PROVINCIAAL NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN Woensdag 28 Augustus 1940 No. 69 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DRUNEN. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 29 AUGUSTUS. (Vervolg Provinciaal Nieuws.) DE SCHOENINDUSTRIE. Blijkens een beschikking van den se- cretaris-genpraal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, opgenomen in de Staatscourant, is de schoenendistributiebeschikking 1940 I gewijzigd. Onder schoenen werd volgens den ouden tekst verstaan, alle soorten schoenen, met inbegrip van kinder schoenen, laarzen, sportschoenen en pantoffels met uitzondering van leer- loos schoeisel en zomerschoeisel, en van huispantoffels. Deze uitzonderin gen zijn thans, in den tekst vervallen doch in een apart besluit opgenomen. Men kan thans zonder bon de vol gende soorten koopen: leerloos en zo merschoeisel en bovendien kinderschoe nen in de maten 17 tot en met 23, athle- tiekschoenen (spikes), raceschoenen voor wielrenners, korfbalschoenen, cricketschoenen, klompsokken en huis pantoffels. Volgens artikel 4 van den ouden tekst kon de distributiedienst den noo- digen bon .slechts afgeven op vertoon van de distributiestamkaart aan hen, die ten genoegen van dien dienst aantoo- nen, dat zij niet beschikken over een paar schoenen, dat redelijkerwijze bruikbaar kan worden geacht". De nieuwe tekst luidt, dat de distributie- dienst een schoenenbon „slechts (zal) afgeven op vertoon van de distributie- stamkaart van dengene, voor wien de goederen bestemd zijn". Blijkens het nieuwe lid van artikel 3 kunnen de dis tributiediensten de schoenenbonnen uit reiken overeenkomstig door den secre taris-generaal te geven aanwijzingen. Behalve met een bon kan men ook schoenen koopen indien men een schriftelijke vergunning heeft, afgege ven door den secretaris-generaal of na mens dezen door een daartoe aange wezen ambtenaar. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE AMSTEL. De heer L. v. Eethen zal op 4 Sep tember a.s. 25 jaar bij de N.V. Chroom- lederfabriek de Amstel v.h. L. S. Gom- pen in dienst zijn. Het zal den jubilaris dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. 25 JAAR BIJ DE SPOORWEGEN. De heer A. A. FARO, arbeider bij de Nederlandsche-Spoorwegen alhier, zal op 27 September a.s. zijn zilveren jubileum bij genoemd bedrijf vieren. De jubilaris zal op dien dag gehul digd worden door de directie der N.S., terwijl ook het personeel alhier zijn hul debetuigingen zal aanbieden. CONCERT. Zondagavond zal de Harmonie St. Crispijn met medewerking van de Liedertafel „De Vereenigde Zangers" een concert geven op het Raadhuis plein. R.K. HANDELSAVONDSCHOOL. De cursussen voor het schooljaar 1940/1941 aan de R.K. Handelsavond school zullen waarschijnlijk op 9 Sep tember a.s. aanvangen. Tot dien tijd bestaat nog gelegenheid tot inschrijving bij den Directeur. Aanvankelijk zal op den ouden voet worden voortgegaan, zoodat de lessen om half zeven aanvangen, doch het is nog niet te zeggen, of dit, in verband met de verduistering, gehandhaafd kan blijven. Waarschijnlijk zullen na enkele weken de lesuren verschoven moeten worden naar Woensdag- en Zaterdag middag, daar een bezoek aan de school in de donkere avonduren voor leerlin gen buiten Waalwijk welhaast niet mogelijk is. HANDBOOGSPORT. Koning schieten. Zondag j.l. had op de banen der R.K Handboogschutterij „Eendracht maakt Macht", gevestigd café W. Pullens ('t Vosje), het jaarlijksche koning schieten plaats. Omstreeks half vier zijn alle leden in het clublokaal present om gezamenlijk den heerschenden Koning J. Verhoeven, aan zijn woning te gaan afhalen. Hier werden allen door den koning hartelijk ontvangen en na een heildronk op 't welzijn van den Koning werd gezamenlijk de terugtocht naar den doele aanvaard. Hier neemt de voorzitter, dhr. J Kleiberg nog even het woord, de leden aanmoedigende hun best te doen het Koningschap te bemachtigen en tevens den aftredenden koning aan te moedi gen z'n titel zoo sterk mogelijk te ver dedigen. Daarna betreden allen den doele en lost de koning 't eerste schot. Na 20 pijlen volgt de eerste zifting en blijken voor verderen strijd in aanmerking te komen L. v. Bladel, J. Verhoeven (ko ning), P. v. Bavel, H. v. d. Mee, M. Beerens en H. Muskens. Door dit zes tal worden weer twaalf pijlen gescho ten en wordt de strijd steeds spannen der, daar. 't allen schijn heeft dat de ko ning voor de derde maal beslag op den titel zal leggen. Na de tweede zifting blijken L. v. Bladel, J. Verhoeven (ko ning) en H. v. d. Mee voor den eind strijd in aanmerking te komen. Onder spannende belangstelling volgt t ein de van den strijd en na afloop hebben L. van Bladel en J. Verhoeven een ge lijk aantal punten, zoodat nog een extra kamp moet plaats vinden, doch slechts één kan winnen en 't is L. van Bladel, die den 2 jaar heerschenden koning met 1 punt onttroont. Dat de strijd spannend was blijkt wel uit 't aantal punten, daar L. v. Bladel niet minder dan 143 punten in 38 pijlen wist te bemachtigen. Na afloop werd de nieuwe koning onder een toepasselijk woord door den voorzitter gekroond en na een heil dronk op den nieuwen koning gingen allen hoogst voldaan huiswaarts. ONGEVAL BIJ HET VOET BALLEN. Bij den 1.1. Zondag gehouden voet balwedstrijd Baardwijk II H.E.C. II, kwam de Baardwijk-speler J. Kuisten zoodanig te vallen dat hij een pols brak. Nadat het Roode Kruis de eerste hulp had verleend, werd de onfortuin lijke speler door Dr. Langemeijer ver der behandeld, waarna hij huiswaarts kon worden vervoerd. BALDADIGHEID. Doordat gisteravond enkele jongelui zoo brutaal waren een hek van een wei aan de Burg. v. d. Klokkenlaan open te zetten, was het paard van den heer v. M. in de gelegenheid een avond wandelingetje te maken. Op den hoek van de Mr. v. Cooth- straatGrootestraat kon het echter worden opgevangen, na te voren het verkeer danig in de war te hebben ge schopt. GEëVACUEERDEN TE BREDA TERUG. L.l. Zondag zijn onder groote be langstelling 253 geëvacueerden, die thuis behoorden in Breda en omgeving met auto-bussen uit Frankrijk terug gekeerd. Dit zijn ongeveer de laatsten die ver wacht worden, zoodat het evacuatie- drama nog een vrij gelukkig einde heeft genomen, behalve dan de slacht offers die in St. Nicolaas en onderweg gevallen zijn. Geslaagd Onze dorpsgenoot de heer Frans Vesters, ambtenaar ter secretarie te Waalwijk slaagde in Den Bosch voor het examen gemeente-admini stratie. Onze dorpsgenoot de heer Kees van Son slaagde te Utrecht vcor het predicaat Meester schoen hersteller Diploma »A.« Henk Lieftink Na een kortstondige ziekte over leed in de kliniek te Utrecht onze dorpsgenoot de heer Henk Lieftink. In leven was de heer Lieftink boschwachter in dienst van de graven d'Oultremont. Hij was een oprecht en plichts. getrouw politieman. Dinsdag werd zijn stoffelijk overschot aan den schoot der aarde toevertrouwd. Gymnastiek-demonstratie Zondag werd door de R.K.Gyin- nastiek-vereenigiDg »St. Herman Jozef« een gymnastiek-en athletiek- demonstratie gegeven, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. Om een uur werd begeleid door de harmonie der Jongens Congre gatie onder leiding, van den heer H. Brok een muzikale wandeling door het dorp gemaakt. De belang stelling voor dit naar buiten treden van de thans zoo bloeiende ver- eeniging was zeergroot. De jongens hebben hun club en naam eer aan gedaan. Keurig in den pas en in hun goed verzorgde costuums hebben zij zoodoende een aardig stukje propaganda gemaakt voor dezen mooien tak van sport. Om vijf uur werd de demonstratie gegeven op het VJC-terrein. Daar was de belangstelling eveneens zeer groot. Wij merkten o.m. op notaris Schreurs en Mevr. Schreurs-Canters, kapelaan Vogels, verschillende eer waarde Broeders en vele genoodig- den en belangstellenden. Stipt op tijd werd met de ver schillende nummers een aanvang gemaakt en het mag gezegd worden, dat de leden en aspirant leden van «St. Herman Jozef« bij deze demon stratie hun beste beentje hebben voorgezet. Zij hebben serieus ge werkt en hun uiterste best gedaan. De goede prestaties werden door 't publiek met een hartelijk applaus beloond. Om de animo en de ambitie van de deelnemers te vergrooten werden de prestaties door 'n jury bestaande uit de heeren Jos van Spijk, Bertus Brok en Marie van Huiten beoor deeld. Tevens waren voor de beste werkers eenige prijzen beschikbaar gesteld. Het werk der leden werd beoor deeld in het werken aan brug, rek en paard, loshoogspringen en loopen met hindernissen. Bij de aspirant-leden telden brug, rek en paard, loshoogspringen en 80 meter loopen met hindernissen. De uitslagen waren Leden: 1 Jan Brok Pz. 49% p.; 2. Jan Brok Jz. 44% p.; 3 Jan Willemse 43% p.; 4 Tini Brok 41% P-; 5 C. Brok Pz. 41% p.; 0 Arn. Brok Pz. 41) p.; 7 Jan Vermeulen 39% p. Adspiranten1 Frans v. d. Putten 41% p.; 2 Adr. Gales 39% p.; 3 Wim Brok 36% p.; 4 Tini Smits 34% p.; 5 Piet v. d. Wiel 34 p.; 6 Jan v. d. Leur 30% P-; 7 Bertus Vrijhoeven 29% p. Na afloop van de wedstrijden wer- de de prijzen door den voorzitter den heer J. Jehoel onder toepasselijke woorden uitgereikt. De wedstrijden stonden onder de deskundige leiding van den heer Marie Kuijs. Oproeping. Ged. Staten roepen op last van heer Commissaris der Provincie op de onbekende belanghebbenden, om inzake het beroep van den Hoofd Inspecteur van het L.ü.in deEerste Inspectie te Roermond d.d. 1 Juli 1940 tegen het door hem op dien datum ontvangen besluit van den Raad der Gemeente Drunen d.d. 19 December 1939 tot vaststelling van het bedrag voor het jaar 1940 per aan de bijzondere lagere scholen per leerling zal worden beschikbaar gesteld. Aanvang van de H. H. Missen, In verband met het Jater licht worden is het aanvangsuur der H. H. Missen versteld. Gedurende de werkdagen zullen de H.H. Missen in de parochiekerk van den H. Lamberlus zijn om 7, en kwart over acht uur. Constantia. Op hare banen bij café Th. Els- hout hield de handboogschutter^ »Constantia» haar jaarlijksch prijs- verschieten. De uitslag was als volgt: 1 Th. Elshout, 2 N. de Wit, 3. J. Klomp, 4 J. v. d. Krabben, 5 F. Bergmans, 6 H. de Wit, 7 Adr. van Delit, 8 A. Luijben, 9 C. Bruurmijn, 10 M. Schapendonk, 11 Jan Veltman 12 P. Elshout, 13 J. v d. Putten 14 J. Vissers, 15 Ant Obbens, 16 M Elshout. Na afloop der wedstrijden werden door den voorzitter, den heer Jan Veltman onder toepasselijke woor den de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Blocveiling. De prijzen van de op de veiling te Drunen geveilde producten waren: snijboonen ,,A" f 11.50; snijboonen „B"f4.50-f6.10spekboonen f10.50; stokprinces z. d. f 10.50—f 10.70 dubb. princes f 10.50; pronkboonen f6 80—f 7.—alles per 100 K.G. Jacht op groot wild. Een der konijnenroovers, die onze plaats onveilig maakten voor de hou ders van langooren, heeft zijn laatste euveldaden met den dood moeten be- koopen. Door een paar gedupeerden gesignaleerd, trokken een paar jagers er met de politie, geassisteerd door een paar boeren er op uit. Het mocht den heer v. Kemenade gelukken het ondier, dat een groote verwilderde bouvier bleek te zijn, onder schot te krijgen en doodelijk te treffen. Nog meer konijnendieven. De konijnenhouders vernamen met vreugde, dat het gelukt was de da der van heel wat konijnenmoorden neer te leggen. Er blijken echter nog meer liefhebbers te zijn van lekkere konijnenbout, want Dinsdagmorgen zagen zich verschillende konijnenhou ders in de Gasthuisstraat van hun pluimstaarten beroofd. Weer waren er het een 20-tal, die het loodje had den moeten leggen. Werd eerst nog het vermoeden uitgesproken, dat hier ook tweevoetige roovers werkzaam hadden kunnen zijn, de afgebeten ko nijnenkoppen duiden bij onderzoek al ras op euvele hondendaden. Er wordt momenteel door burgers en politie uiterst waakzaam opgelet 0111 de boos doeners te achterhalen. De diepe duis ternis is hierbij echter een moeilijke factor. Het wordt zaak voor de konij nenhouders hunne hokken extra te beveiligen. LOON OP ZAND. Vergadering aanvullings Ziekenkas. L.l. Zondag hield bovengenoemde vereeniging een algemeene ledenver gadering in de zaal van „Concordia". Na een kort openingswoord door den Voorzitter, werden de notulen door den Secretaris voorgelezen en onver anderd goedgekeurd, daarna kwam een voorstel aan de orde tot wijziging van den uitkeeringsduur van bedoeld fonds dit met het oog, op het groot nadeelig saldo der kas. Na breedvoe rige besprekingen vereenigde de ver gadering zich met bovenbedoeld voor stel en werd den uitkeeringsduur ge halveerd. Van de Rondvraag wordt een druk gebruik gemaakt, waarna de Voorzitter de vergadering sloot. Steun voor Rotterdam. Door de Jonge Wachters' werd de zer dagen huis aan huis gecollecteerd voor de slachtoffers van Rotterdam, Elke ingezetene onzer plaats heeft spontaan bijgedragen voor de zoo zwaar getroffenen. Naast vele giften in natura werd een bedrag van pl.m. 65,opgehaald, een mooi en lief dadig werk hebben de Jonge Wach ters' in deze verricht. Harmonie Sofia's Vereeniging. Op Zondag 25 Augustus gaf boven bedoelde Harmonie een Matinee, wel ke toegankelijk was voor iedereen. Jammer genoeg was de zaal maar ma tig bezet, er werd goede muziek ten gehoore gebracht ,de toehoorders heb ben dan ook werkelijk genoten. De Sofia's Vereeniging kan met trots te rug zien op haar goed geslaagd Mati nee. Dit Matinée was oorspronkelijk bedoeld als Volksconcert, en werd in de zaal gegeven, om reden Loon op Zand niet beschikt over een kiosk. Tooneelvereeniging St. Jozef. Dezer dagen besloot bedoelde ver eeniging in het begin October een tweetal uitvoeringen te geven. Opge voerd zal worden het bekende blijspel „Napoleon 1III". We wenschen de too neelvereeniging goed succes, de too- neellicfhebbers kunnen dan een paar prettige avonden tegemoet zien. LOON OP ZAND. Vanaf 19 t/m 24 Augustus '40. Geboren Anna Reinera Wilhelmina dv. \V. M. v. Dongen-v. Ark. Catharina Johanna Antonetta Maria dv. G. A. Lips-Klijn. Maria Anna Rentivolia dv. J. v. d. Ven- v. d. Velden. Overleden: Catharina van Dongen, wed. van H. C. v. d. Meijs, 88 jr. Franciscus Nicolaas Horsten, 65 jr. Huwelijksaangiften Gerardus Johannes Timmermans,. 22 jr., te Waalwijk en Pieternella '1 heodora Ramen, 23 jr., alhier. Josephus Fran ciscus van der Linden, 31 jr. en Maria Adriana Petronella van der Linden, 23 jr. Johannes Grootswagers, 26 jr., te Amsterdam en Gerdina Petronella Zee- bregts, 21 jr., alhier. Huwelijken: Johannes Vatré, wed. van J. C. v. It iel. 43 jr. en Josephina Maria Catharina van Bavel, 26 jr. Henricus Johannes Poo- ters, 27 jr. en Johanna Francisca Mut- saerts, 23 jr. Petrus Cornelis Martinus Elshout, 29 jr. en Gerdina Petronella van Boxtel, 31 jr. Martinus Johannes IIu- bertus van Gestel, 32 jr. en Petronella Wilhelmina Joanna van Boxtel, 30 jr. Ingekomen: B. TI. A. Waijers van 's-Hertogenbosch. J. W. Derks van 's Hertogenbosch. Wilhelm van Munster van Waalwijk. SPRANG. Het bestuur van de Vereeniging Chr. Volksbond alhier benoemde tot concierge van het door haar geëxploi teerde vereenigingsgebouw, in de va cature K. Spierings die als zoodanig be dankte, de heer Jac. Ophorst. Het bestuur van den Christelijken Besturenbond Sprang-Capelle hield j.l. Dinsdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene vergadering on der leiding van haar voorzitter den heer C. Braspenning. Na opening met het lezen der H. Schrift en gebed, kwamen de ingekomen stukken in behandeling, waarbij o.a0 een afschrift van den In specteur voor de werkverschaffing in Noord-Brabnt, naar aanleiding van ingezonden klachten, waarin werd me degedeeld dat aan daarvoor in aan merking komende arbeiders uit de ge meente Sprang-Capelle gedurende de eerste 4 weken trainingstoeslag zal worden verleend. De secretaris werd benoemd tot af gevaardigde naar een op Donderdag 29 dezer te Utrecht te houden kader- vergadering vanwege het C.N.V. e.a. SECR.-GENERAAL VAN SOCIALE ZAKEN VAN ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN. Officieel wordt medegedeeld: De Rijkscommissaris voor de bezet te Nederlandsche gebieden heeft den secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken, mr. dr. A. L. Scholtens, van zijn functie ontheven. Met de leiding van het departement van sociale zaken is de ambtenaar met het grootste aantal dienstjaren, ir. R. A. Verwey, belast. AUTOVERKEER DES NACHTS VAN 10 TOT 4 UUR VERBODEN. Bepaalde uitzonderingen. Op order van den Duitschen mili tairen bevelhebber in Nederland en op bevel van den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, wordt het volgende bepaald: 1) Van 27 Augustus 1940 af moet tot nadere aankondiging tusschen 22.00 en 4.00 uur alle verkeer van Ne derlandsche auto's worden stopgezet. Onbeperkt wat den tijd betreft is 't auto-verkeer toegelaten voor auto's: a. Van de Duitsche weermacht, van de Waffen-S.S. en van de Duitsche politie, van de bureaux van den Rijks commissaris, van- den douanedienst, van de „Technische Nothilfe" en van de Rijksduitsche bureaux met offici- eelc Duitsche onderscheidingsteeke nen. b. Van de Nederlandsche politie en brandweer, van den ambtelijken lucht beschermingsdienst, evenals van am bulanceauto's, kraanwagens, auto's van artsen en vroedvrouwen bij de uitoefening van den desbetreffenden dienst. c. Taxi's, voorzoover zij rijden voor artsen, vroedvrouwen of zieken. Het in strijd handelen met deze be paling leidt tot dwangmaatregelen van de zijde der politie en tot inbeslag neming van het voertuig. Bovenstaande heeft ook betrekking op motorfietsen. BETREDEN VAN HET STRAND 's NACHTS VERBODEN. Van 27 Augustus 1940 af is bet betreden van het strand in geheel Ne derland tusschen het invallen van de duisternis en het aanbreken van den dag tot nadere aankondiging verbo den. De Duitsche kustwacht heeft hier toe bijzondere aanwijzingen van den Duitschen militairen bevelhebber ont vangen. w.g. RAUTER S.S.-Brigadeführer. DE WINKELS 's WINTERS VROEGER DICHT. Naar wij vernemen, is binnenkort een landelijke regeling te wachten, waarbij de sluitingstijd der winkels zal worden gewijzigd. Van de zijde der winkeliers- en middenstandsorga nisaties is reeds geruimen tijd geleden de wenschelijkheid ter sprake ge bracht om bij het korter worden der dagen den sluitingtijd te vervroegen. Tijdens een der vorige week gehouden bijeenkomst van den (Middenstands- raad zijn al deze ideeën besproken, waarna de raad advies heeft uitge bracht aan de betrokken autoriteiten. Naar alle waarschijnlijkheid zal het advies van den Mddenstandsraad in de voor het geheele land vast te stel len regeling worden neergelegd. Het ligt in de bedoeling om, in afwijking van de Winkelsluitingswet, een slui tingstijd in te voeren, die steeds vroe ger zal worden gesteld, al naar gelang de duisternis vroeger intreedt. Men zal hierbij echter als grens stel len het tijdstip van zes uur in den namiddag. De Zaterdag zal met den gewonen werkdag worden gelijkge steld. De sluitingstijd zal in perioden van een half uur bij den korter wor denden dag worden aangepast. DE VERDUISTERING. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering: Zonsondergang 28 Aug.: 8 u. 38 m. Zonsopgang 29 Aug.: 6 u. 45 m. REGULEERING VAN I)EN KAAS HANDEL. Maximum-prijzen vastgesteld. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat de in het op 18 dezer ver schenen persbericht aangekondigde maatregelen ter reguleering van den kaashandel en de kaasprijzen met in gang van 28 Augustus in werking tre den. Deze maatregelen houden het vol gende in: Ten einde aan een verdere verhoo ging van de kaasprijzen een einde te maken, zijn thans voor de inkoops prijzen van kaas bij den producent ma ximum-prijzen vastgesteld. Bij de be paling van de grossiers- en detailprij zen van kaas kan worden uitgegaan rekening houdende met een eventu- eelen aftrek voor de gebruikelijke kwaliteitsverschillen van deze of- ficieele maximumprijzen, welke door de grossiers resp. winkeliers verhoogd mogen worden met ten hoogste van 't bedrag der op 9 Mei j.l. voor den tus- schenhandel en den detailhandel gel dende marges. In verband met de vermelde nieuwe maatregelen is het op 18 dezer inge stelde vervoer- en afleveringsverbod van kaas ingetrokken. Het voorschrift, naa—

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5