UIT OE LANGSTRAAT EN OMGEVING. GEMENGD NIEUWS SPORT Damesrijwiel F1RIÏIA ORIE DUmOULIB Internationaal Dansinstituut KMTSHHML SPRANG—CAPELLE. Advertentiën. INSCHRIJVING OPENGESTELD OPEKTA in pakjes van 15 ct., 28 ct., 55 ct. in llesjes van 65 ct., PENJEL m pakjes van 15ct.< 28 ct.,42 ct.55 ct. Voor af te sluiten BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: Met 3 genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboek- je voor 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Geldig tot en met Zondag 1 September (eventueel tot en met 5 September). Bloem of bakmeel: Bon 40 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 6 September, recht gevende op 2y2 ons tarwebloem, of tarwemeel, of rogge bloem, of roggemeel, of zelfrijzend bak meel of boekweitmeel. Petroleum: Petroleumzegel „Periode 5", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken, dan met petroleum. Geldig van 12 Augustus tot en met 8 September, recht gevende op 2 liter petroleum. Bon „Periode 4" is ongeldig ver klaard. Grutterswaren: Bon 14 (algemeen dis tributieboekje). Geldig van 12 Aug. tot en met 6 September, recht gevende op 250 gram rijst of rijstemeel of rijste bloem. Bon 27 (algemeen distributieboekje). Geldig van 12 Aug. tot en met 6 Sept., recht gevende op 250 gram haverhout, havervlokken, gort of grutten. Bon 105 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 8 Sept., recht gevende op 100 gram maizena, griesmeel of puddingpoeder, of pud- dingsauspoeder. Op 2 bonnen 105 kan men tot nader te bepalen dag een pakje maizena met een inhoud van 225 gram verkrijgen (spe ciale fabrieksverpakking) Bon 110 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Sep tember, elk recht gevende op 100 gram macaroni, vermicelli of spaghetti. Levertraan: Mag slechts worden af geleverd op recept van een arts of te gen overgave van een, door een in Ne derland gevestigden arts, afgegeven bon. Een grootere hoeveelheid dan 200 cc per hoofd en per week is niet toege staan. Per bon mag de arts niet meer uitschrijven dan noodig is voor 2 we ken; voor meer personen uit één gezin kan met één bon worden volstaan, staan. Luchtbeschermingsdienst. Het blijkt den laatsten tijd nog al eens voor te komen, dat inwoners dezer gemeente, die door het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst worden opge roepen voor den luister- en uitkijk- dienst in deze gemeente, niet op hun post verschijnen. Hieruit moet afgeleid worden dat niet ieder over voldoende burgerzin en gemeenschapsgevoel be schikt. Wij vernemen thans, dat tegen der gelijke personen in den vervolge krach tiger zal worden opgetreden en van ieder verzuim proces verbaal zal wor den opgemaakt. Het niet voldoen aan een vordering tot het verrichten van bedoelde diensten, levert overtreding op van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen. Dergelijke feiten worden als misdrijf beschouwd en door de Arrondissements Rechtbank behan deld. De overtreders kunnen zwaar ge straft worden. Na ruggespraak met het Parket van den Officier van Justitie te Breda is de indruk verkregen, dat de op te leggen straffen inderdaad niet malsch zullen zijn. Helpt Rotterdam Het eindresultaat van de door de K.J.M.V. gehouden collecte voor Rot terdam is bijna 190.geworden. Reeds zijn voor dit bedrag bij de mid denstanders alhier goederen ingekocht en onder de daarvoor aangewezenen in Rotterdam gedistribueerd. Weer praatjes. In het begin der week gingen hier hardnekkige geruchten dat de in Duitschland te werk gestelden, die Vrijdag der vorige week waren afge reisd de grens niet mochten passeeren en in onze plaats waren teruggekeerd. Ter bevoegder zijde hebben wij hier omtrent geïnformeerd, waarbij bleek, dat we opnieuw met een praatje te doen hadden, waarvan in het geheel niets waar is. Geslaagd. Voor het diploma Mercurius en Ver- eeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen slaagde voor Boekhou den o.m. mej. Franc. Vloemans alhier. Gegund. Den aanleg der Centrale verwar ming in de schoenfabriek van de Fa.'J. de Gouw alhier is gegund aan de Fa. G. Markus te Kaatsheuvel. BERKDIJK. De uitslag van de zesdaagsche, wel ke door Prins Hendrik wordt georga niseerd, luidt na den 4den dag: A. Lensvelt 46 p.; M. Lensvelt 44; Th. van Boxtel 44; G. Lensvelt 44; A. van Dongen 42; J. v. Wanrooy 42; B. Lensvelt 42; Th. Voogd 41; M. Oos terwaal 41; Th. v. d. Houdt 39; L. v. Gorp 38; Sj. van Boxtel 36; Th. van Wanrooy 32; G. van Boxtel 32; N. Schaafstra 32; J. Voogd 30; C. de Graaff 27. LOON-OP-ZAND. Geslaagd. Voor het examen M. B. (Middelbaar Beeldende Kunsten) slaagde j.l. Dins dag bij het gehouden examen te 's-Ha- ge onzen dorpsgenoot den heer J. v. Opstal. Duivensport. Dinsdagavond hield de Postduiven vereniging „De Luchtbode'' een ver gadering in Café Beunis. Na langduri ge besprekingen werd besloten om nu de duivensport niet meer kan worden beoefend in haar vollen omvang, een of meer tooneelavonden te organiseeren, om zoodoende het verband tusschen de leden onderling te helpen bevorderen. De avonden zullen gegeven worden in de zaal van den heer B. Cools, op na der te bepalen datum. St. Jozef-Vereeniging. Naar men ons mededeelt zal de hier bestaande ,,St. Jozef-Vereeniging", wel ke bestond als overgang tusschen jon gens die de leerplichtige schooljaren hadden volbracht en de Jonge Werk man, in zijn geheel worden opgeheven en overgeheveld worden naar de Jeugd- vereeniging de Jonge Werkman, waar de jongens dan worden opgenomen als aspirantlid, zoolang ze den leeftijd van 17 jaar niet bereikt hebben. SPRANG. Predikbeurten Zondag 1 Septem ber 1940: Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst, 's namiddags Ds. E. J. Dijk uit Vrijhoeve-Capelle. B E K E N D M A KING. Uitreiking toeslagkaarten voorde distributie van textielproducten. De Burgemeester var Sprang- Capelle maakt bekend dal op hieronder te noemen dagen en tijdstippen toeslagkaarten voor textielproducten zullen worden uitgereikt aan diegenen, die daartoe op het Distributiekan toor een aanvraagformulier hebben afgehaald. Bedoelde aanvraagformulie ren, zeer duidelijk en nauwkeurig volgens de op het formulier vermelde gegevens ingevuld, moeten worden medegebracht alsmede de dist rib utiest am kaar ten van het geheele gezin. Ook het ontvangstbewijs, onder aan het formulier, moet door het hoofd van het gezin worden onderteekend. De toeslagkaarten moeten worden afgehaeld door perso nen ouder dan 16 jaren. De uitreiking zal plaats vinden In het Bondsgebouw te Sprang voor Wijk A 1 - 220 Maandagmor gen 2 September 1940 v.m. 9-12'/2 uur; Wijk A 221 439 Maandag middag 2 September 1940 n.m 25V2 uur. Op het distributiekantoor te Vrijhoeve-Capelle voor: Wijk B 1 P45 Dinsdagmor gen 3 September 1940 v.m. 9—1272 uur. Wijk C 1—36 en Wijk D 1 150 Dinsdagmid dag 3 September 1940 n.m. 2—572 uur. In het Gymnastieklokaal (oude school) voor Wijk C 37—276 Woensdag morgen 4 September v.m. 9—1272 uur. Wijk D 151 337 Woensdag middag 4 September 1940 n.m. 2-572 uur. Sprang-Capelle, 27 Aug. 1940. De Burgemeester van Sprang-Capelle, SMIT. Wegens het ongunstige weer kon j.l. Zaterdag de wandeling van de Chr. Gymnastiekvereeniging „Pro Pa- tria" te Sprang-Capelle, geen doorgang vinden. Bij gunstig weder zal deze nu hedenmiddag plaats vinden. Weer een slachtoffer van de duisternis. Te Valkenswaard hebben tegen't ochtendgloren arbeiders, die zich per rijwiel naar hun werk begaven, 111 'n bermsloot aan den Eindhoven- scheweg het lijk gevonden van een man, die door de duisternis moet zijn mislijd, in een sloot is gereden en daarbij zoo ongelukkig is terecht gekomen, dat hij zijn halswervel had gebroken. Het slachtoffer bleek te zijn de op koiten afstand van de laats van het ongeval wonende 41 -jarige H. van Hoek, die per rijwiel naar Eindhoven was geweest, waar hij chef is op de afdeeling Glas fabriek van N V. Philipsfabrieken en toezicht houdt op de continu- arbeiders. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. De kindermoord te Mierlo. Naar uit de sectie op de lijkjes van de kindeien van Hout te Gel drop, door dr. Hulst uit Leiden verricht, is komen vast te staan, zijn de kinderen tegen zes uur in den namiddag vermoord. Zij hebben waarschijnlijk een slag op het hoofd gekregen,waarna zij gewurgd werden Jongen door een vrachtauto overreden. Gisteravond omstreeks zeven uur waren te Leiden eenige jongens aan het spelen op een aohter dedeMey van Streefkerkstraat gelegen terrein waar eenige huizen in aanbouw zijn. Bi| het spel waren zij op een vracht wagen welke bouwmaterialen ver voerde, geklommen. Voordat de chauffeur vertrok, joeg hij de jongens van den auto af, doch een van hen bleef stilletjes zitten of klauterde er later weer op. Hoe 't zij, de chauffeur reed weg zonder te weten dat er 'n achterop meereed. Toen de auto op den Hoogen Rijndijk was gekomen kreeg de 11-jarige knaap er genoeg van. Hij wilde terzijde van de wagen springen, doch sloeg daarbij achter over en kwam vlak voor de achter wielen terecht, welke hem over het lichaam gingen. De eerste hulpdienst vervoerde den jongen naar hetaca demische ziekenhuis, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden U.K. VOETBALVEREENIGINGEN. Aansluiting bij het diocesaan sportcommissariaat. De „Sport-Ulustratie" maakt namens de leiding van de Katholieke sportbewe- ging het volgende bekend: 1. De bestaande katholieke voetbalver- eenigingen blijven ook in den nieuwen landelijken bond onaangetast. Zij behou den dus hun adviseur en zij blijven on derworpen aan de bepalingen, die de bis schop van het diocees voor de R.K. voet- balvereenigingen heeft vastgesteld. 2. De regeling van de competitie met alle daaraan verbonden technische aan gelegenheden is overgedragen aan het bestuur van den Nederlandschcn Voet balbond. U zult daarom dezer dagen de noodige richtlijnen en aanwijzingen ont vangen van de nieuwe organisatie waar onder uw vereeniging ressorteert. 3. Waar de Diocesane Bond in de nieu we organisatie heeft opgehouden te be staan en de Nederlandsche Voetbalbond enkel de technische belangen der veree niging zal behartigen, hebben de bis schoppen de behartiging van de princi- pieele katholieke belangen opgedragen aan de Diocesane Sportcommissariaten, die in ieder bisdom zijn opgericht. 4. Alle sportvereenigingen, dus ook alle bestaande voetbalvereenigingen, die zich op katholieken grondslag willen plaatsen en die prijs stellen op het be houd van een geestelijken adviseur en het praedicaat R.K., zijn daarom ver plicht om zich bij het Diocesaan Sport commissariaat aan te sluiten. 5. Door aansluiting bij hêt diocesaan sportcommissariaat verplichten de R.K. vereenigingen zich: a. de richtlijnen te volgen, die door het Diocesaan Sportcommissariaat wor den uitgevaardigd; b. een geestelijk adviseur aan het be stuur toe te voegen met de rechen, hem door de Bisschoppelijke Bepalingen ge geven; c. een jaarlijksche contributie aan het Sportcommissariaat af te dragen, welke contributie nader zal worden vastgesteld. Het Diocesaan Sportcommissariaat zal u te zijner tijd doen toekomen de volle dige adreslijst van alle katholieke erken de voetbalvereenigingen, alsmede van de bepalingen en richtlijnen, die voor de katholieke vereenigingen zijn vastgesteld. Concentratie, ook van vereenigingen. Na de concentratie van de voetbalbon den volgt hier en daar ook een concen tratie van voetbalvereenigingen. INPOLDERING VAN DE BRABANTSCHE BIESBOSCH. De jongste plannen van den Rijks waterstaat. Het vraagstuk van de waterberging. De Brabantsche Biesbosch is thans een eilandenrijk. Zooals medegedeeld, had men aan vankelijk het plan om de Biesbosch door een dijk van 4.20 m. aan de Zuid zijde, dus langs de Amer, af te sluiten en in dezen dijk overlaten aan te bren gen, zoodat het gebied bij stormvloed nog water zou kunnen bergen. Thans heeft Rijkswaterstaat deze oplossing vervangen door een andere. De Biesbosch zal nu geheel ingepol derd worden door het leggen van een dijk tot 6.50 m. plus N.A.P. Deze dijk is op de kaart door een stippellijn aan gegeven. De afwatering van het Land van Altena zal door Bakkerskil en Spijkerboor plaats vinden. Het Bies- boschgebied krijgt dan een loozing ter plaatse van het Gat van de Visschen. In deze laatste twee wateren zullen te vens scheepvaartsluizen gelegd wor den. Het is n.l. de bedoeling om de groote killen, die thans van belang zijn voor het verkeer te water, hun functie voor de scheepvaart te laten behouden. De kleine killen zullen echter met den grond der omringende kaden en dijken gedicht worden, waardoor groote aan eengesloten complexen gevormd kun nen worden. De weg van Keizersveer naar Kop van 't Land zal aangelegd worden, waarop secundaire wegen ge projecteerd zullen worden. Intensiever kolonisatie en dorpsvorming kunnen dit gebied tot een tweede Wieringermeer maken. De Brabantsche Biesbosch is echter niet het eenige gebied, dat door de voorgenomen waterstaatswerken krach tig vooruit zal gaan. Ook de Amerpol- ders, het Dongegebied en dat van het Oude Maasje zullen geheel van struc tuur gaan veranderen. Het kloeke, door Dordrecht gegeven voorbeeld tot in poldering van de Zuid-Hollandsche Biesbosch zal op groote schaal navol ging vinden, waarvoor ook reeds de Langstraatsche Kamer van Koophandel en Fabrieken geijverd heeft. Door de nieuwe werken zullen de open monden van Donge en Oude Maasje afgesloten worden, waardoor men de polders ook in den winter wa- tervrij kan houden, het bodemgebruik zoo intensief mogelijk kan worden en nieuwe woonkernen gesticht of oude uitgebreid kunnen worden. Het gebied bezuiden de Amer is van deze streken het kleinst, de totale oppervlakte daar van bedraagt ruim 4100 ha. De vrucht bare klei der buitengronden kan thans vrijwel uitsluitend slechts als grasland gebruikt worden. Ook in het Dongege bied met zijn 16.000 ha. is thans het grasland overwegend, tengevolge van de 's winters optredende overstroomin gen en daardoor overheerscht ook in dit gebied het gras- en weiland. Door het leggen van een fermen dijk van La ge Zwaluwe tot voorbij Keizersveer kunnen ook de minder gewenschte toe standen in deze gebieden tot het verle den gaan behooren. De waterberging bij stormvloed wordt door al deze watervrije bedijkin gen echter aanmerkelijk verkleind en daardoor is dijkverhooging langs de benedenrivieren noodzakelijk. De toe stand, waarin deze dijken thans verkee- ren en het feit, dat Dordrecht bij hoo- ger stormvloeden, mede in verband met onze bodemdaling die op ongeveer 20 cm. per eeuw is te stellen steeds meer wateroverlast zal ondervinden, noopt hiertoe. Deze dijken zullen nu al le met ongeveer 12 m. verhoogd wor den. Voor sommige plaatsen zijn ech ter bijzondere oplossingen noodig, die thans in voorbereiding zijn. Met deze plannen heeft men niet al leen zeer ruime werkobjecten gevonden, doch tevens een basis gelegd voor ver dere ontwikkeling van een belangrijk deel van ons land. Zoo is in Deventer een combinatie tot stand gekomen van de beide katholieke vereenigingen ter plaatse: Altior en Vol- harding-Entos. De nieuwe vereeniging wordt geregistreerd onder den naam Helios. Secretaris de heer H. Bourgonjen, Hooge Houdstraat 59 te Deventer. In Bleijerheide is een fusie tot stand gekomen van de vereenigingen Bleijer heide (N.V.B.) en RKNAC (I.V.C.B.) De vereeniging Bleijerheide heeft zich ge plaatst op R.K. standpunt en vervolgens hebben ale leden van R.K.N.A.C. en bloc tot toetreding hij Bleijerheide besloten. De voorgenomen combinatie van de beide vereenigingen te Waubach beeft blijkbaar geen resultaat gehad. De T.V.C. B.-vereeniging Waubach heeft daarom den naam Waubachsche Boys doen regi- streeren. In Sittard worden besprekingen ge voerd om te komen tot fusie tusschen Sit tard (N.V.B.) en Sittardsche Boys (I.V. C.B.). Ook deze nieuwe vereeniging zou zich op RK. standpunt stellen. In Waalwfjk hebben de drie ter plaat se bestaande katholieke vereenigingen een fusie aangegaan. Eenige kennisgeving. VERLOOFD: A. Z. VAN DER HOEVEN en H. MAIJERS. Vrijhoeve-CapelleJ 31 Augustus Kaatsheuvel, 1940. Hiermede betuig ik, mede namens wederzijdsche families, mijn oprechten dank, voor de overgroote blijken van deelne ming, mij betuigd bij bet zoo droevig overlijden van mijn innig geliefden man HARRY P. C. HENS, in 't bijzonder aan firmanten en personeel der tinna Gebrs. Teurlings, aan de Initiatief nemers en organisatoren van de zoo treffende begrafenis en verder de buurtvereeniging Mr. van Coothstraat, diverse andere Vereenigingen en alle Waal- wijksche militairen. DORA H. J. HENS- Klijberg en Kinderen. Waalwijk, Aug. 1940. GEVRAAGD modern gemeubileerd 1 Z I T- SLAAPKAMER (1 pers)., 1 SLAAPKAMER (2 pers). 1 ZITKAMER, met gebruik van keuken en bad, eventueel ook gemeubileerd flat of huis. Brieven met prijsopgave onder No. der adv. a. h. Bureau v. d. blad. 63542 TE KOOP: in goeden staat. Waar zegt de uitgever. 63546 Voorziet U dan tijdig van OPEKTA VLIEZEN per pakje 15 ct., of PENJELVLIES per pakje 15 ct. PARAFF<NE SALICYLZUUR Voor Uw limonades: CITROENZUUR WIJNSTEENZUUR enz. enz. Vraagt hisrvoor bij WAALWIJK Grotestr. 191 t.o. Mr. v. Cooth- str.Tel.123. Depot NUTRICIA Nat. en Int. Gediplomeerd. voor beginners en gevorderden. Dagelijks van 7-10 uur n.m. Elke cursist ontvangt na het beëindigen v. d. cursus een fraai diploma van geoefend danser. Schooladres KAATSHEUVEL, Gasthuisstraat 136 Prospectus op aanvrage.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3