet ik tot mijn spijt consta- teeren, dat de daarin genoemde verga dering van den 20sten dezer, gehouden te Utrecht, niet is weergegeven zooals de feiten zich hebben voorgedaan. In het belang van een juiste bericht geving, wil ik u, in mijn kwaliteit als lid van den raad voor volkshuishouding N.S.B. en leider van de in wording zijn de vakgroep schoenmakers en schoen winkeliers, in het Nederlandsche mid denstandersfront, het volgende mede deelen: Op den 26sten Mei 1933 werd opge richt te 's-Gravenhage een vereeniging, genaamd „Centrale vereeniging ter be hartiging van de belangen van de hui- Groote werken te Tilburg Een half millioen voor ver harding van landwegen en verbetering van straten. In zijn volgende week Vrijdag te houden vergadering zal den Tilburg- sche gemeenteraad voor belangrijke beslissingen worden gesteld. Er lig gen namelijk eenige projecten gereed tot verharding van landwegen en verbetering van straten, waarvoor in totaal een crediet gevraagd wordt van een half millioen gulden. Op de eerste plaats betreft het een voorstel tot verharding van een aan tal landwegen in de buitenwijken van Tilburg, die reeds jaren lang om verbetering vroegen. Het voor stel behelst de verharding van in totaal ongeveer 30 km. landwegen. Hiervoor wordt een crediet gevraagd van f250.000. Het werk wordt uitgevoerd door den opbouwdienst. Voorts wordt een crediet gevraagd van f 150.000 voor de verharding van de Gilzerbaan, welke weg de verbinding vormt tusschen Tilburg en het naburige Gilze Rijen. Deze verharding zal geschieden door mid- del van klinkerkeien op fundament. De rijweg zal een breedte krijgen van zes meter. Er komen verder nog een fietspad van 1.50 m. en een wandelpad. Met de gemeente Gilze—Rijen wordt onderhandeld om het gedeelte van den weg, dat op grondgebied van die gemeente ligt op soortgelijke wijze te verharden. Tenslotte wordt er nog een crediet gevraagd van f50.000, benoodigd vcor verbetering van verschillende straten in de wijk Besterd, welke straten reeds geruimen tijd in deso- laten toestand verkeeren. Aan de orde zal verder nog komen een uitbreidingsplan voor de binnen stad. Dit nieuwe uitbreidingsplan houdt een belangrijke verbetering in van de verkeerssituatie in de binnenstad. Tot heden kwam alle verkeer, dat uit de richting Breda of Goirle (Korvelscheweg) Tilburg binnen kwam, in den nauwen trechter van de Zomerstraat terecht, om dan via de onmogelijke elleboogstraat, die de Raadhuisstraat is, op het Markt plein te komen, BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: Met 3 genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboek- je voor 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Geldig tot en met Zondag 1 September (eventueel tot en met 5 September). Bonnen no. 2 zijn nog geldig tot en met 29 Augustus. Thee of Koffie: Bon 53 (algemeen distributieboekje). Geldig van 3 tot en met 30 Augustus, recht gevende op x/2 pond koffie of x/2 ons thee. Bloem of bakmeel: Bon 40 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 6 September, recht gevende op 2x/2 ons tarwebloem, of tarwemeel, of rogge bloem, of roggemeel, of zelfrijzend bak meel of boekweitmeel. Suiker: Bon 66 (algemeen distributie boekje). Geldig tot en met 30 Augus tus, recht gevende op één kg. suiker. Bon 74 (algemeen distributieboekje) voor 1J4 K.G. suiker. Eveneens geldig tot en met Vrijdag 30 Augustus. Petroleum: Petroleumzegel „Periode 5", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken, dan met petroleum. Geldig van 12 Augustus tot en met 8 September, recht gevende op 2 liter petroleum. Bon „Periode 4" is ongeldig ver klaard. Grutterswaren: Bon 14 (algemeen dis tributieboekje). Geldig van 12 Aug. tot en met 6 September, recht gevende op 250 gram rijst of rijstemeel of rijste bloem. Bon 27 (algemeen distributieboekje). Geldig van 12 Aug. tot en met 6 Sept., recht gevende op 250 gram haverhout, havervlokken, gort of grutten. Bon 105 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 8 Sept., recht gevende op 100 gram maizena, griesmeel of puddingpoeder, of pud- dingsauspoeder. Op 2 bonnen 105 kan men tot nader te bepalen dag een pakje maizena met een inhoud van 225 gram verkrijgen (spe ciale fabrieksverpakking) Bon 110 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Sep tember, elk recht gevende op 100 gram macaroni, vermicelli of spaghetti. Levertraan: Mag slechts worden af geleverd op recept van een arts of te gen overgave van een, door een in Ne derland gevestigden arts, afgegeven bon. Een grootere hoeveelheid dan 200 cc per hoofd en per week is niet toege staan. Per bon mag de arts niet meer uitschrijven dan noodig is voor 2 we ken; voor meer personen uit één gezin kan met één bon worden volstaan, staan. Het nieuwe plan voorziet thans in een doorbraak, ongeveer in het verlengde van den Bredascheweg, via de Raadhuisstraat naarde Markt. Van de Markt af zal, evenals aan de rechterzijde, óók aan de linkerzijde van het Paleis-Raadhuis een weg worden aangelegd, welke beide we. gen rechtstreeks op het Piusplein uitmonden. Van het Piusplein ten slotte zal een breede verkeersweg worden aangelegd regelrecht naar den Bosscheweg toe. Nog vrij onverwachts oveileed alhier de heer A. de Roon, gepen- sionneerd hoofd der school te Hees been. De overledene was geruimen lijd leeraar aan de Rijksnormaal lessen alhier, leeraar aandeavond- teekenschool, later bestuurslid. Eveneens was hij bestuurslid van 't Nut en mede oprichter en be stuurslid van de Heusdensche Fan fare. DAT U VOOR 10 CENT PER WEEK GEEFT: alle officieele verordeningen en mededeelingen alle distri butie maatregelen die steeds meer worden uitgebreid, een lijst van de geldende bonnen, alle mededeelingen van het distributiekantoor Waalwijk en de Langstraat. Voorts oorlogsnieuws, overzichten uit de pers, uitgebreide raads- verslagen en een rubriek «Plaatselijk Nieuws» uit Waalwijk en Omgeving, als geen enkel blad kan geven. HET IS UW EIGEN BELANG WllUcilliVa I1CI ïcii uai uc. o

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3