RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Benigs Jongens KCFA ZoticLex Pinten Zilverwerk KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE, D.V.O. MEUBELFABRIEK RUIME KEUZE. Huishoudelijke art. Glas Porcelain Aardewerk Houtwaren Fa. C U N E N WAALWIJK Gevraagd NATIONAAL FRONT EN NEDERLANDSCHE UNIE. Hot Nederlandsch Dagblad, orgaan van Nationaal Front, leidt uit de be schouwingen in het eerste nummer van de brochuren-reeks van de Neder- landsche Unie „Volkseenheid" af, dat de waarschijnlijkheid grooter wordt, dat behalve ten aanzien van het begrip ..Ncderlandsche volk" ook bij. uitwer king van andere punten de Ncderland sche, Unie het standpunt van Natio naal Front zal naderen, wellicht zelfs tot zijn opvattingen zal geraken. Het blad vervolgt dan: Het is alleen maar gewenscht, dat deze ontwikkeling niet te lang dure, opdat de ook door ons en anderen zoo vurig gewenschte eenheid tusschen Nedcrlandsch-nationale groepen niet te laat tot stand kome! Tc laat? Ja, inderdaad! Men begrijpt de werkelijkheid niet, indien men die vrees niet koestert. Het zal zeker te laat zijn, indien men slechts zou stre ven naar „betere verstandhouding" of „nauwere samenwerking". Het is geen lijd meer voor coalities of kartels! Hoe is de toestand? Er is de N.S.B., „De Nederlandsche Unie" en „Natio naal Front". Er is dan ook nog die groep, die zich van alles behalve het oude partijgedoe, maar dat is vel leden wil onthouden. Die groep schakelt zichzelf uit! Het gaat er dus om, of binnen dc mogelijkheden, die de toestand van be zetting aan het Nederlandsche politie ke streven biedt de N.S.B. een be- slissenden invloed op die verdere ontwikkeling zal krijgen, of dat „Na tionaal Front" en/of „De Nederland sche Unie" zulks verkrijgt. De N.S.B. heeft op het oogenblik zeer zeker het overwicht. Ware zij niet bij ons volk gehaat, vooral om haar on-Nederlandsch om niet te zeggen anti- Nederlandsch karakter, dan zou er reeds nu geen ruimte voor andere mogelijkheden van ontwikkeling zijn. „Nationaal Front", hoezeer het uit groeide in de afgeloopen manden, be schikt ook nu nóg niet over den over vloed van middelen, waarover een N. S.B. beschikt. Het is als „Nederland sche" beweging een ietwat minder ge makkelijk te begrijpen figuur voor on ze bezetters, maar het heeft wel het gezag van een beweging, die niet de fuik naar den wind zet, omdat reeds jarenlang bekend is waarnaar de be weging streeft. Het weegt echter on getwijfeld, althans op dit oogenblik, lichter dan de N.S.B. „De Nederland sche Unie" heeft een te plotselinge toe vloed van leden gehad en is te zeer onder den dwang van de omstandig heden begonnen, 0111 reeds nu zwaar te wegen bij de beslissingen, waarvoor de bezetter zich telkenmale gesteld ziet en welke hij dan in een of anderen zin moet nemen. Indien de zaken nu zoo liggen, dan behoorde er in Nederland de ont houders zonderen wij, gelijk gezegd, uit slechts twee groepeeringen te zijn: de N.S.B. en de „Nederlandsche" eenheidsbeweging! Hoe verder de één wording zich zou kunnen voltrekken is een punt van tweede orde, trouwens een punt, dat zich niet voor een dag bladartikel leent. Waar het hoe langer hoe meer den schijn heeft, dat er bij dieper onderzoek geen principieele verschillen bestaan, waar het den schijn heeft, dat „De Nederlandsche Unie" après tout op onze beginselen gaat steunen, gebiedt de werkelijkheid, gebiedt eigenlijk het N.S.B.-gevaar, dat er eenheid komt tusschen „De Neder landsche Unie" en „Nationaal Front". Wij besluiten dit artikel met de ook op dit eenheidsverlangen toepasselijke woorden, die de door ons geprezen brochure afsluit: O Nederland let op uw saeck, de tydt en stondt is daer! Sluiting van een groot aantal benzinepompen. Naar de „Tel." verneemt is met ingang van 11 Sept. een groot aan tal benzine- en dieseloliepompen naar schatting 40 50 procent gesloten. In een circulaire aan de betrok kenen zetten de autoriteiten uiteen, dat deze maatregel door de om standigheden geboden is. Er zijn veel minder automobilisten op den weg, er wordt slechts een tractie verbruikt van den normalen omzet aan benzine en het wordt derhalve ondoen[ijk geacht om het geheeleop normale tijden ingestelde verkoops apparaat (depots, tankinrichtingen en wagens, aftapinstallaties enz.), op peil te houden. Bij de beoordeeling, welke pompen alsnog geopend mogen zijn, zal worden uitgegaan van drie over wegingen: ten eerste of de betreffende pompinstallatie een z.g. Wehrnacnt- tankstelle is; ten tweede of de pomp gelegen is aan een grooten verkeers weg en ten derde of de verkoop van motorbrandstof voor het betreffende bedrijf van vitaal belang geacht mag worden. Mutaties bij 3-tal Gerechtshoven. L)e procureur—generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, mr.A. Brants is belast met de waarneming van de functie van directeur-generaal van politie in het departement van Justitie. In zijn plaats is mr. K. van Geruchten uit Utrecht mei de voor- loopige waarneming van de zaken van den procureur-generaal in Den Haag belast. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, mr.J.A.üt Visser, is van zijn ambt ontheven en zal elders in de rechterlijke macht worden aangesteld. Ia zijn plaats is mr. W. de Bijke, advocaat en pro cureur te Haarlem, met de voor- loopige waarneming der zaken van den procureur generaal belast. Ten slotte is de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Hei togen- bosch, mr. E. L. M. H.baron Speyart van Woerden van zijn ambt ont heven en op wachtgeld gesteld. In zijn plaats is de substituut-officier van justitie te 's Hertogenbosch, mr. J. G. C. H. Dubois met de waar neming van de zaken van den pro cureur-generaal belast. Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten ingesteld. In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van den seci etaris- generaal van handel, nijverheid en scheepvaart inzake de distributie van tabak 'en tabaksproducten. Hierbij wordt ingesteld een rijks bureau voor tabak en tabakspro ducten, dat te 's Graven hage is ge vestigd. Bij dit bureau moeten alle ondernemingen, betrokken bij de bewerking of handel in tabak, doch met uitzondering van den detail handel, zich aanmelden door middel van een door de directie vast te stellen formulier. Na inschrijving ontvangt de aanvrager een inschrij vingsbewijs, aangevende de bedrijfs tak, welke de aanvrager mag uit oefenen. Hieraan zijn verschillende voorwaarden en beperkingen ver bonden. Deze beschikking is Don derdag in werking gelreden. Voorraad onjuist opgegeven voor de distributie. De rechtbank te's Hertogenbosch heelt vonnis gewezen in de strafzaak •egen C. van S 46 jaar, landbouwer te Drunen tegen wien een geldboete van honderd gulden te vervangen door honderd dagen hechtenis was geëischt ter zake dat hij in September j.i, als zaakvoerder van den N.C.B. te Drunen, bij een van overheidswege vereischte opgave van het bedrijfs- hoofd van den N.C.B te Veghel de aanwezigheid van 3500 kg. slakken- meel had verzwegen, tengevolge waarvan aan de distributie onjuiste opgave werd verstrekt Hij is ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd va;: twee maan den met een proeftijd van drie jaren benevens een geldboete van honderd gulden te vervangen door vijftig dagen hechtenis. Bejaarde man doodgereden. I11 de le Middellandstraat te Bot terdam is gisteravond een verkeers ongeluk gebeurd, waarvan de 71- jarige voetganger P. van der Es, gewoond hebbende in de Schiet baanlaan 73,'t slachtoffer geworden is. Omstreeks tien minuten voor zes stapte de bejaarde man plotseling en zonder uit te kijken van den noordelijken verkeersheuvel om zich naar de zuidelijke voelstraat te be geven. Op 't zelfde oogenblik naderde er uit de richting Kruiskade een vrachtauto, bestuuid door P. van B. uit Schiedam. De voetganger liep tegen den auto op en werd tegen de straat geslingerd, Met erustige wonden aan het hoofd en de linker hand werd hij naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht waar hij kort na aankomst is overleden. Monteur bekneld geraakt. Dinsdagnamiddag is bij de werk zaamheden tot vergrooting van de gebouwen van 't P.E B. te Leeuwar den de monteur Bruin uit Den Haag bekneld geraakt tusschen een lorrie en een ijzeren balk, waardoor de borstkas in elkaar werd gedrukt. De man is aan degevolgen overleden. Jongetje verdronken. Woensdagmiddag om vier uur is de 7 jarige L. Wening wonende aan het Meidoornpad te Groningen bij het spelen in het water van de Üosterhaven bij de sluis gevallen. Hoewel de jongen spoedig op het droge was gebracht slaagde men er niet in de levensgeesten op te wekken. ABONNEERT U OP DIT BLAD Werkloosheid. Bij het plaatselijk agentschap der Ar beidsbemiddeling stonden heden inge schreven in totaal 87 werkzoekenden, waarvan 60 geheel en 27 gedeeltelijk werkloos. In de werkverruiming zijn geplaatst 24 werkloozen en 4 opgeno men in de steunregeling. Er komt geen einde aan. Nog blijven er dagelijks klachten binnenkomen van rooverijen bij konij nenhouders. Geen straat is meer vrij. Deze week werd de Sprangsche Straat, de Hoofdstraat, de Gasthuisstraat en de Berkdijk weer met 't ongewenschte bezoek van een drieste viervoeter ver eerd. Het is voor de politie niet gemak kelijk om de roovers te achterhalen, daar zij maar niet voetstoots kan over gaan tot het neerleggen van honden, die op de straat rondloopen. Zoo kwam het dezer dagen voor, dat een hond verward geraakt was in een gaasaf scheiding. Er waren echter geen bewij zen, dat dit dier aan iets schulddig was, dat met de dood moest bestraft worden en daarbij was het dier niet op een af gesloten erf, wat op zich zelf wel vol doende reden zou zijn tot onschadelijk maken. Hoofdzaak voor de konijnen houders is, dat zij hun hokken wat de gelijker inrichten en zoo mogelijk hun langooren in een schuurtje of goed af gesloten hok opbergen. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het Rijks diploma Heeren Meter-kleermaker de heer J. v. d. Linden alhier. Handboogwedstrijden. Zondag heeft op de banen van de Parkschutters de laatste verschieting plaats om den wisselbeker welke is be schikbaar gesteld door den bond van handboogschutterijen. De deelnemen de vereenigingen zijn Waspik, de Park- schutters en Dongenschevaart. BERKDIJK. Zesdaagsche. Uitslag der schietwedstrijden van Pr. Hendrik van de 5den dag der zesdaag sche: J. van Wanrooy 47, G. Lensvelt 45, A. Soeterboek 44, A. van Dongen 44, Th. Voogd 43, B. Lensvelt 43, M. Lens- velt 43, A. Lensvelt 43, Th. van Boxtel 41, Th. Oosterwaal 41, G. van Boxtel 40, J. Beijnen 39, L. van Gorp 39, Th. van Wanrooy 38, Th. van Gooi 32, C. de Graaff 25, C. van Boxtel 22. LOON-OPZAND. Santos. De speldjesdag welke 1.1. Zondag is gehouden voor de t.b.c.-bestrijding van den R.K. Middenstand bracht in onze plaats pl.m. 25.-— op. Nationale Reclasseering. Op Zaterdag 14 Sept. zal in onze gemeente een collecte worden gehou den voor de Nationale Reclasseering. Dat deze collecte ten zeerste wordt aan bevolen behoeft wel geen betoog, ge zien het groote en goede werk dat door de Reclasseering verricht wordt. LOONOPZAND. Vanaf 2 t/m 7 September 1940. Geboren Josephus Adrianus zv. A. S. Dekkers- v. d. Wouw. Johanna Maria Gertruda dv. C. J. v. Noije-Jansen. Johannes Pe trus Maria zv. A. Valk-v. d. Geld. Huwelijksaangiften: Adrianus van Kampen, 21 jr. 1c Til burg en Gerdina de Jong, 22 jr. Ste phanos van den Bosch, 33 jr. te Rotter dam en Adriana Petronella Maria van Mosselveld, 27 jr. Goossen Jan Willem Kooijmans, 29 jr. te Schiebroek en Ardi- na Boezer, 28 jr. Huwelijken Cornells Adrianus Lambertus van Veld hoven, 28 jr. en Petronella Maria Jan sen, 25 jr., te Bladel. Johannes Marti- nus Hamers, 30 jr. en Nicolasina Corne lia van Noije, 26 jr. Vertrokken J. C. Balvers naar Eindhoven. A. M. Th. Tuerlings naar Oirschot. J. M. de Groot naar Velsen. M. C. v. d. Velden naar Tilburg. P. M. Th. Dekkers naar Oirschot. M. A. R. M. Remmeren naar Tilburg. W. A. M. M. Th. Musters naar Oisterwijk. G. M. J. Hoesen naar St. Michiels-Gestel. W. J. Jansen naar Jut faas. J. A. Klijn naar Maasbree. P. A. Frederiks naar Maasbree. M. P. A. v Opstal naar Heeswijk. C. M. C. v. Rooij naar Tilburg. J. A. Smulders naar Waalwijk. L. M. J. Meijaard naar Waalwijk. M. L. J. Meijaard naar Waal wijk. J. P. L. Bisselink naar Bergeijk. F. Blummel naar Boxtel. C. B. J. de Mooij naar Amsterdam. Ingekomen A. van Oversteeg van Sprang-Capelle. M. van Harberden van Raamsdonk. J. S. M. Hofmeester van 's-Gravenhage. J. A. Keepers van Princenhage. J. H. P. Bos van Oudenbosch. SPRANG. Predikbeurten Zondag 15 Sep tember 1940: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en -35-37V^ PER Va POND nam. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 3 uur Ds. B. A. van Lummel. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Sprang- Capelle vestigt hiermede de aan dacht op het dezer dagen afge kondigde voorschrift, dat alle Ne derlanders van 15 jaar en ouder na 1 October a.s. in het bezit moe ten zijn van een van overheids wege uitgereikt identiteitsbewijs. Met de uitreiking dezer bewij zen aan de inwoners dezer ge meente van 15 jaar en ouder zal binnen enkele dagen worden be gonnen. Nadere mededeelingen over tijd en plaats van uitreiking zullen binnenkort worden gepubliceerd. Voorloopig wordt medegedeeld dat voor elk bewijs een goedgelij- kende foto noodzakelijk is. Is men in het bezit van een GOEDGELIJKEND PORTRET dan kan voor ditmaal daarmede worden volstaan. Zij, die een foto voor dit doel moeten laten maken, worden er op gewezen, dat de foto aan de volgende eischen moet voldoen: a.* afmetingen 3Yi cm- breed, bij 4Yi cm- boog: b. de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven; c. de foto moet den afgebeel den persoon zonder hoofdbedek king weergeven; d. de afbeelding van 't hoofd moet ongeveer 2 cm. in doorsne de of grooter zijn: e. de foto moet den afgebeel den persoon half ,,en face' en half „en profil" naar rechts too- nen, zoodanig dat het linkeroor duidelijk zichtbaar is: f. de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of z.g. kunstfoto's): g. de foto moet den afgebeel den persoon duidelijk kenbaar weergeven: h. gelijkmatige (z.g. egale) kleur, (witte of grijze achter grond): i. de foto mag geen neven afbeeldingen bevatten (geen an dere personen, geen huis, geen landschap, geen hónd, enz. enz.): j. de foto mag geen stempel afdruk of deel van een stempel afdruk bevatten: k. de achterzijde der foto's moet zijn van wit papier, zonder eenigen stempelafdruk, opdruk of anderszins. Sprang-Capelle, 12 Sept. 1940. De Burgemeester van Sprang-Capelle, SMIT. CAPELLE. - Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag 's mor gens half tien en 's namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag 's morgens haf tien en 's namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroegindewey. Het concert dat de gemengde zangvereeniging 't Rozeknopje in sa menwerking met het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" voornemens was a.s. Zaterdagavond op de muziektent over de Buitenhaven te geven, zal, naar men ons mededeelt, niet doorgaan. JO DE BONT en ANTOON VERHULST hebben het genoegen U kennis te geven van hun voorgeno men Huwelijk, hetwelk zal plaats hebben op Dinsdag 8 Ootober a s. om 9,30 uur in de parochiekerk van den H. Johannes Geboorte te Nieuw- kuijk. ^,ie7kui-ik' 12 Sept 1940. Waal wij k. Grootestraat 278 Grootestraat 179 Toekomstig adres Grootestraat 228, Waalwijk. TToor de vele blijken van deelneming,ondervonden bij het overlijden van onze ge liefde Echtgenoote en Moeder CORNELIA WIJKMANS geb. de Kort, betuigen wij hiermede onzen oprechten dank. JAC. WIJKMANS en Kinderen Waalwijk, September 1940. op groote Schoenfabriek voor de afdeelingen Zwikkerij en Afwerkerij (Good Year afdeeling) Soli, onder no. der advert. Bureau v. d. blad. 63619 VOOR DIRECTGEVRAAGD van 14—16 jaar. WAALWIJK. bekwaam leider

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3