Heerenhuis met grooten Tuin, UITREIKING TOESLAGKAARTEN TEXTIEL. NIEUWE BONNEN. Ter aanvulling van de Bonnenlijst op pag. 2 van dit nummer, nog 't volgen de: Brood: Gedurende het tijdvak van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Sep tember geven de met 4 genummerde bonnen van het broodbonboekje teza men recht op het koopen van 2500 gr roggebrood of 2000 gram ander brood. •Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 8 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 12 September geldig. Koffie en thee: Gedurende het tijd vak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrijdag 27 September geeft de met 73 genummerde bon van het algemeen distributieboekje recht op het koopen van een half pond koffie of een half ons thee. Suiker: Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrij dag 27 September geeft de met 72 ge nummerde bon van het algemeen dis tributieboekje recht op het koopen van een kilogram suiker. Bon 115: Zeep. Speciale regeling voor wasscherijen. Rantsoen scheerzeep tot 31 Dec. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het volgende bekend omtrent de distri butie van zeep, waarmee heden een aanvang zal worden gemaakt. Gedurende het tijdvak van 31 Au gustus tot en met 24 September a.s. geeft de met 115 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), óf 120 gram huishoudzeep, óf 200 gram zachte zeep, óf 250 gram zeeppoeder, óf voor zoover voorradig 125 gram zeep vlokken, óf 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, óf 200 gram vloeibare' zeep. Voor zoover de verpakking dit toe laat, ikan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelhe den in combinatie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gr. zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen zullen voor de behan deling van de gezinswasch gedurende bovengenoemd tijdvak de met 115 ge nummerde bon van het algemeen dis tributieboekje van haar cliënten in ont vangst kunnen nemen voor het koopen van waschpoeder, en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 600' gram waschpoeder kunnen betrekken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat waschpoeder slechts verkocht wordt aan wasscherijen; het product is niet in den detailhandel verkrijgbaar. De als extra-rantsoen door de distri butiediensten uit te reiken bonnen voor één rantsoen toiletzeep, geven geduren de het tijdvak van 31 Augustus 1940 tot en met 24 Januari 1941 elk recht op het koopen van een stuk toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld gewicht. Voorts zal gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 31 December a.s. de met 116 genummerde bon, welke tegelijk met de textielkaart is uitgereikt aan mannelijke personen boven 15 jaar, recht geven op het koopen van 50 gr. scheerzeep of voor zoover voorra dig één tube scheercrême, dan wel één pot scheerzeep. AANPASSING VAN HET MENU NOODIG. I^ractische voorlichting aan huisvrouwen. in de Gouden Zaal van het Belvedere- paleis te Weenen werd overhandigd. In aansluiting op de scheidsrechter lijke uitspraak, welke werd gegeven toen een succesvolle bilaterale rege ling tuschen de rechtstreeks betrok kenen geen kans bleek te hebben, zijn tusscheri de ministers van Buitenland- sche Zaken der As eenerzijds en den Roemcenschen minister van Buiten- landsche Zaken anderzijds nota's uit gewisseld, waarin Duitschland en Ita lië de integriteit en onaantastbaarheid van het Roemeensche staatsgebiea waarborgen en de Roemeensche regee ring deze garantie aanneemt. Tegelijkertijd heeft de Rijksregee- ring met de Hongaarsche en de Roe meensche regeering een minderheden- accoord aangegaan ter bescherming van de Duitsche volksgroepen in de genoemde landen. Be overeenkom, sten hebben betrekking op de beken de, door de Duitsche volksgroepen reeds lang naar voren gebrachte en nagestreefde eischen. O.in. heeft de Roemeensche regeering de verplich ting op zich genomen om dé leden van de Duitsche volksgroep in Roemenië in alle opzichten gelijk te stellen met de leden van den Roemeenschen volksaard en de positie van de Duit sche volksgroep in den zin van de besluiten van Karlsburg tot behoud van hun Duitschen aard verder tot ontwikkeling te brengen. Ieder gezin wordt gevoed op de wijze, welke gebruikelijk is. De distributiemaatregelen brengen aan den eenen kant een rechtmatige en billijke verdeeling der voorraden over de geheele gemeenschap met zich, maar aan den anderen kant groote moeilijkheden voor de huisvrouw. Een aanpassing is noodig en gcwcnscht, maar deze aanpassing dient niet ver der te gaan dan de omstandigheden vorderen. Nu moet men b.v. niet han delen alsof er een noodtoestand be staat. Dit is een der voornaamste stellin gen welke mej. E. Mesdag, lid van de commissie voor huishoudelijke voor lichting en lid van den voedingsraad, ons dezer dagen voorhield. Zij betoogde, dat de huisvrouwen in dezen tijd voor haar en haar gezinnen moeten uitgaan van de gedachte: Voedt U goed, want het kan. Gaat niet door zorg voor de toekomst of door misplaatste zuinigheid veranderingen aanbrengen in de voedingsgewoonten van uw gezin, zoodat de voeding daar door slechter wordt. Wie op 't oogen- blik, terwijl rauw vet en spek vrij ver krijgbaar zijn, zijn gezin een te vet arme voeding voorzet, schiet te kort. Maar van den anderen kant moet de huisvrouw ook graag willen luisteren indien zij haar vroegere methoden niet meer kan voortzetten en tot een an dere bijna even goede of vaak zelfs betere "bereiding der spijzen kan over gaan. Wij willen in het geheel niet blind zijn voor de moeilijkheden die bestaan Allereerst is daar het feit, dat het ndividueel verbruik der verschillende voedingsmiddelen in zeer veel gevallen sterk afwijkt van het gemiddeld ver bruik. Denken wij b.v. aan het brood Het broodrantsoen is voor den een grooter dan hetgeen hij (zij) gewend was te gebruiken, voor den ander kleiner. Ot>k met het boterrantsoen merken wij dat op. Wie gewend was zoowel in de keuken als op het brood uitsluitend boter te gebruiken, krijgt ongeveer de helft van wat hij vroeger noodig had, want men rekende van ouds op een half pond boter voor de keuken en een half pond voor ontbijt en koffiemaaltijd per week. Maar in vele gezinnen gebruikt men in hoofd zaak of uitsluitend margarine, plan- tenvet en slaolie, terwijl men op het platteland bijna alleen reuzel en spek gebruikt, maar dan in veel grooter hoeveelheden. Het gebruik van grutterswaren toont eenzelfde beeld. Er zijn gezinnen die aan het ontbijt pap gebruiken en het middagmaal met een melkspijs be sluiten. In die families kan dc buis vrouw met haar rantsoen niet uitko men, terwijl bij anderen, waar meel spijzen tot de uitzonderingen belmo ren, een overvloed van bonnen be schikbaar is. Men kan nu niet met een slag het hecle menu van zoo'n gezin ten on derste boven gooien en het alles wat het niet gewend was doen eten. In tegendeel. geleidelijk, en naar de maat der beschikbare voorraden, kan men het menu aanpassen. Om dat werk verstandig en reëel te doen geschieden staan de voorlichtingscommissie en de voedingsraad klaar. Nu bestaat er een algemeen verbreid vooroordeel tegen dergelijk soort in stellingen, omdat die z.g. aleen maar met onpractische raadgevingen voor den dag komen. De vrouwen, die deze voorlichting geven, hebben zoo zegt men den heelen dag niets te doen dan Iiflafjes te bedenken, goed voor lui met magen als een knikker. Boven dien hebben die dames geld genoeg voor een heele boel dure ingrediëntèn, waarmede men zelfs prikkeldraad smakelijk kan maken. Deze aanmerking is begrijpelijk; er is een tijd geweest, dat de toebereiding van spijzen géén probleem was en dat de dames, die zich daarmede bezig hielden tot allerlei buitenissigheden kwamen. Ook nu zijn er nog tijdschrif ten, die met alle mogelijke wenken komen, waarvan dc meeste onzinnig en onuitvoerbaar zijn. Zulk geschrijf kan de goede zaak alleen bederven. Immers, reeds van 1934 af heeft de commissie inzake huishoudelijke voor lichting een taak gehad, die haar werk op den meest werkelijken grondslag plaatste. De crisis, die in veel gezinnen armoe en gebrek bracht, noopte tot hulp. die werkelijk uitkomst kon bren- gen. In den vorigen herfst en winter heeft in kinderhuizen, gestichten, ziekenhui zen en andere inrichtingen belast zijn met de voedselbereiding of met het toe zicht daarop. Eén van de belangrijkste kwesties, waarvoor zij staat is n.l. niet de vraag of er voor ieder genoeg is, het is niet aan ons dat te beoordeelen, maar of er van hetgeen aanwezig is. wel voldoen de wordt geprofiteerd. Door onjuiste behandeling en berei ding wordt n.l. van veel levensmidde len slechts zeer ten deele geprofiteerd. Moge dat in tijd van overvloed niet tot al te ernstige gevolgen leiden, in dezen winter kunnen we ons dat niet veroor loven. De commissie van voorlichting wil 1. inlichtingen verstrekken betreffen de de wijze, waarop men voor een goe de voeding kan zorgen, zooveel moge lijk in overeenstemming met de wen- schen en verlangens van het gezin; het arbeiders- en het burgergezin. 2. inlichtingen verstrekken betreffen de Commissie in zake huishoudelijke voorlichting voor zeer veel leeraressen cursussen doen geven op het gebied van voedingsleer, om te bevorderen, dat alle leeraressen nog eens goed op de hoogte gesteld werden van de resulta ten van de nieuwste wetenschappelijke onderzoekingen. De voorlichtingscom missie uit den Voedingsraad contro leert de programma's en recepten voor de Voorlichtingscursussen, welke dezen winter in grooten getale gegeven zul len worden op alle nijverheidsscholen voor meisjes en zoo noodig ook daar buiten. De Commissie inzake huishoudelijke voorlichting is bovendien bezig met de voorbereiding van cursussen in voe dingsleer1 en koken voor personen, die de de waarde van de aanwezige voe dingsmiddelen en de wijze, waarop men van de waardevolle bestanddeelen er van zoo goed mogelijk kan profiteeren. Dit houdt tevens in, dat duidelijk ge maakt moet worden, wat verloren gaat bij ondoelmatige behandeling, want bij na niemand zal bereid zijn, haar eigen bereidingswijze te veranderen, wan neer zij niet gefrappeerd wordt door 'n onomstootelijk bewijs voor de onge schiktheid van de oude methode. In het begin van September zal over al in het land voor iedere huisvrouw gelegenheid zijn in een cursus van 4 lessen de gewenschte voorlichting te krijgen. Men kan zich melden bij de Nijverheidsschool voor meisjes of bij de Commissie van Voorlichting. Boven dien zullen, zoodra dat noodig blijkt, demonstraties gegeven worden, desge wenscht consultatie-spreekuren gehou den worden. Waalwijk. 45 uur: Willem III 's-BoschWSC 2 Waalwijk. Wanneer men bovenstaande beziet is het eerste dat opvalt, dai ook hier dc sa mensmelting der diverse bonden zich reeds doet gevoelen immers zoowel oud-_ KNVB'ers als oud-IVCB'ers behooren toL de deelnemers. Alleen dit feit maakt dt ontmoetingen al hoogst interessant. Daar komt echter nog bij dat de ploegen zoo gekozen zijn bij aanschrijving dat zij el kaar in kracht hoegenaamd niets toege ven zoodat het vooruit zeggen van wie in dc finale komt, die op 8 September gespeeld wordt, tot dc onmogelijkheden behoort. Beziet men de elftallen nader dan blijkt dat er twee naar Waalwijk ko men die bmtrent de prestaties een zeke re onbekendheid mede brengen doch die gerust gerekend kunnen worden fot het z.g. verrassende element. Bovendien zit ten er 2 ploegen van Waalwijk zelf in hetgeen op zichzelf ook reeds een mate van rivaliteit meebrengt om maar niet te spreken van de belangstelling die uit zal gaan van de nieuwe combinatie, die deze week pas baar beslag heeft gekre gen en morgen voor dc eerste maal in het openbaar optreedt. Dat getracht wordt dit zoo goed mogelijk te doen spreekt voor zich zelf. Verder heeft men over de twee overblijvenden, n.l. Spor ters en Vlijmensche Boys geen bijzonder heden noodig daar deze hiervoor te goed ingeburgerd zijn. Mag men de gesprekken, die men zoo links en rechts opvangt gelooven, dan moet het er morgen op het Baardwijk terrein druk zijn en zal het aan aanmoe digen der diverse favorieten niet ontbre ken. Ook wij voor ons zijn stellig overtuigd dat een gang naar den Overlaat niemand zal berouwen. Havenarbeider verongelukt Gisterochtend is op steiger 10 in de Waalhaven te Rotterdam de 26- jarige havenarbeider J A Roubos, afkomstig uit Poortugaal, veron gelukt. Hij was met enkele andere arbeiders bezig met het lossen van spoordwarsliggers uit 't lichters* hip Hendrina. Met behulp van 'n hijsch- kraan werd een aantal liggers op- geheschen waarbij de strop echter niet op de juiste wijze was vastge maakt. De dwarsliggers schoten uit den strop en Rouwbos kreeg een er van op het hoofd. De man werd op slaggidood. Het stoffelijk overschot werd per politieboot naar het bureau aan de Parkhaven gebracht. Ontploffing in een Italiaansch kruithuis. R.K.C. (ROOMSCH KATHOLIEKE COMBINATIE). Donderdagavond j. 1. had in het K.J.C.-Huis de eerste Bestuursverga dering plaats van onze nieuw opge richte vereeniging, waarbij de voor naamste Bestuursfuncties als volgt werden verdeeld: Adviseur: Ecrw. Heer Kap. Völker. Voorzitter: C. de Jongh. Vice-Voorzitter: Fr. Trommelen. Secretaris: A. v. Schayk. 2c Secretaris: C. Dekkers. Penningmeester: H. v. d. Geld. 2e Penningmeester: H. Pullens. Met groote voldoening kon worden geconstateerd dat» een zeer groot per centage van de leden der gecombi neerde vereenigingen zich bij de nieu we fusie hadden aangesloten, vooral wat het spelersmateriaal betreft. Diverse zeer belangrijke besluiten werden genomen. O.a. werd een aparte jeugdcommissie benoemd, welke zoo spoedig mogelijk in werking zal tre den. Zondag a.s. worden reeds de selectie wedstrijden gehouden, welke op het voormalige Hercules-terrein zijn vast gesteld. De aanvangstijd is 12 uur en half drie. w. s. c. W.S.C.—R.W.B. Het begin der competitie nadert met rassche schreden en vrijwel alle veree- nigingen hebben in de achter hen liggen de vacantie-periode getracht zich daarop op de beste manier voor te bereiden. In het kader daarvan valt ook de wed strijd die WSC morgen aan den Parallel weg zal spelen tegen haar plaatsgenoot RWB. Deze wedstrijden tusschcn de twee zustervereenigingen hebben zich steeds gekenmerkt door een overvloed van spanning, want al zouden de omstandig heden soms ook anders doen lijken, bei de clubs geven elkaar weinig toe, daal de betere WSC-techniek een evenwicht vindt in het meerdere spirit dat door de RWB'ers aan den dag wordt gelegd. Wij kunnen daarom voor morgen een aardige wedstrijd tegemoet zien. BAARDWIJK. Serie wed strijden der v.v. Baardwijk. De met zooveel spanning tegemoet ge ziene eerste ronde van bovengemelde wedstrijden wordt dan morgen, 1 Sep tember, op het Baardwijk-terrein in den Overlaat, verspeeld. Het programma, dat veel goeds belooft, ziet er voor dien dag als volgt uit: 1 tot 2 uur: Good-Luck G'bergVlijm. Boys Vlijmen. 2,303,30 uur: Sporters DrunenRKC Stefani meldt uit Bologna Gistermiddag werd hier 'n hevige ontploffing gehoord, gevolg door twee andere explosies, die, naar later bleek, zich hebben voorgedaan in kruithuis op ongeveer 10 kilometer van de stad. Een deel van het maga. zijn is verwoest. Tot op heden zijn 150 gewonden geteld. Of er onder de puinhoopen nog dooden liggen is niet bekend. Doodelijk ongeluk op den Rijks weg Tilburg-Breda. Gisteravond om half negen is op den rijksweg fusschen T lburg en Breda een doodelijk ongeluk ge beurd, waarvan een zwerver uit Amsterdam het slachtoffer is ge worden. De man reed mee in den auto van den heer Dijkstra uit Breda. De auto kreeg panne en moest door een vrachtauto naar huis worden gesleept. Tijdens dezen tocht sprong een band van de vrachtauto waar door deze begon te slingeren De sleepketting brak, met het gevolg, dat de personenauto legen een boom reed. Hierdoor werd de zwerver op slag gedood. De stoffelijke resten werden overgebracht naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda. De naam van den zwerver is onbekend. De heer Dijkstra liep slechts enkele schaafwonden op. Het ongeluk te Zalt-Bommel De directie van de Nederl. Dok- Mij. welke maatschappij de werk zaamheden aan de spoorbrug te Zaltbommel uitvoert, heeft gister middag bericht ontvangen, dat in totaal zever, werklieden gistermorgen bij het ongeluk het leven hebben verloren. Er zijn 3 zwaargewonden naar 't Ziekenhuis te 's Bosch en 6 te Zaltbommel overgebracht. Veertien personen zijn ongedeerd. In het geheel waren er 31 personen hij betrokken. Onder vallend hout geraakt en gedood Gistermiddag is de 20-jarige on gehuwde W. Bitzema uit Bedum, bij de N.V. Meubelfabriek Neder land op het terrein onder een vallenden stapel hout terecht ge komen. De man werd met zware ver wondingen in het Diaconessenhuis opgenomen, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. Schilders gevallen Doodelijk ongeval te Weesp. Gisterochtend is de ruim 58-jarige schilder C. Schrool, wonende Juli- anaslraat te Weesp, tijdens het verrichten van schilde! wrik om het leven gekomen. S. moest den gevel van een der fabrieksgebouwen schilderen, waarvopr hij in een vensterkozijn ging staan. Daarbij heelt hij vermoedelijk een misstap gedaan en is van een hocgte van ongeveer zeven meier neergestort. Hoewel dr. S Wartena spoedig ter plaatse kwam, kon medische hulp niet meer baten, daar het slacht offer bij aankomst van den dokter reeds stervende was. Ook te Amsterdam is 'n schilder, die aan het werk was voor het perceel Oranje Nassaulaan 71, van een ladder gevallen. Hij liep een wervelfractuur op en is door den G.G.D. overgebracht naar 'tWilhel- mina Gasthuis. Jongen onderzand bedolven Gistermiddag om ongeveer zes uur is de vijftienjarige P. C. uit de Peschstraat te Geleen, in een zand groeve onder neerstortend zand be- holven. Eerst na drie kwartier slaagde men erin den jongen te bevrijden. Hoewel dr. Dolsgeruimen tijd kunstmatige ademhaling toe paste, mocht dit niet haten. De levensgeesten van den jongen waren reeds geweken Landbouwer onder paard en wagen gekomen en gedood. Terwijl de landbouwer J H. L. te Veenebrugge, gemeente Ambt Hardenberg, Donderdag met paard en wagen op het land bezig was, viel hij, doordat het paard plotseling aantrok, van den wagen en ver wondde zich zoodanig aan zijn ru8gegïaat, dat hij in het zieken huis moest worden opgenomen Hij is aan de gevolgen overleden. Gevraagd TE HUUR OF TE KOOP minstens 10 kamers, in Waal wijk of directe omgeving, voor direct te betrekken. Brieven onder no. der adv. Bureau van dit blad. 63568 Op 2, 3, 4 en 5 September zul len de toeslagkaarten voor textiel worden uitgereikt en wel als volgt: Maandag en Dinsdag 2 en 3 September te v.m. Baardwijk (Pa tronaat) Maandag en Dinsdag 2 en 3 September in St. Antoniusparo- chie (Meisjesschool). Woensdag en Donderdag 4 en 5 September te v.m. Besoijen (Jongensschool) Woensdag en Donderdag 4 en 5 September in Stationsstraat 24. Telkens van 912 en van 2 5 uur. Indien het totale inkomen van het gezin beneden de vastgestelde grens ligt: voor een gezin van 2 personen beneden 700. voor een gezin van 3 personen beneden 1050. voor een gezin van 4 personen beneden 1400.— enz. worden toeslagkaarten uitgereikt volgens de normen: le. Aan het gezinshoofd een kaart van 50 punten, 2e. Aan ieder gezinslid dat op 5 Aug. 1940 den leeftijd van 15 jaar of ouder bereikt heeft een kaart van 30 punten. Alleenwonenden met een inko men beneden 350.komen niet voor een toeslagkaart in aanmer king. De uitreiking kan alleen dan geschieden, wanneer: le Formulier No. 62 volledig ingevuld wordt overgelegd: 2e alle stamkaarten worden medegebracht; 3e wordt aangetoond (b.v. door belastingbiljet) dat het in komen beneden de gestelde nor men is. Formulieren MD 62 zijn even tueel nog verkrijgbaar op Maan dag 2 September alleen in de Stationsstraat 24. De Distributiekring Waalwijk, de Leider, ARN. VERWIEL.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 10