GEMEENTERAAD WAALWIJK. ZELDZAAM ZACHT EN UCHT /N van aardappelen. Daartoe zal hij een formulier moeten invullen, hetwelk hij kan verkrijgen bij de aangesloten vereenigingen, of de correspondenten, die hiervoor door het bestuur worden benoemd. Ter toelichting diene, dat hij, wiens hoofdbestaan niet ligt in den klein handel in aardappelen en aanverwante artikelen, niet zal worden voorgedra gen voor een erkenning. Evenmin hij, die niet aannemelijk kan maken, de laatste twee jaar onafgebroken min stens negen maanden per jaar zelf standig in dit bedrijf werkzaam te zijn geweest. Bovendien komen niet in aanmerking, zij die in dienstverband werkzaam zijn; voor hen overweegt het bestuur een nadere regeling. Tenslotte mogen wij opmerken, dat waar thans groote bevoegdheid aan de Stichting is toegekend, zoodat het mo gelijk is, dal de georganiseerde handel zelf beslist wie in den aardappelhan- dcl thuis hoort, het de plicht is van iederen kleinhandelaar zijn volle me dewerking te vcrleenen. De nieuwe organisatievorm waar borgt een goede uitvoering en boezemt vertrouwen in, op grond van het feit, dat alle kleinhandelaren hierbij moe ten zijn ingeschreven, willen zij bij den kleinhandel in aardappelen be trokken worden. Dit geeft bij de te nemen maatregelen groote zekerheid voor een goede uitvoering, omdat b'<j niet naleven ervan, tegenmaatregelen kunnen worden genomen. In verband met de urgentie van dit vraagstuk, wordt op spoed aangedrongen en elke kleinhandelaar verzocht zich zoo spoe dig mogelijk van een aanvraag-formu- lier te voorzien, wat alleen bij de plaatselijke vereenigingen, aangeslo ten bij de bonden welke tot hel vor men van een Stichting hebben beslo ten, of correspondenten, kan worden verkregen. Rechtstreeks aanvragen aan het bureau vertraagt de afhande ling. Namens het Bestuur: JOH. DE MOL. J. G. VAN KESSEL. TJ. REITSMA. G. H. W. PICKHARD. vervanging door lichtere wagens, die op 15 liter benzine ten minste 1UU ki lometer loopen, wordt doorgevoerd. In de tweede plaats zal het aantal autobussen met 10 pet. worden ver minderd door het doen vervallen van lijnen,welke parallel loopen aan een railverbinding, voor zoover de auto bus niet onmisbaar is. In de derde plaats wordt het goede renverkeer gerationaliseerd door het vormen van vervoersgemeenschappen, waardoor o.m. het rijden van half- lecge wagens of van vrachtauto's zon der retourvracht zal worden voorko men. In de vierde plaats zal het vracht autoverkeer over de grens op langen afstand sterk worden beperkt. In de vijfde plaats zal de geschikt- making van zware vrachtauto's voor voortdrijving door generatorgas sterk worden bevorderd. Verbeteringen ver geleken bij den huidigen toestand zijn o.m., dat steeds voldoende taxi's aan de stations aanwezig zullen zijn en dat een autobezitter op een toegelaten za- kelijken rit voortaan vrouw en kin deren weer mag meenemen. Hel moet echter onherroepelijk uit zijn met ieder zuiver plezierrijden en ook met onlogisch goederenvervoer, zooals van bier, brood en waschgoed van de eene gemeente naar de andere. Wat de motorrijwielen betreft met een inhoud van meer dan 500 c.c., deze mogen ook niet meer worden ge bruikt. Aangezien in de naaste toekomst een groote vraag te verwachten zal zijn naar kleine, gebruikte auto's, zijn deze ook onder de prijsopdrijvingsver ordening gebracht. VOORSCHRIFTEN VOOR LAMPEN VAN MOTORRIJTUIGEN. MINERALE SMEEROLIëN EN VETTEN. Volgens de smeeroliebeschikking 1940, No. 1, dienden grootverbruikers van minerale smeeroliën en vetten uiterlijk op 19 Augustus 1940 hun aan vraagformulier bij het Rijksbureau voor aardolieproducten in Den Haag in te dienen. Kleinleveranciers en kleinverbruikers moesten hun aan vraagformulier uiterlijk op 19 Augus tus bij hun leverancier in leveren. De door de leveranciers ontvangen aan vragen moesten uiterlijk 20 Augustus 1940 op verzamel lij sten verzameld bij het Rijksbureau voor aardolieproduc ten ingeleverd worden. De directeur van voornoemd rijks bureau stelt belanghebbenden alsnog in de gelegenheid bovengenoemde for mulieren 14 dagen later bij 't Rijks bureau resp. den leverancier in te le veren, zoodat grootverbruikers hun formulier dus uiterlijk op 2 Septem ber 1940 bij het Rijksbureau, kleinver bruikers en kleinleveranciers hun for mulier uiterlijk op 2 September 1940 bij hun leverancier kunnen indienen. De verzamellijsten met bijbehoorende kleinlevcranciersforinulieren kunnen uiterlijk op 9 September 1940 bij het Rijksbureau worden ingeleverd. NAAR UINFORME KLEEDING VOOR DE GEMEENTEPOLITIE. Naar ons ter oore komt, verkeeren de plannen om te komen tot uniformi teit in de kleeding van de gemeente politie in een vergevorderd stadium, ook wat de rangen betreft. Reeds is in dien zin een voorstel gedaan, waar over in begin September de beslissing zal vallen. Men wenscht hierdoor een einde te maken üan de groote verschillen, wel ke bestaan in de kleeding van de dorpsveldwachters. Wat de uniformen van de Rijksveld- wacht en de maréchaussee betreft, verandering daarvan ligt niet in het voornemen. Prov. Bossche Crt. NIEUWE REGELING AUTO-DISTRIBUTIE. De „Tel." geeft nog de volgende bij zonderheden De beschikbare benzine-voorraden, welke hier te lande evenals elders vrij beperkt zijn, maken het noodzakelijk om het autoverkeer verder aan banden te leggen en te rationaliseeren ten einde zooveel als in menschenvermo- gens ligt het dringend noodzakelijke vervoer zoolang mogelijk veilig te stellen. De regeling komt in groote trekken hierop neer, dat het aantal personen auto's en taxi's niet verder wordt in gekrompen, doch dat geleidelijk een Het verordeningenblad bevat thans een verordening van den rijscommis- saris betreffende bijzondere maatrege len ten behoeve van de luchtbescher ming, waarin zijn opgenomen de reeds bekendgemaakte verboden om lus- schen 22 uur en 4 uur motorrijtuigen in het openbaar verkeer te gebruiken en tot het betreden van het strand tus- schen zonsondergang en zonsopgang. Verder is bepaald, dat met ingang van 5 September het vermogen van in motorrijtuigen gebruikte gloeilampen niet te boven mag gaan: 35 watt voor koplichten en 10 watt voor spatbord- lampjes of torpedo-frontlampjes. Op overtreding van bovenstaande bepalingen is een hechtenisstraf van ten hoogste zes maanden gesteld en een geldboete van ten hoogste duizend gulden of een van deze straffen. Ten slotte is bepaald, dat motorrij tuigen, waarmede de genoemde bepa lingen worden overtreden, voor onbe- paalden tijd in beslag kunnen worden genomen, terwijl de bestuurders van zoodanige motorrijtuigen in voorloo- pige hechtenis kunnen worden geno men. LOONEN EN SALARISSEN MOGEN NIET VERLAAGD WORDEN. In het heden verschenen Verorde ningenblad is opgenomen een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het hezette Nederlandsche gebied be treffende het verbod van verlaging van Ioonen en salarissen. Hierin wordt het volgende bepaald: Verlaging van de ten aanzien van de arbeidsverhoudingen in landbouw-, industrie- en handelsbedrijven, als mede in de vrije beroepen geldende loonen en salarissen is zonder ver gunning verboden. Geen toestemming is noodig, wan neer bij een collectieve arbeidsover eenkomst de desbetreffende partijen, hij een arbeidsovereenkomst het over de verlaging eens zijn. Onder geldende loonen en salarissen worden de voor een bepaald werk werkelijk uitbetaalde tijd- en slukloo- nen, alsmede salarissen, met inbegrip van regelmatig terugkeerende toesla gen en andere vergoedingen, verstaan. COLLEGEGELDEN VERHOOGD TOT 325 PER JAAR. Het verordeningenblad van heden bevat een besluit van den secretaris generaal van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarbij de college gelden aan de rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool te Delft van 300 tot 325 per jaar worden verhoogd. Studeeren er uit één gezin twee of meer kinderen, dan geldt een afzon derlijke regeling. Voorts wordt de mogelijkheid ge schapen, dat vrijstelling van betaling wordt genoten door hem, die geduren de ten minste drie en ten hoogste vijf achtereenvolgende studiejaren college geld heeft betaald. MASSALE NACHTELIJKE AANVALLEN OP MIDDEN EN ZUID-ENGELAND. Duitsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht massale aanval len ondernomen op een reeks plaatsen in Midden- en Zuid-Engeland, waarbij verschillende militaire doelen zwaar werden gebombardeerd. Te Londen is, volgens een D.N.B.- bericht uit Stockholm, vannacht weder om tweemaal luchtalarm gemaakt; het eerste, toen een groot aantal Londe- naars juist in de bioscopen en schouw burgen zat. In het eigenlijke Londen zijn echter geen.bommen gevallen. Sterke eskaders, zoo meldt het D. N. B. over de nachtelijke Duitsche aanval len, bestookten vooral de motorfabrie- ken van Derby en de vliegtuig- en mo- torenfabrieken van Birmingham op he vige wijze met bommen. De fabrieken bij Birmingham, waarin Spitfires ver vaardigd worden, werden zwaar be schadigd. Groote branden toonden de bestuurders van de later komende vliegtuigen, welk een uitwerking de eerste aanval had gehad. Ook de militaire werken van Sout hampton waren het doelwit der Duit sche bommenwerpers. Op de staats- werf van Chatham, die eveneens met bommen bestookt werd, ontstonden ge weldige ontploffingen, die volgens la ter ontvangen bevestigingen, ernstige verwoestingen aanrichtten. Het Engel- sche luchtafweergeschut had niet het minste resultaat. Slechts zelden slaag den de zoeklichtbatterijen er in gedu rende korten tijd een Duitsch vliegtuig in den lichtbundel te vangen. BOMMEN OP BERLIJN. Tien dooden en 28 gewonden. Gisternacht is in Berlijn luchtalarm gemaakt, dat duurde van 24 minuten na middernacht tot 17 minuten na drie uur. Eenige Britsche vliegtuigen verschenen op korte afstanden boven het stadsge bied van groot-Berlijn en wierpen op verscheidene plaatsen van de rijks hoofdstad brand- en brysantbommen op woonwijken en voorsteden. Militaire doelen werden niet aangevallen. De aangerichte schade is onbeteekenend. Op verscheidene plaatsen in de binnen stad ontstonden dakbranden, welke door den veiligheids- en hulpdienst snel gebluscht werden. Tien personen zijn gedood en 28 gewond. Niemand van de gedoode of gewonde personen had tijdens het luchtalarm de schuilgelegen- heid opgezocht. MINISTERS VAN VIER LANDEN TE WEENEN BIJEEN. In verband met de moeilijkheden over Zevenburgen, die gerezen zijn tus- schen Roemenië en Hongarije worden te Weenen besprekingen gevoerd tus- schen de ministers van buitenlandsche zaken van Duitschland en Italië, Von Ribbentrop en Ciano en die van Hon garije en Roemenië, Csaky en Manoi- lescu. De besprekingen hebben plaats op uitnoodiging van Berlijn en Rome. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt medegedeeld: De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, die Woensdagochtend per vliegtuig uit Rome in Salzburg was aangekomen, is tegen 2 uur door den Fuehrer op den Obersalzberg ontvangen. Minister Ciano was de gast van den Fuehrer aan een dejeuner in den Berg hof. In den loop van den middag begaven de Duitsche en Italiaansche ministers zich per vliegtuig naar Weenen voor de aangekondigde besprekingen met de Hongaarsche en Roemeensche minis ters. ADVERTEERT IN DIT BLAD. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond 7 uur ten gemeente- huize onder leiding van den edelacht- baren heer burgemeester E. C. J. Moo- nen. Secretaris de heer J. van Mierlo. Afwezig met kennisgeving wegens uitstedigheid de heer Buickx. Na opening met gehed werden de notulen der vorige vergadering onge wijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1Goedkeuring raadsbesluit van 25 Juli 1940 tot wijziging der begrooting 1940. 2. Goedgekeurde raadsbesluiten van 25 Juli 1940 tot aankoop van grond tusschen de Stati onsstraat en de Putstraat van de Diaconie der N.H. Gemeen te van Waalwijk, de N.V. Le- derfabriek P. van Loon Gzn. te Waalwijk, J. v. Baal te Waal wijk en H. M. L. M. Schreurs te Drunen c.s. b. Van de Besoijensche Woning bouwvereniging. Verslag en balans/rekening van verlies en winst over 1939. c. Van de Hoofden der Gemeente bedrijven en -Diensten. Verslagen over 1939. Ten aanzien van punt c. merkt de de heer van Heeswijk op dat hem hij het nazien der rekening van het wo ningbedrijf het groote verschil is op gevallen tusschen de exploitatieuit- komsten van blok zeven (arbeiders woningen) en blok acht (midden standswoningen Mr. v. Coothstraat). Hij vraagt of in het hooge bedrag aan onkosten van deze laatste wonin gen alleen de normale onderhouds kosten of ook buitengewone uitgaven zijn opgenomen. De Voorz. antwoordt dat dit alleen de normale onderhoudskosten zijn. Die woningen in de Mr. v. Coothstraat zijn het zorgenkind van het gemeen telijk woningbedrijf; er zijn gewoon lijk moeilijk huurders voor te vinden en deze stellen vaak zeer hooge eischen. Hieraan wordt zooveel mo gelijk voldaan doch na eenigen tijd staan ze soms weer leeg. Weth. Eibers beaamt dat de exploi tatie van arbeiderswoningen gemak kelijker is en gunstiger resultaten afwerpt dan die van bedoelde midden standswoningen. Intusschen blijkt wel uit de cijfers dat de resultaten iels gunstiger zijn geworden. De heer de Brouwer informeert welke waarborgsom door de huurders in de St. Antoniusparochie moet wor den gestort, waarop de voorzitter ant woordt dat deze waarborg vier weken huur bedraagt. De heer van Heeswijk merkt op dat door gemeentewerken in sommige wij ken slechts eenmaal per week vuilnis wordt opgehaald terwijl dit in andere wijken tweemaal gebeurt en vraagt of het mogelijk is in de geheele ge meente tweemaal per week het huis vuil te laten ophalen. De voorzitter zegt dat slechts een maal per week wordt opgehaald hij die woningen waar men zelf gelegen heid heeft zonder bezwaar het huis vuil van een week te bewaren. Uitbrei ding van den ophaaldienst zal weer hoogere kosten meebrengen. Spr. wil deze aangelegenheid echter gaarne eens onder de oogen zien. De heer de Brouwer wijst erop dat tijdens het vervullen van zijn militai ren dienstplicht door den geldophaler der gasfabriek in zijn plaats tijdelijk een ander hier mee belast werd, wel ke thans nog in functie is, alhoewel de ander inmiddels weer uit den dienst is teruggekeerd. De voorz. zegt dat deze vervanger eigenlijk reeds ontslagen had moeten zijn, doch men zit wat de incasso's betreft tot over de ooren in het werk, daar er den laatsten tijd heel wat wanbetalers zijn gekomen. Bij de be grooting zal deze aangelegenheid nog- wel ter sprake komen. De ingekomen stukken werden ver volgens voor kennisgeving aangeno men. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ingevolge artikel 72 der la ger onderwijswet aan het bestuur der meisjesschool en u.l.o.-school, voor aanschaffing schoolmeubelen, enz. Dit voorstel werd zonder hoofdelij ke stemming goedgekeurd. 3. Voorstel tot het verleenen van sub sidie ter voldoening van verschillen de uitgaven in verband met de voor bereiding van de stichting eener R.K. ambachtschool. De heer van der Waerden moet tot zijn spijt tegen dit voorstel bezwaar maken, daar het z.i. op geen enkel wetsartikel berust. Zijn standpunt in deze kwestie is onveranderd gebleven. Wel wil spr. wijzen op het feit dat er, alhoewel er een schijnbare een stemmigheid ten aanzien van deze kwestie bestond, deze geen steun vindt in de algemeene opinie, waar bij hij speciaal doelt op het adres van de kerkeraden dat de opvatting van het Protestantsche deel van dit dis- trict weergeeft. De voorz. wijst erop dat reeds voor dat de vereeniging tot stichting van een R.K. Ambachtschool haar werk zaamheden aanving, van gemeente wege deskundige adviezen zijn inge wonnen. Hiervoor is door den betreffenden persoon 50,in rekening gebracht, ook moesten diens reiskosten betaald worden alsmede de kosten voor den notaris voor het opmaken der stich tingsactie. Het is bekend, dat dit deel der bevolking niet met de plannen van een R.K. school symphatiseert. Spr. heeft hierover een onderhoud gehad met een der dominee's, die zou trach ten in een eerstvolgende bijeenkomst de dominees milder tegenover dit plan te stemmen. Ten slotte merkt spr. op dat het betalen der gemaakte kosten volkomen op de wet steunt. De heer van der Waerden zegt na de toelichting van den voorzitter geen bezwaar te hebben tegen de van ge meentewege gemaakte kosten van 50 voor deskundige voorlichting. Hij kan er zich echter niet mee vereenigen dat de kosten der notarieele acte en ande re door de stichting R.K .Ambacht school gemaakte kosten worden ver goed. De voorz. meent dat het niet de be doeling van de meerderheid van den raad kan zijn de bestuursleden van de stichting, die zich hiervoor ver dienstelijk hebben gemaakt, persoon lijk voor de kosten aansprakelijk te stellen. De heer de Brouwer zou den heer v. d. Waerden de vraag willen stellen of deze ook bezwaar tegen de kosten zou hebben gemaakt als de stichting op anderen grondslag was gevormd. Naar spr.'s meening is het vanzelf sprekend dat deze kosten door de ge meente vergoed worden nadat de ge meenteraad destijds een noodzakelijk heidsverklaring heeft afgelegd, zulks temeer waar de subsidie der gemeen te vermoedelijk later weer zal terug komen. De heer v. d. Waerden zegt zijn standpunt duidelijk genoeg te hebben uiteengezet en hieraan niets meer te hebben toe te voegen. Hij is tegen iedere subsidie, hoe gering ook, aan de R.K. Ambachtschool. De heer Pullens acht het ook van zelf sprekend dat de gemeente deze kosten draagt. Daar geen der raadsleden het voor stel van den heer v. d. Waerden steunt, wordt met op een na algemee ne stemmen besloten de voorgestelde subsidie te verleenen. Alleen de heer v. d. Waerden was hiertegen. 4. Voorstel tot vaststelling van het be drag der uitgaven van de openbare lagere school over 1939. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 5. Voorstel tot overschrijving eener gemeentelijke hypotheek. Nadat op dit voorstel eenige toe lichting was gegeven en de voorzitter had verklaard dat de kosten aan deze overschrijving verbonden niet voor rekening van de gemeente komen, wordt dit voorstel met algemeene stemmen goedgekeurd. i;-£L i 6. Voorstel tot het nemen van een be sluit inzake inhouding couponbelas ting. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 7. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1940. Aangenomen. 8. Aanbieding rekening 1939 van het Oude Mannenhuis te Baardwijk. Zal ter inzage worden gelegd. 9. Voorloopige vaststelling gemeente en bedrijfsrekeningen over 1939. Nadat de voorz. namens B. en W. de heeren van de commissie van on derzoek heeft dank gebracht voor hun accurate controle worden deze reke ningen z.h.st. vastgesteld, waarna sluiting. i i

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2